EK 2004 Oranje ondersteboven gespeeld Na Dick Advocaat graag een trainer van Oranje met lef Oranje heeft geen antwoord op wraak van Figo 'EURO 2004 beste EK ooit' Doelman moet op heupen letten Dopingcontroles zijn negatief Nu moeten de jonkies het doen tuCQZOQj L'Alpe d'Huez lissabon - Het Europees kam pioenschap voetbal is nog niet voorbij, maar de algemeen di recteur van de Europese voet balunie CUEFA) weet het nu al zeker: EURO 2004 is het beste EK ooit. Dat zei de Zweed Lars- Christer Olsson tijdens een persbijeenkomst in Lissabon. Volgens Olsson heeft EURO 2004 voldaan aan alle sportieve en financiële verwachtingen en zal het toernooi alle resultaten overtreffen die bij EURO 2000 in Nederland en België zijn ge boekt. lissabon - Britse sportweten- schappers zijn er zeker van dat de stand van de heupen ver raadt in welke hoek een voet baller een strafschop zal schie ten. Dat inzicht geeft een doel man een vitale halve seconde bij zijn beslissing de hoek te kiezen. Voorwaarde is dat de doelman de lichaamstaal van de schutter leert lezen. Hij moet letten op de ogen van de schut ter, op de zenuwtics en in het bijzonder op de stand van de heupen op het moment dat de tegenstander aanlegt. Twee universiteiten hebben het on derzoek uitgevoerd. Een doel man die de lichaamstaal goed leest, heeft 9 procent meer kans een strafschop te stoppen. lissabon - Alle dopingcontroles na afloop van de vier wedstrij den uit de kwartfinales van het Europees kampioenschap voet bal zijn negatief uitgevallen. De Europese voetbalbond UEFA maakte dat gisteren bekend. Van elke ploeg moesten twee spelers hun plas inleveren. Tot nu toe is alleen de Kroaat Ivica Olie op de Europese titelstrijd positief bevonden. Hij kreeg geen straf omdat het begelei dingsteam van Kroatië Olie een pijnstiller tegen een ribblessure had gegeven. In dat product zat een verboden stof. donderdag 1 JULI 2004 lissabon - Het EK is voor Oran je ten einde. Jammer. Maar over twee maanden wacht al weer de eerste wedstrijd in het kader van de WK-kwalificatie, thuis tegen Tsjechië. Vanaf van daag is de grote vraag welke bondscoach Oranje naar Duits land 2006 moet leiden. En wel ke spelers moeten die klus ei genlijk klaren? Er zijn nogal wat spelers die een punt zetten achter hun loop baan als international: Jaap Stam (bijna 32), Frank de Boer (34), Mare Overmars (32), Paul Bosvelt (34) en Ronald Water reus (33) stoppen zeker. Phillip Cocu (33) twijfelt nog zeer, van Davids (31) is niet bekend wat hij wil. Bovendien valt niet te verwachten dat Pierre van Hooijdonk (34 reeds) nog veel interlands zal spelen. Oranje, dat tijdens het EK het record 'oudste elftal' verbrak, zal de komende tijd danig ver jongen. De ouderen zullen voortaan Van der Sar (33), Wes- terveld (29), Seedorf (28), Van Bronckhorst (29), Reiziger (31), Van Nistelrooij (28), Kluivert (28), Zenden (27), Bouma (26) en Makaay (29) zijn. Mario Mel- chiot (27) hoort eigenlijk ook bij de selectie. En mogelijk dus ook nog Cocu (33) en Davids (31). Nu al telt de Oranje-selectie een aantal jongere spelers dat de kar de komende jaren zal moe ten trekken: Heitinga (20), Van der Vaart (21), Robben (20), Van der Meyde (24) en Sneijder (20). Deze echte jonkies zullen zoals het er nu naar uitziet heel snel gezelschap krijgen van hun leeftijdgenoten Nigel de Jong (20) en Robin van Persie (20). Mogelijk komt ook doelman Stekelenburg (21) daar nog bij. Al met al rest dan een redelijke selectie van 21 spelers. Een echt brede groep is dat niet, maar het is wel een