ECONOMIE Staatsloterij helpt jongere aan een baan Horecamagnaat liet zaken bewust op de fles gaan Olieconcern Yukos maakt vrije val Zelfs aantal banen voor vrouwen daalt Halverwege Notarissen in de problemen Tram blijvertje in Hongkong conomie in rolanden lit goed 'Prijzenoorlog sms slecht voor telecomsector' Thema-trekking in 2005 huurprijs netwerk ipN is redelijk haag - De prijzen die KPN jtent voor de verhuur van het Jwerk voor vaste telefonie ft andere telecombedrijven, m niet te hoog. Telecomtoe- Jhthouder Opta vroeg zich af KPN niet te veel vraagt voor fverhuur van capaciteit aan ftcurrenten als Tele2 en Scar- Uit een onderzoek en een iopese vergelijking van het ^■eau Diamond Cluster, in gracht van minister Brink- «^st van economische zaken, jkt dat niet het geval te zijn. Noordned ■ar gerechtshof marden - De ondeme- hgsraad van het noordelijke fvoerbedrijf NoordNed stapt ir de Ondernemingskamer ji het gerechtshof in Amster- l Dat heeft een lid van de i gisteren gezegd. Aanleiding 'Se vertrouwensbreuk tussen personeel en de directie. De J vindt dat R. Hoekzema, die nei is aangesteld om een el van de taken van directeur JBraam over te nemen, rui- $re bevoegdheden moet krij- pi. Hoekzema werd aange- teld, nadat de werknemers Mden gedreigd met een sta- jg. Het personeel eiste eerder i vertrek van Braam. De di- Jteur zou ongenuanceerde Jspraken hebben gedaan. Ook |i hij afspraken niet goed na- iropese APK jeen illusie m haag - Nederlanders kun- h voorlopig nog niet hun au ra andere Europese landen n keuren. Het is zeer inge deeld om dat voor elkaar te jgen, zei een woordvoerder h brancheorganisatie Bovag %eren. Nu moeten automobi- jjen hun vervoermiddel nog flverplichte periodieke keu- g (APK) laten ondergaan in 1 land waar het kenteken is (gegeven. Minister Peijs van ïkeer wil echter dat ze in elk %opees land terechtkunnen. iiegveld nog et verkocht .•astricht - De voorgenomen S koop van vliegveld Maas- a :ht Aachen Airport (MAA) is ;esteld. De aandeelhouders iben zich nog niet kunnen ligen over de verkoop van 70 ftcent van de aandelen aan consortium van het Schot- Omniport en het Nederland- m bouwbedrijf Dura Vermeer. t heeft MAA gisteravond be- ïdgemaakt. Er bestaat nog te il onduidelijkheid over de Tbrengst van de verkoop. Eer- ■r liet MAA weten dat de op- ^%igst ongeveer 5 miljoen eu- ttzou bedragen. «il ,or Boonstra Japt op bij AM iecht - Voormalig Philips- iman C. Boonstra stapt op president-commissaris van jjectontwikkelaar AM. L. tan, voorzitter van de or- nisatie van bouwwerkgevers /BB, is aangewezen als zijn volger. Naast Boonstra ver fijnt ook L. Pijnenburg als imissaris. Hun vervangers G. Hendriks en M. Jonk- L Boonstra was voorzitter de raad van commissaris- sinds 2000. Vorig jaar werd voor vier jaar herbenoemd. ZATERDAG 3 JULI 2004 voorburg/anp - Voor het eerst sinds de cennia neemt het aantal banen af waarin vrouwen werken. De langzame groei van het aantal banen in de zorg en het onderwijs, vooral bezet door vrouwen, wordt overschaduwd door de sterke afname van arbeidsplaatsen bij be drijven. