Saddam Hussein aangeklaagd BUITENLAND Westen moet conflicten anders aanpakken VS zetten 25 miljoen op hoofd al-Zarqawi Nederlandse politie wil informatie over Fourniret Uitlevering vier generaals door Servië Ruimtesonde zendt eerste beelden ringen Saturnus Milosevic ziek; uitstel proces 'Ik ben de president van Irak' en door =egolf Spanje D - De aanhoudende hitte IAn van Spanje heeft deze \n mogelijk vier mensen en gekost. De slachtof- ,Cigen problemen aan hart ïtwegen. Madrid kampte met temperaturen tot ien Celsius, de heetste 1 104 jaar. In Sevilla waren tegen de uitval voom als gevolg van een id e vraag naar elektriciteit lfrconditioningsinstalla- -hi; de stad liepen de tem- op tot 47 graden. 7er :»y-siik .m vervolgd ;ren - De voormalige BBC- /artator en kersverse euro- Robert Kilroy- niet worden vervolgd kwetsende uitlatingen ïriirabieren die hij begin dit n. led in een krantenartikel. 0 \Silk omschreef Arabieren olad The Sunday Express mfmoordterroristen en toieerders van ledematen'. ntewandeling onauten :n - Met een week vertra- een Amerikaanse i Russische astronaut aan tenkant van het interna- cij ruimtestation ISS repa- so(erkzaamheden uitge- stnEen eerste poging vorige werd wegens n 2obleem in het zuurstof- van de Amerikaan Mi- incke na enkele minuten 'anoken. De reparatie nam rerlr in beslag. 3 doodt 86lers en buur kotL - Een man heeft woens- ■vijbnd in het Waalse dorp "bei de provincie Luik na een vee ruzie zijn buurman en visouders gedood. Ook hij levensgevaarlijke ver- toe aan zijn vrouw ani te hulp gesnelde ver- ingiter. De politie, die de olganhield, heeft nog geen details over hem vrijge- Ihoyono aan in Indonesië TA - De voormalige gene- [ïsilo Bambang Yudhoyo- lakt maandag volgens de Mjen de grootste kans om sidentsverkiezingen in esië te winnen. Yudhoyo- li volgens een rondvraag ae.' 2000 mensen 43,5 pro- *an de stemmen krijgen. vh Yudhoyono en zijn rivaal generaal Wiranto groot gat. Wiranto slechts 14 procent kun- tekenen. De huidige presi- trekt slechts 'Irocent van de stemmen, i bidplaats VS |„1eim gehouden e creek - Meer dan vijftig Waldo Wilcox het ge- vvan Range Creek voor gehouden. Geïnteresseer- hij op afstand en mondjesmaat liet hij .re!aar wetenschappers toe. 74-jarige zijn ranch in ^heeft verkocht aan de fe- ,sb overheid mag iedereen ..Teten en zien: een van de en belangrijkste arche- sche vindplaatsen van de anse cultuur in Noord- lika. Wetenschappers ho- !r vooral aanwijzingen te ;n over het lot van de Fre- :-indianen, die tussen 600 100 na Christus in de regio sEn' losevic-rechter eriiy overleden n' haag - Sir Richard May, die Ptwee jaar voorzittend r is geweest in de Milose- 1 ?ak, is gisterochtend thuis ulSt Engelse Oxford overle- Dit heeft het Joegoslavië- jinaal laten weten. May is rj~kr geworden. De Brit May »inds 1997 rechter aan het viof in Den Haag. Hij ver- f wereldwijde bekendheid Milosevic in juni 2001 pet tribunaal was overge- en. ndaal van jnetië vast !tt IjtiM - Met de arrestatie van d^sychisch gestoorde man, orkpend met een boodschap- liarretje en een moker, gr<tt de politie in het Italiaan- enetië een reeks vemielin- to^an religieuze kunstwerken trefebben opgelost. De 38-jari- obtonio Benacchio zou het "ieHopen weekeinde beelden rond zes verschillende nilen en paleizen hebben ver- zvfl. Onder de kunstwerken (lij onder handen nam, wa it enkele van de beroemdste e- Venetië rijk is. Volgens de 'lammeester van Venetië is de ten met de hamer 'een geïso- de gek'. Hij is overgebracht r een psychiatrische inrich- door Carel Coseling den haag -De aanpak van conflicten in de wereld, die de basis kunnen vormen voor terrorisme, vergt een heel andere manier van denken en werken door de westerse democratieën. We kunnen niet zomaar in een land binnendringen en daar onze waarden en normen opleggen. Dat lost niets op en leidt eerder tot nog meer con