Tuitturn, bol in de prijzen GESPREK VAN DE DAG Broodnijd aan de Betuwestraat Ook België wil kleinste euromunten afdanken De Chaujfeur Studenten TU Delft scoren in Hema ontwerpwedstrijd zaterdag 3 juli 2oo4 DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK De kleinste euro's verdwijnen uit de kassa. Foto: ANP/Robin Utrecht België bekijkt of het de muntstukken van 1 en 2 eurocent feitelijk uit de circulatie kan halen door ze overbo dig te maken. Dat zou kunnen door bijvoorbeeld alle prijzen af te ronden op 0 en 5 eurocent, net als Neder land gaat doen. De Nationale Bank, een consumen tenorganisatie, supermarkten, ban ken, winkelfederaties en de federale regering hopen deze herfst daarover tot een akkoord te komen. Donder dag vergaderde een werkgroep voor het eerst bij de Nationale Bank. Vol gens bepaalde bronnen zouden de iulien de Valckenaere Heb uw vijanden lief. Indien de meesten eens met hun vrienden begonnen? partijen het in principe eens zijn dat de muntjes niet meer gebruikt wor den. Donderdag werd bekend dat de kleinste euromunten vanaf 1 sep tember uit de meeste winkelkassa's in Nederland zullen verdwijnen. Winkeliers kunnen de bedragen dan afronden op 0 of 5 cent. De muntjes kunnen niet worden afgeschaft. Daarover moet de Europese Centrale Bank beslissen. Directeur van de Nederlandsche Postzegel- en Muntenveiling S. Bul- terman verwacht dat Nederlanders de muntjes van 1 en 2 eurocent zul len oppotten, nu winkeliers bedra gen aan de kassa gaan afr onden. „Mensen zijn bang dat de centen binnenkort verdwijnen, dus ze willen er op tijd bij zijn. Ze vinden het leuk om de muntjes te hebben", zegt Bul- terman. Na de afschaffing van het zilvergeld in 1967 en het verdwijnen van de guldencent in 1983 nam de verzamelwoede onder Nederlanders ook flink toe. „Dat zal ook nu wel weer gebeuren." anp Een ARME FAMILIE uit Zuid-Afrika gaat entertainmentconcern DISNEY aangeklagen. De familie wil geld zien voor het lied The Lion Sleeps Tonight, dat door hun -inmiddels overleden- va der is gecomponeerd. Disney gebruikte het wereldberoemde lied in de musical en film The Lion King. De vader, Solo mon Linda, die in 1962 overleed met slechts 25 dollar op zijn bankboekje, was een Zulu die het liedje Mbube (leeuw/lion) in 1939 zou hebben ge schreven. Hij nam het toen ook op met de zanggroep The Evening Birds. Mbube was meteen een succes en werd later een van de beroemdste me lodieën uit Afrika. Velen hebben het opnieuw uitgebracht, zoals folksinger Pete Seeger. Hij ontdekte het lied in 1949 in New York en noemde het Wi- moweh, naar het Zulu-woord uyiM- bube, dat betekent: Hij is een leeuw. In 1961 namen de Tokens het op, met de beroemde eerste regel: In the jung le, the mighty jungle. Daarna is in tal loze talen vertaald, door meer dan 150 artiesten gebruikt, en is het gezongen in ruim vijftien films en musicals. So lomon Linda heeft wel geld gekregen voor zijn lied, maar volgens zijn nabe staanden veel te weinig. Omdat Disney 'de meest actieve gebruiker' van de melodie zou zijn, eist de familie van dit concern ongeveer 1,3 miljoen euro. PIETER VAN VOLLENHOVEN is maandag 12 juli aanwezig bij de viering van het 650-jarig bestaan van de STAD VOLLENHOVE. Ter gelegenheid van de viering wordt de echtgenoot van prinses Margriet benoemd tot ereburger van Vollenho- ve. Het Overijsselse Vollenhove kreeg in 1354 stadsrechten van de landsheer bisschop van Utrecht. Tientallen voorstellingen, exposities en concerten staan in het teken van het jubileum. Foto: ANP/Marcel Antonisse Een rechtbank in de Duitse stad Karlsruhe heeft gisteren een 55-ja- rige sekstherapeut VEROORDEELD tot een boete van 750 euro wegens zijn gewoonte NAAKT te gaan JOG GEN. Twee 25-jarige studentes hadden een klacht ingediend, na dat zij de man in december in adamskostuum door een park in Freiburg hadden zien rennen. De man droeg daarbij slechts een paar sokken, joggingschoenen en nylon kousen over zijn geslachtsdelen. Deze waren bedoeld om 'het zaakje warm te houden', zo vertelde de sekstherapeut aan de