TOUR DE FRANCE 'Vijf minuten op tv hebben grote impact' Auteur Walsh kan zijn vragen niet kwijt bij Armstrong Record zei Hinault zogenaamd niets etl 'Ik vind het opvallend dat de deksel weer op de beerput wordt geschoven' Karsten Kroon beseft dat hij in een wielerwereld leeft die primair in elkaar steekt Fransman probeerde ploeggenoot Lemond wel degelijk te flikken pkmakers: nstrong op een Voor de bookmakers ie zege van de 91ste Ron- i Frankrijk, die morgen al vast. De Amerikaanse ler Lance Armstrong deie Tour voor de zesde keer pn en de Duitser Jan Ull- voor de zesde keer De gerenommeerde wedkantoren Ladbrokes jlliam Hill komen beide tot ïsdtslag. Gokkers zetten na mjo hun geld op de Span- tfapn Mayo en Heras en de Hamilton. /erbod voor <a Gonzalez Wielrenner Gorka Gonza- In de ploeg Euskaltel heeft tartverbod gekregen voor lur. Bij een bloedtest werd Spanjaard een te hoge itocrietwaarde geconsta- ■J Dit kan wijze op het ge- •J Ivan bloeddoping epo. Alle re renners van de 21 teams na de controle toestem- morgen in Luik van start enjn Luca niet in ur-ploeg Saeco e 0 De Italiaanse wielerfor- erf Saeco heeft besloten Da- F; rfi Luca niet op te nemen in vi^ectie voor de Ronde van te|aïjk. De 28-jarige Italiaan dit jaar betrokken 0jn dopingzaak. Hij wordt rqTour vervangen door de H^er David Loosli. derzoek naar ^-gebruik Millar Bij de rechtbank van tnjerre, nabij Parijs, loopt een ïn jhtelijk onderzoek naar lvoieend epo-gebruik van de OO.enner David Millar. De ad- ei it van de Brit heeft dat erdag gezegd. Millar, die een startverbod kreeg de Ronde van Frankrijk, is iet ns zijn advocaat twee uur itepord door een onderzoeks- i) er. De Schotse wereldkam- eeri tijdrijden heeft daarbij :uw toegegeven epo te deen gebruikt. 1 sbandje voor d tegen kanker Lance Armstrong start t^en in de proloog met het- gele polsbandje als waar- it lijUick Advocaat woensdag aching van het Neder- j zip elftal deed. De bandjes len uitgegeven door sport- Nike en de Lance Arm- Foundation en zijn be- om wereldwijd geld op te ;en voor de strijd tegen ;r. Op de bandjes staat de ■Live strong". Ze zijn on- idere via internet te be- ;n. De actie wordt breed iteund. Ook voetballers tejuud van Nistelrooij en Henry en een aantal ers op Wimbledon ver- en met een geel bandje trajle pols. hei SP< U fy» vrijdag 2 JULI 2004 door Ad Pertijs luik - Hij had hem al gezien, op de eerste rij van de grote zaal van het gedateerde Luikse ex- po-gebouw, waarin gisteren de ene na de andere Tourrenner een persconferentie gaf. David Walsh, de man die samen met Pierre Ballester het voor Lance Armstrong belastende boek 'LA Confidential' schreef, was aan geschoven om zijn 'hoofdrol speler' enige vragen te stellen. Armstrong wilde vanwege Walsh' aanwezigheid 'voor één keer' ingaan op vragen over het boek. Niet de vragen van Walsh overi gens. De Engelsman werd door de organisatie subtiel over het hoofd gezien toen hij om de microfoon vroeg. Een van zijn journalistieke vrienden echter niet. Die vroeg Armstrong wat hij er van vond dat een van zijn oud-ploeggenoten uit de school had geklapt over doping. De vijfvoudig Tourwinnaar zei: „Laat me één dingen zeggen nu hij hier zit: van buitengewone beschuldigingen verwacht ik, dat ze gevolgd worden door buitengewone bewijzen. In de vijf, zes jaar dat Walsh met het boek bezig is, heeft hij ze niet kunnen vinden." De beschuldi gingen vragen volgens Arm strong ook om een buitengewo ne juridische reactie. „Ik be steed al mijn tijd en mogelijk heden om gerechtigheid te brengen in deze zaak. Gelukkig krijg ik veel reacties van men sen die me zeggen: waar gaat dit over. Ze hebben het boek gelezen en komen tot de con clusie dat er niks is." De man op de eerste rij was niet onder de indruk. Het feit dat de interruptiemicrofoon bij hem vandaag werd gehouden, zegt volgens hem veel. „Ook viel het me op dat hij niet in