Universiteit begint proef met 'selectie aan de poort' LEIDEN REGIO Juf, ik vind je lief. Dat zal ik het meest Leids duo smeedt band met kinderen in Oost-Europa Willy Verroen neemt na 44 jaar afscheid van Leidse kleuters door Floor Ligtvoet leiden - Als ze over 'haar' kleu ters begint te praten, stralen haar ogen. Willy Verroen (62) stopt na 44 jaar als kleuterjuf, maar is eigenlijk nog vol van haar werk. Afscheid nemen van de Leidse basisschool De Twee master geeft haar een dubbel gevoel. „Ik heb er zin in maar zie er ook tegen op. Ik heb het tel kens voor me uitgeschoven." Tot ze zich realiseerde dat ze vroeg of laat toch een keer afscheid moest nemen. „Dan nu maar, nu ik nog gezond ben en veel kan." Creativiteit, flexibiliteit en een groot inlevingsvermogen. Die eigenschappen maakten haar tot een goede kleuterjuf, denkt ze. Ruim 1.500 kleuters heeft de Roelofarendveense in haar loopbaan onder haar hoede ge had. Ze begon als achttienjarige met lesgeven op de Leidse non nenschool Sint Barbara aan het Levendaal. Daarna volgde de Jacinthaschool, de Petrusschool en De Tweemaster in de Me- renwijk. Het zijn specifiek de kinderen van vier en vijf jaar die haar hart hebben gestolen: „Ik heb ook wel eens een paar les sen aan groep 7 gegeven. Maar dan dacht ik gelijk: wat saai. Als ik iets moet vertellen over vo gels wil ik er leuke vogelhuisjes bij kunnen bouwen." In het kleuteronderwijs kan ze haar knutselideeën beter kwijt. „Kleuters zijn aards, ze staan lekker dicht bij de grond", zegt Verroen. „Ze komen met aller lei treffende opmerkingen." De grappigste uitspraken heeft ze een tijdje bijgehouden in een boekje. „Pas kwam er weer zo'n mooie langs. Een meisje vroeg mij of ik een gieter voor haar had. ,Want die plant is zo droog als een kwartel', zei ze." Nu ze aan het moment terugdenkt, moet Verroen weer lachen. De kracht om met hele jonge kinderen te communiceren heb je in je of niet, is haar ervaring. „Ik weet bij binnenkomst al hoe de stemming is. Soms hangt de onrust in de lucht. Dan zijn de kinderen verschrikkelijk druk en beweeglijk. Op zo'n moment heeft het geen enkel nut een verhaal voor te lezen." De kleu ters kunnen dan beter hun gang gaan op het schoolplein. „Daarna zijn ze moe en gaat het weer." Het doorgronden van de bele vingswereld van kinderen is niet de enigste vereiste in haar vak, aldus Verroen. „Als kleu terjuf heb je ook met de ouders te maken. Je moet je er van be wust zijn dat zij toch hun waar devolste bezit bij jou achterla ten." Ze heeft vele moeders en vaders gekend die met een prop in hun keel hun huilende kind wegbrachten.Als het kind een minuut of twee later weer lek ker aan het spelen was, belde ik ze op. 'Nu moetje eigenlijk stiekem even om het hoekje ko men kijken', zei ik dan." De kleuter is het moeilijke afscheid snel vergeten. „Maar ouders balen er de hele dag van." Ze heeft het kleuteronderwijs in de loop der tijd sterk zien ver anderen. De kleuters daarente gen niet. „Die reageren nog net zo direct als vroeger. Eerst ga ven we nog klassikaal les, daar na in groepjes." Nu kunnen de kleuters voor een deel zelf kie zen waar ze zin in hebben. Per week zijn er activiteiten die aan bod moeten komen, ieder kind geeft op de dag zelf aan waar hij het meest zin in heeft. Verroen is een groot voorstander van deze individuele aanpak. „Het werkt uitstekend. Je weet ook dat als je iets opgedrongen krijgt waar je eigenlijk geen zin AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De band The Shoes verzorgt vanavond van 20.30 uur tot middernacht een optreden op het Stadhuisplein. Morgen houdt