TI o schrapt 50 banen in assenheim IETS Kleurrijke en uitbundige peurbakkentocht verkopen? 1 Eurocent verdwijnt in eptember uit de kassa Sprookje van Grieken duurt voort linder vraag naar autolakken i\j co&xxf Tourcolumn Mart Smeets Goedemorgen Wat een krant. Rondslingerende schedels bij begraafplaats Zijlpoort A Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdao 2 JULI 2004 SPRINTERS 072-5196868 Kleine prinses moet imperium Versace redden Leidse woonboten krijgen strengere regels opgelegd MacBeth on the Beach: Bloederig drama in Katwijk Hinault probeerde Lemond wel degelijk kunstje te flikken or Saskia Buitelaar tssENHEiM - Bij Akzo Nobel in issenheim verdwijnen binnen e jaar ongeveer 150 banen, t concern schrapt wereldwijd sshonderd arbeidsplaatsen, mdat er te weinig winst wordt naakt op het onderdeel auto- aratielakken. Akzo probeert wongen ontslagen zoveel logelijk te voorkomen. ontslagen in Nederland val- bijna allemaal op het |oofdkantoor in Sassenheim. de productielocatie daar arken duizend van de 1.100 (ïensen die zich in Nederland ighouden met de autolak- „Dat betekent dat je, als je je heen kijkt, één op de zes jllega's kwijtraakt", zegt L. van riel, voorzitter van de onder- amingsraad (OR). De OR is flink geschrokken van Jet slechte nieuws, dat gister ochtend aan het personeel [fi/erd bekend gemaakt. „We dsten al enige tijd dat er kos- anbesparingen aan zaten te 'P omen. Maar dat op deze °'chaal banen zouden verdwij- 1 en, komt totaal onverwacht." Ie timing van de mededeling, ort voor de vakantie, vindt Van )riel ongelukkig. „Ik denk dat eel mensen niet blij weg gaan. boral omdat er verder nog iets duidelijk is over hoe de re- Mg rganisatie verder wordt inge- uld. Er is alleen gezegd dat het 11e afdelingen van dit onder deel betreft." De eerste reacties die Van Driel op de werkvloer bespeurt, zijn mat. „Mensen werken rustig door, misschien dringt de klap morgen pas door. Het is nu ook nogal vaag of het om jouw baan gaat, of die van je buurman." De OR onderneemt op dit moment geen actie, zegt de voorzitter. Eerst wil het orgaan de komen de weken duidelijkheid krijgen over de gevolgen van en de re denen voor de reorganisatie. Communicatiemanager J. Bur ger van Akzo legt uit dat de slechte positie van het onder deel autolakken een aantal oor zaken heeft. De vraag naar de lakken neemt af doordat consu menten vanwege de algemene economische tegenwind min der snel hun beschadigde auto laten spuiten. Bovendien ge beuren er minder ongelukken waarbij reparatie mogelijk is, zegt Burger. „En ons verfpro duct wordt steeds beter, zodat je er minder van nodig hebt. Dit soort marktontwikkelingen kun je niet makkelijk ombuigen." Terwijl de vraag naar de lakken afneemt, groeien wel de kosten door investeringen in nieuwe lakproducten. Hoewel de divi sie nog wel winst maakt, is in grijpen noodzakelijk om het onderdeel gezond te houden, licht Burger toe. Pagina R3: 'We hebben er een normale werkdag van gemaakt' ^en haac/opd - De Nederland- consument die er op staat, [nag ook na 1 september gepast ffekenen met munten van 1 en eurocent. Winkeliers gaan inaf die dag contante kassabe- ilingen afronden op 5 cent, laar mogen gepast geld niet reigeren, omdat de munten fen wettig betaalmiddel blijven, nten die wisselgeld eisen 1 of 2 eurocent, hebben ich. Dat zijn de winkeliers traks niet meer verplicht terug e geven. een geslaagde proef in Woerden hebben winkeliers, consumentenorganisaties, ban- Aen en overheid gisteren afge sproken dat het afronden op 5 eurocent uiterlijk vanaf 1 sep tember landelijk gebruik moet zijn. De detailhandel denkt zo per jaar 30 miljoen euro te be sparen. Uit de proef in Woerden, waar ruim 150 winkeliers aan mee deden, is gebleken dat 83 pro cent van de consumenten te vreden is over de afrondingsre- gel. Bij het begin van