i Zes vakantiemysteries en de antwoorden TOERISME Feestend en fuivend heel Europa door HDC313 VRIJDAG 2 JULI 2004 iseilen van diromast Wangs gerestylde Euro- jt is, volgens eigen zeggen, peest extreme abseil- en «jlelbaan. Iedereen vanaf ttien jaar kan, onder leiding vanaf 100 Ger hoogte de sprong wagen. eilen is het afdalen aan een in verticale lijn, zoals ook jrbeklimmers doen. Voor nvan een gordel en abseil- 'nhanisme bepalen de deel- iiers zelf de snelheid van af lijn. Tokkelen is het afdalen aaeen diagonale lijn met be- 9 van een katrolsysteem; rdisoort kabelbaan waarbij de celaar met een snelheid van ie km per uur aan de 250 me lange kabel naar beneden n(jt. Abseilen kan elk weekend e maanden mei tot en met tember, tokkelen elke laatste Ulag van deze maanden. Wel n<n vooraf reserveren. Het ft 39,50 euro p.p. er informatie: tel. £*4364 811 of 1 jv. euromast, nl. •tsen rond ummen Navolging van het succes van -^boekjes rond Apeldoorn, inu ook bij de VW's in jmmen, Epe, Heerde en Virst boekjes verkrijgbaar met en fietsroutes rondom deze °heenten in de IJsselvallei. De chreven routes variëren van jot 50 kilometer en zijn voor van een routekaartje. Ver wordt er in de boekjes in- W^iatie verstrekt over fietsver- en bezienswaardigheden omgeving. Speciaal voor ibbers van ATB is er een te route verschenen van ca. lometer door het Spelder- g,t bij Beekbergen en Hoen- io. Deze route is verkrijg- bij de VW's in Apeldoorn, tergen en Hoenderloo en 1,50 euro. De fietsboekjes :n 4,50 euro per stuk en 'verkrijgbaar bij de plaatse- VWs. rburgring wil k groot worden n Nürburgring, het racecircuit le Duitse streek de Eifel, wil Roeien tot een grootschalig ,gristisch vakantiedorp waar ir het hele gezin iets te bele- is. De plannen daarvoor onlangs gepresenteerd en ieten, als er investeerders i, ir gevonden kunnen wor- i, voor het einde van dit de- zijn uitgevoerd. Het lit trekt nu al circa twee I, jjoen bezoekers per jaar. Die iien af op de motorsporteve- het popfestival |ck am Ring', willen zich ireur wanen door een rondje lijden op het oude circuit, de rdschleife of bezoeken het *niseum bij de ring. Als de di- 3 fee van Nürburgring GmbH gp zin krijgt, gaat het nieuwe rp bestaan uit verblijfsac- ijsinmodatie, winkels, horeca, a sport- en evenementenhal, a 18-hole golfbaan en een atrum waar het lijf wordt ver- leteld. Rennen voor je leven in Pamplona. Er zijn mensen die het leuk vin den om te doen. Foto's: Spaans Verkeersbureau Europaisk Middelalder Festival, Horsens (27-28/8) Twee dagen lang gaat Horsens terug naar de middeleeuwen. Het festival omvat onder meer een markt, workshops, muziek, parades en theater. En natuur lijk is de stad vergeven van de ridders, schildknapen, kooplie den en schone jonkvrouwen in bijpassende kledij. Meer informatie: www.midde- lalderfestival.dk ZWEDEN Malmö Festivalen (13-20 augustus) Een muziekfestival. Maar wat voor een. Elke liefhebber komt aan zijn trekken want het aan bod varieert van opera en hip hop tot hardrock. Daarnaast zijn de straten en pleinen ook gevuld met film, theater, work shops en andere cultureel ver maak. Wie toch over de grote brug van of naar Scandinavië toert, hoeft bij Malmö maar af te slaan. Meer informatie: http://www- malmofestivalen.nu NOORWEGEN St. Olav's feesten, Trondheim/ Stiklestad (2^7-7/8) Het feest vanpatroonheilige St. Olav wordt in Noorwegen op talloze plaatsen gevierd. Maar het grootste en meest uitbundig is dat toch in Trondheim en Sti klestad die ruim een week in het teken staan van het cultuur historische feest rond St. Olav. Op beide plaatsen veel muziek, theater, spelen etcetera in Mid deleeuwse sferen. Meer informatie: www.olavsfes- tdagene.no en www.stiklestad.no Deze selectie is beperkt tot de va kantiemaanden juli en augus tus en de echt grote publieks trekkers. Bronnen: de diverse i>erkeersbureaus en de informa tieve site www.lokalefestivitei- ten.com. "V Hans van Alebeek vakantie valt overal wel wat peleven. Een marktje of een uziekfeest, in juli