REGIO Bibberen in een expositie-bunke: 'Het is de zuiverheid van de klanken' Holland - Turkije NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het— abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bejrwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. De energiemarkt is sinds 1 juli vrij. Maar klanten lopen nog niet echt warm voor de nieuwe keuzemogelijkheden op het gebied van gas en elektrici teit. Nuon 1 7*5 zet zich spectaculaire verandering vooral m om klan- 'In de stroomprijs komt geen COLOFON ZATERDAG 3 JULI 2004 LEIDEN, 11.00 UUR Turkije en Nederland, samen op het Kooiplein. De eerste met bakla va en hoofddoeken, de tweede met tulpen en klompen. Twee were den, twee kramen. Niet echt een vreemd beeld, want op het plein staat de Albert Heijn pa naast Mimar Sinan moskee. Een oud Hollands kerkgebouw, voorzien1 van minaret. Hasan Gtiney, voorzitter van de Turkse vereniging in Leij den zie je regelmatig onkruid wieden in het groenstrookje naast de ge bedsruimte. Het Kooiplein viert feest, vanwege het vijfjarig bestaan van het winkel centrum. Iedereen presenteert zich op eigen wijze aan de buiurt. „Fan tastisch", zegt wethouder economische zaken Alexander Geertsema. „Met elkaar feest vieren. Dat doet mij deugd. Geweldig dat u dat same doet." Hij knipt een lint door en ballonnen gaan omhoog. Het feest is begonnen. In de Turkse kraam liggen zelfgebreide sloffen naast informatie over d islam. 'De weg naar het geluk' staat op de omslag van een voorlich tingsblad. Een reisfolderfoto van Istanbul binnenin, compleet met overvliegende Boeing. De af te leggen weg is simpel. De verkoper draagt een shirt met opdruk van de Turkse voetbalinter national Hakan Sükür. „Ja, die verkopen we ook", zegt hij en wijst op een stapel Galataseray-helden. Naast de man staat een jonge vrouw met hoofddoek en naaldhakken te wachten op belangstelling. Bij de openbare bibliotheek hebben ze gekozen voor het thema Hol land. „Wilt u misschien op de foto?" Een medewerkster in roodwit te nue wijst op een beschilderd paneel. Een Hollands tafereeltje met mo len en tulpen. Op de grond staan klompen en er zijn ook Oudhollands hoofdkapjes beschikbaar. Een Turkse vrouw wil zichzelf vereeuwigen als Hollandse deerne. Ze li een oranje pruik met vlechten op. Het bijbehorende hoofdkapje doet denken aan Zeeuws meisje. De bibliotheekmedewerkster maakt een gezellige foto. „Ach ja, je moet wat, als je met zo'n kraam buiten staat Anders is het zo saai." Erna Straatsma Dit is de laatste aflevering voor de zomer. Over zes weken keert deze rubriek terug. ten te behouden, zegt woordvoerster MARIEKE VAN KRUININGEN. Hebben jullie wat te winnen met een liberale energiemarkt? „Voor ons is belangrijk dat de klanten blijven. En we hebben nu klanten die bewust voor ons kiezen. Dat is ook belangrijk voor ons. We kunnen nu producten op maat leveren, zoals natuurstroom, vaste stroom, verschillende servicepakketten." Heeft Nuon extra personeel ingezet om telefoontjes te beantwoor den? „Ja, ongeveer honderd man zit klaar. Ze zijn vooral voorbereid op eventuele uitval van klanten. Overschrijvingen gaan allemaal auto matisch, maar als er iets fout gaat moeten dingen handmatig gere geld worden." En, heeft het team het druk? „Nou, het is niet zo dat we overstelpt worden met tele foontjes. Vandaag begint na tuurlijk ook de vakantie; de mensen hebben over het alge meen andere dingen aan hun hoofd. Vermoedelijk komt pas in het najaar