ging op de inhoud van de ge stelde vraag." Walsh had Armstrong twee din gen willen vragen: „Over David Millar en waarom zeventien da gen na het verschijnen van het boek de Franse uitgever nog al tijd niet is aangeklaagd?" Mil lars bekentenis epo gebruikt te hebben, moet volgens Walsh voor Armstrong een nachtmer rie zijn. „Omdat Millar een van zijn vrienden is en omdat Millar een van de hoogst geplaatste personen in het peloton is. Hij had hier willen vertrekken voor de winst in de proloog." Die antwoorden kreeg Walsh dus niet, omdat hij de vragen niet mocht stellen. Walsh zal in de Tour aanwezig zijn als jour nalist. Hij vindt dat niet meer dan normaal. „Want het enige dat ik doe, is legitieme journa listieke vragen stellen bij de prestaties van Armstrong." Hij snapt dan ook niets van de kritiek als zou hij een persoon lijke vete uitvechten met Arm strong. „In 1993 heb ik een arti kel over hem geschreven. Een heel positief verhaal. Sindsdien heb ik nooit een aanvaring met hem gehad. Geloof me, ik heb niets tegen hem persoonlijk. Waarom zou ik? Ik ben slechts een journalist die vragen heeft gesteld om te weten te komen wat er aan de hand is binnen het wielrennen. Het is niet juist nu je ogen te sluiten als ze daarvoor (in 1998) bij iedereen zijn opengegaan. Ik vind het opvallend dat het deksel weer op de beerput wordt gescho ven. Alsof het aanpakken van enkele mensen alle problemen heeft opgelost. Wat de wieler sport nodig heeft, is een veel grondiger schoonmaak dan nu het geval is. Ik zou willen dat er in 2005 een Tour wordt gereden waarbinnen iedereen zich op zijn gemak voelt. Toch stelt Walsh dat het boek geen persoonlijke getuigenis van hem is. „Ik zeg niet dat ik hét weet. Ik heb alleen vragen gesteld aan mensen die er veel meer van af weten dan jij en ik." Een van die personen is Armstrongs voormalige ver zorgster Emma O'Reüly. „Ze heeft gesproken omdat ze dacht dat het moest. Zo waren er meerdere mensen. Het is aan de lezers om vervolgens een oordeel te vellen over Lance." Ook Walsh zegt adhesiebetui gingen te hebben ontvangen. „Voormalig vice-president Baal van de UCI vond het een op merkelijk boek. Christian Preudhomme, de nieuwe num mer twee van de Tourorganisa tie, zegt dat er vragen blijven hangen en Jean-Marie Leblanc zegt niet te weten of Armstrong 'clean' is." door Ad Pertijs Karsten Kroon maakte naam in de Tour van 2002. Vorig jaar was hij er niet bij. Dit keer weer wel. Een 'beetje romanticus' over de storende impact van de Ronde van Frankrijk. Het was een mooie zonnige zondag in 2002, 'de veertiende juli', in Bretagne. Wat de dag van de Fransen had moeten worden, werd de dag van de Nederlanders. In Plouay won Karsten Kroon de Touretappe, voor Servais Knaven en Erik Dekker. Kroon kijkt terug op die dag. „Het was een harde koers. Van af het begin werd er volle bak gereden. De hele dag ontsnap ten er groepjes. Het tempo lag de eerste twee uur constant bo ven de vijftig per uur. Net na de bevoorrading reed ik weg met een groepje van in totaal zeven man. Daarna volgde het span nendste moment van die dag: blijven we weg? In het begin had ik er geen vertrouwen in dat we voorop zouden blijven. Maar goed, ik vond het al mooi dat ik een keer in beeld kon rij den. Daarvoor was ik meege gaan naar de Tour. Jarenlang heb je zelf voor de tv naar de Tour zitten kijken. Nu rijd je daar zelf op die televisie. Voor het eerst in zo'n ronde, het is me iets." „Aan winnen, of aan 'hoe te winnen' denk je in het begin to taal niet. Ik had er tot op dat moment nog nooit bij stil ge staan dat ik zo'n grote koers kon winnen. Daarvoor ben ik teveel een realist. Ik heb nooit geroepen of gedacht dat ik daar een rit zou gaan winnen. Het overkwam me." „Ik was die dag wel heel erg emotioneel. Een combinatie van de dood van de vriendin van een van mijn vrienden en het feit dat je beseft dat je ja renlang zo