de proef was 32 procent tegen, dat is ge zakt naar 16 procent. Daarmee daalde het aantal tegenstanders onder de 20 procent, de norm die De Nederlandsche Bank had gesteld als voorwaarde om de proef landelijk in te voeren. COMMENTAAR PEDOFIEL dat Mare zo gemakkelijk zijn gang gaan, a het trauma utroux een hele generatie Bel- 1 bezorgde, bestond met zijn oordeling tot levenslang heel 'en de hoop dat België haar weer voorwaarts kon rich- Blijken onze zuiderburen kindermoordenaar achter te hebben zitten die Utroux wat aantal slachtoffers letreft naar de •on steekt, e keer is het een nsman: Michel T 'ourniret geheten. Een wat schlemieli ge man, die met me deweten van zijn vrouw al vanaf de jaren tachtig op 'meisjes jacht' ging. Zeker zes - en moge lijk negen jonge meisjes - zijn 110 aan deze pedofiel ten prooi ge nvallen. etf Buitengewoon treurig is het feit dat de man in Frankrijk al drie —keer eerder veroordeeld is we ll gens kindermisbruik. Sterker inog: hij kon na zijn veroordeling in België gewoon aan het werk als conciërge op een school, waar zijn medeplichtige vrouw nota bene les gaf. De organisatie Child Focus, die verdwenen kinderen tracht op te sporen, pleit al enige tijd voor een internationale databank voor pedofielen. Fourniret kon Rijen dik stond het publiek langs de kant voor de peurbakkentocht, waarmee de Leidse Lakenfeesten traditioneel beginnen. Foto: Taco van der Eb Sprookjesfiguren en pretparken op Leidse grachten leiden - Niet alleen tal van sprookjesfiguren dreven gister avond op de Leidse grachten. Hele pretparken werden uitge beeld. Allen met hun eigen mu ziek. De negentiende aftrap van de Leidse Lakenfeesten met de peurbakkentocht was kleurrijk, uitbundig en lawaaiig. Deelne mers deden mee onder het motto: zolang we maar blijven drijven. De vondsten en versie ringen waren dit jaar erg origi neel. Eén waterfiets was omge toverd tot graftombe, een ande re boot dreef op 'andrijvie'. Niets leek te gek. Met een strak blauwe lucht en een zonnetje in het gezicht genoten zowel deel nemers als toeschouwers van het spectaculaire Leidse water evenement. Gisteravond zagen de kades en bruggen langs de Rijn, net als voorgaande jaren, zwart van de mensen. Duizenden Leidenaars en regiogenoten hadden zich rijen dik verzameld om een blik op de peurbakken te kunnen werpen. Het was op sommige plekken dringen geblazen, maar dat mocht de pret niet drukken. De stemming was op perbest. Het enthousiast klap pende publiek werd ook op de wenken bediend. Met acts op het water streden bedrijven, verenigingen, particulieren en muziekkorpsen ruim twee uur lang om de aandacht. In de categorie bedrijven ging de hoofdprijs naar de bouwvak kers van Bouter bouw. De man nen met ontblote bovenlijven en gele veiligheidshelmen dre ven op olievaten met een klein buitenboordmotortje. De Spaans uitgedoste leden van muziekkorps Oloroso Fiësta Es- panol wonnen in de categorie muziek. De roeiers van The Dutch Dragons streken van alle verenigingen de hoogste eer op. Ook H. de Vos werd beloond. De vampier in de graftombe annex waterfiets stak qua origi naliteit met kop en schouder boven de andere particuliere deelnemers uit. Pagina Ri: Ondeugende engeltjes en zingende nonnen omdat hij in België bij de politie onbekend was. Dat Europa zo'n databank niet bezit, heeft te ma ken met politieke onwil als ge volg van doorgeschoten privacy wetgeving. Bij de Belgen zelf had het onderwerp allang bovenaan de politieke agenda moeten staan. De internationale re gistratie van pedofie len is weliswaar een stap in de goede rich ting, maar daarmee is men er niet. Fourniret kon na veroordelin gen ook in Frankrijk ongestoord zijn gang blijven gaan. Lange tijd is de tolerantie tegen over pedofielen, ook in Neder land, vrij groot geweest Pedo fielen worden nog steeds als zie ke, zielige