Grieken zorgen voor Portugees drama turozoo*} Kirsipuu snelste in Dutroux' straat Athene ver weg voor Sinnige Fehér: PSV of Feyenoord Beenhakker ich Al-lttihad Outsider schuift in EK-finale ook favoriete thuisploeg aan de kant jrsenal rond =|et Ajax er Trabelsi Ian verdrinkt "ij voetbalfeest ijnlijk record goor Duursma LE TOUR Sharapova de nieuwe koningin Meesterzet Ferrari in GP Frankrijk SPORT maandag 5 JULI 2004 SI door Jaap van Essen Lissabon - Het feest dat gister avond losbarstte in Athene zal voorlopig door niets worden overtroffen. Ook niet door de Olympische Spelen die er over zes weken beginnen. Het Griekse voetbalelftal veroverde tegen al le prognoses in de Europese voetbaltitel. In Griekenland wordt vandaag een nieuw 'Otto maans Rijk' gesticht. Leo Beenhakker heeft een nieuwe voetbalclub inden. Hij traint de komen- je jaar Al-lttihad in Saoe- ibië. Beenhakker werd juni ontslagen als coach Mexicaanse club Ameri- ie reden daarvoor waren •ns de club de slechte re- iten. Saoedi-Arabië is geen ekend terrein voor wereld- ;er Beenhakker. Hij was er •ns bondscoach. erdam/gpd - Volgens het •lijk betrouwbare Engelse ^isiestation Sky Sports heeft een akkoord bereikt Ajax over de aankoop van gelverdediger Hatem Tra- De club van Arsène Wen- ou drie miljoen pond heb- geboden, een slordige 4,5 oen euro. t en Trabelsi liggen met el- overhoop. De verdediger e transfervrij weg, de club nde echter dat hij nog con- ueel vast zit, nadat de optie i twee jaar werd gelicht. De igecommissie van de heeft Ajax in het gelijk d. De voetballer zelf liet olgens weten dat hij deson- iks nooit meer voor de npioen wil uitkomen, clubs als Manchester jted, Milan en Chelsea lieten liddels wel hun belangstel varen, teruggeschrokken r de mogelijke transfersom- i die Ajax zou kunnen vra- Isi moet de concurrentie i met Lauren, maar al ien wordt aangenomen dat J trainer de voorkeur heeft }r de 27-jarige Tunesiër. ziéf iopABON/anp - Bij festiviteiten ideissabon voorafgaand aan de it ale van het Europees kampi- enischap voetbal tussen Portu- lsien Griekenland is gisteren P-jarige man verdronken. I samen met een 35-jari- iw in de rivier de Taag. uw overleefde het onge- een aan het water gelegen /ark verzamelden zich in de s ddag al duizenden fans. Van- k iï konden ze de eindstrijd op lot» groot beeldscherm volgen. was het derde noodlottige lent gedurende het EK. PORTUGAL Otto Rehhagel is de nieuwe ko ning van Griekenland. In Zuid- Korea werd Guus Hiddink net geen wereldkampioen; de Duit se trainer pakte gisteren echter de Europese titel met een land dat op de voetbalkaart nauwe lijks bestond. Angelos Chariste- as kopte na 56 minuten de bal uit de allereerste en enige Griekse comer achter doelman Ricardo: 0-1. De circa 10.000 Griekse fans in het stadion La Luz werden gek, geloofden hun ogen niet. Tien miljoen Portugezen werden minstens zo gek. Zij rekenden voor de volle 100 procent op die Europese titel en werden volstrekt ontgoocheld. De zege van de Grieken kan ook alleen worden vergeleken met de titel van het Deense camping-elfal' in 1992. Een volstrekte outsider, zo werd Griekenland voor het EK ge zien. Wat heet, wie bij de book makers echt een belachelijke gok wilde doen, moest zijn geld maar op de mannen van Reh hagel zetten. Aan de ene kant was de scepsis ten aanzien van Griekenland niet zo vreemd. Op eindtoer- nooien presteerde 'Hellas' nu eenmaal altijd ondermaats. Het was meestal meer aan kwestie van 'Helaas'. Drie verloren duels op het WK van 1994, twee nederlagen en een gelijkspelle tje op het EK van 1980. Ziedaar de 'erelijst'. Toch was een wild gokje op Griekenland ook weer niet zo heel idioot. Otto Rehhagel be gon weliswaar dramatisch met het nationale team - een 5-1 nederlaag bij Finland, twee op eenvolgende verliespartijen bij de start van de EK-kwafificatie - maar vond uiteindelijk toch een redelijk