X XX Donner legt tbs-verloven aan banden BINNENLAND 1 Getergde branie typeert stijl Balkenende-2 Wachttijd speciaal onderwijs extreem lang lelft jongeren eugdgevangenis liet crimineel Koningin opent Calatravabruggen UMC St. Radboud spoort longkanker in een dag op 'Niets is erger dan wachten' Verdonk trekt in najaar met integratiekaravaan het land door Plan gaat verder dan gezellig baklava eten in buurthuis Met rolstoel in zee Advies Weisglas lidmaatschap EU blijkt illegaal Vooral kinderen met psychische problemen de dupe Weg vrij voor privatisering Schiphol ugdterreur Haagse wijk h haag - Een groep kinderen =Tsen 11 en 15 jaar blijkt ver- hvoordelijk te zijn voor een jcs brandstichtingen, inbra- 1, diefstallen, geweldplegin- j en straatroven in de Haagse k Nieuw Waldeck. De politie >ft deze week vijf jongens en i een meisje aangehouden. verdachten zitten nog vast. hebben de misdrijven be id en worden vandaag voor- eid. erdachte vast in ïiiak Van Rooij de - De politie heeft gister- ddag een 33-jarige inwoner i Made gearresteerd in het jerzoek naar de moord op 27-jarige Bredase Tinka van Dij- Volgens een politië le ordvoerder wordt hij ver- ;ht van betrokkenheid bij de j>d van Van Rooij. Verdere in- '°>a, vrijdag 2 juli 2004 kt. A - X d inatie is niet vrijgegeven. ingen verzint lishandeling ik bij duurstede - Een 10-ja- e jongen uit Wijk bij Duur de heeft een mishandeling =^zonnen, om straf van zijn ders te ontlopen. De jongen gespeeld op een plek waar niet mocht komen en zich arbij verwond. Het jongetje i met zijn ouders dinsdag igifte gedaan van mishande- g door drie jongens. Tot in ail vertelde hij hoe hij was lagen. De jongen gaf zelfs i signalement van zijn aan- lers. Thuis werd het de ou- na enig doorvragen, dui- ijk dat het verhaal was ver men. ooy stapt over lar landelijk OM sterdam - Officier van justi- Plooy stapt over van het Am- rdamse naar het landelijk rket van het openbaar minis- iè. Dat heeft een woordvoer- van het parket in Amster- 11 gisteren bevestigd. De jrstap is opmerkelijk, omdat loy in februari wegens ernsti- bedreigingen er van afzag zijn onderzoeken naar de llandse en Joegoslavische Ininele netwerken voort te ten. Het landelijk parket Judt zich echter ook bezig iet de bestrijding van de zwa- I georganiseerde misdaad. >lleeder eist jbewijs terug Urlem - Heineken-ontvoer- jr Holleeder probeert op- Jeuw zijn rijbewijs terug te ijgen, ditmaal via een proce- lire bij de strafrechter. De zaak lelde gisteren bij de recht- ik in Haarlem. Op verzoek n zijn advocaat Moszkowicz >rd de zaak achter gesloten luren behandeld. Holleeder akte zijn rijbewijs kwijt na een ielheidsovertreding. Het is Ig niet bekend wanneer de chtbank uitspraak doet. Ood tijdens utdoor-camp iosendaal - Tijdens een out- )or-camp in Oostenrijk is een jarige leerling van het Mar- ezaatcollege in Bergen op lom dodelijk verongelukt. De erling uit Roosendaal is, vol- ins de Oostenrijkse politie, aandagavond uitgegleden en chtig meter naar beneden ge- lllen. Hij overleed later in een ekenhuis. De jongen was met ie vrienden 's avonds zonder edeweten van de leraren op ld gegaan. mecht/anp - De helft van de Bigeren die vorig jaar in een jugdgevangenis verbleef, had ïe'n criminele achtergrond. Op januari 2003 bleek dat van de 100 plaatsen in de justitiële Mgdinrichtingen 46 procent ttn misdrijf had gepleegd en 54 rocent niet. De laatste groep pmt in een jeugdgevangenis |recht als er geen plek is in een Pwone jeugdinstelling. Het aat steeds vaker om jonge kin eren van 9,10 of 11 jaar. (at concludeerde het Verwey- )nker Instituut gisteren in een hderzoek, dat is uitgevoerd in pdracht van het ministerie van istitie. De onderzoekers vin- en dat er een einde moet ko tten aan de plaatsing van jon den die onder toezicht zijn Esteld, bij jongeren die een oisdrijf hebben gepleegd. Iet instituut deed onderzoek in Ine