WEG WIEL 2 1 Triumph Rocket III: Harleyverslinder ech blijft Britse Rover achtervolgen Spanje verwacht dit jaar 53 miljoen toeristen uit het buitenland Exclusieve replica klassiek zadel fiets nieuws "bouw Vivaro VRIJDAG 2 JULI 2004 lien van der Steen zijn 45 op. Het stammende mo rn Rover zijn model ig zo'n 1600 keer it, krijgt een. face- ■ant 'het merk iet maximale uit itaande modellen', importeur het uitdrukt. ;oopste 45 kost euro (1.7 procent 'dan de vorige) en Sterling 22.590 ïrkelijk is, dat Ro- last drie jaar garan- k drie jaar gratis 'houd aanbiedt. 1 om de consument te doordringen, >rt in Rover een slim- inkoop is. De ver- irde 45 is wat goed- f dan een Ford Fo il even duur als een Ibishi Carisma, al die laatste geen vergelijk meer. igrijker dan al die Qme modelwijzigin- Öi, dat Rover met lieuwe middenklas- ïzig is, maar door lillissement van in Engeland is de intatie daarvan uit- Ofld tot 2005.Pech irvolgt het zo fraaie jvan weleer, want iei M rolstoelen en - B-Style Automoti- leet de firma die een om- jakket heeft ontwikkeld 5 Opel Vivaro. Met dat kan de Vivaro rolstoel- jkelijk gemaakt worden, rikant heeft van Adam G en Opel Benelux het licht gekregen en is nu id tot officieel partner tl. Het bouwpakket kost tf montage 7285 euro, •fbtw. LENDER imtram in Nederland r, Museumstoomtram •Medemblik, Hoom. rette Fame, Valkenburg, ;at Corvette Club. ;artbeatcorvette.nl ;a Trucks Festival, Holland, luizen. 016 5503 554. iegatrucksfestival.nl American Weekend, Six [olland, Biddinghuizen. )3 554. ■jdbcarevents.nl jlamerican weekendnl osendaal Spoort, 150 jaar ijn Nederland-België. oosendaalspoort.nl atuurtrein en -autobeurs, tehal, Haarlem. ™'0354 urospoor.nl Oldtimerdag, Millings ier en Klassiekertreffen, H'en a/d Rijn. 32 630. www.mokt.nl pankrijk, Formule 1, -! de Nevers, Magny- ülOde Grand Prix. Lerate, kart-evenement, bouw, Amsterdam. 6 78 373. Kijkers gratis, 1 bestellen via internet: lerate.rai.nl Street Night, Airstrip ten. www.automaxx.nl irachten internationals, ces, Drachten. irostreet.nl ationale Vlootdagen elder, www.marine.nl Mustang Center ijland Meeting, *on, Rosmalen. ordmustangclub.nl Engeland, Formule 1, Silverstone, Towcester. Irand Prix. ictagonmotorsports.com _AU Dutch Porsche MD Dort Days, Circuit Park -oort. 023 5740 750. 5idpzd.nl www.cpz.nl Neting Heartbeat Corvette de Parel, Leimuiden. ieartbeatcorvette.nl ïrnationale Mustang- ïg, Hangar 15A, )Otpen, België. erican-excess.com Mans Classic, circuit Frankrijk. emansclassic.com Truckstar Festival, cuit, Assen. ruckstarfestival.nl lt-assen.com Duitsland, Formule 1, nheimring, 12de GP. 40ckenheimring.de |{W Event, Midlandcircuit, ld. www.automaxx.nl ir: redactie Weg Wiel, 507, 2003 PA Haarlem, ■mail: hdwegenwiel@hdc.nl diging onder verantwoording jetreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- pHgen of gewijzigde data. plaatste informatie: bel het ver- elefoonnummer of ga naar het 1 inde internetadres. Ïnei e h s, I Triumph Rocket III, een motorblok op wielen. Foto's: GPD door Rob van Ginneken De Triumph Rocket III zorgt voor opschudding in de motorwereld. En daarbuiten ook wel. Met zijn enorme 2.3 liter motorblok en de trekkracht van een kloeke diesel auto is dit een motorfiets zoals nog nooit vertoond. De eerste rij- indrukken: waanzinnig. De Triumph Rocket in eet dik ke Harley-Davidsons als ontbijt. Met een sausje van 'single gra de' motorolie. Berijders van exotische supersportmotoren laat hij zacht wenend in de berm van de weg achter. Met één simpele draai aan de gas hendel vernedert de driedubbel gespierde Brit ze alsof hij een bromscooter in de achteruit kijkspiegels heeft. Met zijn mo numentale 2.3 liter motorblok is de Rocket III een motorfiets zoals die nog nooit eerder is vertoond. Onze eerste kennismaking met de gespierde Brit -een wereld primeur trouwens- levert ui terst verwarrende indrukken op. De kreet 'waanzinnig' is hier geheel op