turnvereniging Ons Buiten een plantenruil- beurs. Iedereen die planten, stekkies of zaden wil ruilen, is welkom. De beurs wordt van 11.00 tot 13.00 uur gehouden tegenover het verenigingsge bouw, Joop Vervoornpad 16 (achter het Noorderpark). Chinese taferelen in Leiden. Zaterdag is het weer zover. Tussen 12.00 en 17.30 uur ne men diverse Leidse gelegen heidsteams het tegen elkaar op in Chinese drakenboten op het water langs de Apothekers- dijk. Kinderen van zes jaar en ou der kunnen morgen tijdens het Culinair Festival op de Garen- markt meekoken met echte koks. In de stands van restau rant De Gouvernante en Oloro so Grande Cantina liggen tus sen 14.30 en 16.30 uur voor de kinderen koksmutsen en koks buizen klaar. Terwijl hun ou ders op het terras neerstrijken, kunnen de kinderen onder be geleiding van een kok van De Gouvernante en twee leidsters van kinderdagverblijven De Watergeuzen en De Batavieren in de weer met spekkies en aardbeien. Na afloop van de kookmiddag krijgen de deelne mers een eigen kookboek en koksmuts mee naar huis. Het Stadhuisplein staat zater dag tussen 16.00 en 20.00 uur in het teken van country line dancing. Zaterdagavond spelen leden van studentenvereniging Mi nerva de musical The Wild Party in de Leidse Schouw burg. The Wild Party, geschre ven door Andrew Lippa, is spe ciaal voor het lustrum van Mi nerva in het Nederlands ver taald. Kaarten voor de voorstel ling zijn via internet te bestel len op www.lustrumminerva.nl of te koop aan de kassa van de schouwburg. Behalve zaterdag is er ook nog een voorstelling op maandagavond. De kaarten een stuk over de roaring twen ties, dat om 20.00 uur begint, zijn voor 15 euro te koop via de website www.lustrumminer- va.nl of aan het loket. In de Herenstraat/ Doeza- straat is morgenavond vanaf 20.00 weer het jaarlijkse Salsa straatfeest. Liefhebbers van snuisterijen kunnen zondag terecht op de verzamel- en curiosamarkt ir de Breestraat. Tussen 10.00 en 18.00 uur kan er tussen alle hebbedingetjes gesnuffeld worden. Op hetzelfde momen wordt ook een kunstmarkt ge houden. Voor kinderen wordt er zon dag een kinderdorp gebouwd op de Breestraat aan de kant van het Noordeinde. Tussen 10.00 en 18.00 uur kunnen de kinderen zich hier uitleven op allerhande speeltoestellen. De Leidsche Luchtvaart Club houdt op zondagmiddag van 12.00 tot 18.00 uur'een specta culaire indoor-vliegdemon- stratie in sporthal De Zijl, Pa- ramaribostraat 66. Geoefende vliegers laten zien wat zij in een relatief kleine ruimte alle maal kunnen. Café De Grote Beer in de Rembrandtstraat vormt het verzamelpunt voor de tweede Elf Grachtentocht. Meedoen met een eigen sloep kost 25 eu ro. De opbrengst gaat naar een goed doel. Voor meer informa tie over de tocht: zie de websi te: www.elfgrachtentocht.nl Met een sloep langs de flora van de Leidse waterwegen. Da kan op zondag onder begelei ding van medewerkers van de Hortus Botanicus. Kosten: 14,95 euro. Telefonisch reser veren: 071-5275144. Op het Stadhuisplein verrijst zondagavond een openlucht bioscoop. Vanaf 22.00 uur is op het reusachtige scherm de komedie Mean Girls gratis te zien. In het Leids Volkshuis aan de Apothekerdijk is maandagmid dag vanaf 14.00 uur het toneel stuk Tante en het Wonderkind te zien, geschikt voor zowel 011 deren als hun kleinkinderen vanaf zes jaar. Kaarten van 2,5( euro (kinderen 1 euro) zijn ver krijgbaar aan de deur. In buurthuis Op Eigen Wie- ken, Valkenpad 5, wordt maanf dagmiddag vanaf 13.30 uur eeif bingo gehouden voor vijftig- plussers. Kosten: 3 euro voor vijf spelrondes. vrijdag 2 juli 2004 Citogroep en Universiteit