REGIO I 'Je gaat anders naar de Tour kijken^ Optimaal vakantiegevoel NAVRAAG Renoir, Monet, Degas? Schilderijen van deze kunstenaars brengen nog steeds een aardige stuiver op. Maar wel veel minder dan een aantal jaren ge- Populariteit in de kunst leden-t°cnde 1 j 7/7 j werken van deze is altijd een golfbeweging impressionisten, zoals de Baden de Vrouw van Renoir, voor gigantische bedragen van de hand gin gen. Kortom, impressionisme is uit. Dat is althans de conclusie van de New York Times, na een bezoekje aan het wereldberoemde veilinghuis Sothe by's. Een conclusie die CHRISTIAAN VO GELAAR, conservator moderne kunst van Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden, niet verbaast. Kijk je daar van op? „Nee, er is niets nieuws onder de zon. De bewegingen in populariteit van kunststromingen gaan op en neer, ver tonen altijd een golfbeweging. Het is voor een museum de kunst om dat goed in de gaten te houden. Om wer ken te kopen wanneer die op dat mo ment minder populair zijn. Dus minder kosten. Kijk maar naar het van Gogh Museum. Dat heeft de afgelopen jaren geen bekende Van Gogh kunnen kopen. Rouwig zullen ze daar niet om zijn, omdat de huidige prijzen voor zijn werk hoog liggen." Volgt De Lakenhal die prijs- en populariteitsontwikkelingen dan ook nauwkeurig? „Natuurlijk doen wij dat ook, houden wij de markt in de gaten. Dat moet gewoon. We werken met een vrij beperkt budget en de prij zen zijn de laatste jaren zo gestegen, dat dat niet anders kan. Om die reden moeten we wel eens iets laten schieten. Maar als we eens tegen iets bijzonders aanlopen, willen we het nog wel eens probe ren. Door grote fondsen te werven, die bereid zijn het museum te helpen." Wat vind je van impressionisten? „Nou, ik houd er veel van. Schilders als Monet en Degas vind ik prachtig. Daar mag ik graag naar kijken. Het kan best zijn dat wer ken van die schilders het minder goed hebben gedaan op veilingen dan verwacht, maar een beetje argwanend ben ik wel als ik dat soort berichten hoor. Het kan heel goed zijn dat de stukken die te koop werden aangeboden niet zo geweldig van kwaliteit waren. Ie dere schilder heeft wel minder goede doeken gemaakt. De prijs van goede kunst blijft volgens mij altijd hoog. Daar komt bij dat het hier volgens mij om Franse impressionisten gaat. Of dat om al le impressionisten gaat, waag ik te betwijfelen. Wij hebben hier vrij recent een tentoonstelling gehad van Floris Verster. Nou weet ik niet of je hem een impressionist kunt noemen, misschien een laat- impressionist. Maar waar het mij om gaat, is dat sindsdien de prij zen voor zijn schilderijen omhoog zijn geschoten. Je geeft met zo'n tentoonstelling toch een soort keurmerk af. Aandacht van musea voor bepaalde kunststromingen, bepaalde kunstenaars beïnvloe den de interesse van het publiek ook. En de prijs ook." tekst: Herman Joustra foto: Reuters UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 2 Juli VOORHOUT - De Voorhoutse gemeenteraad heeft burgemeester C.J.N. de Graaff scherp terecht gewezen wegens het negeren en sabo teren van raadsbesluiten. Er vielen harde woorden in de urenlange dis cussies. De raadsleden van Voorhout, die gisteravond voor een open bare vergadering bijeenkwamen, konden vanochtend in alle vroegte, voor zover ze nog helder uit hun ogen konden kijken na zeer langdurige en allerminst heldere debatten, bij het verlaten van het Raadhuis het daglicht zien schemeren. Letterlijk althans. Vooropig nog niet figuur lijk. Het voornaamste resultaat van de vele uren discussies was de con statering van het feit, dat de burgemeester de Raadsbesluiten van de vorige vergadering, welke tegen zijn zin waren aangenomen, deels naast zich neer heeft gelegd zonder er uitvoering aan te geven en deels voorgedraging heeft voor vernietiging, welk verzoek door GS werd afge wezen. Uiteraard sprak de raad hierover zeer ernstige ontstemming uit. ANNO 1979, maandag 2 juli LEIDERDORP - Leden van de zeeverkennersgroep Van der Does Liethorp hebben zaterdag bij de Zandput in Leiderdorp weer een de monstratie van hun kunnen gegeven. De grootste zeeverkenners- groep van Nederland presenteert zich ieder jaar aan de bevolking. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-maii: directle.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Inc.) p/kw €56,70 p/J €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. f m: J Niet alleen Jan Ullrich traint met zijn ploeg voor de Tour de France. Ook in veel huiskamers en op de bedrijfsvloer zijn de voorbereidingen in volle gang. Foto: EPA TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. De vakantie nadert. Ik raak steeds meer van slag. Óp het laatste mo ment moet er nog heel wat worden geregeld. De organisatie van het nieu we schooljaar vergt nu al de nodige tijd en inspan ning. Vooral omdat de samenspraak met onze kinderen moeizaam ver loopt. Onze kinderen hebben last van het opti male vakantiegevoel. Ze hebben het verdiend, vinden ze. Ons huis is een hotel geworden waar iedereen in en uitloopt, mee-eet, bijslaapt en fes tiviteiten afloopt. Op moeilijke vragen van ou ders zit niemand te wachten. Boeken bestel len, papieren van het mi nisterie van onderwijs in vullen voor het school geld, rapporten beoorde len en de definitieve pro fielkeuze daarop afstem men, het moet allemaal tussen de bedrijven door. Slopend. Ook het oude schooljaar laat me niet onberoerd. Bij de musical van Olivier zit ik met een brok in de keel. Afscheid van groep 8 is van alle tijden. Geen verschil met twaalf jaar geleden toen Fré op het podium stond. Trotse ouders samengeperst in een te kleine recreatie ruimte. Gespannen kin deren die intuïtief voelen dat het nooit meer zo zal worden. Acht jaar lang hebben ze lief en leed met elkaar gedeeld. Pu bers in de zuiverste vorm. Nog niet beïnvloed door de groepsprocessen die zich op de middelba re school aandienen, nog geen weet van de jaren die komen gaan. De juf fen en meesters zien de groep met lede ogen ver trekken. „Een leuke crea tieve groep, die niet altijd even gemakkelijk was, maar wel hecht. Hecht, een mooi woord met veel lading. Zeker omdat de leerlingen na de musical uitwaaieren. Niet alleen omdat ze op vakantie gaan, maar ook omdat de schoolkeuzes daarna heel anders zijn. De hechte groep gaat verbrokkelen. Oma Yap, jarenlang het toevluchts oord van Olivier en zijn vriend Evan tussen de middag, komt op het laatste moment de school binnen. Fré en Fleur houden een stoel voor haar vrij. Zij geniet respect, omdat ze de jon gens af en toe de les leest en ingrijpt als hun ou ders in haar ogen onver standige beslissingen ne men. Zij hoopt dat de jongens blijven komen en de ouders blijven luis teren, want er is een hechte band tussen de drie ontstaan. Het nieuwe toverwoord voor vakantie is onthech ten. Voor zondag moet dat zijn gelukt, want dan vertrekken we. Ik race naar mijn ouders, laat te lefoonnummers en adressen achter, en praat nog even gezellig. Met Fré en Marc, die hun ei gen vakantie invullen, maak ik nog wat afspra ken. Ook het werk moet worden afgebouwd. Gis teravond het laatste in terview. Ik vraag of de kinderen geen kleding meer willen afstoten voor de wasmachine en geef ze de opdracht om hun kamers zo op te ruimen dat schimmels en bees ten geen kans krijgen zich te vermenigvuldi gen. Diepe zuchten. Ze weten het al: ouders met vakantiestress gaan hun het leven zuur maken. „Wanneer gaan we pak ken?", wordt er al angst vallig gevraagd. Ook die rituelen worden niet ge waardeerd. Theo komt thuis met een vertraagd reactievermo gen. Over alle onderwer pen die ik aansnijd wil hij het nog niet hebben. Vanmiddag