Run op nieuw vaccin kinkhoest BINNENLAND 2 'Draagvlak cipiers voor duocel groeit' De teloorgang van humaan gevangenisbeleid Waarom rellen? Waarom Oss? n Ouders uit heel Nederland voor inenting naar Zeeland Arnhemse politie vindt in flat 660.000 xtc-pillen 'n Stevige paraplumaar geen klompen en tulpen Politie plukt verklikkers radar massaal uit auto's Rotterdam int 50.000 euro aan boetes tijdens het EK Protest op hoog niveau !ven maanden jod in woning GjlwAitDiN - Een 55-jarige uit Leeuwarden heeft ze- =5} maanden dood in zijn wo- g gelegen. De politie trof de n gistermiddag aan. Voor misdrijf zijn geen aanwij zen. De man, die rond no- iber moet zijn overleden, IR|de een teruggetrokken be- Hulpverleningsinstanties familie kregen contact an: kustpark ct Noordzee j5s - Een kustpark in de zui- 3jke Noordzee, waar het wonen, werken en toeven _aet nette stranden en zuiver :er. Dit plan is gepresenteerd fens een tweedaags besloten in het gemeentehuis van Vertegenwoordigers uit Epë, Engeland, Frankrijk en ■-[Ierland spraken over de ge- enschappelijke belangen en bij het kustbeheer, Is olievervuiling, de stijging de zeespiegel, overstromin- van de kust en de invloed i windmolenparken op zee. "ïdrijf werkte ^>lledig zwart erIwerpen - Twee Nederlan dss zijn gisteren door de recht- ik in Antwerpen veroordeeld dat ze meewerkten aan een nsportbedrijf dat praktisch was geregistreerd en leel zwart werkte. Met valse turen en documenten wek- ze de indruk dat het bedrijf Bosnië was gevestigd. In wer- ijkheid werkte het vanuit bij Antwerpen met 70ptallen Poolse en Roemeense luffeurs. Zo boekten ze sinds ,-il 1998 minstens 1,6 miljoen 0 illegale inkomsten. De Dfdverdachte (55) kreeg vier r cel. Hij is voortvluchtig. De ;ede verdachte (63) kreeg 12 landen voorwaardelijk. enlo let scherp 1 rechtse jeugd Iilo - De politie in het district lo gaat een groep van 110 its-extremistische jongeren sen 14 en 18 jaar extra in de ïn houden. Dat heeft de po- 'e gisteren gezegd na publica- Hvan een onderzoek naar ^hts-extremistisch gedrag in district. Het zijn voorname- hangjongeren die vaak het |~idingmerk Lonsdale dragen. S3 plegen delicten als vemie- rrfc, brandstichting, aantasting de openbare orde, discri- natie, bedreiging en gebruik i en handel in verdovende Idelen. randweer i scooter levoetsluis - De brandweer Hellevoetsluis is voortaan ^jinen de gestelde tijd van acht >Witen bij een brand. Ten minste, dat verwacht de ge rente nu dertig scooters wor- gekocht voor de spuitgas- 3i. Die kunnen sneller bij de _"\jjzerne zijn en zodoende ook j^leller bij een brand. fiese aarzeling bnd zweeflijn Auwarden - De provincie iesland weigert een handte- ng te zetten onder de over komst met het rijk, waarin ^praken over een magneet- "reeftrein worden vastgelegd. zijn nog te veel financiële en "Yidische onduidelijkheden pd dit miljardenproject. De Jalitiepartijen in de provincia le staten achten zich nog wel L "bonden aan de eerder uitge raken voorkeur voor een reeflijn. Zes van de zeven op- )sitiepartijen zijn verklaard te- nstander. Zij zien meer in |euwe gewone rails van Gro- igen via Drachten, Heeren- len en de polders naar Schip- fol, waarop hogesnelheidstrei nen of intercity's kunnen rij- ieldautomaat •uit ramkraak orculo - Onbekenden zijn in e nacht van woensdag op pnderdag met een shovel het ankfiliaal van ABN Amro in orculo binnengereden. Het pbouw is grotendeels vernield tl een geldautomaat is bij de ïmkraak gestolen. De daders ebben de pinautomaat ver moedelijk in een ander voertuig eladen. Ze zijn op de vlucht. gtuzie om glorpskerk itrecht - Hervormden in Mid- t lelharnis die buiten de Protes tantse Kerk in Nederland (PKN) 'villen blijven, hebben tijdens e ten kort geding bij de recht- 0 tank in Utrecht geëist dat zij in le dorpskerk in de Zuid-Hol- f andse plaats kunnen blijven cerken. Volgens de advocaat 'an de tegenpartij is de situatie L n Middelharnis echter te ge spannen om in goede harmo tie de dorpskerk te delen. vrijdag 2 juli 2004 goes/anp - Bij drie vestigingen van de GGD in Zeeland is een run ontstaan op het nieuwe kinkhoestvaccin. Vanuit