GESPREK VAN DE DAG Balkenende een apart geval" Haarinstituut Advocaat bedolven onder gescheld en mooie mannen' dagelijks leven 'Vrouwen kijken voetbal Cactusvijg tegen kater Open brief van premier aan Jan Mulder: een bal in eigen doel Dries van Agt. Foto/CPD Peter van Straaten is op vakantie. voor gezelligheid IVlENScLilK DONDERDAG 1 JULI 2004 Wie stevig aan Bacchus offert kan een kater voorkomen door tevoren supplementen van de cactusvijg in te nemen. Het middel, afkomstig van de cactussoort Opuntia ficus indica, staat ook wel bekend als Nopal. Uit een studie, die Amerikaanse on derzoekers in het medische vakblad 'Archives of Internal Medicine' heb ben gepubliceerd, is gebleken dat bij gebruikers van het middel enkele ka terverschijnselen, zoals misselijkheid en de onblusbare nadorst, redelijk worden onderdrukt. Het hondsberoerde gevoel dat door een overdosis pilsjes of andere alco holische versnaperingen ontstaat, wordt toegeschreven aan ontste kingsreacties. Deze reacties kunnen worden beschouwd als het antwoord van het lichaam op onzuivere stofjes in de drank of op bijproducten van de stofwisseling. Wetenschappers van de Tulane universiteit in New Orleans gaven aan 55 proefpersonen het cactusvijgensupplement ofwel een nepmiddeltje. Een uurtje later kregen ze een fast- foodmaaltijd opgediend. Vier uur hierna mochten ze zich aan sterke drank als wodka of whisky te buiten gaan en daarbij zoveel innemen dat ze de volgende morgen zeker met Nederlands gezegde Zonder dauw geen regen, heet het in juli allerwegen een kater zouden ontwaken. De vol gende dag namen de onderzoekers allerlei testen bij de drinkers af. De proef werd na twee weken herhaald: maar nu kregen de proefpersonen die eerder het nepmiddel hadden ge slikt het echte supplement, terwijl aan de andere groep het fopmiddel werd verstrekt. De onderzoekers stelden op deze manier vast dat drie (van de negen!) katerverschijnselen beduidend wa ren verminderd (misselijkheid, dui zeligheid en gebrek aan eetlust). Dat lijkt nogal tegen te vallen, maar de Nopal-gebruikers bleken zich daar naast ook een stuk beter te voelen dan de mensen die de neppilletjes hadden geslikt. Tenslotte ontdekten de onderzoekers dat het gehalte van het zogeheten C-reactieve eiwit, een product uit de lever dat als indicator voor de heftigheid van de kater geldt, bij gebruikers van het nepmiddel veertig procent hoger was dan bij de proefpersonen die de cactusvijgen- pillen hadden geslikt. Opmerkelijk is dat een verhoogd C- reactief eiwitgehalte in het bloed door medici tevens wordt be schouwd als een aanwijzing voor een ontstekingsproces in het lichaam. Dat past in het idee dat de vervelen de nawerking van overvloedig drank gebruik aan ontstekingsreacties is te wijten. Nopal wordt al eeuwenlang in zijn herkomstgebied Midden- Amerika gebruikt als medicijn, bij voorbeeld als middel om het bloe den van wonden te stelpen. In Mexi co schrijven artsen het voor aan sui kerpatiënten, omdat het een gunstig effect zou hebben op de bloedsui- kerspiegel. WILL GERRITSEN Mike Tyson verdiende ruim 300 miljoen dollar met zijn gevechten in de ring. Toch staat de 38-jarige bokser 38 MILJOEN dollar in het rood en is hij failliet verklaard. Hij moet tot 2007 zeven keer in de ring verschijnen om zijn schulden af te lossen. De Amerikaanse belasting is zijn voornaamste schuldeiser met 18 miljoen dollar, zijn eerste ex-vrouw Monica Turner staat nummer twee met 9 miljoen dollar. De huizen van de bokser in Las Vegas en Connecticut staan te koop. Van de 14 miljoen dollar die hij van promotor King ontvangt na een schik king in twee rechtszaken, ziet Tyson geen