REGIO Onenigheid Leiderdorp en KvK blijft Familie Hilgersom haalt bakzeil Bouw vroegmiddeleeuwse nederzetting in Archeon begonnen 'Wie moeten stoppen met het belichten van de verleden Onrust over sloop Kwaakbrug voorbarig R3 Noem 4 ijzersterke redenen en verdien de helft van het aankoopbedrag terug! Hastens 7^ ac 1 JULI 2004 gr Judy Nihof [ter wou de - Zoeterwoude a doorgaan met de plannen |or een grote supermarkt en jreiding van het aanbod aan ikels in het dorpscentrum. ;ens de Raad van State heeft jemeente op goede gronden ;ozen voor een supermarkt de locatie op de hoek psstraat/Veldzichtstraat. 1 de bezwaren van de familie (gersom, wiens woning plaats et maken voor de nieuwe lermarkt, heeft de Raad van ijte geen boodschap. De be- hren van Dorpsstraat-bewe idVan der Geest komen vol- het rechtsorgaan niet in Raad van State: niets mis met plan dorpscentrum Zoeterwoude aanmerking voor behandeling. De uitspraak is een klap in het gezicht van de familie Hil gersom. „Ook al had ik er reke ning mee gehouden: dit hakt erin", zegt André Hilgersom. De familie woont vijfendertig jaar op de Dorpsstraat en heeft een loodgieterbedrijf aan huis. Hilgersom en zijn vrouw willen niet uit hun huis. Tijdens de zitting op 6 mei zag het er nog naar uit dat André Hilgersom op bepaalde punten gelijk zou krijgen. Staatsraad Kosto vroeg zich toen af of de gemeente wel zorgvuldig ge noeg had gekeken naar de be langen van de familie Hil gersom. Ook vroeg Kosto zich af of de provincie wel goed had gecheckt of de gemeente zijn werk goed had gedaan. Na nadere bestudering komt de Raad van State tot de slotsom dat er geen reden is voor twijfel. „Jammer", zegt Hilgersom, die overigens niet verwachtte dat hij de plannen had kunnen te genhouden. „Als de gemeente of de provincie op bepaalde punten hun huiswerk over had den moeten doen, zou er hoog uit enige vertraging zijn ont staan. Dat besef ik ook wel. Maar je zoekt naar een beetje genoegdoening, een beetje er kenning." Uit onderzoek in opdracht van de gemeente blijkt dat er in Zoeterwoude behoefte is aan een grote supermarkt. De Raad van State ziet geen reden om te twijfelen aan de juistheid van dit onderzoek. De Raad van State vindt het logisch dat voor gemeente en provincie de be langen die zijn gediend bij de komst van een nieuwe super markt, zwaarder wegen dan het belang van de familie Hil gersom. Verkoopt Hilgersom zijn huis niet aan de gemeente, dan ligt een onteigeningsprocedure op de loer. De Zoeterwoudenaar wacht af wat er gaat gebeuren. „De gemeente en de onderne mers zijn nu aan zet. Met néme de ondernemers", aldus Hil gersom. Hij verwacht dat een nieuwe winkel voor hen straks erg duur wordt, gezien het feit dat de gemeente voor het 'plan dorpskern' enkele panden moet aankopen. „Het is de vraag of de ondernemers er dan nog wel brood in zien." l»rMarijn Roos [hen aan den rljn - De boUW een vroegmiddeleeuwse erzetting in Archeologisch napark Archeon uit Alphen den Rijn is woensdagmid- officieel begonnen. Burge ster Nico Schoof verrichte peningshandeling door een mstam te splijten, was een 'vrij uniek' mo lt voor burgemeester oof van Alphen aan den De bouwvergunning voor lederzetting was net inge- ad en nu stond hij al in het heon voor de officiële start de bouw. En dat terwijl een eelte van een woonhuis is af is. „Maar als je zoals e hier nog in die tijd leven, tl weet je natuurlijk niet dat vergunning nodig is." indanks wil Schoof graag verken aan een uitbreiding het geschiedenispark. lar dan wel met de regels nu. Archeon kan uitgroeien :n internationaal, goed be en goed themapark. Dat is in het belang van Alphen hl den Rijn." nederzetting is onderdeel 'dj het Masterplan 2011 dat jr een deel gesubsidieerd door de Europese Unie. ast het dorpje krijgt Archeon laï Amsterdams woonhuis uit 4e eeuw, een Romeins mu- en een Romeinse vesting en poort. :teur Jack Veldman hoopt ir dit masterplan de hoge oekersaantallen van de laat- jaren te houden. „Vorig jaar Iden we 