REGIO Veense tandartsen willen in Leidse weekenddienst VanIkeapa tot coorenmolen :,|We hebben er een normale werkdag van gemaakt' Hazerswouds reclamebureau Vos Partners failliet 'Veiligheid van Terweeweg Oegstgeest is niet te meten uit ongevallencijfers' U s»BouwCenterDijkstra Katwijk e Ikzo-werknemers reageren gelaten op nieuws over 150 ontslagen Tien personeelsleden staan op straat Vijfde boek over Wassenaar Zoeterwoude stelt oordeel over vestiging van Ikea uit Zoeterwoude twijfelt over duur ondergronds scherm lef steelt auto ii verhuisspullen hoten - Een onbekende er woensdagmiddag op rlichte dag in Voorschoten idoor gegaan met een gele el Corsa stationwagen. De o stond bij een huis aan het lenburghplantsoen en was femaal volgepakt met spul- j onder meer een stereo-in- latie en foto's waarop de ei- laresse samen met Marco sato staat. De vrouw was plan gisteren te verhuizen lad de auto alvast gepakt. Ze lekte woensdag om 18.45 dat de auto weg was. Een uur eerder had een buur de auto nog zien staan. egstgeestenaar cretaris polder vrijdag 2 juli 2004 door Marijn Roos den haag/roelofarendsveen - De vijf tandartsen in Roelofarendsveen eisten gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank dat zij deel uit mo gen maken van de waarnemersrege ling van de Leidse Tandarts Vereniging (LTV). De LTV wil daar echter niets van weten, omdat haar patiënten dan te ver moeten reizen bij spoedeisende hulp in het weekeinde. De advocaat van de vijf legde uit dat zijn cliënten nu één keer in de vijf weken weekenddienst moeten draai en. En dat is veel te vaak, volgens hem. „In Leiden zitten meer dan 52 tandartsen in de waamemersrege- ling. Dat betekent dat zij niet eens één keer per jaar weekenddienst heb ben." De Veenders maakten van juli 2002 tot en met december 2003 bij wijze van proef al deel uit van de waarne mersregeling van de LTV. Dit beviel de Leidenaren echter niet, omdat zij de afstand naar Roelofarendsveen te groot vonden voor hun patiënten die van het openbaar vervoer afhankelijk zijn. Bovendien waren ze niet tevre den over de communicatie vanuit de kant van de Veenders. „Ze reageer den nooit op e-mail'aldus de advo caat van LTV. „En ze hebben nooit serieus de mogelijkheid onderzocht om een praktijkruimte in Leiden te vestigen, zodat Leidse patiënten niet zo ver hoeven te reizen." De raadsman van de tandartsen uit Roelofarendsveen vond de argumen ten van zij© opponent 'kinnesinne'. „Alle problemen waren in december vorig jaar opgelost, behalve het af standsprobleem." Volgens hem maakt de LTV misbruik van haar machtspositie. Hij sprak ook de vrees uit dat in de toekomst geen tandarts zich meer zou vestigen in het dorp, omdat ze in het naburige Leiden veel minder vaak in het weekeinde hoe ven te werken. „Niemand wil meer de praktijk van mijn cliënten overne men." De advocaat van LTV op zijn beurt vond dat allemaal lichtelijk overdre ven. „De werkdruk in de weekend dienst is in Roelofarendsveen veel la ger dan in Leiden. Daar heeft de tandarts 15.000 mogelijke patiënten in het weekeinde, in Leiden zijn dat er tien keer zo veel. Bovendien kun nen ze toch ook samenwerking zoe ken met tandartsen in andere regio's dan Leiden?" De rechter vond dat laatste een zin nig voorstel. Hij adviseerde de Veen ders nogmaals met hun Leidse colle ga's te onderhandelen of anders bij voorbeeld eens in Alphen aan den Rijn te kijken. In ieder geval leek het de rechter niet slim als de vijf het tot een vonnis lieten komen, omdat hij voorzag dat dat in hun nadeel zou uitvallen. „Je kunt juridisch gezien., een vereniging niet verplichten ie mand als lid aan te nemen.'' Het advies van de rechter sloegen dé