Digitale acceptgiro medio 2005 een feit ECONOMIE Umts geen revolutie, maar slechts een evolutie FNV dreigt De Geus met rechter Staking legt metro in Londen plat Crimineel geld volop witgewassen Veel steun voor actie tegen hoog sms-tarief Duitsland moet neer hervormen' inflatie daalt in Eurolanden Jlwee jaar geëist 'liegen topman DB Judiase economie groeit 8,2 procent Argentinië leent ij Wereldbank Rabobank en TPG introduceren elektronische postbus Bond twijfelt aan juridische houdbaarheid plan De Geus fitse economie jfoeit 3,4 procent 'arfum onder uteursrecht' Wachten op rentebesluit 'Werklozen onnodig lang zonder baan' Twee procent consumenten kiest nieuw energiebedrijf 44 «lus - Duitsland moet in zijn nomische hervormingen er gaan dan de plannen die de zogeheten Agenda 2010 opgesteld. Dat schrijft de anisatie voor Economische enwerking en Ontwikkeling SO) in een rapport dat gis- ;n naar buiten is gebracht, •nda 2010 is onder meer be- ;ld om de arbeidsmarkt te normen en de sociale zeker- id anders in te richten. Vol de onderzoekers van de 10 zijn meer maatregelen ig om de economie krachti- 516p te laten groeien. Ze pleiten nder meer voor meer concur- itie in de nutssector en de tacie. io ussel - De twaalf landen die 47i euro als munteenheid heb- 23 n, kenden in juni een inflatie 36 n 2,4 procent. Dit blijkt uit 50 orlopige cijfers die het Euro- 4gg se bureau voor de statistiek 343 urostat) gisteren heeft gepu- ps ceerd. Het percentage is iets 8 ;er dan de 2,5 procent die in 199 ei werd geregistreerd. Toen loot de inflatie omhoog, on- 39 r meer als gevolg van de hoge soieprijzen. Die prijzen zijn nu g® s gedaald. Eurostat heeft zijn 14 ning gebaseerd op gegevens 338 drie landen: Duitsland, Italië 38 België. 71 1 is sseldorf - De Duitse justitie 6 eft gisteren een gevangenis- 59(af van twee jaar geëist tegen 22(sef Ackermann, de huidige >man van Deutsche Bank. 123 kermann zat de afgelopen 140 landen in het beklaagden- 8j j nkje omdat bij de megaover- 19 me van het industrieconcern isannesmann door Vodafone 4g 2000 te hoge vertrekpremies 432 uden zijn betaald aan be- ïurders van Mannesmann. 673voormalige bestuursvoorzit- 89 van Mannesmann, Klaus Es- 3 j j hoorde 2,5 jaar tegen zich 55fen. 669 donderdag 1 juli 2oo4 .598 e 52 n 405 n, 266 de delhi - De Indiase econo- is in het eerste kwartaal 8,2 isjocent gegroeid ten opzichte dezelfde periode vorig jaar. is minder dan de 9 procent j analisten op hadden gere- d. In het voorgaande kwar- JsM bedroeg de groei van de inomie volgens herziene cij- 510,5 procent. De Indiase 4 ïdbouw, waarvan 700 mil- )n mensen afhankelijk zijn, het kwartaal goed door 2 nkzij goede weersomstandig- len. Dit zorgde voor hogere mens waardoor ook de qnsumentenuitgaven toena- utrecht/anp - Betalen van reke ningen via een acceptgiro wordt vanaf volgend jaar een stuk een voudiger. Een druk op de knop is voldoende om een digitale vari ant van de voorgedrukte beta lingsopdracht naar de bank te sturen. De Rabobank heeft het systeem samen met TPG Post ontwikkeld, maakten beide on dernemingen gisteren bekend. Veel Nederlanders bankieren via internet, maar de meeste re keningen komen nog via de post. Het digitaal betalen van de bijgevoegde acceptgiro's is een omslachtige klus. Nu moet een lange reeks codes handma tig worden overgenomen om de rekening per computer te vol doen. Bij de nieuwe dienst krijgen Ra- bo-klanten via een speciale elektronische postbus de ac ceptgiro toegezonden. Door middel van de normale identifi catiecode op de bankpagina op