Cs O EK 2004 vlag op een strontschuit Grieks elftal: Koppig straatjochie Maniche groeit uit tot volksheld Internationals komen bij elftalbegeleider over de brug Ook scheidsrechters blijken sup porters te hebben. Foto: Reuters/Jerry Lampen Collina floot laatste interland porto - Pierluigi Collina floot donderdagavond in Porto zijn laatste interland. De Italiaan wordt in februari 45 en gaat verplicht met pensioen. Hoog tepunt in zijn loopbaan was de WK-finale in 2002 tussen Brazi lië en Duitsland in Yokohama. Collina wordt algemeen be schouwd als de beste scheids rechter ter wereld. De Engelse voetbalbond wil hem overhalen in de Premier League te gaan fluiten. De Italiaan combineert het voetbal met een baan als fi nancieel adviseur in zijn ge boortestad Viareggio. Rehhagel zwijgt over Mannschaft lissabon - Nu Ottmar Hitzfeld heeft afgezegd als nieuwe bondscoach van Duitsland, duikt de naam van Otto Rehha gel weer op. De trainer van Griekenland zei een week gele den in een interview met de Duitse televisie dat hij geen be langstelling had, maar van die stelligheid was gisteren niets meer terug te vinden. Op de vraag of Rehhagel interesse zou hebben, antwoordde de 65-jari- ge Duitser ronduit ontwijkend. „Daar zeg ik nu niets over. We gaan nu deze overwinning vie ren en vanaf zaterdag gaan we aan de finale denken. Mijn spe lers en heel Griekenland heb ben er recht op dat ik mijn aan dacht alleen aan mijn huidige baan geef." Griekse coach kent arbiter Merk lissabon - Nu de Grieken zich hebben geplaatst voor de finale van het EK tegen Portugal, komt de aanstelling van Markus Merk als arbiter voor de eind strijd in een heel ander daglicht te staan. Merk is een oude be kende van Otto Rehhagel, coach van de Grieken. Rehhagel ziet er geen enkel bezwaar in dat hij en Merk elkaar kennen. Volgens de Duitse trainer van Griekenland kent hij de arbiter al vanaf zijn vijftiende jaar. „Maar ik weet zeker dat dit geen enkele rol zal spelen", al dus Rehhagel gisteren. „Merk is in het verleden juist bijzonder streng voor mij geweest. Hij heeft me zelfs al eens naar de tribune gestuurd." De scheids rechter voor de finale werd een paar dagen voor de halve fina les aangewezen. DE STAAT VAN ORANJE door Jaap van Essen lissabon - Nuno Ricardo Olivei- ra Ribeiro is een mooie naam. De 26-jarige voetballer die er mee getooid is, maakte ook de mooiste treffer tegen Oranje. Vanaf de punt van het straf schopgebied knalde hij de bal in de bovenhoek: 2-0 voor Por tugal, doelpuntenmaker met nummer 18, Maniche! Maniche is de naam van die opvallend onopvallende mid denvelder met dat dodelijke schot. Een vreemde bijnaam, ontleend aan een bonkige Deense spits met de naam Mi chael Manniche die ooit door Haarlem werd afgetest en daar na bij Benfica alsnog een groot heid werd. In de barrios Boavista, een ech te achterbuurt van Lissabon vol drugs, hoeren en alcoholver slaafden, groeide Nuno Ricardo Oliveira Ribeiro op. Hij wist de zelfkant van het leven te vermij den dankzij het voetbal. Al heel jong werd hij van de straat ge plukt door Benfica en in het op leidingsprogramma van die club gezet. Zoals ieder Portu gees voetballertje kreeg hij een bijnaam: 'Maniche', naar die Deense doelpuntenmachine. Niet dat de kleine Maniche op hem leek, maar hij scoorde wel veel. Maniche maakte al in het sei zoen 1995-1996 zijn debuut in het eerste van Benfica. Daarna werd hij echter uitgeleend aan Alverca, een satellietclub. Het is een ervaring die hij deelt met heel veel huidige internationals. Bijna de helft van de Portugese selectie kwam soms jarenlang uit voor teams uit de tweede of derde' divisie, voordat ze einde