EK 2004 Athene gek van vreugde 4 4 De onvoltooide symfonie van bondscoach Karei Brückner Edwin van der Sar enige Nederlander in EK-elftal Kans op strafverminderiij voor Van Nistelrooij kleit 'De mooiste dag uit mijn leven' Vliegpremie voor Grieken Lissabon - De beker die Euro pees voetbalkampioen Grieken land gisteren kreeg uitgereikt, ging voor het eerst in de histo rie naar een land dat een bui tenlandse bondscoach in dienst heeft. Het is niet de enige prijs voor Otto Rehhagel. De coach en de voetballers uit de Griekse selectie kunnen tot en met het WK van 2006 gratis de wereld rondvliegen. Zo vaak als ze wil len. Een nationale vliegtuig maatschappij van het land heeft dit als extra premie aan geboden voor het bereiken van de finale van het Europees kampioenschap. Het gaat hier bij om tickets voor de busi- nessclass. Desailly bedankt voor Franse ploeg parijs - Marcel Desailly heeft op het Europees kampioen schap voetbal zijn laatste wed strijd voor het Franse nationale elftal gespeeld. De 35-jarige aanvoerder zet een punt achter zijn carrière als international. Hef duel met Kroatië (2-2) in de groepsronde was zijn laatste in terland. Desailly, Ghanees van geboorte, kwam 116 keer uit voor Frankrijk. De verdediger won het wereldkampioenschap in 1998 en het EK in 2000. Als clubvoetballer won hij de Champions League twee keer; met Olympique Marseille en met AC Milan. 'Beckham is een aansteller' madrid - Carlos Queiroz, de re centelijk bij Real Madrid ontsla gen coach, vindt dat David Beckham de oorzaak van zijn falen bij zichzelf zoekt. „Voor lopig geeft hij slechts anderen de schuld." Queiroz reageerde op aantijgingen van Beckham als zou zijn slechte conditie bij het Europees kampioenschap te wijten zijn aan matige trai ningen in Madrid. Queiroz: „Dat ligt dan aan hemzelf. Hij had altijd een smoesje om niet voluit te kunnen trainen, of zelfs helemaal niet te hoeven trainen." Rui Costa stopt als international lissabon - Rui Costa speelde gisteravond tegen Griekenland zijn laatste duel voor de natio nale ploeg van Portugal. De 32- jarige middenvelder van AC Mi lan liet dat kort voor de wed strijd weten. De finale van het EK was het 95ste duel van Rui Costa in het shirt van Portugal. In die duels maakte hij 32 doel punten. Hij scoorde tijdens het EK al twee keer. Rui Costa de buteerde in maart 1993 voor de nationale elf. Fans boos over kaartverkoop lissabon - Griekse voetbalsup porters zijn zaterdag in Lissa bon in opstand gekomen uit er gernis over de kaartverkoop voor de finale tussen Grieken land en Portugal. Enkele dui zenden fans protesteerden voor het hotel waar de Griekse ploeg verblijft en ook bij een kaartver- kooppunt liep het even uit de hand. De supporters voor het spelershotel waren boos op Griekse reisbureaus. De bu reaus hadden wel het geld voor de finalekaarten geïncasseerd, maar de tickets nog niet gele verd. De politie van Lissabon arresteerde een Griekse fan voor het kaartverkooppunt van de Griekse bond. Hij maakte amok toen het verkooppunt te snel naar zijn zin weer sloot. Luis Figo evenaart record lissabon - Luis Figo heeft bij de finale tussen Portugal en Grie kenland een record geëvenaard. De aanvoerder van de Portuge zen speelde voor de veertiende keer een duel op de eindronde van een EK. Drie spelers heb ben hetzelfde aantal achter hun naam staan; Zinedine Zidane en Lilian Thuram van Frankrijk en Karei