'Ik ben geen chagrijnige oude man' Mart Smeets richt zich op de jeugd KUNST CULTUUR Koek en Hind publiekstrekkers Rapenburgconcert Inloopconcert exact, maar weinig bewogei Kamer wil steun voor film Zomerse klanken in d Concertgebouw donderdag 1 JULI 2OO4 5 R Trijntje Foto: ANP Safina in Scheveningen scheveningen - De Italiaanse tenor Alessandro Safina, de Ne derlandse zangeres Trijntje Oosterhuis en cabaretier Paul van Vliet treden morgen vanaf 21.30 uur op tijdens het Hol land Casino Concert By The Sea op de Scheveningse boulevard. In de openlucht worden de so listen begeleid door het Resi dentie Orkest onder leiding van chef-dirigent Jaap van Zweden. Een vuurwerkshow sluit het gratis concert af. Podium van kratten Rotterdam - Een deel van de bands op het Rotterdamse pop festival Metropolis speelt zon dag op een podium van Coca Cola-kratten. De frisdrankenfa brikant, sponsor van het mu ziekfestijn, bouwt in het Zui derpark een podium in de vorm van de letter M. Coca Cola stelt voor de ludieke actie duizenden kratten ter beschikking. Metro polis beleeft zijn zestiende edi tie. Het festival programmeert minder bekende bands, die op het punt staan door te breken. Dit keer komen onder andere de Nederlandse bands Eleven en Gem, en de Amerikaanse acts Modest House en Maxeen. Workshops in Boerhaave leiden - Kinderen kunnen weer klussen in Museum Boerhaave. Het museum houdt voor de jeugd van 6 tot 12 jaar work shops in Willy Wortels Werk plaats. Daar kunnen ze onder begeleiding zelf een voeten meetlat (6 juli en 10 augustus) een telraam (7 juli en 11 augus tus) of een tol (8 juli en 12 au gustus) maken. De workshops duren van 14.00 tot 16.00 uur. Reserveren is niet mogelijk. Valkenburg op zoek naar Ravelli valkenburg - Het gemeentebe stuur van Valkenburg wil de ge schiedenis van Potterie Ravelli een meer prominente plek ge ven in het dorp. Het aardewerk- bedrijf van de gebroeders Ra velli was van 1947 tot 1977 aan de Katwijkerweg gevestigd. Om de herinnering aan de potterij levend te houden, wordt ge dacht aan een vitrine met een wisselende collectie. Info: tel. 071-4061412. Finse politie sluit expositie Helsinki - De Finse politie heeft een expositie met materiaal van de Spaanse schilder Salvador Dali gesloten, omdat verschei dene werken mogelijk verval singen zijn. De expositie zou de hele maand juni duren en stond in het teken van de hon- derste geboortedag van de sur realistische kunstenaar. Dali werd in 1904 in de stad Figue- res bij Barcelona geboren. Op de expositie in Helsinki waren onder meer houtsnijwerk en et sen te zien. Amsterdam krijgt designmuseum Amsterdam - Amsterdam krijgt een designmuseum. Eind 2008, begin 2009 moeten de deuren openen van het museum dat zich richt op vormgeving. Het museum komt aan de Zuidas. De gemeente en een consorti um van ING Vastgoed, ABN Amro en NS Vastgoed maakten dat bekend. De gemeente en het consortium investeren bei den 12 miljoen euro in het nieuwe museum. Filmdebuut van Wallis de Vries Amsterdam - Cabaretière Sanne Wallis de Vries maakt haar ac- teerdebuut in de actiekomedie Vet Hard. De 33-jarige Wallis de Vries speelt in de film een so ciologe. Haar karakter probeert tijdens een bankoverval te be middelen tussen de politie en de criminelen. Haar rol is geba seerd op haar typetje Jemey Kaagman dat ze speelde in het satirische tv-programma Kop spijkers. Vet Hard is het bio scoopdebuut van de 25-jarige regisseur Tim Oliehoek. Vet Hard draait vanaf begin 2005 in de Nederlandse bioscopen. door Herman Joustra leiden - Paul Koek komt naar Leiden. Maar vooralsnog, zolang de gemeente nog niet definitief heeft besloten of deze theatermaker en slagwerker zich ook daadwerkelijk