Oranje-droom aan diggelen WAZDATVANDAAG?! IETS fl Voetbalfans nemen verlies gelaten verkopen?! 1 tortugal in halve finale klasse beter dan Nederland Bondscoach beslist volgende week over toekomst êuro2QO<f ft Leiden rustig na uitschakeling Nederlands elftal Fransman geeft moord op zes jonge meisjes toe <b\ Goedemorgen Wat een krant. donderdag 1 JULI 2004 Dagblad SPORT Bluesgigant Het bleef John Mayall in angstig stil op De Boerderij Henman Hill Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Stadsnatuur in Leiden wemelt van het leven SPRINTERS 5 072-5196868 Winderig w 4/6 i/gpd - Over en uit. Uit- lelijk was er weinig op af te jen. Oranje struikelde giste- |i in de halve finales van het EK al over gastland Portugal, it inzet en beleving betreft (I Nederland niets te verwij- 1, de Portugezen waren beter. teleurstelling was groot in Oranjekamp. Ruud van Ni- rooij was er kapot van. „Dit keihard.'' De aanvalsleider het Nederlands erkende dat [anje nooit in zijn was gekomen. kwamen :ilijk tot voet- len. In de twee helft gingen we of niets spe ll. We kwamen )g terug tot 2-1, aar het mocht Ét ZO Zijn." PORTUGAL pk bondscoach Advocaat legde zich neer de nederlaag. „We moeten ëel zijn: Portugal was de bete- ploeg, zeker in de eerste :lft. We zakten steeds veel te r terug. In de tweede helft pg het wat beter. Niet qua (etbal, maar qua opportunis- ivocaat wilde nog niet ingaan zijn toekomst als bonds- ach. „Volgende week komt [KNVB met een verklaring." jj verklaarde zelf inmiddels n beslissing te hebben geno- len. „Ik ben er al uit." Advo- lat zei niet bang te zijn om te lg te keren in Nederland, [en verdiende overwinning lor Portugal, zonder twijfel", pid NOS-analyticus Johan juijff, die de omschakeling van verdediging naar aanval als onvoldoende beoordeelde. „Zwak positiespel is ons fataal geworden. Portugal was vanaf het eerste fluitsignaal de betere ploeg, gesteund door het fana tieke thuispubliek. De halve finale, dat was natuur lijk al heel wat meer dan voor het EK op gerekend werd. Niet alleen de kwalificatie voor Por tugal verliep moeizaam - Oran je had een play-off tegen de Schotten nodig - ook de aan loop naar het toer- nooi zelf wekte wei nig vertrouwen. Het was louter gezoek naar systemen, ge brek aan vorm en dramatische oefen duels. Ook de opening te gen de Duitsers was niet bepaald om over te juichen. Pas in het tweede duel, met de Tsjechen, voetbalde Oranje eindelijk weer eens her kenbaar. Het resultaat was ech ter niet meer dan een neder laag. Daarna volgde de partij te gen de Letten, die eindigde met dat wonderbaarlijke nieuws over de Duitse nederlaag tegen Tsjechië 2. Het werd nog gekker: Oranje speelde gelijk tegen Zweden, maar ging via strafschoppen verder. Met één zege in vier duels stond Nederland in de halve finale tegen gastland Por tugal. Maar een plaats in de eindstrijd was te hoog gegrepen voor deze selectie. Meer over de uitschakeling op de EK-voetbalpagina's De teleurstelling bij de Oranje-fans was na afloop van de verloren halve finale tegen de Portugezen groot. Foto: GPD/Hans van Weel (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! BONDSCOACH h de ontluisterende nederlaag tgen Portugal en de uitschake- tg op het EK kan de zoektocht lar een nieuwe bondscoach tginnen. Het ligt nu voor de tnd dat de technische leiding In Oranje plaatsmaakt voor tn ander begeleidingsteam, ie redenen voor een vertrek van lick Advocaat zijn - ook op deze laats - vaak genoeg ermeld. Die zijn niet I vinden in het resul- lat, want een halve- naleplaats op een EK i aanvaardbaar. De (den is ook niet een ■nstreden wissel in een poule- ledstrijd. De bondscoach en Ijn assistent Van Hanegem ebben Oranje slechts zelden >t goed voetbal kunnen inspi- tren, hadden te weinig oog Dor verjonging, lieten het elftal i behoudend opereren en won en geen enkele topwedstrijd, ichteraf gezien is de aanstelling *n Dick Advocaat de derde Hinder geslaagde benoeming an een bondscoach op rij. Het intrekken van Frank Rijkaard 1998 leidde tot veel kritiek in vakgenoten. Rijkaard zou !