Zeker tien slachtoffers Fourniret BUITENLAND Franse justitie zit met moordenaar in maag Route afscheidingshek Israël aangepast Onverwachte uitspraak Frans pedofielenproces Al-Qaeda dreigt met aanslagen in Europa Geweld tegen Antwerpse joden gaat door Sudan belooft opvang miljoen ontheemden Unesco: Bam werelderfgoed Maatregelen gevraagd tegen antisemitische incidenten rlef" icord illegaal por in Madrid mid - De Spaanse politie eJt bij een inval in een werk- 1 its in Madrid bijna drie ton jaal ivoor in beslag geno- )FC Volgens de VN-organisa tor bedreigde diersoorten d niet eerder zo'n grote veelheid ontdekt. De helft de vangst bestond uit on- 'erkte slagtanden van olifan- de andere helft uit bewerk- [ukken ivoor. De politie it de straatwaarde op 000 euro. Voor een dergelij- loeveelheid ivoor moeten stens vierhonderd olifanten nsi afgeslacht. ker 19 doden bij living in Turkije t3^NBUL - Bij een aardbeving in jiost-Turkse provincie Agri in de nacht van donderdag d irijdag tenminste 19 men- om het leven gekomen. Ze- 40 anderen raakten ge ld. De aardbeving, met een jht van 5 op de schaal van Iter, trof meerdere dorpen, —^ens de autoriteiten vielen -meeste doden in het dorp ncal. De hulporganisatie le Halve Maan heeft 500 (re;en en 500 dekens naar het n joffen gebied gestuurd. rste bosbrand in jrtugal geblust leiüON - De eerste grote bos- "Tid in Portugal van deze zo- heeft een gebied van meer die 6000 hectare landbouw end en bos in de as gelegd. rinvuur is inmiddels groten- 29|s geblust, maar minstens lapn andere branden woeden De brand ontstond aan de t van de Algarve in het zui- )Pvan Portugal. In het stadje ira is een tiental huizen ver- fst, die .op het moment van )rand niet waren bewoond. 2i onbekend aantal mensen is ejpacueerd. roene stroom in I-instellingen' 5sel - De Groene partij in Europees Parlement wil dat Europese instellingen rtaan geheel groene stroom Jefuiken. De EU-instellingen éten zo het goede voorbeeld én. „Kiezen voor groene om is deelnemen aan een laai en milieuvriendelijk Eu- a", aldus de Luxemburgse 2nbparlementariër Claude a tnes gisteren namens de ijnene partij. odse graven in >ngarije vernield Rarest - Vandalen hebben grafstenen op een joodse be- Jnafplaats in het noordoosten vc* Hongarije vernield. De 1 °0se begraafplaats ligt in Gy- •os, 80 kilometer ten noor- ^van de hoofdstad Boeda- hq. Sommige grafstenen zijn revergegooid, anderen in stuk lij geslagen, na iljoen boeken Rinton verkocht v york - De biografie van )l irmalig Amerikaans presi- it Bill Clinton is in de Ver- r- gde Staten al een miljoen ir over de toonbank gegaan, t boek ligt sinds 22 juni in de ikel. Uitgever Knopf Publi- ng Group heeft een derde reik besteld, zodat het totale ital gedrukte exemplaren op jrlopig 2,6 miljoen komt. In 1 week zijn in Nederland al er dan 40.000 exemplaren kocht. Uitgeverij Balans ïft nog maar 5000 exempla- l liggen en is begonnen aan 1 vierde druk. nenigheid over londwet EU g)us - De nieuwe Europese Indwet wordt op 20 novem- r officieel ondertekend in Ro- ul Dat zei de Italiaanse pre- 'uler Berlusconi gisteren tijdens i gezamenlijke persconferen- a3met de Franse president t'ïrac. Berlusconi is in Parijs Dr Frans-Italiaanse bespre ngen. Minister Bot van Bui- mlandse Zaken ontkent dat al a datum is vastgelegd voor de dertekening. Volgens hem is een zaak van het Nederland- voorzitterschap van de Euro pe Unie. Bot wil in overleg Jt de andere lidstaten voor 13 1 een datum bepalen, vat trdanië: Geen ^oepen naar Irak iman - Jordanië stuurt voor- ïig geen militairen naar lurland Irak. Dat zei de Jor- anse minister Muasher van utenlandse zaken gisteren, jllining Abdullah zei een dag 7_(fder dat als de nieuwe Iraakse terim-regering om troepen uden vragen het zeer moeilijk u zijn voor Amman om dit te 0 Ageren. Volgens de minister 