tandartsen uit Roelofarendsveen ech ter in de wind. Ze hadden geen fidu- cie meer in overleg met Leidse Tand-,, arts Vereniging. De rechter doet op 15 juli uitspraak in deze zaak. De aanschaf van een keuken vergt een uitgekookte aanpak. Van alle mooie keukens die u ziet de mooiste kiezen, is al een behoorlijke opgave. Maarbij de samenstelling van de keuken komt pas echt veel kijken. Gelukkig helpen onze keukenpro fessionals u met deskundig advies. Voor hen is het realiseren van droomkeukens dagelijkse kost. Scheepmakerstraat 9, Industrieterrein 't Heen, 2222 AB Katwijk ZH. Tel. 071 - 4029310. Openingstijden: di. t/m vr. van 9.00 tot 17.30 uur, do. koopavond van 19.00 tot 21.00 uur, za. van 9.00 tot 16.00 uur. stgeest/hjvarlemmermeer - do van den Boom (1951) uit stgeest is de nieuwe ge- jntesecretaris van Haarlem- meer. Zijn benoeming is eren bekendgemaakt en t in per 1 augustus. Van den im heeft de afgelopen vijf jaar bij onder meer NCRV, 1 Research en de Hoge- doI Amsterdam de functie ad interim bekleed. Hij was nterimbasis al eens de igste ambtenaar van de ge- ente Tiel. egstgeest wil imers houden tgeest - Oegstgeest wil tgemeester Timmers nog zes f houden. Een vertrouwens- lissie die zich heeft gebo- i over de herbenoeming van ïers heeft unaniem vastge- I dat zij de afgelopen jaren er dan voldaan heeft' aan erwachtingen. De officiële jenoeming van Timmers dt naar verwachting in sep- ber plaats. -raadslid Hieke >ij stopt ermee |terwoude - Hieke Booij (56) jpt met ingang van septem- Fals raadslid voor Progressief |terwoude (PZ). Het lukt de ponster van Zoeterwoude- Jidijk naar eigen zeggen niet |er om het raadswerk met r baan en de zorg voor haar jeder te combineren. Booij jvan 1994 tot 1998 in de ge- fenteraad. In 2001 keerde ze ug. Oudgediende Ria de Lan- peemt de taken van Booij tot |n de verkiezingen over. ibrekers nemen ok auto mee ischoten - In een woning de Leidseweg in Voorscho- is gisterochtend vroeg inge- iken. De dader nam naast en een mobiele telefoon de autosleutels mee. Zo jagde hij er gemakkelijk in om wagen van de bewoners - zwarte Jeep Cherokee - te eemden. wa f hz\ »a Itvn Ier keer op de ets in Stompwijk pwijk - De Toerclub impwijk organiseert van ïsdag 6 tot en met vrijdag 9 e-E een avondfietsvierdaagse et routes van circa 25 kilome- Iper keer. Start en finish zijn sportpark Meerhorst aan het t kverblad. Deelnemers kun- i m starten tussen 18.30 en Ie 1.30 uur. Meer informatie is te >p jiden via www.stompwijk.nl- fierclub. taJallenexpositie i bieb Leiderdorp lp 1 iderdorp - De verenigingen Irabowls (bowls) en De Bou- nde Stier (jeu de boules) in iiderdorp zijn op zoek naar Euwe leden. Daarom hebben in de bibliotheek een ten- ionstelling ingericht van de 1 illen die ze gebruiken bij hun 6 jort. Wie geïnteresseerd is kan eith aanmelden bij de Pa- ]aJbowls (5223835), die spelen SI" sporthal De Does, of bij De Öulende Stier (5891203)die a m eigen bak hebben aan de asn der Marckstraat. oor Gerard Baas ^èrvolg van voorpagina ^j.issENHEiM - Is het voorzichtigheid of n(j>het gelatenheid? De reacties van 3Utikele Akzo-werknemers op het ieuws dat er 150 van de ruim 1000 gjjanen verdwijnen zijn opvallend rus- erlkheb er niets van gemerkt en ik heb r ook weinig over gehoord", zegt ie mand die zes jaar bij Akzo werkt. lgIjonder naam, woonplaats of bedrijfs- nit te vermelden, wil hij wel vertel- r in dat er op zijn afdeling waarschijn- jk klappen zullen vallen.Al zit ik laar zelf gelukkig niet bij. Denk ik. loop ik." Misschien dat hij daarom Ie boot afhoudt. „Pas als er richtlij ten van de bedrijfsleiding komen, weet ik wat ik mag zeggen en tegen wie." Michael - 'nee, doe maar geen