lijk doorbraken. Misschien ver klaart dat ook wel de enorme honger naar succes en erken ning van de Portugezen. In 1999 keerde Maniche - vol gens degenen die hem buiten het veld kennen een aardige, maar wat dommige jongen - te rug bij Benfica. Het werd geen glorieuze terugkeer, want al snel belandde hij in een sle pend conflict met de clublei ding. Oorzaak was zijn zaak waarnemer, die door Benfica niet werd gepruimd. Telkens werd er op aangedrongen bij Maniche orp een andere belan genbehartiger aan te stellen, maai' de voetballer weigerde. Het conflict explodeerde in de zomer van 2001. Benfica stelde hem voor de keus; een andere zaakwaarnemer of niet meer spelen. Het werd het laatste; het straatjochie bleek knap koppig. Maniche mocht niet meer spelen en ook niet meer trainen op de velden van Benfi ca. Na een jaar zonder wedstrij den en echte trainingen vertrok hij naar Porto. Trainer Jose Mourinho zag het helemaal zit ten in de dynamische midden velder met die harde tackles en dat goede schot, en gaf hem meteen een basisplaats. En aldus nam Maniche snel wraak op Benfica. In zijn eerste jaar met Porto won hij de natio nale titel, de nationale beker en ook nog de Uefa-cup. En het af gelopen seizoen was Porto met Maniche goed voor de zege in de Champions League. Toch zag het er heel lang naar uit dat Maniche helemaal niet aan het EK zou deelnemen. In september 2003 speelde hij met Portugal tegen Spanje een oe fenduel. Spanje won met 3-0 en Maniche werd vervolgens heel lang niet meer opgeroepen door Scolari. Pas half mei kreeg Maniche een van de drie over gebleven plaatsen in de natio nale selectie. Inmiddels is Maniche een van de populairste spelers van het nationale team. Samen met De- co en Costinha vormt hij letter Maniche schreeuwt het uit na zijn doelpunt tegen Rusland. Foto: Reuters/Dylan Martinez lijk het hart van Portugal, ze he ten de 'Porto-driehoek', prie opvallende spelers, want ook Deco was niet goed genoeg voor Benfica en Costinha speel de in Portugal louter voor clubs in de derde divisie waar uitein delijk het Franse Monaco hem vond. Pas in 2001 debuteerde hij op het hoogste niveau in Portugal. Inmiddels weet heel de wereld wie Maniche is. De clubs staan voor hem in de rij, juist omdat hij alles heeft wat een moderne middenvelder nodig heeft. Er liggen twee contracten voor hem klaar, één in La Coruna en één in Londen bij Chelsea. Hij kan kiezen en kondigde aan om maandag 'het contract van mijn leven' te tekenen. Gelukkig voor andere clubs is er binnenkort nog een Oliveira te koop: Jorge, het jongere broer tje van Maniche. Hij schitterde recent nog met Portugal op het WK onder 21 in Duitsland. Het is stil in Albufeira. Doodstil. Het is de stilte als die in het oog van een orkaan. De stilte na de storm en voor de storm tegelijk. Over een weekje, dan komen de normale toeristen. Met hon derdduizenden tegelijk. Die andere herrieschoppers zijn net weg. De Russen zijn al bijna twee weken verdwenen. Godzij dank. Ze hebben prachtige vrouwen, maar de mannen zijn de meest boertige onbenul len die er zijn. Kunnen nooit hun handen afhouden van serveersters en drinken altijd veel te veel. De Engelsen, die zijn ook al een weekje verdwenen, gelukkig. Uit alle kelders, riolen en krochten waren ze naar Al bufeira gekomen om zich tus sen de wedstrijden door lave loos te drinken. Dat lukte aar dig, waarna de politie telkens moest ingrijpen. Overal in Por tugal bleef het rustig, behalve in Albufeira, waar dus harder werd gejuicht om de zege van Portugal dan elders in het land. Ook de Oranje-fans zijn weg. Wat een opluchting. Vooral na de groepswedstrijden liep er wel