1 Hs de opmerking van de ko- i9<Pg bedoeld als een bood- ^hap van steun voor Bagdad i is er van een toekomstige in- in Irak geen sprake. Het kasteel in het Franse Sautou waar justitie en politie morgen gaan graven. Foto: EPA/Olivier Hoslet door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Het aantal slachtoffers van de Franse seriemoordenaar Michel Fourniret loopt op. De 62- jarige boswachter, die sinds een jaar in België in de cel zit, beken de gisteren zijn tiende moord op een man, in de Bourgogne. Fourniret, die heeft toegegeven dat hij acht jonge meisjes en vrouwen heeft ontvoerd, ver kracht en vermoord, ruimde ook voor geld mensen uit de weg. Zo vermoordde hij naar ei gen zeggen de vrouw van een lid van de extreemlinkse orga nisatie Action Directe om aan het geld van de terreurgroep te komen. Met het geld kocht hij een kasteel in Donchery, bij de Franse stad Sédan. Daar begint vandaag het graven naar slacht offers. Fourniret heeft bekend dat hij in de bosrijke omgeving van Chateau Sautou ten minste twee slachtoffers heeft begra ven. Eén daarvan is de Belgi sche Elizabeth Brichet, die in december 1989 op 12-jarige leeftijd spoorloos verdween in Saint-Servais, in de buurt van Namen. De buren van Fourniret in Sart- Custinne, het dorpje bij Dinant waar het echtpaar in 1992 naar toe verhuisde, kunnen het am per bevatten. Hij en zijn vrouw Monique Olivier kwamen oyer als aardige, lieve mensen, zeg gen ze. Een buurman vroeg hen wel eens als babysit en nodigde hen zelfs uit op de communie van z'n kind. Wel vonden som migen het vreemd dat Fourni ret zo vaak met een graafma chine in de weer was in de tuin van zijn boerderij. Daar zou zeker één slachtoffer begraven liggen, een au-pair die in 1993 door Fourniret en zijn vrouw werd ingehuurd om op hun toen 6-jarige zoon te letten. Naar de identiteit van dat meisje blijft het gissen. Fourniret zelf houdt vol dat hij haar geen haar heeft gekrenkt. Zijn echtgenote, die vorige week naar de politie stapte na de uitspraak in het proces tegen Mare Dutroux, beweert dat hij de jonge vrouw wel degelijk heeft gedood. Justitie in Dinant besloot giste ren om Olivier langer vast te houden. Volgens haar advocaat werkt ze mee aan het onder zoek. Olivier identificeert zich met Michelle Martin, de ex- echtgenote van Dutroux die dertig jaar cel kreeg omdat ze niets deed om de slachtoffers te helpen. Ook Olivier ondernam niets; ze zou zelfs een actieve rol hebben gespeeld bij enkele ontvoeringen maar kreeg, nadat ze hoorde hoe zwaar Martin be straft was voor haar passieve houding, wroeging. Fourniret, die in 1966 voor het eerst veroordeeld werd (voor voyeurisme) gedraagt zich vol gens de speurders als een echte psychopaat. Hij probeert zijn Franse en Belgische ondervra gers aan het lijntje te houden door aanvankelijk alleen moor den te bekennen die inmiddels verjaard zijn. Michel Fourniret: Dutroux? Nee, ik ben erger „Je kunt mij wel vertrouwen: Ik ben leraar, ik ben Terzake. De man was enkele jaren eerder uit vader, ik ben 61 jaar." Met die woorden lokte Mi- Burundi gevlucht voor de vele moorden daar. In chel Fourniret op 26 juni 2003 de toen 13-jarige het Waalse Ciney bleek zijn gezin echter onver- Marie in zijn auto. Hij had haar de weg gevraagd wacht ook gevaar te lopen, naar een klooster. Het meisje wilde aanvankelijk In de auto kreeg het meisje touwen om haar pol- niet mee. „Ik mag niet bij vreemde mannen in de sen. Ze snapte dat het niet pluis was. „Bent u lid auto stappen'had ze nog gezegd, maar uitein- van de bende Dutroux?'vroeg ze aan Fourniret. deHjk wüde ze de oudere man toch helpen en Die antwoordde: „Nee, ik ben geen lid. Ik ben er- stapte in. De vader van het meisje vertelde gister- ger." Later slaagde het meisje erin om de touwen avond zijn verhaal in het Vlaamse tv-programma door te