GESPREK VAN DE DAG Buitenlandse politie loert op toeristen Kleine prinses moet Versace-imperium reddenf 'Kleinzielige strijd om buitrug schaadt kwaliteit wetenschap' Geurterreur VRIJDAG 2 JULI 2004 DAGELIJKS LEVEN Peter van Straaten is op vakantie. MENSELIJK IRENE VAN LIPPE-BIESTERFELD is zondag 11 juli gastspreker bij de jubileumviering van de NEDER LANDSE KERK IN LONDEN. Tij dens de kerkdienst wordt herdacht dat vijftig jaar geleden de wederop bouw van het in de Tweede Wereld oorlog verwoeste gebouw gereed kwam. Irene opende op diezelfde dag in 1954 de nieuwe kerk. De Ne derlandse Kerk is al eeuwen een geestelijk onderdak voor Nederlan ders in de Britse hoofdstad. De En gelse koning Edward VI schonk het oorspronkelijke gebouw in 1550 aan protestantse vluchtelingen uit de Zuidelijke Nederlanden. De voor malige kloosterkerk van de Augustij ner Broeders werd in oktober 1940 bij een Duits bombardement ver woest. Prinses Irene legde in 1950 ook de eerste steen voor het nieuwe gebouw. Foto: ANP In New York is donderdag een twin tig ton zwaar blok graniet aangeko men dat moet dienen als eerste steen voor de FREEDOM TOWER. Deze toren wordt gebouwd op de plaats waar voorheen de twee torens van het WTC stonden. Die werden door de aanslagen op 11 september 2001 met de grond gelijk gemaakt. De eerste steen van het gebouw wordt gelegd op 4 juli, de Ameri kaanse Onafhankelijkheidsdag. Bur gemeester Michael Bloomberg en gouverneur George Pataki leiden de ceremonie op 'ground zero'. De wol kenkrabber wordt met 541 meter (1776 voet, het jaar van de Ameri kaanse onafhankelijkheid) het hoog ste gebouw ter wereld. De bouw moet in 2009 voltooid zijn en kost anderhalf miljard dollar. Popzangeres BRITNEY SPEARS mag dan eindelijk een echte verloof de aan de haak hebben geslagen, haar relationele problemen zijn nog niet voorbij. De ex van haar nieuwe vlam Kevin Federline is IN VER WACHTING van zijn tweede kind. Zijn eerste is twee jaar oud, zo blijkt uit een interview dat Spears en Fe derline hebben gegeven aan het weekblad People. Volgens Federline leerde hij Spears in april echt ken nen en was zijn relatie met actrice Shar Jackson toen al voorbij. Spears zegt ook graag kinderen te willen hebben.Maar we beginnen met een hondje. Ik heb een Maltezer ge kregen die Lacy heet", zegt ze. De politie in het Duitse Bochum heeft een gestolen stop van een badkuip tot BUIT VAN HET JAAR uitgeroepen. De politie kwam met de voortijdige proclamatie omdat zij niet verwacht dat er in 2004 een nog waardelozer voorwerp wordt ge stolen. Behalve de stop nam de dief een dvd-speler en geld mee uit een woning in Herne. Een groep ALPINISTEN is vorige week in Alaska op het 35 jaar oude lijk van een collega gestuit, meld den Amerikaanse media gisteren. De man uit Wyoming bezweek in ju ni 1969 op een hoogte van 5200 meter aan HOOGTEZIEKTE tijdens het beklimmen van Mount McKin- ley. Dat is met 6194 meter de hoog ste berg van Noord-Amerika. De man kon aan de hand van zijn trouwring en horloge worden geïden tificeerd. PRINSES MAXIMA en een groep leerlingen van de Sint Henricus- school in Amsterdam hebben giste ren de nieuwe PAMPA IN ARTIS op Zuid-Amerikaanse wijze geopend. Aan de poort van het nieuwe verblijf sloegen de kinderen en de prinses pinata's stuk. Deze figuren van pa- pier-maché waren dit keer niet ge vuld met snoep voor de kinderen maar met lekkernijen voorde die ren. De nieuwe Artis Pampa ligt rondom de historische zebrastal van de Amsterdamse