REGIO Het weer loopt achter en het EK zit in de weg Pijnlijke parkeerfrustraties in de Leidse binnenstad der dan de leer'Jeusd en riskant gedrag' GERECHT NAVRAAG icholieren gebruiken aanzienlijk meer drank dan vier jaar gele- stijging is vooral te danken aan jonge meisjes. Eenderde van alfjarigen zegt in het weekeinde tussen de twee en vier glazen tlpvcnk alcohol te drinken. Dat I It- VCri W bljjkt uit het onderzoek van het Trimbos-instituut e vier jaar in samenwerking met de regionale GGD's gehou- >rdt. P. VAN DER LAAN, directeur van het Andreas College in c, zegt dat de school doet wat mogelijk is om het alcoholge- srugte dringen. „Maar onze mogelijkheden zijn beperkt." w school genoeg aan alcoholpreventie? Den in ieder geval heel veel aan voorlichting. In het kader lessen bij bijvoorbeeld biologie, gezondheidskunde of rhappijleer geven we informatie over drugs, alcohol en ro- is breed aandacht voor lijf, hersens en hart." is het genoeg? Uit het onderzoek blijkt dat er een stijgende in het gebruik van alcohol s mijn vraag: wat kun je van de school verwachten? Het on- k heeft dan wel betrekking op scholieren tussen de twaalf den jaar, en inderdaad het zijn scholieren en ze zitten bij mij ooi, maar het zijn in de eerste plaats kinderen van hun ou- »e school kan alleen ondersteunend zijn. De ouders zijn in »te instantie degenen die toezicht houden op de ontwikke- n hun kinderen." n lessen gezondheidsleer dan ouders gegeven moeten wor- <vant die kennis is er al. Iedereen ■at slecht is. Iedereen kent de ge- /an roken, alcohol en drugs, om rat te noemen. In dat licht be- vd vind ik het altijd erg bevreem- lat in de Verenigde Staten men- ljarden krijgen toegewezen als van schade door roken. Het le- larder dan de leer, zeg ik altijd." doelt u? toch duidelijk. Men kan wel hebben van bepaalde zaken, iet is altijd de vraag of men ook tar kan leven. Het is een triest ealistisch beeld van de maat- >ij. De school neemt haar verant- elijkheid en doet wat verwacht kan worden als het gaat om hting en het creëren van de juiste omstandigheden binnen toolgebouw en op het schoolplein. Maar de school is slechts perkte partner in het krachtenveld. De ouders, en niet te ïn de kinderen zelf, zijn minstens zo belangrijk in het voor- i van drankmisbruik. jerard Baas foto: GPD/Harmen de Jong UIT DE ARCHIEVEN 1954, Donderdag 1 Juli N In het daarvoor bij uitstek geschikte terrein van de Leidse )nd hedenochtend in tegenwoordigheid van tal van militaire au- =n de beëdiging plaats van acht officieren, te weten de hereen d. Maden, C. W. Jansen, B. H. Nossent, W. J. Hoek, J. Das, H. ïijdel, J. Wielhouwer en G. H. W. Laarman. Alvorens deze be- plaats vond inspecteerde de brigade-generaal-intendant H. Kr- t de in carré opgestelde troepen. Na het voorlezen van de Kon. p den, welke melding maakten van de benoeming tot officier, vond jiging plaats, waarna de garnizoenscommandant, luit.-kolonel valerth ,van Wijk, in een korte toespraak wees op de betekenis van echtigheid en de inhoud van de zo juist afgelegde eed, resp. s familieleden en genodigden in de gelegenheid waren gesteld de de officieren geluk te wensen, werd de militaire plechtigheid, idcn hetTrompetterskorps van de Huzaren van Boreel zijn mede- l verleende, besloten met een défilé, afgenomen door de briga- Kromhout en de nieuw benoemde officieren. tWOUDE - De Zoeterwoudse Katholieke Plattelands Jongeren jn gisteren voor de laatste keer bezig geweest voor de komen- ïervakantie. Met zelfgemaakte watervoertuigen begaven zich leden op de Noord Aa, vlakbij hun clubhuis. rchief Leidsch Dagblad ing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer tav. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van i Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling a ille van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Een paar redenen voor een vakantie in de Leidse regio: relaxen op het strand, de cultuur van museumstad Leiden en het uitgaansleven in Noordwijk. Het karakteristieke Katwijk (foto onder) trekt weer een heel eigen publiek. Archieffoto's Leidsch Dagblad De zomer, en dus de vakantieperiode, staat voor de deur. De belangrijkste periode voor de zon- aanbidders, de liefhebbers van spectaculaire zonsondergangen en al diegenen die hun geld verdienen in de toeristische sector. Zij hopen op een goede, lees: warme, zomer die overigens niet zo extreem heet hoeft te zijn als die van vo rig jaar. Maar dat is niet de enige factor die van invloed is op de grootte van de toeristenstroom naar al het moois dat Nederland of deze regio te bieden heeft. De concurrentie van het buiten land speelt ook een woordje mee. Een van die concurrenten, het Europees Kampioenschap voetbal, loopt overigens op zijn laatste benen. Het begin van een goede zomer is in zicht. Of toch niet? Het EK in Portugal is voor ongeveer een mil joen Nederlanders mede van invloed geweest op de vakantieplannen, blijkt uit de bevindin gen van het Continue Vakantie Onderzoek, een consumentenonderzoek naar het vakan tiegedrag van de Nederlandse bevolking. Van het miljoen is 20 procent helemaal niet op vakantie gegaan vanwege het voetbal en heeft bijna de helft zijn plannen uitgesteld. Portugal zelf is als vakantieland bij Nederlanders ver rassenderwijs minder in tel. Vorig jaar hadden 150.000 Nederlanders plannen om daar heen te gaan, dit jaar zijn dat er maar 100.000. In Nederland wordt het volgens het CVO, dat gelieerd is aan het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC), de komende zomer ietsje drukker dan vorig jaar. De ver wachtingen voor het toerisme zijn gunstig. Het aantal Nederlanders met vakantieplannen voor de maanden tot en met september blijft met driekwart dan wel op hetzelfde niveau als in de warme zomer van 2003, het aantal van hen dat die plannen in eigen land heeft ligt 400.000 hoger. In totaal zijn er ruim 7,6 mil joen plannen voor een buitenlandse va kantie van een week of langer; in 3,3 mil joen gevallen worden de koffers voor een Ne derlandse vakantie ingepakt. Bijna alle buitenlandse bestemmingen hebben te lijden onder het afnemende aantal buiten landplannen. Frankrijk en Spanje lopen 300.000 Nederlandse bezoekjes mis vergeleken met vorig jaar. De belangstelling voor Turkije, Duitsland en Tsjechië blijft net zo groot. Niet alleen meer Nederlanders moeten er ko men, of blijven, ook buitenlanders moeten va ker een bezoek brengen aan ons land. Het Ne derlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) wil in drie jaar tijd 700.000 meer bui tenlandse toeristen en zakelijke reizigers. Het NBTC kiest daarbij voor de promotie van zo geheten 'kansrijke producten'. De Holland Classics, oftewel de stedenvakanties en Trendy Holland, dat staat voor de kust en het binnen land. Die producten worden vooral in de markt gezet in de ons omringende buurlanden en in China. De provincie Zuid-Holland is ook bereid zich extra in te spannen om toeristen te trekken. Gedeputeerde E. van Heijningen, die onder andere toerisme onder zijn beheer heeft, han teert wat dit onderwerp betreft het spreek woord: 'geen geld, geen Zwitsers'. Van Heij ningen maakt op de provinciale website dui delijk wat hij daarmee bedoelt: „Als we geen geld vrijmaken voor inves teringen in de sector, krijgen we niet alleen geen Zwitsers binnen, maar ook steeds minder Duitsers, Amerikanen, Engelsen, Fransen, Russen, noem maar op. We kunnen in deze sector niet zonder investeringen. Het is een sec tor met veel groeipotentie voor de werkgelegenheid, maar