zijn plaats, maar het is de vraag of je dat letterlijk moet nemen of juist in de posi tieve betekenis van het woord. Subtiel is hij in elk geval niet. Je mag hem een soort motorblok op wielen noemen. De absolute hoofdrol is weggelegd voor de werkelijk gigantische 3-cilinder die in de lengte onder het bui zenframe hangt. In dit geval is de term 'brugframe' zeldzaam goed op zijn plaats. Ook binnenin de motor zijn geen halve maatregelen geno men. Zo worden er zuigers toe gepast met hetzelfde lantaren- paaldikke formaat dat je in de VIO Dodge Viper aantreft. De prestaties? De werkelijkheid overtreft zelfs de wildste fanta sie. De Rocket III levert 140 pk en -veel belangrijker- een trek kracht van 200 Nm. Evenveel als een stevige middenklasse turbodieselauto. De ontwikke lingstechneuten vertellen met smaak over de eerste keer dat het jumboformaat motorblok op hun meetbanken stond. Eerst constateerden ze tot hun verbijstering dat het blok net boven stationair toerental al twee keer zoveel trekkracht le vert als twéé stuks van hun hui dige sportmotor volgas. Daarna gloeiden eerst de drie uitlaatpij pen en toen de hele afvoer tot aan het dak van de meetruimte kersenrood op. Uiteindelijk ging de peperdure meetappara tuur reutelend ten onder. Je zou dus kunnen denken dat de Rocket HI 2.3 litermotor in dezelfde categorie thuishoort als de meer dan 300 kilometer snelle Suzuki Hayabusa, waar over enkele jaren geleden vei- ligheidsvragen werden gesteld in de Tweede Kamer. Ja en nee. De Triumph accelereert welis waar adembenemend hard, maar daar houden de overeen komsten meteen op. Zijn top snelheid is bijvoorbeeld elek tronisch begrensd op 135 mijl (ofwel 217 lolometer) per uur. Niet eens zo gek snel. Triumph meent dat je op zo'n Cruiser model zonder stroomlijn an ders als een wapperende vlag aan het hoge stuur komt te hangen. Daar is iets voor te zeg gen. Wie wil er immers met pakweg 250 kilometer per uur volledig onbeschermd en met zijn benen vooruit in de 'easy rider' positie vol in de rijwind zitten? Overigens kent deze motor meer elektronische veiligheids systemen. Om te voorkomen dat de toch heus sportautobre- de achterband bij het optrek ken spontaan gaat doorspin- nen, wordt de trekkracht in de lagere versnellingen met zeven procent teruggeschroefd. Pas in de hoogste twee versnellingen heb je echt alle power beschik baar. Het effect blijft verbijste rend, kunnen we melden. Wan neer je bij 1500 toeren in zijn 'vijf het gas opendraait trekt er een lichte zindering door het blok en begint de mastodont vervolgens te accelereren alsof je van achteren door een stoomlocomotief wordt opge duwd. Ook heuvel op zwiept de snelheidsmeter in een keer door naar zijn topsnelheid. Juist die nog nooit eerder ver toonde souplesse en onverge lijkbaar snelle inhaalsprint ma ken de Rocket III tot een heel bijzondere motorfiets om op te rijden. Onzinnig? Absoluut! Maar geldt dat ook niet voor een Ferrari, Porsche of zelfs een grote terreinwagen? Bovendien is Triumph erin geslaagd een verrassend goed berijdbare mo torfiets neer te zetten. Met een gewicht van 320 kilo schoon aan de haak is hij niet bepaald flitsend of lichtvoetig, maar ge lukkig is het zwaartepunt mooi laag, zodat hij in handen van een ervaren rijder toch verras send strak een bocht om wil. De Rocket III remt bovendien als een blok. Voor een cruiser model zijn dat beslist geen van zelfsprekende zaken. Zie deze raket op wielen maar als de 'overtreffende trap' van dit type motorfiets. Hij is vanaf eind ju ni leverbaar en kost 20.990 eu ro. Daarmee zit hij dus op Har- ley-Davidson-niveau. Het is al leen de vraag of de Harley-rij- ders deze Triumph zelfs maar willen bekijken. Karakter heeft hij in elk geval zat. door Henk van den Boom Barcelona - Binnenkort barsten de zo mervakanties weer los. De Spaanse toeristenbazen rekenen erop dat u al lemaal weer een plekje aan een van de mooie costa's komt