dierentuin. In het nieuwe optrekje leeft een dwars doorsnede van het Zuid-Amerikaan se dierenrijk. Er zijn onder meer CA- PIBARA'S, lama's, Chileense fla mingo's en als pronkstuk een reu zen miereneter. Artis hoopt dat dit natuurlijke stukje habitat een lief desnestje wordt. Metfokprogram- ma's wil de dierentuin een bijdrage leveren aan het behoud van deze dieren. Foto: GPD Het gekibbel om het bezit van de aangespoelde walviskadavers op Vlieland is volgens zeebioloog Kees Camphuysen van het Nederlands In stituut voor Onderzoek van de Zee (Nioz) een onwaardige vertoning. In een brandbrief aan zijn collega's ver wijt Camphuysen de betrokkenen 'kleinzieligheid', die de wetenschap pelijke kwaliteit van de Nederlandse registratie aantast. Het besluit van de burgemeester van Vlieland de buit rug te begraven wegens 'geringe we tenschappelijke waarde', is volgens hem 'wartaal' van een leeghoofd. De stranding van een buitrug en een potvis op het strand van Vlieland heeft onrust veroorzaakt onder zee biologen. In beide gevallen ontstond er na het aanspoelen een ordinaire stammenstrijd over het bezit van de skeletten. Belangrijk wetenschappe lijk onderzoek aan de walviskadavers kwam daardoor in de knel, of werd zelfs onmogelijk gemaakt. Volgens Camphuysen van het Nioz houden biologen belangrijke infor matie over strandingen van zeezoog dieren voor elkaar achter. „In con tacten met colléga's in het buiten land moet ik met schaamrood op de kaken uitleggen hoe moeizaam bij ons wetenschappelijk materiaal na strandingen van zeezoogdieren veilig gesteld kan worden, en hoe incom pleet onze registratie van strandin gen begint te worden. Omdat we het verdommen samen te werken." Bij het stranden van walvissen gel den wat Camphuysen betreft vier prioriteiten. Ten eerste moet de stranding goed geregistreerd en ge documenteerd worden met onder andere foto's. Tweede prioriteit is Robert Anthony Als onze dromen verpulveren, neem dan een stofzuiger het veilig stellen van wetenschappelijk materiaal dat van belang is om inzicht te krijgen in het hoe en waarom van de stranding. Derde is goede voorlichting geven aan het publiek en onderzoe kers. Pas op de vierde plaats komt eventueel het verzamelen van walvis- botten voor tentoonstellingen in mu sea. Naturalis in Leiden had ten aanzien van de walvis op Vlieland direct geïn formeerd moeten worden vindt Camp huysen. In het geval van de eerste stranding van de buitrug op de Vlie- hors is dat niet gebeurd. De bioloog: „Halve garen stopten het beest onder de grond en lieten er met een tank over heen en weer rijden." Burgemeester Van der Mark van Vlie land achtte het beest van geringe we tenschappelijke waarde. Camphuysen: „Wartaal, wel begrijpelijk. Een burge meester is een politicus, met de voor politici karakteristieke verminderde herseninhoud." Hij looft Ecomare, centrum voor Wad den en Noordzee op Texel, die het ka daver op liet graven en wetenschappe lijk materiaal veilig stelde. Maar dat was meer geluk dan wijsheid. Met de potvis die enkele dagen na de buitrug aanspoelde is het hopeloos fout gegaan, stelt de Nioz-onderzoe- ker. „In een alles overheersende ijver om een nieuwe kermisattractie voor een lokaal museum te vergaren is de walvis uitgebeend voor onderzoekers hun werk konden doen, en voor we tenschappelijk materiaal kon worden verzameld." De onenigheid komt op een moment dat er steeds vaker walvisachtigen op de Nederlandse kusten aanspoelen. Onderzoekers zouden