Toelating verdacht trio ter discussie TOUR DE FRANCE Jan Ullrich blijft binnen Armstrong lijdt nederlaag 't Wachten is ondraaglijk 0 V V 1 A 1 fONNAIS Indurain begon jaartje te laat met oogster* Personeel JL m Moerenhout al vroeg van start luik - Koos Moerenhout is van middag de eerste Nederlandse wielrenner die in actie komt tij dens de proloog van de Ronde van Frankrijk. De renner van Lotto-Domo start als derde van de in totaal 188 deelnemers. De Zwitser Pierre Bourquenoud is om 16.01 uur de eerste renner aan het vertrek, Lance Arm strong om acht over zeven de laatste. De Amerikaan wordt voorafgegaan door zijn voor naamste concurrenten Ian Ull rich en Tyler Hamilton. Starttijden Nederlanders: 16.03 uur: Koos Moerenhout; 16.06: Erik Dekker; 16.11: Servais Kna- ven; 16.23: Aart Vierhouten; 16.26: Karsten Kroon; 17.08: Mare Lotz; 17.50: Bram de Groot; 18.32: Michael Boogerd. Euskaltel met maar acht renners luik - De Euskaltel-ploeg gaat van start met acht in plaats van negen renners. Donderdag kreeg de Spanjaard Gorka Gon zalez een startverbod vanwege een te hoge hematocrietwaar- de. Het opstellen van een ande re renner was niet meer toege staan. Backstedt weegt bijna honderd kilo luik - De Zweed Magnus Back stedt is de zwaarste renner in de Ronde van Frankrijk van 2004. De winnaar van Parijs - Roubaix weegt 98 kilo. De licht ste renner komt uit Rusland: Aleksandr Botsjarov torst slechts 54,5 kilogram met zich mee. Bij de medische keuring bleek de Spanjaard Santiago Perez de renner met de laagste hartslag in ruste: 31 slagen per minuut. De grootste longcapa citeit heeft de Spanjaard Mikel Astarloza: 7,98 liter. De kleinste renner is de Fransman Samuel Dumoulin. Hij meet 1,58 meter. Zijn landgenoot Guillaume Au ger is de langste van het pelo ton: 1,96 meter. Millar ook niet actief op Spelen londen - De Britse wielrenner David Millar heeft zich gisteren teruggetrokken uit de olympi sche selectie. De coureur wordt verdacht van doping en mocht daarom ook al niet starten bij de Ronde van Frankrijk. ,,In af wachting van een rechterlijk onderzoek heeft de Britse wie lerfederatie besloten Millar te schorsen", sprak een vertegen woordiger van de coureur. „Daarop heeft Millar vrijwillig besloten zich terug te trekken van het Britse olympisch team." Licentie Rabobank voor Pro Tour parijs - De internationale wiel- renunie UCI heeft elf wieler ploegen een licentie gegeven voor de nieuwe Pro Tour, die in 2005 begint. Bij die elf teams zit ook Rabobank. Nog geen enke le Italiaanse ploeg heeft aan alle eisen van de UCI voldaan om al een licentie te ontvangen. De formaties hebben daarvoor tot november de tijd. De Pro Tour is een serie wed strijden, waaronder alle WB- wedstrijden en grote rondes, waaraan de achttien beste wie lerploegen ter wereld deelne men. Aan het einde van het jaar wordt via een puntensysteem de beste coureur en ploeg aan gewezen. zaterdag 3 JULI 2004 door Ad Pertijs luik - TVM had ooit als eerste de 'eer' niet welkom te zijn in de Tour (van 1999) vanwege een dopingsmet. Dit jaar zijn Danilo Di Luca (Saeco), David Millar (Co- fidis) en Cedric Vasseur (Cofidis) om die reden ongenode gasten in de grootste wielerwedstrijd ter wereld. De Tourorganisatie houdt zich het recht voor renners te weige ren die in haar ogen een poten tieel gevaar vormen voor het imago van de ronde. Dat zijn coureurs die of recentelijk be trokken zijn geweest bij een do- pingzaak, of in staat van ver denking zijn gesteld. Rond Di Luca ging de afgelopen weken een wefies-nietes-spelle- tje over de vraag of hij door het parket van Rome als medever dachte wordt gezien in de zaak- Saeco, waarbij een dopingnet- werk vermoed wordt. Uiteinde lijk blies Di Luca zijn strijd om een Tourticket zelf af. „Ik wil de sport en het evenement niet be nadelen, maar ik begrijp er evengoed niks meer van", zegt de Saeco-kopman. De