uitzoeken. Al de cennialang geldt Spanje als een van de grote (en goedkope) vakantielanden. Ook nu nog is het, na Amerika, het be langrijkste toeristenland ter wereld. De prognose voor dit jaar: 53 miljoen buitenlandse toeristen. De bulk wordt gevormd door de Britten die massaal (16 miljoen exemplaren) Het Kanaal oversteken. Na de Duitsers, Fransen en Italianen komen wij: 2,3 miljoen Nederlanders brengen dit jaar een bezoek aan Espana. Zonder al deze zonzoekers zou de Spaanse economie als een zandkasteel in el kaar zakken. Want bijna 15 procent van wat de Spanjaarden samen ver dienen komt uit de toeristische sec tor. Al is de officiële prognose voor 2004 niet slecht, bij sommige wakkere ho teleigenaars kriebelt toch de onzeker heid. De reserveringen zijn niet wat ze waren en het voorseizoen kwam slechts aarzelend op gang. Deskundi gen op het gebied van vrijetijdsbeste ding proberen al jaren te ontraadse len waarom de toerist het ene jaar wegblijft terwijl hij juist wordt ver wacht, en het andere jaar juist onver wachts komt opdagen. Meestal worden de oorzaken gezocht in de monocultuur van zon en strand, het mediterrane menu, en in de vraag of Spanje al dan niet als cul tureel vakantieland wordt aange merkt. Dit jaar spelen in de talrijke analyses uiteraard de terreuraansla gen van 11 maart in Madrid een pro minente rol, alsmede het EK-voetbal in Portugal, een evenement dat me nig Europeaan de komende weken in eigen land aan de buis kluistert. Waar de Spanjaarden in ieder geval niets over willen horen is de prijs van hun land. Net als in andere landen van de eurozone zijn de prijzen in Spanje de afgelopen twee jaar om hoog geschoten. In korte tijd is het goedkope peseta-land veranderd in een duur euro-land, alle officiële cij fers en beweringen van bewindslie den en economen ten spijt. Het kopje koffie of het pilsje van 100 peseta's werd plotseling 100 eurocent ofwel 1 euro, wat bijna het dubbele is van de prijs vóór de introductie van de euro. Restaurants, bars, hotels en campings hebben de omschakeling naar de euro dankbaar aangegrepen om dichter naar het Europese prijs peil te kruipen. Is Spanje daarmee een voor Neder landers duur vakantieland geworden? In vergelijking met landen als Turkije en het voormalig Joegoslavië verliest Spanje de prijzenslag. Maar kijkje naar Frankrijk, Amerika, Duitsland of ons eigen land, dan is het nog altijd redelijk goed(koop) toeven aan de andere kant van de Pyreneeën. Zeker als je het een beetje slim aanpakt. Dat begint al met de reis. Met de ei gen auto over de steeds duurder wor dende tolwegen kan wel eens heel onvoordelig uitvallen in vergelijking met de vele goedkope vluchten die worden aangeboden. Boodschappen doen in de dure campingwinkel in plaats van in de supermarkt om de hoek scheelt ook een flinke slok op een borrel. De Spanjaard heeft ook nog altijd de goede gewoonte om te eten wat het seizoen schaft. Dus is het niet handig om per se boontjes te willen eten als er nauwelijks boontjes op de markt zijn, want dan betaal je vijf keer zo veel. Uit eten gaan is net zoiets. Wie op de boulevard a la carte wil eten, betaalt gauw drie keer meer dan in de kleine re restaurantjes even buiten de toe ristische zone. Meestal zijn die res taurantjes ook nog veel gezelliger en lekkerder. Wil je helemaal in de stijl van econo my class vakantie vieren, pas je dan aan het ritme van de lokale bevolking aan. Elke Spanjaard houdt een uitge breide middagpauze en benut die paar uur voor een goede maaltijd, ge volgd door de beroemde siësta. Elk Spaans restaurant is verplicht 's mid dags een dagmenu aan te bieden voor niet meer dan 10 euro. De kwali teit van het 'menu del dia' is gegaran deerd goed als er veel auto's met Spaanse nummerborden op de par keerplaats staan. Fietsen blijft een zeer populaire be zigheid onder Nederlanders. Er wordt steeds meer verlangd als het om fiets- plezier gaat: een goede fiets, kwali