selectie waarmee je voor de dag kan komen. Alle posities zijn minstens dubbel in te vullen, alhoewel er op de plaats van linksback (Zenden en Van Bronckhorst) en rechts buiten (Van der Meyde en Makaay) wel wat meer specifie ke goede specialisten zouden mogen zijn. Of het 'Nieuwe Oranje' goed genoeg zal zijn om Duitsland te halen en daar misschien zelfs wel een rol van betekenis te spelen, is vooralsnog een grote vraag. Veel zal afhangen van de persoonlijke ontwikkeling van de jongeren. Vooral Van der Vaart en Van Persie baren wat dat aangaat zorgen. Maar even zogoed is het mogelijk dat er de komende anderhalf tot twee jaar nog een of meer talenten 'uit het niets' opduiken. Wie had twee jaar geleden durven zeggen dat Arjen Robben al op dit EK zou schitteren? 20.45 uur: Griekenland-Tjechii door Henri van der Steen lissabon - Dick Advocaat is dus, in derdaad, geen coach voor de prijzen. De uitslag viel nog mee, want Oranje had gisteravond ook met 6-1 klop kunnen krijgen, maar de afgang was er niet minder pijnlijk om. Het Ne derlands elftal werd feitelijk naar een kansloze nederlaag gespeeld, door een Portugese ploeg die het voetbal wel voorop stelde. Zoals inmiddels al enige jaren be kend, denkt Advocaat eerst aan ver dedigen en dan pas aan voetballen. En soms dan nog niet eens. Zijn regi me kwam gisteravond in een magni fieke ambiance tot een teleurstellend einde. De coach gokte tijdens dit EK op Seedorf, liet Sneijder op de bank en kan nu toch ook tot geen andere conclusie komen dan dat die gok vol strekt verkeerd heeft uitgepakt. Het was te voorzien. Vooraf was er nog sprake van een grote opwinding; dit moest in elk ge val een leuke wedstrijd kunnen wor den, zelfs met deze Advocaat-opstel ling: Twee ploegen die 4-3-3 spelen, twee jonge, begaafde linksbuitens, op het middenveld mogelijk het, overi gens niet man tegen man gespeelde duel Deco-Seedorf. En dan was er Fi- go. Getergd na zijn pijnlijke wissel te gen Engeland of einde carrière? De wedstrijd gaf snel uitsluitsel: See dorf deed in het geheel niet mee, De- co groeide langzaam in zijn rol als spelmaker, Figo was een genot om te zien. Portugal speelde vanaf de eerste minuut iets makkelijker en toen de 1- 0 viel, was dat verdiend. Die belangrijke eerste goal was er eentje waar een vraagteken bij hoor de. Van Bronckhorst was aangewezen als verdediger van Ronaldo. Dat leek niet erg slim van Advocaat, want Van Bronckhorst is niet eens een echte verdediger en zeker geen sterke ver dedigende kopper, Ronaldo daaren tegen had eerder in het toernooi al la ten zien aanvallend wel goed te kun nen koppen en ook al gescoord uit een corner. De linksbuiten, die de comer ook nog eens zelf had ver diend, scoorde moeiteloos uit de prachtige trap van Deco. Na tien minuten was alweer de oude makke van Oranje te zien: geen voet bal van achteruit, geen passing vanaf het middenveld. Daar kwam dan de verdedigende onmacht van Van Bronckhorst bij, niet alleen bij de 1-0. Figo tructe de linksback nog eens ge nadeloos en besloot toen met een schitterend schot met links; de bal vloog met een kleine kromming hard op de paal. Pascal Bosschaart moet het met het zweet tussen de tenen hebben gezien, maar ja, Advocaat heeft altijd de mogelijkheid gewei gerd de nieuwe linksback van Feyen- oord zelfs maar te proberen. Positief was het spel van Bouma, die gisteren goed speelde, in verdedigend opzicht - helaas wordt van de PSV'er vooral zijn passing en aanvalsopzet op prijs gesteld. Verdedigers die de aanval opzetten of ondersteunen