Poborsky van Tsjechië. Al deze spelers kwamen de af gelopen weken in Portugal in actie. Ook speelden ze allen op de EK's van 1996 (Engeland) en 2000 (Nederland en België). Soldaten in Irak krijgen vrijaf nasiriyah - De in Irak gelegerde soldaten van Portugal -119 mannen en vier vrouwen - heb ben gisteravond van hun inter nationale collega's vrijaf gekre gen om de finale van het Euro pees kampioenschap voetbal te kunnen volgen. De Portugese voetbalbond heeft T-shirt en baseball caps naar de man schappen gestuurd, ter verho ging van de sfeer. De wedstrijd is in het kamp te volgen op een grqot scherm. Italiaanse en Roemeense soldaten hebben zich bereid verklaard de wacht van de Portugezen over te ne men. maandag 5 JULI 2004 door Henri van der Steen lissabon - Het EK was een glanzend toernooi met een lelijke winnaar en twee heel mooie verliezers. De Grieken mogen feesten, maar nooit zullen we het schitterende toernooi van de Portugezen en Tsjechen vergeten. Vooral dat van de Tsjechen: gewonnen van Letland, gewonnen van Nederland - in de meest fasci nerende stijl - en gewonnen van Duitsland, met een B-ploeg. Vervolgens werd Denemar ken geklopt en strandde het Tsjechische schip in de halve finales tegen de Grieken, omdat de ongekroonde koning van het EK, de prachtige Pavel Nedved, tegen een ongelukki ge blessure aan liep. Weg wedstrijd, weg titel, weg eeuwige roem. Tsjechie zal voor altijd in de herinnering blij ven als hét elftal van dit EK, misschien juist vanwege die dramatische uitschakeling, die bij iedereen een traan van ontroering en smart ontlokte. Daarmee zal opnieuw het be wijs zijn geleverd dat winnen niet zaligma kend is; dramatisch verliezen, zoals de Tsje chen overkwam, is zelfs nog te prefereren bo ven lelijk winnen, zoals de Grieken deden. Hoeveel Griekse godenzonen zullen we ons over een maand nog herinneren? Maar altijd zullen we warmte voelen bij de namen Ned ved en Baros en Poborsky. En natuurlijk die van Karei Brückner. De coach heeft een sym fonie geschreven tijdens dit EK; het blijft een onvoltooide. De voetbalwereld is dank en respect verschul digd aan Brückner en Nedved en vrienden, meer in elk geval dan aan de Grieken, die hun lol gegund is, maar die we verder snel zullen vergeten, net zoals de Zweden, Letten, Zwit sers en Kroaten. Deden de Kroaten mee? Ja. De Zweden deden vooral mee om zonder schande weer naar huis te kunnen. Dat lukte. Het lukte de Duitsers en Engelsen en Span jaarden en Italianen en Fransen niet. Vijf gro te voetballanden werden regelrecht afgeser veerd. De Italianen speelden een halfuur ge weldig tegen de Zweden, maar gingen toch ten onder vanwege het catenaccio-virus in het hoofd van Trapattoni. De Engelsen zijn gewoon nooit goed genoeg voor een prijs, de Fransen misten het ritme en het vuur, de Duitsers bewezen dat de fina le van twee jaar geleden een ongelukje was en de Spaanse bondscoach maakte dezelfde fout als Advocaat. Wel een spelmaker hebben (Xa- vi), maar die niet durven te gebruiken: te klein, defensief zogenaamd te kwetsbaar. Col lega Scolari gebruikte de kleine Deco wel en kwam iets verder in het toernooi. Jammer was het wel, want Spanje had eigenlijk een goed team, net als Nederland. De prestatie van Oranje - halve finale, voor namelijk teleurstellend voetbal - is merkwaar dig genoeg over het algemeen met redelijke tevredenheid ontvangen. Alleen van de zwak ke Letten werd