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. ,,In het eerste kwartaal van 2004 was het aantal banen van vrouwen 0,5 procent la ger dan een jaar eerder. Het aantal banen van mannen daalde 2,2 procent", aldus het CBS. In de afgelopen jaren zijn steeds meer vrouwen gaan wer ken, vooral in deeltijd. P. Oomes, econoom bij het CBS, verwacht dat de afname van banen voor vrouwen „van korte duur zal zijn". „De deelname van vrouwen aan het arbeidsproces stijgt nog steeds." Hij verwacht dat zodra de eco nomie echt aantrekt, weer meer vrouwen werk zullen vinden. Het aantal arbeidsplaatsen in Nederland nam in het eerste kwartaal af met 54.000 in vergelijking met de laatste drie maanden van 2003. In de eerste drie maanden van dit jaar telde het CBS 7.368.000 banen. Dat zijn er 107.000 minder dan in het eerste kwar taal van 2003. Dit komt overeen met een daling van 1,4 procent. Het bedrijfsleven neemt tweederde van alle banen in Nederland voor zijn rekening. In de twaalf maanden tot eind maart verdwe nen daar 153.000 banen. De afname van de werkgelegenheid was in de bouwnijverheid relatief het grootst met een min van 5,4 procent. Alleen de zorg en het onderwijs kennen nog steeds banengroei met toena mes van respectievelijk 40.000 en 8.000 ba nen. „De stijging vlakt wel duidelijk af. In 2003 was de banengroei in deze bedrijfs takken nog respectievelijk 57.000 en 14.000", aldus het CBS. utrecht/anp - Steeds meer no tarissen raken in de financiële problemen. Dat heeft het Bu reau Financieel Toezicht vast gesteld. Het gaat om 89 van de 1400 notarissen in ons land. Vorig jaar telde het BFT 52 no tarissen met financiële proble men. Een relatief groot deel van de problemen wordt veroorzaakt doordat notarissen kantoorver mogen inzetten voor privé- doeleinden. De verslechterde economie speelt ook een rol. Hongkong - Trams zorgden gisteren voor een feestelijk straatbeeld in Hongkong. Reden: De tram bestaat honderd jaar in de voormalige Britse kroonkolonie. Hongkong heeft een vloot van 163 rijtuigen, waarvan twee antieke wagens. Gezamenlijk vervoeren de trams dagelijks 240.000 passagiers. Foto: Reuters Kooistra misleidde gemeente Amsterdam met schijnconstructies isel/anp - De economie in eurolanden draait beter dan icht. De groei overstijgt in waarschijnlijk de 1,7 pro- it die dit vooijaar was voor leid, aldus de Europese Com- ';sie gisteren in een econo- :ch rapport. indicatoren voor het zaken- 'en wijzen allemaal naar bo- 'ïn. Ook de economieën in mringende landen als Enge- *nd en in Oost-Europa ontwik- ^len zich rooskleurig, aldus it rapport. ^e flink duurdere olie dit voor- ar blijkt niet zo'n dramatische 2hade te hebben toegebracht m b was gevreesd. De Europese )mmissie waarschuwt echter flit een verdere stijging in de ieprijzen, vooral als die blij- end is, wel serieuze schade toebrengen. economie groeide eind 2003 een tempo van 1,5 procent r jaar. In het eerste kwartaal 'toot dat omhoog naar 2,3 ent op jaarbasis. De indica- is dat de trend in april is irgezet. „Onze groeiraming 1,7 procent werd dit voor- nog optimistisch gevon- tn. Maar het lijkt ons nu juist de lage kant", lichtte een ipambtenaar van de Europese "•mmissie gisteren toe. Hij zei tt de commissie vasthoudt an de eerder voorspelde groei an 2,3 procent in 2005. De gemeente Amsterdam verdenkt hore- ca-ondernemer Sjoerd Kooistra ervan te sjoemelen met failliete cafés in de hoofd stad. Dat is een van de conclusies van het onderzoek dat de gemeente Amsterdam begon naar de bekende horeca-onderne- mer. Aanleiding voor het onderzoek wa ren verhalen rond de sluiting van visres taurant de Oesterbar op het Leidseplein. Personeel zei dat de ondernemer cafés en restaurants doelbewust op de fles liet gaan. door Bart Middelburg en Hanneloes