Lorentzschool aanvaardt huizen bij nieuwbouv, ortinc LEIDEN REGIO Een schilderij in de snackbar De Arend landt na 169 jaar voorgoed Monsterrit van Middelburg naar Maastricht voor praatpaal in Ghana op alle artikelen met een rood lab# Celstraffen geëist tegen cocaïne-kruiden-bendfö to Inspraakavond bioscoop-, garage en discotheekplan Centraal Station leiden - Ontwikkelaar BAM Vastgoed en architectenbureau Kraaijvanger-Urbis presenteren vandaag de meest recente plan nen voor de bioscoop, disco theek en ondergrondse par keergarage ten zuiden van het busplein bij station Leiden Centraal. De inspraak- en infor matieavond van de gemeente over de Trafolocatie wordt ge houden in het Atrium van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Die avond kunnen geïnte resseerden vragen stellen en eventueel ter plekke een schrif telijke inspraakreactie geven. De avond begint om 18.30 uur. brc door Rody van der Pols leiden - De Lorentzschool verzet zich niet langer tegen de bouw van huizen bij de geplande nieuwbouw aan de Van Vollenhovenkade in Leiden. De school gaat akkoord nu wethouder Ruud Hessing heeft toegezegd dat het er minder worden dan de 44 oorspron kelijk geplande huizen. Vooruitlopend op de nieuwbouw krijgt de school deze zomer tien noodlokalen aan de Van Vollenhovenkade. Eind mei brak de school het overleg met de gemeente af uit onvrede over de nieuwbouwplannen. Volgens de leiding van de openbare basisschool zou de bouw van 44 woningen op het schoolterrein onvermijdelijk tot 'soci ale problemen' leiden. Maar die kink is nu uit de kabel, zegt directeur Rob van Haren. Met wethouder Ruud Hessing (D66) is afgesproken dat er minder huizen komen en dat de school meer inspraak krijgt in de bouwplannen. „Hoeveel woningen het worden, is nog niet duidelijk. Dat hangt van het financiële plaatje af', aldus Van Haren. De woningen zijn nodig om de nieuwbouw te kunnen financieren. Ook is afgesproken dat de architect een grotere vrijheid krijgt bij het ma ken van ontwerpschetsen voor de nieuwe Lorentzschool, waar in de toekomst zo'n negenhonderd leerlin gen onderdak moeten krijgen. De schoolleiding was onder meer be zorgd over het gebrek aan zonlicht op de speelplaatsen. Naar aanleiding daarvan wil Hessing onderzoeken of er minder hoog gebouwd kan wor den. Ook wil hij de Van Vollenhoven kade overdag voor verkeer afsluiten, zodat de leerlingen hier kunnen spe len. De Lorentzschool wacht al jaren op nieuwbouw. De populaire school in de Burgemeester- en Professorenwijk is de afgelopen jaren sterk gegroeid, waardoor de leerlingen over verschei dene noodgebouwen zijn verspreid. Lange tijd was onduidelijk waar de nieuwe school zou komen: in het Roomburgerpark of aan de Van Vol lenhovenkade. Vanwege het grote verzet in de stad tegen bouwen in het groen koos het college onlangs voor de laatste optie. Directeur Van Haren hoopt dat er volgend schooljaar een definitief ont werp ligt voor het nieuwe gebouw, zodat tijdens die zomer de schoolge bouwen aan Asserstraat 1 en 3 en de Oppenheimstraat tegen de vlakte kunnen. Voor die tijd worden de leer lingen verhuisd naar ongeveer acht tien noodlokalen op het terrein van Sporting Trigon aan de Zoeter- ike woudsesingel. In de tien noodlokal 'g( die deze zomer langs de Van Volle ge hovenkade worden neergezet, woi 02 tijdens de bouw van de nieu\ school - die in fasen gebeurt - woon lesgegeven. Door de beschikbaarheid van provisorische lokalen komt er o lesruimte vrij in het gebouw aan Oppenheimstraat. Deze lokalen ki nen het komend schooljaar door nabijgelegen St. Josephschool bruto worden, die ook met ruimte} brek kampt. j[p: ld de ge et ler 1 kute is Leidse wasserij en stomerij dicht door Eric-Jan Berendsen leiden - Er komt een vrouw in wasserij en stomerij De Arend aan de Herensingel en ze stopt drie washandjes en een hand doek in het bakje voor de zeep poeder bovenop de wasauto maat. „Goh mijnheer, zit de machine nou al vol?" Het is één van de vele anekdotes die de broers Theo (72) en Wils de Goede (62) kunnen vertellen over hun werkzame leven in de wasserij. Morgen sluit het be drijf dat in 1835 voor het eerst openging