zijn bij het Nederlands elftal echter niet meer gesignaleerd sinds Danny Blind stopte met voetballen. Het ergste was dat Oranje nauwelijks een kans wist te creëren, niet voor rust, niet na rust, niet met Van Nistel rooij alleen voorin, niet met Makaay en Van Hooijdonk er nog bij. Van Ni stelrooij werd voornamelijk lastig ge vallen met lange ballen die soms bij na op zijn strottenhoofd werden ge knald. Eens te meer bleek dat Advocaat met zijn middenveld Seedorf-Cocu-Da- vids volledig verkeerd zat; van enig ritme in de aanvalsopbouw was geen sprake, niet eens van fatsoenlijke pas sing. Omdat hij zijn ziel had verkocht aan Seedorf, kon hij de nummer 20 niet naar de kant halen, kennelijk. Advocaat verzon wat anders: Over mars eraf, Makaay erop. Het was een, voorzichtig gezegd, opvallende wis sel, want Overmars was voor rust met afstand de beste aanvaller van Oran je. Nu lag het toch warempel eerder voor de hand Robben te wisselen (en Overmars naar links te halen), als hij zonodig iets aan zijn aanvalslinie wil de doen. Robben bleef ook na rust matig; hij kreeg nog wel een gele kaart voor een zoveelste duikeling. Heel even werd er gejuicht door Oranje, toen Van Nistelrooij scoorde, in buitenspelpositie. Het is een ander positief punt van dit EK: er worden opmerkelijk weinig fouten gemaakt met buitenspelsituaties. Ook heel leuk, zij het in dit geval niet voor Ne derland, is dat er schitterende goals vallen. De tweede van Portugal was een absolute beauty, van Maniche, met de wreef getrapt, hard en krom naai- het kruis. Daar stak het Nederig landse tegenpunt, vijf minuten latei schril tegen af: een eigen doelpunt van Andrade na een voorzet van V^tc Bronckhorst. Het illustreert de bleke kwaliteit die. Oranje op dit EK heeft laten zien, dj® halve-finaleplaats ten spijt. De vol-^ gende bondscoach moet toch weerf eens wat Hollandse lef in het spel iC brengen en de opstelling late domiig neren door echte voetballers. [0; In de discussie over Advocaat deedjs] Henk Kesler van de week een inge-{e< studeerd duit in het zakje; hij hoophi dat de bondscoach zou besluiten njg op te stappen. De directeur voetbal^ van de KNVB kon moeilijk, met de je. halve finale nog in het verschiet, ro pen dat hij in de gaten heeft gekregijj een foutje te hebben gemaakt met aanstelling van Advocaat. Gevaarlijkste aanvaller Overmars na 45 minuten gewisseld door Jaap van Essen lissabon - Voor het duel tegen Portugal rekende Oranje zich wel erg makkelijk rijk. Alleen het ha len van de finale telde voor de selectie. Als basis voor het zelf vertrouwen diende de ineens hervonden teamgeest en saam horigheid. Gisteren bleek echter dat die zaken weliswaar enorm belangrijk zijn voor een elftal op een groot toernooi, maar dat uit eindelijk pure voetbalkwaliteit de doorslag geeft. En daar van heeft Portugal anno 2004 toch net iets meer in huis. Na 90 mi nuten spelen stond er 2-1 voor de thuisploeg op het scorebord. En dat was dik verdiend. Op zijn zachtst gezegd werd Oranje in de eerste 45 minuten ondersteboven gespeeld. De Portugezen kregen maar liefst zeven doelkansen, Oranje wel geteld één. Grootste probleem bij Nederland was wel dat de uitblinkers van de voorgaande drie duels er niets van bakten. Helaas betrof het ook vrijwel al le aanvallende spelers: Robben, Seedorf en Van Nistelrooij. De enige aanvaller die wel rendeer de was Mare Overmars, die voor het eerst in de basis stond. De aanvallende onmacht was vooral lastig omdat Oranje er niet in slaagde de bal ooit eens vast te houden. De Portugezen