hard geknokt hebt voor een dag als deze. Kroon was ook tijdens de pers conferentie in 'topvorm'. Hij vertelde recht uit het hart over het wielerleven vol frustraties en ontberingen, de emoties en het gelukzalige gevoel dat die ene ritzege het allemaal waard was geweest. Was die emotio nele topvorm ook verantwoor delijk voor de etappezege ge weest? De realist Kroon schudt van nee. „Als er kansen zijn op de zege ben ik op mijn best. Ik weet niet wat dat is. Leon van Bon heeft het ook. Wat dat be treft ben ik met hem te vergelij ken. Als wij er bij zitten, is de kans groot dat we ook winnen." Pijnlijk En dus keek Nederland uit naar de Tour van 2003. Kroon mocht echter niet van de ploegleiding. „Het was terecht", zegt hij nu. „Ik was niet gezond en reed niet goed genoeg. Ik heb het de ploegleiding dan ook nooit kwalijk genomen. Al was het wel heel pijnlijk voor me. Met mijn vriendin ben ik in de we ken van de Tour op trainings kamp geweest in de Provence. De eerste week heb ik - heel dwars - de Tour niet gevolgd. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en dus heb ik later toch gekeken. Het was voor mij een heel harde perio de. Je hebt het gevoel er niet bij te horen. Daarbij komt het feit dat uitgerekend de Tour de koers is die het meest op mijn lijf is geschreven. Ik kan drie weken meekoersen en mee schuiven op het juiste mo ment." Zo hoog zijn ster was gerezen in 2002, zo hard duwde de buiten wereld hem in 2003 al weer van dat voetstuk. „Je hoort verhalen in de trant van: hij heeft aan de ritzege van 2002 een nieuw contract overgehouden en nu gelooft hij het wel weer. Onzin natuurlijk." Het gevoel daarbij is dubbel:Aan de ene kant trek ik me er niets van aan. Omdat ik weet wat er wel aan de hand is. Aan de andere kant wil je het jaar erop graag laten zien dat men er naast zat. Boosheid en frustratie kunnen dan op zich goede motivaties zijn." Wat was er wel aan de hand? „Ik heb een fout gemaakt door de Tour van 2002 te willen uit rijden. In de elfde rit ben ik ge vallen op de Aubisque. Ik werd aangereden door een auto. Ei genlijk had ik daarna moeten stoppen, maar ik ben doorgere den. Omdat het net kon. Achter weet ik: dat doorrijden heeft me een jaar gekost. Het duurt zo lang eer je weer goed bent. 2002 was sowieso een absurd jaar. Normaal val je twee keer in een seizoen. Dat jaar ben ik zestien keer onderuit gegaan. Domme pech, dat wel, maar het is slo pend voor je lichaam." Na het mislukte jaar 2003 gooi de Kroon het de afgelopen win ter over een andere boeg. „Niet zozeer vanwege 2003. Als prof had ik nooit een goed voorjaar gereden. In 2002 ook niet. Dat heb ik willen veranderen door op een andere manier te trai nen. Meer op vermogen, min der op hartslag. Een metertje op de fiets geeft aan met welk vermogen je trapt. Dat is veel preciezer dan afgaan op de hartslag. Daarnaast heb ik heel veel duurtrainingen gedaan." Was hij daarvoor nooit zo'n trainingsbeest? „Zo moetje het niet zien. Ik heb nooit moeite gehad met trainen. Of met de motivatie ervoor. Het is een an dere manier van werken die ik heb ontdekt. En ik moet zeg gen: dit jaar had ik een heel goed voorjaar." Intuïtie Op 1 mei won hij de Henninger Turm, door sprinter Danilo Hondo in de regen achter zich te laten. Ook weer zo'n zege waar hij achteraf niet van staat te kijken. Ondanks de snelheid van de Duitser. „Na een zware wedstrijdperiode, op een mo ment dat je voelt dat je naar de kloten bent, ben ik op mijn best. Dat was dus ook na de Amstel Gold Race en Luik-Bas- tenaken-Luik. Oké, Hondo zat er bij in de kopgroep. Ik dacht er niet bij na hoe ik hem moest kloppen. Noem het intuïtie. Ik voelde me de sterkste. Hondo mag dan wel een sprinter zijn, die normaal veel rapper is dan ik. Maar alleen als hij de hele dag uit de wind gehouden is. Na zo'n zware wedstrijd over 215 kilometer heb ik meer over dan hij. Dat weet