juist moeten sa menwerken om een goede verklaring te vinden voor deze ontwikkeling. Camphuysen: „Er zijn aanwijzingen dat de strandingen samenhangen met de grote crisis in de noordelijke Noord zee. Daar zien we zeevogelsterfte, mis lukte broedseizoenen, en instortende vogelpopulaties. Plus massale ver plaatsingen van een aantal soorten zeezoogdieren. Deze ontwikkelingen lijken aan te sluiten bij het veranderen de klimaat." GPD Op de frêle schouders van Allegra Versace rust sinds haar 18de ver jaardag een zware verantwoorde lijkheid. Ze bezit de helft van de aandelen van het mode-imperium. Foto: Reuters Sommige meisjes dromen ervan voor hun achttiende verjaardag een auto of haute-couturejurk te krijgen. Toen Allegra Versace Beek afgelopen woensdag wakker werd, kreeg ze een veel groter cadeau - ze erfde de helft van het Versace mode-imperium van haar overle den oom Gianni. Dat is als een giftige appel voor de kleine tiener, die nu de doorslag gevende stem heeft in de moeilij ke besluiten die het imperium moet maken om weer winst te be halen en zijn positie als top mo- debedrijf veilig te stellen. En die wellicht moet besluiten over de verkoop van bepaalde bedrijfson derdelen. Gianni Versace aanbad Allegra en liet zijn 'kleine prinses' zijn aan deel in het modebedrijf en een aantal huizen na, toen hij in 1997 in Miami doodgeschoten werd. Destijds was Allegra elf jaar, en de meeste besluiten zijn sindsdien genomen door haar moeder Do natella, die 20 procent van Versa ce bezit en nu voor het merk ont werpt, en door haar oom Santo, die de rest bezit en aan het hoofd staat van het imperium. Allegra, die net haar opleiding in Milaan heeft afgerond, wordt vol wassen op het moment dat het modehuis ervoor moet vechten de glorie terug te krijgen die het had ten tijde van genie Gianni Versa ce. Sinds Gianni overleden is, zijn de verkopen gedaald onder in vloed van de economische malai se en omdat trendsetters overgin gen op Roberto Cavalli and Dolce Gabbana, die de brutale en sexy stijl hebben waar Versace zo be roemd om was. Waarnemers verwachten niet dat Allegra de strategie op de korte termijn zal wijzigen, hoewel ze nu haar eigen ideeën naar voren kan brengen wanneer de aandeelhou ders volgende week samenkomen. In plaats van het bedrijf binnen te stormen en haar familie te com manderen, is de timide brunette van plan economie en toneelwe tenschappen te studeren in de Verenigde Staten en droomt ze er van actrice te worden. „Allegra heeft besloten de volle verantwoordelijkheid te nemen voor haar aandeel en gebruik te maken van haar privileges", zei directeur Daniele Ballestrazzi in een kranteninterview afgelopen woensdag. „Er zal niets verande ren. Het zal alleen de besluitvor ming eenvoudiger maken omdat we niet meer eerst haar advocaten hoeven te benaderen met vragen over de bedrijfsstrategie." De vraag die rijst bij een mogelijke verkoop is hoeveel aandelen de drie familieleden overhouden. En hoeveel invloed een toekomstige zakenpartner zou eisen over het van-handdoeken-tot-parfum im perium, dat naar schatting 400 miljoen euro waard is. De media vermelden diverse private aan deelhouders en modeonderne mers als Alberta Ferritti, die inte- j 1 resse zouden hebben in Versace.ei „Wij prefereren een financiële ye, partner boven een bedrijfspart- f ner. Niet alleen om bemoeienis tefJ voorkomen, maar omdat het be- P drijf een partner nodig heeft die de familie helpt geld te creëren", BV aldus Ballestrazzi. Bovendien