B4kids wf 1 uitbreide! OPRUIMINC! LEIDEN REGIO Met de billen bloot bij christelijke huwelijkscursus Meelfabriek FM is de big brother van Minerva Aanklacht tegen demonstrant Eurodusnie ingetrokken Drie cursussen bij Godgeleerdheid Stoutenbec zaterdag 3 JULI 2OO4 !s< Ie te: Slag om kinderopvang begonnen ,E door Marijn Kramp leiden - Kinderopvangorganisa tie B4kids wil de komende jaren haar vleugels uitslaan. Niet al leen zal het aantal kinderdagver blijven dat de regionale organi satie in haar bezit heeft toene men, Louis Schuerman, voorzit ter van de raad van bestuur, wil ook de geboden diensten uit breiden. „Tot nu toe bieden we aan nul- tot twaalfjarigen alleen opvang. Dat willen we gaan ver breden met allerlei andere dién sten voor deze doelgroep." De fusie per 1 januari met de Stichting Kinderopvang Lisse is niet de laatste schaalvergroting van B4kids, voorspelt Schuer man. In Voorschoten is B4kids samen met hockeyclub Fores- cate bezig om op sportpark Adegeest buitenschoolse op vang te realiseren. En B4kids, dat nu al behoort tot de tien grootste kinderopvangorganisa ties van Nederland, heeft nog meer gemeenten in de regio op het oog waar ze zich wil vesti gen. Daarnaast wil de organisatie haar dienstenpakket uitbreiden. Waarmee precies, wil Schuer man nog niet zeggen. „Wij gaan ons richten op alles wat nul- tot twaalfjarigen nodig hebben voor hun ontwikkeling. Een ba sisschool opzetten zijn we niet van plan. Maar de denkrichting is goed." Volgens Schuerman is deze groei noodzakelijk om toekom stige veranderingen in de sector het hoofd te bieden. Schuer man verwacht dat in 2005 'de slag om de kinderopr' plaatsheeft en dat met naijP middelgrote organisaties? moeilijk krijgen. OorzaakPj van is de enorme groei van aantal kinderdagverblijvel, de nieuwe Wet Kinderorf? die met ingang van januajr kracht wordt. F Veelzeggend voor de wetsf, ging is dat het woord basisi ziening uit de naam van d| is gehaald. „Kinderojj wordt nadrukkelijk niet F als een basisvoorziening gl Nu komen kinderen wak een ouder fulltime thuis H principe nog in aanme voor een subsidieplaats f kinderopvang. Dat is vanaj gend jaar niet meer mo| De subsidieplaatsen wordtfg geschaft. Het rijk geeft i nog maar inkomensafhar, ke tegemoetkomingen aar1 zinnen waarvan beiden oi werken of aan mensen d|" een bepaalde doelgroep H ren, zoals herintreders." r De bedoeling van de wetsr' ging is ouders meer keuzD heid geven en de kinderop klantgerichter te laten wefr De overheid wil dat voor af1 krijgen door onder anderj( regelgeving voor de op minder strikt te maken. Mle gevolg, denkt Schuermann veel grotere variëteit in lj teit. „Het zou mij niet verify als je over een paar jaar her bere kinderdagverblijven F' met maar weinig ruimtj? geen buitenspeelplaats erF opvangcentra die van allr makken zijn voorzien. BP met hun eigen prijskaartje» Schrikken van hoge rekening ui Voor veel ouders zal de eerste rekening van de kinderopvang organisatie in het nieuwe jaar even schrikken zijn. Zij krijgeti met ingang van volgend jaar de volledige rekening gepreserk, teerd, in plaats van alleen het 'ouderdeel'. Netto, zo verwacL. Ciska Stienstra manager bedrijfsvoering van B4kids, zal er vk veel ouders weinig veranderen. gv Momenteel factureert B4kids in veel gevallen aan de werkgtk ver. Stienstra: „De werkgever berekent aan de ouders alleen| deel door dat zij moeten betalen. Met ingang van januari wfy, dat dus omgedraaid. De ouders krijgen ae totaalrekening geu. presenteerd en moeten er zelf voor zorgen dat de werkgeveijgj hun deel betalen. Datzelfde gaat op voor de bijdrage van hek rijk. Die tegemoetkoming moeten ouders in de toekomst ooi zelf regelen via de belastingdienst.