Zwitser David Loosli is zijn vervanger. Ook Vasseur vocht zijn uitslui ting lange tijd aan. Vergeefs. David Millar deed dat niet. Hij gaf tegenover de politie toe epo gebruikt te hebben. De Tour is daarmee de eerste van mogelijk vele wedstrijden die hij moet gaan missen. Gisteravond leek het er op dat nog eens drie renners onder werp zouden gaan worden van een zware toelatingsdiscussie. Vanuit Italië kwamen berichten door dat ook Stefano Zanini (Quick Step), Pavel Padmos (US Postal) en Andrea Peron (CSC) nog altijd betrokken zijn bij een dopingrechtszaak en derhalve uitgesloten kunnen worden van de Tour. Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc riep de betrokken ploeg leiders bij zich. Volgens Patrick Lefevere van Quick Step werd hij daarbij op geen enkele wijze onder druk gezet om zijn ren ner te vervangen. De Belg werd alleen gewezen op het gevaar dat men vanuit Italië de media- gekte rond de Tour kan aangrij pen om te scoren in de aloude zaak, die loopt sinds de beruch te inval in diverse rennershotels rond San Remo tijdens de Giro van 2001. De drie genoemde renners zijn alle in de Tour aan wezige sporters van een groep van 46, die sindsdien door justi tie op de korrel is genomen. Lefevere nam direct contact op met US Postal-collega Johan Bruyneel. „We hebben samen besloten niet te wijken voor de chantage die door een bepaald gedeelte van de Italiaanse me dia op ons wordt uitgeoefend." Bruyneel zegt dat hij het dos sier-Padmos (die in 2001 bij Saeco reed) lang geleden aj heeft gelezen en daarin niets schokkends is tegengekomen. Lefevere: „Op de kamer van Za nini is een lege spuit gevonden. Aanvankelijk is Stefano daar voor voor zeven maanden ge schorst, maar later heeft het TAS (sportrechtbank, red,) hem volledig vrijgesproken en dus witgewassen. Daarmee was voor hem en ons de kous af. Blijkt er op 27 oktober nog iets op de agenda te staan in deze zaak." Bij Quick Step heeft men het vermoeden dat Di Luca-getrou- wen onder de pers nu bewust proberen Zanini en de anderen mee te sleuren in de val van de Saeco-renner. „Zo van: als Di Luca niet mag starten, dan Za nini ook niet", aldus een woordvoerder van de ploeg. Lefevere zegt volledig achter Zanini te staan en niets te vre zen vanuit Italië. „Het is alleen jammer dat er nu weer zo veel commotie is ont staan door een al dan niet ver meende affaire." door Edward Swier luik - Nat van het zweet, oké. Maar in een vanwege de regen doorweekt tenue trainen, dat niet. Wie in vorm is, en zo scherp oogt Jan Ullrich wel, is bevattelijk voor een koutje. Ull rich maakte gisteren daarom de keus zijn kilometers weg te trappen zonder een meter vooruit te komen. In zijn hotel. De overige T-Mobile-renners zijn een halfuur eerder voor een korte training vertrokken. Ze keren weldra op hun schreden terug. Een stortbui noopt de anderen ook indoor hun meters te maken. Waarom Ullrich bin nenbleef? Zijn training is speci fieker gericht op de proloog, losfietsen op de weg is aan de Duitse Tourfavoriet nu niet meer besteed. Of zijn het toch voorzorgsmaatregelen? 's Mor gens immers verscheen Der Jan later aan het ontbijt dan zijn teamgenoten, groetend met het cryptische „het gaat weer wat beter". Gevraagd naar de ge zondheid van Ullrich weet nie mand echter iets van een fysiek ongemak. Ullrich zelf zegt wei nig last van stress te hebben. SIXPACK Lance Armstrong laat niets aan het toeval over. Hij wordt om ringd door de beste vakmensen. Eten koken is ook een vak. Chef Willy Balmat bereidt al jaren met veel zwier de maaltijden van de US Postal-ploeg. Vragen aan Willy wat hij die avond zo al gaat klaarmaken is altijd een feest. De immer goed geluimde Zwitser is zo'n man die je het water in de mond kan laten lo pen, alleen maar door het op sommen van de diverse gangen en hoe hij die gaat opdienen. Dus gisteren in het Posthotel van Herstel even