REGIO Protest tegen bomenkap in broedseizoen 50% Begrip in Delft voor Ikea-onrust rog niet eerder heeft iets me zo Bioemexporteur^t is van drie jaar voor overval op eigen zaak R3 Inslaan op drinkebroer was 'poging tot doodslag' ZOMERUITVERKOOP! korting op duizenden titels! Kooyker Raadslid LO stopt alweer ofdwond bijlslag [schoten - Een 21-jarige ^fcchotenaar is donder hond in de Kalkoen- ft in zijn woonplaats een Brige Hagenaar te lijf ge smet een bijl. De politie rond acht uur de mei dat een persoon met tapen' achter een an- fzou rennen. Ter xoffen agenten de ar aan met een be- oofd. Hij wees de 21- en een 19-jarige Voor tenaar aan als de da- De politie hield de aan, maar liet later de Jige weer vrij. Hij is als °Pge gehoord. De Hage- 1 a in het LUMC behan- zijn verwondingen, lijkt zelf ook een actieve de gewelddadigheden iben gespeeld: de man eerste de 21-jarige iotenaar hebben ge- met een balk. De bijl balk zijn in beslag ge- zaterdag 3 JULI 2004 Leiderdorpers verbijsterd over actie van politie en Levensstroom Gemeente door Janneke Dijke leiderdorp - Stichting Comité Doesbrug en Vereniging Houdt Leiderdorp Groen zijn verbijsterd omdat de politie Hollands Mid den en de Levensstroom Ge meente een paar honderd bo men hebben laten kappen in het broedseizoen, zonder dat ze ont heffing op de Flora- en Faunawet hebben aangevraagd. In een brief vragen ze het ministerie van landbouw en natuur om be straffend op te treden tegen 'wetshandhavers en kerk'. Politie en Levensstroom Ge meente hebben een kapvergun- ning gekregen voor de bouw van nieuwe onderkomens tus sen het bestaande hoofdkan toor van de politie en rijksweg A4. Voor een aangrenzend stuk grond, dat in handen van de ge meente Leiderdorp is, is ook een kapvergunning afgegeven. Deze bomen staan op of tegen de geluidswal langs de snelweg. Hoewel de gemeente een kap vergunning heeft afgegeven mogen de bomen niet zomaar worden geveld. In de kapver gunning staat dat de politie en de kerkelijke gemeente ver plicht zijn het bosplantsoen te onderzoeken voordat ze gaan kappen, omdat er beschermde inheemse diersoorten zitten. Na het onderzoek moet de in stantie die gaat kappen onthef fing op de Flora- en Faunawet aanvragen, zeker als er ook nog broedende vogels zitten. Comité Doesbrug en de Vereni ging Houdt Leiderdorp Groen zijn onthutst over de manier waarop de bomen gekapt zijn. „Het is gewoon door een sloop bedrijf gedaan. Niks voorzichtig boom voor boom", zegt Rob Spema Weiland van Comité Doesbrug. Ook hebben ze ge constateerd dat de bomen in het broedseizoen werden neer gehaald, en dat er vogels zaten te broeden. „Ooggetuigen mel den een fors aantal duidelijk in paniek zijnde en steeds weer te rugkerende vogels van diverse soorten", schrijven ze in de brief aan het ministerie. Navraag bij Laser, de afdeling van het ministerie waar de ont heffingen moeten worden aan gevraagd, leert dat dit niet is ge daan. „Het kan zijn dat de aan vraag net binnen is en nog niet is verwerkt", zegt een woord voerder. Als dat zo is, is dat niet volgens de regels, want een aanvraag moet worden inge diend voordat de bomen wor den geveld. De politie bestrijdt dat er iets fout is gedaan. „De zorgvuldigheidsbeginselen die aan de kapvergunning vastzit ten, hebben we in acht geno men", zegt een woordvoerster. „Er is natuurlijk al een hele tijd gedoe over die bomen, maar dit was de druppel die de emmer deed overlopen: dat ze kappen in in het broedseizoen en geen ontheffing aanvragen", zegt Sperna Weiland. ,Als ze twee, drie weken hadden gewacht, was er geen probleem geweest. Als de politie en de kerk ons dit flikken, zij die ons altijd vertel len hoe we het moeten doen, dan komen we met grof ge schut." Doesbrug en Houdt Leiderdorp Groen staan ook op scherp voor wat betreft de kap van de bomen op het gemeen telijke terrein, want de aanvraag voor de ontheffing op de Flora- en Faunawet moet nog door de gemeente worden