Treinverkeer deel Engeland in handen NS ECONOMIE Nieuwe Duitse president wil snel economische hervorming Nederlandse economie verrassend gegroeid Opleving Japanse economie Verdubbeling valse euro's Steeds meer kantoorruimte Werkloosheid in eurozone stabiel Minder reizigers bij NS-balie Netsky-worm computerplaag Rekening voor uitstel tolheffing Deurwaarder bij Yukos Verkoop sigaretten daalt Actie om prepensioen 'Premies WVE, moeten hogefê en WAO lagen Fiscus wil schaduwboekhouding zien Directeur Arriva wil af van 'overlegcultuuf Bestuurder zorg krijgt J vut bovenop topsalaris^ n Amsterdam - Het aantal valse euro's in Nederland is het afge lopen halfjaar verdubbeld. Uit voorlopige cijfers blijkt dat De Nederlandsche Bank (DNB) het afgelopen halljaar 18.000 valse biljetten uit het betalingsver keer heeft gevist. In dezelfde periode vorig jaar trof de toe zichthouder 9000 vervalsingen aan. Ondanks de stijging ziet DNB een hoopvolle tendens. De groei in het aantal vervalsin gen lijkt over zijn hoogtepunt heen. In de tweede helft van 2003 schoot het aantal valse eu ro's in rap tempo omhoog tot 17.000. In vergelijking met dat getal valt de toename in de voorbije zes maanden mee. amsterdam - Het aanbod aan kantoorruimte is in de eerste helft van dit jaar verder om- hooggegaan. Was er vorig jaar al sprake van een ongekende stijging, eind juni was in ons land al 5,9 miljoen vierkante meter beschikbaar. Dat bete kende een groei van 15 procent ten opzichte van eind 2003 en een nieuw record. Dit blijkt uit onderzoek van DTZ Zadelhoff, de grootste bedrijvenmakelaar. In de eerste helft van dit jaar werd bijna 700.000 vierkante meter kantoorruimte verhuurd, een wat lager niveau dan de af gelopen jaren. Een steeds groter deel van het aanbod aan be drijfsruimte is verouderd en daarom moeilijk verhuurbaar. Renovatie van een groot aantal bedrijventerreinen is volgens Zadelhoff onvermijdelijk. De fi nanciering daarvan is echter een probleem. brussel - De werkloosheid in de twaalf eurolanden is in mei van dit jaar onveranderd gebleven op 9,0 procent, in vergelijking met de maand april. Voor de hele EU van 25 lidstaten daalde de werkloosheid met 0,1 pro centpunt tot 9,0 procent. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat in Luxemburg. Voor de maand mei zijn nog geen Nederlandse cijfers bekend. Met een werk loosheid van 4,9 procent in april behoort Nederland wel tot de landen met de beste score in de Europese Unie. De officieel geregistreerde werkloosheid is het hoogst in Slowakije (16,4 procent) en Polen (18,9 pro cent). utrecht - Minder treinreizigers maken gebruik van het loket sinds de Nederlandse Spoorwe gen op 1 juni de balietoeslag hebben ingevoerd. Klanten moeten 50 cent extra betalen als ze aan het loket een enkeltje of retourtje kopen. Het is de be doeling dat ze vaker gebruik maken van de automaat. Voor de invoering van de toeslag werd 63 procent van de kaartjes verkocht bij de automaat. Nu is dat percentage gestegen tot 72. De vervoerder verwacht dat steeds meer mensen het loket mijden. De maatregel is volgens de NS nodig om meer service te kunnen verlenen. Het verkoop personeel was te Veel tijd kwijt aan het verkopen van eenvou dige kaartjes. utrecht - Netsky-virussen blij ven de computergebruiker dwarszitten. Terwijl er de afge lopen maand minder schadelij ke codes opdoken, bleven vari anten van Netsky wel actief. In de toptien van bedreigingen nemen virussen van de Netsky- familie acht plaatsen in. Dit blijkt uit onderzoek van com puterbeveiliger Trend Micro. Trend Micro stelt vast dat er nog steeds veel computers, vooral die van thuisgebruikers, onvoldoende beveiligd zijn. Het kan echter ook zijn dat de tradi tionele antivirusoplossingen niet langer meer voldoende be scherming bieden. frankfurt - De Duitse regering bereidt