en augustus '|r altijd vertier in de buurt, jar elk land kent wel een paar nte toppers waar het publiek fet honderdduizenden op af fait. Voor wie toch in de buurt !of er de kilometers voor over left: de grootste, mafste en loiste festivals en feesten in opa. intse feesten (17-26 juli) ute groter volksfeest dan de ïntse feesten bestaat er in Jlgië niet. En dat zegt iets. e en dagen lang is deze toch al e litengewoon gezellige stad 'nte groot terras volgepakt met ensen. Met overal veel mu- bier, braadworst en frie- i. Maar om van dat imago af jkomen groeit nog elk jaar het halte kunst en cultuur. Want It is er ook volop te vinden, leer informatie: www.gentse- sten.be men tapijt van Brussel 14 en 15 augustus) Nederland bouwen ze praal- ïgens met bloemen om er een )rso mee te kunnen rijden. De felgen leggen er een prachtig pijt van. Elk jaar tovert het Al- imeen Verbond van de Belgi- :he Sierteelt de Grote Markt in tussel om tot één groot schil derij waar de kleuren vanaf Jatten. Het effect van een half •iljoen begonia's is het beste te ien op het balkon van het Met een half miljoen begonia's verandert de Grote Markt van Brussel in een fleurig schilderij. stadhuis. Kan voor 3 euro tus sen 9.30 en 22.30 uur. Meer informatie: info@brussel- stourism.be. FRANKRIJK Festival Interceltique Lorient (30 juli-8 augustus) Keltische feesten zijn er veel in Frankrijk maar het Festival In terceltique in Lorient is héél groot. Eigenlijk een grote reünie van alles en iedereen die de Keltische tradities een warm hart toedraagt. Met ook hier be kende ingrediënten als muziek, dans, kunst en handwerk, zo wel binnen als buiten op straat. Bijna 5.000 artiesten, dus keus genoeg. Meer informatie: www.festival- interceltique.com Festival d'Avignon (3-27 juli) Zonder twijfel hét culturele fes tival van Frankrijk. Vorig jaar ging het feest niet door vanwe ge de stakende acteurs en ar tiesten. Dat conflict is nog steeds niet helemaal opgelost. Onder voorbehoud dus: een kleine maand theater van de meest uiteenlopende vormen. Optredens, films, musicals, dans en exposities in theaters, parken, straten en ongetwijfeld de pont van Avignon. Maar hou het nieuws en de site in de ga ten. Meer informatiewww.festival- avignon.com GROOT-BRITTANIË The Notting Hill Carnival in Londen (29 en 30 augustus) Het carnaval van Rio de Janeiro in Londen. Zo is dit grootste straatfeest van Europa mis schien wel het beste te om schrijven. De vele Caribische inwoners van deze yuppenwijk zijn soms een jaar bezig met hun opzienbarende kleding en pakken. Het resultaat is een uren durende optocht vol mu ziek en spektakel. Meer infor matie: http://www.mynotting- hiU.co.uk/nottinghilltv/cami- vall.htm Edingburgh Festival Fringe (8-30 augustus) Of je nu het officiële program ma van dit culturele festival neemt of het meer alternatieve Fringe-gedeelte op straat: je weet niet waar je moet begin nen. De hele stad staat op zijn kop. Maar dat kan ook niet an- Ter ere van St. Olav, ridders in Noorwegen. ders als min of meer gelijktijdig een filmfestival, een boekenfes- tival en de taptoe worden ge houden plus voorstellingen en optredens in zowat elke zaal of kroeg. Meer informatie: www.eif.co.uk en www.edfringe.com SPANJE Forum 2004, Barcelona (hele zomer tot 26 september) Een culturele wereldtentoon stelling. Zo is Forum 2004 in Barcelona het beste te om schrijven. Een oud industriege bied is omgetoverd in een nieuw uitgaansgebied waar cul tuur uit alle landen werkelijk over elkaar heen tuimelt. Zo is o.a. het beroemde terracotta-le ger uit China over en komt een reeks grote (pop) sterren optre den. Meer informatie: www.barce- lona2004.org Fiesta de San Fermin, Pamplona (6-14 juli) Met dank aan Hemmingway kent nu de hele wereld de maffe stierenrennen van Pamplona, 's Ochtends worden de wilde beesten in de straten losgelaten en rennen durfals, malloten en dronken toeristen voor hun le ven. De rest kijkt, veilig achter hekken, toe en stort zich daarna in de grote kermis vol feesten, muziek