aangevraagd. De brief aan het ministerie van landbouw en natuur is in een afschrift aan tal van verwante overheidsinstellingen ver stuurd, onder meer aan de Al gemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie. „Wij hebben de brief ontvangen, en wij ne men het in onderzoek. We gaan in elk geval een keer kijken op locatie", meldt een woordvoer ster. Comité Doesbrug en Houdt Leiderdorp Groen hopen dat de AID de 'kappers' aan banden legt. „Gezien de om vang van de schade en de status van de overtreders verzoeken wij u om niet al te mild te oor delen en de opdrachtgevers te verplichten de toegebrachte schade te herstellen schrijven ze. Bij wethouder Molkenboer is niet bekend dat er in het broedseizoen gekapt is. Volgens hem hoeft de gemeente er niet op toe te zien of de instanties ontheffing aanvragen op de Flora- en Faunawet. Wel meldt hij dat de politie en de Levens stroom Gemeente een aantal bomen op het gemeentelijke terrein hebben gekapt. „Dat hebben wij stopgezet." J«etterhage pakt draad weer op na drama Zwetkade aaïudy Nihof wou de - Hij is er 'goed j l van geweest. En nog fs kan Hans Bouter het niet ,tsIten. Waarom moesten en WD in Zoeterwoude QJlan torpederen om zes wo- aan de Zwetkade te re- r Jren voor verstandelijk ge- jjicapten? „Ik werk al zo „Jbij Swetterhage, maar nog eerder heeft iets me zo •epen. We zijn al sinds met dit project bezig en ';t de politiek", zegt Bou- et was zo'n mooi project, iep mensen die er zou wonen, was al in samen- met hun trotse familiele- iamengesteld. We waren er ginaal klaar voor." is de eerste keer dat regio- 'ager Hans Bouter en Jos van de Raad van Bestuur :ren op de teleurstellende :enis van enkele weken len. CDA en WD haalden een streep door het plan >e1 woningbouwvereniging irord om zes appartemen- de Zwetkade aan te voor twaalf bewoners retterhage. Volgens beide ijen was het plan van Willi- ;nf in strijd met de afspraak appartementen aan de Sukade toe te wijzen aan eiers en senioren. Bouter en iej kozen daarna voor radio- Ze hoopten er via het in- :1e circuit alsnog samen Je gemeente en de politiek "'komen. Dat is niet gelukt, •uter en Hiel nu wel wil- iten, is naar eigen zeggen Bljm met modder te gooien, im misverstanden over de ten met Swetterhage uit de ld te helpen. „Het gemak =rmee wordt geroepen dat ïer toch goed wonen, doet 31 Wie dat zegt, weet niet hoe is om altijd last te hebben anderen, om geen eigen c1e te hebben waar je onge- Hjd je familie kunt ontvan- 1 of om door de centrale e te heen te moeten als je uit 5 idkamerkomt." °1er en Hiel geven toe dat 111 verpauperde paviljoens of toestanden op Swetterhage sprake is. Toch moet het -e radicaal om. De overheid van grootschalige instel- :n, ver van de samenleving, ie zin is Swetterhage niet van deze tijd. Verstande- ;ehandicapten moeten juist deel gaan uitmaken van enleving. Bouter: „Een Hans Bouter en Jos Hiel bij het carillon op het terrein van Swetterhage: „Een voordeel van dit terrein is dat het de bewoners geborgenheid biedt, maar voor een deel is het ook saai." Foto: Henk Bouwman voordeel van een terrein als dat van Swetterhage is dat het ge borgenheid biedt. Maar voor een deel is het ook saai." Toch is het 'geïntegreerd wonen' niet voor elke bewoner weggelegd, benadrukt Bouter. „Er komen alleen bewoners voor in aan merking die er wat aan kunnen beleven, en die zich makkelijk kunnen aanpassen." Het veertien hectare grote ter rein van Swetterhage moet in de toekomst een woonwijk worden voor zowel verstande lijk gehandicapten als mensen zonder handicap. Om dat te realiseren zal een deel van de cliënten moeten verhuizen naar andere wijken in de regio. Daardoor komt aan de Blan- kaartweg grond vrij om een groot aantal woningen te bou wen voor reguliere woningzoe kenden, waar de gemeente Zoe terwoude zo om zit te springen. Het project aan de Zwetkade had een doorbraak kunnen zijn in de gehele operatie. „De Zwetkade was