gewonnen. Toen het er op aan kwam, tegen de Zweden en tegen Portugal, speelde Oranje uiterst pover, om het vriende lijk te zeggen. De Denen speelden wel leuk en troffen het niet dat de Tsjechen in de kwartfinales aan hen werden gekoppeld. Morton Olsen ver diende meer. Rusland en Bulgarije presen teerden kundige voetballers, technisch beter geschoold dan tactisch en geen van beide in het bezit van een coach die iets wist te onder nemen om het tij te keren. Vanwege het succes van de Tsjechen en de potentie van Bulgaren en Russen is het niet gedurfd te voorspellen dat de ploegen uit het midden en oosten van Europa in de toekomst nog eens flink in de bus gaan blazen, zekfy de EU is uitgebreid en er ter plaatse in maj schappelijk opzicht een andere wind gaatf, waaien. De UEFA is bovendien van plan in oosteri contreien aan ontwikkelingshulp te gaan doen. Zoals op het WK de Afrikaanse land^ steeds sterker worden, zo zullen de midd^ en oost-Europese landen op termijn interj tionaal gaan aanpikken. Het is een ontwikkeling die moet worden' gejuicht. En er was al zo veel goed nieuws melden. Dit EK gaf verrassende uitslagen, vlagen uitstekend voetbal en prachtige do, punten te zien. Er werd gespeeld in een hj tempo, het 4-3-3 beleefde een voorzichtig rentree en de arbitrage was van een hoogj veau. Al zal niet iedereen dat zo zien, nietwaar Ruud van Nistelrooij? door Henri van der Steen lissabon - De kans is klein dat de schorsing van Ruud van Ni stelrooij - twee officiële inter lands - succesvol aangevochten kan worden, als de KNVB dat vandaag zou besluiten. Dat zegt Miel Maessen, Nederlands lid van beroepscommissie van de UEFA. Maessen, die zich overigens in het geval van een beroepszaak afzijdig houdt, omdat het om een geval gaat van een landge noot, zegt dat de Uefa met 'ge standaardiseerde straften' werkt. „Voor bepaalde feiten staat een aantal wedstrijden, al leen als Van Nistelrooij een nieuw argument heeft, kan de beroepscommissie besluiten tot een andere, lagere straf." De jurist uit Tilburg, ooit lid van het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB, kan zich ove rigens niet voorstellen - zoals de NOS stellig beweerde - dat Van Nistelrooij is geschorst vanwege opmerkingen over scheidsrechter Frisk voor de te levisiecamera's. „Frisk is door Van Nistelrooij rechtstreeks be ledigd en die heeft dat in zijn wedstrijdrapport genoteerd. Als hij dat niet had gedaan, was er verder niks gebeurd, de UEFA onderneemt niets op basis van televisiebeelden alleen." Televisiebeelden kunnen im mers bedriegen. Uitspraken kunnen uit hun verband zijn gehaald. Maessen: „In 1995 heeft de UEFA besloten dat op basis van televisiebeelden al leen niks gebeurt. We hebben het geval gehad bij Nantes-Kai- serslautem, toen Franse televi siebeelden uitwezen dat een Fransman in zijn gezicht was geschopt op het moment dat hij op de grond lag. Duitse beelden bewezen later dat dat het geval niet was. En we heb ben die zaak gehad met Van Ni stelrooij, die in het gezicht zou zijn geslagen door, ik meen, Ferdinand. Maar die bleek uit frustratie in de grond te hel geslagen. Sinds anderhalf gebruiken we televisiebee wel, maar we zijn er erg zichtig mee. Volgens mij is Nistelrooij in dit geval lo aangeklaagd op basis van rapport van Frisk." Hij kan zich overigens voorstellen bij de woede Van Nistelrooij, die I woensdag een thuisfli vond. Op de website van h( 2004 