De Nieuwe Omroep in herkansing MEDIA De Tour: Fietsen is ook mooi Hanna Verboom houdt wel van rauw Paul de Leeuw hanteert nu bronzen stokje Zwangere hoofdredacteuren O's Leesdub er van start rsum - KRO's Leesclub iondag weer van start op 11. Hierin komen geen vers aan het woord, maar j. Negen zondagen lang ^4 ze rond middernacht, na Rhet oog op Morgen' hun kehg over verschillende boe- in |els. De reeks begint met ;a pek 'Godin van de jacht' crieleen van Royen. Per afle- bbg staat er telkens een an- nioek centraal. De lezers •pnen hun reacties, opmer- in en recensies kwijt op -Jdeleesclub.kro.nl. De pre- tie van de eerste drie afle- 5 gen is in handen van Jean- joijmans. Karin de Groot nteert de overige zes afle- yaltynieuws «TL FM r$um - RTL FM introdu- Hinsdag een nieuwe ru- _,met koningshuisdeskun- Jeter van der Vorst, be- van RTL Boulevard. Roy- [eport is op dinsdag- en ^gochtend ergens tussen Pen 09.00 uur in de uitzen- van 'Edwin en Mylène in orgen' te beluisteren. Het bedoeling dat Peter bin- ort ook bij Yorin FM één ■per week te horen is met ■euws over de Europese igshuizen. |s-aan-huis issy op komst tovEN - Een glossy huis- uis magazine in een opla- 6,1 miljoen exemplaren, /linkt als een onhaalbaar !ct, maar in september ■en er 3,9 miljoen in Ne- Kid van die gratis tijdschrif- de deurmat vallen en la- in België, aldus Rolf ■Iers van de Eindhovense p^erij RMW. Het blad met fel U' is bestemd voor lespubliek van 8 tot 88 ,Het wordt een mix van gezondheid, auto's, persoonlijke verzorging, jlaten." Het blad moet eer per jaar gaan verschij- Volgende week verschijnt ulnummer. zaterdag 3 juli 2004 door Monique Brandt Hilversum - Een Franse berg hut, een kasteel, een haven en zelfs een kathedraal: sportpre- sentator Mart Smeets reist de komende weken weer door Frankrijk in het kielzog van de Tour de France die van 4 tot en met 25 juli wordt gereden. Voor de tweede keer presenteert hij vanaf allerhande locaties die naar vakantie doen verlangen het late avond-programma Stu dio Sportzomer. Dat verhuist na de EK-finale zonder voetbal commentator Jack van Gelder van Portugal naar Frankrijk. Net als vorig jaar ontvangt Smeets (oud)wielrenners, maar ook gasten die slechts een pas sie voor de sport hebben. De redactie wil dit jaar door de keuze van de gasten nog dich ter op de sport zitten. „Ook de sfeer is erg belangrijk in dit pro gramma", aldus eindredacteur Jan Stekelenburg, tevens chef d'équipe van de NOS tv-ploeg. „Franloijk is een vakantieland, dat moet je een beetje uitstra len. We hebben gelukkig weer heel wat bijzondere locaties ge vonden. Het programma krijgt net als vorig jaar een aantal vas te rubrieken, waaronder de co lumn van Jean Nelissen. Naast de twintigkoppige ploeg van Studio Sportzomer vertrek ken deze week nog eens vijftien radioverslaggevers, technici, re dacteuren en producers onder leiding van Ferry de Groot voor Radio Tour de France naar startpunt Luik, evenals elf men sen die zorg moeten dragen voor de reguliere Tour-uitzen dingen op televisie. Een auto, een motor, satellietwagens, montagewagens, een eigen vliegtuig: kortom de karavaan is enorm. De redacties leveren onder het motto 'Fietsen is ook mooi' honderdtwintig uur radio en honderd uur televisie over de twintig te verrijden etappes met een totale lengte van 3395 kilo meter. Vakantiegangers kunnen alle radio-uitzendingen volgen via de Wereldomroep. Het is dit De media-aandacht is de komende drie weken natuurlijk ook gericht op het circus rond de Tour. Daarin rijdt de Duitser