heel Ne derland komen ouders naar Zee land om hun kind te laten inen ten. „Totaal onnodig", aldus een woordvoerster van de GGD gis teren. Het nieuwe vaccin zou minder bijwerkingen dan het oude hebben en is nu nog alleen in Zeeland te koop. Het wordt pas in 2005 landelijk ingevoerd. „Mensen gaan voorbij aan het feit dat kinderen gewoon be schermd moeten worden tegen kinkhoest. Het 'oude' vaccin werkt net zo goed, alleen heb ben kinderen bij het nieuwe vaccin minder last van huilen of koorts", aldus de woordvoer ster. GGD Zeeland besloot tot de in voer van het nieuwe vaccin vanwege de krappe vaccinatie graad in Zeeland. Veel mensen laten hun kinderen uit religieu ze overwegingen niet inenten en anderen willen wachten tot het nieuwe vaccin er is. „En daar schuilt nu net het gevaar. Het uitstellen van het inenten van met name kinderen in de leeftijd van 0 tot 1 jaar, kan le vensgevaarlijke gevolgen heb ben en voor veel problemen gaan zorgen." Door het nieuwe vaccin aan te bieden, hoopt de GGD de laat ste groep ouders in Zeeland te bereiken. „Het inenten tegen kinkhoest vinden wij heel be langrijk. Dat daardoor ook mensen uit heel Nederland naar Zeeland komen, nemen we voor lief. Maar we willen er wel op wijzen dat voor deze in entingen betaald moet worden. De vaccinaties kosten 65 euro per stuk, terwijl het reguliere en nogmaals prima functioneren de oude vaccin, geheel wordt vergoed", aldus de GGD. arnhem - De Arnhemse politie heeft bij huiszoeking in een flat in het zuidelijk deel van de stad zeven dozen met in totaal 660.000 xtc-pillen gevonden. De pillen hebben een straat waarde van 3,5 miljoen euro. Daarnaast vond de politie nog marihuana en veertien wapens. De huiszoeking in twee wonin gen had al dinsdag plaats, maar de politie maakte de vondst pas gisteren bekend. Agenten gin gen naar de flats omdat er in formatie binnenkwam dat daar een vuurwapenarsenaal zou lig gen. De pillen en de marihuana be hoorden toe aan een 43-jarige vrouw. Haar 25-jarige zoon woonde in de flat naast haar. Hij bezat elf vuurwapens, twee slagwapens, een steekwapen en pepperspray. De politie wil nog niet zeggen wat de Arnhemse vrouw met de partij xtc wilde doen. De pillen en de drugs zijn vernietigd. Justitie weerspreekt kritiek den haag/gpd - Bij Justitie zijn ze vastbesloten: het experiment om meer gevangenen in één cel te zetten wordt regel. „We zijn ermee begonnen omdat we cel len tekort hebben," zegt direc teur gevangeniswezen Peter van der Sande van het ministe rie van justitie. „Nu nóg laten we wekelijks honderden gedeti neerden vervroegd vrij omdat ze plaats moeten maken voor een ander. Was dat eerst nadat ze negentig procent van hun straf hadden uitgezeten, nu is dat soms al na zestig procent. Dat is niet langer uit te leggen aan de samenleving." Justitie startte eind 2003 in ze ven gevangenissen met een proef van twee op één cel. In middels zijn in negen maanden zo'n 6.000 gevangenen 'dubbel- geplaatst'. „Het gaat nu om on geveer een tiende van de totale populatie. Zelfs als het verplicht landelijk wordt ingevoerd zal het uiteindelijk om niet meer dan 20 procent van de totale celcapaciteit gaan," voorspelt hij. De Eerste Kamer bespreekt volgende week het wetsvoorstel van justitieminister Donner waarin meer op een cel ver plicht wordt. Van der Sande: „Een deel van onze gevangenissen is niet ge schikt voor duocellen. En lang niet alle gevangenen kunnen samen op een cel. Zo worden uitzonderingen gemaakt voor zedendelinquenten, verslaaf den, als iemand te agressief is, psychische stoornissen heeft of als de rechter-commissaris op legt dat iemand juist zo min mogelijk contact met anderen mag hebben. Zo'n contra-indi catie is niet absoluut: wie met methadon stabiel is kan wel bij iemand anders op een cel," legt Van der Sande uit. Juist de groep verslaafden en gedeti neerden met psychische stoor nissen groeit enorm. Hij geeft toe dat het voor het personeel niet makkelijk' is. „Het is een cultuuromslag. Wij hebben altijd een kwalitatief hoog niveau van detentie, waar het buitenland jaloers naar kijkt. Maar wij hebben ook een maatschappelijke