Atv-bouwwerk wankelt Economische noodgreep werd maatschappelijk fenomeen Plannen Brinkhorst splijtzwam in kabinet en samenleving Interview Reportage Leids opvanghuis ondersteunt mishandelde vrouwen jaar maar af. Lijnrecht tegenover hem staat Anita Zeverens (41), werkende moe der met een baan in het bedrijfsleven: „Voor mij is het een ramp als de atv wordt afgeschaft. Het gezinsleven stort dan als een kaartenhuis in elkaar." Zie daar de twee uitersten van een discus sie die eind jaren zeventig begon. Er wa ren toen veel werklozen, vooral jongeren. De economie zat in een dip, als gevolg van de oliecrisis van 1974. Uitzicht op groei was er niet. Er leek maar één moge lijkheid om te voorkomen dat het aantal uitkeringsgerechtigden sterk zou groeien: het bestaande werk Verdelen over meer mensen. Dat betekende dus korter werken. Oude ren via goede vertrekregelingen eruit, goedkope jongeren het arbeidsproces in. De vakbonden waren bereid looneisen in te ruilen voor werk, werkgevers hoefden geen financiële veer te laten omdat de werknemers korter gingen werken. Behalve de vut (regeling voor vervroegde uittreding van ouderen) was er de ar beidstijd- of arbeidsduurverkorting voor iedereen. Minder uren per week (terug van 40 naar 38, of 36 uur) plus een aantal extra vrije dagen per jaar (tussen 10 en 14, afhankelijk van de cao). Wat dertig jaar geleden begon als een economische noodgreep, is in de loop der jaren verworden tot een maatschap pelijk fenomeen. Voor menigeen is de atv niet meer weg te denken uit het leven. Anita Zeverens hoeft niet na te denken waarom atv nog steeds noodzakelijk is, ook al komt er een vergrijzingsgolf aan (met als gevolg een gebrek aan werkne mers) en moet de stagnerende economie op gang worden geholpen. Haar argumenten staan model voor het jonge gezin in de prestatie-maatschappij: „Ik werk vier dagen als logistiek mede werker bij een farmaceutisch bedrijf voor diergeneesmiddelen. Maandag is mijn vaste vrije dag, dan zorg ik voor mijn drie jarige zoontje. Die dag doe ik ook bood schappen voor de hele week, het huis houden, de administratie en achterstalli ge klusjes." Calamiteiten Haar atv-dagen gebruikt ze voor calami teiten, bijvoorbeeld als haar zoontje ziek is. „Maar ook als ik onverwacht moet hel pen bij een activiteit op de crèche. Bij ons bedrijf kunnen wij atv opnemen in ver lofuren. Dat maakt mij flexibel. Als ik plotseling met mijn zoontje naar de dok ter moet, kom ik een paar uur later. Mijn man heeft een drukke baan als hoogle raar bij de Universiteit van Maastricht, dus ik vang bijna altijd alle calamiteiten op." Zij moet er niet aan denken dat zij een aantal dagen per jaar kwijtraakt, als mi nister Brinkhorst - gesteund door werkge versvereniging VNO-NCW - zijn zin krijgt. „Ik denk dat de werkdruk enorm toe neemt als de atv wordt afgeschaft. Nu neem ik ook wel eens een atv'tje als ik het gevoel heb dat ik aan mijn taks zit. In een extra lang weekend tank ik weer lekker bij. Als de atv-dag verdwijnt, wordt dat veel moeilijker. Mijn vakantiedagen moet ik dan achter de hand houden voor als er iets met mijn zoontje is en 's zomers wil ik natuurlijk ook wel een paar weken weg. Uiteindelijk komen we met z'n allen veel meer onder druk te staan. Ik denk dat mensen zich eerder ziek zullen melden als de atv wordt afgeschaft." Bij het Centraal Planbureau (CPB) wordt Minister Brinkhorst Foto: GPD/Harmen de Jong al een tijdje gerekend aan verschillende modellen voor langer werken. Per week, per jaar, per arbeidzaam leven. De vraag is daarbij vooral: wat levert het op? In theorie is langer werken economisch voordelig, maar pas op, zegt Jacqueline Timmerhuis van het CPB. „Langer wer ken zal nooit gratis zijn. Dus nemen de kosten voor bedrijven toe." Looneisen De geschiedenis geeft haar gelijk. De atv en de vut zijn in de afgelopen decennia 'gekocht' door de vakbonden, in ruil voor afzien van looneisen. Met andere woor den: terugdraaien van atv leidt tot loonei sen - niets komt voor niets in de moderne economie, Brinkhorst zijn vaderlandslie vendheid ten spijt. Het is bovendien de vraag hoe het prak tisch zal uitwerken. Aaldert Mellema, in- tensive-care verpleegkundige en beleids medewerker bij NU'91, de beroepsorga nisatie voor verpleegkundig en verzor gend personeel: „Bij ons is de atv-dag al in 1997 afgeschaft. De 36-urige werkweek kwam daarvoor in de plaats. Dat leverde toen vooral op de werkvloer veel proble men op. Mensen moesten hetzelfde werk doen in minder uren, er kwam geen extra personeel bij." Volgens hem leidt verlenging van de werkweek niet tot meer deelname aan het arbeidsproces zoals het kabinet wil. „In de zorg is dat zeker niet het geval. Bijna negentig procent van het