Didi Senft al twaalf jaar mee op zijn extravagante eigen fietsontwerpen, dit jaar op deze reuzentweewieler. Senft moedigt de renners aan, en is daarnaast com mentator voor de Duitse zender MDR. Foto: EPA/Patrick Pleul jaar de veertigste keer dat de NOS het verloop van de Tour dagelijks op de buis brengt. Vandaag, op de dag van de pro loog, kan de tv om 16.30 aan. De overige dagelijkse uitzen dingen gaan rond 14.35 uur van start op Nederland 2. Dit met uitzondering van de vier berg etappes, die al eerder beginnen. Tijdens de etappes worden Franse beelden gebruikt samen met Nederlands commentaar, voor en na de ritten zijn er ei gen reportages en interviews. Daartoe heeft de NOS twee ca meraploegen paraat. „De kwaliteit van de Franse beelden is de afgelopen drie, vier jaar enorm verbeterd", al dus uitvoerend producer Mar- tijn Lindenberg. „Wat dat be treft zijn we dik tevreden. Dat incident vorig jaar, waarbij Be- loki ten val kwam en Armstrong over een grasveld verder reed, was bijvoorbeeld een kunstig stukje camerawerk. Ze tonen tegenwoordig alles wat je móet zien, en zo hoort het ook." Commentaar Het commentaar van de live verslagen is voornamelijk in handen van Maarten Ducrot en Herbert Dijkstra. Jeroen Koster verzorgt als verslaggever de re acties bij de start en finish, af en toe bijgestaan door Vlado Veljanoski en Herbert Dijkstra. Radio Tour de France is dage lijks van 14 tot 18 uur te beluis teren via Radio 1. „We zijn een journalistiek programma, maar zenden ook uit voor mensen die niets met fietsen hebben en Radio Tour de France gewoon een leuk zomerprogramma vin den", aldus Sjors Frölich. Naast de uitzendingen overdag, pre senteert hij elke avond het pro gramma De Avondetappe van 22 uur tot 23 uur. Hierin inter views, reportages en veel aan dacht voor Nederlandse ren ners. Naast Sjors Frölich, die tij dens de etappes weer achter op de NOS-motor zit, zijn Tom van 't Hek en Jan Douwe Kroeske in Hilversum aanwezig, doet Jac ques Chapel het wedstrijdver slag en volgt Edwin Comelissen de renners vanuit de auto in de karavaan. Sebastiaan Timmer man maakt de reportages. Gast- columnisten zijn acteur Peter Lusse, Peter Winnen, Wilfried de Jong, Hans Dijkstal, André Kuipers, comedienne Cindy Pieterse en Toon Spoorenberg van het komische radioprogra- ma Radio Bergeijk. door Daniëlle Hermans Rotterdam - Voormalig staats secretaris Rick van der Ploeg hield vier jaar geleden de deur naar het publieke omroepbestel potdicht voor De Nieuwe Om roep (DNO). De nieuwkomer zou niets toevoegen aan de bestaan de programmering. DNO ging verder als eerste internetomroep in Nederland. Deze zomer pro beert de omroep voor mensen die willen bijdragen aan een be tere wereld opnieuw een plek te veroveren in het publieke bestel. Het splinternieuwe bedrijfsplan van De Nieuwe Omroep staat voor geïnteresseerden op de website. Het heeft inmiddels ook de burelen van het Com missariaat voor de Media en staatssecretaris Medy van der Laan bereikt. Zij beoordelen eind dit jaar of de nieuwkomer de aangekondigde verfrissende, positieve én oplossingsgerichte programma's kan gaan maken. Als de omroep groen licht krijgt gaat ze in september 2005 uit zenden. DNO, in juni gefuseerd met Nütopia, kan met 54.253 leden ruimschoots de aspirant- status aanvragen. Maar het blijft een politieke beslissing. Al lijkt het directeur Anna Visser (29) een vreemde zaak als Den Haag voor de tweede keer de wens van ruim 50.000 Neder landers zal negeren. „We leven tenslotte in een de mocratisch land. En naast