'Wetenschap op Europese basisscholen' BINNENLAND Air marshals mee op vluchten KLM en Martinair Ook onkerkelijke paren willen zegen over huwelijk Dutch Originals Vliegmaatschappijen niet blij met beursgang Monument voor vermoorde leraar Terra College Verdachte moord Sedar Soares vrij Ontslagvergoeding wordt mogelijk toch ingehouden op WW-uitkering Knip vandaag uw bonus spaarzegel uit deze krant! 'Daar begint Gert Wilders weer' bij Van Til vantiMffl3M TCYl I plukt jdachten zaterdag 3 JULI 2OO4 :h - Een 47-jarige Duit- akelaar moet de Ne- idse staat ruim 12 miljoen •talen. Hij heeft dat be- •rdient met het oplichten •leggers. Dat heeft het ge- hof in Den Bosch gisteren ld. De man en zijn hand- s verkochten eind jaren tig valse waardecertifica- a honderden beleggers ïburg en Brabant. De to- leg bedroeg ruim 10 mil- uro. Dat geld werd nooit elegd. r informatie roedseletiket rag - De etiketten op le- ïiddelen in de supermarkt >n flink worden uitgebreid iformatie over ingrediën- et kabinet ging gisteren rd met dat voorstel van ter Hoogervorst (volksge- leid). De bedoeling van de jn is mensen de kans te zelf te controleren of er liënten in zitten waar ze >sch voor zijn. ithouderweg bedreigingen - De Goirlese wethouder jrt- pnomische zaken T. de en|(VVD) stapt op na bedrei- aan zijn adres. Volgens Ve ties leggen de doodsbe- lt ingen een te zware druk anji privé-leven. De wethou- ig 'i verantwoordelijk voor (mstreden centrumplan. ierd telefonisch bedreigd, rden vernielingen ge ld rond zijn huis en gepro- =3 zijn huisdieren te vergif- It vervoert este drugs iaag - Op vluchten van de fiaanse luchtvaartmaat- >pij DCA vindt de douane laai zoveel drugs als bij re maatschappijen. Staats- aris Wijn heeft de gevol- tigde minister van de An- De Haseth, inmiddels la- eten dat „de dienstverle- ran de Nederlandse doua- jhet gedrang komt als er öyerbetering optreedt." itiemuseum dicht gelijk i door Richard Mooyman den haag-badhoevedorp - De komende zes maanden zullen op bepaalde vluch ten van de KLM en Martinair air mars hals worden ingezet. Deze bewapende marechaussees in burger zijn opgeleid om in te grijpen bij een kaping of andere terroristische acties. Na lang onderhan delen heeft de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) onder voorwaarden ingestemd met een proef. De meeste bezwaren van de piloten te gen het meevliegen van gewapende be wakers zijn weggenomen. Zo heeft de VNV bedongen dat de captain onder alle omstandigheden eindverantwoordelijk blijft voor de veiligheid. Air marshals moeten zich vooraf bij de piloot melden. De gezagvoerder heeft het recht de be waker te weigeren. De vlucht wordt dan door een andere piloot overgenomen. De vliegers waren onder meer beducht voor schietpartijen aan boord die de vliegveiligheid bedreigen. Met afspraken over het wapen, waarschijnlijk een klein type pistool, en gedragsregels voor de beveiligers is aan de eisen van de vlie gers tegemoet gekomen. Volgens het ministerie van justitie zullen de speciaal getrainde marechaussees meevliegen op vooraf vastgestelde vluchten waarvoor geen specifieke drei ging geldt. Indien er sprake is van een concreet gevaar voor een terreuractie, wordt de vlucht geannuleerd. Aan de passagiers wordt niet bekendgemaakt op welke toestellen bewakers aanwezig zijn. Vermoedelijk gaat het in ieder geval om bepaalde vluchten naar de VS en het Midden-Oosten. De inzet van air marshals is vrijwel on vermijdelijk geworden door de beveili gingseisen in de VS. Washington kan buitenlandse risicovluchten verbieden die geen bewakers bij zich hebben. De pilotenvakbond is ontevreden over het tempo waarmee de vliegtuigen zelf worden beveiligd. Inmiddels hebben de toestellen wel een versterkte cockpit deur, maar ontbreekt het nog aan video camera's waarmee de vlieger kan zien wie er voor de deur staat. Volgens de bond heeft Martinair nog helemaal geen aanstalten gemaakt om videoapparatuur te installeren. Ioorn - Het Nederlands jemuseum in Apeldoorn t in zijn voortbestaan be- jd. Het ministerie van bin- andse zaken overweegt de Idiekraan dicht te draaien, hinisterie van justitie heeft 1 gedaan. Met het Politie- lum loopt ook het toekom- 'fusiemuseum' Het Secu- gevaar. Dat zou een muse- noeten worden over alle diensten ftruckchauffeur sloot gered erkerk - Een inwoner van ferkerk heeft gisteren een luckchauffeur van de ver- üngsdood