een forse schadeclaim voor in verband met de proble men rond de invoering van tol heffing voor vrachtwagens. Mi nister Stolpe van verkeer zal een rekening van 3,7 miljard euro presenteren aan Toll Col lect, het consortium dat verant woordelijk is voor de heffing. De claim wordt inzet van een arbitrageprocedure die naar verwachting deze maand zal beginnen. Het tolsysteem had eigenlijk augustus moeten gaan draaien, maar door technische problemen is dat niet gelukt. De Duitse overheid loopt daar- dpor maandelijks miljoenen euro's mis. De bedoeling is nu x dét er begin volgend jaar een begin wordt gemaakt met de tólheffing. Toll Collect staat on der aanvoering van Daimler- Chrysler en Deutsche Telekom. vrijdag 2 JULI 2004 door onze correspondent Wierd Duk berlun - Horst Kohier (CDU), de voormalige topman van het Internationaal Monetair Fonds, is gisteren in de Rijksdag in Ber lijn beëdigd als negende presi dent van de Bondsrepubliek Duitsland. De 61-jarige conser vatief volgt de sociaal-demo craat Johannes Rau (SPD) op. Het Duitse staatshoofd heeft vooral een ceremoniële functie. In een opmerkelijk kritisch ge toonzette rede voor het verza melde parlement pleitte Kohier na de inauguratie voor een con sequent doorzetten van econo mische heivormingen in Duits land. Die zijn volgens de bondspresident onontkoom baar om de verzorgingsstaat in een afgeslankte vorm te kunnen behouden. Duitsland heeft een 'mentaliteitsverandering' no dig. „De welvaartsstaat in het huidi- utrecht/gpd - Het treinverkeer in bijna heel Noord-Engeland komt vrijwel zeker in Nederland se handen. Nedrailways, een dochter van de Nederlandse Spoorwegen, kan tot eind 2013 stoptreinen rijden tussen ruw weg Manchester, Newcastle en Huil. Met de exploitatie van het spoometwerk Nothern wordt de NS-dochter in een klap een serieuze speler in het Engelse treinverkeer. Jaarlijks reizen zestig miljoen passagiers met de Noord-Engelse stoptreinen. Nedrailways rijdt sinds vorig jaar al treinen rond Liverpool, het zogenoemde MerseyRail. Maar dat spoornet - dat grenst aan Northern - is veel kleiner. Die concessie geldt 25 jaar. De concessie voor Northern rail is op een haar na rond. Nedrail ways en haar Britse partner Ser- co, specialist in het uitvoeren van overheidstaken, zijn door de Britse overheid uitgeroepen tot preferred bidder. Dat bete kent dat de puntjes op de i wor den gezet. Als de zaken in Noord-Enge- land goed verlopen, wil de NS- dochter haar buitenlandse acti viteiten uitbreiden. „We willen een vaste positie in Engeland moskou - Het Russische olieconcern Yukos heeft van de autoriteiten vijf dagen de tijd gekregen om een belastingschuld van ongeveer 3 miljard euro te voldoen. In het gezelschap van bodyguards bezoch ten gerechtsdeurwaarders gisteren het hoofdkantoor van Yukos om het ultimatum te overhandigen. Yukos zegt echter de schuld niet te kunnen betalen en vreest zelfs een faillissement. Foto: Reuters utrecht/anp - De eerste vijf maanden van dit jaar zijn er 15 procent minder sigaretten ver kocht in vergelijking met de zelfde periode een jaar eerder. Dit betekent dat er een miljard sigaretten minder zijn gerookt. De Staat is hierdoor flink veel accijns misgelopen. Volgens Stichting Sigaretten Industrie (SSI) was er gerekend op een opbrengst van 650 miljoen eu ro. Er is 520 miljoen binnenge komen. Daarmee gaat het met de siga retten dezelfde kant op als met de sterke drank. Vorige maand werd bekend dat de accijnsver hoging op sterke drank als ge volg had dat de verkoop in liters vorig jaar met 6 procent is inge zakt. De opbrengst van de ac cijns was een stuk minder dan de overheid had gedacht. Volgens voorzitter W. Roelofs van de SSI is de illegale handel niet meegeteld. „We hebben tien nieuwe lidstaten bij de Eu ropese Unie. In enkele van die landen kost een