stond meteen een waarop Van Nistelrooij scheidsrechter nogal agre in het gezicht blaft. Mae: „Ik denk ook dat Frisk een ijdele man is en je moef scheidsrechter soms ookj oren kunnen sluiten. Maait speler kan ook te ver sommige dingen kun je nie^ cepteren." Niet alleen Van Nistelrooij tj teerde Frisk op een verbale j| val, Van Hanegem liet zijn w de ook de vrije loop, en ai ren. Maessen: „Als je door[ man wordt uitgekafferd ej herkent er eentje, dan gaal op rapport, zo gaat het vaak De schorsing van twee wed den stond bij voorbaat „Voor ruw spel krijg je één strijd, voor een ernstige ove ding krijg je drie wedstrij voor een zeer zware overtre van de regels vijf wedstrij Het beledigen van de schi rechter zal twee wedstri opleveren, zeg ik uit i hoofd. Er is altijd wel een i ge vanwege verzachtende standigheden. Als het om ft tie gaat na een wedstrijd fe dat een strafverminder& werking hebben." De kans dat er nog een ft strijdje af gaat van de schoijf van Van Nistelrooij is kj maar de kans is al klein dal tot een beroepszaak ki Maessen: „Normaal blijf» straf ook gehandhaafd, ten» echt iets nieuws naar vj| komt. Daarom komen berofi zaken ook maar weinig vooi door Rudi Buis athene - Drank en zang. Tranen van blijdschap. Het onmogelijke is gebeurd: Griekenland mag zich de komende vier jaar Euro pees Kampioen noemen. Direct na de gewonnen voetbalfinale in Lissabon brak er in de Griekse hoofdstad Athene een gigantisch feest los. „Hier kan zelfs mijn trouwdag niet tegenop." Vol ongeloof staart de 22-jarige student Tassos Psyllakis naar het grote televisiescherm. Vrienden vallen elkaar in de ar men. Zelfs wildvreemden, het maakt allemaal niet uit, want de Griekse bevolking is dronken van geluk. „Ongelofelijk. Dit is de mooiste dag uit mijn leven", schreeuwt Tassos om boven het lawaai uit te komen. En hij is toch al hees. „Mijn trouwdag zal hier niet tegenop kunnen", zegt hij, twee weken voor z'n huwelijk. Een feestende meute neemt be zit van het centrum van Athene. Talloze brommers en auto's rij den toeterend door de straten, de vlaggen uit het raam. Een Griek holt met een vlag in de hand hysterisch door de smalle straatjes. De schmink geeft een verwrongen beeld van zijn ge zicht: waar voor aanvang van de 'wedstrijd der wedstrijden' nog een wit kruis over de neus en blauwe wangen zichtbaar waren, rest nu nog een mengsel daarvan dankzij het zweet. De Grieken vieren een feest dat de weinige voetbalhaters in Athene nog lang zal heugen. Een orkaan van geluid houdt minutenlang aan. Eén man wist al van tevoren dat zijn land de Europese beker zou binnensle pen. Al in de rust zet Dimitris Stevanov (38) z'n gasten vol vertrouwen nog een biertje voor. „Heb geduld", zegt hij. „Met onze Duitse coach Reha- cles zijn we ook op zijn Duits gaan voetballen. We scoren echt wel een keertje." Voor zijn souvenirwinkeltje heeft de straat zich verzameld. Gehuld en geschilderd in de Griekse kleuren is het voor de menigte anderhalf uur lang drinken ge blazen. Dozijnen sigaretten gaan er doorheen. „De zenu wen", vertelt Dimitris, die be zweert zelden te roken. Hij krijgt gelijk. Als de Griekse spits Charisteas in de 57ste mi nuut raak kopt, vallen stoelen om en sneuvelen er tal van gla zen. Een vrouw op dunne slip pers trapt per ongeluk in het glas. Bloed afvegen, niet zeuren en doorgaan met aanmoedigen. Zelfs haar man heeft even geen tijd voor troostende woorden. Eerder