internet krijgen ze toegang tot de kant-en-ldare digitale betaal opdrachten. Een handtekening zetten, is daarom niet nodig. Rabobank is vooralsnog de eni ge bank die samen met TPG de ze dienst gaat aanbieden. Me dio 2005 moeten de circa 1,7 miljoen internetklanten van de bank gebruik kunnen gaan ma ken van de digitale acceptgiro. Volgens de bank is het systeem makkelijker voor de klant en goedkoper voor bedrijven. „On dernemingen hoeven bijvoor beeld geen portokosten meer te betalen. Bovendien maken be talers geen tikfouten meer bij het overnemen van de gegevens op de computer", aldus een woordvoerder van de Rabo bank. Jaarlijks versturen bedrijven en goede doelen circa vijfhonderd miljoen acceptgiro's. TPG en Rabo denken vooral grote bedrijven zoals teleco- mondememingen, verzekeraars en energiemaatschappijen te interesseren voor de digitale re keningen. TPG Post regelt de afhandeling van rekeningen voor onder meer KPN, Univé, Casema en VGZ. Ongeveer 135.000 particu lieren ontvangen van deze be drijven geen post, maar een di gitale factuur. ABN Amro laat weten de digita le acceptgiro „een interessante ontwikkeling" te vinden. „We kijken zelf ook naar mogelijkhe den om dit te doen", aldus een woordvoerster van de bank. Ze kon niet zeggen op welke termijn ABN een soortgelijke dienst gaat aanbieden. Buiten het metrostation Waterloo staan reizigers in de rij voor een taxi. Foto: Reuters den haag/gpd - De vakcentrale FNV daagt minister De Geus (sociale zaken) voor de rechter als hij ingrijpt in de WAO-uitke- ring van mensen die extra aan vullingen hebben gekregen op hun ziekengeld. De Geus wil die mensen niet meer 70 procent van het laatste salaris, maar van het minimumloon geven. Dat staat gelijk aan een uitkering op bijstandsniveau. „Dit kan dus zomaar niet. Dit raakt het verzekeringskarakter van de WAO. De Geus gooit WAO'ers gewoon in de bij stand, als straf', aldus FNV-be- stuurder Ton Heerts. Volgens de FNV is dat in strijd met Eu ropese en Nederlandse wet- en regelgeving. Die zou verbieden dat individuele werknemers worden gestraft voor wat bon den en werkgeversorganisaties in CAO's afspreken. „We twijfe len aan de juridische houd baarheid van wat De Geus wil", aldus Heerts. Hij wil nu eerst wachten op de wetstekst. Eind 2005 zullen de eerste mensen direct getroffen worden door de plannen. De FNV gaat dan zonodig via proefprocessen proberen de ge volgen te repareren. Ook de oppositiepartijen in de Tweede Kamer twijfelen aan de haalbaarheid van De Geus' plannen. „In internationale ver dragen staat dat zieke werkne mers recht hebben op een uit kering waarvan de hoogte is ge baseerd op hun laatst verdien de loon", aldus PvdA-kamerlid Bussemaker. De kamerleden lieten gisteren tijdens een debat met De Geus weten weinig van zijn voorstel len te snappen. Bussemaker: „Enerzijds komt een werkne mer die in het tweede ziektejaar meer krijgt dan 70 procent van het loon niet meer in aanmer king voor de WAO. En ander zijds zegt de minister dat hij of zij nog maar een WAO-uitke- ring op bijstandsniveau krijgt. Dat kan niet allebei." Overigens wordt de minister wel gesteund door een kamermeerderheid van CDA, WD en D66. De Geus reageerde met zijn in greep op het opzeggen van het Najaarsakkoord door de vak bonden. Die achten zich daar mee niet langer gebonden aan de afspraak dat werknemers in het tweede ziektejaar niet meer dan zeventig procent van het salaris krijgen. Volgens het ka binet verdwijnt daarmee een belangrijk onderdeel van het nieuwe WAO-stelsel. Door geen aanvulling