KUNST CULTUUR 'Mevrouw, mag ik voor U zingen?' Anouk wil het nogmaals proberen in Amerika Den Haag licht' zijn culturele instellingen dol Van der Laan gezien vanaf het wat< Rock Werchter ook zonder David Bowiï een groot succes Ming-vaien opgedoken LOFT steekt oceaan over Stoomcursus Delfts blauw Speelgoed van oud geld Dichter Andresen overleden Jim weigert rol van homo Bijbelzaal weer open maandag 5 juli 2oo4 kuala dungun - De marine-ar - cheologische dienst van Malei sië bracht afgelopen dagen een bijzondere schat boven water. Uit de kust bij Kuala Dungun stuitten duikers op een wrak waarin duizenden porseleinen objecten lagen zoals bekers, va zen en kopjes, daterend uit de Ming-dynastie. Op een aantal daarvan troffen de archeologen het wapen aan van de Chinese keizer Chenghua die regeerde van 1465 tot 1487. Het porse lein verkeert in redelijk tot zeer goede staat Amsterdam - Dans, humor, acrobatiek, poëzie en een dj die muziek mixt. LOFT van The 7 Fingers is een theatershow van een groep artiesten die allen ja renlang ervaring opdeden bij Cirque du Soleil. In Amerika trokken ze volle zalen en kregen ze lovende recensies. Nu steken ze voor het eerst de oceaan over. Vanaf 12 oktober is LOFT twee weken te zien in Theater Fabriek Amsterdam. Op woens dag 13 oktober is de officiële Europese première. delft - Drie musea in Delft or ganiseren komende zomer acti viteiten voor kinderen. Het Le ger Museum stelt week na week een andere periode uit de ge schiedenis centraal met een speurtocht. Op de laatste zater dag van de vakantie (14 augus tus) is er een ridderfeest. Het Museum Nusantra neemt kin deren op 20 en 27 juli mee op een reis door Indonesië. In Mu seum Het Prinsenhof krijgen kinderen een stoomcursus Delfts blauw, op 6 en 13 juli en op 3 en 10 augustus kunnen ze hun eigen tegel ontwerpen. oud-zuilen - Speelgoed van de voormalige bewoners van het Slot Zuylen in Oud-Zuilen is te ruggehaald naar het museum voor een themarondleiding. In de sfeervolle kamers van het kasteel vertellen gidsen over de kabouters, beren, tinnen sol daatjes en elektrische trein waarmee de kinderen tussen 1850 en 1950 speelden. De speelgoedexpositie begint op 11 juli en eindigt op 14 november. Lissabon - De Portugese schrijf ster en dichteres Sophia de Mello Breyner Andresen is op 84-jarige leeftijd overleden in Lissabon. Ze werd algemeen beschouwd als een van de be langrijkste figuren van de Por tugese literatuur in de vorige eeuw. Haar werken zijn in ver taling in talrijke landen ver schenen, waaronder ook Ne derland. Amsterdam - Zanger/acteur Jim Bakkum wil geen homo spelen. De finalist van Idols heeft om die reden een hoofdrol in de nieuwe Belgisch-Nederlandse speelfilm Steen der Hulp afge slagen. Hij is bang dat zijn fans de scheiding tussen feit en fictie niet kunnen maken. „Ik heb geen zin om met een jongen te gaan zoenen. Ik wil alleen din gen doen waar ik achter sta." Steen der Hulp vertelt het ver haal van een jonge onderduiker die in de Tweede Wereldoorlog terechtkomt bij een Zeeuws ge zin. Hij wordt verliefd op de zoon des huizes. Amsterdam - De Bijbelzaal in de gewelvenkelder van het Bij bels Museum in Amsterdam is opnieuw ingericht. Vrijwel de hele collectie bijbels is te zien, samen met originele kleitablet ten van vijfduizend jaar oud en een reproductie van de Dode Zeerollen. Digitaal zijn beschik baar de Statenvertaling (1637), de Van Santenbijbel (1686) en de Merianprentbijbel (1625- 1627). Voor kinderen zijn speci ale kijk- en doeboeken ge maakt. De Bijbelzaal gaat op 7 juli weer open. loosdrecht/anp - De rockzangeres Anouk en haar man Raymond Stotijn van de band Postmen willen een huis kopen in New York of de directe omge ving van die stad. De artiesten werken op het moment hard aan nieuwe cd's, die in het najaar klaar moeten zijn. Ver volgens willen ze eerst de nationale en dan de internationale markt op. Anouk is altijd een grote Amerika-fan geweest", zei haar woordvoerster. „Ze vindt het prettig dat er