flicten in de toekomst. Dit stelt professor HJ. Albrecht, directeur internationaal recht aan het gerenommeerde Max Planck Instituut in het Duitse Freiburg. „Succesvolle landen, staten die hun ei gen vrede en veiligheid kunnen garan deren, ook in sociaal opzicht, zijn buiten het oude Europa een uitzondering. Daar zie je vooral zwakke of tekort schietende staten. Dat leidt tot het ontstaan van conflicten en geweld. In die landen ne men informele controlesystemen het over van de formele, zoals politie en jus titie. Dat leidt ertoe dat een staat intern uiteen yalt en er een sfeer van confron tatie ontstaat die regelmatig eindigt in geweld. Er ontstaat een soort algemene barbaarsheid." Professor Albrecht (54) heeft een som berwereldbeeld. „Zwakke staten ken nen vele problemen. Onveiligheid, wan trouwen, willekeurig geweld, straffeloos heid. Normen vervagen. De sociale con trole neemt af. Staatsorganen staan vaak in dienst van bepaalde groepen. Er ont staat een soort schaduweconomie met corruptie, een zwarte markt en georga niseerde misdaad. De beschikbaarheid van wapens en drugs neemt toe." Voorbeelden heeft de professor zo bij de hand: Bosnië, Kosovo, Afghanistan en Irak. Het Westen heeft daarop gerea geerd door van buitenaf in te grijpen. Soms gebeurt dat al als het geweld nog gaande is. Zo krijgt een nationaal pro bleem een internationale dimensie. Al brecht: „Maar al die conflicten hebben nationale wortels. Ze ontstaan uit de lo kale cultuur. Daar moet je dus rekening mee houden als je ingrijpt, wil die in greep succesvol zijn. Je moet nationale tradities en culturen integreren." Dat laatste gebeurt nu niet of onvol doende, meent de Duitser. „Je komt van buiten en kiest partij. Je optreden heeft geen democratische basis. Je komt bo vendien met 'vreemde' normen en waarden die je anderen oplegt. Veel lan den hebben boter op hun hoofd omdat ze eerder niets deden om te voorkomen dat de situatie uit de hand liep." Daar naast moeten landen er rekening mee houden dat ingrijpen ertoe kan leiden dat andere partijen van buitenaf invloed proberen uit te oefenen. Ook speelt de vraag hoe een ingreep ge rechtvaardigd kan worden. Er is immers geen internationale politie, terwijl uit spraken van de VN en de Veiligheids raad 'niet afdoende' zijn. In plaats daar van wordt nu getracht een soort globale justitie in het leven te roepen waarbij de VN, de Veiligheidsraad, EU, Navo, men senrechten- en hulporganisaties zich bezighouden met het voorkomen van geweld, dan wel het onderdrukken er van. „Maar welke middelen zet je daarbij in en welk rechtssysteem hanteer je? Je komt op het scheidingsvlak van natio naal en internationaal recht", aldus Al brecht. Er komt nog een ander aspect bij. Con flicten in zwakke staten betreffen vrijwel altijd een strijd tussen bevolkingsgroe pen, hebben een etnische achtergrond. Ook nadat vrede bereikt is, blijft het conflict in de hersenen van betrokkenen en latere generaties een rol spelen. Er ontstaat een nationaal trauma, een stemming van 'wij en zij'. Zo krijg je in Albrechts visie, 'de barbaren' van mor gen. Een dergelijk conflict kan elk mo ment weer tot uitbarsting komen. Soms krijgt het ook een politieke invulling, waardoor het machtsmonopolie van moderne democratieën wordt uitge daagd. „Het fenomeen 'oorlog' is zo heel an ders geworden. Je moet dus experimen teren met ingrijpen, leren en evalueren. Tot nu toe hielden wij ons bezig met in dividuele gevallen. Nu gaat het om een collectief, een groep. Het belangrijkste is de veiligheid. Die moeten we garande ren. Maar hoe doen we dat? En wat ge beurt er nadat de strijd gestaakt is en de vredesmacht is vertrokken? Het zijn vra gen die allemaal onderzocht moeten worden, en waarop we antwoorden moeten vinden ten behoeve van onze ei gen toekomst." washington/anp - De Ameri kanen hebben de premie voor de arrestatie van topterrorist al-Zarqawi verhoogd naar 25 miljoen dollar. De beloning is nu dezelfde als die voor de lei der van het terreurnetwerk al- Qaeda, Osama bin Laden. Tot nu toe was er een premie van tien miljoen dollar uitge loofd voor inlichtingen die lei den tot de arrestatie of dood van de terrorist. De Jordaniër al-Zarqawi geldt als de top man van al-Qaeda in Irak. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitte woensdagavond zijn vastbera denheid om de terrorist voor het gerecht te brengen. Volgens Washington maken al-Zarqawi en zijn groepering al-Twahid zich schuldig aan aanslagen en ontvoeringen in Irak. De groep claimde de ont hoofdingen van twee gegijzel de buitenlan«|fs, onder wie een Amerikaan. Begin deze week meldden Arabische zenders dat de Jor daanse terrorist zou zijn ge grepen, maar de Amerikaanse strijdkrachten spraken de be richten tegen. De Amerikanen in Irak maken onafgebroken jacht op al-Zar- qawi. Bij de jongste aanval op een schuilplaats van zijn be weging kwamen vier personen om het leven. De luchtaanval was gericht op een huis in de stad Fallujah. Volgens ooggetuigen zijn er ongeveer tien gewonden. De Amerikanen spraken over een aanval met precisiewapens. Zij besloten in te grijpen na 'veelvoudige bevestigingen' van Iraakse en multinationale geheime diensten. cavtat/gpd - Servië heeft don derdag een begin gemaakt met de procedure die moet leiden tot de uitlevering van vier gene raals aan het Haagse oorlogstri bunaal. De stap werd in het Westen gezien als een door braak. Het land had acht maan den gedraald met de procedu re. In oktober vorig jaar ontving Servië de aanklacht tegen de le gergeneraals Pavkovic en Laza- revic en de politiegeneraals Lukic en Djordjevic. De toen malige premier Zivkovic deed er niets mee. Zivkovic dacht dat hij een afspraak had met hoofd aanklaagster Del Ponte dat er niet nog meer Serviërs aange klaagd zouden worden. Nadat dit jaar de pro-Westerse Zivkovic als regeringsleider werd opgevolgd door de gema tigde nationalist Kostunica, leek de aanklacht bestemd voor de prullenmand. Maar donderdag deponeerde het ministerie van buitenlandse zaken het docu ment onverwacht bij een recht bank in Belgrado. Dat betekent dat de procureur nu de arrestatie kan gelasten van de vier generaals. Indien de rechtbank meent dat er vol doende reden is voor uitwij zing,kan het kwartet op een vliegtuig naar De Haag worden gezet. De doorbraak kwam minder dan een week na de ze ge van Boris Tadic in de Servi sche presidentsverkiezingen. Tadic, kandidaat van de pro- Westerse Democratische Partij, versloeg de ultranationalist Nikolic overtuigend. De start van de uitleveringspro cedure kwam niettemin als een verrassing voor westerse diplo maten in de Servische hoofd stad Belgrado. Premier Kostuni ca had in het verleden gesugge reerd dat de generaals eventu eel in Servië berecht zouden worden, niet in Den Haag. Een van de aangeklaagden is ex-generaal Nebosja Pavkovic- ,die tijdens de revolte van okto ber 2000 een verzoek weigerde van president Milosevic om troepen tegen de betogers in te zetten. pasadena/anp - De Ameri- kaans-Europese ruimtesonde Cassini-Huygens heeft gisteren de eerste beelden van de ringen van Saturnus naar de aarde ge zonden. De onderzoekers van NASA en ESA toonden zich op gewonden over de kwaliteit van de zwart-witfoto's, die al een behoorlijk gedetailleerd beeld laten zien van de mysterieuze ringen van Saturnus. Ook Pan, de binnenste maan van Satur nus, is te zien op de beelden. De Cassini-Huygens kwam gis terochtend in een baan om Sa turnus. Volgens de 'vluchtlei- ding' is de ruimtesonde, zeven jaar na zijn lancering, in perfec te staat bij zijn reisdoel aange komen. De sonde vloog zonder proble men door de ringen van de op een na grootste planeet van ons zonnestelsel. Vervolgens werd de stuwmotor geactiveerd om het vaartuig in een baan