elftal spelers en een speelwijze. In de kwalificaties werd Griekenland uiteindelijk zelfs eerste in de groep, Spanje moest zich via de herkansingen plaatsen. Het echte visitekaartje gaf Grie kenland natuurlijk af in de ope ningswedstrijd van het EK zelf. Portugal verkeerde daags na het duel tegen de Grieken al in een shockje: 1-2 voor de absolute underdog. Portugal herstelde zich nog van die Wap en omdat Griekenland ook doodleuk doorwandelde naar de eind strijd (ten koste van Spanje, Rusland, Frankrijk en nota bene Tsjechië) kreeg het gastland gis teren de kans op de ultieme wraak. De avond in La Luz ein digde echter in een ongekende deceptie. De reden was eigenlijk onge- Tussen de blauwwitte confetti wordt Rui Costa getroost door een Portugese begeleider. Foto: Reuters/Yiorgos Karahalis kend simpel. Wanneer iedereen lieden gelijk hebben. Kortom, Griekenland is helemaal geen maar hard genoeg roept dat een elftal 'er niets van kan', dan wil dat nog niet zeggen dat al die slecht elftal. Wat heet, het is ge woon een goed elftal. Mis schien niet zo spectaculair en aanvallend als enkele zoge naamde 'grootmachten' (die veelal reeds twee weken vakan tie vieren), maar daarom niet minder goed. Griekenland heeft een elftal waarvan het gemiddelde per speler behoorlijk hoog is. Geen echte topspelers misschien, maar wel allemaal jongens die weten hoe het spelletje in de top gespeeld moet worden. Een handvol van hen voetbalt bij subtoppers in het buitenland, de rest speelt bij de drie groot machten uit Athene. En die clubs (Panathinaikos, AEK en Olympiakos) gelden in de Champions League de laatste jaren niet voor niets van als be hoorlijk gevaarlijke deelnemers. Gisteren waren de meeste uit blinkers op het veld ook aan Griekse zijde te vinden. Verde diger Delias (AS Roma), Charis- teas (bankzitter van Werder Bremen) en rechtsback Seitari- dis (Panathinaikos) waren de besten. Bij Portugal was alleen Cristiano Ronaldo echt goed. Figo, die uitgerekend tegen Oranje zijn enige goede EK- duel speelde, was slecht, Deco nog slechter. Eigenlijk was Griekenland vanaf halverwege de eerste helft al de betere ploeg. De treffer van Charisteas was slechts de be vestiging van dat overwicht. Nadat ze op voorsprong waren gekomen zakten de Grieken in derdaad ver terug, maar veel kansen gaven ze uiteindelijk niet weg. Natuurlijk was de ontgooche ling bij Portugal enorm. Tech nisch gezien had het gastland natuurlijk veruit het leukste elf tal, maar tegen de mannetjes putters van Hellas ontbrak het ze simpel weg aan echte body. Zogenaamd 'grote' voetballan den als Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italië en ook Neder land moeten zich nu toch echt eens gaan afvragen wat ze ver keerd doen. Op het laatste WK werden Tur kije en Korea nummer drie en vier, nu loopt Griekenland met de hoofdprijs weg. Naast 'onverslaanbare' Petacchi blijkt peloton toch meer sprinters te herbergen Hockeykeepster breekt onderarm >r Dimitri Walbeek «ere - Korte stop Michael ïrsma van Konica Minolta niers heeft dit weekeinde even oud als pijnlijk honk- ecord scherper gezet. Sinds ermiddag is hij dertien keer [%akt door een werper in één oen. Het hoofdklasse-re- stond sinds 1984 op naam jjTony Rombley die elf keer a%al vol op het lichaam moest passeren. Sinds het blauwe ^)kken-record stichtte Rom- yrjy een honkbalschool, zag zoon Danny Amerika en - Nederlands team bereiken, elde hij onder meer voor de ols en coachte hij RCH. ;e merkelijk aan het niet te be- 'u^en record is dat het seizoen lang niet is afgelopen. „We pas net over de helft", ver- thtte Duursma gistermiddag °!een overwinning op Almere T -)• Werper René Rijst had n even daarvoor in de acht- 1 inning vol op de schouder atroffen. Zaterdag was zijn el- oog het getroffen gewricht. door Ad Pertijs marcinelle - En toen bleken er toch nog meer sprinters in koers te