bijten. Ze kon ontsnappen. Na zijn vlucht naar België vestigde Fourniret zich in een huis in Sart- Custinne. Foto: EPA/David Martin door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse minister van justitie Perben raakte gisteren onbedoeld maar daarom met minder pijnlijk de open zenuw: „De samenwerking tussen de Franse en de Belgische autori teiten is de afgelopen 48 uur voortreffelijk geweest", zei hij op een inderhaast belegde persconferentie over de beken tenissen van de 62-jarige Fran se seriemoordenaar Michel Fourniret. Niet minder dan tien moorden zei Fourniret te heb ben gepleegd, de meeste in FranJaijk. Vóór die afgelopen 48 uur was het met de Frans-Belgische sa menwerking echter heel wat minder gesteld. Over een perio de van dertien jaar werden er in de Ardennen moorden ge pleegd op meisjes en jonge vrouwen. Afwisselend in de twee landen. Er was één overeenkomst: als een slachtoffer in het ene land werd vermoord werd het lijk in het andere land aangetroffen. Maar al die tijd slaagden de 'Franse en de Belgische autori teiten' er niet in elkaar afdoen de te informeren. De schaamte wordt dezer da gen vooral gevoeld in Frankrijk, waar Fourniret in het verleden drie keer is veroordeeld: in 1966 in Nantes, in 1973 in Verdun - beide malen voor zedenmisdrij ven - en in 1987 in Parijs. In het laatste geval ging het om zwaar dere misdrijven: een reeks ver krachtingen onder bedreiging van wapens. Zeven jaar met af trek kreeg Fourniret maar na enkele maanden zwaaiden de gevangenisdeuren al weer open. Vervroegd op vrije voeten wegens goed gedrag. Fourniret maakte dat hij wegkwam naar België. Zijn arrestatie daar en de be kentenissen die hij de afgelo pen dagen heeft afgelegd, zor gen ervoor dat het onderzoek zich de eerstkomende tijd nog in België zal afspelen. Maar de Belgische justitie heeft al laten doorschemeren dat berechting van Fourniret 'logischerwijs' in Frankrijk zal zijn. Een woord voerder van het parket in Luik verklaarde tegen de Franse krant Le Figaro dat zowel de nationaliteit van de dader en diens echtgenote als het feit dat de meerderheid van zijn slacht offers eveneens de Franse na- tionaliteit hebben het overdra- gen van Fourniret aan het Fran- se parket 'passender' maakt. Op de achtergrond zou spelen dat België zo vlak na het proces te gen Dutroux even geen behoef te heeft aan nog een proces te gen een seriemoordenaar. Ook Frankrijk staat echter niet te springen om Fourniret te be rechten. Het land wordt mo menteel geplaagd door een aantal gevallen van vermiste kinderen, van wie de meesten in handen lijken te zijn gevallen van moordenaars. In dezelfde streek waar Fourniret, in zijn ei gen bewoordingen, 'op jacht' ging zijn de afgelopen veertien dagen andermaal twee meisjes verdwenen. khartum-iriba/anp - De rege ring van Sudan heeft gisteren beloofd achttien goede opvang plaatsen in te richten in de cris isregio Darfur. Volgens de mi nister van binnenlandse zaken, generaal Abdel Rahim Moha- med Hussein, moeten de plek ken een tijdelijk huis bieden aan tot een miljoen mensen die voor het geweld in de regio op de vlucht zijn geslagen. Die zit ten nu verspreid over circa 130 geïmproviseerde 'kampen' met nauwelijks water en onder em- barmelijke hygiënische om standigheden. De internationale druk op Su dan om een einde te maken aan het bloedvergieten en het humanitaire drama in Darfur neemt iiitussen toe, vooral on der aanvoering van VN-chef Kofi Annan. Hij is samen met onder anderen zijn speciale ge zant voor Sudan, Jan Pronk, in de regio. Zeker 1,2 miljoen mensen in Darfur zijn ontheemd en heb ben hun heil elders gezocht. Ze zijn deels naar Tsjaad gevlucht, waar velen leven in kampen. De VS onderzoeken de dood van mogelijk al 30.000 mensen in Darfur. suzhou/anp - Het rijke archeo logische landschap van de Iraanse