jeugdgevangenissen. De Iraktijk leert dat alle jongeren, •ngeacht hun achtergrond, het- lelfde worden behandeld en lenzelfde programma krijgen (oorgeschoteld. Zowel de jon- jeren, ouders als de begelei- ling zien het als een reëel ge- faar dat probleemkinderen cri mineel gedrag overnemen door le omgang met elkaar in de in lichtingen, concluderen de on- lerzoekers. hoofddorp - Koningin Beatrix (hier op de rug gezien) heeft gisteren in de Haarlemmermeer drie opvallende, door de Spaanse architect Santiago Calatrava ontworpen bruggen officieel geopend. De bruggen Harp, Citer en Luit liggen over de Hoofdvaart in de polder. Bij de plech tigheid waren architect Calatrava en de Spaanse ambas sadeur in Nederland aanwezig. De bouwkosten zijn met rond de 23 miljoen euro veel hoger opgelopen dan oor spronkelijk bedoeld. Maar volgens verkeerswethouder Blankers van de gemeente Haarlemmermeer zijn de bruggen dan ook 'echte meesterwerken' geworden. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer den hjxag/anp - De verloven voor tbs-patiënten worden aan banden gelegd. Het aantal ver schillende vormen vanuit een tbs-kliniek wordt teruggebracht tot drie, proefverlof niet meege rekend. Bovendien moet voor ie der verlof een machtiging wor den aangevraagd, de risico's daarvan moeten van tevoren worden ingeschat en ook moet in bijzondere gevallen een te genonderzoek worden uitge voerd. Dat heeft minister Donner (jus titie) gisteren geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Verder heeft hij het voornemen om het aantal long-stayplaat- sen uit te breiden. Voor mensen die ter beschikking zijn gesteld en voor wie een langdurige be handeling noodzakelijk is, is op dit moment na zes jaar behan deling een plek op een long- stay mogelijk. Nederland telt zestig long-stayplaatsen en dat is onvoldoende. Donner laat een onderzoek uitvoeren naar de hoeveelheid tbs'ers die in de toekomst in aanmerking komen voor zo'n plek. Ook is er momenteel een tekort aan het aantal reguliere plaat sen in de tbs-klinieken. Ver wacht wordt dat het tekort in 2008 tot ongeveer driehonderd is opgelopen. Bestaande uit breiding van de capaciteit levert 86 extra plaatsen op. Alle tbs-klinieken hebben van de minister de opdracht gekre gen de verloven te heroverwe gen. Ook wordt een onafhanke lijk onderzoek ingesteld naar de verlofpraktijk van de tbs-kliniek Flevo Future in Utrecht. Dat is de kliniek waaruit in mei een patiënt niet terugkeerde van zijn proefverlof en die vervol gens een 13-meisje uit Eibergen ontvoerde. Donner kondigde na de aanhouding van die man al aan dat politie en het open baar ministerie meer bevoegd heden krijgen om tbs's die niet terugkeren van verlof actief op te sporen. In de nasleep van dat incident zegden LPF en PvdA in de Tweede Kamer hun vertrouwen op in de minister. Wat PvdA- Kamerlid Wolfsen betreft zijn de maatregelen die Donner gis teren heeft aangekondigd een stap in de goede richting. Wolf sen is gelukkig met de vermin dering van het aantal soorten verlof, want dat is nu 'een wir war', waardoor veel onduide lijkheid ontstaat. De risicotaxatie en de machti gingen voor elk verlof zijn ech ter niet nieuw, meent Wolfsen. Dat had Donner eerder al be loofd. „Het gaat nu om de uit voering. Dat gaan we heel kri tisch volgen." LPF'er Eerdmans vindt de toe zeggingen 'onder de maat'. Hij wil af van het onbegeleid verlof. Zolang dat bestaat, keurt de LPF het beleid van Donner af. door Paul Koopman den haag - Het parlementaire jaar zit er weer op. Een jaar waarin het tweede kabinet-Balkenende, wat je er ook van mag vinden, veel overhoop heeft gehaald. Zel den zal in Nederland zoveel politieke daadkracht zijn getoond als de afgelopen twaalf maanden. Voor miljar den aan bezuinigingen werden doorgevoerd, de sociale zekerheid hervormd, het asielbeleid herzien en de identificatieplicht ingevoerd. En die