en vertier die Pamplona dan is. Vandaar ook die dron ken toeristen de volgende mor gen. Meer informatie: http:/ /www.s- anferminonline.com/ La Tomatina, Bunol (24 en 25 augustus) Misschien wel het mafste feest van Europa. In 1944 vlogen de eerste tomaten door het stadje. Geintje van een paar vrienden of provocatie van wat notabe len? Niemand weet het ant woord. Maar nu is niemand meer veilig voor de duizenden tomatengooiers die elkaar en de kijkers, vooral fotografen en toeristen, met rijpe tomaten be kogelen. Kledingadvies: zwem broek en duikbril Meer informatie: www.lahoy- a.net/tomatina ITALIË II Palio di Siena (13-17 augustus) Een paardenrace op een plein tje, wat stelt dat nou voor. Ga dan maar eens naar Siena want die stad is er twee keer per jaar helemaal gek van. De eigenlijke racedagen zijn vandaag en 16 augustus. Maar in weken er voor vechten de zeventien ver schillende stadswijken al uit welke elf paarden aan de start mogen verschijnen. De race zelf is in een paar minuten voorbij, het spektakel eromheen duurt een hele dag. Wie op het over volle plein -gratis- wil kijken moet er rond 14.00 uur al gaan staan. Meer informatie: www.ilpalio- disiena.com ZWITSERLAND Fêtes de Genève (29 juli-8 augustus) Tegen het prachtige decor van het Meer van Genève worden elk jaar de gelijknamige feesten gehouden. Met ook hier beken de ingrediënten als muziek, maffe wedstrijden, kermis, eet tentjes, straattheater en knal lend vuurwerk tot slot. Meer informatie: www.fetesde- geneve.ch DENEMARKEN Arhus Festuge (27 augustus-5 september) Arhus Festuge betekent niks anders dan Arhus Feestweek. Deze zomer wordt hij al weer voor de veertigste keer gehou den. Volgens kenners is het Scandinavië's grooste culturele evenement. Met ook hier, bin nen en buiten, theater, muziek en dans in stad en directe om geving. Meer informatie: www.aarhus- festuge.dk moment van de dag, het gezelschap, je smaak etc. Soms drink je dan een ristretto (es presso met minder water), caffèlatte (oftewel café au lait) of een doppio (een dubbele espresso). Volgens het boek is de naam cappuccino afgeleid van de kleuren wit en bruin van de kap van een Kapucijner monnik. Ook in dit geval zijn er allerlei variaties mogelijk waarbij onder andere cap puccino con panna genoemd wordt. Met slagroom erop dus, een variant die vooral in Milaan en omstreken populair is. Dus wat zeuren we nou? Als zelfs Ita lianen de melk soms door slagroom vervangen, waarom zou de rest van Europa dat dan niet mogen? 6) Waarom mag je in veel Franse zwembaden geen short dragen? Ik ga naar de camping in Frankrijk en neem mee: een strakke zwembroek Gek? Absoluut niet want in een wap perende short kom je daar vaak het diepe niet in. Waarom? „Vanwege de hygiëne", luidt het antwoord van elke (altijd strenge) Franse badmeester. Maar wat is er dan zo onhygiënisch aan een short? „Het idee erachter is dat vooral aan de kust mensen met zo'n short veel meer zand het zwem bad in nemen. Ze liggen de hele dag aan het strand en plonzen daama nog eens het zwembad in", zegt Mar- tine Jongbloed, woordvoerster van het Frans Verkeersbureau. Ook zwemmen er nogal wat mensen in allerlei andere korte broeken en broekjes en daarvan willen ze in Frankrijk niet eens weten hoe lang de mensen die al dragen en wat ze er zo al in gedaan hebben. Ziet er heel hip uit, zo'n extra lange zwemshort. Maar in Frankrijk kom je er het zwembad niet mee in. Een -excusez le mot- 'ballenknijper' is dus gewoon veel frisser. Weet Mar- tine ook uit de praktijk Hiervoor heeft ze namelijk zelf jarenlang op al lerlei Franse campings gewerkt. „En dan merkten we het verschil gewoon. Als er alleen met strakke zwembroe ken werd gezwommen, was het zwembad veel minder snel vies." Op ons verzoek surft Martine nog naar de officiële website van de in stantie die de Franse zwembaden controleert. Daar staat o.a in dat zwembaden daar twee keer per maand op hygiëne worden gecontro leerd, hoe zuur het water mag zijn. hoeveel douches er wel en