pakje sigaret ten rond de 75 cent. Hier kost zo'n pakje 4,60 euro. Dus het loont de moeite om een busje vol te laden." In het begin van dit jaar is de accijns op tabak flink verhoogd. Ook kwamen er allerlei andere maatregelen zoals een rookvrije werkplek en rookvrije treinen. „Het is afwachten hoe de markt zich verder ontwikkelt. Wij kun nen niet meer doen dan af wachten", aldus Roelofs. In 2003 werd er meer gerookt. Het aantal in Nederland verkochte sigaretten klom van 16,9 mil jard naar 17 miljard stuks. De verkoop van shag nam af van 13,2 miljoen kilo naar 13,1 mil joen kilo. ge Duitsland is slachtoffer ge worden van zijn eigen ambi ties", concludeerde Kohier over de toegenomen kosten, die ver grijzing en massawerkloosheid met zich meebrengen. „Het is ons niet gelukt de verzorgings staat tijdig aan te passen aan de eisen van een verouderende sa menleving en een veranderen de arbeidsmarkt." Kohier prees de hervormings agenda 2010 van de rood-groe- ne regering van bondskanselier Schroder (SPD). Maar volgens Kohier is meer nodig, hoewel hij erkende dat 'veel mensen het woord hervormingen niet meer kunnen horen'. De presi dent pleitte voor een conse quentere doorvoering van ge nomen besluiten. Het ont breekt Duitsland niet aan idee- en, maar de uitwerking ervan blijft in gebreke. Hiertoe moe ten regering en liberaal-conser vatieve oppositie sneller bereid zijn om compromissen te slui ten. „Wij wachten gewoon veel te lang. En dat geldt ook voor de partijen." De nieuwe president krijgt van de vakbonden, die zich tegen de Agenda 2010 keren, kritiek dat hij te veel de nadruk legt op economische waarden. Een Duitse president moet vooral een morele en richtinggevende functie bekleden, vinden critici. Köhlers nadruk op materiële verhoudingen zou niet bij het ambt van president passen. Het parlement nam afscheid van Johannes Rau. De zichtbaar ontroerde 73-jarige sociaal-de mocraat werd geroemd als een 'ware burgerpresident'. Bonds dagvoorzitter Wolfgang Thierse (SPD) herinnerde aan Rau's be zoeken aan Israël en Polen, die voor de verbetering van de be trekkingen van die landen met Duitsland van grote betekenis zijn geweest. De scheidende president kreeg een staande ovatie. krijgen", aldus directeur A. Valk. „Onze eerste zorg is een succes maken van Northern, daarna zetten we het liefst een teen in Duitsland." In Engeland doen zich vanaf 2006 kansen voor. Dan besteedt de Britse overheid treindien sten rond Londen en Birming ham aan. Verder oriënteert Ne drailways zich op de exploitatie van treindiensten in Polen en op Duitse lijnen in de deelsta ten NordRhein Westfalen en Hessen. De exploitatie van treindiensten in de Poolse pro vincie West-Pommeren, waar van eerder sprake was, is op de lange baan geschoven. Buitenlandse activiteiten zijn volgens Valk noodzakelijk van wege liberalisering van het Eu ropese treinverkeer. „We moe ten léren werken in een concur rerende omgeving. Engeland is het verst met de liberalisering van het spoor." Ook in Nederland gaat de over heid tientallen onrendabele spoorlijnen aanbesteden. De NS beoordelen per traject of ze meebieden. In het Oosten en in Noord-Nederland verzorgen Syntus en Noordned al het re gionale treinverkeer. De NS krijgen tot 2015 hét monopolie op het hoofdrailnet. den haag - Ruim tweehonderd politieagenten uit het hele land heb ben gisteren gedemonstreerd tegen kabinetsplannen om in te grij pen in het vervroegd pensioen, de WW en de WAO. De vakbonden hebben daarbij aangekondigd dat de actie van de agenten in sep tember navolging krijgt in andere sectoren. De demonstratie van de agenten vond gistermiddag plaats bij de Tweede Kamer in Den Haag. Op het zelfde moment barbecueden politici en regering samen om de zomervakantie in te luiden. De fractievoorzitters van CDA, D66, PvdA en SP kwamen de toegestroomde agenten nog wel even toespreken. Dittrich (D66) en Verhagen (CDA) werden uitgejouwd en -gefloten. De WD liet zich niet zien op de demonstratie. De vakbon den voeren actie voor een collectief prepensioen voor jonge en oude werknemers. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels IC amsterdam/anp - De WAOjei mies voor werkgevers en vjot nemers kunnen volgend 1 iets omlaag, terwijl de ldr< voor de WW iets opgeschud moeten worden. Dat heefire Uitvoeringsinstituut Weij mersverzekeringen (UWV)L teren de minister van son zaken in de zogeheten Juni) 1 geadviseerd. Het UWV rekent op hogere a ten bij de uitvoering vanti WW. Door de slechte econfte sche situatie zullen volgen^, r instituut dit jaar de aanvrat voor werkloosheidsuitkeriira met een kwart toenemen, lei 2003 werden nog 280.000 lis uitkeringen verstrekt. jjl „Hoewel in iets mindere mfr zet volgens het UWV de toiei me van de werkloosheidsui ringen zich volgend jaar cL Pas op langere termijn w herstel van de werkgelegen]^ verwacht. Het vermogen het Algemeen Werklooshqu fonds is wel zo groot date! UWV 'slechts' een kleine (I mieverhoging adviseert. te Zoals eerder ook al uit ci^i van het ministerie van sotei zaken bleek, blijft de instn E in de WAO dalen door nie|c wetgeving. Zo zullen er in 2ol eenmalig zeer weinig nietn arbeidsongeschikten bijkofi wegens de verlenging vano! loondoorbetaling van werlr mers bij ziekte van één 1 twee jaar. Het UWV verw^ dat eind 2005 710.500 mei5 in de WAO zitten, tegen 786|| eind vorig jaar. Hierdoor nemen de kotL rondom de WAO af, terwijbi jaar de reserves in het Ar bei ongeschiktheidsfonds ve& 1 toenemen. Daarom advisoi het UWV de premies vooitl WAO volgend jaar te veriagein Het totale vermogen vanii fondsen die de uitkeringrtr stantie beheert, neemt volga het UWV in 2004 af met cirte miljard euro. Eind dit jaar. een reserve van bijna 10,5 1 jard euro resteren. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - Het Japanse bedrijfsle ven ziet de toekomst met groei end vertrouwen tegemoet. Vol gens een kwartaaloverzicht van de Centrale Bank, de Bank of Japan (BoJ), is de stemming in het bedrijfsleven in 13 jaar niet zo goed geweest. Het Tankan- rapport, dat als de beste baro meter geldt van het onderne mingsklimaat iri de tweede eco nomie van de wereld, is voor veel economen de laatste indi catie dat Japan de economische malaise, waarin het sinds 1991 verkeerde, heeft overwonnen. De BoJ peilt elke drie maanden de stemming onder ruim 10.000 bedrijven in alle sectoren van de economie. Uit het onder zoek blijkt net als bij voorgaan de keren dat de grote op de ex portgerichte multinationals het meeste vertrouwen hebben in hun vooruitzichten. Ze profite ren van de krachtige economi sche groei in met name de VS en China. Maar nu blijkt ook dat kleinere, op de binnenlandse markt ope rerende bedrijven voor het eerst sinds 1991 positief zijn over hun toekomst. Daarnaast gaat het ook met de dienstverlenen de sector, drie maanden gele den nog een zwakke schakel, beter dan verwacht. Voor het eerst sinds 13 jaar ge leden, toen de economie na ja ren van ongebreidelde specula tie in aandelen en onroerend goed in elkaar plofte, lijkt nu ook het midden- en kleinbedrijf op te krabbelen. Voorgaande oplevingen bleven voorname lijk beperkt tot de exportsector, met name de fabrikanten van auto's en consumentenelektro nica. Zodra de vraag uit het buitenland naar deze produc ten stokte, zakte de economie weer in elkaar. Steeds meer economen zijn er nu echter van overtuigd dat de huidige ople ving van langere duur zal zijn. Een groot aantal bedrijven heeft ingrijpende saneringsope raties achter de rug en begint weer te investeren. Het bank wezen heeft zich grotendeels weten te bevrijden van zijn grootste probleem: de oninbare leningen aan