Maastricht helpen mee met ontwikkeling test door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden gaat studen ten testen die zich inschrijven voor rechten, geschiedenis, psychologie en voor het Pre University College. Het gaat om een tweeja rige proef, eigenlijk meer een wetenschappe lijk onderzoek, zonder gevolgen voor de deelnemers. Als de proef komend najaar een succes is, gaat de universiteit de tests gebruiken om studenten te selecteren 'aan de poort'. De test wordt dan in elk geval ingezet bij oplei dingen waarbij de universiteit een deel van de studenten zelf mag kiezen, zoals bij ge neeskunde het geval is. De overige studenten moeten dan loten volgens het systeem van de numerus fixus. Aanvankelijk waren er plannen om selectie ook bij de opleiding psychologie in te voe ren, maar dat plan is voorlopig van de baan. De opleiding wilde eerst studenten uitsluiten die geen wiskunde in hun vwo- pakket hebben. Het onderzoek moet vooral uitwijzen of het mogelijk is om met een test het studiesuc ces van studenten te voorspellen. De test moet studenten helpen bij de studiekeuze (de zogehten 'zelfselectie'). Ook moet het mogelijk zijn om leemten in kennis en vaardigheden te bepalen. In dat laatste ge val kunnen studenten in hun eerste jaar in dividueel getinte aanvullende lespaWcetten meekrijgen. Behalve de test die studiesuc ces voorspelt, komt er ook een experiment bij een kleine opleiding met studenten die van tevoren een motivatie- of een sollicita tiebrief moeten schrijven. De in Arnhem gevestigde Citogroep gaat meewerken aan het Leidse proefproject. De instelling, die allerlei tests ontwerpt om kennis en vaardigheden te meten, wil voor al weten of er een relatie is tussen de vwo- eindexamencijfers en studiesucces op de universiteit. Ook de Universiteit Maastricht heeft aangeboden om Leiden te helpen het ontwikkelen van tests. Engelse universiteiten zoals Oxford Cambridge testen eerstejaars al langer. Leidse universiteit wil dan ook met de Le1 gue of European Research Universitr tests gaan samenstellen en afnemen. Ir zou mogelijk zijn voor de opleidingen a schiedenis en rechten. B Gabi Spitz (links) en Gabi Abbas met een van de meisjes van de dagopvang in het Bulgaarse Russe, waar een tehuis voor dakloze kinderen werd geschilderd. Foto: privé-archief Spitz. „Dan is er voor hen een programma met daarnaast ook ruimte voor sport en spel. Toen we daar kwamen viel ons op dat het gebouw met witte, bruine en grijze kleuren eigen lijk niet zo vrolijk was. Spon taan bedachten we dat er moest worden geschilderd. We dachten: dat doen we wel even. Maar het bleek een hele klus om al die muren te schuren en te verven. Met behulp van de kinderen en vrijwilligers is het ons gelukt. We hebben de kleu ren lichtblauw, lila, limoen- groen en perzik gebruikt. De boel werd er vrolijk van. De kinderen waren dolenthousi ast." „We hadden voordat we uit Nederland weggingen geen vast plan", zegtAbbas. „Het was improviseren, kijken wat het meest nodig is en daarop inspringen. Zo hebben we de kinderen in Bulgarije allemaal een pyjama gegeven, omdat bleek dat het belangrijk was dat ze iets van zichzelf hadden. In Roemenië hebben we badmin- tonrackets gekocht en water pistolen. De laatste dag van ons verblijf daar hebben we een groot watergevecht gehou den. Dat was een succes." De omstandigheden ter plekke waren beter dan het tweetal vooraf had verwacht. „Het zijn goed lopende projecten, maar er is vaak geen geld voor bij voorbeeld medicijnen", zegt Spitz. „De kinderen waren in elk geval gelukkig. Zij ontberen aandacht en die hebben