daar minder op haar wordt gelet dan in Nederland." Hoewel het muzikantenstel en hun twee zoontjes een huis willen kopen in de Verenigde Staten, zou van emigratie geen sprake zijn. „Ze zal ook vaak in Ne derland zijn, omdat ze hier veel moet zijn voor haar werk", aldus de zegs vrouw van Anouk. Het is niet de eerste keer dat de succes volle zangeres zich op de Amerikaanse markt begeeft. Haar eerste ervaringen in 2000 waren niet positief. Onderhande lingen met Anouk's Amerikaanse label eindigden in slaande ruzie. Anouk voel de zich beledigd door de platenbonzen en vertrok met slaande deuren. Op het moment is Anouk afwisselend in Nederland en in de Verenigde Staten druk bezig met het opnemen van haar nieuwe cd, die in oktober zou moeten uitkomen in Nederland. Postmen werkt ook aan een nieuw album, dat iets later in het najaar in de winkels moet liggen. Anouk en Postmen gaan vanaf 1 sep tember samen een reeks van zeven se- mi-akoestische optredens geven. Het eerste concert heeft plaats in Eindhoven (MC Frits Philips), het laatste in Anouks Den Haag (Dr. Anton Philipszaal). In 2005 wil Anouk met steun van haar platenmaatschappij EMI een nieuwe poging wagen om door te breken op de internationale markt. Zowel Anouk als Postmen hebben in de afgelopen jaren een lange reeks prestigieuze onderschei dingen gekregen. Met name Anouk staat tevens garant voor uitstekende verkoop cijfers. Postmen kreeg zeer lovende kri tieken en prima verkoopcijfers voor het debuutalbum 'Documents'. In het ver volg slaagde de band er ondanks positief ontvangen nieuwe cd's nog niet in om de verwachtingen van een internationa le doorbraak waar te maken. De hele binnenstad is bezaaid met straatmuzikanten door Herman Joustra leiden - Da's nou het aardige van de Gouden Pet: de hele bin nenstad is bezaaid met straat muzikanten, als noten in een partituur. Overal klinkt muziek. Zeker deze zondagmiddag. Je kunt je kont niet keren, of je loopt wel tegen een muziekge zelschap aan, of tegen een swin gende solist. Meer dan veertig deelnemers telt de achttiende editie van dit Leidse straatmuzikantencon cours, twee keer zoveel als ge bruikelijk. Ook Sjaak Scheffer, een van de organisatoren, krab de zich wel een paar keren ach ter de oren, toen de afgelopen weken de ene aanmelding na de andere binnenkwam. „Het is echt niet te geloven", zegt hij op het Stadhuisplein, terwijl het Trio Werk in Uitvoering gepas sioneerd staat te musiceren. „Eerst hadden zich 45 deelne mers opgegeven. Goed, er heb ben er een paar afgezegd we gens ziekte en wegens het weer - al ziet het er vandaag toch prachtig uit - maar dan nog hebben we een enorm aantal." Waar dat door komt? Scheffer heeft wel een theorietje.„We hebben ongelooflijk veel publi citeit gekregen, ook landelijk. Misschien dat dat meetelt. En dit is natuurlijk al de achttiende keer, het festival was al niet on bekend. En zeg nou zelf, het festival past hier mooi in de binnenstad. Met zijn mooie, historische gebouwen." Krek, klopt als een bus. Het trio Werk in Uitvoering staat per slot van rekening te musiceren met het fraaie stadhuis op de achtergrond. In van die fluores cerende pakken die wegwerkers dragen. Knalgeel, knalgroen en knaloranje. Een mooie, kristal heldere stem heeft de zangeres van het stel. Die het publiek meteen maar meevoert naar de jaren zeventig. 'Back on the chain gang', van de Pretenders. 'Put us back on the train yeah oh, back on the chain gang", klinkt het fraai. Hupsakee, maar eens een rond je gemaakt. Op naar het Waag- hoofd, voor een tweede proeve van muzikaliteit. Daar moeten de Leezangers staan te kwinke leren volgens het programma van de Gouden Pet. Dat klopt ook. Al staat vlak naast het ge zelschap een grote touringcar geparkeerd waaruit discomu- ziek klinkt. Het is een bus van omroep Veronica die reclame maakt. Gelukkig draaien ze niet te luid, zodat de Leezangers goed zijn te volgen. „Middel landse Zee", klinkt het uit de kelen van de als vissers verklede mannen en vrouwen. Ze