bij toerisme gaat het om meer dan dat. Het gaat ook om bijvoorbeeld de leefbaarheid voor de eigen bevolking en het imago van de provincie. We moeten trots zijn op ons cultureel erfgoed dat bijdraagt aan een positieve uitstraling van onze regio." De provincie heeft vooral geïn vesteerd in onderzoeken. „Eerst zaaien en dan oogsten." Vanaf nu is het vizier gericht op resultaat. Een voorbeeld daar van is de herstructurering van de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard. „Ik spoor de organisaties in het werkveld aan om gebruik te maken van de financiële mogelijkheden die de provincie te bieden heeft. Ik zou willen zeggen: investeer voor het te laat is en laten we geza menlijk de toeristisch-recreatieve sector naar een nóg hoger niveau tillen." De VW Holland Rijnland is voorzichtig opti mistisch over de gevolgen van de impulsen. „De trend of een zomer goed is voor het toe risme of niet, hangt helemaal samen met het weer. We moeten het wat die trend, en dus het goede gevoel van de sector, hebben van men sen die op de bonnefooi een dagje of een weekendje naar onze streek komen", zegt me dewerkster marketing en communicatie A. de Roos, die ook gemerkt heeft dat het wat min der druk was door het EK voetbal in Portugal. „We zouden dus wat meer Duitsers hebben moeten zien, in de voorbije week, maar dat is me niet opgevallen." r Wellicht dat dat met het weer te maken heeft, voegt De Roos toe. Het weer loopt de - afgelopen tijd namelijk 'een beetje achter'. We missen, zeker vergeleken met 2003, een aantal goede warme dagen. Maar ja, die zomer was dan ook érg goed." Volgens het KNMI is de zomer van 2004 redelijk goed begonnen. In De Bilt gaf de thermometer een gemid delde temperatuur aan van 15,5 gra den, tegen 15,2 graden normaal. Daarmee was juni 2004, dat giste ren zijn laatste dag beleefde, offici eel aan de warme kant. Toch was tot 104 km/uur. Verder was het iets droger dan gemiddeld in juni (67 millimeter neerslag tegen normaal 71 millimeter) en scheen de zon ietsje vaker (195 uren zon tegen 192 uren). De cijfers van juni 2003 waren: een gemiddel de temperatuur van 17,8 graden celcius, de hoeveelheid neerslag 35 millimeter en het aan tal zonuren 254. Aanmerkelijk warmer, droger en zonniger en een opmaat voor een onverge telijk warme, droge en zonnige zomer. Op dat vlak zullen de verwachtingen dus een beetje bescheiden moeten blijven. In Zuid-Europa is de zomer wél weer veelbelo vend begonnen voor degenen die van hoge temperaturen houden. In Italië en Frankrijk waren de eerste tien dagen van juni extreem warm met temperaturen tussen 30 en 35 gra den, in Spanje en Portugal was het zelfs war mer dan 35 graden. Een groot verschil met vorig jaar is echter dat het de afgelopen maanden in Zuid-Europa be hoorlijk heeft geregend. In de aanloop naar de zomer van 2003 bleef zelfs in het normale re- genrijke winterseizoen de regen uit. Vorig jaar heeft waarschijnlijk vooral de combinatie van aanhoudende droogte en langdurige hitte een belangrijke rol gespeeld in de vestiging van warmterecords. Extreme droogte versterkt de hitte. Bij voldoende bodemvocht gaat namelijk een groot deel van de opgenomen zonne- energie 'verloren' aan het verdampen van wa ter. En dan nu de verwachting voor de zomer van 2004. Helaas. Wie achteraf naar de verwachtin gen kijkt die het Europees Weercentrum EC- MWF vanaf 1 juni voor de jaren 1987-2001 heeft gemaakt, ziet dat alleen in Nederland de temperatuursvoorspelling voor juli vaker wel dan niet uitkwam. Voor de rest van Europa was het resultaat niet beter dan wanneer er een muntje zou zijn opgegooid. De ECMWF- verwachting geeft dit jaar aan dat de tempera tuur in juli normaal wordt. 