verantwoor delijkheid." Vanuit het perso neel en de bonden kwam dan opk nogal wat protest. Het is gevaarlijker als er twee gevan genen achter een celdeur wach ten tot die opengaat, en het contact met de individuele ge detineerde is minder. Voor de gevangenen zelf is er het verlies van privacy. „Ik ken de weerstanden en heb er begrip voor. Er zijn dan ook afspraken met de bonden ge maakt en we proberen op iede re klacht zo goed mogelijk in te gaan. Ik was dan ook verbaasd, teleurgesteld en behoorlijk boos toen ik deze week in de krant las dat er bij de AbvaKabo 59 klachten waren binnengeko men, van personeelsleden die zich onveilig voelden of vinden dat de sfeer verslechtert. Vol gens de bond durfden ze dat niet in de eigen organisatie te melden. Ik herken dat beeld in het ge heel niet. We hebben niet voor niets allerlei procedures. Ik zie juist langzamerhand het draag vlak groeien." den haag/anp - Klompen, tulpen en windmolens zijn taboe als symbolen als Ne derland zich het komend halfjaar manifesteert als voorzitter van de Europese Unie. Een Delfts-blauw motief op een pot stroopwafels is zo'n beetje het meest 'traditioneel Nederlands' aan de Holland promotie, die vanuit het ka binet „modem, zakelijk en helder" zal zijn. Onderdeel van de Holland promotie tijdens een voorzit terschap zijn ook de relatie geschenken voor de rege ringsleiders en presentjes voor de duizenden ambtena ren en journalisten die EU- bijeenkomsten verslaan. De cadeaus mogen niet oubollig zijn, niet te duur en moeten bovendien uitstijgen boven het stadium van 'leuk, maar totaal nutteloos'. De goede toon vinden is nog een hele klus, zegt bijzonder hoogleraar bedrijfsethiek M. Kaptein van de Erasmus Uni versiteit. „Een Rolex-horloge gaat duidelijk te ver. Maar ook de fiets die dé regerings leiders tijdens de vorige Ne derlandse EU-top in 1997 kregen, was al op het rand je." Ook een heupflacon gedistil leerd voor journalisten wijst Kaptein af. Nederland gaf journalisten tijdens de top in 1997 in Amsterdam onder meer een flesje jenever. De Ieren gaven het afgelopen halfjaar kleine flesjes whisky weg. Kaptein noemt een fles sterke drank „een hellend vlak". Buitenlandse Zaken doet vooralsnog heel geheimzin nig over de relatiegeschen ken voor het komende half jaar. Veel meer dan toegeven dat journalisten op enig moment een „westerstorm-bestendige paraplu met verrassing" kun nen verwachten, Zeven jaar geleden, bij de laatste Neder landse EU-top in Amster dam, koos het kabinet voor een wielkoffertje als cadeau aan de journalisten, met daarin onder meer een heup- fles jenever en drie kleine metalen glaasjes met de An- dreas-kruizen van de stad Amsterdam er op, schoen poets en een pennenset. Ruim 1700 apparaten in beslag genomen rie. Het is bij justitie niet be kend hoeveel automobilisten in het bezit zijn van detectors. Er kunnen er dus nog heel veel in omloop zijn. Minister Peijs van verkeer en waterstaat verbood de detectors, omdat die de ef fectiviteit van de radarcontroles ondermijnen. Het is voor de politie sinds kort makkelijker om de verklikkers te traceren sinds de invoering van appa raatjes die de radardetectors kunnen opsporen. Er zijn ruim een maand geleden 26 detec tor-verklikkers aangeschaft. Elk politieregio heeft er één gekre gen. De controles worden zo wel binnen als buiten de be bouwde kom uitgevoerd. den haag/anp - Sinds het ver bod op radarverklikkers op 1 ja nuari heeft de politie 1728 ra dardetectors in beslag geno men. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Justitieel Incasso bureau. De radarverklikkers waarschu wen automobilisten voor flits palen waardoor zij tijdig vaart kunnen minderen. De bezitters van de apparaatjes zijn voorna melijk bij reguliere controles te gen de lamp gelopen. Zij krij gen een boete van 250 euro en moeten hun apparaat afgeven. „Met de invoering van het ver bod zijn we geen klopjacht be gonnen", zegt een woordvoer der van het openbaar ministe- Rotterdam - Greenpeace heeft gisteren, op de dag waarop de energiemarkt is geliberaliseerd, de 180 meter hoge pijp van de kolencentrale op de Maasvlakte 