rechter. Vol gens de Duitse justitie is de man een notoire veelpleger, die in de loop der jaren al bijna 2500 euro aan boetes heeft moeten betalen. De ruimdenkende psychiater ge looft dat naaktlopen „seksueel be vrijdende" voordelen oplevert. Het BOEK 'Mijn leven' van BILL CLINTON is razend POPULAIR. In een week zijn al meer dan 40.000 exemplaren verkocht. De Nederland se uitgeverij Balans heeft nog maar 5000 exemplaren liggen. Het bedrijf is begonnen aan een vierde druk. Het persoonlijke verhaal van de voor malig president van de Verenigde Staten staat deze week vanuit het niets op de tweede plaats in de Best seller 60 van de Stichting Collectie ve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Deze lijst wordt sa mengesteld op basis van verkoopge gevens van meer dan driehonderd Nederlandse boekwinkels. Balans is niet verbaasd over de populariteit van de vuistdikke biografie. „Het boek is wereldwijd een hype. Lezers zijn vooral nieuwsgierig naar zijn pri- vé-leven en de affaire Monica Le winsky", aldus een woordvoerder. PETA, de internationale actiegroep voor dierenrechten, zegt dat de DALAI LA MA, de in ballingschap in India wonende geestelijk leider van Tibet, niet wil dat de fastfood-keten KENTUCKY FRIED CHICKEN zich in Tibet vestigt. Volgens PETA is de Dalai Lama vegetariër geworden nadat hij met eigen ogen had gezien hoe kippen worden geslacht. KFC heeft inmiddels in alle Chinese provincies vestigingen, maar heeft geen plannen voor restaurants in Tibet, aldus een woordvoerder. China beschouwt Tibet als een integraal onderdeel van de Volks republiek. De Tibetanen zeggen dat hun land sinds de Chinese invasie van 1951 bezet wordt. Overigens zijn de meeste Tibetanen geen vegetariër. De gemeente Buren controleert de ze zomer fruitstallen strikt op nale ving van de vergunning. Achter de romantische Betuwse kersenstalle tjes gaat keiharde handel schuil. De Betuwestraat, tussen Kesteren en Lienden, is het mekka van de ambulante fruithandel. Over een afstand van 1500 meter zitten hier acht fruitstallen. In de strijd om de aandacht van de passant is de een nog uitbundiger versierd met vlaggen dan de ander. Maar de vrolijkheid is weg bij veel van de fruithandelaren. De eerste stalhouder wenst in het geheel geen pers te ontvangen. Wegwezen, zo wordt duidelijk ge1 maakt, nog voor de eerste vraag gesteld is. De tweede wil alleen anoniem praten, in de beschut ting van de bongerd, achter de stal. .Anders zien ze dat ik met je praat." „Wat ik vind van die vergunnin gen? Dat houd ik voor me. Ik heb al mot met de gemeente. We mo gen heel weinig. Hij mag meer (wijst op de eerste stalhouder uit dit verhaal), want hij valt nog net onder Kesteren (gemeente Neder- Betuwe, red.). Hij mag ook ijs ver kopen. Dat mogen wij niet." Het gesprek wordt af en toe be moeilijkt door de knallen uit de gaskanonnen die de spreeuwen uit de boomgaard moeten hou den. Uit luidsprekers klinkt het gekrijs van sperwers. „Er zijn ook zaken hier die buitenlandse ker sen verkopen, als ze hier nog aan de bomen hangen. Maai' ik doe dat niet." De consternatie wordt veroor zaakt door het besluit van de ge meente Buren om de standplaats vergunningen voor fruitstalhou- der met ingang van dit seizoen strikt te gaan controleren. Fruitstalletjes zijn te vinden in de hele Betuwe, van Culemborg tot Driel, en in aanpalende gebieden als De Nude, tussen Wageningen en Rhenen. Buren is echtqr het onbetwiste centrum. In de maan den juni en juli telt de gemeente tientallen stalletjes, waar vooral kersen en aardbeien worden ver kocht. Maar de laatste jaren ook steeds meer andere zaken. „De stalletjes zijn jarenlang ge doogd", legt Anita Lagarde van de gemeente Buren uit. „Het is leuk datje het Betuwse fruit zo langs de weg kunt kopen. Maar het be gon uit de hand te lopen. Zonne bloemen en pompoenen kun je moeilijk streekeigen producten noemen. Dan wordt het oneerlij ke concurrentie richting de zitten de middenstand. Ook werden er caravans bij de stalletjes gezet, waarin mensen gingen overnach ten. Dat vinden wij