bacteriën er niet mogen zijn maar er staat niks over een officieel shortverbod. En dan blijft toch de slotvraag: als het allemaal zo veel hygiënischer is, waarom zijn er dan niet veel meer landen die ook een strakke slip eisen? Martine Jongbloed: „Eeeh, dat weet ik niet." Wie veel reist kan veel verhalen. Maar vakantie zorgt vaak ook voor extra vragen. Want waarom zijn caravans bijvoorbeeld altijd wit en mag je Franse zwembaden alleen in een strakke zwembroek binnen? Zes vakantiemysteries en de antwoor den. door Hans van Alebeek 1) Waarom zijn caravans altijd wit? Bassie en Adriaan hebben een rode caravan, de rest van Nederland een witte. Of bijna-wit dan. Grijs of beige kan ook nog, maar een lekkere knal gele of strak zwarte caravan zie je nooit. Waarom eigenlijk niet? De be langrijkste verklaring heeft met warmte en reflectie te maken, leggen directeuren Maarten de Roos en Ge rard Boonzaaijer van Kip caravans uit. „Waarom is een ijscokar wit? Daarom is een caravan ook wit", kaatst Boonzaaijer de vraag terug. Om de warmte buiten te houden dus. Maar met moderne technieken en isolatie moeten andere kleuren toch ook kunnen? Kip heeft een test ge daan: een caravan met de hele dag zon op zijn kop bij een omgevings temperatuur van 35 graden. Zoals op de Franse camping dus. Wat blijkt? Pal bij het dakpaneel loopt de tempe ratuur op naar zo'n 60 graden. Zo heet dat het dak dan een paar centi meter uitzet. Om te voorkomen dat de hele caravan daardoor 'rond' gaat staan legt Kip de dakpanelen er daar om 'los' op. Anders zouden caravans de hele dag en nacht staan kieren, kraken, krimpen en kreunen. Met een donker dak is dat uitzetprobleem he lemaal gigantisch. „Dan praat je op een lengte van vijf meter al gauw over een uitzetting van ruim vijf centime ter", aldus Boonzaaijer. En dat is nauwelijks meer op te vangen. De voorkeur voor wit heeft volgens directeur De Roos ook te maken met begrippen als rust en reinheid waar mee deze kleur vaak geassocieerd wordt. Maar tegelijkertijd is dat vaak ook een nadeel, erkent hij. Sommige caravans zijn zo wit dat je er bijna sneeuwblind van wordt. Vandaar ook het veelvuldig gebruik van stickers en kleurige handvaten, accessoires etc. om verblinden tegen te gaan. Hoewel er heel voorzichtig toch wat gekleurde caravans op de markt ko men (o.a. Dolphin en de opvallende T@b) peinst tóp er niet over om een mooie rooie of zeeblauwe caravan te gaan maken. „Ik denk dat we dan de plank heel erg mis slaan", zegt De Roos voorzichtig. Voor iedereen die ondanks zijn witte caravan - met air co of ventilator- van de hitte nog steeds niet kan slapen, heeft Boon zaaijer tot slot nog een goed advies: „Bij een temperatuur onder de 26 graden kun je lekker slapen in een ca ravan. Boven de 26 graden is ons ad vies: neem een extra borrel of ga bui ten zitten." 2) Waarom hebben Duitsers hun fiet sen altijd op het dak van de auto staan? Kennen ze daar geen Twinny Loads? Kijk met Pasen, Pinksteren of een zo merse dag maar eens goed naar een Duitse toerist. Tien tegen een dat hij zijn fietsen boven op het dak heeft gesjord. Terwijl, zoals bijna elke Ne derlander weet, een fietsdrager op de trekhaak toch echt een stuk makkelij ker werkt. Maar in Duitsland zit dat blijkbaar toch iets anders. Fietsdragers achterop zijn ook daar overigens gewoon toegestaan. De Fe- lua groep, die jaarlijks zo'n 75.000 Twinny Loads maakt, exporteert jaar lijks 25.000 tot 30.000 van die dingen naar Duitsland. „En daarmee zijn we daar de grootste", zegt woordvoerster Karin Mostert. Wie meer wil weten over telepéage: www.saprr.fr/abonnements/ asp offres offr e.asp. Wie er wat voor over heeft, kan sneller de Franse tolpoortjes passeren. Cappuccino zoals het hoort: met opge klopte melk dus. 5) In België en Duitsland krijg je bij een kopje cappuccino vaak slagroom in plaats van opgeklopte melk op de koffie. Waarom? „Het is inderdaad zo", zegt Wendy Jacobs van de befaamde Issimo kof fiebar van het Amsterdamse Hüton- hotel. „Ik heb ook in Duitsland