wij hun kunnen geven. Ondanks de mindere omstandigheden is iedereen vrolijk en dat werkt inspirerend. Al moet worden gezegd dat we ook in een wees huis zijn geweest met tachtig kinderen en maar twee begelei ders. Dan zie je het verschil met de twee projecten waar wij zijn geweest." Daarom willen de twee in Ne derland de bewustwording voor de problemen in Bulgarije en Roemenië vergroten. Ze hebben allebei een artikel over hun reis geschreven dat zij stu ren naar het Rode Kruis en or ganisaties van jongeren die zijn geïnteresseerd in ontwikke lingssamenwerking. „Zo hopen we dat mensen inzien dat er ook in Europa, vlak naast de deur, nog genoeg problemen zijn die onze aandacht verdie nen." Erlc-Jan Berendsen Voor het laatst zit juf Willy Verroen vandaag tussen 'haar' kleuters van basisschool De Tweemaster. Na 44 jaar voor de klas gaat zij met pensioen. Foto: Mark Lamers in hebt, er niets uit je handen komt. Bij kleuters werkt dat net zo." Wat ze straks, als ze de school deur voorgoed achter zich dichttrekt, het meest zal missen zijn de kleine dingen. „Een kind dat spontaan uitroept: Juf, ik vind je lief!" De dooddoener dat ze nu volop tijd krijgt om leuke dingen voor zichzelf te doen, is aan Verroen niet be steed. Als je nu pas aan dingen toekomt, ben je toch kelijk laat." Het afscheid viel Gabi Spitz en Gabi Abbas zwaar, toen zij na een verblijf van ruim vijf weken in Roemenië en Bulgarije naar Leiden terugkeerden. Immers, de band die zij in Oost-Europa opbouwden met straatkinde ren en met hiv-besmette kin deren, van wie de meeste zi geunerkinderen zijn, was innig en emotioneel. Weer thuis, ho pen zij dat de problemen in de gezondheidszorg in die landen meer aandacht krijgen in Ne derland. „Na een busreis van 35 uur kwamen we in Roemenië", al dus de negentienjarige Spitz. „Na een dagje acclimatiseren zijn we naar de hiv-kinderen gegaan. Een groep van 22 kin deren tussen de acht en zeben- tien jaar. Zij zijn door een En gelse stichting uit het zieken huis gehaald en in een tehuis geplaatst. We hadden elastiek jes bij ons en algauw zat ieder een, wij ook, met vlechtjes en staarten in het haar. Dat ging eigenlijk vanzelf, het ijs was ge broken." Spitz en de twintigjarige Abbas wilden in het plaatsje Targu Mures de kinderen vooral aan dacht geven. „Er is verzor ging", aldus Abbas. „Maar aan dat beetje extra aandacht ont breekt het vaak. Wat we met de kinderen hebben gedaan? Klei en, knutselen en ze zijn gek op wandelen, dus gingen we elke dag met hen op pad. Ook naar de grafjes van de kinderen die waren overleden. Dat vonden de overlevenden heel belang rijk." „We zouden in een hotel sla pen, maar konden er geen vin den", vervolgt Spitz. „Toen werd ons aangeboden in het tehuis te komen slapen voor 10 euro per nacht. Maar na een paar dagen hoorden we al dat we niet hoefden te betalen om dat de mensen zo blij met ons waren. Dat was voor ons een bevestiging dat we het goed de den. We hadden een soort gro- te-zusrelatie met de kinderen. We spraken een beetje Engels met hen, maar al snel ook in het Roemeens. Dat is niet zo'n moeilijke taal om te leren." Na tien dagen Targu Mures werd de reis per trein en met de bus vervolgd naar Bulgarije. Onderweg door Transsylvanië werd nog even het kasteel van Dracula bekeken. „Want we hadden ook tijd nodig om even uit te rusten en afstand te ne men", aldus Abbas. In het plaatsje Russe bezocht het duo een opvang voor straatkinde ren, gerund door het Rode Kruis. „Er sliepen er veertien, maar overdag komen er meer kinderen aanlopen", aldus Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10