penny. Ook niet van zijn startgeld van 9 miljoen dollar voor zijn partij op 30 juli, zijn eerste gevecht in zeventien maanden, tegen de Brit Danny Williams. Over het WANDELDRAMA in Zuid- Spanje waarbij eind mei drie Neder landse wandelaars omkwamen, komt een film. Dat heeft producent Paul Voorthuysen gisteren bekend gemaakt. Tijdens de beklimming van de Mulhacen in Zuid-Spanje werd een groep toeristen overvallen door slecht weer. De Spaanse justi tie heeft de gids van het gezelschap wegens ernstige nalatigheid in staat van beschuldiging gesteld. De voor lopige werktitel van de film luidt Sierra Nevada. Scato van OpstalI schrijft het scenario. De regie is in handen van televisiemaakster Mannin de Wildt, die met Sierra Ne vada haar speelfilmdebuut maakt. Directeur Boorsma van reisorganisa tie Intertrek vindt een film over het drama ,,op dit moment niet op zijn plaats". Popster DAVID BOWIE heeft we gens een pijnlijke schouder de tour nee die hem in juli naar Frankrijk, België, Ierland, Spanje, Zwitserland en Schotland zou brengen, afge zegd. Dit is gisteren bekendge maakt op Bowie's website: www- .davidbowie.com Artsen hebben Bo wie geadviseerd de tournee volledig te schrappen om erger te voorko men. Dat betekent dat elf festival optredens komen te vervallen. Bo wie heeft last van een beknelde ze nuw in zijn schouder, hetgeen hem op 23 juni al dwong een concert in Praag te bekorten. Eerder waren de optredens in Wenen en Salzburg af gezegd. Een vrouw die is aangeklaagd voor het stalken van Catherine Zeta-Jones, de 32- jarige Dawnette Knight, heeft de filmster een EXCUUSBRIEF geschreven. De vrouw, die in voorlopige hechtenis zit en alleen wordt vrijgelaten als ze een borg som van een miljoen dollar betaalt, schrijft in de brief dat ze 'in de war' is ge weest. Ze zegt Zeta-Jones en haar man Michael Douglas enkele maanden hin derlijk te hebben gevolgd omdat ze verliefd was op Douglas en Zeta-Jones uit zijn leven wilde hebben. Knight schreef enkele dreigbrieven en uitte verscheide ne malen telefonische bedreigingen aan het adres van Zeta-Jones. In de brief biedt Knight haar verontschuldigingen aan en zegt ze nooit van plan te zijn ge weest Jones of Douglas werkelijk kwaad te doen. Twintig Amerikaanse televisiesta tions die in februari het inmiddels beruchte 'BORSTINCIDENT' rond popzangeres Janet Jackson tijdens de Superbowl uitzonden, hangt wel licht een boete van 27.500 dollar boven het hoofd. Jackson ontblote borst werd rechtstreeks miljoenen huiskamers in de VS binnengestraald toen collega-artiest Justin Timberla- ke, naar eigen zeggen per ongeluk, haar kleding losrukte. Het duo trad op tijdens de pauze van de wedstrijd om de Superbowl, de finale van de Amerikaanse footballcompetitie. Het Amerikaanse commissariaat voor de media meer dan een half miljoen klachten naar aanleiding van het in cident. Foto: Reuters Vrouwen kijken vooral naar het Eu ropees kampioenschap voetbal van wege de aantrekkelijkheid van spe lers. Ook de sfeer en het samenzijn met de partner of het gezin is voor vrouwen een belangrijke reden om tijdens het EK aan te schuiven. Dat zei de Groninger sportpsycholoog Menkehorst gisteren. Volgens de sportpsycholoog kijken vrouwen mede vanwege de aantrek kelijke beelden die ze voorgescho teld krijgen. „Rafael van der Vaart, de Tsjech Milan Baros, het maakt voetbal kijken alleen maar leuker." Een avond voetbal kijken is volgens Menkehorst voor vrouwen te verge lijken met een romantisch etentje of een bezoekje aan de bioscoop. „Het gaat er voor vrouwen vooral om dat ze samen met hun man iets ge meenschappelijks doen", aldus de sportpsycholoog. Overigens is