tatief goede onderde len, goede kleding. Het belang van een goedzit tend zadel dringt ook steeds meer door. In feite zou elk zadel anders moeten zijn, het is als een vingeraf druk: zeer persoonlijk en uniek. Er zijn meer dan honderd soorten zadels in Nederland te koop, verschillend in materiaal en voor verschillende doeleinden: gelzadels, lederen zadels, voor woon-werkverkeer, ge zondheidszadels, voor racefietsen, ATB- en Trekking-fietsen, voor dames en heren, voor volwassenen, voor kinderen... En dat in di verse prijsklassen. Slechts enkele fietsspecialisten hebben het nieuwste -en tevens exclusiefste- lederen za del in huis, dat op de Nederlandse markt verkrijgbaar is. De Brooks New Swallow kost maar liefst 295 euro! Een bijzondere prijs, voor de Rolls-Royce onder de zadels. De fa brikant, het Engelse Brooks, is marktleider op het gebied van lederen zadels. De New Swallow is een moderne replica van een origineel jaren '30 racezadel, de B-17 Champion Swallow. Het traditionele hand werk in combinatie met de moderne materi alen en leer, maakt het een waar collector's item. Het frame is van titanium, het leren dek is door een 'meester zadelmaker' van Brooks met de hand opgenaaid en beslagen met originele koperen nagels. De productie tijd van dit zadel is ongeveer 6 uur. www.agu.nlwww.brookssaddles.com Maserati/Hummer We hadden al fietsen van BMW, Mercedes, Jeep, Minardi, Renault en nog veel meer automerken, nu is er ook een nieuwe fiets van Maserati: de full carbon Cortina. Nieuw inderdaad, want Maserati maakte al racefietsen in samenwerking met Bian- chi. Nu dus ook moun tainbikes in samenwer-. king met Colnago, dat voordien zaken deed met Ferrari. Die verschuivin gen lijken erger dan ze zijn: Ferrari en Maserati behoren tot dezelfde Fiat familie. In navolging van de stoe- re terreinwagen van het Amerikaanse leger zijn ook de terreinfietsen van Hummer naar Nederland gekomen. De Hummer- club heeft het importeur schap verworven van de twee types opvouwbare mountainbikes die Hum mer heeft geproduceerd, een burgeruitvoering in geel of zwart en een mili taire versie in legergroen. Beide types zijn verkrijg baar met Shimano LX of XT afmontage. Achteruitkijkhelm Reevu levert een fiets- helm met een ingebouwd achteruitkijkssysteem. Daarmee heeft de fietser constant zicht op wat er zich achter hem in het verkeer afspeelt. De Ree vu-helm laat de fietser ge ruster en minder gespan nen aanhet verkeer deel nemen én zou ongeluk ken helpen voorkomen. Voor meer informatie: www.reevu.com Shanghai weert fiets Een opmerkelijke omme zwaai in China. Het stadsbestuur van Shang hai heeft besloten twee- wielers in alle belangrijke straten te weren. Decen nia lang was de fiets hier nog de 'king-of-the-road', maar nu zijn het de au to's die de heerschappij op de weg opeisen. Vol gens de lokale politie zijn de fietsen verworden tot 'sta in de weg'. personenautofabrikant van China en werkt ook samen met General Mo tors en VW. Met 600.000 personenauto's neemt de onderneming in Shanghai 30 procent van de totale automobiel- markt in China voor haar rekening. De Nederlandse import directeur Bert Waterman is er absoluut van over tuigd dat de aantallen die hij verkoopt, de ko mende tijd zullen stij gen, ook door de ver nieuwde 25 die midden juli komt. Van de nieuwe 45 zullen er dat niet meer dan 500 worden, verwacht hij. De opgefriste Rover 45. Foto: MG Rover de door Tata in India ge maakte Indica die City- Rover gaat heten, komt ook op een later tijdstip wegens productiepro blemen. MG Rover is nog altijd op zoek naar een stevige partner, want anders zal de voormalige BMW- dochter het hoofd nooit boven water kunnen houden. Moedermaatschappij Phoenix Venture Hol dings en Shanghai Auto motive Industry Corpo ration hebben nu een overeenkomst getekend voor strategische sa menwerking. De Chine se groep is de grootste --

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19