te geven worden mensen geprikkeld sneller weer aan het werk te gaan, is de ge dachte. De bonden draaien him voor nemen om loonaanvulling in het tweede ziektejaar te vragen voorlopig niet terug. Wel nuan ceert Heerts dat voornemen. „We hebben nooit gezegd dat we massaal om aanvullingen zullen vragen. Daar hebben we het intern nog helemaal niet over gehad." Vakcentrale CNV denkt voorlo pig nog niet aan juridische ac ties. „We mikken op de Kamer behandeling en proberen de plannen daar bij te laten stel len", aldus een woordvoerster. londen/ap-anp - Een 24-uurs- staking van het personeel van de Londense metro heeft giste ren tot grote chaos geleid in de spits in de Britse hoofdstad. De miljoenen forensen die nor maal de metro pakken, gingen nu lopend, op de fiets, in over volle bussen of met de auto naar hun werk, met alle gevol gen van dien voor de binnen stad. De reizigers waren van te voren gewaarschuwd en had den het advies gekregen thuis te blijven Het personeel van London Un derground eist meer loon en een kortere werkweek voor alle werknemers. Maandag had de vakbond een salarisverhoging van 3,5 procent en een verla ging van het aantal werkuren afgewezen. De bond verwees ook een aanbod dat London Underground op het laatste moment deed voor een salaris verhoging van 6,75 procent over twee jaar en het terug brengen van de werkweek tot 35 uur, naar de prullenbak. Vakbondsleiders zagen er aller lei verborgen bijbedoelingen in. Zo zou het bedrijf het aantal medewerkers willen terugbren gen. Slechts op een paar lijnen van de Tube, zoals de Londense metro wordt genoemd, reden gisterochtend enkele treinen. Dat waren er veel te weinig om de drie miljoen passagiers die dagelijks van het metronet ge bruik maken te vervoeren. Om toch op hun werk te komen, pakten veel Londenaren de au to, wat leidde tot grote ver keersopstoppingen in het cen trum van de stad. Anderen pro beerden de bus te nemen, maar veel propvolle bussen reden de haltes voorbij omdat er simpel weg geen plaats was voor nog meer passagiers. De Londense burgemeester Ken Livingstone, die gisteren ook lopend naar zijn werk moest, heeft felle kritiek geuit op de staking en de eisen van de vakbond. Volgens hem zou den loonsverhoging en de door de bonden gewenste vierdaagse werkweek de toch al hoge prij zen van metrokaartjes nog ver der opstuwen. rotterdam/gpd - Het zogeheten cash dis- posit system (CDS) - een geldautomaat van de bank die bankbiljetten inneemt en het tegoed op iedere gewenste rekening bij schrijft - wordt steeds vaker gebruikt om geld wit te wassen. Dat zegt Harold Koppe, hoofd van het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT) in het Justitie Magazine. „De bekende types met sporttassen vol geld, die we dankzij de invoering van de Wet MOT juist met succes hadden weten te weren, zie je nu terug in de rij voor de CDS- automaat", zegt Koppe. Het witwassen van crimineel geld staat in Nederland volop in de belangstelling. Na de liquidaties van vastgoedhandelaren als Lüske en Endstra zijn grote justitiële onder zoeken gestart. Die onderzoeken richten zich met name op geldstromen en witwas praktijken. Bij het MOT komen steeds meer ongebruikelijke transacties binnen, vooral omdat steeds meer branches - zoals auto handelaren - daartoe zijn verplicht. Afgelo pen jaar waren er 177.000 meldingen; in 2000 waren dat er 48.000. Over de CDS-automaten kwamen in 2001 slechts veertien meldingen binnen. Vorig jaar waren dat er meer dan duizend en in de eerste drie maanden van dit jaar waren dat er al