185.000 bezoekers, ot| moeten weer willen komen. Ernaast willen we natuurlijk nieuwe mensen trekken, zijn een levend museum, idaag gaan wij een stap ruit zetten. Het masterplan in nieuwe mijlpaal in Ar- )n." n%ederzetting wordt volgens "hentieke methoden ge- 1 tywd. In de eerste fase van de iw verrijzen een werk- juur, die in Valkenburg - i> stond, en een ambachtshuis, uit Rijnsburg. In een latere fase komen ook nog een kerkje en een vikingschip. Op de plek van de toekomstige vroegmiddeleeuwse nederzet ting liggen boomstammen die als bouwmateriaal dienen. Me dewerker Jaap Hogendoom maakt balken uit de bomen. „Dat doe ik met een kantrecht- bijl. Die is maar aan een kant geslepen. Als je dan hakt, krijg je een mooi recht stuk hout." Voordat Hogendoorn de bo men kan kantrechten, moet hij ze eerst splijten. Ook dat doet hij op de destijds gebruikelijke wijze. Met een enorme hamer slaat hij op een houten wig die zich steeds dieper in de stam werkt. Uiteindelijk splijt dan het hout. Ook Schoof moet aan deze klus geloven. Door het splijten van de boomstam verricht hij de of ficiële openingshandeling van het Masterplan 2011. Althans, dat is de bedoeling. Wel tien keer slaat hij met volle kracht op de wig. Maar het mag niet baten. Het hout is te sterk. Uit eindelijk trekken Hogendoorn en een collega de boom in tweeën. Gelukkig voor Schoof kan hij op de aansluitende re ceptie bijkomen van zijn zware inspanning onder het genot van een lekker aardewerken kopje authentieke honingwijn. André Petter: nieuwe directeur van Voorschotense Openbare School >r Nancy Ubert hoten - De Vos heeft een woelige tijd ach- le rug. De onderwijsinspectie gaf de Voor- tense Openbare School een fikse uitbrander. ros kreeg een dikke min omdat het onder- lanbod van de school te ouderwets was. An- Petter is vier weken geleden aangesteld als fecteur. Bovenaan zijn lijstje met doelstellingen kt: 'rust in de tent'. JVos heeft het een paar jaar zonder vaste 'ho lmeester' moeten doen. Eind 2001 vertrok de irganger van Petter, om elders in het land een uwe start te maken. In 2000 had De Vos een ilplan moeten presenteren. De inspectie re- Ie het de school zwaar aan dat dit ontbrak, iet vertrek van de directeur kwamen steeds problemen naar boven. Het schoolbestuur zichzelf op. De Vos kwam in een neerwaartse terecht. Petter (32) wist waaraan hij begon toen hij iciteerde. Op internet had hij wat speurwerk Zo ontdekte hij dat kranten uitgebreid len bericht over het 'slechte' rapport dat de tie over de school had uitgebracht. „Ik liet laardoor niet afschrikken, het welkte juist nieuwsgierigheid." In een aantal gesprek- werd Petter verteld hoe de school er precies stond. „Het was me duidelijk dat de inte- recteur, Wilma Laar, al flink bezig was ge- de boel op de rails te krijgen. Het team nog overeind. Dat vond ik een goed teken, leerkrachten hadden het heel erg zwaar ge- maar niemand haakte af. De onderlinge was in orde." Vandaar dat Petter, die onder als interim-directeur bij een 'zwarte' school in jJtrecht-West heeft gewerkt, ja durfde te zeg- 1 of tegen een nieuwe uitdaging in zijn loopbaan. >m hier niet om de boel te redden. De inte- lirecteur was hier al mee begonnen. Schrijf de successen niet alleen naar mij toe. Maar irspel je: in november, als de inspecteur komt, ziet ons rapport er heel anders uit." kritiek van de inspectie loog er niet om. Daar ik eerlijk in, maar mij bekroop wel het gevoel de inspecteur een vinkenlijstje had gebruikt ;estreept. Hij had bijvoorbeeld kritiek op de •I-informatiegids. Terwijl hij daarover wet- helemaal niets te zeggen heeft. Of dit nu re- ite informatie is? Ik maak nu wel duidelijk istijer een rode draad met negatieve opmerkin- door de rapportage liep. Ook opmerkingen iet hadden gehoeven. En dan waren er nog in die van mij juist wél in het rapport had mogen staan. Wist je dat De Vos bij de cito- s telkens weer twee tot vier punten boven het lelijk gemiddelde scoort?" Als één van de terechte