[e Stienstra gaat er vanuit dat de bijdrage van de ouders nagenj^ gelijk blijft. „We weten natuurlijk niet precies wat onze oudi] nu betalen omdat we hun regeling met de werkgever niet aljg, kennen. Maar wij blijven met onze uurprijs onder het maxi-j^ mumtarief van 5,68 euro zitten. Gemiddeld gaat de opvang L ze ouders 1,90 per uur kosten. Dat kan niet meer zijn dan z60' gemiddeld betalen." L ut leiden - Geïnteresseerden in godsdienst kunnen zich in schrijven voor drie cursussen van de faculteit der Godge leerdheid. Vanaf september be steedt de faculteit aandacht aan Islam en moslims in Nederland, Geloof en natuurwetenschap in de Europese cultuur en Het Ou de Testament in historisch per spectief. De eerste cursus is vooral bedoeld voor docej, en zorgverleners die te i hebben met leerlingen en ij ten met een islamitische L tergrond. De deelnemers L de lessen deels met de coij, ter en deels samen met r cursisten en docenten. Op www.leidenuniv.nl/r staan proeflessen en mee formatie. (advertentie) Stoel Lord Yo van Philippe Starck «ranWtrf nu 129.- Lamp Pipistrello wit of zwart Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Zondag 4 juli geopend van 11.00 tot 17.00 uur Duizenden euro's korting^ uitsluitend bij Stoutenbef HDC972 leiden - Marco van Duin van het 'anarchistisch collectief Eurodusnie wordt niet gestraft voor een schermutseling bij de Burcht, twee jaar gele den. Ook vervalt een deel van de aanklacht tegen hem. Van Duin wil nog steeds wel de politieagent laten vervolgen, die hem zou hebben mishandeld bij de uit de hand gelopen ontruiming op 2 juni 2002. De uit de hand gelopen ontruiming van de Burcht volgde op een 'actiefeest' van Eurodusnie tegen de verwijderingsbevelen die de politie in overleg met de gemeente sinds 2001 hanteert om daklozen en hangjongeren van de Burchtheuvel en uit andere stadsparken te verwijderen. De politie maakt om middernacht een einde aan het feest en veegde het terrein schoon. Van Duin kreeg rake klappen van een politieagent omdat hij zou hebben geweigerd de burchtheuvel te verlaten. Zelf zegt hij dat hij de tijd niet kreeg het terrein te verlaten en dat de agent hem in de rug aanviel terwijl hij nog bezig was zijn spullen op te rapen. Foto's van Van Duin's verwondingen en blauwe plekken verschenen in deze krant en zorgden voor beroering in de gemeenteraad. Toenmalig burgemeester Lemstra stelde een ei gen onderzoek in en kwam tot de conclusie dat de agent geen buitensporig geweld heeft ge- bruikt.Van Duin kenmerkte dat als 'geschiedver valsing' en 'van a tot z gelogen'. Van Duin op zijn beurt werd aangeklaagd we gens verzet tegen arrestatie. Die aanklacht heeft het openbaai ministerie (OM) nu laten vallen. De andere aanklacht - het niet opvolgen van een be vel - blijft overeind, maar de officier eist geen straf meer. De demonstrant is al genoeg gestraft door het gebeurde, stelt het OM. Van Duin vindt dat 'heel bizar'. „Je hoort van daag de dag wel over lijfstraffen, maar die wor den vooral in landen als Afghanistan toegepast. Het is raar dat het feit dat ik geslagen ben, als ju ridische straf wordt aangemerkt." De zaak die Van Duin heeft aangespannen tegen de agent die hem zou hebben mishandeld, is aangehouden in afwachting van de uitspraak te gen Van Duin zelf. Nu de klacht wegens verzet tegen arrestatie is vervallen, kan ook de zaak te gen de agent worden heropend. De rechter doet op 12 juli uitspraak. 