rond de planeet te brengen. De sonde Huygens wordt op 25 december losgekoppeld van Cassini, waarna het apparaat zal neerdalen in de atmosfeer van Titan. De grootste van de 31 manen van Saturnus werd ontdekt door de 17e-eeuwse Nederlandse astronoom Chris- tiaan Huygens. Het Cassini-Huygens-project was omstreden. Milieugroepe ringen hoopten in 1997 de lan cering via de rechter te kunnen verbieden, omdat Cassini-Huy gens ruim 32 kilo plutonium bij zich heeft. Zij vreesden een ramp als het plutonium, dat wordt gebruikt voor de stroom voorziening, bij een mislukte lancering zou vrijkomen. den haag - Het proces tegen Slobodan Milosevic bij het VN- tribunaal in Den Haag wordt twee weken uitgesteld. De ad- vokaat van de vroegere Joego slavische president heeft hier om gevraagd wegens 'ziekte' van Milosevic. Deze zou ko mende maandag beginnen met zijn verdediging. De advokaat van Milosevic zei gisteren dat diens gezondheid 'tamelijk slecht' is door de grote werkdruk die het proces ver oorzaakt. Hij verwachtte dat het Hof de beslissing tot uitstel vandaag bekend zal maken, zo verklaarde hij tegen een inter nationaal persbureau. Een woordvoerder van het VN-tri- bunaal wilde de beslissing des gevraagd niet bevestigen. 'Franse Dutroux' vermoordde vrouw terroristenleider bagdad/gpd-rtr- Een afwisse- lend strijdlustige en neerslachti ge Saddam Hussein heeft het proces tegen hem gisteren 'thea ter* en George Bush 'de echte cri mineel' genoemd. De 67-jarige Iraakse oud-president verscheen voor het eerst sinds zijn arresta tie eind vorig jaar voor een Iraakse rechter in Bagdad. Hij werd aangeklaagd voor misda den tegen de menselijkheid, oor logsmisdaden en volkenmoord. Saddams advocaten waren niet aanwezig bij de zitting, die een half uur duurde. Het door zijn familie aangezochte internatio nale team van advocaten wacht nog op toestemming om Irak binnen te komen. Gedetailleer de aanklachten zijn pas over enkele maanden gereed en het proces tegen Saddam en elf mede-aangeklaagden begint waarschijnlijk pas volgend jaar. Van de zitting van de speciale rechtbank, ingericht in een ge bouw op een van Saddams voormalige paleiscomplexen waar de Amerikanen hun 'Camp Victory' van gemaakt hebben, werden later op de dag televisiebeelden vrijgegeven. „Ik ben Saddam Hoessein, pre sident van Irak", zei de ex-dic- tator uitdagend volgens aanwe zige journalisten. Na de zeven aanklachten te hebben aangehoord verdedigde Saddam de invasie van Koeweit in 1990. Volgens hem is Koe weit Traaks grondgebied' en was dus geen sprake van een invasie. Saddam noemde de Koeweiti's 'honden', omdat zij 'van Iraak se vrouwen prostituees wilden maken', waarna hij door de rechter op zijn vingers werd ge tikt. Hij zei nog steeds president van Irak te zijn, maar de rechter benadrukte dat hij als krijgsge vangene geen titel meer heeft. Saddam weigerde de tenlaste legging te ondertekenen buiten aanwezigheid van zijn advoca ten. Die vechten de legitimiteit van het tribunaal aan. Saddam Hussein verscheen gisteren voor een Iraaks tribunaal. Hij weigerde het gezag van de rechtbank te erkennen en nam een uitdagende houding aan. Foto: Reuters Saddam arriveerde in een ge pantserde bus, begeleid door vier Amerikaanse legervoertui gen en een ambulance. Hij werd geboeid het gebouw bin nengeleid door twee Iraakse ci piers, terwijl zes andere de wacht hielden. De vermagerde Saddam had een korte grijze baard. Hij droeg een grijs pak met een wit overhemd zonder das. Geregeld maakte hij op papiertjes aante keningen. De rechtszaak zelf begint waar schijnlijk pas volgend jaar. Daarvoor is een speciaal tribu naal opgezet onder leiding van Salem Chalabi. Het verzamelen van bewijsmateriaal en het be naderen en beschermen van getuigen verloopt echter moei zaam door de slechte veilig heidssituatie in Irak. Er zijn al meer dan 250 plekken geïdentificeerd waar zich mas sagraven bevinden, maar op gravingen en nader forensisch onderzoek hebben er nog niet plaatsgevonden. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - De politie Limburg Zuid heeft de Belgische colle ga's informatie gevraagd over Michel Foumiret, de Franse se riemoordenaar die inmiddels niet zes maar acht moorden op meisjes en vrouwen heeft be kend. De politie wil nagaan of er een verband is tussen Four niret en een aantal onopgeloste verdwijningen in de Neder lands/Belgische grensstreek. Eén van de zaken die in dit ver band genoemd worden is die van Tanja Groen, de 18-jarige studente die in 1993 spoorloos verdween in de buurt van Maastricht. Fourniret (62) heeft gisteren ook de moord bekend op de vrouw van een lid van de Fran se terreurbeweging Action Di recte, die in de jaren tachtig een reeds bloedige aanslagen pleeg de. De Franse boswachter be weert dat hij begin jaren tachtig enige tijd samen met het lid van de Action Directe in de cel zat. Die zou hem de 'oorlogskas' van de organisatie hebben toe vertrouwd. Bij zijn vrijlating ruimde Fourniret diens echtge note echter uit de weg en stak het geld in eigen zak. Hij ge bruikte het voor de aankoop van Chateau Sautou in Don- chery bij Sedan (Frankrijk). Kindermoordenaar Michel Fourniret (rechts) bij het paleis van Justitie in Dinant. Foto: Reuters Daar wordt mogelijk vandaag begonnen met het zoeken naar stoffelijke resten. Fourniret bekende gisteren dat hij twee meisjes in de buurt van het kasteel heeft begraven. On der hen ook de Waalse Eliza beth Brichet (12), die op 20 de cember 1989 spoorloos ver dween in de buurt van Namen. Ze werd binnen 36 uur mis bruikt, gewurgd en gedood. Chateau Sautou is omgeven door honderden hectare bos. Het graven naar stoffelijke res ten is volgens de autoriteiten onbegonnen werk, zonder con crete aanwijzingen van Foumi ret. Foumiret heeft nu acht moor den toegegeven: op Elizabeth Brichet, de vrouw van de leider van de Action Directe, en op vier Franse meisjes, te weten Fabienne Leroy, die verdween in 1988, de 22-jarige studente Jeanne-Marie Desramault die in juni 1989 verdween, Natacha Danais die in november 1990 werd vermist en de 17-jarige Elisabeth Brichet, een van de slachtoffers van Fourniret. Foto: EPA Isabelle Laville, verdwenen in december 1987. Gevreesd wordt dat hij nog meer misda den op zijn kerfstok heeft. Gis teravond bekende hij nog twee moorden. De namen van de slachtoffers zijn niet bekendge maakt. Intussen groeit in België de kri tiek op de Franse autoriteiten. Foumiret, die in Frankrijk drie keer werd veroordeeld wegens kindermisbruik, week begin 1992 uit naar België. Hij ver huisde naar Sart Custinne (bij Dinant), waar hij aan de slag kon als conciërge op de school. Hij kon een bewijs van goed ge drag overleggen. De organisatie Child Focus, die verdwenen kinderen opspoort, pleitte gis teren voor een internationale databank van pedofielen. België kwam Michel Foumiret pas vorig jaar op het spoor, na dat hij in Ciney geprobeerd had een 13-jarig meisje te ontvoe ren. Onmiddellijk na zijn aan houding werd hij in verband gebracht met andere ontvoerin gen en moorden. Zo werden er in buurt van Neufchat eau in maart 2002 de stoffelijke resten teruggevonden van de Franse meisjes Céline Saison (18) en Manamia Thum Pong (13). De (derde) echtgenote van Foumi ret, de 55-jarige Monique Oli vier, beweert dat ook zij slacht offer zijn geworden van haar echtgenoot. Foumiret ontkent dat. Olivier stapte vorige week zelf naar de politie, direct na de vonnissen in de zaak tegen Mare Dutroux. Volgens de Luikse procureur- generaal Anne Thilly identifi ceert ze zich met de ex-vrouw van Dutroux, Michelle Martin. Martin kreeg 30 jaar cel omdat ze niets ondernam terwijl ze wist dat haar man meisjes ont voerde, verkrachtte en ver moordde.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7