Willy aange schoten voor het menu van de dag. Denk je. Want er is ook Jogi Müller. Nog zo'n Zwitser in het begeleidings team. En ook al zo'n kanjer van een vakman, op het gebied van communicatie. Oud-coureur Jogi is de altijd be hulpzame perschef van het ge heel. Spreekt alle talen van de wereld en kent alle journalisten van de wereld bij naam. Maar in deze Tour kan hij met die zelfde vriendelijkheid ook zeer resoluut zijn:Sorry, geen inter views met het personeel. Dat is de regel binnen de ploeg. Jogi legt uiteraard uit waarom. „Lance zegt weinig in zo'n ron de en dan gaan de journalisten via het personeel proberen aan. nieuws te komen. Aangezien jullie met een stuk of duizend zijn, komen die mensen dan niet meer aan hun eigenlijke werk toe." Chef Willy vindt het maar niks. Gezellig praten is zijn tweede ,Als Armstrong in de record boeken wil, dat prachtige re cord wil pakken, dan zal hij de Tour moeten winnen. De druk ligt dus bij hem. Terwijl ik de Tour wil winnen. Moeten of willen, dat is toch wat anders." Vooralsnog is het zaak in de proloog op de been te blijven. Vorig jaar verspeelde Ullrich in de ultieme tijdrit zijn laatste kans. In de stromende regen gleed hij onderuit. Voor van middag worden in Wallonië buien voorspeld. Mogelijk weet Ullrich ze, net als deze vrijdag, te ontwijken. Michael Boogerd wacht op de medische keuring. Foto: GPD/Wouter Borre natuur. Hij kan uren vertellen over zijn zaak (Löwen) in Sankt Moritz en over het WK skiën van twee winters geleden. ,,Heb ik elke dag boven op de berg voor zestienhonderd man gekookt. Fantastisch. Je had er bij moe ten zijn. Nike huurde hem in voor de Spelen in Sydney. Wil hij ook al les over vertellen. Jogi kijkt hem quasi-streng aan. „Dit is toch geen interview", zegt Willy met een gulle lach. „En o ja, we be ginnen met een Noord-Afri kaanse salade met groente. Daarna pasta en vervolgens als hoofdgerecht schnitzel met spi nazie en aardappelen. Jogi ziet het door de vingers. Voor deze ene keer dan. Ad Pertijs door Edward Swier luik - Het is een kermis, zegt de één. Een circus, verbetert de ander. „Een poppenkast", noemt Rabobank-manager Theo de Rooy het. Maar in de wereld die Tour de France heet, danst een ieder dezer dagen naar de pijpen van de poppen speler, Jean-Marie Leblanc. Tot vanmiddag vier uur werken 188 coureurs berustend de vaste plichtplegingen af. In de weten schap dat niets erger is dan wachten op het moment dat de Tour eindelijk start. Weken, zo niet maanden is door de coureurs uitgekeken naar het begin van 's werelds grootste wielerkoers. Maar de laatste dagen zijn voor de ren ners haast ondraaglijk. Woens dag al nam de Rabo-ploeg zijn intrek in het Holiday Inn te Luik, donderdagmorgen wacht te de officiële medische contro le van de internationale wiel- renunie UCI. Later die dag volgden, na een lichte training, een fotosessie en een persin- stuif. Gisteren ging de voorstel ling verder. Om tien'uur moest de hele selectie opnieuw onder de medische loep. Nu haalde de Tourorganisatie de renners door de scan. Het is een jaarlijks terugkerend toneelspel, een prachtig mo ment voor fotografen. Magere, bleke coureurs met ontbloot bovenlijf, 'vastgeketend' aan vervaarlijk ogende apparatuur. Op de weegschaal, aan de rek stok, in de spreidstand. Het is om te bepalen wie de langste, kleinste, zwaarste en grootste is. Als de Rabo-coureurs door parijs/anp, afp - Lance Arm strong mag geen bijlage publi ceren in het boek over zijn do- pingverleden. De Amerikaan verloor gisteren het hoger be roep. Een Franse rechter wees vorige week het verzoek voor een bijlage af nadat zij van ad vocaten van zowel de vijfvoudig Tourwinnaar als van de uitge vers van het boek 'LA Confiden tial, de geheimen van Lance Armstrong' had gehoord. Vol gens de Franse wet zijn de be schuldigingen in het boek „niet noodzakelijk een vorm van Proloog 