bovendien een ideale plek. Omdat het zo dichtbij Swetterhage is gelegen kun je er gebruik blijven maken van diverse functies, zoals de centrale nachtdienst. Kom je er verder vandaan te zitten, dan heb je een groter aantal wonin gen bij elkaar, meer faciliteiten en meer personeel nodig." Het motto in de zorgwereld is wonen in kleine groepen, met een ruime kamer voor elke be woner en een kleine centrale ontmoetingsruimte. In de hui dige opzet is dat precies an dersom. De meeste bewoners hebben daardoor weinig priva cy. „Veel bewoners moeten het doen met een kamer van zeven, acht vierkante meter. Dat bete kent een kast, een bed, een stoel en wat ruimte om ertus sendoor te manoeuvreren. Toen Swetterhage in 1982 werd geopend was het een walhalla vergeleken met de instellingen waar ze vandaan kwamen. Daar sliepen ze op grote slaapzalen. Maar al direct na de opening wisten we dat een aantal din gen anders hadden gemoeten. Cliënten hebben regelmatig last van elkaar. Zoveel, dat sommi gen erdoor ontregeld raken." Swetterhage staat de komende jaren voor een gigantische ope ratie. Een groot knelpunt is dat geschikte locaties voor het bou wen van woningen voor ver standelijk gehandicapten in de Leidse regio moeilijk te vinden zijn. Swetterhage is bovendien niet de enige instelling die op zoek is. „De hele zorgsector is met deconcentratie bezig" aldus Hiel. „We zitten allemaal in de zelfde woonvijver te vissen." Om de plannen te verwezenlij ken heeft Swetterhage de me dewerking nodig van woning- iderdorper zwichtte voor verleiding van 'gemakkelijk geld' ,H' lacl haag/lisse - Van de vier ichten hebben er drie gis- in hun aandeel bekend in de elddadige overval op de ompany in Lisse. De offi- van justitie, overtuigd dat vier schuldig waren eiste ter tegen allen 36 maanden waarvan zes maanden lardelijk voor de drie die id hadden. de bewuste avond, 25 werden de filiaalmana- .en een vrouwelijke collega leid en opgesloten in de aarbij met een neppistool af- gedreigd. De buit bestond ■sm's en belkaarten, en vol- het telecombedrijf ook Bi, met een totale waarde van 41 45.000 euro. Een getuige !twee mannen met vuilnis ken in een Mercedes wegrij- 5 politie hield drie mannen onder wie de 22-jarige fili- Jianager uit Leiderdorp en ■collega van hem uit Zoeter- fcr. destijds 19. Later werd I een 25-jarige Leidenaar ge- Isteerd. Hij ontkent bij de «val betrokken te zijn ge weest, hoewel hij die volgens de drie anderen beraamd had en met het nep-pistool had ge zwaaid. Onbegrijpelijk noemde de rech ter de overval, waaraan de vrouwelijke medewerker niet alleen psychische klachten heeft overgehouden, maar ook lichamelijke klachten omdat zij drie keer in de schaamstreek zou zijn getrapt terwijl zij op de grond lag. De daders hadden naar zijn mening geen enkel ander motief dan 'gemakkelijk geld'. Aan de negatieve gevol gen, ook voor hun eigen toe komst, hadden ze niet gedacht. „De beroving kwam uit de lucht vallen", vond ook de officier van justitie. „De verdachten hadden geen geldproblemen, geen criminele carrière en allen een baan of een opleiding. Alles draaide om de verleiding en het was zo gemakkelijk, want twee van hen werkten in de winkel. En het was niet zomaar een op welling: er werden tie-wraps ge kocht en een nep-wapen gere geld." Dat laatste, maar ook het geweld en het opsluiten in de wc maken het naar zijn mening extra ernstig. Daarom vindt hij een forse straf op zijn plaats. De advocaat van de 25-jarige Leidenaar kan zich daar niet in vinden. Zijn cliënt zou er bij zijn gelapt om de rol van de an deren minder zwaar te laten lij ken. Meer bewijs dan hun ver klaringen is er volgens hem niet. En de Leidenaar, een taxi chauffeur, zou wel een alibi hebben. Hij was op de avond van de overval in een café in Den Haag en had zich beschik baar gesteld voor een taxirit naar Heerlen. De uitspraak is op 16 juli, maar de rechter liet al blijken de eis alleszins redelijk