personeel is vrouw, werkt parttime en blijft dat ook zeker doen. Een voorbeeld: een verpleeg kundige met drie kinderen werkt 24 uur in een ziekenhuis. Die andere twee dagen zijn volgepland met activiteiten voor het gezin. Moeder moet mee naar zwemles, de sportclub, het kinderfeestje of helpt als leesmoeder op school. Het hele gezinsle ven is ingericht op deeltijdwerk, dat gaan mensen echt niet veranderen." Tegenover deze geluiden staan ook ande re. Het onderwijs bijvoorbeeld neemt lie ver vandaag dan morgen afscheid van de atv-dagen. „Wij zijn er niet rouwig om," zegt Ton Duif, voorzitter van de Algeme ne Vereniging voor Schoolleiders, een be roepsvereniging voor directeuren van ba sisscholen. „Nu zijn het meestal directeu ren die voor de klas gaan staan als een juf of meester een atv-dag opneemt. Organi satorisch is dat altijd lastig, ander werk moet blijven liggen." Wim van der Lee, directeur van basis school Koningin Wilhelmina in Ouder kerk a/d IJssel valt hem bij: „In het on derwijs hebben wij twaalf weken vakan tie: dat is maar liefst 60 dagen per jaar. Waar kom je dat tegenwoordig nog tegen? Daarnaast hebben fulltime-leerkrachten nog 14,5 atv-dagen per jaar. Ik vind het prima om die in te leveren, graag zelfs. In het onderwijs hebben we om de zes k ze ven weken vakantie. Even pauze, mooier kan het niet. Dit jaar heb ik mijn atv-da gen laten uitbetalen, het was zo druk op school!" Geen geld De plannen van Brinkhorst verdelen ook het kabinet.Als een werknemer tien procent meer gaat werken, wil hij ook tien procent meer betaald krijgen. Dat geld is er op dit moment domweg niet," zei minister De Geus (sociale zaken) vorige week na afloop van de ministerraad. Daar was voor het eerst gespro ken over de 'Nota voor Groei' van Brinkhorst. Premier Balkenende zei na afloop boos te zijn dat de voorstellen voor de groeibrief via Brinkhorst naar de media zijn 'gelekt'. Hij ontkende dat er knallende ruzie is in het kabinet. „Er is verschil van mening, maar ik denk dat we er over ruim een week wel uit zijn." Als het kabinet met een gezamenlijk standpunt komt, is dat pas het begin van de discussie. Nu het poldermodel flink is ingescheurd en de polarisatie weer voel baar is in het Nederlandse debat, valt er voor het eerst sinds jaren aan de cao-ta fels weer wat te verhapstukken over pro centen loon. Een oude vakbondswijsheid is dat 'een dag' ongeveer 0,4 procent loon betekent. „Gaan we praten over vijf of tien dagen minder atv?," zegt een ervaren FNV-bestuurder. „Dat gaat mijn leden dus geld opleveren." Overigens heeft iedereen in deze discus sie gelijk. De afgelopen dertig jaar is nim mer aangetoond wat atv nu precies heeft opgeleverd aan extra werkgelegenheid of minder werklozen. De arbeidsmarkt in Nederland is een op hoog tempo draaien de carrousel, waar mensen in- en uitstap pen. Omdat het beter gaat, omdat het slechter gaat, omdat bedrijven inkrimpen of juist uitbreiden. Geen econoom die kan zeggen wat hierin het aandeel is van arbeidstijdverkorting. Dus zal de discussie uiteindelijk uitdraai en op de twee basiselementen van elke gedachtenwisseling over werk en inko men: hoeveel kost het en hoe blijven be- drijyen (inclusief de overheid) aantrekke lijk voor (potentiële) werknemers. Zijn mensen simpelweg in staat een baan te combineren met hun gezinsverplichtin gen? Vooral om dat laatste gaat het. Minister Brinkhorst mag met zijn internationale blik wel denken dat er in Nederland te kort wordt gewerkt, Anita Zeverens weet uit ervaring dat het in haar huishouden allemaal maar net loopt. Trek daar de atv uit en de hele boel begint te kraken. Als de atv-dag massaal wordt afgeschaft, zou het gevolg kunnen zijn dat kinderen af en toe mee moeten naar het werk. Foto: GPD/Harmen de Jong Geert Wilders, de eigengereide rechtsbuiten van de WD 3 JULI 2004 P verpleegzorg werden de atv-dagen in 1997 ingeruild voor een 36-urige werkweek, maar dat leverde alleen maar meer 'kdruk op. Foto: Polfoto weekendbijlage van leidsch Dagblad De ingewikkelde agenda's van tweeverdieners met (jonge) kinderen en talrijke andere Nederlanders met zorgverplichtingen leunen in sterke mate op het verschijnsel atv-dagen. Het schrappen van die verlofdagen - de roep om afschaffing van de arbeidstijdverkorting klinkt steeds luider - brengt dit uitgebalanceerde bouwwerkje aan het wankelen. „Ik denk dat mensen zich dan eerder ziek zullen melden." door Carine Neefjes en James McGonigal Minister Brinkhorst van econo mische zaken vindt het nogal makkelijk. Als we met z'n al len in dit land wat harder werken, gaat het vanzelf beter. Schaf de arbeidstijdver korting (atv) van al gauw twaalf dagen per

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1