mensen beschouwd. Pedofielen zijn echter niet zielig. Zij zijn niet zelden gevaarlijke mensen die in het 'beste' geval onschuldige kinderen begeren en in het ergste geval hen mis bruiken (en soms daarna uit angst vermoorden). Veroordeel de pedofielen die in herhaling vervallen zouden daarom le venslang uit de buurt van onze kinderen moeten worden ge houden. Bill Meyer porto - Griekenland stond gis teravond op zijn kop nadat de nationale voetbalploeg zich voor het eerst in de geschiede nis plaatste voor de finale van een groot titeltoemooi. Sterker nog, voor de optredens in Por tugal had het land nog geen wedstrijd gewonnen op een Europese- of wereldtitelstrijd. De Grieken wonnen in Porto de halve eind strijd van het EK van Tsjechië door een doelpunt van verdedi ger Delias in de verlen ging (1-0). Gastland Portugal is (net als in de openingswedstrijd van het toernooi) in de finale de tegen stander. Coach Otto Rehhagel realiseerde zich na de overwin ning van Griekenland op Tsje chië nauwelijks wat hij had be reikt. „Kennelijk duurt het sprookje voort", zei de Duitse trainer. „Ongelooflijk wat wij hebben gedaan. Het is een wonder. Tsjechië was technisch beter, maar wij hadden de pas sie en de strijdlust." Een voordeel was dat de Tsje chen de favoriet waren. Rehha gel: „We hadden niets te verlie zen en konden daarom alles ris keren. Daarom durfden we al- les-of-niets te spelen. Drie jaar hebben we keihard gewerkt, om stapje voor stapje verder te ko men. Nu loopt het elftal over van zelfvertrou wen." Karagounis moet de wedstrijd aan zich voor bij laten gaan. De aan valler is geschorst van wege twee gele kaarten. In totaal 11,5 miljoen Nederlanders hebben woensdagavond (deels) gekeken naar de halve EK-finale Portugal-Nederland. Daarmee is de wedstrijd het tweede beste bekeken programma aller tij den op de Nederlandse televi sie. Op de eerste plaats van best bekeken programma's staat de halve WK-finale Nederland- Brazilië uit 1998 met 11,7 mil joen kijkers. Van de 11,5 miljoen mensen die Portugal-Nederland gedeeltelijk of geheel zagen, keken er 8,7 miljoen in eigen huis. 1,9 mil joen mensen keken bij buren, kennissen of familie. 700.000 Nederlanders volgden het duel in een café en 200.000 zagen de wedstrijd elders. Het Europese voetbal staat mogelijk aan de vooravond van een revolutie. Morgen komt de UEFA met een voorstel dat clubs er toe moet dwingen een maximaal aantal buitenlanders en een minimaal aantal zelf op geleide spelers in de selectie te hebben. Het EK heeft de UEFA bevestigd wat al werd gevreesd: het lukraak kopen van buiten landers heeft verstrekkende ge volgen voor de kwaliteit van het voetbal. De vier halvefinalisten van het EK (Nederland, Portu gal, Tsjechië en Griekenland) zijn bij uitstek ploegen met spe lers die hun brood in het bui tenland verdienen. Die ervaring betaalt zich op het EK uit met resultaten. De grote voetballan den, bijkans verslaafd aan het kopen van buitenlanders, zijn juist vroeg of zelfs heel vroeg naar huis gespeeld. De UEFA wil morgen een bij- Dolgelukkige Grieken vieren de overwinning. Foto: EPA/Antonio Simoes zondere vergadering met de voorzitters van de 52 aangeslo ten bonden gebruiken om een ingrijpend voorstel te doen. Het idee is vast te leggen dat selec ties nog maar uit maximaal 25 spelers mogen bestaan. Van de selectie moeten minstens zes spelers deel uitmaken die door de eigen club zijn opgeleid en zeker drie die in het land zelf zijn opgeleid. Net als vorig jaar verzorgt Man Smeets tijdens de Ronde van Frank rijk een column voor deze krant. De doorgewinterde journalist doet daarin op geheel eigen wijze verslag van hetgeen hij in de Tour op zijn weg vindt. De bijdragen van Smeets zijn vanaf morgen gedurende het wielerspektakel dagelijks te vinden op de voorpagina van deze krant. Vrouw overleden