ik. Vlak voor de finale heb ik als een soort test nog een paar keer aange vallen. Om te kijken hoe fris de anderen er nog bij zaten. Toen wist ik het eigenlijk al." Romanticus Het gevoel van die zege is vol gens hem niet te vergelijken met dat van Plouay. „Wel een mooi gevoel hoor." De emoties waren een stuk minder. Het is de realist in hem. „Toch ben ik ook een beetje een romanticus hoor, maar soms relativeer ik de dingen iets te veel." Die 'romanticus' leeft volgens hem in een wielerwereld die erg primair in elkaar steekt. „Maar dat vind ik prima. Je leert de mechanismen van de sport kennen. Voor een gedeelte komt het aan op politiek. Het belangrijkste daarbij is niet te veel vijanden te hebben. Je moet goed kunnen omgaan met je collega's. Ik ervaar de sport wel als eerlijk. Zoals het terecht was dat ik vorig jaar niet meeging en ik nu weer wel mee mag. Omdat ik goed genoeg rijd. Wielrennen is wat dat be treft een heel erg confronteren de sport. Een voetbalspits die niet scoort kan - misplaatst - zeggen dat hij geen goede bal len aangespeeld kreeg. Als wiel renner kun je alleen maar naar jezelf kijken. Ik vind dat mooi." Zijn Tourselectie ziet hij als een beloning voor zijn inzet van het afgelopen voorjaar. „Zo werkt dat bij Rabobank." De romanticus in hem gaat weer genieten en op zoek naar dat ene gelukzalige moment. De realist in hem schudt het hoofd als hij denkt aan de alles overheersende ronde. „De im pact van de Tour stoort me. Mensen willen maar een ding weten: ga je de Tour rijden? Ik doe zoveel meer, maar dat inte resseert ze kennelijk niet. Vol gens mij is het gevolg van de enorme aandacht die de media aan de ronde schenkt. Je moest eens weten wat de impact is als je vijf minuten op de televisie bent geweest. Eerlijk waar: als je in Big Brother zit, ben je be roemder dan Erik Dekker." door Edward Swier Nog niet eerder lukte het een wielrenner de Ronde van Frank rijk zes keer te winnen. Lance Armstrong waagt vanaf morgen een poging. Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Indurain ontdekten ech ter dat bij vijf zeges hun plafond lag. Om uiteenlopende redenen. De archieven leren dat Arm strong nog heel wat beren op zijn weg kan tegenkomen. Of vrieskou, of opstandige suppor ters, of fysiek ongemak, of ster kere tegenstanders... Een duik in de geschiedenis, die mogelijk meer kan vertellen over de toe komst. Vandaag: Bernard Hi nault. Sympathiek is anders. Sluw, slinks en wraaklustig fietste Bernard Hinault - die ook nog eens écht hard kon trappen - over 's heren wegen. Het bracht hem ver. Maar niet verder dan vijf Tourzeges. Omdat zijn knie- en hem, de man die zulke zwa re verzetten trapte, dwars zaten. In 1980 en 1983 ging het geel daarom aan hem voorbij. En in 1986? Toen mocht hij eenvou digweg niet meer winnen. Om dat hij daar zelf mee had inge stemd. Het was een zakelijke overeenkomst. Een deal, zoals Amerikanen die kunnen slui ten. En waar Amerikanen je ook aan houden, hoe anders jij daar - als koppige Breton - ook over denkt. Op het moment dat Ber nard Hinault in 1985 zijn vijfde Tourzege binnenhaalde, beslis te de Fransman feitelijk ook de Tour van 1986. Die zou hij nooit winnen. Niet mogen win nen. Het bleef bij vijf, basta. Hoezo? Greg Lemond had in 1985 als een voorbeeldig ploeg genoot in de remmen geknepen voor hem, in 1986 zou Hinault dat omgekeerd ook moeten doen. Hinault had daar echter geen zin in, wilde niet door de knieën. Het was dat Lemond goed genoeg was om Hinault af te stoppen, stevig in zijn schoe nen stond tijdens de psycholo gische oorlogvoering. Anders was de Fransman de boeken in gegaan als eerste zesvoudig Tourwinnaar. Hoe onsympa thiek dat ook geweest zou zijn. Hinault had zijn kansen gehad. Maar zijn knieën hadden hem meer dan eens in de steek gela ten. In 1980 was het gedurende de eerste Tourdagen koud en nat. De Fransman ging te