KUNST CULTUUR 'Spannender dan de allerspannendste strip' Stedelijk Museun kan aan de slag Kunsthal wil na« Sint Petersburg Noord-Korea haalt werelderfgoedlijst Unesco auI 'Vanaf het begin was hij een acteur van wereldformaat' Boheemse zakken Beslag op twee schilderijen Zwolle krijgt nieuw museum Boekenmarkt op Vuurtorenplein Avondspektakel voor de bui binnen Foto: EPA Duisburg - Niet alleen de beel dententoonstelling op het Haagse Lange Voorhout staat in het teken van Europa en de re cente uitbreiding met tien lid staten. In het museum van Duisburg laten twintig kunste naars uit Litouwen, Malta, Slo wakije en de andere nieuwe lid staten zien waartoe zij in staat zijn. De Tsjech Ivan Kafka kwam met een installatie op de proppen getiteld 'Boheemse zakken'. De expositie in het Küppersmühle Museum duurt tot 5 september. new york - De Amerikaanse autoriteiten hebben beslag ge legd op twee schilderijen van de Italiaan Andrea Appiani (1754-1817). De werken zouden worden geveild in New York, maar de Italiaanse justitie ont dekte dat het ging om schilde rijen die in de jaren negentig zijn gestolen uit een museum in San Gregorio de Sassola. Vei linghuis Christie's heeft de schilderijen overgedragen aan de Amerikaanse justitie. De werken waren ingebracht door iemand uit Los Angeles. Het is niet bekendgemaakt of deze kunstverzamelaar al bezoek heeft gehad van justitie. zwolle - Zwolle krijgt in 2005 een nieuw museum voor he dendaagse en moderne kunst. In het museum worden delen van de omvangrijke collectie van de Hannema-de Stuers Fundatie (HSF) getoond, die sinds donderdag onder de nieuwe naam De Fundatie ver der gaat. Begonnen is met de verbouwing van het voormalige gerechtsgebouw aan de Blij- markt waarin het museum wordt gevestigd. In de verzame ling zitten onder meer werken van Karei Appel en Piet Mond riaan. NOORDwiJK - 'Boeken onder de vuurtoren' is de naam van de boekenmarkt die jaarlijks in Noordwijk wordt gehouden. Deze keer vindt de markt plaats op zondag 11 juli, van 10.00 tot 18.00 uur. De aangeboden boe ken beslaan een breed terrein, van science-fiction, strips en sport tot kinderboeken, litera tuur en plaatjesalbums. zaterdag 3 juli 2oo4 amsterdam/gpd - De benodig de sponsorgelden voor de ver bouwing van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam zijn bin nen. Voor renovatie en nieuw bouw heeft de gemeente zo'n negentig miljoen euro begroot, 22,6 miljoen daarvan komt van meer dan vijftig particulieren en bedrijven. Een commissie onder leiding van Concertgebouw-directeur Martijn Sanders adviseerde de gemeente vorig jaar het Stede lijk Museum voor tachtig mil joen euro te verbouwen en uit te breiden. Dat was 32 miljoen meer dan de gemeente had voorzien. Het overgrote deel moest van parti culiere geldschieters komen, de overige tien miljoen van de ge meente. Alleen met een derge lijke injectie zou het Stedelijk terug kunnen keren in de inter nationale museumtop, stelde de commissie. Cultuurwethouder Hannah Bel- liot (PvdA) wist eerst haar colle ga-wethouders en later de ge meenteraad ervan te overtuigen boven op de 57,6 miljoen euro nog eens tien miljoen extra uit te trekken. De stichting Fondsenwerving en -beheer uitbreiding en reno vatie Stedelijk Museum, voor gezeten door Morris Tabaksblat (Reed Elsevier) en Cor van Za delhoff (Zadelhoff Makelaars), wil nu nog eens vijf miljoen ex tra ophalen. Het geld kan gebruikt worden voor eventuele tegenvallers en de inrichting van het mu< Inmiddels is al beduidend} sponsorgeld toegezegd. L De stichting heeft geldscW anonimiteit beloofd. NaaP verse toeristische bedrijvi winkeliers hebben veel Vf gende particulieren geld neerd. Theater- en tv-producent} van den Ende liet al ii vroeg stadium weten vii Van den Ende Foundation] zullen dragen aan de vei} wing van het museum. Dij zegging was voor andere!, stimulans ook over de bij komen. De gemeente benoemde, raad van toezicht die de n umdirectie bij de uitbreidij verzelfstandiging moet bijs Het aantrekken van zak den als ABN Amro-to Rijkman Groenink voo raad en Tabaksblat en Va delhoff voor het fonds voor de fondsenwerving gouden greep. Op borrels en zakenbijeer sten in de hoofdstad we afgelopen