wil Versace zich op de aandelenmarkt® begeven. Deze mogelijkheid on- derzocht men reeds in de jaren '90, toen bedrijven in luxeartike- fv len torenhoge prijzen bedongen j, voor hun artikelen. De plannen jL werden in de koelkast gezet toen v.. t gezet t Gianni overleed. Ballestrazzi zegt dat een beursgang nog minstens drie jaar op zich laat wachten. Allegra heeft de zware taak ervoor" te zorgen dat Versace zijn doel bem< reikt en dit jaar weer winst maakt. Ook zal zij een weg moeten vin- II den om zowel het bedrijf als de herinnering aan haar geliefde j" oom veilig te stellen. REUTERS I. Geflitst in Frankrijk? Blijven lachen, het vakantiebudget blijft onaange tast. Een parkeerbon onder de rui tenwisser in Spanje? Leuk als sou venir voor in het plakboek. Zolang de buitenlandse politie toeristen immers niet op heterdaad betrapt, is er weinig aan de hand. Pas als je van de weg wordt geplukt is het mis, want dan moet er betaald worden. En in vrijwel alle vakantie landen vallen verkeersboetes fors hoger uit dan in Nederland. De eerste vakantie-uittocht begint vanmiddag, als Midden-Neder land de schooldeuren sluit en veel bedrijven tijdelijk op een lager pitje staan. Volgepakte auto's en beladen caravans trekken van daag en morgen de grens over. Medewerkers van de afdeling rechtshulp van de ANWB zitten op het Haagse hoofdkantoor al vast klaar. „In vakantietijd krijgen we vele tientallen telefoontjes per dag van Nederlandse toeristen die op de bon zijn geslingerd", vertelt Yda Matthijssen. Buitenlandse agenten halen va kantiegangers die een overtreding begaan 't liefst direct van de weg, zodat ze ter plekke de portemon nee moeten trekken. Het is im mers amper mogelijk de boete te innen in het land van herkomst van de bestuurder. Wat te doen als je een fout maakt en iemand van de gendarme, Polizei of een Belgische 'flik' je dwingt te stop pen? In elk geval beleefd blijven, advi seert Matthijssen. „De kreet dat de politie je beste vriend is, is ty pisch Nederlands." Ook is het handig een som contant geld in het dashboardkastje te hebben, want lang niet overal kan de boete met een creditcard worden be taald of zijn agenten zo vriendelijk even mee te rijden naar een pin- 'Vakantieboetes' blijven vaak onbetaald. Maar wie wordt aangehouden en FOTO: GPD/Peter Maenhoudt automaat. „De Belgen slepen zelfs je auto weg als je niet betaalt." Automobilisten die niet van de weg worden gehaald, maar geflitst worden of een (parkeer)bon on der de ruitenwisser vinden, horen daar in de meeste gevallen niets meer van. In Brussel wordt nog gediscussieerd over een eenslui dend systeem om boetes te innen in Europa. Een eerste proefproject start echter pas eind 2005. Nederland heeft al wel verdragen met België, Duitsland en Zwitser land om kentekengegevens uit te wisselen. Uit die landen kan de overtreder een bon verwachten na het negeren van een flitspaal. Matthijssen: „Toch zal er geen deurwaarder op je stoep staan als Bezwaar tegen de boete Toeristen die vinden dat ze ten onrechte zijn be boet, kunnen bezwaar aantekenen. De ANWB advi seert bestuurders die worden aangehouden kalm te blijven, om vervolgens rustig aan de agent uitte leggen datje bezwaar wilt maken. Die zal eerst een waarborgsom eisen, die moet worden betaald voordat er formeel beroep kan worden aangete kend. Zorg dat je daarvoor papieren krijgt De termijn waarbinnen het beroep moet worden ingediend is vaak kort Bij eventuele onduidelijkhe den is het zinvol om