opsomming is al lesbehalve volledig. Deze vergaande hervormingen zijn vrij geruisloos door de Tweede Kamer geloodst, wat na twee jaar politieke chaos opmerkelijk mag heten. Gaande de rit is maar één politicus gesneuveld: staatssecretaris Nijs van on derwijs. Maar dat bedrijfsongeval werd vooral veroor zaakt door persoonlijke onhebbelijkheden. Balkenende kan dus tevreden zijn. In Europa heeft hij inmiddels de reputatie van 'rustbrenger'. Nederland is onder zijn leiding in de ogen van collega-regeringslei ders weer een enigszins normaal land geworden. Dan kan geen kwaad tijdens het Nederlandse voorzitter schap van de Europese Unie, dat deze week is begon nen. Want niemand wil de leider van een rariteitenka binet in de voorzittersstoel. Een stevige positie in eigen land verleent een voorzitter doorgaans in internatio naal gezelschap meer gezag. Maar de politieke rust zegt nog niet veel over het maat schappelijk draagvlak van het kabinet. Wordt er in de samenleving met net zoveel tevredenheid teruggeblikt op het eerste jaar van het kabinet Balkenende-2? Daar zijn weinig aanwijzingen voor. De twee belangrijkste maatschappelijke clusters in Ne derland - de organisaties van werknemers en werkne mers - koken van onvrede. Tal van maatschappelijke organisaties lopen tegen het kabinet te hoop. Uit on derzoeken blijkt dat de burgers inmiddels de politiek weer gedesillusioneerd de rug hebben toegekeerd. De rust is, met andere woorden, betrekkelijk. Dat heeft veel te maken met de overtuiging van het kabinet, dat het zich niet moet laten gijzelen door belangenorgani saties. De kabinetten-Lubbers en de paarse kabinet ten-Kok bleven bij hun pogingen om bijvoorbeeld de sociale zekerheid te hervormen steeds halverwege ste ken. Want aan het eind van de dag werd uiteindelijk al tijd de vrede getekend. Balkenende en vice-premier Zalm hebben dat 'poldermodel' eerder dit jaar uit volle overtuiging opgeblazen. Een centraal akkoord is nu van de baan. Maar veel weerstand wordt ook opgeroepen door de stijl waarmee het kabinet optreedt. Een stijl die wordt getypeerd door getergde branie. Het is een houding van: hoe meer weerstand we ontmoeten, hoe harder we doorbijten. Cipiers mogen waarschuwen dat twee gevangen verplicht op één cel een chaos wordt, de maatregel wordt onverkort verplicht doorgevoerd. Mi grantenorganisaties en adviesorganen mogen waar schuwen dat verplichte inburgeringsexamens voor alle migranten onbegonnen werk is, minister Verdonk weet van geen wijken. Zelfs in het verkeer met het koningshuis en columnis ten - twee bijna heilig verklaarde instituties - stelt het kabinet zich weerbarstig op. „Wanneer er onwaarhe den worden gesproken, is daar geen kruid tegen ge wassen", vonniste Balkenende over het voorgenomen huwelijk tussen prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit. Dat had ook wel wat diplomatieker gekund, was later het oordeel. Columnist Mulder werd deze week even verbeten op de vingers getikt. Het kabinet - zo is steeds de boodschap - laat niet met zich sollen. Maar moet dat zo demonstratief? Fractieleider Rouvoet van de Christenunie waar schuwde vorig jaar bij de algemene politieke beschou wingen al, dat een kabinet ook té veel branie kan to nen. Elke verandering en vernieuwing roept weerstand op, die overwonnen of doorbroken moet worden, er kende hij. Maar een kabinet dat alleen in zijn eigen ge lijk gelooft, zou zich vervreemden van de samenleving. Rouvoet: „Pas op dat vastbeslotenheid niet tot hals starrigheid wordt en voortvarendheid tot onbesuisd heid." Dat is - zo aan het eind van het eerste regerings jaar - nog wel het grootste risico dat het kabinet be dreigt: wie niet afwijkt van de eigen koers, loopt vroeg of laat tegen een muur op. nijmegen/gpd - Het Nijmeegse Universitair Medisch Centrum (UMC) St. Radboud kan binnen één dag longkanker opsporen. Daarvoor moeten