en Zwitserland gewerkt en daar ging al tijd slagroom op de cappuccino." Maar het moet natuurlijk opgeklopte melk zijn. Het naslagwerk 'The book of coffee' laat daar geen twijfel over bestaan. Auteur Alain Stella gaat in dat boek uitgebreid in op koffieland Italië waar je niet zo maar een bakkie bestelt. Je kiest daar een koffie die past bij het Maar wat blijkt: een Duitse Twinny is geen Nederlandse Twinny. De Duit sers zijn namelijk veel strenger dan wie ook en eisen dat de fietsdrager voldoet aan de strengste Europese voorschriften. Het belangrijkste verschil met een Hollands model zit hem in de licht balk. Bij de Oosterburen moeten daar, behalve kenteken-, rem- en knipperlichten, ook nog een mist lamp en achteruitrijlamp op zitten. Daarmee is hij ook meteen een stuk duurder: 319 euro tegenover 186 in Nederland. En dan hebben we het over de kantelbare Twinny Load Prestige. Bij de uitleg van dit alles geeft de col lega van Mostert de meest logische verklaring voor dit mysterie. Die is nog simpeler. Duitsers houden niet van trekhaken! In Nederland heeft 70 tot 80 procent van de auto's zo'n le lijk ding aan de auto, in Duitsland is dat nog geen twintig procent. Als je dan toch een fiets wil meenemen, moet je wel bijna het dak op. Da's lo gisch, zou Cruijff zeggen. Duitsers kennen wel een Twinny Load maar ze hebben gewoon een hekel aan trekhaken. Vandaar al die fietsen op het dak. 3) Waarom hebben filmrolletjes altijd 12, 24 of 36 opnamen en telt dat niet, zoals bijna alles in de wereld, in deci malen op: 10, 20, 30 etc.? Het is natuurlijk een onbenullige vraag maar vreemd blijft het dat het aantal opnamen op een ouderwets filmrolletje in dozijnen oploopt. Bij Fuji Photo Film in Tilburg zijn ze eer lijk bij het beantwoorden van deze vraag. „Wij doen het zo omdat Kodak ermee begonnen is", zegt woordvoer der Ger-Jan van den Eisen. Maar op zijn beurt is Kodak weer schatplichtig aan de firma Leica. Dat zit zo. Grondlegger George Eastman Met dank aan Leica tellen filmrolletjes altijd 12, 24 of 36 opnamen. Caravans zijn altijd wit, want in een donkere zou het -nog- warmer worden. Foto's: GPD van Kodak is dé man die aan de basis stond van de hedendaagse fotografie. In de immer voortdurende zoektocht naar kleinere negatieven was het ech ter de firma Leica die in 1925 de eer ste kleinbeeldcamera presenteerde en daarmee de standaard zette voor het nu overbekende 24x36 mm-for- maat. De hoeveelheid film die je in een rol letje kunt stoppen is echter niet on beperkt. Het maximale aantal opna men op zo'n reep film is 36 stuks =1,5 meter). De andere getallen spo ren daarmee: 24 opnamen is een me ter film; 12 opnamen een halve me ter. In zekere zin is het met de moderne digitale camera niet anders. Het aan tal pixels per opname bepaalt immers hoeveel foto's je kunt maken. 4)Kun je als Nederlandse toerist op de Franse tolwegen ook door die snelle poortjes meteen Terboven? Het is altijd hetzelfde. De massa staat te dringen en te bumperen om door de Franse tolpoortjes te komen en helemaal links zoeven een paar maz zelaars door de poortjes met een gro te oranje T erboven. Dat zouden wij ook wel willen. Maar kan het? Het antwoord is ja. Maar je moet wel een Franse bankrekening hebben. Met fa milie of kennissen in Frankrijk is dat echter wel te regelen. Hoe werkt het dan? Je neemt voor 20 euro een jaarabonnement (met de veelzeggende naam Liber-t). Voor dat geld krijg je een speciale badge, onge veer zo groot als een luciferdoosje, die je op de voorruit moet plakken. En dan is het rijden en lachen maar. Elke keer als je een péage passeert, wordt dat automatisch geregistreerd. Elke maand volgt er een rekening waarbij je korting krijgt als je vaker de slagboom passeert. Voor de gemiddelde toerist zal die korting echter marginaal zijn want hij passeert de tolpoort alleen op de heen- en terugreis. Maar leuk is het natuurlijk wel: voor 20 euro een lange neus trekken naar al die wachtenden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21