met de afdeling rechtshulp van de ANWB contact op te nemen voor advies: +31) (0) 70-3147788. De toerist zal wel een gegron de reden moeten hebben om een bezwaar in te dienen. Of zoals in het Handboek Europa staat: 'Zelfs de beste advocaat kan een rood licht immers niet van kleur doen veranderen of de geldende maximumsnelheid opschroeven'. Voor ernstige juridische conflicten, bijvoorbeeld wanneer je betrokken raakt bij een aanrijding met letsel in het buitenland, heeft de ANWB een specia le teleföonlijn voor juridische hulp, die dagen nacht bereikbaar is: (+31) (0) 70-3147205, Dat num mer is niet bedoeld om te ageren tegen boetes voor te snel rijden, maar alleen voor ernstige gevallen waarbij snel gehandeld moet worden. je de bekeuring niet betaalt. Wel loop je risico op een fors hogere boete als je nog een keer in dat land bent en voor een and ere overtreding wordt gepakt, of als aan de grens het kenteken wordt gecontroleerd." Voorkomen is beter dan betalen. De meest effectieve maatregel is dan ook simpel: verkeersregels niet negeren. Plus ervoor zorgen dat een nieuw verbandtrommeltje en gevarendriehoek in de koffer bak liggen, wat in de meeste lan den verplicht is. Is het echt zo makkelijk? Nee, want elk land hanteert weer andere verkeersre gels die je wél moet kennen. Matthijssen kent de valkuilen. „De maximumsnelheid in Frank rijk ligt twintig kilometer lager als het regent. Veel toeristen weten dat niet." Ook berucht in Frank rijk: de stopstreep. De politie staat vaak op de loer bij kruisingen en zelfs wanneer er amper ander ver keer is, gaat de toerist die niet even stilstaat voor de krijtstreep onverbiddelijk op de bon. Toeristen die via België naar de zon rijden, moeten oppassen dat ze het gaspedaal niet te diep in trappen. De Belgen hebben enke le jaren geleden de boetes fors verhoogd en controleren veel va ker dan vroeger. Een kleine over schrijding van de snelheidslimiet kost al 150 euro. „Onze zuiderbu ren hebben ook aangegeven extra te controleren op overbeladen ca ravans. Vaak bouwen toeristen daar apparatuur zoals koelkasten in, zonder dat ze beseffen dat je dan minder bagage mee kunt ne men." De Duitsers hebben vooral radar- apparatuur langs de snelwegen opgesteld om te controleren of bestuurders voldoende afstand houden. Ook doen toeristen die de bergen doorkruisen er goed aan nog eens te informeren naar voorrangsregels. Vaak gaat stij gend verkeer voor, maar in bij voorbeeld Italië hebben bussen altijd voorrang. Rudi Buis Het gekreun en gesteun op de tiap voorspelde niet veel goeds. Het Wilhelmus was al begonnen. De spelers op rij, wij netjes op rij voor de buis. Ik zat goed. Links naast mij nog ruimte voor de twee laatkomers. Het ranzige mannetje dat bovenaan de trap verscheen, was niet de laatkomer waar we op gerekend hadden. Ty pisch zo'n alleenstaande aanwaaier, die zichzelf tot huisvriend heeft gepromoveerd. Voetbal kijk je metz'n allen, ja, maar liever niet met hem. Vanzelfsprekend nestelde hij zich op de lege plek naast mij. De vlaag die ik bij het handjes schudden al als misselijkmakend er- vaarde, werd zo een permanente kotsopwekkende walm. Zure melk. Rotte eieren. Opgedroogde kleding die te lang nat is geweest. Bloemkoolsoep een dag later. Peristaltisch begon er al één en ander te protesteren en op het moment van de aftrap, was mijn minste zorg of het elftal de overwinning zou behalen. Wat waren mijn opties? Niet of nauwelijks uitwijkmo gelijkheden... Zeggen dat hij