patiënten het ene onderzoek na het andere ondergaan. Desondanks, zo stelt een woordvoerder van het zieken huis, zijn nagenoeg alle patiën ten blij dat ze op het eind van dat programma weten waar ze aan toe zijn. „Tot voor kort moesten patiënten drie weken wachten op de uitslag. Niets is erger dan dat wachten." De patiënt komt 's morgens om half negen op de poli binnen, waarna vrijwel meteen het on derzoeksprogramma begint. Achtereenvolgens wordt er een ECG gemaakt, gevolgd door het longfunctieonderzoek, de CT- scan, bronchoscopie en de den hjtag/gpd - Minister Ver donk (integratie) lanceert dit najaar een grootscheeps inte gratieoffensief. Een 'integratie karavaan' getrokken door be kende eri minder bekende Ne derlanders zal het land ingaan om de 'positieve' toon uit te dragen. De minister wil op deze manier de positieve kanten van inte gratie onderstrepen. „Integratie heeft een heel negatieve klank gekregen zowel bij allochtone, als bij autochtone Nederlan ders. Met deze karavaan willen we juist het gemeenschappelij ke en positieve van integratie naar voren brengen", aldus Maud Bredero, woordvoerder integratie van het ministerie van justitie. De minister wordt bij het offen sief ondersteund door een communicatiebureau. Toch is de karavaan volgens het minis terie niet bedoeld als een gelik te pr-campagne om het met ketchup besmeurde imago van Verdonk schoon te poetsen. „Het gaat niet om haar per soonlijk, maar over de manier waarop we momenteel het de bat over integratie voeren. Het lijkt averechts te werken. Polariserend. Met deze kara vaan willen we juist het ge meenschappelijke element van integratie benadrukken", aldus Bredero. De plannen van de minister gaan veel verder dan gezellig baklava eten in het buurthuis. Verdonk pakt haar integratieof fensief groot aan. Werkgevers en bedrijven worden er ook bij betrokken. Verdonk is daarover in gesprek met minister De Geus (werkgelegenheid) en met Schiphol-directeur Cerfontaine. Ook heeft Verdonk contact ge legd met de Johan Cruijff Foun dation. Hij zou zich goed lenen voor de rol van ambassadeur, omdat hij weet hoe hij met sport jongeren kan motiveren. Maar ook minder bekende Ne derlanders kunnen de karavaan van Verdonk trekken. „We den ken daarbij aan burgers die op wijkniveau hun schouders on der de integratie zetten", aldus Bredero. Door hoeveel ambassadeurs de karavaan wordt getrokken en wanneer het startsein precies wordt gegeven, is nog onbe kend. „De verwachting is dat we dit najaar van start gaan. We zijn nu nog volop in gesprek. Na de zomer is daarover meer duidelijk." immmsHNHMI den haag - Mevrouw Barten probeerde gisteren in de zee bij Kijkduin een strandrolstoel uit. De rolstoe len worden in de zomer ter gebruik aangeboden voor mensen die slecht ter been zijn, maar wel van zee en strand willen genieten. Foto: ANP/David van Dam PET-scan. Dat laatste is een nu cleair onderzoek, onontbeerlijk voor het opsporen van tumoren en eventuele uitzaaiingen. „Als je dat allemaal achter elkaar moet ondergaan, ben je na de scan uitgeput", aldus de UMC- woordvoerder, „maar onder zoek heeft inmiddels uitgewe zen dat mensen dat er graag voor over hebben." Het Radboudziekenhuis is het eerste ziekenhuis in Nederland dat deze sneldiagnostiek toe past. Het is de bedoeling, aldus de woordvoerder, dat ook an dere afdelingen in het zieken huis zo gaan werken. „We had den er weliswaar al enige erva ring in met onze mamapoli, waar binnen een week borst kanker kan worden vastgesteld, maar dit is écht een kleine doorbraak." den haag/gpd Het leek zo'n goed plan: geef europarlemen tariërs van grote partijen ook een zetel in de Tweede Kamer. Kamervoorzitter Weisglas werd voor dit idee gisteren pijnlijk op de vingers getikt door PvdA-Ka merlid Timmermans: het mag namelijk niet. Per Europees ver drag is een dubbellidmaatschap van nationale parlementen en het