'Als mensen echt hulp nodig hebben, verwijzen we ze door naar hulpverleners' door Silvan Schoonhoven leiden - „Een auto heeft ook om de paar jaar groot onderhoud nodig." Met een huwelijk - zelfs een christelijk huwelijk - is het niet anders, meent Leidenaar Vincent Zandvliet. In het najaar lanceren hij en zijn vrouw Heather de eerste christelijke huwelijkscursus in de regio. Deze Marriage Course is niet al leen nuttig als de echtelieden eikaars bloed inmiddels kun nen drinken. Er hoeft niets mis te zijn! Juist niet! Radeloos heffen Vincent en Heather Zandvliet de han den ten hemel over zoveel mis verstand. Je moet elk huwelijk onderhouden, net als een auto. „We benadrukken: het is niet voor probleemhuwelijken. Na tuurlijk, na een jaar of twee kén er iets mis zijn. Misschien loopt het niet lekker zonder dat je het zelf in de gaten hebt. De cursus kan dan helpen om even het sjeu er weer in te brengen, daar waai- de zaak vervlakt is." Heather en Vincent, 27 jaar ge trouwd, zijn eikaars vakantie liefde. Op het bureau staat een wat vergeelde huwelijksfoto; naast de computer ligt een muismat met de afbeelding van het echtpaar en de onderschrift Forever together. Hun huwe lijkscursus is de Marriage Cour- se, die inmiddels in 28 landen wordt gegeven en die zijn oor sprong heeft in dezelfde Britse kerk die de populaire Alphacur- sus is begonnen. Het cursus boek bevat aanbevelingen als 'maak van je huwelijkstijd een wekelijkse prioriteit in je agen da' en 'zorg dat je gebed-op God gericht blijft, en niet op el kaar en manipulerend'. Tijdens de cursus gaat het voor al om de sfeer, zegt Vincent. Niemand hoeft dus naar voren te komen op een podium om zijn ziel voor het publiek bloot te leggen, er is geen stichtelijk kringgesprek en er is geen do minee die een preek afsteekt over wat Jezus ervan vond. Elk echtpaar werkt afzonderlijk. „Natuurlijk, je kan mensen ook de videoband en het cursus boek uitlenen voor thuis, maar dat werkt niet. In de zaal gaan de lichten laag, de beamer pro jecteert de beelden op de muur, je krijgt een bioscoopeffect, de mensen kruipen tegen elkaar. Met twintig echtparen om je heen die met hetzelfde bezig zijn - de een worstelend, de an dere lachend - dat schept een band. Sommigen lachen zich rot, komen tot hele verrassende ontdekkingen bij zichzelf. Tij dens deze cursus gaat het over seksualiteit, elkaar vergeven, omgaan met je schoonouders. Je komt mensen tegen die niet meer met elkaar praten, of al leen maar over hun kinderen. Er was een man die vertelde dat hij het liefste was weggelopen bij de cursus, zó werd hij ge confronteerd met zichzelf. Je moet met de billen bloot." Moet je eigenlijk geen psycho loogzijn om een huwelijkscur sus aan te bieden? „Bij deze cursus staat alles op dvd. Onze rol bestaat vooral uit het inleiden van de beelden en het gastheerschap. Als mensen echt hulp nodig hebben, dan doorverwijzen we door naar hulpverleners. Christelijke hulpverleners, meestal." Hebben christenen andere hu welijksproblemen dan anderen? „Hmm. Nee. Hoewel, christelij ke echtparen kunnen hun pro blemen vergeestelijken. Dan gieten ze er een geestelijk saus je overheen. Maar in de basis zijn het problemen die iedereen heeft: communicatieproble men." Heather: „Sommige mensen met een kerkelijke achtergrond hebben een meer traditionele opvatting van het huwelijk, dat kan ook meespelen. Een ander idee over de rol van de vrouw. De man is de baas, de vrouw mag thuisblijven. Maar dat staat nergens in de bijbel." Vincent: „Maar voor het groot ste deel gaat het puur om ge wone communicatieproble men. Zaken worden niet be sproken. Of de een komt uit een milieu waar ruzies knetterend worden opgelost en de ander is gewend conflicten uit de weg te gaan. Die problemen komt ie dereen tegen.'" Vanaf 20 september in restau rant 't Fust. De kosten bedra gen 270 euro per paar, inclu sief acht maaltijden. Informa tie via: marriagecourse@xs4all.nl wordt, beginnen we een uurtje later en gaan we ook wat lan ger door. We hebben wel af spraken gemaakt zodat de ver schillende radioploegen niet hetzelfde doen maar het is toch vooral improviseren en inspringen op wat er is ge beurd of gebeuren gaat." Zoals afgelopen woensdag toen een lid van Minerva van Portugese afkomst uitgebreid aan de tand werd gevoeld over de halve finale tijdens het EK. Of er wordt gebeld naar een willekeurig studentenhuis met de