>g te onervaren zijn. Daar leek weinig tot niets van tot de halve finale van het EK 2000, toen hij in de verlenging een paar wijzigingen in het team aanbracht, waarbij vergeleken de wissels van Dick Advocaat tactische hoogstandjes zijn. Rijkaards opvolger Louis van Gaal is ongetwijfeld een toptrai- ner, maar niet op dat moment met een groep spelers van wie velen Van Gaal al als clubcoach hadden mee gemaakt De resultaten van Van Gaal (de gemis te kwalificatie voor het WK 2002) waren dan ook onder de maat Met Advocaat benoemde de KNVB een bondscoach wiens aanpak en denkwijze niet bij de Nederlandse speelstijl pasten. Dat is eigenlijk al sinds het be gin van zijn regnum duidelijk. Het is een raadsel hoe het moge lijk is dat hij wel met een con tract tot 2006 op zak loopt Het is logisch dat de KNVB-func- tionarissen die Advocaat dat contract hebben gegeven, de consequenties accepteren. Zij horen niet de verantwoordelijk heid te krijgen voor het aanstel len van diens opvolger. Willem Spierdijk leiden/alphen - Massaal waren de Oranjefans naar het Leidse centrum getrokken maar even massaal droop het 'legioen' na de verloren wedstrijd tegen Portugal gisteravond weer af. Nederland had verloren en daar konden de meeste fans wel vre de mee hebben. „We hadden zelfs de Portugezen nodig om een doelpunt te maken", aldus een van hen. Op een enkel inci dent op de Hoogstraat en de Turfmarkt na, bleef het in Lei den rustig. Annie's Verjaardag, waar tegen over het waterpodium een groot televisiescherm stond, puilde ver voor de wedstrijd al uit van de mensen. Ook op de Hoogstraat en het dak van de voormalige loempiakar vonden de supporters van Oranje maar moeilijk een plekje. Vlak na het verlies kwam het op de Hoogstraat tot een vechtpar tij tussen twee groepen bene velde jongeren die in de kiem werd gesmoord door portiers van Annie's Verjaardag en de politie. Daarbij werd één arres tatie verricht. Even later werd een tweede arrestatie verricht op de Turf markt waar de politie optrad tegen een groep baldadige jongeren. Maar verder bleef het rustig in Leiden. Bij café d'Oude Harmo nie aan de Breestraat nam een aantal klanten bezit van de straat waardoor het verkeer even werd opgehouden en bus sen en auto's stapvoets moes ten passeren, maar tot inciden ten kwam het daar niet. Teleur gesteld ging iedereen vervol gens luid toeterend en schreeu wend huiswaarts. „Het was rumoerig en er was enige overlast van rondtrekken de groepen jongeren op weg naar een andere kroeg of naar huis", aldus een woordvoerster van de politie. „Maar eigenlijk viel het allemaal wel mee." Ook in Alphen aan den Rijn, waar een paar honderd jonge ren zich verzamelden op de Bult, was de sfeer vooral mat. De aanwezige politie drukte en kele vechtpartijtjes de kop in. brussel/gpd - Een 62-jarige Fransman die in België in de cel zit, heeft de ontvoering en de moord op zes jonge Franse en Belgische meisjes bekend. Een van de slachtoffers is de Waalse Elizabeth Brichet, die op 20 de cember 1989 spoorloos ver dween in de buurt van Namen. Het meisje was toen twaalf jaar oud. Ze zou binnen 36 uur na haar ontvoering zijn gewurgd en begraven bij kasteel Chateau de Sautou, dat Michel Foumiret op dat moment bezat, in de buurt van de Noord-Franse stad Sedan. De ouders van het meisje zijn gisteren door Justi tie op de hoogte gesteld. Het is de bedoeling dat op korte ter mijn een rogatoire commissie naar Frankrijk vertrekt om in de buurt van Sedan te graven naar de lichamelijke resten van het meisje. Een week na de uitspraak in het proces tegen Mare Dutroux en consorten wordt België op nieuw geconfronteerd met een geruchtmakende zedenzaak. Het was de echtgenote van Foumiret, de 55-jarige Moni que Olivier, die vorige week be gon te praten. Ze vergelijkt zichzelf met Michelle Martin, de ex-echtgenote van Mare Dutroux die dertig jaar cel kreeg omdat ze niets ondernam terwijl ze wist dat haar man meisjes ontvoerde, verkrachtte en vermoordde. De