stad Bam, die eind vó rig jaar werd getroffen door een zware aardbeving, is op de We- relderfgoedlijst van de Unesco geplaatst. Door het natuurge weld kwamen op 26 december 2003 circa 26.000 mensen om het leven. Volgens een aanbe velingscomité heeft de aardbe ving de meeste archeologische restanten van Bam gespaard. Vooral het nieuwe deel met re constructies van de historische stad werd getroffen alsook het bovenste deel van de antieke stadsmuren. Bam lag op een kruispunt van handel in zijde en katoen en bereikte zijn hoogtepunt tussen de 7e en 11e eeuw. tel aviv/gpd - Premier Sharon van Israël heeft gisteren het le ger opdracht gegeven dertig ki lometer van het omstreden af scheidingshek te wijzigen, zoals het Hooggerechtshof eerder de ze week heeft bepaald. Hij wil ook dat de legerleiding de rest van de route kritisch bekijkt en zo nodig herziet. In een nieuwe uitspraak heeft het Hof gisteren opdracht gege ven alle werk aan het hek ten zuidoosten van Jeruzalem on middellijk te staken, tot het een oordeel heeft geveld over de rechtmatigheid ervan. Nog ze ker twintig Palestijnse petities over andere delen van de route wachten op behandeling. In zijn uitspraak van eerder de ze week heeft het Hof bepaald dat er een evenwicht moet zijn tussen veiligheid voor Israël aan de ene kant, en de belan gen van de plaatselijke Pales tijnse bevolking aan de andere. Volgens de opperrechters houdt het leger met die laatste groep onvoldoende rekening. De meeste Palestijnse petities hebben betrekking op de toe stand rondom Jeruzalem, waar de afscheiding het dagelijks le ven zal beïnvloeden van hon derdduizenden ménsen. Som mige dorpen worden door het hek gespleten. De uitspraak van het Israëlische Hof en de afwikkeling van Pa lestijnse petities die nog op de plank liggen, zullen de voltooi- door onze correspondente Pascale Thewissen Antwerpen - Een veertigjarige Joodse man is donderdagavond in Antwerpen in elkaar gesla gen. Volgens de politie ging het om pure agressie. De man is zwaargewond naar het zieken huis overgebracht. Het is het vijfde antisemitische incident in Antwerpen in een week tijd. Een week geleden werd in Wil rijk de 16-jarige Noah Schmahl neergestoken door een groepje Noord-Afrikaanse jongeren. ing van het afscheidingshek - oorspronkelijk voorzien voor eind 2005 - met vele maanden vertragen. Maar in Israël heerst vrij algemeen de indruk dat premier Sharon en een groot deel van zijn regering niet onte vreden zijn. Het Hof heeft im- Schmahl werd samen met en kele medestudenten van de Talmoed-hogeschool op straat belaagd door ongeveer vijftien jongeren gewapend met ijzeren staven en tennisrackets. Noah kreeg een mes in zijn rug en liep een geperforeerde long op. De daders zijn spoorloos. Zondag was het opnieuw raak. Op de Antwerpse Linkeroever werd een dertienjarig joods jon getje door drie andere kinderen van acht, elf en zestien jaar oud uitgescholden en geslagen. De drie konden worden opgepakt mers ook bepaald dat het hek in principe alleen de veiligheid van Israël dient en niet is be doeld als een politieke scheids lijn. De regering hoopt dat de Israë lische uitspraak de internatio nale kritiek zal dempen, die zal en zijn op vrije voeten gesteld, nadat ze hun excuses aan het slachtoffer hadden aangebo den. Dezelfde dag werden drie jood se jongeren in Wilrijk bescho ten, waarschijnlijk met een speelgoedwapen. Maandag avond werd in het centrum van Antwerpen een joodse jongen aangevallen door een groepje allochtone jongeren. Ook hij moest klappen incasseren. Donderdag was het weer mis. Een joodse man die een feest bijwoonde in de synagoge aan losbarsten als het Internationa le Gerechtshof in Den Haag vol gende week vrijdag zijn advies bekendmaakt. De verwachting is dat het de bouw van het hek op het grondgebied van de be zette Westelijke