schakelt hij af en gaat hij meedenken over de organisatie die vakantie heet. Ik zou over deze houding ruzie kun nen maken, maar doe dat niet Om vast een beetje in de vakantie stemming te komen, schenk ik een glaasje ro sé in. Toeval wil dat onze vrienden met wie we sa men naar onze bestem ming Portugal gaan, zo maar even binnenvallen. „Trekken jullie het nog?" Samenzweerderig be spreken we onze proble men: ouders tegen de rest van de wereld. Het is voor de eerste keer dat we gezamenlijk op reis gaan. Andere vakanties zochten we elkaar voor een aantal dagen op, meestal in Frankrijk. Het besluit om twee gezin nen tijdelijk samen te voegen is vorig jaar be wust onder de koffie ge nomen. De laatste kans op zo'n onderneming, voordat onze nazaten uitvliegen of niet meer met ons mee willen. Hun drie kinderen hebben de zelfde leeftijd als onze jongste drie. Ze kennen elkaar door en door. De len lief en leed, net zoals de ouders dat met elkaar doen. Inderdaad, we zijn al ge waarschuwd door veel ervaringsdeskundigen. Op vakantie gaan met el kaar zou wel eens het einde van een hechte vriendschap kunnen be tekenen. Zou kunnen. Ik weet hu ook al veel pun ten waarop het kan kna len. Onze zes kinderen kunnen vreselijk zijn, evenals hun ouders. Ei genwijs, koppig, gevoel hartstochtelijk, naïef, e perimenteel, lief, zorge loos, maar niet besluite loos. Het besluit om vai deze vakantie een succf te maken, staat bij ons le tien hoog in het vaan del. We hebben er ook zonder uitzondering ve zin in. Natuurlijk hebbi we onze voorzorgsmaal regelen genomen. We gaan met twee auto's, wisselen kinderen die j, vervelend zijn uit en hel ben in een klein gehucljr aan de Atlantische kustï tussen Porto en Lissa- bon, twee huizen ge- fe huurd. Onderweg nema we onze rust in Bordeai en Salamanca. En onzef vriendschap moet tegeif een stootje kunnen, terji wijl we onthechten. Veri der staat het leven niet h stil, de komende wekent bericht ik over deze ex-r perimentele gezinsva- kantie. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl: Kan Zabel nog zo goed sprinten? Krijgt Voigt een vrije rol? Gaat Dekker weer stunten? Het zijn de korte vra gen waar naar schatting enkele tien duizenden Nederlanders in de aan loop naar de Tour de France mee wor stelen. Deelnemen aan een tourtoto op het werk, in het café, bij de sport club of op internet is een net zo ge bruikelijke invuloefening geworden als het jaarlijks opmaken van het be lastingformulier of het sturen van kerstkaarten. En ook bijna net zo tra ditioneel is het ingrijpen van de Stich ting Nationale Sporttotalisator (SNS) geworden. „We gaan weer aangifte doen bij de politie tegen een aantal tourspellen", zegt woordvoerster Sas kia Geradts. De actie van de totalisator is vanuit eigen standpunt begrijpelijk. Neder landers doen veel en vaak mee aan loterijen. Maar casinobezoek of gok ken op sportwedstrijden is hier wei nig populair in vergelijking met bij voorbeeld de Angelsaksische of Zuidoost Aziatische landen. Dus als één keer per jaar toch redelijk mas saal geld wordt ingezet op een sport evenement, de Tour de France, dan wil SNS haar monopolie bescher men. „Een pooltje invullen door het personeel van een bedrijf of leden van een club is alleen maar leuk en daar zitten wij ook niet mee", aldus Geradts. „Maar tegen spelen die in strijd zijn met de wet treden wij op. De organisatoren worden binnen kort aangeschreven, de brieven lig gen alklaar." De SNS maakt onderscheid tussen een 'leuk pooltje' en een ongeoor loofd spel op basis van drie regels. Er mag geen inleggeld of Deelname een populaire wielerspelletjes vooral een horeca-aangelegenheid Eg (Ui OSÜ^itfiurSpet.com Welke trui trek jij aan? Schrijf nu in voor Juliana Tourspol 2004! Doe mat een eigen team mee aan de Tour do France) Op internet struikel je