gelach, om de treffer. En ook als een fan voor consterna tie zorgt door het veld op te rennen om vervolgens in de touwen van het Griekse doel te springen. Een orgastisch geluid klinkt op zodra de scheidsrechter op zijn fluitje blaast. Opnieuw gaan de stoelen om, een buurman van Dimitris gooit een pul met een Uitzinnige Grieken gingen gisteravond massaal de straat op om het veroveren van de Europese titel te vieren. Foto: EPA/Stylianos Axiotis halve liter bier over zijn hoofd, schreeuwend alsof hij is getrof fen door een granaat. Fanatis me is in ieders ogen te zien. Dimitris: „Fantastisch! Deze dag gaat de Griekse geschiede nisboeken in, let maar op. Een klein voetballand heeft gewon nen. En terecht. Wie Frankrijk, Tsjechië en Portugal verdiend verslaat, is gewoon de beste." Meer tijd om te praten heeft hij niet. Brommers worden uit schuurtjes gehaald. De échte Griek weet immers waar hij het binnenhalen van de cup moet vieren: op het Omonia Plein, waar honderdduizenden Grie ken samenkomen. Hij springt achterop de brommer, roept 'kampioenen!, kampioenen!', en is weg. Student Tassos is opgehouden met staren naar het scherm. Hij laat bier en wijn aanrukken, om met de rest van de studenten- groep de nacht feestend door te brengen. „Ik weet nu al dat nie mand van ons morgen in de schoolbanken zal verschijnen, maar ach, het is toch bijna va kantie." Zijn vriendin kijkt hem lachend aan. Een echte liefhebber is ze niet, maar ze kan zich niet her inneren ooit zoiets te hebben meegemaakt. Twee jonge Grie ken laten hun broek zakken. Twee blauwe en twee witte bil len worden zichtbaar. Knots gek, maar het kan eventjes alle maal. EURO 2004 IN CIJFERS FINALE Portugal - Griekenland 0-1 (0-0). 57. Charis teas 0-1 Scheidsrechter. Merk (Dui). Toe schouwers: 64.000. Gele kaart: Costinha (Portugal), Basinas, Seitaridis, Fyssas, Pa- padopoulos (Griekenland). Portugal: Ricardo, Miguel (43. Paulo Ferrei- ra), Carvalho, Andrade en Nuno Valente; Costinha (60. Rui Costa), Maniche, Deco, Fi go en Ronaldo; Pauleta (74. Nuno Gomes) Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis, Kapsis, Delias en Fyssas; Giannakopoulos (76. Venet- idis), Zagorakis, Basinas en Katsourani zas (81. Papadopoulos) en Charisteas. Topscorers: 1. Baros (Tsjechië) 5, 2. vi stelrooij (Nederland), Rooney (Engelaj 4. Lampard (Engeland), Zidane (Frail Larsson (Zweden), Tomasson (DenemaJ Charisteas (Griekenland) 3, 9. Rui CostJ tugal), Ibrahimovic (Zweden), Heinz, (Tsjechië), Henry (Frankrijk), Cassano Ronaldo, Maniche (Portugal) 2, 17. j spelers met één doelpunt onder w en Makaay. door Henri van der Steen lissabon - In het Elftal van de EK komt maar één Nederlander voor, de doelman. Dat is niet vreemd. Als een elftal niet als een team speelt, komt het indi vidu ook niet tot zijn recht; jammer voor Robben, Davids en Van Nistelrooij, die enkele keren hun speciale kwaliteiten toonden. Het was echter te wei nig. Elke keer wanneer er een elftal van het EK of WK wordt ge maakt, ongeacht wie de opstel ling maakt, zijn de beste teams het best vertegenwoordigd: Tsjechië en Portugal dus in dit geval. Een sterrenelftal dient echter zodanig te worden sa mengesteld, dat de ploeg ook daadwerkelijk zo zou kunnen spelen. Het is dus niet de be doeling een elftal samen te stel len met drie spelbepalers op het middenveld naast elkaar. De ploeg speelt 4-3-3, met aan vallende backs en een midden