te vinden en waarschuwde de verdachten niet al te optimistisch te zijn. Celstraf geëist tegen Leidenaar (advertentie) t/m zaterdag 17 juli a.s. in onze vestiging Breestraat 93, Leiden www. kooy ker. i den haag/alphen - De Spreuk 'als de drank is in de man is de wijsheid in de kan' deed op 27 maart zeker opgeld voor de 38- jarige Leidenaar die gisteren bij de Haagse rechtbank terecht stond. Hij was die avond zo dronken geweest dat hij niet eens meer kon herinneren dat hij in Alphen zijn eigen vriend zo met een fles toetakelde dat de laatste daarbij een slagader lijke bloeding opliep in zijn hals. Het slachtoffer was ook stomdronken. De twee vrien den zijn aartsalcoholisten. Zij drinken per persoon een krat bier per dag benevens enkele flessen port. Op de bewuste avond had de verdachte boven op dat regulie re rantsoen ook nog een fles Pi- na Colada naar binnen geklokt. Ze waren op een Turks feest ge weest in een pand aan de Para dijslaan in Alphen. Maar omdat ze zo dronken waren, werden ze eruit gezet. De mannen be landden buiten op een bankje. Een van hen wilde weer naar oegstgeest - Sierteeltgroothan- del Sierafor wil dat Oegstgeest geen bouwplannen ontwikkelt in Rijnfront voordat er een plek gevonden is waar het bedrijf naartoe kan verhuizen. Sierafor is één van de grootste bloemen- exporteurs ter wereld en is ge vestigd aan de Oude Rijnsbur- gerweg, in het deel van Rijn front dat Oegstgeest als eerste wil bebouwen. Het bedrijf heeft bij de Raad van State gevraagd om schorsing van het nieuwe bestemmingsplan van 'deelge bied zes' van Rijnfront, dat on geveer ligt in de oksel van de Rijnzichtweg en de A44. Oegstgeest en de provincie Zuid-Holland vermoeden dat Sierafor zich met het protest al leen juridisch wil indekken om straks bij de onderhandeling over verplaatsing of uitkopen sterker te staan. Sierafor ont kent dat. De leiding zou vooral bang zijn dat er geen alternatie ve plek beschikbaar is en dat de onderneming straks in de plan nen van Oegstgeest wordt inge sloten door wegen en wonin gen die bedrijfsvoering onmo gelijk maken. Oegstgeest en de provincie bestrijden dat. Er zou plaats zijn voor Sierafor in Rijnsburg en in de begroting voor Rijnfront is geld gereser veerd voor de verplaatsing van de bloemengroothandel. Om dat nog niet alle grond in Rijn front is aangekocht en omdat er nog met Sierafor onderhandeld moet worden, zijn die cijfers nog geheim. Oegstgeest en de projectont wikkelaars staan te springen om te beginnen met het uitwer ken van de bouwplannen in Rijnfront. Een voorlopige schorsing van het bestem mingsplan zou een pijnlijke vertraging opleveren. De Raad van State doet over drie weken uitspraak. 'Situatie anders dan 15 jaar geleden' corporaties en van gemeenten. Hiel: „Daarom hebben we nu niet gekozen voor een juridi sche procedure tegen de ge meente over het project aan de Zwetkade. Dan ga je in zekere zin vechten met elkaar. Terwijl we elkaar nog jarenlang nodig hebben." Bouter en Hiel heb ben inmiddels een uitnodiging van de gemeente gekregen om te praten over andere mogelijk heden voor huisvesting. Ook zetten Bouter en Hiel de goede samenwerking met woningcor poratie Willibrord voort. „Het bestuur van Willibrord heeft bij het project Zwetkade echt de nek voor ons uitgestoken. Dat getuigt van moed." binnen. Ze kregen ruzie en toen sloeg de boomlange Leidenaar de ander met de fles, die brak. Er moest een levensreddende operatie worden uitgevoerd. Een getuige had alles gezien. Dat was maar goed ook, want niet alleen de verdachte kon zich niets meer van het voorval herinneren, ook het slachtoffer wist nagenoeg niets meer over de toedracht. In zijn bloed werd een alcoholpromillage van bo ven de vier aangetroffen, een voor sommige mensen dodelij ke hoeveelheid. Ook de slag met de fles had do delijk kunnen zijn, meende aanldager J. Meulmeester. We gens poging tot doodslag eiste hij eenentwintig maanden cel waarvan