het voor vrouwen wel belangrijk dat Nederland speelt. Dat geldt niet alleen voor het EK maar gaat ook op bij bijvoorbeeld de Olympische Spelen. Zodra Oranje uit beeld verdwijnt is het voor vrou wen al niet meer interessant, zegt Menkehorst. anp Milan Baros is populair bij vrouwen die voetbal kijken. Foto: Reuters m eei Dries van Agt, premier van 1977 tot en met 1982, las het epistel van Balkenende in de krant en zijn L t eerste gedachte was: „Moet dat nou? Is het aan de minister-president om een open briefte schrijve/JS aan wie dan ook? Mijn tweede gedachte was: moet de minister-president een brief schrijven aan ie-^e mand die zich in het openbaar verbaal zo heeft misdragen als Jan Mulder? Mijn aanvankelijke gevoq^ was: dat zou ik niet gedaan hebben. De minister-president is te hoog gezeten om zich met een voetnei balrel bezig te houden." p^e Het Britse topmodel Naomi Campbell heeft voor OPSCHUDDING gezorgd op het Italiaanse eiland Sardinië. De donkere schone, getooid in bikini, trok tijdens de opname van een recla mefilmpje op een strand duizenden nieuwsgierigen. De politie moest de zeker 3000 toegestroomde fans op afstand houden. Campell brengt haar vakantie door op het jacht van haar voormalige geliefde Flavio Briatore. Het fotomodel zou inmiddels een re latie hebben met de Amerikaanse ac teur Adrien Brody die de hoofdrol in Roman Polanski's film 'The Pianist' vertolkte. De twee zouden elkaar in mei in het Franse St.Tropez hebben leren kennen. Foto: Reuters opmerkingen. Opmerkingen als die over Advocaat zijn ge- maakt kunnen nu eenmaal ui|e j monden in een misdrijf. Een <j ja lumnist kan niet zomaar alles ian schrijven. Oproepen tot stenijve is in principe strafbaar." su Balkenende slaat de plank mi^ meent echter fractieleider Ma'aa Herben van de LPF. Jan Muldjcja heeft van de megafoon zijn hq Q delsmerk gemaakt. Wie hem eus neemt, begrijpt zijn humcQy, niet, redeneert hij. Herben: „I^0 kenende is niet in staat de zwl. j humor en ironie van iemand j Mulder te plaatsen. Mulder is hofnar van Den Haag en houd" ons een spiegel voor. Hij heefj-- het verleden ook hard uitgelid' naar mijn partij, maar daar m^ je tegen kunnen en zeker geei^g open brieven over gaan schrijf ven." jee Herben velt een hard oordeelier „Als een columnist iets ruigs or roept, wordt hij vanzelf door dere publicisten gecorrigeerd.ta; Dat moet je zijn werk laten dcLe daar moet een premier geen 1. in willen spelen. Met dit initia heeft Balkenende de zaak alle»* maar een enorm zware lading" geven. Advocaat verdient wel steun, maar om in voetbaltei men te blijven: dit was voi1T de premier een bal in ei£t j kb ind tig procent van de Nederlanders het blijkens een onderzoek met hem eens is. „Dat is het nu net", roept politi coloog Henk te Velde (Rijksuni versiteit Groningen) uit. „Balke nende voegt met zijn brief hele maal niets toe. Hij zegt wat ieder een inmiddels al vindt: de kritiek op Advocaat ging over de schreef. Ik vind het wonderlijk, want de premier heeft weinig te winnen bij een polemiek met een man als Mulder. Hij maakt zich er in elk geval kwetsbaar mee." Te Velde heeft de bijzonderheden en eigenaardigheden van vrijwel alle naoorlogse Nederlandse pre miers bestudeerd en vindt Balke nende een apart geval. „Op dit punt is hij echt persoonlijk geën gageerd; iets watje niet zag bij zijn voorgangers Lubbers en Kok, wel een beetje bij Van Agt. Balke nende vindt blijkbaar echt dat er een soort beschavingsoffensief moet plaatsvinden en dat hij daarbij het voortouw moet ne men. Gemoraliseer door politici was lang taboe en Balkenende neemt daar nu afscheid van." Advocaat Gerard Spong is véél