maanden flink byd. Directeur Hans van van het Stedelijk Museui in de bereidheid van spo 'een blijk van vertrouwe zijn museum. Volgens Van Zadelhoff lij geheim van de fondsenwi in hun enthousiasme voi museum: .Alleen als je e achter staat, kun je de vo ten overspringen. Dat is k lijk goed gelukt." Russen willen moderne kunst rotterdam/anp - De Kunsthal in Rotterdam onderzoekt of hij een vestiging in Sint Petersburg kan openen. „Het idee om een breed publiek in Sint Peters burg hedendaagse cultuur te bieden, is concreet, maar een pand is er nog niet", aldus W. Pijbes, directeur van de Rotter damse Kunsthal. „We zijn benaderd door men sen die vinden dat er een schreeuwende behoefte aan he dendaagse kunst in Sint Peters- burg is. Er gebeurt daar van al les op cultureel gebied, maar het is toch veelal kunst voor on der de kroonluchter", lichtte Pijbes het initiatief gisteren toe. Volgens Pijbes is het niet vreemd dat de Kunsthal erover denkt om een vestiging te ope nen in Sint Petersburg. „Het is geen zendingswerk. Ook andere musea hebben filialen over de hele wereld. Je zorgt zo voor vaste afnamepunten voor ei gen, gemakkelijk verplaatsbare tentoonstellingen op het gebied van bijvoorbeeld beeldende kunst, design en fotografie. Nee, we sturen geen twi hands kunst. We denken aan een omgekeerde Hei ge, waarbij de hedend kunst die in West-Europa aanwezig is, daar te zie zijn." De Hermitage is het bel museum in Sint Petersbui sinds kort een depeni heeft aan de Amstel in An dam. In Sint Petersburg is men enthousiast over de plai aldus Pijbes. „Het is een ni nenstad, maar het reizen cus met hedendaagse gaat aan hen voorbij, zoa ook Azië en Afrika niet b( Doordat in Europa de gn wegvallen, komen ook o vlak nieuwe mogelijkh Feitelijk zijn we weer bure historische connectie is steld." Het filiaal in Sint Peten komt naar verluidt vrijwel in een bestaand pand. „Ni bouw is nog een brug te maar dat hoeft ook hele niet", meent Pijbes. suzhou/anp - Voor het eerst is een plek in het internationaal geïsoleerde Noord- Korea toegevoegd aan de werelderf goedlijst van de VN-cultuurorganisatie Unesco. Het gaat om graven van de zogeheten Koguryo-dynastie, waarvan ook in Chi na gevonden restanten de lijst haalden. Andorra debuteert ook op het overzicht met de Madriu-Claror-Perafita-vallei, die bijna 10 procent van het landje uit maakt. Een lemen piramide uit 1495 in het Afri kaanse Mali maakt nu deel uit van het werelderfgoed. De piramide markeert het graf van keizer Askia Mohammed van Songhai. Deze heerser maakte de is lam tot de religie van zijn West-Afri kaanse territorium. Op de Unesco-lijst kwamen ook de lemen torenhuizen (ta- kienta) van de Batammariba in Koutam- makou (Togo) en het aangrenzende Be nin. Tijdens de vergadering van het erfgoed comité van de Unesco in het Chinese Suzhou is ook het Marokkaanse El Jadi- da tot werelderfgoed bestempeld. De stad, die in de 16de eeuw door de Portu gezen als Mazagan was gesticht, is een vroeg voorbeeld van een Europese ves ting uit de Renaissance. Aan de lijst beschermede natuurmonu menten zijn onder meer toegevoegd het 2,5 miljoen hectare tropisch regenwoud op Sumatra en een van de snelste glet sjers ter wereld, de Ilulissat op Groen land. Op de lijst van de Unesco staan bekende 'sites' als de piramides van Gizeh (Egyp te), het paleis en de tuinen van Versailles (Frankrijk), het tempelcomplex van de Borubudur (Indonesië) natuurgebieden als de Grand Canyon (VS) en de koraal riffen van de Great Barrier Reef (Austra lië). In Nederland staan o.a op de lijst: het voormalige eiland Schokland, de verde digingslinie De Stelling van Amsterdam, het molencomplex van Kinderdijk, het Ir.D.F. Woudagemaal, de droogmakerij De Beemster en het Rietveld Schröder- huis. leiden - Omdat hij de bui al voelde hangen hakte Aad van der Luit de knoop 's middags vast door. De organisa tor van de Lakenfeesten dirigeerde het Avondspelrfakel van buiten naar binnen - in casu van de Aalmarkt naar het stadhuis. Het risico om het jaarlijkse concert op het podium voor V D te laten plaatsvinden was in verband met de slechte weersvoorspellingen te groot. Ooit eerder sloegen muzikanten en publiek op de vlucht voor