diep, beschadigde zijn knie en moest opgeven. Joop Zoetemelk kon zodoende de Ronde winnen. In 1983 ging Hinault zelfs hele maal niet van start. Opnieuw gooiden knieklachten roet in het eten. Niet vreemd mis schien als je beseft dat Hinault een zwaardere versnelling trap te dan goed voor een mens is. Het zal Armstrong niet gebeu- Tourklasseringen Bernard Hinault: 1978: 1 1979:1 1980: uitgevallen 1981:1 1982: 1 1983: niet gestart 1984:2 1985:1 1986:2 ren, die trapt al jaren een 'kleu terverzetje'. In 1983 kwam Hinault ook tot een breuk met zijn streekge noot, ploegleider, bescherm heer maar toch vooral - omdat Hinault vond dat hij alles zelf wel kon bepalen - loopjongen Cyrille Guimard. Hinault richtte met hulp van de vele miljoenen van Bernard Tapie een nieuwe ploeg op, het in alle opzichten opvallende La Vie Claire. Met het in Mondriaan-achtige te nues gehulde team kreeg de wielersport een nieuwe dimen sie. Wielrenners ontvingen plots miljoenensalarissen, de sport veramerikaniseerde qua opzet, aanpak en stijl. Niet in de laatste plaats dankzij een Amerikaan, Greg Lemond. De miljoeneninjectie van stre ber en naar later bleek 'mees- teroplichter' Tapie had niet di rect succes. In 1984 was Hi- naults voormalige Renault - knecht Laurent Fignon hem te slim af in de Tour en leek de kans op eeuwige roem als re cordhouder verkeken voor Hi nault. Voor 1985 werd echter een plan gesmeed. Lemond, het jaar er voor nog ploegmakker van Fig non, moest Hinault aan de fel begeerde vijfde zege helpen. Voor veel geld werd hij getrans fereerd. De opzet lukte, met bloed, zweet en tranen. Lem ond, ook niet gek natuurlijk, had allang door dat hij door zijn transfer zijn kansen op di rect Toursucces verspeelde en bedong dat hij in 1986 kopman zou zijn. Hinault stemde toe. Maar de Bretonse belofte bleek niet veel waard. Hinault deed alles om Lemond het leven zuur te maken. Opeens heette het in Hinaults woorden „dat Lemond wel moest tonen een waardig gele-truidrager te zijn." Met andere woorden: anders draag ik 'm gewoon weer tot in Parijs. De Amerikaan, uit het lood ge slagen door de oneerlijke con currentie, hield de rug recht. Speelde mooi weer. Maar ver klaarde na zijn carrière dat er sprake was van een gewapende vrede. „We haatten elkaar tot op het bot, maar de buitenwe reld mocht dat niet weten." Toneelspel Vandaar ook dat toneelspel op de Alpe d'Huez, op 21 juli 1986. Hand in hand reden de twee de laatste bochten van de beroem de klim. Hinault lachte, presen teerde zijn opvolger Lemond triomfantelijk aan het volk. On derweg, en de dagen vooraf gaand, had Hinault echter tel kenmale zijn uiterste best ge daan Lemond eraf te rijden. Het was dat Lemond - Yank als hij was - voldoende ruggengraat had om de sluwe vos weer woord te geven. Binnenbrandje Het binnenbrandje leverde een bijzonder schouwspel op. Hi nault haalde uit in de lange tijd rit, ging in de högrit naar Pau een verbond éai met Pedro Delgado, maartnoest de dag er op richting Superbagnères de tol betalen. Van de vier minu ten die hij had gesprokkeld, gingen er ruim drie verloren. In Superbagnères nam Lemond het geel over. Lemond weer stond in de rit naar Alpe d'Huez een laatste aanval van zijn ploeggenoot, liet zich aan de streep het toneelspel van de verrader welgevallen. Tot op de Champs Elysées bleef de Ame rikaan echter over zijn schou der kijken. „Records zeggen me niets", probeerde Hinault de kou nog maar eens uit de lucht te halen. „Dankzij mij is Greg een heel goed coureur gewor den. Hij zal later nog veel heb ben aan de psychologische oor log die ik tegen hem heb ge voerd", klonk het in Parijs. Ja, ja. Karsten Kroon: „Ik kan drie weken meekoersen en meeschuiven op het juiste moment." Foto: GPD g Lemond (links) en Bernard Hinault gaan na de nodige strijd gebroederlijk over de streep op Alpe 3 U^Z. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15