m sprinters SERVICE In Indië geworteld American fishcakes Wisselvallig en koel Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 iC 2 JULI 2004 CD VAN DE DAG Genre: pop/surf Brian Wilson Gettin' In Over My Head Rhino/Warner 812276471-2 Brian Wilsons derde soloalbum is een oudemannenhuis waar de dood om de hoek gluurt. Gastrolletjes van Sir Paul McCartney, Eric Clapton en Elton John doen aan alsof we getuige zijn van een bon te avond in het Rosa Spierhuis. Een duet met broerlief, wijlen Carl Wilson op het, van Solomon Burke's cover bekende Soul Searchin' vormt een emotionerende handreiking over de grenzen van het hiernamaals heen. Diens leadvocal dateert uit de jaren negentig opnamen voor een geaborteerd Beach Boys-album. Brian heeft er een andere begeleiding achter gelegd en zingt een mooie tweede stem. Voor het overige is Gettin'In Over My Head een geslaagde re make van de befaamde Beach Boys-sound: de plaat zit vol gretige hooks, vrolijke melodieën en prachtig gestapelde vocale harmo- nietjes. Fascinerend is de soms onwaarschijnlijk grote verwant schap met Phil Spector getuige het mijmerende intro van het titel stuk, Slotconclusie: Brian produceert weer op niveau met zijn band The Wondermints. We pinken bij nieuwe vondsten een traantje weg: City Blues en Desert Drive. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Indo's Hans Meijer In Indië geworteld. De twintigste eeuw Uitg. Bert Bakker Prijs: €27,50 Indo-Europeanen vormden de ruggengraat van Nederlands-Indië. In grote aantallen bevolkten de halfbloeden het (lagere) midden kader van bestuursdienst en bedrijfsleven in de kolonie. Toch heeft de wetenschap lange tijd weinig belangstelling voor de In do's gehad. De laatste jaren is dat anders. Met In Indië geworteld is nu het drieluik compleet dat verder bestaat uit De Uittocht uit In dië 1945-1995 en De Oude Indische Wereld 1500-1920. Dit derde boek beschrijft de geschiedenis van de Indo's aan de hand van het wedervaren van het Indo-Europees Verbond. Historicus Hans Meijer, die eerder een uitstekend proefschrift afleverde over de Nederlands-Indonesische betrekkingen, zet de Indo-tragiek uit voerig uiteen. Hij laat zien hoe met het verdwijnen van Neder lands-Indië de grond onder de voeten der Indo's werd weggesla gen. Hun land, de kolonie Indië, hield op te bestaan, zonder dat ze daarop invloed hadden. Veel Indo's - die zich afeetten tegen de volbloed Indonesiërs, maar zelf onder de Europeanen tweede rangs burgers bleven - liepen grote frustraties op. Meijer verbloemt echter niet dat de meeste Indo's (er was ook een kleine progressie ve groep die aansluiting zocht en vond bij het Indonesische natio nalisme) niet bij machte waren zich geestelijk aan te passen aan de realiteit. Zij konden slechts omzien in wrok. KOKKERELLEN Voor 3-4 hoofdgerechten Het recept voor de Amerikaanse fishcakes lijkt als twee druppels water op het recept voor Ameri kaanse crabcakes die er al meer dan honderd jaarenorm populair zijn. De fishcakes hebben trou wens ook veel weg van de viskoekjes die onze (over) grootmoeders vroeger bakten. Gebruik voor de fishcakes^de filets van stevige zeevissoorten zo als tong, tarbot, kabel jauw, schelvis en wijting. Ingrediënten 400-500 gram gefileerde zeevis; fijn krurm van 7- 8 sneetjes witbrood; 1 ei; 2 el. visfond, uit potje; 2 el. fijngesneden verse dil le; zout; (cayenne) peper; 35 gram boter; 2 el. (zonnebloem) olie en 1 flinke toef verse dille voor de garnering. Bereiding Spoel de vis af, maak hem droog met keukenpapier en hak of snijd hem in kleine stukjes. Wrijf de helft van de vis door een fijne zeef of maak er met behulp van de keukenmachine een fijne puree van. Vermeng de puree met de rest van de in stukjes gehakte vis. Voeg de helft van het broodkruim, los geroerd ei, visfond, dille, zout en peper toe. Schep de massa goed door elkaar. Voeg extra broodkruim toe indien de mas sa wat al te slap lijkt of voeg ex tra visfond (of melk) toe wan neer de massa wat al te dik is uitgevallen. Laat de massa 20 minuten in een kom, afgedekt met plas tic folie in de koelkast staan. Meng de massa daarna opnieuw en ver deel het in acht porties. Vorm er even zoveel platte ballen van. Druk de ballen aan weerszijden in het reste rende broodkruim. Laat de fishcakes hierna nog maals 20 minuten in de koelkast rusten. Verhit boter en olie in een koekenpan en bak vier fishcakes tegelijk aan weerszijden in 5-6 minu ten goudbruin en gaar. Bak daarna nogmaals vier fishcakes op dezelfde wijze. Laat de fishcakes na het bakken even op een stuk keukenpapier uitlekken. Presentatie Dien de fishcakes op een met een (papieren) servet beklede schaal op. Schik er als garnering een flinke toef verse dille bij. Geef er een gemengde salade (kropsla, tomaten, komkommer en bosuitjes bij. Zet een mand met, zelf afgebakken, stokbrood op tafel. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de A2 tussen de brug Zaltbommel en knooppunt Ekkersweijer (Eindhoven). Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A50 bij Beuningen en A16 bij Hendrik-Ido-Ambacht. Morgen: A12 bij Bodegraven en A28 bij Beüen/Assen. Zondag: A6 bij Noordoostpolder en A58 bij Mid delburg. HET WEER door Jan Visser Om de uitstoot van schadelijke broeikasgassen een halt toe te roepen is het wenselijk dat we met z'n al len minder energie verbruiken. Doordat de zomers de laatste jaren significant warmer zijn geworden en menigeen geen genoegen wenst te nemen met min der comfort is de vraag naar stroomvretende aircon ditioners sterk gestegen. Mede als gevolg van de ho ge temperaturen van het rivierwater, waardoor ener giecentrales hun koelwater nauwelijks konden lo zen, kwam de stroomvoorziening tijdens de grote augustushitte van vorig jaar bijna in gevaar. Deze week doen zich vergelijkbare problemen voor in het oververhitte Spanje. Maandag werd in Spanje een verbruik van 36,330 megawatt gemeten: niet eerder was het stroomverbruik zo hoog geweest en dinsdag en woensdag werden de records verder aan gescherpt. Woensdag kwam het stroomverbruik zelfs uit op 36,800 megawatt. In Sevilla konden de centrales de vraag niet meer aan. Naar schatting 60.000 huishoudens zaten eerder deze week enige tijd zonder stroom. Bij ons geen hitteproblemen want een oceaande pressie ter hoogte van Schotland, die een flink aantal 'waterdragers' (randstoringen) in dienst heeft, be paalt voorlopig het weerbeeld. Dat betekent overwe gend wisselvallig en koel weer. Vooral de eerste da gen wordt het veelal niet warmer dan 18-19 graden. Vandaag temperaturen omstreeks 18 graden en van uit het westen een duidelijke toename van de buiig heid. Daarbij kan het ook tot onweer komen. De komende nacht arriveert een volgende storing met (onweers) buien en ook zaterdag overdag zijn er buienkansen al neemt de buienactiviteit later op de dag van het westen geleidelijk af. In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering en zowel van daag als morgen waait de wind uit het westen tot zuidwesten. De windsterkte is morgen aan zee soms krachtig. Gisteren lokaal zware buien: Lelystad werd voor 8 uur getroffen door een geweldige hagelbui. Er lag tijdelijk 5-10 centimeter hagel op straat. In Dron- ten viel 17 mm, Hoofddorp hield het op 2 mm. Hooikoorts Het blijft buiig weer en de lucht blijft afkomstig uit de relatief 'schone' zuidwest- tot westhoek. De condities verslechteren gelei delijk na morgen. Els Geen Zuring Geen Hazelaar Geen Rogge Geen Populier Geen grassen Matig Wilg Geen Eik Geen lep Geen Weegbree Geen Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Geen Brandnetels Zwak Hillegom Hoofddorp Liss5 WW y O Sassenheim ZW 4 Hilversum O Leiden 5 Wassenaar m Q Den Haag Alphen a/d Rijn Soest fiSl O Amersfoc Bron; www,we 2fonlini STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck 7T BC CM CREATORS SYNDICATE, INC Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 4. Aantal artsen in een boomgroep (7); 5. Maakt zij recj me voor een tapijt in het pashokje? (9); 8. Oneffenheids die niets voorstelt (3); 9. De verwachting van de massat (4); 10. Wollige kat (6). f P Verticaal: J 1. Armslag in muziek voor de bank (7); 2. Geen bovenft huis voor de zekerheid (9); 3. Ter groote van een college: (4); 6. Zwemonderwijs (6); 7. Daarenboven is het klaalf (6). I» Oplossing van donderdag: r Horizontaal: 0 1. Zesde; 5. uur; 6. uzi; 8. lepra; 11. aak; 13. UNO; 15. pi; 16. lijm; 18. nr; 19. re; 20. Ob; 21. in; 23. aga; 25. ni; 26. kus; 28. TEE; n 29. pinda; 32. var; 33. iet; 34. ratel. j] Verticaal: ii 1. Zulk; 2. ere; 3. dur; 4. Ezau; 7. paprika; 9. prij; 10. portier; 12. aio 14. nn; 16. Lea; 17. moa; 22. nu; 24. gijn; 25. ne; 27. spar; 28. tael;Cl 30. IRA; 31. die. (Sl TFRi 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24