de I N MEMORIAM toorn van de weergoden. Het droge concert in het stad huis was opnieuw een samenspel tussen het Eurokoor - onder leiding van Peter Kavelaar - en de Hans Dubbelaar Bigband. Foto: Mark Lamers los angeles/gpd/reuters - Mar lon Brando, een van de meest invloedrijke acteurs van zijn ge neratie, is in de nacht van don derdag op vrijdag op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. De doods oorzaak is nog onbekend. Brando, met zijn gebroken neus en rebelse natuur, had een na tuurlijke acteerstijl en was de personificatie van de Ameri kaanse macho voor een genera tie van grote filmacteurs in klassiekers als A Streetcar Na med Desire (1951), The Wild One (1953), On the Waterfront (1954), The Godfather en Last Tango in Paris (beide uitgeko men in 1972) en Apocalypse Now (1979). Brando werd op 3 april 1924 in Omaha, Nebraska geboren. Hij was de zoon van een vertegen woordiger in zandkalksteen en een actrice die een plaatselijke toneelgroep leidde. Hij ging naar de militaire academie van Minnesota, waar hij al gauw weer vanaf werd gestuurd. Hij vertrok naar New York, waar zijn twee zusters aan de toneel school studeerden. Hij nam ook acteerlessen bij de bekende dramadocent Stella Adler en de Actor's Studio. „Marlon heeft nooit echt het acteervak geleerd. Hij wist ge woon hoe het moest," zei Adler eens. „Meteen vanaf het begin was hij een acteur van wereld formaat. Niets menselijks was Marlon Brando 1924-2004 hem vreemd." Brando won een Oscar voor zijn rol in On the Waterfront en nog eentje voor zijn vertolking van het tobberige en soms bin nensmonds mompelende hoofd van een maffiafamilie in The Godfather (1972). De laatste jaren werd Brando's briljante carrière als acteur vooral overschaduwd door zijn zonderlinge kluizenaarsbe staan, de schandalen in zijn fa milie en financiële problemen. Christian Brando, de zoon die geboren werd uit de relatie met zijn eerste vrouw, de Welshe actrice Anna Kashfi, kreeg een gevangenisstraf opgelegd van tien jaar voor de moord op de vriend van zijn halfzuster Chey enne. Later in 1995 pleegde Cheyenne, toen 25 jaar oud, zelfmoord. Brando, die voor die tijd een duizelingwekkend bedrag van 14 miljoen dollar ontving voor zijn rol in Superman in 1978, bleef tot zijn dood verwikkeld in rechtszaken over geld. Hij heeft miljoenen gestoken in Tetiaroa, een atol in de Stille Zuidzee dat hij in 1966 kocht en waar hij in de jaren tachtig vrij wel permanent woonde en zijn jongensdroom over Tahiti tot leven bracht gedurende de op namen van Mutiny on the Bounty. „Films maak ik alleen maar voor het geld," zei hij. Acteren is een leeg en vooral zinloos bestaan." Toch was Brando een grote bron van inspiratie voor de ge neraties beatniks en rebelse ac teurs zoals James Dean. „Er hing spanning in de lucht, hij had iets 'gevaarlijks' over zich, maar zijn aantrekkingskracht zat hem vooral in zijn verwaan de houding, de houding van 'wie doel me wat?"', aldus film criticus Pauline Kael van The New Yorker. „Brando stond model voor de moderne versie van de onafhankelijke Ameri kaan." Belinda van Bladeren DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Willem van den Broek, directeur van creativiteitscentrum Parkexpressie in Alphen aan den Rijn, in de zeven de hemel? Beste film? „Per jaar zie ik zo'n dertig films in het Parkfilmhuis, maar 'La Meglio Gioventu' van Marco Tullio Giordana heeft een on uitwisbare indruk achtergela ten. Het is een zes uur durend epos over twee broers en daar mee wordt een beeld geschetst van het Italië van de afgelopen veertig jaar. De film gaat verder waar 'Novecento' ophoudt. Oorspronkelijk is de film ge maakt als tv-serie. Vandaar die lengte. Wij hebben hem hier in het filmhuis in twee etappes vertoond met een maaltijd tus sendoor. Ik vind het al een prestatie op zich als een film zes uur weet te boeien. 