na aanrijding oecstceest - Het slachtoffer van een aanrijding op de grens van Leiden en Oegstgeest is gister morgen in het ziekenhuis over leden. De 34-jarige Leidse bots te in de nacht van woensdag op donderdag met haar auto op de wagen van een 30-jarige man uit Leiderdorp. De vrouw moest uit de auto worden geknipt en werd met ernstig hoofdletsel naar het LUMC gebracht. De Leiderdorper had volgens de politie meer dan twee keer zo veel gedronken als is toege staan. Militairen doden vijf Palestijnen caza-stad - Israëlische militai ren hebben gisteren in de Gaza- strook vijf gewapende Palestij nen gedood die op weg waren naar de joodse nederzetting Netzarim. Een legerwoordvoer- der zei tegen de krant Haaretz dat de vijf een legerpost bij Net zarim, ten zuiden van Gaza- stad wilden aanvallen. De Pa lestijnen werden gedood na een vuurgevecht dat enkele uren duurde. Lucht aan pomp niet langer gratis waalwijk - Het is gedaan met het gratis oppompen van auto banden bij de benzinepomp. Steeds vaker moet er betaald worden voor een beetje water en lucht. Zo stappen onder meer Total en Texaco over. .Automobilisten willen wel be talen voor de stofzuiger. Pers lucht voor in de banden is veel duurder", zegt Kruissen van het bedrijf Savan in Waalwijk. „Te genwoordig moet je overal voor betalen, dus waarom niet voor water- en luchtsystemen die het ook echt doen." In de meeste gevallen kost het 50 cent om de banden weer op spanning te brengen. Dertig jaar celstraf mogelijk den haag - Criminelen die zich schuldig maken aan zeer ernsti ge feiten, kunnen straks worden veroordeeld tot dertig jaar cel. De Tweede Kamer heeft daar gisteren voor gezorgd met een wijziging van de wet. Nu zit er nog niets tussen de maximale tijdelijke celstraf van twintig jaar, en levenslang. De wijzi ging, in de vorm van een amen dement, was het initiatief van CDA'er Van Haersma Buma. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 tfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. DaSts nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V door Silvan Schoonhoven leiden - Bewoners van drie woonboten in de Zijlsingel klagen over rondslingerende botten en schedels bij begraafplaats Zijl poort. De resten liggen op de oever aan de rand van het kerkhof. Volgens de beheerder van de begraafplaats is het een 'hetze' en gaat hij zorgvuldig met geruimde graven om. Toch blijken de klachten niet ongegrond. Een snelle blik langs de rand van de be graafplaats levert meteen een schedel, een dijbeen, een bekken, ellepijpen en spaak beenderen op. Ook op het pad slingert hier en daar een verdwaald werveltje. Als de po litie arriveert om de klachten te onderzoe ken, begint een medewerker van de be graafplaats haastig met het verzamelen van botresten in een grote jutezak. „Het is gewoon luguber", klaagt L. Henne- kij, die in een boot tegenover de Zijlpoort woont. „Het ligt vol met beenderen. De grond uit graven wordt gewoon met sho vels over de kant gekieperd. Een paar jaar geleden waren kinderen aan het voetballen met een schedel. Ze konden zelfs nog trots vertellen dat er een stukje goud in het gebit zat. Het graf van mijn moeder wordt bin nenkort ook geruimd. Je moet er toch niet aan denken datje op een dag haar schedel ziet liggen" Twee andere woonbootbewoners bevesti gen dat er vaak restanten langs de oever liggen „Voor de nabestaanden is het ook niet fijn om te horen wat er met hun dierbaren ge beurt", zegt een buurvrouw. Hennekij vindt het een schande.Als ik mijn vuilnis zak te vroeg buitenzet, krijg ik een boete. En dit mag wél." Pagina Ri: 'Af en toe een kootje is normaal' Postcode/Plaats: l I Telefoon: I I Geboortedatum: i. bezorgcontrole) Stuur deze bon op in een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 080O-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1