onze eigen leden verwachten we dat veel meer mensen naar onze programma's over mensen- en dierenrechten, natuur, milieu en mondiale verhoudingen wil len kijken. Zeker als je bedenkt dat zes miljoen Nederlanders lid zijn van een maatschappelij- ke organisatie. Een groeiende groep burgers wil de wereld be- i ter achterlaten. Niet in woor den, maar ook in daden." „We willen laten zien welke bij drage een ieder kan leveren aan een betere, duurzame wereld. De een wordt ontwikkelings werker en de ander koopt scharreleieren. Daar is niks mis mee. Wij willen geen stellende zender zijn, maar informatie aandragen waarmee kijkers zélf een oordeel kunnen vormen. De programma's moeten 'de nieuwsgierigheid van Het Klok huis en de betrokkenheid van het Jeugdjournaal' in zich heb ben. Want dat ontbreekt op de 'grotemensentelevisie', ver meldt het beleidsplan. Geen etalage van kommer en kwel, maar programma's met een an dere invalshoek, positief en op lossingsgericht. „We willen niet meedoen aan de hype van de dag, maar structurele aandacht geven aan maatschappelijke thema's, vindt Visser. In het rijtje programmavoor- stellen is een dramaserie opge nomen die zich afspeelt in een uitzettingscentrum voor asiel zoekers, een kookprogramma zónder vlees, een programma over hergebruik van afgedankte producten en een humoristisch programma over reclamema kers. Jongeren kunnen uitkijken naar de tv-variant van Mo- veYourAss.tv. De interactieve website voor de (beginnende) wereldverbeteraar bestaat sinds april vorig jaar, en trekt dage lijks 1500 jongeren. 'Ik kan gewoon niet in een stramien zitten' rsum - BNN ontpopt zich s meer als een modem )'s Minjon: een kweekvij- >or mediatalent. In Hey DJ :n potentiële radiomakers inkort les van top-diskjoc- in het najaar start Komt chot, een zoektocht naar euwe voetbalcommentator lederland, en dan is er de ve multimediale opleiding ast. Maar de jacht op een ve presentator voor Top of ops heeft toch een relatief nd gezicht opgeleverd: ac- Hanna Verboom, t voorjaar werden kijkers roepen zich aan te melden jvolger voor Ruud de Wild, NN verliet. BNN zocht nieuwe presentatoren met passie voor muziek en een dosis zelfspot'. Er kwa- tweeduizend reacties, en londerd jongens en meis- lochten een screentest Ondertussen benaderde ngerenomroep zelf ook lantal mensen met came- varing. En juist uit deze pool kwam na drie rondes de uiteindelijke presentator naar voren: de 21-jarige Verboom die de vrouwelijke hoofdrol speelt in de nieuwe Nederland se film Snow Fever. Vanavond is ze voor het eerst te zien bij Top of the Pops. Ze oogt opgewekt, nonchalant en wat springerig tijdens de of ficiële bekendmaking. Ze beaamt direct dat haar studies filosofie en economie nu op een bijzonder laag pitje staan. Verboom volgde eerder een vooropleiding aan de Theater school, en had gastrolletjes in de politieseries Baantjer en Spangen. Vorig jaar won ze de publieksprijs van de Elite Mo del Look. Met haar liefde voor muziek zit het wel goed, bezweert de blon dine. Met dank aan pa. „Thuis stond altijd Dire Straits aan, Queen of de Rolling Stones. Zelf ben ik ook een ontzettende Di re Straits-fan, en gek van Janis Joplin. Wat muziek betreft, ben ik dus een beetje te laat gebo- Hanna Verboom Foto: GPD/Cees Zorn ren." Snel voegt ze toe: „Maar de hits van nu vind ik ook heer lijk, hoor." Denk vooral niet dat ze Top of the Pops alleen ziet als een manier om wekelijks op televisie te komen. „Het gaat me echt om het programma. En het leuke vind ik dat het om li ve-optredens