Europees Parlement verbo- den.Timmermans las de Ka mervoorzitter gisteren de les. „De voorzitter van de Kamer is toch gehouden de wet te ken nen," beet de PvdA-woordvoer der de verbouwereerde Weis glas toe. Die moest toegeven dat hij voornamelijk was nage gaan of het volgens de Neder landse afspraken mogelijk is om van beide parlementen lid te zijn. Inmiddels was hem in derdaad gebleken dat het sinds 10 juni formeel niet meer mo gelijk is, erkende Weisglas. den haag/gpd - De wachttijden voor een verwijsbriefje voor het speciaal onderwijs zijn de afge lopen maanden sterk gegroeid. De commissies die de kinderen moeten beoordelen kunnen de hoeveelheid werk niet aan. Vooral kinderen met psychi sche problemen zijn hiervan de dupe. Zij zitten vaak maanden lang thuis of op de verkeerde school, waardoor hun proble men verergeren. Sinds 1 augustus 2003 beoorde len regionale commissies voor indicatiestelling (CVI's) hoe zwaar de handicap van een kind is. Zonder stempel van de CVI kan zo'n kind niet naar het speciaal onderwijs of krijgt de 'gewone' school waarop het land zit geen geld voor extra be geleiding. Uit cijfers van de Landelijke Commissie Toezicht Indicatie stelling (LCTI) blijkt dat de CVI's in de eerste tien maanden van hun bestaan ongeveer 15.000 kinderen hebben beoor deeld van de 30.000 die dit jaar naar verwachting een 'indicatie' nodig hebben. Duizenden kin deren wachten dus nog. De wachttijd is in de meeste regio's zelfs al opgelopen tot zo'n vier maanden. De problemen zijn het grootst bij kinderen met psychische problemen, zoals ADHD of au tisme. Om hen te kunnen laten beoordelen, moeten ouders en scholen een uitgebreid dossier over het kind aanleggen en op sturen. Alleen al het verzamelen van de voor de beoordeling be nodigde gegevens duurt maan den. De scholen voor deze kin deren hebben vaak wachtlijs ten, maar inschrijven zonder CVI-stempel mag niet. Een deel van de kinderen zit daarom in afwachting van het verlossende briefje thuis. Ze zijn van hun oude school gestuurd, bijvoor beeld omdat ze agressief zijn, maar kunnen nog niet naar een nieuwe. PvdA-Kamerlid Eysink heeft er al voor gepleit de net ingestelde CVI's weer af te schaffen. den haag/anp - De langverwachte privatisering van Schiphol kan doorgaan. Om aan de bezwa ren van CDA en D66 tegemoet te komen, hebben de meest betrokken bewindslieden een compro mis daarover uitgewerkt. Het kabinet zal vandaag volgens ingewijden daarmee instemmen. De Staat heeft een belang van 75,8 procent in Schiphol. De WD, die zich beroept op het re geerakkoord, is er voorstander van om dat (ge deeltelijk) te verkopen. Vooral de CDA-bewinds- lieden hadden bedenkingen over een snelle pri vatisering vanwege de risico's voor de werkgele genheid en het milieu. CDA-staatssecretaris Van Gennip (economische zaken) heeft samen met haar WD-collega Schultz van Haegen (verkeer) het compromis uitgedokterd. Volgens bronnen komt er een onderzoek, door de Raad voor Verkeer en Waterstaat, om de bor ging van die 'publieke belangen' te toetsen. De raad, de belangrijkste adviseur van verkeersmi nister Peijs, moet kijken of voldoende rekening wordt gehouden met de 'mainportfunctie' van Schiphol en het milieu. Daarmee wordt ook tege moetgekomen aan de fracties van CDA en D66, die ook aarzelingen hebben over de beursgang. De Kamer zal het advies van de raad bespreken, aldus CDA-bronnen. „We doen Schiphol niet in de uitverkoop." Andere bronnen benadrukken dat er vooral extra zorgvuldig zal worden gekeken of de aandelen- verkoop op een economisch gunstig moment ge beurt. Schiphol-directeur Cerfontaine wil niets liever dan een snelle privatisering, waarover al zeven jaar wordt gesproken, en een beursgang om de expansie van de luchthaven in het buitenland te kunnen financieren. Schiphol wil voorlopig niet reageren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3