achter naam' - uit Voorhout is wat spraakza mer. Hij stopt zijn fiets bij de poort van het Sassenheimse bedrijfen ver telt rustig wat er wat hem betreft aan de hand is. „Het gaat slecht in de verfindustrie want de markt is verzadigd. Ik denk dat ze de productie willen verplaatsen naar goedkopere landen in Oost-Eu ropa. Tenminste, die speculaties gin gen vandaag rond op het werk. Ver der is er normaal gewerkt. Maar ja, het leek ook op een gewone dag." Zelf denkt hij als werknemer met een vast contract de dans te kunnen ontsprin gen. „Ik heb het idee dat uitzend krachten, jaarcontractanten en men sen die in de buurt van hun pensioen zijn, moeilijker zitten." Terwijl een oudere werknemer nors voorbijrijdt op de fiets, met Akzo-tas aan het stuur, vertelt Cees uit War mond dat 'de hele operatie voor hem geen probleem zal zijn'. „Ik zou er volgend jaar toch uitgaan. Ik maak mijn veertig jaar hier wel vol. Het af scheidsfeest is al gepland, in okto ber." Cees - 'geen achternaam alsje blieft' - heeft onder zijn collega's geen bedrukte stemming bespeurd. „We hebben er een normale werkdag van gemaakt. Anderen zag je wel praten, maar ik ben heel goed in niet luiste ren als het niet voor mij bedoeld is." S. Zoetmulder uit Oegstgeest heeft er ook al bijna veertig jaar Akzo op zit ten. „Vierentwintig jaar in Beverwijk door Marieta Kroft hazerswoude-rijndijk - Rekla- me-adviesburo Vos Partners uit Hazerswoude-Rijndijk is failliet. Tien mensen staan op straat. Een doorstart van het bedrijf is uitgesloten, aldus cu rator J. Dorrepaal. Het bedrijf, dat zelf het faillisse ment aanvroeg, had een schul denlast van ongeveer 400.000 euro. Volgens de curator is het wegvallen van een aantal grote klanten de oorzaak van de on dergang. „De economische ma laise zal ongetwijfeld van in vloed zijn. Bedrijven worden voorzichtiger. Ze besteden min der snel werk uit. Maar ook stappen grote bedrijven wel eens over naar een ander recla mebureau voor frisse ideeën. Als er geen omzet voor in de plaats komt, gaat het bergaf waarts." Vos Partners, dat reclame campagnes uitstippelde voor de detailhandel, zag al een tijdje dat het niet goed ging. Er kwam een saneringsronde waarbij ar beidsplaatsen verloren gingen. De onderneming probeerde nog te fuseren met een ander bedrijf. „Maar op het allerlaat ste moment strandde die po ging", weet Dorrepaal. Vorige week deelde de curator de over gebleven tien personeelsleden mee dat ze ontslag hebben ge kregen. Twee kopers nemen een deel van het klantenbestand over, maar geen personeel. Wat er met het pand aan de Rijndijk gebeurt, weet de curator niet. „Het is een huurpand." Vos en Partners bv werd in 1987 opgericht door D. Vos. Hij be gon in een oude Leiderdorpse brandweerkazerne met het ad viseren van winkelorganisaties. Twee zoons namen het bedrijf later van hem over. Begin 1997 trokken de reclameadviseurs vanuit hun pand aan de J.C. de Rijpstraat in Leiden naar het gebouw aan de Rijndijk in Ha^ zerswoude, tegenover het ge meentehuis. Het pand was leeggekomen door de verhui zing van het hoofdkantoor van de Rabobank Rijn en Woude naar de Zoeterwoudse Koppen wetering. Vos Partners bood op dat moment nog werk aan vijfentwintig personen. en vijftien jaar hier. En altijd met veel plezier gewerkt. Ik hoop dat wel zo te houden." Ook hij heeft veel mensen met elkaar zien praten vandaag. Maar, ook hij weet wanneer hij niet moet luisteren. Hij kan wel vermoeden waar ze het over hadden. „Het zal een strop zijn voor degenen die weg moeten. Maar de sfeer was niet bedrukt, als je dat wil weten." Dat komt, legt uitzendkracht Paul uit, doordat er nog zo veel onzeker is. „Er gaat meer dan tien