zitten dan Alessandro Petacchi alleen. In Marcinelle, in de straat (Route de Philipvil- le) waar Mare Dutroux op num mer 128 ooit zijn gruwelkelder had, spurtte Jaan Kirsipuu doodleuk naar de zege. Voor Robbie McEwen, Thor Husho- vd en Danilo Hondo. Petacchi finishte slechts als achtste. Het was de ontknoping van een etappe, waarin met name in België het eerste grote duel tus sen Petacchi en de Vlaamse youngster Tom Boonen werd verwacht. Sinds de Italiaan ne gen ritten won in de Giro was een aureool van onverslaan baarheid rond hem ontstaan. Wie Petacchi klopt, wint een Touretappe, dachten velen. „Zo zie je maar dat je in de Tour met alles rekening moet hou den", zei Wilfried Peeters, bij Quick Step de ploegleider van Boonen. Zijn pupil was overi gens weinig aan te rekenen ge weest. In de laatste rechte fijn blokkeerde zijn ketting toen hij 'de elf probeerde te schakelen. Boonen sloeg bijna over de kop en bleef met veel kunst en vliegwerk op de been. Petacchi kon simpelweg niet uit de voeten met de omstandighe den in de voorstad van Charle roi: wind tegen en vals plat. „Dan komt het niet aan op snelheid, maar op kracht", zei winnaar Jaan Kirsipuu, de bijna 35-jarige Est, die vroeger gold als een van de kamikazepiloten in de massaspurt. Tegenwoor dig pakt hij het noodgedwon gen wat anders aan. Hij laat zich veel meer zien in de klas siekers en schuwt daarin ook het werk niet. „Even dacht ik - na een knieoperatie - dat mijn sprint verdwenen was. Dat bleek gelukkig van niet. Het is alleen anders geworden. De door Mare Molenaars Amstelveen - Het was op de val reep en ook niet meer ver wacht, maar de Nederlandse hockeyvrouwen hielden de Ra bobank Trophy dan toch in ei gen huis. Het was een troost prijs en niet meer dan dat. Oranje won de laatste twee duels, maar het verloor keep- ster Clarinda Sinnige. De doelvrouwe van het Neder lands team brak zaterdag, tij dens de warming-up voor het duel met Zuid-Korea, haar lin kerarm. Tijdens een comeroe- fening kreeg de speelster uit Nieuw-Vennep de bal snoei hard op haar onderarm, precies tussen haar handschoen en haar elleboogbeschermer. „Daar past precies een bal tus sen", merkte ze gistermiddag fijntjes op. De linkerarm zat toen al kundig verpakt in een gipsmanchet. Sinnige is naar verwachting vier tot zes weken uitgeschakeld. Haar deelname aan de Olympische Spelen in Athene (Oranje opent het toer nooi op 14 augustus) staat daarmee op de tocht. Sinnige geeft de moed echter niet op. „Het is natuurlijk een ontzet tende teleurstelling dat dit nu gebeurt, maar ik ben ervan overtuigd dat het nog goed gaat komen. De artsen hebben me verzekerd dat het om een mooie breuk gaat. Daar staat vier tot zes weken voor. Ik ben fit, jong en gezond en ik kan re kenen op de beste medische begeleiding. Dat kan het gene zingsproces nog versnellen", sprak de keepster zichzelf moed Met haar arm in het gips was Clarinda Sinnige gisteren getuige van de toernooiwinst van haar team. Foto: ANP/Koen Suyk zich opnieuw aan bij de groep. De Haan gaat alleen mee naar Athene als Sinnige de race te gen de klok verliest. Die wil daar niet van weten. „Nu nog zit mijn hele arm in het gips, maar ik hoop dat daar snel een stukje af kan. Ik mankeer niets aan mijn benen. Als ik mijn conditie een beetje op peil kan houden, dan hoef ik straks niet helemaal op nul te beginnen." De blessure van Sinnige wierp een schaduw over de toernooi zege van Oranje. De Nederland se hockeyploeg begon belab berd aan de serie oefenwed strijden, maar werd door punt verlies van de concurrentie als nog in het zadel geholpen. Met een overwinning op Zuid- Korea (2-1) en winst in het slot- duel tegen China (3-2) ging Oranje alsnog met de titel aan de haal. Sinnige wijt haar ongeluk aan domme pech. De ernstige bles sure, zo kort voor zo'n belang rijk toernooi, komt uiteraard ongelegen maar was volgens haar