'behangen' met de letters Stop CO. De bood schap was van heinde en verre duidelijk te zien. Met de actie wil Greenpeace meer aandacht afdwingen voor groene stroom. Energiebedrijven, vinden de actievoerders, moeten méér in milieuvriendelijke stroom investeren. In Nederland gebruiken 2,8 miljoen huishoudens groene stroom. Uit een onderzoek van Greenpeace blijkt dat, als de prijs voor groene stroom stijgt, de helft van de mensen weer afhaakt. Groene stroom wordt in Nederland door de energiebedrijven geïmporteerd. Foto: ANP rotterdam/anp - Een actie van de politie in Rotterdam om boetes te innen tijdens het EK voetbal heeft 50.000 euro in het laatje gebracht. Een 51-jarige Rotterdammer was de grootste wanbetaler. Hij had voor liefst 18.012 euro aan achterstallige boetes open staan. De agenten die bij hem aan de deur kwamen, laegen tot hun verbazing het geld in één keer in contanten mee. In totaal 35 mensen hebben straffen uitgezeten of zitten die nog uit. De actie onder leiding van het openbaar ministerie begon op 24 mei, vlak voor de aanvang van het EK. Wanbeta lers kregen vooraf een waar schuwing. In de stadsgevange nis in Hoogvliet werden extra cellen gereserveerd. De aan kondiging leverde 'spontaan' de betaling van bijna 5000 euro aan achterstallige boetes op bij de politie op het Zuidplein en bij justitie aan het Wilhelmina- plein. Andere mensen kregen thuis bezoek. Totaal zijn 298 vonnis sen, waarbij 167 personen be trokken waren, ten uitvoer ge legd. 220 Wanbetalers bleken niet meer op het door hen op gegeven adres te wonen. Die gegevens zijn doorgespeeld aan de sociale dienst. door Klaas de Graaff den haag - Marokko en Japan martelen gevangenen en het be wind in de Amerikaanse peniten tiaire inrichtingen is weinig be ter. Ook in Nederland is de grens van een fatsoenlijke omgang met gedetineerden bereikt. De bezuinigingen kunnen wel eens averechts uitwerken door rech terlijke interventie, onrust onder het personeel en opstand van gevangenen. Wat hebben Marokko en Japan met elkaar gemeen buiten het feit dat hun taal voor de gemid delde Europeaan onverstaan baar en onleesbaar is? Beide landen martelen ook in hun ge vangenissen. Volgens Amnesty International, de waakhond op dit terrein, worden gevangenen in koning Mohammeds kerkers systematisch gepijnigd en ont breekt er elke juridische bij stand. Bij verhoren gebruikt de politie knevels en boeien en het komt voor dat ze verdachten aan het plafond hangt om ze aan de praat te krijgen. Dat zijn me thoden die machthebbers in de achttiende eeuw in christelijk Europa nog frequent toepasten, al werd ook toen al de formule gehanteerd dat bekentenissen behoren te worden gedaan zonder pijniging of kneveling. Ook Japan kent een penitentiair regime waarvan de honden OPINIE geen brood lusten. Gedetineer den zijn in het land van de rij zende zon voorbeeld verplicht hun mond te houden en mogen evenmin oogcontact hebben met het gevangenispersoneel. De Japanse gevangeniswet stamt uit 1908 en de gevange nissen staan onder controle van dwangmatige bureaucraten. Uit de verhalen die tot ons komen, steeds meer Nederlanders ra ken verzeild in de Japanse ba jes, mogen ze eens per maand een brief naar huis schrijven, krijgen ze zes boeken en zijn ze nagenoeg verstoken van alle contacten. Maar we zijn niet klaar door de beschuldigende vinger alleen op deze twee landen te richten. Ook de Verenigde Staten, die pretenderen een voorbeeld te zijn voor de wereld, gaan met hun gedetineerden niet op een nette manier om. Pas na twee jaar concludeerde het Hoogge rechtshof dat de gedetineerden in de gevangenis van Guant- anamo op Cuba, afkomstig uit Irak en Afghanistan, dezelfde rechten hebben als gevangenen op het Amerikaanse vasteland. Dat maakt voor iedereen duide lijk hoe Amerika in moreel op zicht faalt. Natuurlijk hebben de bewinds lieden uit Washington de uit wassen veroordeeld van hun weinig professionele leger in de gevangenissen van Irak. De sek suele vernederingen zouden in cidenten zijn. Maar de onver klaarbare sterftegevallen in de beruchte Abu Ghraibgevange- nis zijn daarmee nog lang niet