vraag of de radio's daar al zijn afgestemd op Meelfabriek FM. „En iedereen luistert", weet Reijntjes. „Natuurlijk alle leden van Minerva maar ook die van andere studentenver enigingen en een aantal Leide- naars. Het is bijvoorbeeld op vallend als je in de UB of in studentencentrum Plexus zit te studeren. Daar hebben de stu denten allemaal een oortje in en zie je ze op het zelfde mo ment grinniken als er op onze radio een grap wordt gemaakt. Leuk is dat." Voor de uitzendingen maakt Minerva gebruik van een zoge naamde 'evenementenfre quentie'. Dit zijn speciaal gere serveerde frequenties op de FM die bedoeld zijn voor tijde lijk gebruik bij evenementen. Het Commissariaat voor de Media heeft daarvoor een tij delijke vergunning afgegeven. „En de apparatuur is ge huurd", aldus Reijntjes. „Ver der hebben wij diverse spon sors die bijvoorbeeld etentjes weggeven die je kunt winnen bij een prijsvraag op de radio." Die prijsvragen worden afge wisseld met muziek, interviews met onder anderen Wim Rijs- bergen, Erica Terpstra of Dou- we Breimer de rector magnifi cus van de universiteit. „En onze jingles worden allemaal zelf gemaakt door Pieter Wil- lemsen die we Jingle Piet noe men." Naast studiowerk, zijn er ook plannen om vanaf locatie te gaan werken. „Zo willen we vandaag naar de reünistendag, gaan we morgen in de sociëteit bij Tussen Kunst en Kitsch op names maken en zijn er ook plannen om volgende week bij de Ascot-dag op Duindigt te zijn." Geen van de radiomakers kan op veel ervaring bogen maar dat wordt door inzet en en thousiasme meer dan goed ge maakt. Reijntjes vindt het werk 'verschrikkelijk gaaf maar ook vermoeiend'. „Na drie uur pre senteren heb je het wel gehad. Het valt niet mee om drie uur achter elkaar te praten en ook nog eens constant enthousiast te moeten zijn. Maar het is wel heel leuk om te doen. Daar naast is een prettige bijkom stigheid dat ik het programma elke avond afsluit. Daarna gaat de deur van de studio op slot en kan ik lekker gaan bieren." Eric-Jan Berendsen Vincent en Heather Zandvliet: „Christelijke echtparen hebben de neiging een geestelijk sausje over hun problemen te gieten." Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Jan Vriesendorp, Jantien van der Laan, Pieter Wiilemsen en Job Reijntjes (van links naar rechts) zijn aan het werk in de studio van Meelfabriek FM. Foto: Taco van der Eb de fraaie namen 'Langs de Rijn', Viergranenindianen' en 'Ons Geluk', laten zij muziek horen, afgewisseld met inter views, grappen en informatie over het lustrum en het reilen en zeilen van de studenten tij dens het lustrum. Meelfabriek FM kan worden gezien als een soort Big Brotherradio. „Want het is natuurlijk wel belangrijk om te weten wat de laatste rod dels zijn en wie er met wie ge- tongd heeft", aldus Job Reijn tjes, een van de presentatoren van het radioprogramma. Reijntjes doet de laatste shift van half vijf tot half acht. „Maar als het goed feesten De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Leuk, gezellig en vooral infor matief. Dat wil het radiostation van Minerva zijn dat via 107.5 FM uitzendt tot 13 juli, wan neer de viering van het 38ste lustrum van de studentenver eniging er op zit. Onder de naam Meelfabriek FM maken de studenten van half elf 's ochtends tot half acht 's avonds radioprogramma's die in de hele regio zijn te beluiste ren. Speciaal voor de radio is er in een hoekje van de Meelfa briek waar het lustrum wordt gevierd, een studio gebouwd. Drie teams van drie Minerva- nen werken in ploegendienst om de ether te vullen. Onder Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10 Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koop; Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1 Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koop; Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14