deinen mee alsof ze zelf de golven zijn. „Middellandse Zee, duizend keer zal dit lied al gezongen zijn." Ach, wat geeft het. Het Bertje Doperwtje was zoals elk jaar weer van de partij. Foto's: Dick Hogewoning blijft een gezellige deun. Op de Botermarkt hebben de Smarties Patsy, het meisje uit de smartlap van Rein de Vries, net laten verdrinken. „Gisteren werd zij gevonden, in de rivier." Ach wat heerlijk tragisch alle maal. En als de vlieger van Ha- zes op de proppen komt is het tranendal helemaal compleet. Wat dat betreft zorgt 't Valies, een paar panden verder, voor een heel wat vrolijkere noot. Country- achtige deuntjes. Met veel percussie, fluit en contra bas. „Son of a gun we'll have big fun on the bayou." Ze heb ben plezier. En dat plezier slaat over op het meeswingende pu bliek. Op de hoek van Breestraat en Steenschuur knallen de dames en heren van Ngoma erop los. Afrikaanse percussie. Gekleed in tenues met geelzwarte pan- terprint vallen ze hun trommels aan als zijn het prooien. Prettig agressief. Een paar honderd meter verder, op de Nieuwe Rijn, is Ed Citroen zijn muziek- spulletjes juist op een karretje aan het laden. Zijn optreden bij Einstein zit erop. Het is nu de beurt aan de vier vrouwen van Square, die over stemmen als klokjes blijken te beschikken. Spatzuivere close-harmony. 'Light of my life, my darling'. Je zult als minnaar maar zo zoet en zuiver worden toegezongen! Op het Burchtplein kweelt het duo Van Alles Nog Wat er op los. Muziek met een knipoog naar de humor. 'Als Elvis dit kan, waarom kan ik het dan niet?' Een vraag die ze zelf maar liever niet beantwoorden. La chend vervolgen ze hun optre den met 'Het is vandaag een mooie dag'. Die dag wordt nog mooier bij het beluisteren van het zangduo LOEM (Lekker On ze Eigen Muziek). Deunen uit de jaren zestig en zeventig. Her man's Hermits. 'No milk today'. Maar De Twee Spieghels ser veert de ene na de andere cap puccino. Bertje Doperwtje, elk jaar weer van de partij, wacht daar rustig op het terrasje zijn beurt af. Groene klompen, tuinbroek en groen petje. Hij lacht zich een kriek als een jongetje tegen hem zegt: „Jij bent geen echte kikker." Als hij aan de beurt is springt hij op en bewerkt in hoog tempo het publiek. Of dat nu een argeloze fietser is die voorbij komt rijden („Me vrouw, mag ik een lied voor u zingen?") of een toevallige pas sant („Ik wil je hand vasthou den"). De omstanders klappen zich de handen stuk. Maar Doperwtje zegt lachend: „Stop alsjeblieft met klappen, ik moet zo weer naar een andere plek." En dan is daar het gezelschap Zes Meter Meid, op het Burcht plein. Binnen de kortste keren hebben ze talloze jeugdherin neringen opgehaald met het publiek. 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen me neer', 'Maya de bij' en 'Calime- ro is een heel lief kuikentje'. De zangeressen uitgedost in kleu- Di Stephano: toeters en bellen. teijurkjes, de begeleidende mu zikanten in donkere uniformen, met een fez op hun hoofd. Een lust voor oog en oor. Net als Di Stephano en show, een solist die in een veelkleurig narrenpak, als een tweede Nik kelen Nelis, over het Gerecht stampt. Met een grote trom op zijn rug en overal bellen en toe ters. „Wat zullen we doen? Ik denk dat ik maar eens een beet je flauwekul ga maken. Ze zeg gen wel eens dat de liefde van de man door de maag gaat", zegt hij. Dan begint hij te spe len.'Can't bamilove'. Hmmm, zo lusten we er nog wel een paar. Keus genoeg wat dat be treft. Nog tientallen muzikan ten wachten om beluisterd en bekeken te worden. Erg veel, maar ook erg smakelijk. Trio C wint Gouden Pet De achttiende editie van De Gouden Pet, het Leidse con cours voor straatmuzikan ten, is gewonnen door het Trio C tot de Derde, dat daarmee de trofee (een gou den pet) en 500 euro ver diende. Het gezelschap kreeg gisteren van het publiek op het Stadhuisplein de meeste stemmen van de zes finalis ten. Die finalisten waren eer der door een jury geselec teerd uit alle deelnemers. Blij Toe eindigde