verklaard. Deze gebeurtenissen lijken symptomatisch voor een mogendheid die zelf niet in staat is een acceptabel detentie- beleid te voeren. Bijna zeven honderd op elke 100.000 inwo ners, zitten in de VS achter de tralies. Dat is tien keer zo veel als in de grote Europese landen. Na drie delicten ben je voor de rest van je leven afgeschreven. „Three times and you're out", heet dat. Marokko, Japan en ook de Ver enigde Staten voldoen niet eens aan de Standaard Minimum Regels die in 1995 door de Ver enigde Naties zijn vastgelegd. Uitgangspunt van elk penitenti air stelsel is respect voor de menselijke waardigheid. Dat is vastgelegd in de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens en de Conventie van de Verenigde Naties. Die richten zich tegen foltering en andere wrede, onmenselijke of verne derende behandelingen of straffen. Deze documenten zijn boekwerkjes met tal van artike len en paragrafen, waarvan de ruggen in een boekenkast aar dig ogen, maar die in deze drie landen en talloze andere waar schijnlijk zelden worden ge raadpleegd. Ook Nederland kan de toets der kritiek niet doorstaan en het strafklimaat hier wordt steeds killer. De kritiek van twee ge vangenisdirecteuren die hun nek uitstaken om de problema tiek van de duocel aan de kaak te stellen werd gesmoord. Ook Vakbond AbvaKabo meldt steeds meer gevallen van onte rechte samenwoning, dat is een ongewenste ontwikkeling. De ontkenning van departe mentale zijde dat geestelijk ge stoorden, met HIV- en hepatitis B besmette gedetineerden bij anderen worden opgeborgen is nogal gewaagd. Immers, het aantal psychisch gestoorden onder de gevangenisbevolking wordt op zo'n dertig procent geschat. Elke gedetineerde man of vrouw kan met HIV zijn be smet omdat daar bij aankomst niet automatisch op wordt ge test. Dat gebeurt alleen op uit drukkelijk verzoek van de ge vangene zelf, want de medische diensten in het gevang zijn er niet happig op. Een zegsman van het Donner- imperium beweerde zelfs dat de leiding van de strafinrichting klachten over dit soort zaken zelf oplost, maar gegeven beide eerdere constateringen zal dat maar ten dele lukken. De gren zen zijn bereikt. De bezuinigin gen die het kabinet voor justiti ële inrichtingen heeft aanvaard, kunnen wel eens een averechts effect krijgen door onrust onder het personeel, opstand van ge detineerden, financiële claims van besmette gevangenen en rechterlijke interventies. Klaas de Graaff is criminoloog. oss/anp - Het bleef rustig in Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Den Haag en andere steden, maar in Oss braken woensdagavond na afloop van Portugal-Nederland rellen uit. Waarom? Burge meester H. Klitsie heeft er geen enkele verklaring voor. Behalve dat vier jaar geleden hetzelfde ge beurde na de uitschakeling van Oranje in het EK. Daarom had de politie extra personeel in dienst, maar het plaatselijke korps moest desondanks een beroep doen op assistentie van omliggende gemeenten. „Het is onmogelijk om tevoren hon derden extra agenten achter de hand te houden", aldus Klitsie. De ongeveer 300 relschoppers trokken een spoor van vernielingen in het voetgangersgebied in Oss. Tientallen winkelruiten sneuvelden. Op sommige plaatsen is ook geplunderd. De politie verrichtte drie aanhoudingen. Een jongen van 16 jaar zat gistermiddag nog vast op verdenking van vernieling. Twee anderen werden vrijgelaten. Volgens burgemeester Klitsie doen zich bij ande re evenementen in Oss nooit meer problemen voor dan de gebruikelijke kleine incidentjes. „Kennelijk is er een relatie met het voetballen. Zodra een nederlaag wordt geleden gaat het mis." De gemeente had allerlei preventieve maatregelen getroffen om een herhaling van vier jaar geleden te voorkomen. Grote schermen wa ren in Oss verboden, net als andere evenemen ten. „Wat er is gebeurd, is verschrikkelijk. Het is ook ongelooflijk triest, in de eerste plaats natuurlijk voor de winkeliers, maar ook voor de gemeente Oss." Winkeliers in Oss ruimen de puinhoop op die woensdagavond ontstond bij de rellen Portugal-Nederland. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5