veld met de punt naar achteren. Doel: Edwin van der Sar, 33 jaar, Fulham. Was altijd al een geweldige, complete keeper, maar werd achtervolgd door dat ene euvel, dat een trauma werd: het niet kunnen stoppen van penalty's. Dat is nu verhol pen. Zijn loopbaan heeft hij in Portugal bekroond. Rechtsback: Karei Poborsky, 32 jaar, Sparta Praag, 99 inter lands. Tegen Nederland haalde Brückner hem terug naar de rechtsbackplaats. Robben speelde meteen een heel ande re wedstrijd. Prachtige voetbal ler, gave techniek en ook werk paard. De droom van elke trai ner. Centraal rechts: Ricardo Car valho, 26 jaar, speler van Porto, volgend seizoen Real Madrid. Had voor dit EK pas een paar interlands op zijn naam staan, wordt nu 'onze Keizer' ge noemd, naar Beckenbauer. Dat is misschien wel een tikje over dreven. Centraal links: Traianos Delias, 28 jaar, AS Roma. Geen basis speler in de Serie A, wel win naar van het EK 2004. Scoorde de zilveren goal in de halve fi nale, is de aanvoerder en der halve het zinnebeeld van Grie kenland. Speelt bij de Grieken libero, wel zeer verdedigend. Maar secuur en stijlvol. Linksback: Marei Jankulovski, 27 jaar, Udinese. Een van de penaltynemers van de Tsje chen, dat geeft al aan dat Jan kulovski een jongen is op wie je kunt bouwen. Eigenlijk een aanvallende linkshalf, maar in de nationale ploeg linksback. Deed dat geweldig. Defensief betrouwbaar, extra wapen in de aanval. Rechtshalf: Maniche, 26 jaar, van Porto. Vrij complete mid denvelder die bijna elke wed strijd uitblonk. In het geheugen zal blijven hoe hij tegen Neder land scoorde, met een onge woon getrapte bal die vanaf de zijkant het kruis in vloog. Ge weldige teamspeler, sterke vent. Centraal midden: Tomas Gala- sek, 31 jaar, Ajax. Nog iets beter dan Costinha. Met deze keuze zal Co Adriaanse het zeker eens zijn. Adriaanse maakte Galasek bij Willem II groot en haalde hem later naar Amsterdam. Houdt alles bij elkaar. Slim, technisch en tactisch sterk. Sommige coaches zijn doods bang als hij vrij komt. Linkshalf: Pavel Nedved, 31 jaar, Juventus. Heel de wereld weende hete tranen om hem. Nedved had de finale moeten spelen met Tsjechië, maar het mocht niet zo zijn. Zijn onge lukkige blessure in de halve fi nale kostte Tsjechië de eind strijd en Nedved de bekroning op een glansrijke carrière. Loopwonder, groot technicus, heeft schot met links en rechts, ware teamspeler. Rechtsbuiten: Luis Figo, 31 jaar, sinds vier jaar Real Ma drid, daarvoor vijf jaar Barcelo na, over de honderd interlands. Wat een loopbaan. Werd verne derd, voelde zich althans verne derd, omdat hij werd gewisseld tegen Engeland, maar kwam bewonderenswaardig terug. Spits: Milan Baros, (reserve) spits van Liverpool, 22 jaar. Topscorer van het toernooi, met vijf goals, ondanks dat hij de finale niet haalde en in de halve finale niet wist te scoren, ook geen kans kreeg trouwens. Linksbuiten: Cristiano Ronal do, 19 jaar, Manchester United. Een pingeltrut-invaller in Enge land, maar plots een volwassen prof op het EK. Wat een entree op het hoogste podium. Ronal do verraste met alles: zijn bril jante balbehandeling en pas- seeracties, zijn kopgoals, maar ook zijn werklust en professio nele instelling. 1 Nederlander UN/AC/GraphicNews/GPD Poborsky (Tsj) Carvalho (Por) Maniche (Por) Galasek (Tsj) Figo (Por) Baros (Tsj) Nedved (Tsj) Ronaldo (Por)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14