EK 2004 Grieken blijven Europa verbazen Voor Henk Kesler is het EK sportief en financieel geslaagi Klap voor Oranje harder dan verwacht Co Adriaanse beste; alternatief voor Cruijf 'Ein zweite Davids' euro 2004 in cijfers de staat van oranje Van Hooijdonk bedankt niet albufeira - Pierre van Hooij donk piekert er niet over om net als Frank de Boer en Jaap Stam een punt te zetten achter zijn interlandcarrière. De spits van Fenerbahe en Oranje wordt in november 35 jaar, maar hij voelt zich nog fit genoeg om door te gaan. Van Hooijdonk heeft inmiddels 42 interlands en 12 doelpunten achter zijn naam staan. „Bedanken voor het Nederlands elftal doe je niet", zegt Van Hooijdonk. „Waarom niet? Omdat het een eer is om voor het Nederlands elftal uit te komen." Luis Aragones trainer Spanje madrid - Luis Aragones is be noemd tot bondscoach van Spanje. Hij wordt de opvolger van Inaki Saez, die van het to neel verdween na de vroegtijdi ge uitschakeling van het land op het Europees kampioen schap voetbal. Aragones, een zestiger, was het afgelopen jaar werkzaam bij Real Mallorca. Deurwaarder naar ticketbureau Amsterdam - In de strijd tegen zwarthandelaren heeft de UEFA een deurwaarder naar het Am sterdamse kaartenbureau Tic ket Unlimited gestuurd. De man wilde kaarten voor de fina le van het EK in beslag nemen. Hij trof niets aan. De betreffen de tickets waren al in Portugal. Bulgaarse coach Markov weg sofia - Voetbaltrainer Plamen Markov keert na de zomer niet terug als bondscoach van Bul garije. Hij heeft besloten om zijn aflopende contract bij de Bulgaarse voetbalbond niet te verlengen. Markov presteerde in Portugal slecht met het na tionale team. Bulgarije verloor de drie groepswedstrijden van Zweden (0-5), Denemarken (0- 2) en Italië (1-2). Onderzoek naar Van Nistelrooij lissabon - De UEFA gaat een disciplinair onderzoek instellen naar het gedrag van Ruud van Nistelrooij, bij de halve finale van Nederland tegen Portugal. De spits van Oranje zou onmid dellijk na het eindsignaal woensdag de Zweedse scheids rechter Anders Frisk hebben beledigd. De UEFA verwacht vandaag al uitspraak te doen. Oranje terug in Nederland schiphol - Ongeveer de helft van de spelers en begeleiders van het Nederlands elftal arri veerde gisteravond op Schip hol. Na de verloren halve finale tegen Portugal (2-1) keerden ze met een speciaal door de KNVB geregelde vlucht terug. De se lectie reisde niet in voltallige sa menstelling naar Amsterdam. De helft van de spelers bleef met familie achter in Portugal of ging naar een andere (vakan- tie)bestemming. vrijdag 2 JULI 2004 door Jaap van Essen lissabon - KNVB-directeur Henk Kes ler windt er absoluut geen doekjes om: wat hem betreft blijft Dick Advo caat gewoon bondscoach. Tot 2006 zoals in zijn contract staat. „Dick is aangesteld als een soort projectma nager. Zijn eerste doel was meedoen aan het EK in Portugal. Dat is gelukt. De volgende doelstelling was een plaats bij de laatste vier. Ook daaraan is voldaan." Kesler is al met al tevreden over het verloop van het EK. „Niet alleen wat betreft het resultaat. Want Oranje heeft een paar wedstrijden gespeeld waarin pure reclame voor het voetbal en dan vooral het Nederlandse voet bal werd gemaakt. Die wedstrijd te gen Tsjechië was geweldig, die tegen Letland was ook goed. Daarmee zijn we op de kaart gezet." Dat laatste is niet onbelangrijk voor de KNVB, want juist het aanvallende imago van Oranje is belangrijk voor de werving van sponsors. „Onze part ners waren inderdaad ook blij met dit toernooi en de wijze waarop wij hun belangen hebben uitgedragen. Dat vertaalt zich in onderhandelingen over nieuwe contracten. We voeren her en der al gesprekken die