failliete of bijna bankroete bedrijven. De werk loosheid tenslotte is met 4,6 procent op de laagste stand in vier jaar. Dat geeft de consu ment weer moed om de porte monnee tè trekken. leeuwarden/anp - De rechter in kort geding in Leeuwarden moet uitspreken of de Belas tingdienst de mogelijke scha duwboekhouding van een bouwbedrijf mag inzien. De fiscus wil weten of het be drijf buiten de wet om aan extra winsten is gekomen. Het bouw bedrijf vreest strafvervolging door het openbaar ministerie (OM), als de Belastingdienst mogelijke overtredingen con stateert. De Belastingdienst eis te gisteren in kort geding dat de Friese aannemer Joost Visser zijn mogelijke schaduwboeking op tafel legt. De dienst vermoedt dat er win sten zijn gemaakt door bouw fraude. Die winsten wil hij extra belasten. Het bouwbedrijf vreest echter bij openbaarma king niet alleen actie van het OM, maar ook van de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa). De dienst heeft enkele tiental len bedrijven in het vizier. Staatssecretaris Wijn (financi en) stelde eerder dat bedrijven verplicht zijn informatie te ver schaffen aan de fiscus. Doen ze dat niet, kan de fiscus hen des noods door een rechtszaak daartoe dwingen. De naam van Joost Visser komt voor in de zogenoemde 'Bosat las', de schaduwboekhouding van klokkenluider A. Bos en in schaduwboekhoudingen van onder meer bouwbedrijf Koop Tjuchem en Koninklijke We genbouw Stevin (KWS). De Friese aannemer vreest dat het OM de Belastingdienst voor zijn karretje heeft gespannen om fraude aan het licht te bren gen. „En omdat wij de eerste zijn, zijn wij de kop van Jut", stelt een woordvoerder van het bedrijf. Volgens hem pakte de Belastingdienst bewust middel grote en kleine bedrijven, om dat hun boekhoudingen mak kelijker zijn door te spitten. „Zij zijn nog op oorlogspad, terwijl wij die periode graag willen af sluiten", aldus de woordvoer der. Volgens de Belastingdienst gaat het alleen om belasting over onterecht verkregen winst. Maar de dienst erkent dat bouwfraude niet plaats kan hebben gevonden zonder vals heid in geschrifte en fiscusfrau- de, in beide gevallen strafbare feiten. la sies actief waren binnen de u derneming. Hij had er een ve wand voor nodig. Het is vn mijn gevoel ook de laatste tor waar de organisatiegrie nog zo hoog is en dientengeL ge het tijdsbeslag dat dit irt^ eind jaren zestig bedachte ii^j tuut met zich meebrengt",jr( dus Hettinga. „De cultuur 1 het oude openbaarvervoers drijf is er een van veel prafC geen beslissingen en vera, woordelijkheden nemen en'" spraken niet nakomen. Het personeel van het nooije( lijke vervoersbedrijf NoordNv; volledig in eigendom van Ae' va, eiste in mei het opstapm van directeur Braam. Het ng soneel overweegt naar de reL ter te stappen als niet minim naast Braam een andere stej^j tair directeur wordt geplaatst Arriva is actief in Frieslaje1 Groningen, Drenthe, OverijsL Flevoland, Zuid-Holland Gelderland. L heerenveen/anp - Financieel- directeur Hettinga van ver voersorganisatie Arriva Neder land in Heerenveen heeft ge noeg van de 'overlegcultuur' die bij het bedrijf heerst. Hij stelt in de jongste editie van het Arriva Magazine dat de Britse vervoerder een commercieel bedrijf is en winst moet maken. „We leven niet in een socialisti sche heilstaat achter het IJzeren Gordijn, wie zich in de cultuur bij Arriva niet thuis voelt is niet verplicht te blijven", zo laat hij het personeel weten. Hettin ga beschrijft hoe hij en presi dent-commissaris Van den Hoek met verwondering naar de cultuur binnen een open baarvervoersbedrijf kijken. Bei den gingen 3,5 jaar geleden vanuit een commercieel bedrijf naar Arriva. „Collega Van den Hoek heeft schematisch inzichtelijk ge maakt welke ondernemingsra den en aanverwante commis- groningen/gpd - Tientallen di recteuren van