3juli6,1 km VA Palais des Princes 1/. Evècqués1 4,3km ba hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Bd. de la Sauvellère 40m Quai de la Goffe40m 45^ Palais Princes Evècqu» smaad". In het boek, geschreven door David Walsh, verklaart Emma O'Reilly, van 1998 tot 2000 fy siotherapeute van Armstrong, dat de renner epo heeft ge bruikt. De Amerikaan is nooit positief getest. Proloog. Luik (6,1 km). De grauwe Waalse industA Luik neemt een prominent in de Belgische wielergescli nis in. Vooral dankzij de h\ faamde klassieker Luik-Ba aken-Luik heeft menig wiè, liefhebber wel eens een be.zj gebracht aan 'Liège' of haai geving. Al acht keer eindigi Touretappe in de stad. Bek, coureurs als Bartali (1948)1 rigade (1956), Van Looy (ll Lubberding (1980) en Bruy (1995) ontvingen in Luik di bloemen. De proloog wordt aan de bi den van de Maas afgewerkt zes kilometer lange traject maar enkele boch ten en lijl ideaal terrein voor Bradley Gee. Renners blij als Tour eindelijk van start gaat MlllilJdWiMJ 1e etappe 4 juli 202,5 km BELGIË Eghezee Lui Jemeppe- 154km Wanze sur-Sambre 132km 178km FRA. Tourarts Gérard Porte en zijn assistenten goed genoeg zijn bevonden om te starten, stapt het stel op. Een ritje richting Maastricht is het doel. Voor de laatste Nederlandse koffie, met een punt vlaai. Een êtortbui verhindert dat, de ploeg arri veert een uur eerder dan ge pland terug bij het hotel. Een aantal renners kruipt nog op de rollerbank, de rest zet de dage lijkse routine voort. Wachten, wachten, wachten tot het vol gende én laatste agendapunt. De officiële presentatie, gister avond voor het oog van de ca mera's en een grote schare ge nodigden in het Palais des Prin- ces-Eveques. Daarvoor stond anderhalf uur gepland. De rou tiniers weten al wat dat bete kent. Trek er gerust een uurtje wachten extra voor uit. j Fiorzé295m hoogteverschil en moeilijkheid I Awan rWerbomont 285m j 1227m CarnrAa r Rendeux-Bas 190 -c8orlon 349m I Eerste etappe, Luik-CharW (202,5 km). Na de korte openingstijdrit trekt het peloton naar Chai 'f Voor de zesde keer arriveert V Tour in het industriële cent}c van Hainaut. In 1957 zegev Bauvin er. Achttien jaar lat startte de Ronde van Franki in Charleroi en was de legei a rische Italiaanse wielrennen Francesco Moser de snelste r proloog. De laatste winnaal Charleroi was Erik Zabel; h\ was in 1995de rapste in del massasprint. De sympathiek Duitser hoopt dit jaar zichzi in Charleroi op te volgen, j?» zal flinke tegenstand krijgei van spurtkoning Petacchi, ij wen en Cipollini. De Zwijger luisterde net iets te goed naar zijn ploegleider Miguel Indurain (links) draagt in 1996 in Pamplona de macht over aan Bjarne Riis. Foto: GPD/Cor Vos door Edward Swier Nog niet eerder lukte het een wielrenner de Ronde van Frank rijk zes keer te winnen. Lance Armstrong waagt vanaf vandaag een poging. Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Indurain ontdekten ech ter dat bij vijf zeges hun plafond lag. Om uiteenlopende redenen. De archieven leren dat Arm strong nog heel wat beren op zijn weg kan tegenkomen. Of vrieskou, of opstandige suppor ters, of fysiek ongemak, of ster kere tegenstanders... Een duik in de geschiedenis, die mogelijk meer kan vertellen over de toe komst. Vandaag: Miguel Indu rain. Alles was gepland, ploegleider José-Miguel Echevarri van Rey nolds (en later Banesto) had het al lang tevoren gezien. Miguel Indurain zou een grote worden, de Tour gaan winnen. Een keer, tweemaal? Misschien wel net zo vaak als Anquetil, Merckx en Hinault. De lange knul, boerenzoon uit het nabij Pamplona gelegen Vil- lava, moest echter rustig ge bracht worden. Eerst wennen en werken, dan oogsten. Maar wanneer was het moment daar om over te schakelen, de remmen los te laten en de jon ge Spaanse benen te laten spre ken? In 1990 - Indurain was in middels al vijf keer eerder van start gegaan in de