dekten kort en fel, Nederland ontsnapte nooit uit de omsin geling. Eigenlijk was het al een wonder dat alleen Cristiano Ro naldo scoorde. Hij deed dat na een comer, met een kopbal, mogelijk gemaakt omdat de zeer zwakke Van Bronckhorst hem doodleuk vergat te dekken. In de pauze bedacht de techni sche staf van Nederland een wissel die veel weg had van de vervanging van Robben tegen de Tsjechen. De gevaarlijkste aanvaller - Overmars - werd achterlaten en ingeruild voor Makaay. EK vandaag EURO 200' INC I J F E R Sfi HALVE FINALE Portugal - Nederland 2-1 (1-0). 27 RonL 1-0, 58. Maniche 2-0, 63. Jorge AndradeP (e.d.). Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Toescitt wers: 46.697. Gele kaart: Ronaldo, Figo, |J Valente (Portugal), Robben, Overmars, VaiT, stelrooij (Nederland). r' Portugal: Ricardo; Miguel, Ricardo CarvdjÉ Jorge Andrade en Nuno Valente; Costinha,Ij- niche (87. Couto), Deco en Figo; Pauleta u Nuno Gomes) en Ronaldo (68. Petit). Nederland: Van der Sar; Reiziger, Bouma tf Van der Vaart), Stam en Van Bronckhorst; ju dorf, Cocu en Davids; Overmars (46. Makr Van Nistelrooij en Robben (81. V. HooijdorjT Topscorers:'1 Baros (Tsjechië) 5, 2. VanP stelrooij (Nederland), Rooney (Engeland) Lampard (Engeland), Zidane (Frankrijk), J son (Zweden), Tomasson (Denemarken) 3 Rui Costa (Portugal), Ibrahimovic (ZweaO Heinz, Koller (Tsjechië), Henry (Frankrl Cassano (Italië), Charisteas (Griekenland),Li naldo, Maniche (Portugal) 2, 17. Boir' Makaay (Nederland), Karagounis, Basinas, zas (Griekenland), Nuno Gomes, Jorge Ank de (e.d.), Postiga (Portugal), Valeron, Mojl tes (Spanje), Scholes, Genard, Owen (El land), Ljungberg, Allbëck, Jonson (Zwedj" Smicer (Tsjechië), Verpakovskis (Letlar Frings, Ballack (Duitsland), Gronkjaer (Dj marken), Perrotta (Italië), Kirisjenko, BoejS- (Rusland), Niko Kovac, Tudor, Rapajic, ff" (Kroatië), Vonlanthen (Zwitserland), Treze^ (Frankrijk), Martin Petrov (Bulgarije) 1. Kaarten: geel: Ronaldo, Carvalho, Deco, f. Valente, Figo, Costinha (Portugal), Zagor»' Karagounis (Griekenland), De Boer, Robjt Van Nistelrooij, Overmars, Van der MeL. Makaay (Nederland), Jankulovski, NedJ. Ujfalusi (Tsjechië). ei Ronaldo loopt juichend weg nadat hij uit een corner Portugal op 1-0 heeft gezet. Foto: Hans van Weel Het gewenste effect bleef logi scherwijs ook uit, hoewel de Nijmegenaar goed inviel. Ster ker, na 57 minuten was het 2-0, dankzij een werkelijk formida bel schot van Maniche. Slechts door een mazzeltje (al wéér dit EK), kwam Oranje te rug in de wedstrijd. Vijf minu ten na de 2-0 leverde Van Bronckhorst een voorzet af bij Andrade die de bal wel zeer on gelukkig op de schoen kreeg: 2- 1. Het was het sein voor Oranje om 'va banque' te gaan spelen. Het kwam de wedstrijd abso luut ten goede. Helaas voor Oranje werkte de Zweedse arbi ter Frisk niet bepaald mee. Hij kon niet de indruk vermijden wel erg veel sympathie voor de EK-organisatoren te hebben. Oranje gooide uiteindelijk alles in de strijd (Van der Vaart, Van Hooijdonk) en alles op de aan val. Daarmee werd in de wereld in elk geval weer aan sympathie gewonnen, maar de wedstrijd niet. Kansen kreeg de ploeg van Advocaat nauwelijks. Uiteindelijk was er derhalve weinig af te dingen op de over winning van het gastland, dat als eerste organisator sinds Frankrijk (1984) de finale haalt. En welbeschouwd krijgt het EK van 2004 ook de enige terechte eindstrijd: Portugal tegen (ho pelijk en waarschijnlijk) Tsje chië. Oranje vertrekt morgen naar huis en hoeft zich al met al ook niet te