na 169 jaar voorgoed zijn deuren. Gebrek aan opvol ging en te dure investeringen zijn daar de reden van. „Een wasserij werd vroeger veel vernoemd naar vogels", zo ver klaart Theo de naam van zijn bedrijf. „Het heet De Arend omdat die roofvogel zijn prooi altijd pakte. Zo was het vroeger ook in de wasserij. Pakken wat je pakken kunt aan klanten. Trouwens, zo is het nog steeds." Dat wil niet zeggen dat schraalhans keukenmeester is aan de Herensingel. „Integen deel", zegt Wils. „We hebben hier altijd een prima boterham kunnen verdienen. Instellingen en horeca als grotere klanten, maar de particulieren zijn de kurk waarop het bedrijf drijft." Vijf generaties geleden begon de familie De Goede de wasserij in een oude boerderij op wat toen nog Zoeterwouds grond gebied was. „En dat was vanaf het begin hard werken", aldus Theo. „Zes dagen in de week van 's ochtends acht tot 's avonds een uurtje of acht, ne gen. Daarna ging je vaak nog even door, werd er opgeruimd en dan was je om middernacht thuis. We zijn op een gegeven moment opgehouden met het werken op woensdagavond toen in de zestiger jaren voor het eerst voetbalwedstrijden om de Europa Cup op televisie werden uitgezonden, want dan kwam er niemand in de zaak." Geen opvolging, een strengere Arbo-regelgeving en steeds zwaardere milieueisen hebben de broers doen besluiten te stoppen met hun bedrijf. „Het heeft geen zin om dan nog te investeren in een oud pand", aldus Wils die zich vervolgens excuseert omdat er klanten ge bak komen brengen. „Dat zijn natuurlijk de leuke dingen van het vak, het fijne contact met de mensen. Daar zijn we dankbaar voor en dat zullen we missen. We hebben altijd kunnen over leven door het 'kleine' werk. We hebben gewassen voor grote bedrijven, hotels en voor de ho reca van de Tweede Kamer. Maar ook de slager, de dokter en de kok moeten hun witte jassen laten wassen. Daar heb ben wij altijd oog voor gehad." Daarom heeft De Arend geen last gehad van de terugslag die veel wasserijen de afgelopen ja ren hebben meegemaakt. „Door de invoering van de euro is de horeca duurder geworden en dat kost klanten", aldus Wils. „Daarnaast heeft 11 sep tember het toerisme geen goed gedaan. Kijk maar naar de be zettingsgraad van de hotels. Dat heeft allemaal zijn weerslag op wasserijen. Vroeger hadden de grote wasserijen geen oog voor de particulier. Nu zie je het te genovergestelde Het zijn ontwikkelingen die de broers en hun bedrijf niet meer zullen meemaken. Het is ge daan met het halen, wassen en terugbrengen van de spullen aan particulieren. Het pand met de bijbehorende grond wordt verkocht, maar het is nog niet bekend aan wie. „En ik had natuurlijk al lang moeten rente nieren", aldus Theo. „Maar ik heb gewacht totdat Wils ook een beetje die leeftijd had. Het betekent wel dat de zaak nu de finitief dichtgaat." Vervolgens kan hij het niet laten om nog één anekdote te vertellen. „In de meidagen van 1940, toen de Duitsers ons land aanvielen, kwam mijn vader met zijn vrachtwagentje de Herensingel oprijden op weg naar de zaak. Hij werd door Nederlandse mi litairen aangehouden die zijn auto vorderden. De wagen is vervolgens gebruikt in de slag om vliegveld Valkenburg. Daar na is de auto verborgen en na de oorlog kreeg mijn vader zijn vrachtwagen weer terug. Hij heeft er nog jaren in gereden." De schoorsteen van wasserij De Arend is een monument. Het bedrijf aan de Herensingel is morgen voor het laatst open. Archieffoto: Henk Bouwman kend dat hij geen middel schuwt om kunst bereikbaar te maken voor het grote publiek. „En waar komt iedereen, jong en oud, rijk of arm allemaal? In de snackbar." Momenteel ex poseert Van Zonneveld met drie werken in de snackbar waarvan er dus één te winnen is. Volgens hem was de geboorte van het idee voor een verloting simpel. „Ik kom graag in de snackbar, want één keer per week eet ik hier een kroketje na te hebben geschilderd in kunstcentrum Ars aan de Pie terskerkgracht. En tijdens zo'n bezoek dacht ik waarom zijn de muren helemaal kaal, dat is toch hartstikke saai. Zo is het balletje gaan rollen en dat is uitgemond in de verloting." Eigenaar Erans Dorrepaal