procent uit, maar we weten niet waar dat precies zal zijn. Mijn oudere collega's op het laT boratorium hebben er een beetje met grappen op gereageerd. Wat kan je anders, zo lang je niet weet hoe of wat?" door Marieke de Kok wassenjlar - Wassenaar kan niet worden samengevat in de vier reeds verschenen boeken. Daarom schreef auteur Frans Micklinghoff nog een vijfde met als onderwerp: Molen Windlust. Vanmiddag wordt het eerste exemplaar uitgereikt aan de hui dige molenaar, Carel Eisma. Het boekje handelt niet alleen over de wieken van Windlust. Auteur Micklinghoff: „Ik vertel ook veel over de algemene his torie van de molen. Al duizend jaar voor Christus waren er pri mitieve molentjes. In de bijbel wordt gesproken over molens die werden aangedreven door paarden. Later ontdekte men dat je de wind het werk kan la ten doen. Zo groeide de molen uit tot wat we nu kennen. Veel mensen noemen de molen in één adem met tulpen en klom pen, maar van oorsprong komt de molen waarschijnlijk uit Af ghanistan." De komst van de molen in Ne derland had grote gevolgen. „Het oudste bestuursorgaan dat Nederland kent, de polder en waterschappen, zijn ont staan door de komst van de molen. De mensen ontdekte dat je jezelf en het vee droge voeten kunt bezorgen, als je het water uit de polder pompt. Dus zetten ze molens neer om het water omhoog te pompen. Daar hadden natuurlijk meer dere personen profijt van, dus werd iedereen geacht mee te betalen aan de molen. Zo ont stonden de eerste waterschap pen." Windlust heeft echter geen be- malingstaak maar is een zoge naamde coorenmolen: de mo len maalt graan fijn. Voordat rond zestienhonderd de stenen molen werd neergezet, stond er al een krakkemikkige houten molen. „Die molen stond eerst in Rotterdam, is uit elkaar ge haald en met paard en wagen naar Wassenaar gebracht. Daar is hij weer in elkaar gezet. Een soort Ikea-zelfbouwpakket dus. Deze molen was geen lang le ven beschoren en niet lang daama, rond zestienhonderd, werd een stenen molen neerge zet." Het ruwe graan van de boer, to verde de molen om in prachtig fijn gemalen meel waar de bak ker brood mee kon bakken. Dit ging allemaal niet gemakkelijk als het lijkt, want de ambachts heer en verpachter van de mo len dwong de partijen met el kaar samen te werken, zo ver telt de schrijver. Boeren uit Wassenaar mochten hun graan niet laten malen bij de mole naar van bijvoorbeeld Katwijk. En ook de Wassenaarse bakker was verplicht zijn graan bij Windlust te halen. Zo zorgde de ambachtsheer dat de molenaar altijd klandizie had. Nu het vijfde boekje over de Wassenaarse geschiedenis ver schenen is, lijkt de stof op. Toch komt Micklinghoff vol gend jaar waarschijnlijk weer met een boek. Dit keer zal het gaan over de historie van het gemeentebestuur. oegstgeest - De Terweeweg in Oegstgeest krijgt drempels en borden die ervoor moeten zorgen dat het verkeer zich aan de maximumsnelheid van 30 kilometer per uur gaat houden. Volgend jaar moet uit metingen blijken of de weg door de maatregelen werkelijk veiliger is gewor den. Die veiligheid zou moeten blijken uit de afname van het aantal ongevallen, minder auto's in de straat en een la gere gemiddelde snelheid. Over de snelheid en de onge vallencijfers was gisteravond nogal wat te doen in de Oegstgeestse gemeenteraad. De afgelopen vijfjaar vonden er 'maar' vijf ongevallen met letsel plaats op de Terwee weg. Volgens WD'er Huizing is het daarom niet zinvol om die cijfers als criterium te ne men. „Iedere statisticus kan aantonen dat een stijging of daling van één ongeval toe val is. Als er vijf fietsers met een slok op omvallen, halen we de doelstelling niet." Op verzoek van de WD werden