Pen Amsterdam - Horecamagnaat Sjoerd Kooistra heeft ruim twintig jaar zijn zak ken gevuld met de methode-Kooistra. Hij koopt gerenommeerde horecazaken op Al-locaties op (in heel Nederland een stuk of tachtig) en verpacht die za ken kant-en-klaar aan pachters. Hij vraagt daarbij zulke hoge pachtsommen dat die pachters bij de vleet failliet gaan. Schuldeisers gaan daarbij voor miljoe nen het schip in (vooral de fiscus en uit keringsinstantie UWV), maar Kooistra blijft steeds buiten schot: na een faillis sement zet hij een nieuwe pachter in de zaak, waarna hij gewoon weer pacht ontvangt. Twee decennia is Kooistra daarbij eigen lijk geen strobreed in de weg gelegd: cu ratoren hebben, als in de boedel van een failliete BV niets te halen valt, de neiging de boeken snel te sluiten, en vaste schuldeisers als de Belastingdienst en het UWV namen hun verliezen steeds voor lief. In maart kondigde de rechtbank in As sen het einde aan van de methode- Kooistra. In een procedure tussen Kooistra's beheermaatschappij Plassa- nia bv en de Belastingdienst bepaalde de rechtbank dat Kooistra niet alleen verpachter is, maar in de praktijk ook feitelijk exploitant. Kooistra bemoeit zich met de inrichting, de muziek, hij bepaalt van welke brou werij bier moet worden afgenomen (en hij steekt de hectoliterkortingen in eigen zak), kortom: bij faillissementen van zijn pachters, zijn Plassania en Kooistra ook financieel aansprakelijk. En ook curato ren in de faillissementsreeks pikken het niet langer: in april legden curatoren in Groningen en in Amsterdam beslag bij Kooistra, vanwege schulden in faillisse menten van zijn pachters. Al in februari kondigde ook burgemees ter Job Cohen van Amsterdam een on derzoek aan naar Kooistra, naar aanlei ding van het faillissement van de bijna 65 jaar oude Oesterbar en berichten in de media. Behalve de Oesterbar heeft Kooistra in Amsterdam nog veertien za ken, waaronder topzaken als Bodega Keyzer, de Heineken Hoek, Dantzig aan de Amstel en Café Cox. De conclusies van het onderzoek zijn ontluisterend voor Kooistra. De meeste van Kooistra's vijftien zaken in Amster dam zijn in het verleden gepacht door één of meerdere BV's, die uiteindelijk failliet zijn gegaan. Vorig jaar gingen er zes failliet, dit jaar één, met binnenkort een tweede faillissement. Die faillisse menten, die niet kunnen worden ver klaard 'uit de algemene achteruitgang in de horeca', gingen gepaard met miljoe nenschulden. Het patroon bij die faillissementen 'her haalt zich zo vaak' dat de gemeente con cludeert 'dat Plassania de regie voert over de gang van zaken rondom faillis sementen en er dus bij is betrokken'. Hoe kunnen Kooistra en zijn faillisse mentscarrousel worden gestopt? De werkgroep kwam uit bij de Wet bevorde ring integriteitsbeoordelingen door het openbaar bestuur, kortweg Bibob, die vorig jaar juni van kracht is geworden. Die wet biedt,.volgens de onderzoekers, bestuursorganen de mogelijkheid ex ploitatievergunningen te weigeren als sprake is van strafbare feiten, maar ook als er 'feiten en omstandigheden' zijn die doen vermoeden 'dat een pachter van Plassania in relatie staat tot de fail lissementsfraude als beschreven'. Kooistra's zaken hoeven niet onmiddel lijk allemaal dicht. Maar pachters van Kooistra die bij de gemeente een nieuwe vergunning aanvragen, kunnen voort aan op een weigering rekenen als evi dent sprake is van de methode-Kooistra. Van zaken die