onge twijfeld resultaat zullen opleveren. Het zegt natuurlijk ook wel iets dat Nike, een van onze belangrijkste sponsors, het contract inmiddels heeft verlengd tot 2010." Ook anderszins is het EK van 2004 fi nancieel goed geweest voor de KNVB. „In de begroting gingen we uit van een nettowinst van ongeveer 1,5 mil joen euro. Door de uitstekende resul taten is dat aanzienlijk meer gewor den. In totaal hebben we ruim tien miljoen aan premies van de UEFA ge kregen. Natuurlijk zijn de kosten alles bij elkaar best hoog geweest, maar we verwachten nu een winst die ruim boven de twee miljoen euro ligt." Veel tevredenheid dus bij de KNVB, maar Kesler spint niet louter van ge not. „Ik heb me vreselijk geërgerd aan de manier waarop Dick Advocaat vanuit bepaalde kringen en vanuit de media is aangepakt. Er zijn echt gren zen overschreden. Ik begin het zo langzamerhand van de zotte te vin den dat de media iedereen maar wat laten roepen. Mensen als Hugo Borst en Johan Derksen hebben nooit op een fatsoenlijke wijze tegen een bal kunnen trappen, maar mogen overal hun zogenaamd deskundige mening over geven. Voor Jan Mulder geldt hetzelfde, maar die kon tenminste nog aardig voetballen. Ik vind dat be paalde mensen te ver zijn gegaan." Mede door die 'demonisering' zit Henk Kesler komende week ('de exacte dag is nog niet bekend') aan tafel met Dick Advocaat. „Nogmaals, wat ons betreft gaan we samen door. Maar mocht hij er anders over den ken, dan hoor ik dat van hem. Ik weet het echt nog niet. Zonder op dec ken vooruit te lopen kan ik wel e gen dat wanneer Dick stopt, w zoek gaan naar een compleet niejl technische staf voor Oranje." j Met journalist en presentator BI Jansma is 'een oriënterend gespft gevoerd over een functie als coma nicatieadviseur bij de KNVB. Nap EK komt een vervolggesprek. Janji bevestigde de gesprekken met] KNVB in een tv-programma ii SBS6. „Mijn besluit hangt af vai] KNVB, de opvolger (van Advocf red.) en mijn stemming." door Peter van Duyl porto - Eerst noemde de voet balwereld het een verrassing, maar de prestaties van Grieken land op EURO 2004 kunnen al lang geen toeval meer zijn. De Grieken schakelden gisteravond de favoriete Tsjechen uit (1-0) en verlengden hun mooiste mo menten uit de sportgeschiedenis met weer een wedstrijd. .De finale van het EK krijgt dus hetzelfde affiche als de ope ningswedstrijd op 12 juni. Toen werd de zege van de Grieken op Portugal (2-1) door de voetbal wereld nog met verbijstering ontvangen, maar inmiddels heeft Griekenland heel Europa overtuigd van zijn kracht. De ploeg van Otto Rehhagel be gon aan het Portugese avontuur in de wetenschap dat ze niets te verliezen had, maar na drie we ken voetbal hebben de Grieken alles gewonnen: vertrouwen, al lure en internationaal aanzien. Vooral over dat laatste moet Rehhagel zich in de handen wrijven. Toen hij zijn missie be gon, trachtte hij de Griekse top- spelers duidelijk te maken dat clubvoetbal leuk en aardig is, maar dat topvoetballers worden geboren op de grote toernooi en. EURO 2004 bewees het ge lijk van de Duitser. Begin juni waren doelman Nikopolidis (48 interlands), Angelis Basinas (47) en zelfs Theodoros Zagorakis (94) voor het grote publiek vol slagen onbekenden. In vijf EK- wedstrijden vestigden zij naam. De grote man bij de Grieken was Traianos Delias, de verde diger van AS Roma. De libero maakt al drie weken lang een bijzonder sterke indruk en be leefde gisteren zijn grootste moment van glorie. Kort voor het verstrijken van de eerste verlenging kopte hij de enige goal van de wedstrijd tegen het net en was de finale een feit. Na de zeges op Portugal en Frankrijk zagen de Grieken geen enkele aanleiding om overdreven veel ontzag te tonen voor de Tsjechen, toch uitge groeid tot titelfavoriet. Grieken land presenteerde zich op nieuw als een hechte eenheid. De ploeg heeft inmiddels haar thuisland omgetoverd in één groot gekkenhuis. Wat er zondag in de finale ook gebeurt, als de selectie maan dag naar huis vliegt, wacht haar een heldenontvangst zoals nog Traianos Delias schrijft geschiedenis door Griekenland in de verlenging naar de finale van het EK te koppen. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach geen Grieks sportteam ooit te beurt is gevallen. Duizenden Grieken bevolkten gisteren al de tribunes van het Draken-sta dion in Porto, laaiend enthousi ast over de nationale ploeg. Het ontlokte landgenoten de op merking dat ze hun eigen volk niet meer herkennen. De teleurstelling in het Tsjechi sche kamp was levensgroot. De Oost-Europeanen gaan van daag naar huis in de weten schap dat ze maar één wed strijd verloren - en nog in de verlenging ook. Ze maakten meer goals (10) dan enig ander land, ze boden spektakel en maakten indruk. De ploeg van Karei Brückner raakte er in Portugal meer en meer van overtuigd dat EURO 2004 hun toernooi zou worden. De Tsjechen wonnen het prachtige duel met Nederland en klopten Duitsland met een B-ploeg. Dat de favoriet over Griekenland zou struikelen, had werkelijk niemand verwacht. De tweede halve finale bood veel meer spektakel dan ver wacht en was zeker een aardi ger duel dan dat tussen Portu gal en Nederland. De Tsjechen - vlogen uit de startblokken, al in de derde minuut torpedeerde Tomas Rosicky de lat boven Ni kopolidis en nog eens drie mi nuten later voorkwam de Griek se doelman de openingstreffer van Marek Jankulovski. Toen de Grieken de ergste ze nuwen van zich hadden afge schud, herstelden zij de balans op het veld en na twintig minu ten was er van enig krachtsver schil geen sprake meer. Met steeds meer overtuiging werd Tsjechië tegemoet getreden. Griekenland kreeg de afgelopen weken het verwijt dat het erg defensief speelde, maar daar was gisteren geen sprake van. Vlak voor rust kregen de Tsje chen een grote tegenslag te in casseren, toen sterspeler Ned- ved geblesseerd het veld verliet. Steeds moedelozer werden de Tsjechische aanvallers van hun eigen onmacht. Almaar voor zichtiger moesten ze achterin zijn. Tomas Galasek en Vladi mir Smicer 'namen' beiden een gele kaart om een gevaarlijke Griekse aanval te voorkomen. In de verlenging kreeg Grieken land de beste kansen. Eerst miste invaller Stelios Gianna- kopoulos nog, maar net voor het einde van de eerste verlen ging kopte Traianos Delias zich de geschiedenisboeken in. HALVE FINALE Griekenland - Tsjechië 1-0 na verlenging (0-0). 105. Delias 1-0. Scheidsrechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 45.000. Gele kaart: Seitaridis, Charisteas, Karagoums (Griekenland), Gala sek, Smicer, Baros (Tsjechië) Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis, Kapsis, Delias en Fyssas; Basinas (72. Giannakopou- los), Katsouranis en Zagorakis; Vryzas (91. Tsi- artas), Charisteas en Karagounis. Tsjechië: Cech; Grygera, Ujfalusi, Bolf en Jan kulovski; Poborsky, Galasek, Rosicky en Ned- ved (40. Smicer); Baros en Koller. Topscorers: 1 Baros (Tsjechië) 5, 2 Van Ni stelrooij (Nederland), Rooney (Engeland) 4, 4. Lampard (Engeland), Zidane (Frankrijk), Lars- son (Zweden), Tomasson'(Denemarken) 3, 8. Rui Costa (Portugal), Ibrahimovic (Zweden), Heinz, Koller (Tsjechië), Henry (Frankrijk), Cassano (Italië), Charisteas (Griekenland), Ro- naldo, Maniche (Portugal) 2, Twee gele kaarten: Karagounis (Griekenland). Hij is geschorst voor de finale. door Henri van der Steen albufeira - Het Nederlands elf tal is de laatste