gered. Op het Aent dat de heftruck met lanten te water raakte, n de Ridderkerker met zijn htwagen voorbij. Hij takel iet zijn kraan heftruck uit kater. Het slachtoffer, een irige inwoner van Ridder - ,werd met spoed naar het Inhuis overgebracht. tckraker pakte een Peugeot Ierdam - De politie heeft in i- joorn een 32-jarige Amster- j- per aangehouden die i- It verdacht van driehon- I autokraken. De man werd snieterdaad betrapt. De poli- ?n fas al een tijd naar hem op n t want de meldingen van it 1-inbraken in en rond Am- ;n stroomden al maan- linnen. De man had een lende voorkeur voor het k. k Peugeot. igtwedde stelt ens aan actie den haag - Bij het Haagse Terra College is gisterochtend een herdenkingsbank voor de vermoorde onderdirecteur Hans van Wieren onthuld. Leerlingen lieten een tros bal lonnen los, terwijl muziek van Norah Jones over het schoolplein klonk. Bij de onthulling van het monument waren de vrouw en twee dochters van Van Wieren aan wezig. Van Wieren werd 13 januari door de 17-jarige scholier Murat D. in de kantine van de middelbare school van dichtbij door het hoofd geschoten. Het gekleurde monument is bekleed met tegeltjes waarop tekeningen en symbolen staan die scholieren, docenten en andere medewerkers van de school hebben gemaakt. Directeur Hetto Zijlstra was niet onder de indruk van de donkere wolken die overdreven tijdens de presentatie van het monument. „Het past goed bij het evenwicht tussen dit mooie moment en ons vreselijke verdriet", zei hij. „We zijn in ons hart geraakt, maar we proberen de draad weer op te pakken." De 15-jarige leerling Rayae was ook blij met de ceremonie. „Dit is een mooie afsluiting", vond ze. „Volgend jaar kunnen we opnieuw beginnen." Maar vergeten wat er gebeurd is, doet ze nooit. „Nie mand vergeet dat. Er wordt veel over gepraat en we worden er vaak aan herinnerd. Zelfs als Murat allang weer vrij is, zal er hier op school nog over worden ge praat." Murat D. werd door de jeugdstrafkamer van de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot vijfjaar cel en tbs met dwangverpleging. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Rotterdam/anp - Een 20-jarige Rotterdammer die begin juni was aangehouden vanwege mogelijke betrokkenheid bij de dood van de 13-jarige Sedar Soares is donderdag vrijgelaten. Volgens justitie zijn er onvoldoende redenen om de man nog langer vast te hou den. Twee andere verdachten zitten nog vast Sedar Soares werd 1 februari 2003 neergeschoten terwijl hij met vrienden sneeuwballen gooide. (advertenties) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Tot het eind van het jaar kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of I beide Johnson Bros. serviesen, één van 1/ de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit deze krant of kijk op ilad.nl voor de spelregels en lees hoe u snel met een nieuw servies dekt. den haag/gpd - Wie na ontslag een ontslagvergoeding mee krijgt, moet dat geld mogelijk eerst opsouperen voordat hij een WW-uitkering krijgt. Het kabinet heeft dit oude plan weer uit de kast gehaald. Eerder werd het voornemen ingeslikt om de lieve vrede te bewaren in het overleg met werkgeversor ganisaties en vakbonden, die hier beide fel op tegen zijn. Premier Balkenende zei giste ren na afloop van de minister raad dat het kabinet bang is dat de WW straks misbruikt gaat worden om vervroegd te stop pen met werken. De zogeheten anticumulatie-re geling in de WW is voor het ka binet een serieuze optie. Dat betekent dat WWers er straks geen andere uitkeringen meer naast mogen hebben. Ook dat de gouden of zilveren handdruk of een deel daarvan wordt ge kort op de WW. Vakbonden en werkgevers zijn daar fel tegen. Zij vrezen dat het alleen maar moeilijker wordt mensen te ontslaan, omdat nie mand meer wil meewerken aan ontslag. Daarnaast zullen de ontslagvergoedingen die geëist (advertentie) _0 .van Putten bv 1 ^1 koel- en elektrotechniek Airconditioning luchtbehandeling Koel- en vriesinstallaties T 023 558 3443 F 023 558 3244 www.vputten.nl worden veel hoger worden. Volgens Balkenende leert de ge schiedenis echter dat werkge vers en werknemers creatief zijn in het misbruiken van wet telijke regelingen. „De WAO is ook op grote schaal misbruikt om mensen te laten afvloeien die helemaal niet in de WAO thuis hoorden," zei hij. Eerder al wees minister Zalm (financi en) op het gevaar