Jordaanoever illegaal zal verklaren. de Brialmontlei, in de Antwerp se stationsbuurt, werd gemoles teerd toen hij iets uit zijn auto ging halen. Hij werd van achter aangevallen en even later be wusteloos en hevig bloedend op straat aangetroffen. De poli tie zette meteen de buurt af, maar de dader wist te ontsnap pen. Voor de joodse gemeenschap is de maat vol. Zij wil dat het stadsbestuur zo snel mogelijk maatregelen neemt om het an tisemitische geweld in te dam men. parijs/gpd - Tien van de zeven tien verdachten in de gerucht makende verkrachtingszaak in het Noord-Franse plaatsje Out- reau zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. De uitspraak van de rechtbank kwam onver wacht, omdat algemeen reke ning was gehouden met een veroordeling van slechts vier verdachten, twee echtparen die jarenlang hun kinderen op beestachtige wijze hadden mis bruikt. De jury, en vervolgens ook de rechtbank, kwam evenwel tot de conclusie dat zes andere in woners van het stadje ook schuldig waren aan seksueel geweld, hoewel in de loop van het proces twijfels over hun schuld waren ontstaan. Aanlei ding daarvoor waren de tegen strijdige verklaringen van een van de vier hoofddaders, Myri- am Delay, over de betrokken heid van de andere aangeklaag den. Van de ene op de andere dag had ze haar aanklachten te gen de rest ingetrokken om die dubai/anp-rtr - De terreuror ganisatie al-Qaeda dreigt met aanslagen in Europa, als het eenzijdig bestand dat leider Os ama bin Laden in april aan bood, is afgelopen. Dat staat in een brief van een groepering die banden zou hebben met al- Qaeda. Dat berichtte de Arabi sche krant Asharq al-Awsat gis teren. Op 15 april bood de Saudische terrorist Osama bin Laden Eu ropa vrede aan. Het bestand zou drie maanden duren en dus medio juli aflopen. In ruil voor vrede zouden alle Europe se militairen zich uit islamiti sche landen moeten terugtrek ken. „Aan het Europese volk. U hebt nog een paar dagen om het bestand van Bin Laden te accepteren of anders zult u uzelf de schuld moeten geven", aldus de verklaring die wordt daarna weer te herroepen. Na de geruchtmakende verkla ringen van de vrouw waren alle verdachten, op de vier hoofd daders na, tijdens het proces op vrije voeten gesteld en ontspon zich in en buiten de rechtszaal een heftige discussie over het functioneren van de rechterlij ke macht. Met name de rol van de onderzoeksrechter speelde daarin een belangrijke rol. De magistraat in kwestie zou zich te veel hebben laten leiden door de verklaringen van de slachtoffertjes, die - beweerde de verdediging - door hun ou ders waren gedwongen te lie- gen over de rol van de rest van de verdachten. Minister van justitie Perben liet weten een onderzoek in te stel len naar de manier waarop het onderzoek is geleid. Organisa ties tegen kinderverkrachting daarentegen zijn tevreden dat aan de verklaringen van de kin deren meer geloof werd ge hecht dan aan de ontkenningen van de volwassen verdachten. toegeschrevefrpan de Abu Hafs al-Masr Brigroes. Deze groepe ring zegt ook verantwoordelijk te zijn voor de aanslagen van 11 maart in Madrid, waardoor ruim 190 mensen de dood von den. De Europese landen wezen destijds het aanbod van Bin La den voor een bestand met grote eensgezindheid af. De Duitse regering in Berlijn zei gisteren in een reactie weinig geloof te hechten aan de verkla ring. „Dit is een duistere orga nisatie die al de verantwoorde lijkheid heeft opgeëist voor veel zaken. Dat betekent dat deze verklaringen met de grote voor zichtigheid moet worden beke ken en dat ze waarschijnlijk niet bijzonder geloofwaardig zijn", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken. Palestijnen bidden op hun land tegen de bouw van het omstreden afscheidingshek. Foto: EPA/Alaa Badarneh

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5