vijftien jaar niet verwend geweest met succes volle bondscoaches. Rinus Mi- chels was twee keer, in 1974 en 1988, de man die er in slaagde Oranje op z'n Hollands te laten voetballen en de wereld onver getelijke wedstrijden te bezor gen. Daarna was het wat behel pen, niet eens zozeer qua resul taten. Hiddink haalde de halve finale van het WK van 1998, Rijkaard de halve finale van het EK 2000, Advocaat de halve fi nale van het EK 2004. Maar het spel van Oranje was zelden op windend, vaak niet eens van Nederlandse signatuur. Van Gaal was na het vertrek van Rijkaard een logische keuze, maar om allerlei redenen - waartoe ook 's mans enorme ego behoorde - werd het een totale afgang. Dat was trouwens wel jammer, want Van Gaal ver tegenwoordigde het zeer be perkte groepje trainers dat uit gaat van de aanval. De meeste trainers coachen om niet te ver liezen en belijden hun aanvals lust vooral met de mond. Advo caat is wel het meest sprekende voorbeeld van dit type coach dat geen enkele boodschap heeft aan het algemene belang en slechts denkt in eendimen sionale termen van resultaat. Oranje heeft een ambassa deursfunctie en de bondscoach wordt geacht een voortrekkers rol te vervullen. Het is een sprookje, verzonnen door de bangeriken van het trainersgil- de en nagebouwd door score- bordjoumalisten, dat alleen het resultaat telt. Voetbal, zeker op het niveau van landenwedstrij- den op een toernooi, speel je op de eerste plaats voor de har ten van de liefhebbers en de ge schiedenisboeken. Oranje won in 1974 niet, maar werd wel we reldberoemd. Michels had de ervaring, de lef, de visie en de persoonlijkheid om van Oranje in 1974 en 1988 een ploeg te maken die in een eigen, Hollandse stijl aanval lend voetbal speelde. De wereld is sindsdien wel veranderd, het is voor bondscoaches niet meer zo makkelijk hun stempel te drukken, vooral ook door de enorme, bijna perverse, aan dacht in, en de aanverwante druk, van de media. Je moet van zeer goeden huize komen om je krediet vast te houden!' (bij spelers, pers en publiek)) intussen te bouwen aan een? tal met jouw handtekening onder. De meest geschikte man oi het Nederlands elftal over te| nemen van Advocaat - even aangenomen dat de Kleine G neraal afscheid neemt - is ei blijft daarom Johan Cruijff; heeft de status, het lef, de vi? en de ervaring om Oranje te vitaliseren. Cruijff zal het ecl weer niet doen, misschien o^ dat hij geen trek heeft zijn r< tatie op het spel te zetten. Hi zou een duo kunnen vormei met iemand als Marco van Ba ten, maar dat is toch meer ee theoretische mogelijkheid. Vf Basten moet niet worden gel vraagd zelfstandig bondscoap te worden, hij zal het idee trq( wens waarschijnlijk meteen j' weghonen. Rijkaard en Advd1 caat hebben (de een in 2000,1' ander de afgelopen weken etf maanden) op hun eigen maif' laten zien dat er nog wel wat° komt kijken bij de job van 11 bondscoach; daar kun je netf min een debutant op loslate# als iemand (Van Hanegem) als persoon ongeschikt is eei grote operatie te leiden. Het mag duidelijk zijn dat d< spoeling zo wel dun wordt. Adriaanse is het beste altera, tief voor Cruijff: sterke, intel gente persoonlijkheid, groot communicator, bezield met i uitgesproken en zeer aansprj kende voetbalvisie, erkend ta! ficus. Een probleem zou kun!' nen zijn dat Adriaanse vast lil bij AZ, maar baas Scheringa j1 heeft al laten weten dat hij zi| coach in het landsbelang graf laat gaan. Tegen de zelfbewuste, soms na arrogante Adriaanse pleit het feit dat hij een werkmeth! de heeft die vooral bij clubs 1 goed werkt, omdat hij intens met spelers moet kunnen we ken om te slagen. Als het Adriaanse onverhoop1 niet wordt, dan komen we te1 recht