dat oudere werknemers zich laten ontslaan omdat zij veelal vijf jaar recht hebben op een WW-uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon. Daarom pleit Zalm ervoor hoogte en duur van de WW te bekorten. Voor dat voorstel is echter geen meerderheid in de Kamer en ook minister De Geus (sociale zaken) is tegen. schiphol - Nederlandse lucht vaartmaatschappijen reageren afwijzend of gereserveerd op het kabinetsbesluit om Schip hol te privatiseren. Martinair noemt het plan 'onbegrijpelijk'. De KLM is 'niet tegen', mits de publieke belangen zijn gewaar borgd. Maar dat moet eerst worden aangetoond, aldus KLM-woordvoerder F. Houben. „De enige reden voor de priva tisering die we kunnen beden ken is dat minister Zalm geld nodig heeft", stelt zegsman E. van Doeselaar van Martinair. Hij noemt het 'een groot ge vaar' om een monopolist als Schiphol te privatiseren, omdat de kans bestaat dat de tarieven onevenredig worden opgekrikt. „Zo'n bedrijf heeft maar één doel en dat is een zo hoog mo gelijke aandeelhouderswaar de." Volgens de KLM mag de priva tisering er niet toe leiden dat de positie van Schiphol verslech tert ten opzichte van het vlieg veld Charles de Gaulle bij Pa rijs. „Het is belangrijk dat er een goede en kwalitatief hoog waardige luchthaveninfrastruc tuur is", aldus Houben. „Zeker nu we bezig zijn met de fusie met Air France. Schiphol heeft een mainportfunctie die cruci aal is voor ons routenetwerk en de werkgelegenheid bij de KLM." President-directeur Cerfontaine van Schiphol is opgetogen over het besluit. Volgens Cerfontaine is de beursgang nodig om de positie als mainport te verster ken. Schiphol wil meer belan gen nemen in luchthavens in het buitenland. Zo heeft Schip hol interesse in het vliegveld Zaventem van Brussel. Zeer kritisch is het oordeel van de milieubeweging. „Een slecht plan", zegt J. Wijnhoven van Milieudefensie. „De directie zal erg zijn best doen om winst te maken ten koste van alles. Ze zullen alle ruimte pakken die ze krijgen van de regering. Ik hoop dat de gemeenteraad van Am sterdam zijn poot stijf houdt, want die heeft als medeaan deelhouder een vetorecht" maastricht/anp - Minister Van der Hoeven van Onderwijs wil dat ook Europa meer aandacht gaat geven aan wetenschap op basisscholen. Alleen daardoor valt volgens Van der Hoeven te voorkomen dat Europa de strijd met de VS, Japan en China op economisch terrein verliest. Vooral meisjes moeten op een jongere leeftijd meer interesse krijgen voor wetenschap, aldus de bewindsvrouwe gisteren in Maastricht tijdens een informe le bijeenkomst van Europese ministers van economische za ken en wetenschapsbeleid. „Het is ook te laat kinderen of jongeren daar pas op hun twaalfde of veertiende voor te interesseren. We moeten daar echt op basisscholen mee be ginnen. Dat gaan we in Neder land al doen. Dat zou ook in de hele EU moeten gebeuren. De bijeenkomst in Maastricht is de eerste ministersvergadering onder Nederlands voorzitter schap van de Europese Unie. Ook vandaag vergaderen de EU-bewindslieden nog in de Limburgse hoofdstad. Nederland begint binnenkort al met een proef met meer weten- schapsonderwijs op 2000 basis scholen. Van der Hoeven heeft haar Europese collega's opge roepen daar ook mee te begin nen. „We moeten zorgen voor voldoende eigen wetenschap pers. Europa kan niet mensen blijvend uit derde landen blij ven halen voor wetenschappe lijk onderzoeken. Dat kunnen we niet bijbenen." Nederland organiseert in oktober een spe ciale bijeenkomst om weten schap in het basisonderwijs te promoten. De EU-bewindslieden besloten gisteren verder tot de oprich ting van een Europese Weten- schapsraad die een deel van het budget van de unie voor weten schappelijk onderzoek zelf gaat verdelen. Hoe groot dat percen tage is, zal later dit jaar worden bepaald. In de raad zullen we tenschappers en vertegenwoor digers van universiteiten zitting nemen. den haag/anp - WD-fractie- leider Van Aartsen heeft de Kamerleden Wilders en Op laat gisteren tot de orde geroe pen, nadat zij eerder op de dag hadden gepleit voor een rechtsere koers van de WD. Wilders en Oplaat willen met tien stellingen het debat bin nen de partij verlevendigen. „Wij zijn van mening dat Tur kije nooit lid zal mogen wor den van de Europese Unie", zei Wilders. „De maximum snelheid moet omhoog en de bijdrage aan ontwikkelingssa menwerking gehalveerd." Wilders