kritiekpunten noemt Pet ter het feit dat De Vos met een sterk verouderde rekenmethode werkt. „Guldens in plaats van eu ro's. Het is niet erg als je als school een oud sys teem gebruikt, maar dan moet er wel een aanvul ling zijn. Die ontbrak hier. Volgend jaar stappen alle groepen in één keer over op een nieuw re kensysteem. Met uitzondering van de hoogste klas. Je kunt het kinderen niet aan doen om in hun laatste schooljaar nog even mee te verande ren. Gewoonlijk voer je een nieuwe lesmethode stapsgewijs in en doe je daar vier jaar over." De Vos wacht nog meer veranderingen op het onderwijskundige vlak. De kloof tussen de eerste twee kleuterjaren en groep 3 wordt gedicht. Twee leerkrachten gaan dit project begeleiden. „Vroe ger speelde je als kind voor de grote vakantie nog met de blokken, of in de poppenhoek, om na de vakantie stijf in een bank te moeten zitten op de lagere school. Zo'n groot verschil bestaat hier al lange tijd niet meer maar de overgang van groep 2 naar 3 kan vloeiender." Aan de organisatie van De Vos wil Petter ook sleutelen. „Ik kan hard werken, maar ik ben geen superman. Vijftig uur per week in plaats van veertig en een enkele keer een werkweek van zes tig uur; dat kan ik nog wel aan en wil ik ook wel aangaan. Maar daar houdt het op. De Vos krijgt er in januari 2005 een derde locatie bij in nieuw bouwwijk Starrenburg. Ik wil op elke vestiging uiteindelijk een manager hebben zitten. Ik kan niet alles in mijn eentje doen." Nu heeft alleen de dependance aan de Einsteinlaan een 'boven meester'. Ronald van Sorge is daar twee dagen per week locatieleider, de rest van zijn werktijd staat hij voor de klas. André Petter - die door de leerlingen gewoon meester André genoemd wil worden en beslist geen 'meneer' - wil ook dat bestuur en directie van elkaar gescheiden zijn. „In het verleden is veel mis gegaan. Ik denk dat taken te veel met el kaar verweven waren. Als schooldirecteur wil ik vrijheid hebben, zodat ik mijn verantwoordelijk heid kan nemen. Ik heb de dagelijkse leiding over een mensenbedrijf met 35 personeelsleden. In deze organisatie gaat op jaarbasis een kleine twee miljoen euro om. Ik heb een bestuur nodig dat mij mijn werk laat doen en niet beknot." Dat schoolbestuur moet nog opgericht worden. De gemeente heeft de vacatures inmiddels uitge schreven. In augustus moet de gemeentelijke be stuurscommissie aan haar taak beginnen. „Maar boven alles wil ik rust in de tent", besluit Petter het gesprek. „We moeten stoppen met het belichten van het verleden. Het gaat nu goed met De Vos, we zitten niet langer gevangen in nega tieve ontwikkelingen." door Janneke Dijke leiderdorp - De onenigheid tus sen de gemeente Leiderdorp enerzijds en de Kamer van Koop handel en de Leiderdorpse On dernemersvereniging (LOV) an derzijds is voorlopig nog niet uit gepraat. Gisterochtend ontmoet ten wethouder Laman, LOV- voorzitter Pierre van Overloop en Kurt Jan Wiltenburg van de Kamer van Koophandel elkaar, maar dat duurde niet lang. La- man kapte het gesprek na korte tijd af. Het gesprek liep volgens Laman stuk op Wiltenburg, die meldde dat hij achter de strekking van zijn uitspraken in het Leidsch Dagblad van zaterdag staat. La man had gehoopt dat Wilten burg de beschuldigingen aan het adres van Leiderdorp terug neemt. Volgens de Kamer van Koophandel en de onderne mers heeft onderzoeksbureau EIM cijfers gemanipuleerd om te kunnen concluderen dat er markt voor Ikea in Leiderdorp is. Ikea ontwricht de Leider- dorpse en regionale woon- en winkelmarkt vinden zij. Omdat Wiltenburg weigerde zijn uit spraken terug te nemen, wilde Laman het gesprek niet voort zetten. „Ik wil graag de dialoog op gang brengen, maar niet met een partij die er dergelijke opvattingen op nahoudt." Laman legt dit uit aan de raad omdat die hem deze week extra tijd gaf om de ruzie met de on dernemers bij te leggen. Dins dagavond besloot de raad niet te discussieren over het rapport van EIM, in afwachting van het gesprek van