al een vergunning heb ben, maar waarbij vermoedelijk ook wordt gesjoemeld, zullen vergunningen na verloop van tijd niet worden ver lengd. Sjoerd Kooistra, kortom, is de re gie kwijt, en het is maar de vraag of hij die ooit terugkrijgt. moskou/ anp-rtr - Het Russi- sche olieconcern Yukos is giste ren op de effectenbeurs in Mos kou in een vrije val beland. Be leggers lieten het aandeel 12 procent dalen, omdat de Russi sche belastingdienst de reke ningen van het concern heeft laten blokkeren. Yukos kreeg donderdagmiddag het bevel om binnen vijf dagen een belastingschuld van onge veer 3 miljard euro uit 2000 te voldoen. Even later meldden Russische media dat de groot ste olieproducent van Rusland nog een claim van 3 miljard eu ro heeft ontvangen over het jaar 2001. Yukos is nu in twee dagen tijd al meer dan 20 procent van zijn beurswaarde kwijtgeraakt. Vooral buitenlandse beleggers dumpen hun stukken, zei een handelaar van Alfa Bank. Analisten vrezen dat Yukos bin nenkort zijn activiteiten hele maal moet staken. Het concern heeft in ieder geval te weinig geld in kas om de belasting schulden te voldoen. Het kas geld bedraagt momenteel 1 miljard dollar. De activa van de oliegroep worden geschat op 30 miljard dollar. Een ontmanteling van Yukos zou grote gevolgen kunnen hebben voor de oliemarkten. Met een productie van 1,7 mil joen vaten per dag is het con cern goed voor eenvijfde van de totale Russische productie. Mo menteel is het wereldaanbod van olie al erg krap. De Russische autoriteiten zitten Yukos sinds eind vorig jaar op de hielen. De voormalige top man Michail Chodorkovksi werd eind oktober gearresteerd op verdenking van fraude en belastingontduiking. Chod- orkovski zit nog altijd vast. Half juni is zijn proces begonnen. Velen vermoeden politieke mo tieven bij de jacht van de Russi sche autoriteiten op Yukos. Chodorkovski steunde vorig jaar politieke tegenstanders van president Poetin. Hij schond daarmee de stilzwijgende af spraak tussen Poetin en de machthebbers in het bedrijfsle ven dat politiek en zaken strikt gescheiden zouden blijven. Yukos-topman Michail Chodorkovksi tijdens het begin van zijn pro ces half juni. Hij werd in een kooi gehoord door de rechtbank. Foto: AP den haag/anp) - De recente prijsverlagingen voor sms-be- richten is slecht voor de Neder landse telecombedrijven. De omzet van de ondernemingen gaat afnemen en is niet meer terug te verdienen. „Deze sms- oorlog kent alleen verliezers", aldus het Britse ICT-analisten- bureau Current Analysis. KPN, Telfort en Vodafone zijn de strijd met elkaar aangegaan door lagere tarieven voor sms- berichten te berekenen. De 'prijzenslag' geldt nu alleen nog voor klanten met een vooraf ge kochte telefoonkaart. De strijd lijkt zich uit te breiden naar abonnementhouders omdat KPN daar deze week de tarie ven verlaagde. Current Analysis waarschuwt voor 'Scandinavische praktij ken'. In Denemarken en Zwe den woedde een soortgelijke strijd die oversloeg naar de za kelijke markt. Dat leverde vol gens het Britse bureau 'een waar slachtveld' op. Sommige kleine Deense aanbieders heb ben deze prijzenslag medio 2003 niet gered en zijn overge nomen door grotere bedrijven. rotterdam/gpd - De Staatslote rij komt in actie tegen de jeugd werkloosheid in Nederland. Vol gend jaar mei wordt rond de trekking van die maand een the ma-uitzending op televisie ge bracht, die geheel in het teken zal staan van