zeven voorwaardelijk tegen de Leidenaar die straks bij kliniek Triple X gaat probe ren af te kicken van de drank. De reclassering moet de ver dachte voortaan in de gaten houden. De rechtbank doet op 16 juli uitspraak. door Janneke Dijke delft/leiderdorp - De Onder nemers Federatie Delft (OFD) kan zich de onrust onder on dernemers in Leiderdorp en omstreken, die uitgebroken is vanwege de mogelijke komst van Ikea, heel goed voorstellen. Door branchevervaging gaan grote winkels als Ikea steeds meer verschillende dingen ver kopen. Daardoor is het effect op de bestaande detailhandel onvoorspelbaar, zegt OFD- voorzitter Jan van Dalen. Toen Ikea neerstreek in Delft was er ook onrust onder Delftse ondernemers, maar die is niet vergelijkbaar met de angst in Leiderdorp, meent Van Dalen. Volgens hem is de huiver in Leiderdorp veel gegronder. „Het is zeker vijftien jaar gele den dat de discussie in Delft speelde. Toen zag de wereld er nog wat anders uit." Groot schalige winkels buiten de ste den waren er niet veel. In Delft bleek het koudwatervrees. „Het effect op de ondernemingen in Delft is erg meegevallen. Dat hebben alle ondernemers moe ten toegegeven. Wat de oorzaak is? De markt is gegroeid, het publiek vernieuwt steeds vaker meubels. En Ikea creëert deels een eigen markt." Nu, vijftien jaar. later, is de situ atie anders dan die destijds was, toen Ikea naar Delft kwam. Niet alleen Ikea, maar ook an dere grootschalige winkels heb ben de deuren geopend aan de rand van het bewoonde gebied. In Leiderdorp en omgeving zijn zelfs drie woonboulevards: het Meubelplein Leiderdorp, de Zijldijk-boulevard in Leider dorp en de Rijneke Boulevard op de grens van Zoeterwoude en Hazerswoude. Van Dalen, die alleen het Meubelplein Lei derdorp kent, kijkt op van die hoeveelheid. „Inmiddels moe ten we constateren dat de ruimte voor detailhandel in Ne derland vol is. We moeten ons wel drie keer bedenken voor we dat nog uitbreiden vindt de voorzitter van de Delftse onder nemersvereniging, die tevens bestuurslid is van de Neder landse Vereniging van Binnen stedelijke Ondernemers (NV- BO). Van Dalen voegt daar nog het argument van brancheverva ging aan toe, waar Ikea ook aan meedoet. Winkels verkopen steeds meer spullen die je er tien jaar geleden niet zou ver wachten. „Computers koop je tegenwoordig bij Albert Heijn, en het tuincentrum verkoopt ook van alles." Volgens Van Da len is dit een risico, omdat het onduidelijk is waar deze ont wikkeling stopt. „Plotseling voeg je een fiks aantal winkel meters toe, waarvan je niet weet hoe het gebruikt gaat wor den." Dat kan effect hebben op de omzet van bestaande win kels. In Delft zitten er geen woon winkels in de nabijheid van Ikea. De winkels in de stad heb ben geen baat, maar ook geen last van Ikea. „Vanaf Ikea kun je bij wijze van spreken lopen naar de binnenstad van Delft, maar mensen doen dat niet. Ze gaan doelbewust naar Ikea. Toch is het niet zo dat Ikea mensen wegtrekt uit de bin nenstad." Van Dalen denkt dat de situatie in Leiderdorp anders is, omdat daar tal van woon winkels in de buurt zitten. Hij kan zich wel vdtirstellen dat een aantal Ikea-bezoekers in Lei derdorp nog even bij het meu belplein langswipt. „Maar ik ken de situatie daar niet goed genoeg voor." treur dat heel erg, maar als je zo'n taak in de raad op je neemt, moet je die helemaal naar behoren kunnen uitvoe ren. Ik moet erkennen dat dat momenteel soms fricties ople vert." LO heeft al een opvolger op het oog; die neemt waarschijnlijk in oktober de plaats in van Hazel- horst. oegstgeest - Het gemeente raadslid Willem Otto Hazel- horst vaan Leefbaar Oegstgeest stapt na een half jaar weer uit de raad. Hazelhorst kwam in ja nuari ter vervanging van Gé Ee- gdeman, die overstapte naar een wethouderspost. Hij kan het raadswerk niet meer combi neren met de nieuwe baan die hij in mei aanvaardde. „Ik be-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15