erg veel van dat volk op klompen wezenloos langs de boulevard. Kroegen als Hof van Holland en De Kroon zijn ook al vrijwel ontdaan van de Or anje-attribu ten. Nog stiller was het gistermid dag in Estadio Municipal de Albufeira. Bijna niets herinner de meer aan de doldwaze tafe relen tijdens de trainingen vün Oranje, met 1500fans op de tribune. Ook was het niet meer voor te stellen dat op de omlig gende heuvels nog maar een week geleden de paarden en honden op fotografen joegen tijdens zo'n idiote besloten training. Drie mannen dronken in de schaduw van de tribunes een jjj biertje, nou zeg maar bier. Zeï zijn in dienst van Imortal De portivo Club, de derdedivisio nist die hier normaal speelt. Nu Oranje weg is, moeten de drie het veld wèer zelf onder-\ houden en dat is te merken. L Midden op de dag zijn de sproeiers aangezet, het veld I heeft ineens grote gele brandI plekken. De voorbije maanden werd M veld in Albufeira bijgehouden door de 'greenkeepers' van hel Sheraton Pine Cliffs Resort, waar Oranje ook verbleef. In dat luxe onderkomen is ookt les weer normaal. De tuinma nen vegen weer hun eigen pa den en maaien weer hun eige gras. Oranje is weg niets her innert meer aan het verblijf van bijna een maand. Dan klinkt er ineens muziek, vam een van de bijgebouwen. Er blijkt een heel sjieke en ook traditionele Portugese trouw partij te worden gevierd. Prachtige gewaden, schitterei de mensen, vrolijke mensen vooral. Ook zonder voetbal is Portugal een prachtig land. Jaap van Essen Nationale competitie financiële ramp door Wilko Voordouw den haag - Een Olympische na tie is in vervoering. Morgen treedt het Griekse elftal, de reu- zendoder op dit Europees voet balkampioenschap, aan tegen gastland Portugal. Het is al feest voordat de Olympische Spelen beginnen. Maar het Griekse elf tal van Otto Rehhagel is een vlag op een strontschuit. Het Griekse clubvoetbal is op sterven na dood: geplaagd door voetbalge weld, lege stadions, bankroete teams, spelers die maanden op hun geld wachten en gearran geerde wedstrijdresultaten. Wie de massa Grieken (onge veer 15.000) op de tribunes in Porto zag bij de halve finale te gen de Tsjechen, gelooft het niet. Aan het begin van de kwa lificaties voor het EK werden gratis wedstrijdshirts uitgedeeld om toch maar een beetje pu bliek op de tribunes te krijgen. Met veel pijn en moeite kwa men bij de eerste duels 10.000 belangstellenden: waarschijn lijk meer voor het gratis shirt dan voor de wedstrijd van de blauw-witten. Griekenland heeft, net als Spanje en Italië, voor alles een clubcultuur. Je wordt geboren als supporter van AEK of Pana- thinaikos en je blijft dat je hele leven. Het nationale elftal hangt er maar een beetje bij. Dat is natuurlijk veranderd sinds het team van Otto Rehhagel aan sprekende successen boekt. Heel Griekenland houdt nu van het blauw-witte nationale team. En lift lekker opportunistisch mee met de gekte die is ont staan sinds de overwinning op Portugal in de openingswed strijd. Hoe anders is het gesteld in de Etniki Katigoria, de Griekse ere divisie. Het Griekse voetbal is een financiële ramp sinds het failliet van Alpha Digital in sep tember 2002. Dat bedrijf had, net als Bertelsmann in Duits land, grote bedragen in het vooruitzicht gesteld. Toen die beloofde geldstroom wegviel, bleek dat de clubs ver boven hun stand hadden geleefd. Zo heeft AEK Athene een schuld opgebouwd van ruim honderd miljoen euro. De club staat aan de rand van de afgrond; spelers moeten sinds 2002 vaak maan den wachten op hun geld. De vijf AEK-spelers (verdediger Kapsis en de middenvelders Katsouranis, Lakis, Tsartas en Zagorakis) hebben al