weer wat interes se voor de nieuwe mogelijkhe den." Waarom moeten klanten bij Nuon blijven? „Wij richten ons op een goede service en wij presenteren ons als betrouwbare energieleve rancier. Ik kan me goed voor stellen dat klanten die nooit een probleem hebben gehad met Nuon geen reden zien om naar een ander over te stap pen." Valt er qua prijs nog een voordeel te behalen bij Nuon? „In de prijzen verwachten we geen spectaculaire veranderingen. Driekwart van de prijs wordt door de overheid bepaald, in de vorm van belasting en heffingen voor netwerk- en grondvoorzieningen. Het kwart dat overblijft is vrij, maar dat betekent dus dat onze marge op dat gebied heel klein is." tekst: Erna Straatsma foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN Jan Heus zet een Wehr- macht-sol- daat op zijn plaats in de afdeling van het Atlanti- kwall-muse- um die is in gericht met steun van de Hoofddorpse stichting DA- RE. Foto: Dick Hogewonirig Katwijkse predikant dolgelukkig met 17de eeuws pijporgel ANNO 1979, dinsdag 3 juli LEIDEN - De Bethlehemkerk aan de Driftstraat, de vroegere Kooika- pel, heeft in het ontwerp van de hervormde beleidscommissie geen functie meer. De kerk dateert uit de jaren 30 en werd door de beken de dominee Joh. W. Groot Enzerink gesticht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Expositie 'Noordwijk tijdens Tweede Buiten is het bijna 25 graden. Binnen amper 10. Buiten is de Bosweg in Noordwijk. Binnen is een bunker die in 1942 is gebouwd en tijdens de oor log door de Duitsers werd gebruikt voor de opslag van munitie. Burge meester Groen opende hier gistermid dag de expositie 'Noordwijk tijdens de Tweede Wereldoorlog'. Het initiatief is genomen door de Stichting Atlantikwall Museum Noordwijk. Sinds 1997 zoeken vrij willigers naar mogelijkheden om een deel van de bunkers voor het publiek open te stellen. Om de herinnering aan de oorlog levend te houden en Noordwijk aan een extra toeristische bezienswaardigheid te helpen. Het bunkercomplex in Noordwijk vormt slechts een klein onderdeel van de Atlantikwall die de Duitsers van de Noordkaap tot de Frans- Spaanse grens hebben aangelegd, maar het is wel een bijzonder stuk. Aan een vierhonderd meter lang gangenstelsel liggen een vuurlei dingsbunker annex commandobun ker, drie geschutsbunkers, zes man- schappenbunkers en één munitie bunker. Allemaal bedolven onder het zand. De stichting wil de commandobun ker als expositieruimte inrichten en de helft van het gangenstelsel toe gankelijk maken. „Maar voor het zo ver is, zijn we wel een jaar of acht, negen verder. Het hangt er vooral vanaf of we aan het benodigde geld kunnen komen. Ongeveer een half miljoen euro. Op dit moment heb ben we alleen een startsubsidie van negenduizend euro van de gemeen te en de inkomsten van veertig do nateurs. Dus we hebben nog een lange weg te gaan. Daarom dient de bunker hier aan de Bosweg als voor lopige tentoonstellingsruimte", al dus Jan Heus, raadslid van Noord wijk Totaal, maar in dit geval op de eerste plaats vice-voorzitter en pen ningmeester van de stichting. En voorzitter van de groep die de expo sitie heeft georganiseerd. De 60-jarige Noordwijker raakte in 1999 betrokken bij de stichting. Initi atiefnemer Victor Salman zocht be stuursleden enkwam onder meer uit bij het Genootschap Oud-Noord- wijk, waarvan Heus penningmeester was. „Ik hoefde geen moment te twijfelen en zei meteen ja. Het is een goede zaak om mensen aan die slechte