met zijn gezelschap in de stad mag vestigen, blijft het bij een een malige energie-uitbarsting. Koek is met zijn Veenfabriek een van de grote pu bliekstrekkers van het Rapenburgcon cert. Op zaterdagavond 28 augustus, om precies te zijn, staat hij op het waterpo dium. Als slagwerker dit keer, voor alle duidelijkheid. Koek, die furore maakt met theatergroep Hollandia, wordt ook als slagwerker hooglijk gewaardeerd. Zijn belangstel ling gaat wat dat betreft vooral uit naar de moderne en hedendaagse muziek. Zo is hij nauw betrokken geweest bij de op richting en verdere ontwikkeling van Hoketus, het moderne muziekensemble waaraan de naam van componist Louis Andriessen onverbrekelijk verbonden is. Daarnaast heeft hij gedurende zijn loop baan met gerenommeerde kunstenaars Peter Greenaway, Heiner Goebbels, Bob Wilson, Fred Frith en Stockhausen ge werkt en speelde hij jarenlang bij LOOS en een aantal andere Nederlandse en sembles. Een van Koeks handlangers die zater dagavond is slagwerker Hans van der Meer, die ook lid was van Hoketus en in verschillende popgroepen, waaronder The Mo. De laatste jaren is Van der Meer als slagwerker vooral werkzaam bij de Ebony Band en het Maarten Altena En semble. Behalve toetsenman Ton van der Meer, een broer van Hans die ook ooit in The Mo speelde en al jarenlang samen met Koek actief is, weet Koek zich omringd door tal van gastmuzikan ten van niveau. Een andere grote publiekstrekker, en te gelijkertijd iemand die ook een ander publiek trekt, is Hind. De zangeres, die bij de eerste editie van Idols als derde eindigde achter Jamai en Jim, wordt al gemeen als grootste talent van deze lich ting beschouwd. De Goudse, die eerder dit jaar een Edison ontving als 'best? nieuwkomer' staat ook zaterdag op het podium en zingt daar onder meer stuk ken van haar debuut-cd. Haar liefde voor de Arabische wereld heeft Hind gebruikt voor die cd, 'Around the world', die zij het liefst wil omschrij ven als 'internationaal, kleurrijk en am bitieus'. Haar single 'Summer all over again' is inmiddels al goed ontvangen. Verder op de rol van het Rapenburgcon cert staan optredens van de Pasadena Dream Band, Dyzack, Les Tigres de Se negal, Chris Hinze, dj's/vj's Alden Tyrrel en Like A Tim, het Elektronisch Jazz En semble White Stripes dat Billie Holliday speelt, Dulfers Dance Jam met Julius Green, Warren Byrd en Saskia Laroo, Brickhouse en de Electronische Muziek- theateract met live-acteurs 'To the Max'. Bovendien is er een 'Rembrandt perfor mance' door RecPlay. Holland Symfonia, het symfonieorkest van de Stadsgehoorzaal, zorgt op zon dag voor de klassieke noot. Onder lei ding van Ray Goodman speelt Concerto Grosso van Handel en de Serenade in E van Dvorjak. g i i'OW d<? Hind Foto: GPD Bluesgigant John Mayall treedt op in De Boerderij zoetermeer - Niet elke oude, succesvolle, muzikant is hetzelf de. Sommigen kopen gewoon een huis in Frankrijk en rusten uit in de zon onder een plataan. Aan de onvermoeibare bluesman John Mayall (70) is dat niet be steed. Hij maakt nog bijna elk jaar een cd en toert door Europa als een jonge hond. Op zondag 11 juli geeft hij een optreden in De Boerderij in Zoetermeer. De man, die op zijn dertiende begon met gitaar en piano, wordt zo nu en dan aangeduid als 'Aartsvader van de Britse blues'. En dat is een titel die hem wel toekomt. Per slot van rekening was hij het die in de jaren zestig aan de wieg stond van de blanke bluesgolf die Eu ropa, en later ook Amerika, zou overstromen. Eric Clapton, Jack Bruce, Mick Fleetwood, John McVie, Aynsley Dunbar, Peter Green en de latere Rolling Sto ne Mick Taylor, hebben ooit deel uitgemaakt van de Blues- breakers, de begeleidingsband