'TL' 5* 1" Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg ail: directie.hdcuz9hdc.nl tofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.Id@hdc.nl LNTOOR fctraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 fc Postbus 54,2300 AB Leiden fax 071-5 356415 tie fax 071-s 356 325 érichten fax 023-5 '5° 567 NT! EVERKOOP ties m.b.t.. 72-6813661 td goed: 023-5150 543 fc 075-6813677 letailhandel: 071-5 356 300 (ureaus kunnen contact opnemen ds -6813636 RVICE )n (gratis) I72 - 5196800 AENTEN (betaling (acceptgiro) to (alleen aut ine) 70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken itomatisch afschrijven van het entsgeld ontvangen €0,50 korting "g- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Een Leidse elektromonteur komt na een vermoeiende werkdag met de auto in de binnenstad aan. Even een parkeerplaats vinden en dan lekker naar huis, denkt hij bij zichzelf. Maar dat blijkt mak kelijker gezegd dan gedaan. Het parkeerterrein achter het belastingskantoor staat bom vol. Pas na ruim een half uur wachten, komt er eindelijk een plekje vrij. Terwijl de man aanstalten maakt om achteruit in te par keren, pikt een andere auto mobilist net 'zijn' lege par keerplaats in. Zonder blikken of blozen sluit die zijn wagen af en loopt weg. Dat wordt de Leidenaar, die netjes op zijn beurt heeft gewacht, iets te gortig. Hij stapt uit en spreekt de voordringer aan op zijn asociale gedrag. Die zit echter niet op een standje te wach ten. „Wie het snelst is, heeft de plek", klinkt het kortaf. De Leidenaar laat het daar niet bij zitten. Wederom pro beert hij het gesprek aan te gaan met de bestuurder. Als de man hem negeert en door loopt, geeft hij verontwaar digd een tikje op zijn schou der om aandacht te trekken. En dat had hij achteraf beter niet kunnen doen. Het inci dent escaleert. Aan de rechter doet de elek tromonteur uitgebreid ver slag. „Op dat moment sprong hij ineens in de karatehou- ding." Met zijn armen zwaai end doet de Leidenaar in de rechtszaal de gevechts houding van de man op het parkeer terrein na. „'Kom maar op dan!', riep hij mij toe", vervolgt de verdachte, „en toen gaf hij mij een klap." Hij is nog steeds ontdaan over het 'onrecht' dat hem is aan gedaan. Toch liet hij zich die avond zelf ook niet bepaald onbe- I tuigd, geeft de officier aan. De 'enkele' trap die de Leide naar vervol gens 'uit zelf verdediging" uitdeelde, kwam hard aan. Het slachtoffer landde zeer ongelukkig op het grindpad en moest we gens rit- mestoomissen en een kneu zing van het hart in het LUMC worden behandeld. „Dat noem ik dus gewoon een doodschop", vat de officier „Het was nooit de bedoeling de man pijn te doen, maar ik moest me wel verdedigen", verzucht de verdachte. „Ik vond hem oneerlijk. Ik had recht op die parkeerplaats, ik had het langste staan wach ten." De officier heeft geen greintje medelijden met de man. „On eerlijk? In het leven zult u wel vaker oneerlijke mensen te genkomen. Maar dat is nog geen reden om een schop uit te delen. Uw reactie was bui ten alle proportie." De man doet er beter aan in het ver volg weg te lopen, in plaats van de confrontatie aan te gaan, meent zij. „Van die klap had u aangifte kunnen doen bij de politie." Ze eist een werkstraf van 30 uur en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De rechter is milder gestemd. „Het is natuurlijk heel verve lend als een allerdaagse situa tie zo uitpakt. Maar ik zie geen aanleiding om te denken dat u de volgende keer weer zo reageert." Ze laat het daar om bij de werkstraf van dertig uur. De man knikt. Hij zal het in het vervolg zeker uit zijn hoofd laten. In Leiden hoeven parkeerders hem niet meer te vrezen. De Leidenaar heeft ta bak van de stad en gaat ver huizen. CIm> I l.lnii rlpor U|lVuCI

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17