tijd te herinneren. Bovendien zag ik het als een uitdaging om iets in Noordwijk tot stand te brengen dat er nog niet was. En dan juist op de plek waar ik als kind altijd speel de. In de bunkers." Uit die tijd herinnert hij zich vooral een explosief voorval in het clubge bouw van zijn scoutinggroep aan de Golfbaan. „Dat was een houten ba rak, vroeger filmzaal van de Duitsers. We waren aan het schoonmaken en ik trok een luik open. Plotseling zag ik iets glinsteren. Koperen staafjes. We pakten ze en liepen ermee naar buiten. Wisten wij veel, als jongens van negen jaar. Op weg naar huis strooide ik ze in het rond. Thuis werd ik opgewacht door de politie. Ik moest meteen mee om aan te wij zen waar alles lag. Het ging om tro tyl, een springstof, waarmee je bij wijze van speken heel Noordwijk kon opblazen." Iets verderop, aan de Bosweg, wordt tot en met eind augustus de exposi tie gehouden. Zonder trotyl. Wel met veel materiaal en informatie. Zowel in het Nederlands als in het Duits. Onder meer over de periode waarin duinen en strand tot verboden ge bied werden verklaard en veel Noordwijkers werden gedwongen hun huizen te verlaten en naar het noorden werden overgebracht. De bunker aan de Bosweg is niet verbonden met de andere bunkers. De Dienst Domeinen heeft hier ja renlang kunstwerken opgeslagen. Sinds 1995 staat de buriker vrijwel leeg. Er stonden de laatste tijd alleen vitrines, routebordjes en stoelen op geslagen van het Modelbouwmuse um uit Leiden dat is gesloten. Die worden nu in het tijdelijke Atlanti- kwallmuseum gebruikt. Samen met enkele modelboten, waaronder de Hr.Ms. Z5, een torpedoboot. Heus: „Aan medewerking heeft het ons bepaald niet ontbroken. Dan denk ik aan het Legermuseum in Delft, de gemeente Noordwijk, het museum Bevrijdende Vleugels in Best, het Genootschap Oud-Noord- wijk en het verzetsmuseum in Gou- fu da. Maar ook van particulieren. Zl"c werd ik pas nog aangesproken dofs een Noordwijker die nu in Noordlei wijkerhout woont. Hij had nog eeS originele Duitse artilleriekijker. OP daar belangstelling voor had. Ja, #s tuurlijk. Zelfs mensen in Duitslant 1 en Frankrijk hebben ons geholpeïE Met geweren en tips over musea j& waar oorlogsmateriaal is te krijgeijE1 Een aparte afdeling is ingericht mG steun van de Stichting DARE uit G Hoofddorp, die neergestorte Duitjjc vliegtuigen probeert op te sporen ji Heus: „We hebben hier nu een geRI deelte van een Messerschmitt me ss V6-motor, die in 1943 is neergestdl bij Noorden. DARE heeft zelf geeri- museum. Toen wij anderhalf jaar,e leden op internet met www.atlanc- kwall.nl begonnen, reageerden di mensen met de vraag of ze ook ee— bijdrage konden leveren. Graag. "B Het Atlantikwallmuseum aan de Bosweg in Noordwijk is in juli en gustus geopend op zaterdag en zo) dag van 10.00 tot 17.00 uur. Jan Preenen Hij had het orgel nog nooit in 'levende lijve' gezien. Wel via een foto op inter net. Toch stapte predikant Dean Anderson in de vrachtwagen naar Aubeus- son in Zuid-Frankrijk om een zeventiende-eeuws pijporgel te kopen. De laatste kilometers op weg naar de plaats van be stemming nam de span ning toe. Zou het instru ment wel wat zijn? Nadat de predikant van de Gere formeerde Kerk (Vrijge maakt) aan de Katwijkse Willem de Zwijgerlaan de eerste toetsen beroerde, was hij verkocht. Snel in pakken en weer wegwezen naar huis. Binnen twee da gen verslond Anderson met een kennis 2400 kilo meter. En dat allemaal voor een orgel waarvoor hij 