van Mayall. Dat zijn stuk voor stuk muzikanten cfie later alle maal naam voor zichzelf heb ben gemaakt. Wat dat betreft had Mayall dus een neus voor talent. En die neus heeft hij gehouden, zo bleek in de jaren negentig toen Walter Trout de wereld als sna- renbeul verraste. Ook Trout kwam uit de Bluesbreakers. Net als Coco Montoya, die een aan tal jaren geleden eveneens de school van Mayall verliet om een solo-carrière te beginnen. Het is dan ook niet zo vreemd dat niemand twijfelt aan de in vloed die hij op de ontwikkeling van de blanke blues heeft ge had. Toch is zijn naam nooit zo groot geworden als die van bij voorbeeld Eric Clapton. Maar Mayall maalt er niet om dat hij de status van superster nimmer heeft mogen smaken. „Nee, ik ben geen chagrijnige oude man geworden omdat bijvoorbeeld Eric Clapton mij in populariteit voorbij is gestreefd", zo zei hij APTÖN den haag - De Tweede K< wil dat de filmstimulering een voldoende niveau woi voortgezet, het liefst weer fiscale maatregelen waarvan k vesteerders in film kunnen pi fiteren. id Staatssecretaris Van der Lajfi (Cultuur) krijgt daarover vais daag een motie aan de brcge van PvdA en D66. Het is vrijvu zeker dat een Kamermeerdiii heid de motie zal steunen, leen het CDA was minder uitj sproken en heeft nog hoop de niet-fiscale plannen die |j bewindsvrouw nog voor priijo jesdag zal ontwikkelen. je De Nederlandse film heeft t[] jaar met veel succes gepred teerd van het fiscaal aantreklj lijk maken van investeren film, maar het kabinet hejt vooraf laten weten dat maati< gel tijdelijk was. Uiteindeik; werd de regeling nog met e| jaar verlengd, maar nu is iL volgens het kabinet echt uit nf de pret. kj De Kamer bleek daar gisteren; meerderheid niet mee te kqu nen leven. Het Nederlancjtl taalgebied is gewoon te klaj om een volledige zelfstand!-] filmindustrie te hebben, ook[\ heeft die nog zoveel kwaliteit.'f De oude meester met zijn meer dan uitstekende leerling van destijds. John Mayall (links) en Eric Clapton.Foto: PR een jaar of wat geleden in een interview in deze krant. „Inte gendeel, ik ben er trots op dat hij ooit in mijn band heeft ge speeld. Ik beschouw hem nog steeds als de beste bluesgitarist die ooit geleefd heeft. Ik her kende zijn talent meteen toen ik hem voor het eerst hoorde. Voor mij is dat net zo goed een stuk erkenning. En ik heb echt niet te klagen, want door de ja ren heen ben ik altijd gesteund door een trouwe schare fans." Dat houdt ook in dat hij goed kan rondkomen van de muziek. Maar het woord 'pensioen' staat niet in zijn woordenboek; het spelen houdt hem jong. „Ik ga net zo lang door tot ik er dood bij neerval. Bij elke nieu we plaat begint weer een nieuw hoofdstuk in mijn leven. Maar ik zorg er ook voor dat ik licha melijk in goede conditie blijf. Ik drink en rook niet en doe al ja ren aan krachtsport." Vandaar dat hij nog steeds in staat is vlammende optredens af te werken met zijn Blues breakers. Tegenwoordig bestaat die band uit Buddy Whittington (gitaar), Joe Yuele (drums), Tom Canning (toetsen) en Hank van Sickle (bas). John Mayall The Bluesbrea kers - 11 juli De Boerderij, Amerikaweg 145, Zoetermeer. Aanvang 21.00 uur Amsterdam - Het 'gewone' cq 1 certpubliek gaat 's zomers fsi vakantie, maar juist de mensq die zelden of nooit naar h Amsterdamse Concertgeboijg komen, weten juist nu de wju naar 'Het gebouw' te vindek Logisch, want de prijzen zj. even aantrekkelijk als de pr2 gramma's. jt Naast veel klassieke muziek b wereldmuziek, zoals komenb, zondag met Carel Kraayenh^ is er ook de nodige jazz te vije den. Zo speelt het Jazz Orchïs tra of te Concertgebouw op k juli onder leiding van Hefc Meutgeert een programij rond het werk