positiever. Na de moord op Pim Fortuyn, ruim twee jaar geleden, klaagde hij politici en journalis ten aan omdat zij een 'vijandig klimaat' rondom de politicus zouden hebben geschapen, dat uiteindelijk was uitgemond in de moordaanslag. Spong: „De poli tiek heeft lering getrokken uit het verleden. Het is goed dat men nu actiever stelling neemt te- gen dit soort haat zaaiende Maar Van Agt toont zich een be keerling. Hij bouwt zijn rede nering zorgvuldig en in bloemrijke be woordingen op: „La ter rees de gedachte in mij: de minister-presi dent mag best zijn hart luchten. Zeker wanneer tijdens de door hem ge voerde campagne van nor men en waarden de zo veel- belezen Jan Mulder in zulke rauwe taal het volk brengt tot zulk 'n hetze tegen de bonds coach als nu is losgebroken." Dus vindt de voormalig premier het bij nader inzien 'best goed' dat iemand uit Den Haag zegt: 'Zeg ben je van helemaal van de ratten gebeten, zo gaan we niet met elkaar om!' Van Agt: „Dat de minister-president van zijn hart geen moordkuil maakt is prima. Ik maak me tot medeonderteke naar van zijn brief." In een open brief, gericht aan 'Geachte heer Mulder' tikte Bal kenende de columnist gisteren hard op de vingers. De premier stelt dat de ironische opmerking van Mulder over Dick Advocaat („hij verdient het gestenigd te worden") door vrijwel niemand is begrepen. Hij wijst er verder op dat kinderen respect moet worden bijgebracht, „in het bijzonder voor de leraar, de trainer en de scheidsrech ter." Ten slotte stelt de premier vast dat tach- Of ze de kontharen van Dick Advo caat op z'n hoofd hadden getrans planteerd. Of de laser z'n hersens had aangetast. Of er effe een knokploeg moest langskomen. Of ze graag failliet wilden gaan. Het Haarlemse Laser Aesthetics heeft het geweten dat bondscoach Advocaat reclame maakt voor de haartransplantaties die het instituut verricht. Na de wedstrijd tegen Tsjechië met de omstreden wissel van Robben werd Laser Aesthetics bestookt met tele foontjes van scheldende mensen. Di recteur Erwin Kettmann: „Vooral de uitlatingen van Jan Mulder bij Barend en Van Doip hebben als inspiratie bron gediend. Mulder riep dat Advo caat moest worden opgehangen en gestenigd. Heel wat idioten hebben ons vervolgens gebeld met de vrese lijkste uitroepen. Ook de media hin gen aan de lijn: hoe ik het in m'n hoofd haalde om de dag na de wed strijd een advertentie met een lachen de Dick Advocaat in de krant te zet ten. Waarom zou ik dat niet doen? Het gaat over Dicks haartransplanta- tie waar hij blij mee is, niet over voet bal." Kettmann vindt de hetze rond de bondscoach schandalig. „Kritiek mag, daar leer je van. Robben had er beter in kunnen blijven. Maar het deugt toch niet dat een heel elftal daarna opeens niet meer kan voetballen? En dan vervol gens roepen dat de coach moet worden gestenigd. Dick Advocaat is een heel aardige, lieve man met een grote loyaliteit. Hij is ook erg emotioneel. En hoe alles hem heeft aangegrepen kon je wel zien tijdens zijn persconferentie waar hij sprak over alles wat naar zijn hoofd is ge slingerd. Stel je voor dat we de halve finale niet hadden gehaald. Dan was hij zijn leven niet meer zeker geweest. Er hoeft maar een gek met een pistool bij Schiphol te staan en het is ge beurd. Waar zijn mensen mee bezig?" Kettmann is niet van plan te stoppen met de gewraakte advertenties. „Of we verliezen of winnen, voor mij telt de actualiteit. Nu is dat Dick. Maar ik heb veel meer bekende Nederlanders onder contract. Als straks de Tour de France begmt, zet ik een advertentie met Roger de Vlaminck." Margot Klompmaker

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2