gisterochtend. Pas na de zomer neemt de raad een besluit over het rapport. Laman moet zich verantwoor den nu het gesprek mislukt is en doet dat door middel van een brief. „Ik beraad mij over de wijze hoe de dialoog verder te voeren", schrijft hij. Volgens Wiltenburg was er te veel emotie om door te praten. „We zijn niet tot een echt ge sprek gekomen. We moeten even een adempauze inlassen." LOV-voorzitter Van Overloop probeert de ruzie nog wat te neutraliseren door te doen alsof er niets aan de hand is. „We waren al ter plekke, en op het laatste moment schikte het niet. Nee, daar zoek ik niets achter." Tijdens de LOV-borrel die gis termiddag werd gehouden, de den de ondernemers er het zwijgen toe. Van Overloop ver klaarde tijdens zijn speech dat hij niets over de consternatie zou zeggen, omdat er al genoeg in de krant heeft gestaan. De borrel was aangeboden door oud-wethouder Roest, als af scheid aan de Leiderdorpse on dernemers. Ook hij wijdde er geen woorden aan, om zijn op volger Laman niet voor de voe ten te lopen. Toch liet hij tus sen de regels wel zijn mening blijken. „Samenwerking tussen gemeente en ondernemers le vert extra energie op. Polarisa tie schaadt alleen maar." I I Burgemeester Nico Schoof splijt een boomstam, waarmee hij het startsein geeft voor de start van het Masterplan 2011 van het Archeon. Foto: Henk Bouwman I oecstceest - De Kwaakbrug in Oegstgeest wordt voorlopig nog niet gesloopt. Naar aanleiding van een brief van burgemeester en wethouders aan de gemeen teraad is onrust ontstaan over de toekomst van de tweede brug uit Poelgeest over de Haarlemmertrekvaart. Daarin wordt gerept van 'het slopen en niet vervangen van de Kwaak brug'. Maar het college noemt die onrust voorbarig, omdat het verdwijnen van de oude, in slechte staat verkerende brug slechts één van de mogelijke scenario's is. De brug is eigendom van Lei den en wordt binnenkort sa men met de Trekvaart overge dragen aan Oegstgeest. Door de slechte staat van onderhoud mag zwaar verkeer nu al geen gebruik meer maken van de oe ververbinding. In het 'Haarlem- mertrekvaartpakket' zit nog wel meer achterstallig onderhoud. Alles opknappen zou Oegst geest 2,6 miljoen euro kosten voor drie bruggen en oeverbe schoeiingen. Omdat het dorp, mede door de miljoenentegenvallers bij de bouw van Poelgeest, krap bij kas zit, hebben B en W laten uitrekenen wat het kost als al leen strikt noodzakelijke repa raties worden gedaan. Dat zijn de vervanging van de Vissers- brug door een nieuwe brug, de vervanging van de Poelgeester- brug door een duiker en het slopen en niet vervangen van de Kwaakbrug. De oeverbe schoeiingen laat Oegstgeest dan nog even voor wat ze zijn. De kosten dalen in dat geval naar 4 ton. De sloop van de Kwaakbrug is echter 'momenteel en in de toekomst niet aan de orde', laat een woordvoerder van de ge meente weten. „De maatregel is afhankelijk van de tunnel- en Trekvaartplein-discussie met Leiden en de financiële situatie van de gemeente op dat mo ment. Er is nog geen besluit ge nomen, het college geeft slechts de richting aan waarin het denkt." Ook de gemeenteraad moet zich over de kwestie Haarlemmertrekvaart en Kwaakbrug buigen, maar dat gebeurt pas na de vakantie, in september. Dan komen burge meester en wethouders ook met een uitgebreid voorstel over het onderhoud van de vaart en toebehoren. (advertentie) "Ik kies voor een Hastens omdat ik van de natuur hou" Slapen wordt genieten in een Hastens, elke nacht weer. Nu zeker. Want als Hastens-koper doet u automatisch mee met de Koopvraag-actie: 4 ijzersterke redenen om een Hastens te kiezen. Uw prijs: de helft van het aankoopbedrag retour. Een voordeel dat flink in de papieren kan gaan lopen en u van 1 juli t/m 31 augustus 2004 in de schoot kan vallen. Zie de wedstrijdvoorwaarden op het Hastens actie-formulier. André Petter wil vooruit met De Vos en niet langer terugblikken op de ellende. Foto: Dick Hogewoning Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15