schamen. Met twee uit stekende wedstrijden op zak, vaak aanvallend leuk voetbal en een halvefinaleplaats is het toernooi geslaagd te noemen, juist omdat het veel meer is dan een maand geleden gehoopt mocht worden. Voor de vele dertigers in de selectie is het natuurlijk wel wrang dat er wéér geen finale inzat. Het ver haal van hun voetballeven. s"v PORTUGAL door Marcel van der Kraan lissabon - Individuele klasse heeft de doorslag gegeven in het gevecht tussen Portugal en Nederland. Waar de Nederlan ders bang voor waren, gebeur de in Estadio Jose Alvalade. De wraak van Figo kwam eraan. Een paar hoogstandjes van de 'captain' gaven het gastland vleugels. Oranjes comeback kwam veel te laat. Edwin van der Sar - 5 De kopbal van Cristiano Ronal do viel in het vijfmetergebied. De dekkingsfout was van Van Bronckhorst, maar een keeper van bijna twee meter mag zo'n bal hebben. Toen kwam de knal van Maniche er nog eens aan. Hoge voorzetten zijn dit toer nooi niet het sterkste onderdeel bij Oranjes keeper geweest. Verrichtte nog wel enkele goede reddingen. Michael Reiziger - 5,5 Figo en Ronaldo waren de smaakmakers aan Portugese kant. Voor Reiziger was het bloed, zweet en tranen. Was natuurlijk wel wat gewend in de Spaanse Primera Division met Figo. Daarom baalde hij dat Fi go grotendeels aan de Portuge se rechterkant bleef. Jaap Stam - 6 Afpakken, uitschakelen en inle veren. Dat zijn de sterke punten van Jaap Stam. Gelukkig voor Oranje zag Jaap dat na de eerste de beste mislukte solotoer op de helft van Portugal ook in. Wilfred Bouma - 5,5 Verdedigend is het allemaal wel Phillip Cocu scoorde met een 6,5 bij Oranje het hoogste cijfer. Foto: EPA/Matthias Schrader voldoende. De toegevoegde waarde van Frank de Boer krijgt hij misschien wel nooit. Kampi oen wordt een land dat op alle plaatsen de hoogste kwaliteit heeft staan. Hard maar waar. Giovanni van Bronckhorst - 4,5 De zwaarste en meest tegenval lende avond van zijn EK. Het leek allemaal de goede kant op te gaan, maar tegen Figo was Van Bronckhorst gisteravond kansloos. De dekkingsfout bij Ronaldo kwam daar nog eens overheen. De voorzet die de 2-1 inleidde maakte nog iets goed. Clarence Seedorf - 4 Mister 'Motivator' is met ieder een bezig geweest. Maar soms kan hij beter aandacht aan zichzelf schenken. Zo goed als het allemaal in de eerste ronde en in de kwartfinale was, zo be labberd was het nu. De eerste helft maar gauw vergeten. Het herstel kwam in het tweede be drijf, maar te laat Phillip Cocu - 6,5 Bij PSV gaan ze weer plezier be leven aan die dieptepass en het loopvermogen van Cocu. Kan straks nog jaren mee als libero. Vermoeid? Cocu? Dat moet een fabeltje zijn geweest. Edgar Davids - 6 Harde werkers zijn niet altijd de meest zichtbare schakels in een ploeg. Toch was Davids tegen de Portugezen een kilometer vreter. Zeker omdat hij al de aanvallende acties van Seedorf moest compenseren. Mare Overmars - 6 Moest hij er nu echt af? Blijven verversen die mengsmering bij Overmars. Dan krijg je een ou de turbomotor elke interland weer aan de praat. Snelheids monster op de rechtervleugel, jammer van de zwakke eind- pass. Dat kostte hem in de rust dus zijn plaats. Ruud van Nistelrooij - 5 Vallen en opstaan. Vooral veel vallen. Van Nistelrooij heeft zich dit EK niet populair ge maakt bij buitenlandse coaches en scheidsrechters. Voetballend was er dit EK nooit een negen, maar zolang de goals er waren had hij zijn waarde. Arjen Robben - 4,5 Nog veel meer vallen en op staan. Dat wordt nog wat op de Engelse velden na de