vrouw zou ook actief aan de ontvoeringen hebben deelge nomen. Ze brengt haar man in verband met in totaal negen moorden, waaronder die op een au-pair uit Bmssel die in 1993 bij hen in huis woonde om voor hun zoontje te zorgen. De identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. Foumiret wordt door zijn echt genote ook aangewezen als de moordenaar van de Franse meisjes Celine Saison (18) en Man ami a Thum Pong (13). Hun lichamen werden in maart 2002 opgegraven in de Ardense bos sen, bij Neufchateau. Tot giste ren bleef hij echter ontkennen iets met hun dood te maken te hebben. Pas nadat zijn echtge note tot bekentenissen over ging, sloegen ook bij hem de stoppen door. Ook zou Foumiret in 1995 een kapperszaak in Namen hebben overvallen. Hij verkrachtte een van de kapsters en ging er ver volgens met 650 euro vandoor. De misdaden zijn gepleegd in de periode 1987-2001. Onder de dodelijke slachtoffers zijn vol gens Olivier acht minderjarigen en één volwassen vrouw. Drie gewonden bij zware aanrijding leiden - Bij een ernstige aanrij ding op de kruising Leidse- straatweg/Warmonderweg in Leiden zijn vannacht rond half één drie mensen gewond ge raakt. Eén inzittende zat be kneld in een auto en kreeg, na dat de wagen was opengeknipt door de brandweer, hulp van het mobiel medisch team van het LUMC. Het slachtoffer liep vermoedelijk hersenletsel op. Over de identiteit van de drie gewonden was vannacht nog niets bekend. Donner: Landelijk twee in één cel den haag - In alle huizen van bewaring moeten in de toe komst gevangenen met zijn tweeën in één cel. Dat heeft mi nister van justitie Donner in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De afgelopen ne gen maanden is in zeven ge vangenissen een proef gehou den met meer dan één gevan gene in een cel. Nu deden ge vangenen daar nog vrijwillig aan mee. In de toekomst wordt het accepteren van een celge noot echter verplicht. Er zijn geen belemmeringen meer om het systeem landelijk in te voe ren, zo concludeert Donner uit een evaluatie van het onder- zoekzoekscentrum van Justitie, het WODC. VS bevestigen ontvoering in Irak bagdad - Het Amerikaanse le ger heeft gisteren officieel be vestigd dat een van oorsprong Libanese, Amerikaanse mari nier 21 juni is ontvoerd in Irak. Het slachtoffer, Wassef Ali Has- soun, was zondag te zien op een video-opname die al-Jazee- ra uitzond. De man werd door zijn ontvoerders bedreigd met de dood. Hassoun was erg in de war nadat hij een collega had zien omkomen door een gra naatinslag. Hij zou toen naar Libanon hebben willen gaan. Hassoun zou vervolgens zijn ontvoerd met behulp van Irake zen die beweerden hem bij zijn reis te zullen helpen. Schikking na embryo-wissel new york - Een blank echtpaar, van wie de vrouw na een vruchtbaarheidsbehandeling in een New Yorkse kliniek een zwarte baby ter wereld bracht, heeft een schikking getroffen met de kliniek. De vrouw bracht na behandeling in de kliniek een tweeling ter wereld: een blank en een zwart kind. Onderzoek wees uit dat de be handelend arts behalve het em bryo van het echtpaar Donna en Richard Fasso ook een vrucht van een zwart paar had ingebracht bij de vrouw. De zwarte baby werd enkele maan den na de geboorte teruggege ven aan de biologische ouders van het kind. (advertentie) Nee hoor, die 30% instapkorting op een inkomensverzekering voor zelfstandigen, de AOV/basis, krijgt u nog het hele jaar. Maar reageer wel snel. Wam vandaag of morgen wordt de WAZ afgeschaft Ondernemers kijken op centraalbcheer.nl/aov of bellen even Apeldoorn: (0551 579 8450. Centraal Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 ï/fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedpre Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat iinof 0,41 per dag! Naam. ochtend tog geen Adres: Postcode Plaats Geboortedatum e-mailadree: Stuur deze bon op in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. leidsch Dagblad i bezorgcontrole) BVP3 Ma. tlm «i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1