beroepsonderwijs, jongeren en werk. Volgens J. van Dijk van de Staatsloterij is het de allereerste keer dat de loterij een goed doel of algemeen belang ondersteunt. „Wij zijn benaderd door de Taskforce Jeugdwerkloosheid en vonden dit een goed idee. We zijn een prijsloterij en doen meestal niet aan goede doelen, maar de werkloosheid onder jongeren helpen oplossen is volgens ons een fantastisch ini tiatief," vindt Van Dijk. Tijdens een actiedag van de ge meente Rotterdam over jeugd werkloosheid, gisteren in het WTC, is de eerste zogenoemde Go-Card uitgereikt Deze kaart wordt aan jongeren én werkge vers uitgereikt na een geslaagde 'match' tussen een werkloze jongere en een jeugdbaan. De Go-Card biedt kortingen en voordelen bij diverse organisa ties, zoals de Staatsloterij. De kaart kan onder meer worden ingeruild tegen een vijfde staatslot (waarde 2,70 euro) voor de trekking van mei 2005. De manifestatie 'Big Match' in het WTC was de eerste van een serie die de grote steden aan doet. Hierbij wordt getracht jongeren tot 23 jaar te koppelen aan geschikte jeugdbanen. De bijeenkomst is opgezet door de gemeente Rotterdam, het be drijfsleven, het CWI, arbeidsbe middelaars en de Taskforce Jeugdwerkloosheid. Rotterdam beschikt sinds giste ren over een speciaal 'jongeren- loket'. Hier kunnen jongeren tot 23 jaar terecht met vragen over scholing, werk en uitke ring. Een begeleidingstraject moet hen zo snel mogelijk lei den naar school of een (jeugd-) baan. De werkloosheid onder jonge ren in Nederland stijgt veront rustend snel. Om dit probleem aan te pakken hebben de staatssecretarissen van onder wijs, wetenschappen en cultuur en van sociale zaken en werk gelegenheid de Taskforce Jeugdwerkloosheid in het leven geroepen. Doelstelling van deze club is in vier jaar tijd veertig duizend jeugdbanen tot stand te brengen. De Taskforce han teert daarbij een strenge aan pak: jongeren moeten óf een opleiding volgen óf aan het werk zijn. BEURSINZICHT Onze aandacht wordt momen teel gevangen door het Euro pees kampioenschap voetbal in Portugal en door het tennis toernooi van Wimbledon. Ook de Tour de France begint en in augustus volgen de Olympische Spelen in Athene. Voor beleg gen op de aandelenmarkten, nog niet eens zo heel lang gele den toch volkssport nummer 1, is de belangstelling tanende. Zo lijkt het althans. De voornaamste beursindices doen al wekenlang niets bijzonders. Hoewel het eerste halfjaar van 2004 er op zit, is er geen enkele grote westerse aan- delenbeurs die meer dan 10 pro cent hoger of lager staat dan aan het begin van het jaar. De sterkste ontwik keling is te zien ge weest op de beurs van Japan, waar de Nikkei-index negen procent stijging heeft geboekt. De naburige Hang Seng index in Hong Kong kreeg echter de grootste daling té verduren: min zes procent. Alle andere leidende beursindices in de we reld zijn bijna onveranderd ten 'opzichte van begin van dit jaar. Onze AEX-index staat op een plusje van drie procent. Onder de hoofdfondsen in Am sterdam hebben Getronics en Hagemeyer ongeveer 30 pro cent koerswinst geboekt. Ook Numico, Reed Elsevier, Wolters Kluwer en Fortis gingen meer dan 20 procent vooruit. Daar entegen moesten Versatel, Van der Moolen, ASML en Aegon meer dan tien procent koers verlies incasseren. Onder de Midkap-aandelen de den vooral Vendex KBB, Corus en Wessanen het prima en liep LogicaCMG tegen de grootste koersdaling op. Voor het tweede