Tour - kreeg Pedro Delgado, twee jaar er voor winnaar, nog één keer het kopmanschap bij Banesto. Echevarri kon niet anders. Spanje beleed het 'delgadisme'. „Men zou mij hebben willen opsluiten als ik niet Delgado maar Indurain als kopman had verkozen." Het kon Indurain ook gerust gezegd worden. De Lange luis terde altijd. Had bovendien van huis uit meegekregen respect te tonen voor de ouderen. Wat Echevarri hem opdroeg, deed De Zwijger. Dat anderen van hem een kampioen wilden ma ken, het kon hem eigenlijk niet eens zo veel schelen. „Ik heb er als kind nooit van gedroomd kampioen te zijn. Al wat ik wil de was een rustig plekje in de maatschappij, een plekje in de schaduw." In 1990 had Indurain al de pri mus inter pares moeten zijn. Hij won 'slechts' de rit naar Luz-Ardiden. Het veranderde niets meer aan de stalorders. Delgado was en bleef de kop man. Indurain werd, door zich Tourklasseringen Miguel Indurain: 1985: uitgevallen 1986: uitgevallen 1987: 97 1988:47 1989:17 1990:10 1991:1 1992: 1 1993:1 1994:1 1995:1 1996:11 een slag in de rondte te werken voor zijn falende landgenoot, uiteindelijk slechts tiende. Een gemiste kans. Zijn zesde Tourzege verspeelde hij nog voor hij de Ronde van Frankrijk ook maar één keer had gewonnen. De eerste Tourzege werd - want de planning van Echevarri kwam heus uit - zodoende een jaartje later behaald. Er volgden er meer. Koel, klinisch, nauw keurig gepland. Indurains mot to die jaren? Opgetekend door haast wanhopige journalisten, die de kampioen zelden op een leuke uitspraak konden betrap pen: „Ik doe mijn best, kan niet meer proberen dan mijn best te doen." Hij deed het alle jaren weer. Na vijf zeges, waarbij Indurain zijn minutenwinst in de tijdrit ten opbouwde en via een ver- deel-en-heers-politiek in de bergen zonder veel moeite handhaafde, was het in 1996 echter gedaan. Indurain was te oud geworden, tijdens die Tour werd hij 32. Er zat bovendien hier en daar een grammetje te veel aan. Altijd al had men zich erover verbaasd dat de 1,88 me ter lange Indurain zijn tachtig kilo's zo makkelijk over de ber gen sleepte. Maar nu woog hij zelfs wat meer. Hongerklop Het lag in de planning in de eerste week op het juiste ge wicht en in de juiste vorm te komen. Maar het was sinds de start in Den Bosch koud ge weest, nat ook vooral. Op weg naar Les Arcs kreeg Indurain in de kou een fringale, een hon gerklop. De Spanjaard snapte er zelf niets van. „Ik dacht vol doende te hebben gegeten, ge dronken. Maar zes kilometer van de aankomst verzwakte mijn pedaaltred. Ik merkte het meteen, het was opeens op." Een dag later, in een tijdrit nota bene, verloor Indurain op nieuw. Nu slechts seconden, na de minuten van een dag eerder. De optimisten die dachten d Indurain in de Pyreneeën W zou herstellen van zijn mind j Alpen-optreden, kwamen eé' week later bedrogen uit. Riet" ting Hautacam legde Bjarnej' j Riis iedereen, inclusief een k' peloos tegenspartelende Ina' rain, erop. Het was 16 juli la' nota bene Indurains 32ste vj' jaardag! Er zijn momenten dat je ope niet dagen maar jaren oudei J wordt. Lance Armstrong, ah inmiddels en hard op weg nL de 33, zal het ook ooit meens! ken. Deze Tour, de volgend® Of als hij al met pensioen isf| „Maar zo'n dag komt een k( constateerde Indurain al nu ter na zijn demasqué. In Pamplona, juist de stad d zijn eigen held had willen bi groeten in het geel, verschee Indurain een dag later nog\ op het podium. Zijn achter stand op Riis die dag: achter halve minuut! Op verzoek va de duizenden én Riis, uit eei toon aan een groot kampioe nam Indurain nog een keeri het ereschavot plaats. Moe, leeg, alleen voelde hij er zich Nog ongemakkelijker dan ai dere keren. Toch kon hij het opbrengen Riis te feliciteren zijn capitulatie in beeld te bi gen. Er veel over zeggen kon; De Zwijger, toch niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24