gaat. Het is heel rauw. Die artiesten moeten het daar toch maar even doen, dat is lang niet voor iedereen even makkelijk. Zelfben ik een ont zettende festivalganger, ik ga sowieso heel graag naar con certen." Ze heeft geen trek (meer) in een eigen muziekcarrière. „Ik kan heel goed zingen...onder de douche! Toen ik twaalf was, schreef ik wel teksten. En ik heb zelfs nog een cdtje opgenomen. Maar inmiddels heb ik mijn ta lent onderkend, zoals dat heet. In ieder geval voor het soort muziek dat ik zou willen ma ken. Dat is een beetje Anouk- achtig met elektrisch gitaar, en daarvoor schiet mijn stem echt tekort." Gerard Timmer, voorzitter van BNN, liet eerder doorscheme ren dat de nieuwkomer nog best wat 'scherpe kantjes' mocht hebben. Het belangrijk ste was een duidelijke 'klik' met de omroep. Tijdens de presen tatie van Hanna wordt ze om schreven als 'helemaal BNN'. „Ze studeert filosofie, houdt van snowboarden en woont an ti-kraak." Vanzelfsprekend is dat gevoel wederzijds.,,BNN be tekent voor mij vrijheid, stoer en rebels, en dat slaat ook wel op mij." Ze verduidelijkt: „Ik kón gewoon niet in een stra mien zitten. Ik ben al zeventien keer verhuisd, en heb tot mijn twaalfde in Afrika gewoond. Na de middelbare school maakte ik een wereldreis, zoals de meeste mensen om uit te vinden wat ik wil. Maar daarna wist ik het nog niet. Het is wel duidelijk dat ik de vrijheid moet hebben om van alles te doen." Naast Top of the Pops houdt ze genoeg tijd over voor haar acteerwerk. Vol gens Hanna zijn gesprekken over een tweede film al in een vergevorderd stadium. Bernice Breure Top of the Pops, zondag, Ned.2, 18.10 uur Gastheer voor het eerste virtuele diner is André Kuipers (links). Foto: GPD/Bob Bronshoff BIJ DE KAPPER toiy toonde vorige week foto's MAXIMA die samen met haar s van haar ou ders en schoonzus zo leuk eenvou- Amsterdam op de tram stond te iten. Wat stonden ze er anoniem »p de halte Comelis Schuytstraat. ouw van de kroonprins had zelfs !t sigarenboertje op de hoek een Jenkaart gekocht, moest deze week natuurlijk op len gereageerd. Zulke foto's had elk je roddelblad wel willen afdrukken, idat ze die penalty dus misten, zou- :e zich nu in de herkansing wel ificeren. Met bijvoorbeeld een diep- iterview met voornoemd sigaren- je. Of met de tramconducteur die le familie heeft uitgelegd hoe zo'n jpenkaart eigenlijk werkt. Of met de licatie van een rapport van een de lve die haarfijn heeft uitgeplozen wat ïguieta's in de Cornelis Schuytstraat len uitgespookt. :al de toen nog overheersende Ijegekte wel zijn geweest. Geen van laden maakten gebruik van de mo te inkoppertjes in deze zaak. Privé ert het geval en legt in een hele pa- i uit dat ALEX en MAXIMA allerminst lone tramreizigers zijn. 'WILLEM - PAANDER smijt met overheidsgeld', en ze er in vette letters boven. Ter- 'we allemaal weten dat overheids- I gewoon ons geld is. De centen die *4a het belastingsysteem bij elkaar feten. "andalig wat het koninklijk paar alle- !l doet van ons geld. De prins maakt Prinses Maxima. Foto: ANP volgens Privé te pas en te onpas gebruik van het rege ringsvliegtuig. En mocht dat bezet zijn, dan schroomt hij niet een jet van defensie te claimen. Machtsmis bruik dus. Heel wat an ders in elk ge val dan braaf met je strippenkaart op de tram staan te wachten. Ook Weekend heeft een eigen manier om het missen van de tramhal tefoto's te compenseren. Het blad komt met harde bewijzen dat MAXIMA zwan ger is. Het moet wel, vindt het blad. Ga maar na. Er staat binnenkort een ont moeting met