van de AmeL kaanse bandleiders Count Baf en Thad Jones. Verder komjj er concerten met Denis? Ja) nah en Fay Claassen zingt (d het Milennium Jazz Orchestji Michiel Borstlap Friends sl?r de rij. p Voor kinderen en jongeren tfe 15 jaar zijn de prijzen helemi zomers. Voor 8,50 euro kunnje die zaterdagmiddag naar Fraji Groothoff. Hij brengt dan 'it tovenaarsleerling'. Op 10 js. wordt een koninklijk tochlr over het water geënsceneenj aan de hand van Handels 'V\|d termusic'. r\ Daarnaast doet het Concertgi bouw nodige extra met een 2ig mercafe, diners, rondleiding^ en ontmoetingen met artiestbc www.concertgebouw.nl [e Presentator schrijft kinderboek over de Olympische Spelen leiden/gpd - „Volwassenen ken nen mij van tv, kinderen vaak niet. Gewoon hopen dat ze mijn boek leuk vinden, dus." Mis schien kennen ze hem toch. Van Studio Sport, van de Tour de France en van de Olympische Spelen: Mart Smeets (57). Nor maal doet hij van alles voor 'gro te mensen'. Hij doet verslag van sportwedstrijden, schrijft boeken en columns. Nu heeft hij eens iets heel anders gedaan. Hij heeft een boek geschreven over de Olympische Spelen, speciaal voor kinderen. Hij moest er wel even over na denken, toen die mevrouw van uitgeverij 'Notendop Junior' belde met een 'gek verzoek'. „Ze vroeg of ik er wel eens over nagedacht had een kinderboek te schrijven. Nee, daar had ik nog nooit over nagedacht", ver telt hij. „Ik vroeg me ook af: kan ik dat wel? Hoe moet je dan schrijven, hoe pakje dat aan?" Want hoewel hij veel boeken heeft geschreven, kwam hij er achter dat schrijven voor kinde ren heel anders is dan voor vol wassenen. „Ik ging in de boek winkel kijken, waar ik normaal nooit keek: bij de kinderboe ken. Om te lezen hoe die ge schreven zijn. Ik kwam erachter dat je niet te lange zinnen moet schrijven en dat je best moeilij ke woorden mag gebruiken, maar die dan wel uit moet leg gen. Maar kinderen weten vaak veel meer dan wij denken." Ook heeft hij het boekje gelezen dat meteoroloog Erwin Kroll een half jaar geleden in Muse um Boerhaave presenteerde: 'Het Weer'. „Ik vond het een geweldig boek en heb heel veel bijgeleerd over het weer." Echt afldjken hoe je zo'n kinderboek schrijft heeft hij toen niet ge daan. „Iedereen heeft toch zijn eigen schrijfstijl. Ik schrijf zoals ik praat." Hij besloot de uitdaging aan te nemen. „En ik vond het gewel dig. Ik heb in mijn leven veel gekke dingen gedaan, maar het schrijven van dit boek vond ik echt leuk." Een heel spannend moment was natuurlijk, toen hij na drie vier maanden het boek af had en ermee naar de uitgeverij ging. „Ik zag die me vrouw die gebeld had toen pas voor het eerst, en ze vond het boek nog leuk ook", zegt hij een beetje verbaasd. „Hopelijk vin den kinderen dat ook." Een boek over de Olympische Spelen is niet zo vreemd voor Mart Smeets, want bijna gelijk tijdig schreef hij er ook een, zo als hij dat noemt, 'grote men- senboek' over, dat hij recent nog aanprees bij Kooyker op de Breestraat. „Maar het kinder boek kan ook heel aardig zijn voor volwassenen", denkt hij. Ervaring kan Smeets niet ont zegd worden als het gaat om de Spelen. Hij kan putten uit acht afleveringen die hij bijwoonde als commentator/presentator. En uit de overlevering. „De Olympische Spelen zijn ook een Mart Smeets signeerde recentelijk nog in Leiden bij Kooyker. Binnenkort kan hij terugkomen voor zijn jeugdboek. Foto: Hielco Kuipers keer in Nederland gehouden. In 1928 in Amsterdam. De organi satie kostte bijna twee miljoen gulden, een enorm bedrag. Ba ron Van Tyull van Seroosker- ken, lid van het Nederlands Olympisch Comité, besloot toen een nationale inzame lingsactie te houden. Hij vertel de aan iedereen hoe