bij een groep kundige trainers van wie het volstrekt onzeker is of ze kunnen func1 tioneren als bondscoach, tra ners als Martin Jol. Dan is he wel gedaan met het 4-3-3, Wc Jol zou Oranje 3-5-2 laten sp< len. „Het is tijd voor een niei soort Nederlands totaalvoet bal", zei Jol voor het EK. Het wel een prikkelende tekst. Stam blijft nuchter Een man van de natte ogen is Jaap Stam nooit geweest. Ook gisteravond niet, toen hij na zijn 68ste en laatste in terland van het gras van Es- tadio José Alvalade in Lissa bon stapte. „Ik ben niet zo emotioneel aangelegd." Nadat Frank de Boer maan dag al afscheid nam van Oranje, stapte ook Stam gis teravond uit het Nederlands elftal. Met nog ten minste twee seizoenen AC Milan voor de boeg wil hij meer tijd hebben voor zijn gezin, „Daar past Oranje niet in. Ik wist van tevoren dat het na dit toernooi afgelopen zon zijn. Klaar. Ik doe daar nu ook niet moeilijk over. Dit was het" Spijtig vond Stam, die op 24 april 1996 zijn debuut maak te tegen Duitsland (0-1), het wel dat hij nooit een finale van een groot toernooi speelde. Net als in 1998, op het WK in Frankrijk tegen Brazilië, en in 2000, op het EK in eigen land tegen Italië, strandde de 31-jarige reus uit Kampen gisteren in de halve eindstrijd. „Het is het gewoon'net niet'." Stam maakt zich niet al te grote zorgen over de toe komst van Oranje. „Neder land heeft met jongens als Wilfred Bouma en Johnny Heitinga absoluut talent en kwaliteit in huis. Tel daar spelers als Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart bij en de basis staat. Ik maak dat alleen niet meer mee," Ook Davids twijfelt over voortzetting interlandcarrière door Marcel van der Kraan lissabon - Het missen van de EK-finale heeft een diepere wond veroorzaakt dan de spe lers van het Nederlands elftal vooraf voor mogelijk hadden gehouden. Woede en frustratie vochten bij Edgar Davids om voorrang. De 31-jarige routinier was na afloop zo teleurgesteld door de uitschakeling in de hal ve finales tegen Portugal (2-1), dat hij nog eens goed wil na denken over zijn toekomst als international van Oranje. Davids vindt dat er hier en daar conclusies moeten worden ge trokken. Hij behoort tot de ou dere generatie Nederlands elf talspelers, die samen met de nieuwe lichting Europees kam pioen had moeten worden. Of in elk geval de finale van ko mende zondag in Portugal had moeten halen. „Ik had het idee dat deze groep er echt klaar voor was om die klus te klaren. Het is best een flinke teleurstel ling nu we er nu toch uit lig gen", aldus Davids. Het huidige Oranje werd door velen voor de start van het EK in Portugal al afgeschreven als titelpretendent. Maar Davids onthulde na de uitschakeling door het gastland dat er binnen de spelersgroep een veel beter gevoel leefde. Dat was vooral gebaseerd op de ideeën van de jongens met jvie hij vanaf 1996 of 1998 voor Nederland speel de. Het gezicht van de man, die na- £b Edgar Davids, die wordt vastgehouden door de Tsjech Pavel Nedved, heeft op het EK mogelijk zijn laatste wedstrijd voor Oranje gespeeld. Foto: Hans van Weel mens de hele groep had kun nen spreken, toonde een en al verdriet. „Als je dit team toch ziet. Ik vind het zo jammer dat we de finale niet hebben be reikt. Ook omdat er internatio nals zijn die al zeker stoppen. Dat zijn heel goede spelers. Ik had graag gezien dat we vooral met deze jongens en deze ploeg alles eruit hadden gehaald." Davids legde uit dat hij zo kort na de uitschakeling, waarbij de emoties nog diep in het li chaam en de geest borrelden, maar beter geen uitspraken moest doen over zijn toekomst bij het Nederlands elftal. „Het is een verkeerd moment om daarover een beslissing te ne men. Ik