15.000 euro (dat bedrag is overi gens door een anonieme kerkganger betaald) op ta fel moest leggen. De liefde voor het instrument zit diep. Anderson kan volle dig in de ban raken van 17de eeuwsè muziek, zoals bijvoorbeeld van de com ponisten Sweelinck en Van Noordt. Als die muziek ook nog eens gespeeld wordt op een orgel uit die tijd, dan kan het leven voor Anderson helemaal niet meer stuk. Waar die liefde voor de oudheid vandaag komt is niet helemaal duidelijk. In Dean Anderson achter zijn orgel." Foto: Dick Hogewoning zijn geboorteland Nieuw- Zeeland is er nauwelijks historisch besef. Wel had Anderson muzikale inte resse. Hij heeft thuis in Valkenburg drie klavecim bels, een achttiende- eeuwse piano en een key board staan. Vanaf het moment dat hij via een onderbreking in Canada in Nederland kwam, begon de 'oudheid' te leven bij de 41-jarige in woner van Valkenburg. Anderson kwam naar Ne derland om zijn promotie studie theologie af te ron den. „Ik trof hier historie en een orgelcultuur aan, die je in Nieuw-Zeeland helemaal niet hebt. Dat greep me zo aan in dit land." Inmiddels is hij pre dikant van Katwijk. Zijn beroep heeft met het orgel een nieuwe dimensie ge kregen. De aanwinst prijkt in de kerk aan de Willem de Zwijgerlaan. Anderson wijst naar het oude orgel. „Hier heb ik acht jaar mee opgezadeld gezeten." Wat maakt het 17de eeuw- se, handgemaakte orgel zo bijzonder? Anderson be roert de toetsen. „Het is de zuiverheid van de klan ken." Officieel hebben de kerkgangers nog niet naar het oude orgel kunnen luisteren. Afgelopen zon dag moest Anderson im mers preken. Wel speelde hij vooraf aan de mis werk van Van Noordt, voor de liefhebbers. Tijdens de dienst van komende zon dag is het genieten gebla zen. Dan heeft Anderson vrij en neemt hij plaats achter zijn trots. Het is niet de bedoeling dat de kerk zondagoch tend uitpuilt. De Gerefor meerde Kerk kan hooguit 160 bezoekers herbergen. Het is elke dienst schippe ren met de ruimte. Het kerkbestuur wil graag uit breiden en is daarover in gesprek met de gemeente. Anderson heeft in gedach ten de nieuwe kerk al inge richt. Met een groot pijp orgel. Rob Onderwater ANNO 1954, Zaterdag 3 Juli LEIDEN - Toen Koningin Juliana bij Haar bezoek aan Leiden (20 en 21 mei j.l.) zich op de hoogte stelde van het ontwikkelings- en ont spanningswerk van meisjes werkzaam in bedrijven, werd Zij sterk ge troffen door de wijze waarop dit werk geschiedt. Voor een en ander had Zij zo grote belangstelling, dat de tijd, welke voor dit bezoek was uitge trokken, ruim werd overschreden. Gestimuleerd door deze hoge be langstelling, doch vooral waardering, heeft het bestuur van „De Sleu telbloem," de Stichting voor dit werk, besloten zijn activiteiten op bre dere basis te ontplooien. Werden tot nu toe uitsluitend bedrijfsmeisjes voor dit werk geïnteresseerd, met ingang van September zullen ook avondcursussen voor winkel-, atelier- en kantoormeisjes gegeven wor den. De openbare les, welke gistermiddag in de Huishoudschool aan- het Rapenburg werd gegeven, getuigde van veel enthousiasme. Met bijzondere toewijding gaven „de leerlingen" zich aan haar taak: naai en, koken en handenarbeid. Kundige leraressen van de Huishoud school-wij mogen als bekend veronderstellen, dat deze prachtige school bij dit werk is ingeschakeld - gaven zo de nodige voorlichting. Wereldoorlog' eerste stap op weg naar Atlantikwall Museum

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18