leuk en be langrijk het was om de Spelen in Amsterdam te houden. Bin nen tien dagen was er genoeg geld. Eigenlijk hebben de Ne derlanders de Spelen toen dus zelf betaald. Mijn vader heeft me ooit verteld dat mijn opa wel tien gulden had gegeven. Daar kon je toen een week van eten. Hij vond sport heel be langrijk, 'het is goed voor de mens', zei hij." Een van de allerleukste mo menten die Mart Smeets zelf heeft meegemaakt tijdens de Spelen was de gouden medaille van Ellen van Langen op de achthonderd meter tijdens de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. „Die laatste meters, dat was echt kippenvel. Ze was zo blij, het geeft echt hoop om te zien dat sporten zo leuk kan zijn." Want dat hoopt hij stie kem een beetje, dat kinderen door het lezen van zijn boek naar de Spelen gaan kijken en zelf ook gaan sporten. „Of dat ook lukt is afwachten." 'Olympische Spelen' -Mart Smeets. 'Notendop junior' ISBN 9000035872. Uitgeverij Van Goor. Prijs Euro 9,95, ver krijgbaar eind juli. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Casper de Jonge op het Flentrop-orgel, met Helbertien Hylkema (viool) en Jan Douwes (bariton). Gehoord: 30/6, Groot Auditorium RU, Leiden. Het zijn drie duizendpoten daar bovenin de nok van het Groot Auditorium, bariton Jan Dou wes, violist Helbertien Hylke ma, en Casper de Jonge achter het Flentrop-orgel. Alle drie hebben ze naast een professio nele muziekstudie ook nog eens een doctoraal of daarom trent, in resp. theologie, ge neeskunde en klassieke talen. We moeten zelfs weten, althans zo meldt ons het programma, op welk onderwerp De Jonge promoveert. Dat lijkt me totaal oninteressante 'retoriek' voor de luisteraar. Maar goed, we zitten niet voor niks in het Groot Auditorium van de Rijks universiteit Leiden. Het inloopconcert biedt muziek van om en nabij de barokperio de, beginnend bij Christian Rit- ter, eindigend bij Guiseppe Ald- ovrandini, beiden wat minder bekende grootheden. Bach Q.S) Telemann en Caldara vormen een mooi tegenwicht. Wat meteen opvalt is de pittige, bijna scherpe helderheid van het orgeltje, op geen enkele ma nier verhuld door de puur dro ge akoestiek van de ruimte. Het geluid komt echt baf! op je af. ju Het voordeel is dat De Jonge al heel exact articulerend alle stemmen van Ritters Sonatinajr evenwichtig kan laten oplich-i ten. Die helderheid is er eveneens pi als Jan Douwes een recitatief aria uit Bachs Cantate 'Nun komm, der Heiden Heiland' et naast het orgel zingt. Ook zijnjo stem heeft de klaarheid van eflg Bachvertolker, is heel geschiktp voor de vertolidng van het liedyi Wat dat betreft is er sprake vaita een drie-eenheid als violist Hein bertien Hylkema zich bij dit k< duo schaart in twee aria's, vane Caldara en Aldovrandini. Liedje ren die gaan over de onbereikte bare en onbeantwoorde liefdejn veel smart, wrok en zuchten ir< dus. Het drietal musiceert on-!k betwist integer, to the point, t transparant. Maar wat we misili sen is ware bewogenheid, zélft< niet via de affectenleer, (17e lei eeuwse) vastliggende regels oilk alle emoties (affecten) te bespte len. In de orgelpartij met een ïh lieflijke, gedekte combinatie gi registreerd is daar qog het )e meest van te merken. [e De Fantasie nr 7 in Es voor vi-!r ooi solo van Telemann lijdt aalo hetzelfde euvel. Mooi punctu-lj eel spel, fris en ingetogen maafe zonder de zoetheid van een n 'Dolce', de vrolijkheid van eema 'Allegro', de brede, statige ganjl van het Largo, de agitatie van ir een Presto. Iets meer het ver- tb stand uitschakelen om ruimtekc te maken voor emoties zou hep lemaal niet zo gek zijn, ook nifle in een Academiegebouw. tn al

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18