ben zo teleurgesteld, ook omdat in de halve finale bleek dat er zoveel meer in zat." Daarbij doelde de middenvel der met name op het tweede bedrijf. In de eerste helft werd Oranje lelijk verrast door een aantal individuele hoogstandjes van de Portugese aanvallers Luis Figo en Cristiano Ronaldo. Pas later in de strijd kwam Ne derland weer een beetje boven op te liggen. Davids blik ging echter verder dan alleen de prestatie in Lissa bon. Hij wil kritisch zijn op zichzelf en op de ploeg om er zeker van te zijn dat Oranje op het WK in 2006 nog beter voor de dag komt. Met of zonder be paalde routiniers. En met of zonder bondscoach Dick Advo caat. Of hij het raar vindt, zo werd hem voorgelegd, dat Ad vocaat aan opstappen denkt? „Ik kan niet in zijn hoofd kij ken", reageerde de 'pitbull'. „Iedereen, dus ook de coach, moet een beslissing voor zich zelf nemen. Ik zie wel wat hij doet. Ik hoop alleen dat de uit eindelijke beslissing positief voor de ploeg uitpakt." Hoewel Davids Advocaat al lang kent, lijkt hij net als andere spelers dit toernooi nog meer waardering voor hem te heb ben gekregen. „Wees blij dat we zo'n menselijke bondscoach hebben en dat hij zijn gevoe lens kenbaar heeft gemaakt. Het bewijst dat je iedereen an ders moet benaderen. Ik denk dat jullie, de media, daar de volgende keer wat beter mee moeten omgaan. Wij, als spe lers, moeten ook naar onszelf kijken. Wij hebben hem ook in een lastig pakket gebracht. De kwalificatie voor dit EK verliep niet bepaald florissant." Na 38 dagen op eikaars lip te hebben gezeten, heeft het Nederlands elftal zijn kamp in de Algarve opgebroken. In de slipstream van Oranje reist ook het mediacircus terug naar Ne derland. Tot grote opluchting van hotelgasten en personeel van appartementencomplexen. Dat laatste klinkt raar en wekt enige nieuwsgierigheid. Maar net als bondscoaches, die met stress moeten leven, draaien ook journalisten af en toe een beetje door. In de duinen van Katwijk en tussen de Zwitserse Alpen, waar Nederland zijn eerste veer tien dagen doorbracht, was alles nog koek en ei. Vanaf het moment dat in Zuid- Portugal de temperatuur boven de 35 graden kwam en verslag gevers met een paar honderd man als sardientjes in een zaal tje of een tribune werden ge propt, begon het fout te gaan. Mensen gaven elkaar opeens een 'hoek' met een telelens. Ze vielen van een trap af, vlogen elkaar een keer naar de keel, of ze wis ten in het stadion niet meer waar de juiste deur of ruimte was. De verslaggever van de wakker ste krant van Nederland dook in Lissabon in het invalidentoilet en trok na tien minuten aan de spoelknop. Althans, dat dacht hij. In werkelijkheid ging in de Westvleugel van Estadio Alvala de het alarm vooreen rolstoel patiënt af, die klem zou zitten in de wc-pot. Om af te koelen van een hecti sche avond in Lissabon dook een ANP-verslaggever gistermor gen het zwembad van het hot in voor een partijtje waterpol met Duitse hotelgasten. Tien minuten later was de wedstrij gestaakt, had de enige Neder landse journalist een rode kaï ontvangen en werd er een Du ser met een scheur in zijn hoo_ uit het water gevist. De man was met zijn linkeroi tegen de doelpaal van het wa terpolo doel geslagen. Vanaf d rand van het zwembad steeg t gemeen applaus op onder de Nederlandse gasten. Maar de Duitse toeristen, die de Neder lander na een paar doelpuntjt in het water eerder nog vrolijk als Van Nistelrooij hadden be stempeld, schreeuwden hem c eens toe dat hij 'ein zweite Da vids' was. Oranje heeft de finale niet ge haald. Voor sommigen zou hè EK dan misschien net iets te lang hebben geduurd. Marcel van der Kraan J

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14