vijfhonderd. Verreweg de meeste meldingen over ongebruikelijke transacties gaan over 'moneytransfers' via grote orga nisaties als Western Union en Money Gram. In Nederland kan via die organisatie bijvoorbeeld cash geld worden gestort dat weer in een ander land kan worden opge nomen. Weliswaar met legitimatie, maar zonder rekeningnummer. «shington - Argentinië krijgt i de Wereldbank twee lenin- i die samen goed zijn voor I miljoen dollar. Het geld is iiistemd voor het verdere her- 2^1 van de economie en voor infrastructuur van het Zuid- Jierikaanse land, maakte de 4|nk bekend. Argentinië is be- ii> een financiële en economi se crisis te boven te komen 4^arin het drie jaar geleden rzeild raakte. Een lening van miljoen dollar is bedoeld 16H meer banen te creëren en Asociale ongelijkheid te ver donderen. De andere lening 2Sn 200 miljoen wordt in de 34(uw van wegen en bruggen i&token. 39, 14NDEN - De economie van i35root-Brittannië is in het eerste l^artaal met 3,4 procent ge- 25Deid in vergelijking met de 3-bte drie maanden van 2003. itjt blijkt uit definitieve cijfers 4an het Britse bureau voor de g|tistiek, die gisteren zijn ge- 33 jbliceerd. In vergelijking met ft laatste kwartaal van vorig ir bedroeg de groei 0,7 pro nt. In een eerdere raming was |g uitgegaan van 0,6 procent. in bosch - De fabrikant van imaakgeurtjes Kecofa mag pt langer het parfum Female ëasure op de markt brengen, et gerechtshof in Den Bosch left onlangs besloten dat de oir te veel lijkt op die van Tré- jr, het bekende parfum van income. Kecofa gebruikt voor |n parfum 24 van de 26 ingre- ënten van Trésor. Het is de irste keer dat een Nederlandse ichter de samenstelling van jn geurtje auteursrechtelijke Ischerming toekent. De weg «vrij voor andere producen- ii van grote merken om fabri- fnten van namaakparfums ju- Üisch aan te pakken. Kecofa loet ook de winst die met Fe- lale Treasure is behaald over taken naar Lancöme. new york - Het was gisteren een onrustige dag op Wall Street. Be leggers waren in afwachting van het rentebesluit van de centrale banken van de Verenigde Staten, de Fed. Die besloten later de rente te verhogen. Het belangrijkste rentetarief, de zogeheten federal funds rate, gaat omhoog van i naar 1,25 procent. Het is voor het eerst in ruim vier jaar tijd dat de rente in de VS stijgt. Het tarief van 1 pro cent, het laagste sinds 1958, is een jaar van kracht geweest. Met de lage rente hebben de centrale banken bereikt dat de Amerikaanse economie stevig aan het groeien is. Nu er ook weer sprake is van ba nengroei, kan de rente omhoog. Foto: AP/Gregory Buil den haag/anp - Werklozen blij ven onnodig lang zonder baan door de gebrekkige samenwer king tussen gemeenten, de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) en uitkeringsinstantie UWV. Dat heeft de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) giste ren gezegd. „De gevolgen zijn dat niet alle werklozen een snelle bemidde ling naar werk of een goed scholingsadvies krijgen", aldus een woordvoerster van de RWI. De adviesraad betwijfelt of het kabinet zijn doel van een soe pele samenwerking tussen de gemeenten, het CWI en het UWV in 2006 behaalt. Overigens vindt de raad, die be staat uit gemeenten, vakbon den en werkgevers, het 'lastig te concretiseren' hoeveel mensen nodeloos werkloos blijven. De RWI wil dat het ministerie van sociale zaken CWI, UWV en ge meenten meer ruimte geeft om te experimenteren met vormen van samenwerking. Hierover moeten nog dit jaar afspraken komen. In mei zei de inspectiedienst van het ministerie