ook nauwelijks te voorko men. „Nou ja, sommige keep- sters trekken zo min mogelijk beschermende kleding aan, an dere lijken nog het meest op een Michefinmannetje. We moeten kijken wat het beste bij me past. Ik heb daar eerder nooit zo bij stilgestaan. Door gaans gebeurt er nooit wat met een keeper." Door de botbreuk van Sinnige lijkt reservegaolie Lisanne de Roever plots zeker van een tic ket voor Athene. Derde keep ster Eveline de Haan raakte in de aanloop naar het vierlan- dentoemooi in Amstelveen haar plaats in de selectie kwijt, maar trainde wel door. Zij sluit Kirsipuu (midden) wint de sprint voor McEwen (rechts) en Hushovd. Foto: GPD/Wouter Borre snelheid is er nog wel, maar ik moet het nu vooral hebben van mijn kracht. Als Petacchi op snelheid ligt, kan ik hem niet aan. Bij dat soort aankomsten gokken we zelfs op een andere man binnen onze ploeg, Jean- Patrick Nazon. Alleen als de omstandigheden zijn zoals ze vandaag waren, waag ik mijn kans." Na het voorjaar nam hij even rust in Estland en keerde fris te rug naar Frankrijk. „Ik had een slechte proloog, maar bij de laatste tussensprint vond ik plots mijn goede benen terug." Kirsipuu werd nog het meest bedreigd door Robbie McEwen. De sprinter uit de Lotto-Domo- ploeg kwam fel opzetten in de laatste honderden meters. Meer dan enkele Engelstalige vierlet terwoorden wilde hij na afloop niet kwijt over de sprint. Het te kende wel zijn teleurstelling. Ploegleider Claude Criquiefion besefte ook dat je niet iedere dag aanloopt tegen een misser van Petacchi, maar hij zag ook de winst van de dag. „Het is goed voor de 'kop' van Robbie dat hij nu weet dat Petacchi niet onklopbaar is. Die moet een goed geleide spurt hebben, niet zo'n 'wilde' als vandaag, wanneer iedereen instinctief zijn eigen plaats moet zoeken. Daarnaast weet ik dat Robbie in een Ronde kan groeien. Nu al tweede worden, is dan ook ge woon goed." Zie verder de Tour-pagina breda/gpd - NAC spreekt vandaag weliswaar met PSV over een transfer van Csaba Fehér, maar de kans is aanwezig dat de Hongaarse middenvelder voor Feyenoord kiest. Fehér sprak gisteren in het bijzijn van zijn zaakwaarnemer Kees Ploegsma al met Feyenoord-trainer Ruud Gulfit en technisch directeur Mare Wotte. De Rotterdamse club wil de Hongaar graag be trekken in een soort van 'package-deal' met Al fred Schreuder. De ex-NAC-speler, wiens con tract in Rotterdam nog doorloopt, heeft geen toe komst bij Feyenoord. RKC meldde zich al voor de verdedigende middenvelder. Schreuder is ook akkoord met die constructie. „Want ik wil spelen en kom daar bij Feyenoord niet aan toe. De speelwijze is niet mijn speelwij ze. Mijn positie is centraal op het middenveld en dat kan bij Feyenoord niet. Gulfit wil 4-4-2 spelen en dat wordt in de praktijk dan vaak 4-2-4. Dat speelde Feyenoord het afgelopen seizoen al re gelmatig. IGjk, als Feyenoord een topcoach zou hebben als Henk ten Cate dan had ik nu niet hoeven te vertrekken. Die had me nooit laten gaan." Schreuder zegt nog niets gehoord te hebben van een mogelijke overgang naar NAC. Hij heeft er echter wel oren naar. „Natuurlijk zou ik graag naar NAC willen. Ik heb daar de beste jaren uit mijn carrière gehad, de mooiste tijd uit mijn loopbaan. RKC is echter al heel concreet geweest. Dat wil me huren. Als RKC nu rond komt met Feyenoord ga ik daar naar toe." Algemeen direc teur Theo Mommers van NAC wil de middenvel der niet betrekken in een mogelijke overgang van Fehér naar Feyenoord. ..Maar NAC wil een speler als Schreuder natuurlijk graag aan de selectie toevoegen. Fehér staat nu echter voorop." NAC praat vandaag weer met PSV over de Hon gaar. Mommers: „Maar wij kunnen er straks wel uit zijn, de speler moet natuurlijk ook nog wille- n."En dat is na gisteren de vraag. Weet ook Kees Ploegsma, die de zaken van Fehér behartigt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13