de pers gepland. En wat daar gebeurt? Daar wordt natuurlijk ont huld dat het paar zwanger is. Bovendien weet Weekend dat MAXIMA niet lang geleden een afspraak afzegde omdat ze zich niet lekker voelde. Zwanger dus. Ze heeft nog haaruitgroei ook. En wat betekent het ongeverfd laten van al dan niet koninklijk hoofdhaar? Inderdaad. En als klap op de vuurpijl heeft Week end ook gesignaleerd dat het gezicht des kroonprins' gade een beetje opgezwol len lijkt. Als dat op zwangerschap duidt, is Weekends hoofdredacteur MARC VAN DER LINDEN al jaren zwanger. De hoofdre dacteur van Privé is ook zwanger. Hoogzwanger zelfs. Deze week brengt EVERT SAN- TEGOEDS een boek ter we reld, van maar liefst 348 pagi na's dat een onthullende blik biedt ach ter de scher men van - zoals hij dat voor het gemak maar noemt - 'uw favoriete weekblad'. Hij gaat er vanuit dat we allemaal begrij pen dat hij daarmee niet de DONALD DUCK bedoelt, maar zijn eigen familie weekblad. En schaamteloos misbruikt hij zijn posi tie van hoofdredacteur om Privé-lezers op verschillende plekken in het blad op zijn boek te attenderen. Voor een foto van de kaft inclusief bestelbon wordt een hele pagina genomen. Meer dan de helft van zijn openingscolumn op de eerste pagina van het blad laat Sante- goeds opgaan aan het boek. Het op de omslag van Privé beloofde exclusieve verhaal over FRANS BAUER blijkt ge woon een hoofdstuk uit het boek te be treffen. Geformuleerd op een wijze die het ergste doet vrezen voor het meester werk dat vanaf deze week in een ferme concurrentieslag met echte boeken van echte schrijvers verzeild zal raken. Waar bondscoach DICK ADVOCAAT tot op heden wél goed in is gebleken, is het geheim houden van zijn privé-leven. Onzin vindt Privé. Ze komen met infor matie over de ondoorgrondelijke. Ze to nen foto's van zijn vrouw DYLKE en ze citeren een oud interview waarin ADVO CAAT toegeeft dat het liedje Ramona van de BLUE DIAMONDS hem nog steeds koude rillingen kan bezorgen. Volgens Weekend is er een oorlog uitge broken tussen CONNIE BREUKHOVEN en MARISKA HULSCHER. Laatstge noemde heeft namelijk in een column in het AD allerlei onaardige dingen over BREUKHOVEN opgesomd. CONNIE is verbijsterd. Want als iemand haar kli niek heeft platgelopen voor allerlei gratis uitgevoerde cosmetische aanpassingen, dan is het MARISKA wel, zegt CONNIE. En ze gaat verder dat ze boos is omdat juist HULSCHER zo tegen haar uitviel. Tot tweemaal toe zegt ze: 'als DAPHNE DECKERS het nou gezegd had, okay.' Zo'n zinnetje roept natuurlijk vragen op. Waarom wil CONNIE zich niet laten be ledigen door HULSCHER en wel door DECKERS? Wat wordt hier verzwegen? Is dat een zaak voor de wet ongelijke be handeling? Of is het een geval van de- monisering? En zo ja van wie, van HULSCHER of van DECKERS? Het lijkt me duidelijk dat hier de minister-presi dent maar eens een uitspraak over moet doen. Ton Ouwehand Amsterdam - Nog maar een jaar geleden zat Paul de Leeuw ge desillusioneerd in de tuin bij zijn huis in Spanje. Na zijn ont slag bij de NCRV, waar hij in 2002 kortstondig te zien was met Herberg de Leeuw en Zo vader, zo zoon, sloeg de ver twijfeling toe. „Ik had meer ver trouwen in de fles dan in de mensen om me heen", zegt de programmamaker. „Ik heb me serieus afgevraagd of m'n houdbaarheidsdatum was ver streken. Of ik het nog wel in me had een groot publiek aan te spreken." Inmiddels blaakt De Leeuw - gebruind en hoewel hij de drank niet wenst af te zweren achttien kilo lichter - weer van het zelfvertrouwen. Voor Pap- aul, het