van Sociale Zaken al dat de organisaties be ter moeten samenwerken. amsterdam/anp - Ongeveer 150.000 van de zeven miljoen kleine gebruikers stappen mor gen over op een nieuwe stroomleverancier. Slechts 9000 kleine energiegebruikers kiezen voor een andere gasleverancier. Met de vrijgave van de markt voor kleingebruikers op 1 juli is de laatste fase van de energieli beralisering voltooid. Een elektron van Nuon is niet te onderscheiden van één van Essent en dat lijkt tekenend voor de belangstelling onder consumenten voor de liberali sering. Het aantal overstappers ligt nu iets boven de door de energiesector verwachte 2 pro cent, blijkt uit cijfers van bran chevereniging EnergieNed. Energiefabrikanten, consumen tenorganisaties en Den Haag lopen warm voor de vrijgave van de energiemarkt, maar veel consumenten zijn met hun hoofd bij de vakantieplannen. Het doel van de vrije energie markt is duidelijk: lagere prij zen en betere dienstverlening. Vooralsnog loopt het echter niet zo'n vaart. De prijsvechters buitelen niet over elkaar heen en de bestaande energiebedrij ven proberen voornamelijk hun eigen klanten te behouden. Sinds half mei konden klanten aangeven of ze na 1 juli een an dere energieleverancier wilden. Vooral de kleinzakelijke gebrui kers lijken van deze voorin schrijving gebruik te hebben gemaakt. De afgelopen drie jaar was de vrije keuze voor de consument beperkt tot de markt voor groe ne, milieuvriendelijk opgewek te, stroom. Ruim 2,5 miljoen consumenten kozen al voor groene stroom, slechts 450.000 hiervan stapten daarvoor over naar een andere leverancier. Op 1 juli wordt het belastingvoor deel op groene stroom aanzien lijk verlaagd, maar de meeste aanbieders compenseren dit uit angst klanten te verliezen. De elektriciteitsmarkt spreekt dankzij de uitgebreide voorlich- tings- en reclamecampagnes veel meer tot de verbeelding dan de gasmarkt. Het aantal particulieren en klei ne bedrijven dat per 1 juli over stapt, ligt met 2 procent ruim onder de kritische grens van 5 procent die de energiebedrijven maandelijks kunnen afhande len. Mocht er tijdens de zomer vakantie alsnog een hausse aan verzoeken voor een overstap komen; dan hebben de energie bedrijven honderden extra me dewerkers achter de hand. leeuwarden/anp - De 20-jarige Erik van der Meulen uit Leeu warden heeft de afgelopen da gen veel steun vergaard in zijn actie voor lagere sms-tarieven. Via zijn website www.smsoor- log.nl zijn al ruim 1300 protest- mailtjes verstuurd aan diverse aanbieders van de tekstberich ten op de mobiele telefoon. Marktleider KPN liet de prijs van een verzonden sms-je on langs zakken tot 9 cent voor het merk Hi Prepay. Concurrent Telfort volgde met een lager ta rief van 8 cent, eveneens voor sms-en met een vooraf betaalde telefoonkaart. Van der Meulen besloot vorige week tot een ac tie om ook andere aanbieders tot prijsverlagingen te bewegen. Vodafone sloot zich dinsdag aan bij KPN en Telfort. Voor prepaidgebruikers die mini maal 25 berichten afnemen, zakt de prijs per bericht naar 9 cent. „De meeste aanbieders rekenen belachelijk hoge prijzen voor een sms", stelde Van der Meu len. Zo rekenen T-Mobile en Orange circa 22 cent voor de verzending van een tekstbe richt. De Consumentenbond, die al langer ageert tegen de ho ge sms-tarieven, toonde zich aangenaam verrast over de mailactie. „Heel goed. Als men sen duidelijk maken dat ze niet meer zoveel willen betalen, vol gen hopelijk ook andere aan bieders", zei een woordvoerster van de Consumentenbond. door Eric de Bie Rotterdam - De symboliek droop gisteren van de lancering van KPN's umts-dien- sten. Door het oude Van Nelle-kantoor in Rotterdam, een icoon van het industriële erfgoed, schalde het Beatles-nummer 'Re volution'. De 'r' kan echter makkelijk wor den weggelaten als over de nieuwe gene ratie mobiele telefonie wordt gesproken. Umts, waarmee snel internet via mobie le apparatuur mogelijk is, veroorzaakt geen spectaculaire verandering in de communicatie tussen mensen. Het is simpelweg de volgende stap in de ont wikkeling van een draadloze maatschap pij. Oftewel een 'evolutionaire ervaring voor de consument', zoals Cees van den Heijkant, directeur van KPN Mobiel Ne derland, het verwoordde. KPN is na Vodafone het tweede tele- combedrijf dat in Nederland umts-dien- sten gaat aanbieden. Vanaf deze maand kunnen bedrijven een abonnement met een modemkaart voor laptops aanschaf fen en vanaf september zijn er speciale umts-toestellen voor de particuliere ge bruiker beschikbaar. Vier jaar nadat de telecombedrijven bi zarre bedragen neerlegden voor umts- vergunningen tijdens de roemruchte te- lecomveilingen, moet de magie eindelijk werkelijkheid worden. In Nederland be taalden de vijf winnaars - Libertel (Vodafone), KPN, Dutchtone (Orange), Telfort (02) en Ben (T-Mobile) - geza menlijk 2,7 miljard euro aan de over heid. De vraag is of al dat geld kan wor den terugverdiend. „Ja", zegt Van den Heijkant. „KPN ge looft in een draadloze maatschappij, waarbij umts als aanjager voor meer ef ficiency en gemak fungeert." Anderen zijn sceptischer. Paul Smits bij voorbeeld, tijdens de telecomveilingen topman van KPN en dus verantwoorde lijk voor de miljardenuitgave, is tegen woordig minder overtuigd. In een inter view zei hij deze week dat 'als telecom bedrijven niet de wettelijke verplichting hadden om een landelijk umts-dekking te garanderen, ze waarschijnlijk geen ge bruik zouden maken van de techniek'. „Momenteel zijn er alternatieven die veel goedkoper zijn." Smits denkt dat er een 'netwerk van netwerken' komt waarin verschillende technieken voor breedbandinternet zoals Wïfi en Edge naast umts bestaan. Van den Heijkant liet gisteren in het midden wat hij daarvan denkt. Allereerst ziet KPN voor umts talloze toepassingen in het bedrijfsleven en de gezondheids zorg. Het AMC in Amsterdam experi menteert bijvoorbeeld al met umts- techniek tijdens het vervoer van patiën ten die intensive care nodig hebben. De arts kan dan vanaf afstand de toestand van de patiënt in de gaten houden. De meeste inkomsten zullen echter toch van consumenten moeten komen. Van den Heijkant denkt dat die ook warm zullen lopen voor unus. Hij baseert zich daarbij onder meer of» de ervaring met de meer dan één miljoen gebruikers van KPN's i-mode, in feite de voorloper van umts. Onderzoek heeft uitgewezen dat mobie le bellers in Europa vooral het sturen van berichten, foto's en video's, plaats bepaling en videotelefonie (je ziet de persoon met wie je belt) zien als toepas singen die ze gaan gebruiken. Of zij dan meer geld voor meer snelheid over heb ben, moet worden afgewacht. Analisten hebben al aangegeven dat het succes van umts afhangt van de betaal baarheid. KPN denkt daarom een goede zet te hebben gedaan door onbeperkt gebruik van een zakelijke umts-verbin- ding voor 75 euro per maand aan te bie den. Voor de modemkaart moet wel eerst 185 euro worden neergeteld. De ta rieven voor de consument zullen vol gens commercieel directeur Marco Vis ser van KPN Mobiel, hetzelfde zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9