als tweede (250 euro), Agge Nebbisj als derde (125 euro). den haag/anp - Den Haag licht de komende jaren diverse grote culturele instellingen door. Het gaat om de kwaliteit van de be drijfsvoering en niet om de ar tistieke inhoud. Dat staat in het gemeentelijk kunstenplan 2005- 2008 dat wethouder Engering van cultuur presenteerde. Onder de instellingen zijn het Gemeentemuseum, het Neder lands Danstheater, de Konink lijke Schouwburg en het Muse- on. Het is de bedoeling dat de gemeentelijke accountant per jaar de bedrijfsvoering van twee organisaties bekijkt. Het college van burgmeester en wethouders besloot tot zo'n on derzoek op advies van een loka le 'Raad voor Cultuur'. De ge meente had om het oordeel van de commissie gevraagd, omdat ze zelf geen uitspraken doet over de artistieke kwaliteit van musea, toneel- en theatergroe pen en orkesten. Engering heeft in grote lijnen het advies gevolgd, maar op en kele punten vond ze afwijking nodig. Zo wil de wethouder niet dat het Zcala (het oude Volks buurtmuseum in de Schilders wijk) helemaal ophoudt te be staan. Hetzelfde geldt voor het Centrum Voor Amateurkunst (CVA). De twee worden samen gevoegd, maar hoe dat er pre cies uit gaat zien, is nog ondui delijk. Zcala's taken zijn belang rijk volgens Engering om de culturele diversiteit in het oog te houden, de amateurkunst heeft een soort spin in het web la het CVA nodig. Toneelgroep De Appel weet zich ook de komende periode gesteund door het college. De wethouder wil graag dat het ge zelschap zich optimaal kan ont plooien en is van plan om tot 2008 subsidie te geven. De ge meente heeft De Appel, het oudste toneelgezelschap van Nederland, ook in de vori riode geld gegeven. De lai ke overheid trok haar toen terug. Nu ligt er we een positief advies voi staatssecretaris. Over het Crossing Border val (muziek en literatuui zowel de adviescommis: de gemeente tevreden. Verder kunnen organis; van festivals die jaarlijks die willen van de gemeent Haag rekenen op str< contracten. De gemeent daarmee voorkomen dat vals die jarenlang het g van de stad medebepalend seling kunnen verhuizen.r North Sea Jazz. Q Eind maart werd beken NSJ vanaf 2006 in Ahoy' terdam is. De groeimogel den zouden in Den Haa E voldoende zijn. Den Haag de zich geschokt door hep1 gekondigde vertrek. Al was duidelijk dat de Stat^; waar NSJ sinds bijna derti j plaatshad, in 2005 wordt d broken om ruimte te c voor een nieuw kantoore Europol. at Als de gemeente struc B veel geld in een event steekt, mag ze daarvoor o<51 terugverwachten, stelde houder Engering. „Over gemeenschapseuro mr goede afspraken gemaakt den. Je ziet een toenen t concurrentie tussen stedi grote festivals binnen de zen te halen." In de strijd om NSJ te b den, verweet de Haagse t J meester Deetman zijn E. damse collega Opstelten n samen met Ahoy' NSJ een!r bod deed, terwijl Den Haa 1 onderhandelde. Dat heeff.8 gens Den Haag de prijs dreven, waardoor er mee2' lastinggeld in is gaan zittei werchter - Bowie ontbrak, maar de organisatie van het vierdaagse Vlaamse festival Rock Werchter kwam dit jaar een heel eind in de buurt met acts als The Cure, de Pixies, Lenny Kravitz, Kom, Metallica, Franz Ferdinand, Moloko, Wu- Tang Clan, PJ Harvey, The Darkness, Air, Sean Paul en NERD. Dat levende legende David Bo wie, de geplande afsluiter voor de zondag, het een dag voor aanvang om gezondheidsrede nen liet afweten, was de enige echte tegenvaller die de bezoe kers van het ook dit jaar weer uitverkochte festival moesten incasseren. Dat én een vier dagen durende strijd tegen het weer. Want als er één factor een nadrukkelijke stempel op Rock Werchter 2004 drukte, dan was het het weer wel. Zoals zaterdagmiddag, bij het optreden van top40-hiphop- pers Black Eyed Peas op het hoofdpodium. Tot twee keer toe moesten de bezoekers in al lerijl regenjassen, poncho's en paraplu's tevoorschijn halen toen weliswaar korte maar felle stortbuien het festivalterri1( een modderpoel verandf Het plezier was er bij de