stinkt? Een understate ment weliswaar, toch hield ik mijn mond. Ook om in name van de uitlaatgassen tot een minimum te beper ken. Zeggen dat iemand stinkt stuit op innerlijke be zwaren. Het is 'not done' in het basispakket etiquette, het is kwetsend en weinig subtiel. Een taboe waar we liever niet over praten. Een onbeleefde manier om ie mand een schaamtegevoel aan te praten. Een schaamte die we kennen uit ervaring als onze eigen spanning of angsten vloeibare vormen aan nemen. Als ik 's morgens in chaos vergeet te deo-en, krijg ik bij voorbaat klotsoksels van het idee dat ik niet beschermd ben. En niet iedere deo werkt, maar dat is een ander probleem. Natte deo bijvoorbeeld. Van die melkachtige saus uit een roller. Vervolgens sta je als een kuiken met vlieglessen te wapperen om enigszins droog in je kleren te komen. Ruikt misschien lekker, maar die melk maakt vieze gele plekken in witte shirtjes. Zweet. Het woord alleen al. Klinkt vies. Ruikt per defi nitie ook niet lekker. Bovendien is het een verraderlijke geur, die getuigt van meer inspanning dan je hebben kan. Niet chique, niet stoer en niet vrouwelijk, tenzij erotisch bedoeld. In tijdschriften willen ze de illusie nog wel eens wekken dat je ook 'mooi' kan zweten. Een lichaam met een dun laagje zweet heeft schijnbaar een niet te onderschatten erotische werking, al is daar meestal een plantenspuit bij nodig. Allemaal leuk en aardig maar een foto ruikt niet, zweet altijd. Een ex van mij gebruikte nooit deo. Geen ramp, maar het verbaasde me wel en kon naar mijn mening niets te inaken hebben met zijn antroposofische opvoeding. Het belemmerde me niet om dicht in zijn buurt te zijn. Toch was er een grens, zo bleek, toen ik 's nach ts slape loos lag te woelen, terwijl hij naast mij al ver weg was. Ik draaide, inmiddels redelijk gefrustreerd, weer zijn kant op en belandde met mijn neus in het hol van de zwetende leeuw. De vochtige oksel, opengevouwen naar boven, was bijna heftig genoeg om mij acuut on der narcose te brengen, maar die gedachte was eerder verontrustend dan een voordeel bij een nadeel. Dit was toch de man waarvan ik dacht te houden, dan moest ik toch ook zijn geur als prettig ervaren? Nou... nee. En al die bladen maar zeggen dat we onze partner onbe wust uitzoeken ou lichaamsgeur, voorzover nog te on derscheiden onder al die drogisterij. In dit geval was het minder moeilijk om zijn 'pure zijn' te naken, maar dat we uiteindelijk niet bij elkaar bleken te passen, was letterlijk een zekere opluchting. Douchegel, deo en parfum. Het is wat overdreven, zoals wij tegenwoordig met menselijke geurtjes omgaan en toch zijn er nog mensen die JÊʱ een geur verspreiden waar geen der- matologisch getest kruid tegen ge- wassen is. Er is een grens aan wat de verpakking van ons lichaam kan verbergen. De stinkende, rot tende geuren die binnenin welig tieren, vinden moeiteloos de weg naar buiten. Het ontbindingspakket links van mij is nu zelfs van plan zijn schoenen uit te trekken. Witte sportsokken met smoeze lige vlekken. Meer dan ik heb ben kan. Een strategische wissel het enige redmiddel. Nou schijnt het dat Nederlanders daar niet zo goed in zijn. Nood breekt wet. De stoelendans die volgt, een strategisch huzarenstukje waar Dick Advocaat een puntje aan kan zuigen, zet de geurbuil de rest van de wedstrijd buitenspel. Toch nog een overwinning... Reacties_op_column@hotmall.coni Ira inf |en '00 ïiij le iel lei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2