programma waarmee hij vorig najaar terugkeerde bij de VARA, ontving hij begin juni de Nipkowschijf. Mentaal was hij al langere tijd weer de oude, maar zo'n prestigieuze tv-on derscheiding 'doet het ego heel goed'. „Het is toch een erken ning. Bij succes heb ik een gro te mond, maar twijfels steek ik ook niet onder stoelen of ban ken." De Leeuw rekende het afgelo pen jaar drastisch af met het verleden. Hij zwoor alle ingre diënten uit oude successen als De Schreeuw van de Leeuw en Laat de Leeuw af. Enkele weken geleden was hij te gast bij Villa BvD in Portugal. Omringd door Oranjefans hervond hij zijn ple zier in uitzendingen met pu bliek. „Ik heb totaal geen ver stand van voetbal. Dus keek ik maar weer eens met een schalkse blik in de camera zoals ik vroeger altijd deed. En het publiek pikte het op. Toen be sefte ik ineens hoe ik de kracht van uitzendingen met publiek het afgelopen jaar heb gemist." Voorafgaand aan de opnames van zijn nieuwe programma Wie schuift er aan? is het inder daad de oude De Leeuw die het publiek opwarmt. Ter plekke verzint hij een stroomstoring op het treintraject rond Eind hoven, tot grote schrik van drie dames die na de show op tijd in Waalre hopen te arriveren om de wedstrijd Nederland-Portu- gal op tv te zien. Hij voelt zich weer op z'n ge mak nu de toeschouwers hem niet langer hardnekkig aan An neke Grönloh helpen herinne ren. De conflicten met Grönloh en Bob Smalhout, die ontston den na parodieën in de Her berg, heeft hij van zich afge schud. „Die affaires zijn in sommige media nogal hetzerig uitgemeten. Ik werd gedemoni- seerd", grapt De Leeuw. Hij ziet de negen afleveringen van Wie schuift er aan?, een Nederlandse versie van het Britse succes Guess who's co ming to dinner als een tussen fase. In februari 2005 zal De Leeuw voor de VARA weer grote amusementshows gaan maken. „Ik wilde Wie schuift er aan? graag doen omdat ik na Papaul toe was aan een goede, strakke programmaformule. Bovendien miste ik het goede gesprek." De Leeuw ontvangt steeds een hoofdgast, die vijf personen mag uitnodigen voor een diner. Dood of levend, roman- of stripfiguur, film- of sportheld, politicus of terrorist: alle geno digden verschijnen 'virtueel' aan de chique gedekte dis. Zo laat Jeroen Pauw Jezus plaats nemen naast Osama bin Laden en ziet Connie Palmen onder meer een onderonsje tussen Herman Brood en auteur Tru man Capote wel zitten. Ondertussen legt De Leeuw de diepere drijfveren van zijn hoofdgasten bloot. Als eerste is de beurt vanavond aan ruimte vaarder André Kuipers. Wie schuift er aan? doet denken aan Zomergasten, met tafelgasten in plaats van tv-fragmenten. „Wat sfeer betreft zou ik het programma liever vergelijken met Wintertijd aldus De Leeuw. „We hebben geluk met de hoofdgasten; zij bepalen hoe het programma in elkaar steekt." Natuurlijk hq£X De Leeuw dat veel mensen afstemmen op de nieuws reeks, maar kijkcijfers zijn niet langer zaligmakend. „Ik betrapte mezelf er wel eens op dat ik geboeid naar Boule vard zat te kijken en vergat dat ik zelf met Papaul op het ande re net was." De Leeuw is niet langer de 'kijkcijferbuks' van vroeger, beseft hij.Als je blijft voortborduren op oude succes sen, raak je alleen maar gefrus treerd. Ik sta nu weer bijzonder goed in het leven", glundert de programmamaker. „Het gou den stokje van vroeger is er nu een van brons. Maar wel heel stevig en stabiel." Berrit de Lange Wie schuift er aan?, vanaf van avond bij de VARA op Nederland 3, 2i.oo uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29