'La Me glio Gioventü' vertelt een heel goed verhaal, vertolkt door prachtige acteurs. Bovendien ben ik gek op Italië." Beste boek? „De moeilijkste vraag. Ik heb gisteravond voor mijn boeken kast gestaan en daar staat zo veel moois in. Ik heb even ge twijfeld over 'Otje' van Annie M.G. Schmidt, want daar lees ik elke avond mijn zoon Syd ney uit voor. Uiteindelijk heb ik toch weer voor Italië geko zen: 'De slinger van Foucault' van Umberto Eco. Ik heb al zijn boeken gelezen, maar vind dit veruit het mooiste. Hij ont vouwt daarin allerlei theorieën en complotten op zo'n prach tige manier dat je er bijna in zou gaan geloven. Het is heer lijk om een goed literair boek te lezen en ondertussen ook een beetje geschiedenis mee te pikken." Beste cd? „De laatste tijd draai ik 'Cha- rango' van Morcheeba heel veel. Dat schijfje is afgelopen week mijn cd-speler niet uit geweest. Ik heb die cd gekre gen van iemand die helemaal in de muziek zit en ik had geen idee wie Morcheeba was. Nog steeds niet eigenlijk. Ik weet al leen dat het heerlijke muziek is met een beetje jazzy inslag. Deels instrumentaal en deels vocaal met zowel mannen- als vrouwenstemmen. Het zit heel goed in elkaar. De meeste cd's vervelen me snel, maar deze niet. Ik draai 'm bij het eten, maar ik kan er ook op dan sen." Beste kunstwerk? „Zes jaar geleden zag ik in het Museum of Modern Art (Mo- 'Teken mijn verhaal' voor gehandicapten een mooi overzicht van hoe groot aantal bekende tekeij (Peter Pontiac, Jean-Marc Tol, Typex, Gerrie Honl Gerrit de Jager, Maaike Ha Roel Smit en anderen) on met zo'n moeilijk ondei als de wensdroom van eei handicapt kind. Maar boi illustreert het de emoties vi jonge scenaristen, die vii strip even uit het keurslijf hun handicap kunnen stap Het is een goed idee van d menstellers om achterin d varingen van de makers ii kort weer te geven. Da blijkt vooral hoe belangrij wisselwerking tussen teke en verteller is. Kinderen zij met de verhalen, die een n plaats krijgen bij de kin< thuis. Sommige auteurs mogelijk nog blijer. Nog maal Jean-Marc van Tol: hebt het gevoel dat je éch belangrijks aan het doen wanneer je een strip n voor die kinderen. Je vo< even 'mens'. Het is goed 0 beseffen dat stripmakers maar mensen zijn!" Een kanttekening nog. boek is uitsluitend via de s ting (Iepenlaan 45, 206 Bloemendaal) verkrijgbaar, brengt wel de opbrengst 1 stichting, maar betekent dat de verspreiding beperktfe h MA) in New York een schilderij van Robert Motherwell. Hij is als kunstenaar niet zo bekend in Europa. Ik werd aangetrok ken door het grote formaat en de prachtige kleuren. Het was een abstract landschap in groen en oranje. Ik heb er een hele tijd voor staan genieten. Het gaf me een soort vlinders in de buik. Er is nu in Berlijn een tentoonstelling van wer ken uit het MoMA. Eind augus tus organiseer ik een excursie daar heen. Ik hoop dat schilde rij van Motherwell daar weer aan te treffen." door Jan Kuys haarlem - Berbie Vergers is ge handicapt. Veel dingen zijn voor hem onbereikbaar. Wan neer striptekenaar Jean-Marc van Tol, een van de bedenkers van de soms bikkelharde Fokke en Sukke-cartoons, Berbies wensdroom omwerkt tot een stripverhaal, constateert hij aan het eind dat de jongen wel heel gewone dingen opnoemt. Strandwandeling, boodschap pen doen, hockeyen. „Voor jou misschien", zegt Berbie, „maar mij lijkt dat spannender dan de allerspannendste strip." Het is de ontroerende samen vatting van waar het in het pro ject 'Teken mijn verhaal' alle maal om te doen is. Eind 2000 besloot de Haarlemse stripteke naar Gerrie Hondius zich te gaan inzetten voor gehandicap te kinderen. Als striptekenaar, zo redeneerde zij, ben je in staat om op papier de grootste wensen van de kinderen te ver wezenlijken. De eerste reacties waren bui tengewoon positief. Kinderen kregen de hoofdrol in door henzelf gemaakte verhalen, striptekenaars vonden een heel directe manier om gehandicap ten blij te maken. In een hoog tempo meldden scholen en te kenaars zich aan. De nieuwe Foto: CPD coördinator Dithmarine van Rongen had er een dagtaak aan om het project en de nieuw op gerichte stichting in goede ba nen te leiden. Inmiddels is een aantal bijdra gen gebundeld in het eerste boek van 'Teken mijn verhaal'. Op zich is dat een merkwaardi ge zaak. Elk verhaal is immers bestemd voor de jonge beden ker ervan en niet voor een groot lezerspubliek. Toch is de eerste uitgave van de stichting de moeite waard. Het album geeft Tekst: Theo de With Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32