zomer. Twee van die duikelaars in het zestienmetergebied. Voor de wedstrijd stonden de Britse en Portugese kranten er gisteren al vol van: 'Matennaaiers!' Scheidsrechter Anders Frisk was het zat, vandaar die kaart. Roy Makaay - 5,5 De frustratie van een bank vol met goede spitsen zal hem wel zijn hele carrière blijven achter volgen. Het EK is niet geworden wat hij er van had verwacht. Heeft zich vier weken een roof dier in een opgesloten kooi ge voeld. Toen hij er gisteravond uitkwam, was het vlees op. Rafael van der Vaart - 5 „Ik ben nog niet moe", zei Ra fael van de Vaart voor de halve finale. Dat is hij nu nog niet. Pierre van Hooijdonk - - De pinchhitter kwam er voor de laatste tien minuten in, te wei nig voor een beoordeling. Zijn vrije trap (in de muur) net bui ten het strafschopgebied heb ben we beter gezien. DE STAAT VAN ORANJE Portugal in de halve finale, dat betekende dat het hele land op z'n kop stond. De EK- koorts was al bij aanvang van het toernooi tot grote hoogten gestegen. De nederlaag tegen Griekenland zorgde even voor een dipje, maar gisteren waren ze met zijn tien miljoenen he lemaal maf. Alle auto's versierd met mini maal één Portugese vlag, elk balkon opgetidgd met het rood en groen. Op televisie is het ui teraard louter EK-nieuws wat de klok slaat. Soms worden de belangrijke journaals met niets anders gevuld dan be richten over de positie van Fi go, de mentale staat van Deco of een werkelijk totaal oninte ressante uitspraak van coach Scolari. Ook leuk zijn de live-uitzen dingen die voorafgaan aan el ke wedstrijd van de Portuge zen. Ze hebben goed gekeken naar de programma's die de BBC en ITV maken op de dag van een Cup Final. En dus hangt er uren voor de wedstrijd al een helikopter bo ven Alcochete, zo'n veertig ki lometer buiten Lissabon. Daar, op deAcademia Sport verblijft het nationale team, en daar vandaan vertrekt de bus naar het stadion. Zodra de spelers bus zich in beweging zet, volgt een live-uitzending over de busrit. Normaal gesproken nogal oninteressant, maar gis teren was het uiterst vermake lijke kost. Want, zoals gezegd, Portugal is helemaal EK-gek, en dat zorgde voor fraaie tafe relen. De spelersbus van Portit gal had ondanks alle politie- j begeleiding af en toe moeite l om door de mensenmassa's teL komen. Vooral op grote ArruLs-L punten en rotondes stonden L duizenden te zwaaien met [l vlaggen. Ze renden mee met dL bus en gingen er soms in al hun dwaasheid gewoon voor L staan. L. Pal voor de Ponte Vasco Da L Gama, de kilometerslange tolL brug over de Taag kreeg de bus gezelschap van duizende motorrijders. Die hadden zich[2 bij een tankstation verzameld[a en sloten zich aan bij het kon-(a vooi. Op de rivier de Taag la- L gen onderwijl honderden bootjes, jachten, schepen en (n wat er verder maar bleef drij- L ven, allemaal met zo veel mo-e| gelijk Portugese vlaggen be- iQ hangen. Uiteindelijk slaagde de spelen^ bus er zowaar in nog redelijk op tijd het stadion te bereiken,.f hoewel Oranje er ruim eerder ja was. Buiten verzorgden de moQ( torrijders nog een oorverdo- e vend concert door vol gas te J geven. De knallen van de uit- laten waren oorverdovend. Eigenlijk was de hele optocht [g maar met één Nederlands ge- ei val van sportgekte te vergelij- L ken: L'Alpe d'Huez. Of toch nog iets: de intocht na het be- halen van de Europese voet- a baltitel in 1988. Maar ja, op |e zo'n feest moeten we weer mi- L nimaal twee jaar wachten. Dus op 21 juli naar de Alpen. a, Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20