onwenselijk." Het is weer kersentijd in de Betuwe. Foto: WFA In de vergunning is nu strikt vast gelegd weike soorten fruit langs de weg verkocht mogen worden. Aan de rand van het dorp Lienden staat de fruitstal van Ria Sanders. „Voor ons verandert er niet veel", zegt ze. „Wij verkopen alleen ker sen en we doen alles netjes vól gens de regels. Ik vind het prima dat iedereen een vergunning moet hebben, maar dan moet de gemeente ook wel controleren. En dat doet ze te weinig. Ik weet dat er stallen zijn die buitenlandse kersen verkopen. Die gaan al open twee, drie weken voor de kersen hier rijp zijn. Daar doet de gemeente niets aan." Lagarde is het hier niet mee eens. „We hebben een handhavingsme- dewerker die hier veel tijd in steekt. Maar als ergens kersen lig gen kun je moeilijk zien van welke boom ze komen. We stellen wel als regel dat de stalletjes niet voor 15 mei open mogen." De handhaving van de regels heeft voor veel opschudding ge zorgd, bevestigt ook Lagarde. „Toen we het besluit bekend maakten, reageerden er maar vi stalhouders. Nu de medewerkei rondgaat en bekeuringen uitdee als de boel niet in orde is, krijgt geregeld met heel boze mensen maken. Ik ben echt geschrokker toen ik de verhalen hoorde. We hebben de uitwassen nog niet voor honderd procent uitgeban nen, maar we zijn ermee bezig.' Menno Pols Onze chauffeur haalt je op", zei de directeur van de brouwerij. Ik zou een voordracht houden omdat de bierjongens een nieuw kantoor openden. Ik ken de heren nog uit mijn kostschooltijd. Old boys net- work-schnabbel dus. De chauffeur heette Jeandré, een naam die ik nooit eerder had gehoord. Jeandré bleek spraakzaam ge noeg voor wie bereid was de juiste vragen te stellen. En dat was ik want we hadden een hele rit voor de boeg. „Ik kom van Aarle Rixtel", zei hij. „De mensen van boven de rivieren weten dat natuurlijk niet te liggen. Ze weten niet eens hoe je het uitspreekt. Ik zeg altijd maar dat het bij Helmond ligt. Bij Eind hoven zou ik ook kunnen zeggen maar dat doe ik niet want ik heb het niet op Eindhoven. Nee meneer, niet gezellig. Helmond wel. Gezellig hoor, Helmond. Aarle Rixtel ook, ik woon er mijn hele leven al. En ik werk al bijna mijn hele leven voor de zaak. Jawel, vorige week vijfentwintigjarig jubileum gevierd. Ca deaus gekregen, ballonvaart, receptie, extra maand salaris. Grandioos. Ik ben indertijd nog aangeno men in het café door meneer Tijn. Negentien was ik, mocht ik naar Den Haag naar Utrecht, noem maar op. Een belevenis hoor, Jeandré op het Leidse Plein in Amsterdam! Ik was niet eens ooit in Venlo ge weest. Reizen zat er niet in bij mij. Nog steeds niet. Zo heb ik nog nooit gevlogen, ik durf het nauwelijks te bekennen. Mijn vriendin evenmin. „Ga jij maar eerst alleen", zegt ze. Moet ik van haar verkennen hoe het toegaat op Schiphol of zo. Ik weet niet wat ze denkt. Misschien denkt ze wel dat ik zelf een vliegtuig kan besturen als ik een keer op en neer naar Turkije ben geweest. Ik zou nu kunnen boeken want ik heb vanaf morgen tivee weken vakantie en we hebben nog geen plannen. Niet zo gek want als je voor je werk de hele dag langs de weg zit, wil je wel eens een tijdje thuis zijn. Overal kom ik met de wa gen. Ook bij bekende mensen ja. Bij René Froger ben ik nog onlangs geweest met bier voor die show van hem. Sponsoring denk ik. Hij was niet thuis helaas. Bij Peter Jan Rens heb ik ook bier gebrach t, ging hij mee naar China. Van Freek de Jonge heb ik nog een cd gekregen. Met handtekening. Bij André Rieu ben ik geweest met een bloemstuk en bij Frans Derks Makkelijk op een feestje. Dit servies 'Party-popper' kreeg een En geen daarvan was zelfs maar goed genoeg voor een echte prijs. De jury kende slechts twee eervol le vermeldingen toe. Bij het ontwerp voor een nieuw Hema-servies (in totaal 103 inzen dingen) ging de TU Delft met alle prijzen aan de haal. De eerste prijs (2500 euro) ging naar het servies 'Tuit' van Jurre Groenen boom, 6dejaars student industri eel ontwerpen. Opvallend bij het winnende ontwerp is de overal te rugkerende tuit: makkelijk om te schenken, aan te slurpen, als handgreep of plek om het bestek neer te leggen. Volgens de jury een 'fraai servies dat fantastisch past binnen de Hema-formule'. Ook de tweede en derde prijs gin gen naar Delft. Het servies 'Turn' van 3dejaars Lisa Stroux viel op vanwege de omkeerfunctie ervan. De derde prijs -servies 'Bol'- ging naar 3dejaars Renske Solkesz. Vier ontwerpen kregen van de jury nog een eervolle vermelding omdat ze zo grappig of bijzonder waren. Bijvoorbeeld een servies met meegeleverde tweecomponenten eervolle vermelding. met een parasol. Maar ik kom net zo goed bij de gewone klanten. Hebben ze een klacht dat er in een kratje van 33 cl een flesje van 25 cl zit. Ge beurt één op de miljoen keer. Krijgen ze van de brouwerij een hele krat cadeau. Moet ik brengen. Of ze zeggen dat er een fles in de ijskast is ge sprongen juist toen ze wilden gaan barbe cuen, Al het vlees bedorven. Hadden ze toe vallig altijd het duurste vlees uit de slagerij in huis. Ik denk er dan het mijne van maar het wordt toch vergoed. Service hè, is toch je beste reclame. Zo, u gaat dus iets voordragen op kantoor. Wist ik niets van. Logisch want ik heb drie vrije dagen achter de rug en dan is het bij ons net of je een jaar bent weggeweest. Nee nee, ik kom niet naar u luisteren, ik ga lekker een stuk je eten in Aarle Rixtel en dan haal ik u na afloop weer op met de wagen voor de te rugreis. Nu ik er over nadenk, Peter Jan Rens was ook niet thuis. Maargoed, half zes, zei u? Komt voor elkaar meneer". De Technische Universiteit Delft is de grote winnaar van de Hema- ontwerpwedstrijd van dit jaar. Stu denten van de afdeling industrieel ontwerpen wonnen met hun idee- en voor een nieuw servies alle prij zen. Het aantal deelnemers was dit jaar overigens opvallend laag. Belgische zwanger na herplaatsing eierstokkei Een Belgische vrouw is zwanger geraakt nadat haar eierstokken waren verwij derd en jaren later weer opnieuw geïm planteerd. De vrouw is nu op natuurlij ke wijze zwanger geraakt nadat haar ei erstokken in 1997 werden verwijderd om ze te beschermen tegen de gevolgen van chemotherapie. Vervolgens werden ze ingevroren en vorig jaar ontdooid en teruggeplaatst. Het is voor het eerst dat een vrouw zwanger wordt na zo'n pro cedure. Normaliter verliezen eierstok ken hun werking na intensieve bestra ling. Artsen noemen het een doorbraak. Zo word het wellicht ook mogelijk dat vrouwen hun eierstokken in de 'ijskast' zetten zodat ze ook op hoge leeftijd nog zwanger kunnen raken, anp Het winnende servies 'Tuit' van de Hema- ontwerpwedstrijd. Een servies en een onzichtbare bh waren dit jaar de twee producten waar studenten vormgeving en mode zich op mochten storten. Alles bij elkaar leverde dat 110 in zendingen op, een schijntje te genover voorgaande jaren toen er altijd ruim 200 ontwerpers aan de Hema-wedstrijd meededen. „Het waren cüt jaar geen ge makkelijke onderwerpen," concludeerde de jury dan ook. De uitdaging voor de mode ontwerpers was kennelijk zo moeilijk dat er voor de onzichtbare bustehouder slechts zeven ontwer pen waren ingestuurd. lijm, dat door breken en plakken steeds fraaier wordt en een praktisch servies voor feestjes. De kans is groot dat een of meer van de winnende serviezen in de Hema-collectie worden opgeno men. Via eerdere wedstrijden zijn onder meer een bloemenvaas, een knuffel en een fluitketel in productie genomen. De winnen de ontwerpen van vorig jaar, twee setjes tienerondergoed en twee kleerhangers, liggen dit najaar in de Hema-winkels. De prijzen van de Hema-wed strijd werden uitgereikt in Living Tomorrow, het 'Huis van de toe komst' in Amsterdam. Een selec tie van alle inzendingen is daar de hele zomer nog te zien met uit zondering van de periode 17-31 juli. Het thema voor de ontwerp wedstrijd 2005, de 18de afleve ring, is ook al bekend. Jonge vormgevers mogen zich dan uitle ven op een opbergsysteem en een herenjas. Hans van Alebeek 'Barsten breken' was goed voor een eervolle vermelding. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2