en Oplaat vinden dat de WD niet herkenbaar is als behoudende partij. Op een re gionale partijvergadering in Limburg wordt in september over het manifest gesproken. Fractieleider Van Aartsen rea geerde op de stellingen met een variant op een citaat van KVP'er en oud-premier Piet de Jong: „Mein Ruh' is hin, mein Herz ist schwer, daar begint Geert Wilders weer." Zie ook het bijvoegsel Erbij Mijn wereld, mijn krant. Leidsch v* Dagblad - De burgemeester van jtwedde in Groningen heeft noodverordening ingesteld, le voorkomen dat de de- ïstratie tegen een vertrek- trum voor uitgeprocedeerde lzoekers in Ter Apel zondag le hand loopt. Vanaf zater- krijgt de politie extra be- gdheden. Het is demon- nten verboden bivakmut- helmen of sjaals te dragen. ilitie stopt iderzoek Libaan >hoven - De politie in Eind en heeft het onderzoek naar fermissing van de 7-jarige aalische jongen Libaan Ali indigd. De jongen werd 18 i teruggevonden bij familie •omalië. Het is de politie niet ikt hem naar Nederland te- te halen. Libaan verdween 15 juni. Drie dagen later bel ie jongen uit Somalië naar i oma. Zij waarschuwde de ttie Oude tijden herleven bij Dutch Originals. Onder licentie (re)produceert dit merk klas siekers van het Nederlandse interieur design. Zoals meubelen van W.H. Gispen. Model AA is een verende, achterpootloze fauteuil. Naar authentiek ontwerp, dus inclusief bakelieten arm- leggers. D„.a tilburg/anp - Ook buitenkerke lijke paren blijken te hechten aan een zegen over hun relatie tijdens de huwelijksdienst. Meer dan de trouwbeloften zou de zegen daarom het centrale moment tijdens kerkelijke trouwvieringen moeten zijn. Dat stelt de theoloog Tijs Mi- chels in zijn proefschrift over huwelijksrituelen in Nederland, waarop hij gisteren aan de The ologische Faculteit Tilburg pro moveerde. Michels bracht recente veran deringen in de rituelen rond huwelijken in kaart. Daartoe deed hij onderzoek onder 153 echtparen die in 1997 in Tilburg trouwden en hun ouders. Van de ouders huwde nog 92 pro cent in de kerk, bij hun kinde ren was dat percentage terug gelopen tot 41. In plaats daar van heeft het burgerlijk huwe lijk 'semi-religieuze trekjes' ge kregen. Van de onderzochte paren zegt 55 procent dat het gebed om zegen tijdens de huwelijks- dienst een aangrijpende erva ring voor hen was.Als temid den van alle kerkverlating de zegen over de liefdesrelatie een aspect van het huwelijk is waar aan huwenden blijven hechten, dan is dit een moment in de li turgie dat extra nadruk ver dient", aldus Michels. Hedendaagse paren die voor een kerkelijk huwelijk kiezen, vullen het kerkelijk ritueel steeds persoonlijker in en heb ben bij de trouwdienst meer al gemeen-religieuze dan christe lijke ervaringen, stelt de promo vendus. „Zij dichten God over het geheel genomen een zeer centrale rol toe, maar zonder expliciet te refereren aan speci fiek kerkelijk-christelijke ele menten." Toch is 71 procent van de jonge paren het oneens met de uitspraak 'Tijdens de huwelijksviering voelde ik Gods aanwezigheid'. Michels vraagt zich af of de kerk omwille van de eigen geloofwaardigheid niet vaker aanvragen voor kerkelijke huwelijken zou moeten weige ren. „Dan gaat het om paren die zich normaal niets aan kerk en geloof gelegen laten liggen, maar nu plots voor de kerk wil- ze moet vasthouden aan de on- len trouwen.ontbindbaarheid van de echt- De Rooms-katholieke Kerk verbintenis en of ze gescheiden moet zich gezien het grote aan- mensen moet blijven uitsluiten tal echtscheidingen afvragen of van het huwelijk, vindt Michels. (advertentie) (advertenties) Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo. 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 uur Telefoon (072).5112760 Za. 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www vantll.nl DESIGNCENTRUM Ontdek het eilandgevoel boek via www.texel.net of bel vvv texel 0222 314741 100% geslaagd! Vrijbergen feliciteert al zijn leerlingen. Afgelopen schooljaar is iedereen geslaagd en overgegaan. De oudste erkende particuliere school van Nederland biedt maatwerk voor alle middelbare scholieren, met resultaat en plezier. Van versneld HAVO en VWO tot huiswerk begeleiding. Er is veel mogelijk. Bel voor een vrijblijvend gesprek met rector Irene Lindhoul. Telefoon: 071 - 513 05 37 Zonder verkoper shopje goedkoper

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3