halfjaar zijn de vooruitzichten tamelijk positief. De voornaamste vrees is dat er een periode van rentestijging zit aan te komen, die in dubbel opzicht aandelen remt. In de eerste plaats gaan de rentelas ten van bedrijven en consu menten dan omhoog. De enor me stimulans voor de econo mie, die van de lage rente uit ging, komt daarmee gedeeltelijk te vervallen. In de tweede plaats worden obligaties en spaarrekeningen interessanter. Zeker in tijden van grote onzekerheid, wan neer beleggers zich risicomij dend gedragen, is een hogere rentevergoeding voor hun ui terst welkom. Maar de ontwikkelingen zijn gunstig. Zo is er sprake van sterk winstherstel bij bedrijven en verbeteren de economische vooruitzichten. In Amerika ver toont de economie klassieke kenmerken van een opgaande cyclus. Het niveau van de indu striële productie ligt er op dit moment 6,3 procent hoger dan een jaar geleden, de prijzen trekken weer aan, de werkgele- Wim Fonteine ABN AMRO Private Banking Kennemerland genheid verbetert. In Europa gaat het allemaal wat langza mer, maar ook hier zien we ge leidelijk tekenen van herstel. Bij vloed stijgen alle boten. De aandelenbeurzen zijn in een eerder stadium al vooruitgelo pen op betere tijden. In secto ren als de informatietechnolo gie, basisindustrie, grondstof fen en financiële waarden heb ben zich wereld wijd substantiële koersstijgingen voorgedaan. Het lijkt erop dat, ge zien de rentevoor uitzichten, de voorkeur van be leggers geleidelijk verschuift naar meer defensieve sectoren als voe ding, energie en gezondheidszorg. Aandelen met een aantrekkelijk divi dendrendement en aandelen met een relatief stabiel koersverloop worden steeds vaker gezocht. Een sterke cash flow van de be treffende onderneming helpt eveneens. Samengevat, ver schuift de voorkeur van beleg gers van groei naar waarde. Lie ver de zekerheid van een hoog direct rendement dan de kans op hoge toekomstige groei. Neem als voorbeeld de sector energie. De bekendste verte genwoordigers van deze sector zijn de grote oliemaatschappij en. Het is bekend dat deze on dernemingen nog maar heel traag groeien, zoals onze eigen Koninklijke Shell Groep heeft moeten concluderen. Maar jaar in jaar uit genereren zij een on gekende kasstroom en uit de miljardenwinsten kunnen ge makkelijk de investeringen en de exploitatiekosten worden betaald. De dividendrende menten voor aandeelhouders liggen duidelijk hoger dan het beursgemiddelde. Met het oog op de hoge olieprijs waarderen beleggers deze sector wat lager dan in het verleden. De onder waardering bedraagt ongeveer 7 procent. Samen met het divi dendrendement van gemiddeld ruim 2,5 procent en de ver wachte winstgroei van onge veer 6 proce^ biedt dat aan de waardebeleg^r voldoende kans op een aantrekkelijk jaar- rendement. Het zijn overwegingen van een dergelijke aard die ervoor zor gen, dat aandelen van onderne mingen die niet uitblinken met vette groeicijfers, toch tot de fa vorieten van aandelenbeleggers behoren. Mochten overigens de aande lenbeurzen over het kantelpunt heen omhoog worden geduwd door sterke economische groei cijfers of minder dan verwachte renteverhogingen, dan kan de voorkeur van beleggers terug keren naar typische groeisecto ren. Met een knipoog naar de spor tieve evenementen van deze zomer, waar de verschillen tus sen winnaars en verliezers ook niet altijd even groot zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7