de ongevallencijfers ge schrapt uit de criteria. Progressief Oegstgeest snap te niet dat de wethouder ge noegen nam met het streven dat 85 procent van de auto mobilisten de gemidelde snelheid onder de 35 kilome ter per uur moet houden. „Waar is het dan een 30-kilo- meterzone voor?" Volgens wethouder Meester is dat een praktische kwestie: „In de rustige uurtjes heb je een paar zombies die met 60 of 70 kilometer per uur door de straat rijden en die gooien de gemiddelde snelheid om hoog." PrO houdt vast aan de wens van de Terweewegbewoners om de weg te 'knippen', zo dat doorgaand verkeer de weg niet meer kan gebrui ken. Volgens Leefbaar Oegst geest is zo'n maatregel niet verantwoord, omdat bewo ners van de omliggende stra ten dan mogelijk met een nog groter probleem worden opgezadeld. (advertentie) zoeterwoude - De Zoeterwoud- se politiek wil niet zonder meer 25.000 euro uittrekken voor een ondergronds scherm langs een stuk fietspad aan de Weipoort- seweg. De fracties willen eerst weten of de provincie akkoord gaat met de plaatsing van het scherm, dat moet voorkomen dat vervuild grondwater onder het fietspad doorsijpelt naar schoon particulier terrein. WD-raadslid Dantuma is bang dat de provincie na plaatsing van het scherm alsnog volledige sanering eist van de grond on der het fietspad. „Dat zou de gemeente wéér op hoge kosten jagen." De gemeente praat op korte termijn met de provincie over de situatie aan de Wei- poortseweg. Dat overleg willen de fracties afwachten. Aanleiding voor de plaatsing van het scherm zijn de sane ringsplannen van de firma Bio- sol. De firma heeft aan de Wei- poortseweg een woning met' vervuilde grond gekocht, met- de bedoeling de grond te sane ren en het huis door te verko pen. Uit onderzoek blijkt dat vervuild grondwater onder ge-, meentelijke grond in de rich ting van het terrein van Biosol stroomt. Daardoor is de ge meente gedwongen maatrege-1' len te treffen. „Daarmee voor kom je dat je als gemeente aart- sprakelijk wordt gesteld," aldus een ambtenaar. .fi De vervuiling onder zowel het fietspad als onder de grond van Biosol is veroorzaakt door een tankstation, dat tot medio jaren tachtig aan de Weipoortseweg zat. De gemeente 'kocht' de grond destijds voor nul gulden r voor de aanleg van het fietspad. Dit pad hoeft voor de afscher mende maatregel niet op de schop. Het scherm komt op en- kele centimeters afstand van het fietspad. doende 'marktruimte' is voor,! een Ikea. Ondernemers van de, drie woonwinkelgebieden in Zoeterwoude-rijndijk en Lei-, derdorp bestrijden dat. Tot ver bijstering van de ondernemers had EIM zijn conclusie geba seerd op een koopstromenon- derzoek uit 1999. Dat zijn vol gens hen volkomen achterhaal- de gegevens. Ook de Kamer van Koophandel liet geen spaan heefrvan het rapport van EIM." Het is volgens de Kamer toege schreven naar Ikea. De Zoeterwoudse wethouders Ates en Van der Kooi uitten al eerder twijfels over bepaalde punten van het rapport. zoeterwoude - Een meerder heid van de Zoeterwoudse poli tiek wil pas een oordeel vellen over de mogelijke komst van Ikea naar Leiderdorp, als er een nieuw 'koopstromenonderzoek' is gedaan. Ook willen ze dat de ondernemers van de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude- Rijndijk, het Meubelplein en de Meubelboulevard in Leiderdorp nauw worden betrokken bij de uitkomsten van dit onderzoek. Aanleiding voor deze pas op de plaats is de ontstane commotie rond een onlangs verschenen rapport van onderzoeksbureau EIM. Dit bureau concludeert dat er in de Leidse regio vol- Frans Micklinghoff met zijn nieuwe boekje bij Molen Windlust. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11