zorginstellingen krijgen een uitkering voor ver vroegd uittreden en blijven toch doorwerken, waardoor ze bijna een dubbel salaris ont vangen. Doorwerkende uittre ders kunnen hiermee in vijf jaar makkelijk een miljoen euro ex travergaren. Pensioenfonds PGGM bevestigt dat 'zeker enige tientallen' zorgdirecteuren gebruik maken van de zogenoemde OBU-rei^ ling (overbruggingsuitkeriij en toch in dienst blijven. L kunnen hiermee tot 180 pf^ cent salaris krijgen. De regelje] is volkomen legaal en is in 2(L ingevoerd om 'meer hantS^j aan het bed' te krijgen. L De regeling is vooral bedoC voor lager personeel. Maar dCL tijds was al bekend dat ook rectieleden hier gebruik konden maken. L =3tl te door Maurice Wilbrink den haag - Gaat de Nederlandse econo mie voor een verrassing zorgen? Nieuwe, naar boven bijgestelde cijfers voor het eerste kwartaal van 2004 laten een op merkelijk sterk groeicijfer zien. Nog een paar kwartalen met zo'n groei en het her stel is dit jaar veel spectaculairder dan voorspeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde gisteren dat de economie in het eerste kwartaal veel harder groei de ten opzichte van de laatste drie maanden van 2003 dan eerder gedacht: 0,7 procent in plaats van 0,4 procent. Gevoegd bij het cijfer voor het laatste kwartaal van vorig jaar, ontstaat het beeld van een robuust herstel. Waar zitten de meevallers? Voor een deel is er sprake van een statistisch ef fect. Het CBS herziet voortdurend zijn cijfers, omdat lang na het afsluiten van een kwartaal of een kalenderjaar nog nieuwe gegevens binnenkomen. Zo is gebleken dat de recessie in de eerste helft van vorig jaar dieper was dan eer der gemeld. De verdeling van de groei over de periode begin 2003 tot en met maart 2004 valt daardoor anders uit: op een diepere economische krimp moet een feller herstel zijn gevolgd. Nu de wereldhandel sinds vorig najaar weer sterk aantrekt, wordt de open Ne derlandse economie meegezogen. Dat wordt onderstreept door de CBS-gege- vens. De export neemt weer toe, wat een basis legt onder het economisch herstel. Bedrijven durven ook weer te investe ren, wat eveneens goed is voor het groeicijfer. (lï t"" Statistisch effect, hogere export en mee vallende investeringen zorgen voor een hoger dan verwacht kwartaalcijfer. Eco nomen laten daar graag een sommetje op los. Vermenigvuldig het nieuwe kwartaalcijfer (van 0,7 procent) met vier, en men heeft een idee welke kant de groei over heel 2004 op gaat: 2,5 tot 3 procent. En daar verschijnen de vraagte kens. Want zo'n jaargroei zou ver boven de ra mingen uitkomen van De Nederland sche Bank (0,8 procent), het Centraal Planbureau (1,25 of de Europese Commissie (1,0 Ook banken en grote internationale instituten voorspellen voor ons land dit jaar niet meer dan een procent groei of iets daarboven. Een paar mogelijke verklaringen dringen zich op: de kwartaalgroei zal de rest van dit jaar toch tegenvallen, bijvoorbeeld omdat de hoge olieprijs zich wreekt, de investeringen terugzakken en de consjfl ment het opnieuw laat afweten. ABN Amro-econoom Harrie Dielen denkt bri vendien dat import en export begin dhs jaar te ver uit elkaar liepen, waardoor [p economie extra groeide. „Dat wordt laai ter altijd gecorrigeerd en dat zal de gr<tt weer wat drukken.en Het is ook denkbaar dat Nederland to^a beter weet te profiteren van de aantrefeb kende wereldhandel dan sommigen o'nt willen doen geloven. Er is veel retorieHo] bij beleidsmakers en opinieleiders, mm als vaste boodschap dat Nederland ni(er langer concurrerend is en rijp voor zvü. re ingrepen. (tij Het nieuwe eerste kwartaalcijfer laat én zien dat Nederland weer het groeige- jfe middelde van de gezamenlijke eurolaigei den haalt, na langere tijd hekkesluiten r zijn geweest. de Fe

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6