aange kondigd dat ze het EK zullen aangrijpen om elders in Europa te gaan spelen bij clubs die wel aan hun betalingsverplichtin gen kunnen voldoen. Dat doen ze niet in de laatste plaats om dat de nieuwe eigenaar van de club, reservespits Nikolaidis, hun salarissen sterk heeft ver laagd. Ook andere spelers zien door de mooie resultaten hun marktwaarde fors toenemen en lonken opzichtig naar een bui tenlands avontuur. De stakings dreiging, eerder deze week, (de spelers eisten een verdubbeling van hun premie) lijkt dan ook meer gericht tegen de voetbal bond die er een rommeltje van maakt, dan puur om het gelde lijke gewin. Naast de onbetrouwbare finan ciële boekhouding is er meer aan de hand in Griekenland. Het voetbalvandalisme is een levensgroot probleem. Regel matig raken fans slaags en de Griekse oproerpolitie rukt bij veel wedstrijden met groot ma terieel uit. Maar ook voetballers zijn hun leven niet meer zeker. door Roeland van Vliet goes - International Clarence Seedorf heeft gisteren zijn goe de verstandhouding hersteld met Carel Akemann, de voor malige elftalbegeleider van het Nederlands elftal. Akemann voelde zich gedupeerd door een ongelukkige passage in de autobiografie van Seedorf en eiste financiële genoegdoe- ning. Maanden geleden be loofde de EK-ganger het geld al, gisteren kwam hij eindelijk over de brug. Bovendien bleek het gevraagde bedrag door een aantal andere internationals te zijn verdubbeld. In de autobiografie van See dorf, opgesteld door journalist Simon Zwartkruis, werd ge schreven over 'wijlen Carel Akemann'. De nog altijd ge zonde Akemann (73) werd daarna ineens een stuk minder vaak benaderd voor het geven van lezingen en eiste geld van de schrijver: 750 euro. Na overleg met Zwartkruis beloof de Seedorf voor de vergoeding te zorgen.' In het voorjaar speelde Oranje verschillende oefeninterlands en telkens zou na afloop de transactie plaatsvinden, maar Akemann wachtte tevergeefs op zijn geld. Afgelopen week sprak hij daarover zijn teleur stelling uit. „Ik heb het gevoel dat hij me ontloopt. Dat vind ik heel raar, zeker na wat ik in al die jaren voor hem heb ge daan." Gisteren kwam alles goed. „Hij heeft betaald", meldde Ake mann. „Het bedrag is telefo nisch overgemaakt. En het is nog mooier. Toen andere in ternationals, onder wie Patrick Kluivert, Frank de Boer en Mi chael Reiziger, hoorden dat ik nog op geld zat te wachten, hebben ze het bedrag verdub beld. Dat vind ik een heel pret tige geste." Akemann, die Seedorf tot 1996 bij het Nederlands elftal mee maakte en goede vrienden hem werd, wil nu een punt zetten achter de affaire. „Ik ben blij dat het geld er nu is dat onze goede verstandhou ding is hersteld." In fie straten van Sydney vieren duizenden Grieken de overwinning van hun nationale team. Australië heeft een omvangrijke Griekse populatie. Foto: EPA/Mick Tsikas Wat dit seizoen bij jong Ajax - jong Feyenoord gebeurde zal door een doorsnee Griek wor den afgedaan als kinderspel. Het aanvallen door fans van in huji ogen falende spelers is schering en inslag. Afgelopen seizoen kwam het zelfs voor dat een clubarts een scheidsrechter aanvloog: de man zou een foute beslissing hebben genomen. Het gevolg is dat steeds meer echte fans zich niet meer in de buurt van de stadions vertonen: afgelopen seizoen kwam het voor dat bij topwedstrijden maar enkele honderden sup porters op te tribunes zaten. „We hebben radicale verande ringen nodig", schrijft het ge zaghebbende dagblad Kathii rini. „We moeten de positi resultaten van Euro 2004 a grijpen om in eigen land grote schoonmaak te houdei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22