ten niet minder om, aang1 de bezoekers inmiddel: traind waren in het snel a< uittrekken van regenkledii Liefhebbers van het wat 'L re werk' kwamen dit jaar s so ook op Werchter - g volgens de heersende tri volop aan hun trekken TMF-sterren als The babes, Nelly Furtado en ook Pink. De Britse Sugab eerder dit jaar ook te zie Pinkpop, lieten na afloojUi hun optreden bij mondeis zangeres Heidi weten dat le middels duidelijk hebben getoond ook op festivals te horen'. Een opmerkin gelet op de afgeladen voEi waarin ze zojuist samen haar 'collega-Sugababes' opgetreden, zeker hout le snijden. Aan de andere kant vaik muzikale spectrum was stevige spierballenrock bands als Black Rebel Molk g cle Club, Monster Mat1 Kom, Muse, Danko Jonffld Metallica. Dag van de Architectuur langs karakteristieke Leidse gebouwen De eerste deelnemers aan de boottocht langs de gebouwen van de familie Van der Laan schepen in. Door het trieste weer duurde het even eer er gang kwam in dit evenement rond de Dag van de Architectuur. Op de achtergrond het gebouw van V D, een van de markante creaties van Van der Laan. Foto: Mark Lamers door Marjolein Hendriks leiden - Het is 3 juli, maar van de zomer is weinig te merken. Regen komt met bakken uit de hemel. Toch durft een handje vol mensen het aan om een boottocht te maken in het ka der van de Dag van de Architec tuur. Die tocht leidt langs ge bouwen van de Leidse architec tenfamilie Van der Laan, die nadrukkelijk de stempel drukte op de stad, met gebouwen als de Huishoudschool aan het Galgewater en het Elisabethzie- kenhuis op de Hooigracht. De start vandaag is bij het karakte ristieke pand van Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt. „De topper in Leiden", aldus architect en gids Ben Schild wacht van het Rijnlands Archi tectuur Platform (RAP). Twee bezoekers die het slechte weer trotseren zijn Jos van der Laan (62) en Ine van Wijck (72). Beiden zijn zeer geïnteresseerd. De eerste vooral omdat ze fami lie is van de architectenfamilie Van der Laan - ze is getrouwd met de kleinzoon van Leo van der Laan - de laatste omdat ze de dochter is van een architect. Ze luisteren aandachtig naar Schildwacht en zijn collega- gids Reinier Verbeek die niet al leen over de Van der Laan-ge- bouwen vertellen, maar meteen ook maar de andere panden op de route behandelen. De boot tocht vinden ze 'erg leuk'. „Je ziet de gebouwen zo vanuit een ander perspectief dan normaal. Leiden is vanaf het water heel mooi", vindt Van Wijck. Na de boottocht gaan ze de documen taire 'Zelfde plek, andere tijd' bekijken in het RAP Architec tuurcentrum aan de Nieuw- straat voor de 'aanvullende in formatie'. Ook de St. Joseph- kerk heeft de aandacht getrok ken. De zon is inmiddels doorgebro ken. De 'Schuitje Vaart' maakt een scherpe bocht om onder de Kamemelkbrug door te komen. Geuren van vis en andere marktwaar komen de varenden tegemoet. Bij de aanlegplaats aan de Stille Mare staat nu ruim dertig man te trappelen om met de architectuurboot mee te gaan. Gids Verbeek geniet zichtbaar. „Als architect en schipper ben ik natuurlijk in mijn element. Architectuur is een kunstvorm die je altijd ziet. Leuk dat de be langstelling - ondanks het slechte weer - groot is." Naast de boottocht krijgen be zoekers van de Dag van de Ar chitectuur onder meer rondlei dingen in Leidse Van der gebouwen. Zoals het Geest- of Cornelis SprongC De bezoekersstroom komiL' wat later op gang. Het hoL de hoek van de Doezastrai het Rapenburg is normaal^, te bezoeken, dus de organla' verwacht toch de nodige langstelling. Ilonka Bodt en Frank 1 lopen altijd langs het fj, „We wonen hier in de l£e] Nu zagen we dat het was", zegt Bodt die bij eel nenhuisarchitect heeft ge\fië Willems vond de uitleg b£ der aardig. „Deskundigs. Het is echt een verrijking v dag. Ik ben met name gff" resseerd in de sociale aspfo) van architectuur." BodtL aan: „Als je nu voorbij fjj heb je er heel andere geda^ bii" L

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12