bijna over de verschillende Tour-spelletjes. Foto's: Hielco Kuipers administratiekosten worden ge vraagd, het prijzengeld mag niet meer dan 25.000 euro bedragen en het spel mag niet openbaar toegan kelijk zijn. „Bij dat laatste hebben we met name spellen op internet op het oog." Het nationale goksyndicaat maakt het zichzelf niet makkelijk. Wie via zoekmachine Google het woord 'tourtoto' en 'tourspel' intoetst, krijgt bij elkaar 2967 hits. Hoe komt het toch dat een vrij omvangrijk deel van de bevolking deelneemt aan tourspelletjes en er niets vergelijk- the Embassy of het WK schaatsen? „Omdat wielrennen een bijzondere, bijna mythische sport is en omdat je meer betrokken raakt bij de Tour als je aan een pooltje meedoet", zegt Leidenaar Jim Scheffer. Zijn broer Tjeerd, bekend als organisator van de Leiden Marathon, begon tien jaar geleden de Leidse Tourtoto. „Het gaat om een vriendengroep van zo'n vijftig man die meedoen en elkaar van tevoren met mailtjes bestoken om eikaars deelnemerslijsten te be- invloeden. De voorpret is soms al net zo leuk als het spel zelf', aldus Jim Scheffer. Of het gaat om de belastingdienst, Heineken of het Leidsch Dagblad; tijdens de Tour hangt in de be drijfskantine of op een an- ondernomen tijdens Wim bledon dere centrale plaats, een lijst met de tussenstand van de personeelstoto. Al wordt er dit jaar bij veel instanties en bedrijven een pas op de plaats gemaakt. Door de concurrentie van het EK voetbal is de belangstelling voor tour spelletjes deze zomer be duidend minder, ook bij sportclubs. Zo onthouden wielervereniging Swift en RTV Bollenstreek zich van een interne toto. „Wij stimuleren het fietsen op allerlei manieren, maar niet op deze", zegt voorzitter Ron Onderwater van Swift. „Veel van on ze leden doen wel mee, maar dan bij verschillende schaatsverenigingen in de regio." Dat blijkt ook wel mee te vallen. Bij IJsclub Alkemade is het dienstdoen de bestuurslid zelf een stukje fietsW in Oostenrijk en bij de schaatsclulj in Leimuiden wordt doorverwezen naar café 't Leeuwtje. Het is dus ti weer de horeca die het meest en thousiast is als het gaat om de Toi de France. En ook daar is de concj[v rentie van Oranje merkbaar. Bij c: De Vergulde Vos in Rijpwetering, [g een bekende pleisterplaats bij fietf en schaatstochten, heeft de voetbi pool voorrang gekregen. In 't Leei tje kan wel een rennerslij st wordei ingeleverd. „Wij gokken op iets mj dan vijftig deelnemers", zegt uitbq ter Koen de Jong. „Mijn bekende If neef Bob, de schaatser, speelt oof mee. We doen het voor de zesde keer en op de slotdag organiseren! we een Franse middag met wijn ei Franse kaas." b Snackbarexploitant Hans Coret ui| Zoeterwoude heeft een ongeveer even groot deelnemersveld. „En vijftien jaar. Het is ooit begonnen de voetbalclub en sindsdien niet L meer weg te denken. Je gaat inder-i daad anders naar de etappes kijke) Plotseling zegt een Hollands dagsilj cesje in de Tour je veel minder. Je" bent veel meer bezig met je eigen mengestelde ploeg", aldus Coret. Het grootste tourspel dat bij een t> rondje door het regionale kroegei circuit wordt aangetroffen, heeft basis in hartje Leiden. Ruud Loriei eigenaar van 't Praethuys, heeft eq2 samenwerkingsverband met colle ga's van De Kruik en De Marepooj voor één groot tourspel. „De manl die het computersysteem bedient, plotseling verhinderd en ik heb erfe geen verstand van", zegt Lorier, z<t der paniek. „Ik zorg dat het zaterdi verholpen is." Ook Loriers pool ei» digt met een speciale slotdag voor! deelnemers waarop de winnaar v£j het kennersklassement in het geelj wordt gehesen. Voordien is het dn weken lang, iedere dag nauwgezet!! de uitslagen bijhouden, tussensti den maken en dagprijzen uitreikei Parijs is nog ver. Loman Leefmans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12