van de snackbaar is blij met het idee van Van Zonneveld. „Tij dens het wachten op een pa tatje of kroket kun je nu voor nies een prachtig scliilderij winnen. Dat is uniekin Neder land." Historie Roomburg Waar nu een nieuwe woonwijk verrijst, was vroeger het Ro meins legerkamp Matillo. Al 75 jaar worden er in de polder op gravingen verricht. Alle vond sten zijn te zien in het Archeo logisch Centrum aan de Hoog landse Kerkgracht 17. Archeo logen hebben aangetoond dat het Romeinse legerkamp Ma tillo in de polder heeft gelegen en er zijn ook resten van het vroeg-middeleeuwse huis Ro denburg opgegraven. En ieder een herinnert zich nog het Ro meinse ruitermasker Gordon dat er is gevonden. De middeleeuwse vondsten worden in verband gebracht met het St. Margharetaconvent dat tussen 1464 en het Spaanse beleg van Leiden in 1574 was gehuisvest. De zusters die er woonden, werden ook wel grauwzusters genoemd naar de grijsbruine kleding die ze droe gen. De titel van de tentoon stelling: ora et labora, bid en werk, refereert aan de levens wijze van de grauwzusters. De expositie geeft een over zicht van de historie van Roomburg van Romeinen tot grauwzusters en is tot eind dit jaar gratis te bezoeken op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 13.00-17.00 Eric-Jan Berendsen De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0,10 PER MINT II (links) met zijn schilderij dat ii den haag/noordwijkerhout - Tegen de leden van een tien koppige cocaïnesmokkelbende die in Noordwijkerhout een co- caïnelaboratorium hadden op gezet, zijn bij de Haagse recht bank celstraffen van anderhalf tot acht jaar cel geëist. De ben de stuurde (per vliegpost) tot oranje poeder verwerkte - en daarna met kruiden vermengde - Zuid-Amerikaanse cocaïne naar Nederland. De bende won de cocaïne daama chemisch uit de kruiden terug in laboratoria te Noordwijkerhout, Heeren veen en Groningen. Het labora torium aan het Wagenma- kerserf in Noordwijkerhout werd eind augustus als eerste opgerold na klachten van om wonenden over stank (door het koken van de kruiden). Negen verdachten komen uit Venezuela, Colombia en de derlandse Antillen. De en Nederlander in het gezelscl - (de Katwijkse huurder van 1 Noordwijkerhoutse loods) o jj kent dat hij op de hoogte a van de activiteiten van zijn derhuurders. De Katwij heeft een schildersbedrijf en gelde onder meer de chemi liën voor de bende. Hij da dat zijn onderhuurders da mee kozijnen gingen schol maken, zo beweerde hij. Volgens de officier van justc Spoon had de politie gecons 1 teerd dat het in de laboratc11 een brandgevaarlijke toesta was met al die chemicaliën. Noordwijkerhout lag de lot' in een woonwijk. Dat was ej1 gevaarlijk." De uitspraak in deze zaak v< op 13 juli. Kunstenaar Hans van Zonne veld (63) exposeerde al eens eerder in de snackbar. Maar nu gaat de excentrieke Leidenaar nog een stapje verder. In snackbar en automatiek het Centrum aan de Korevaar- straat hangt namelijk een van de duurste werken van de kun stenaar dat is te winnen bij een verloting. Hoe is het schilderij ter waarde van 350 euro te winnen? „Het werkt eenvoudig", aldus Van Zonneveld. „Vul naam en adres in op een briefje dat op de toonbank van de snackbar ligt en gooi dat briefje in de bus die ernaast staat. Op zater dag 14 augustus is de trekking en dan wordt bekend gemaakt wie er helemaal gratis en voor niets dit kunstwerk wint." Van Zonneveld staat er om be- Kunstenaar Hans van Zonneveld wordt verloot. Particuliere foto rijnsburg/ lisse - Vele Neder landers rijden op hun tweewie- Ier een aantal avonden wat kilo meters in de omgeving. Ook Rijnsburger Jan Pieter Tensen en zijn vriend Aad Kortekaas uit Lisse stappen vanavond op de fiets. Het duo wil zelfs alle pro vinciehoofdsteden in Neder land aandoen binnen 48 uur, een afstand van zo'n 800 kilo meter, voor een praatpaal in Ghana. Terwijl Tensen en Kortekaas fietsen, zou er best eens ie mand gewond kunnen raken in het Ghanese gebied South Ton- gu. Geen nood, want er is een ambulance aanwezig, bij elkaar gespaard met acties van de Rijnsburgse stichting Ondosa. Maar hoe komt de ziekenwagen op de juiste plek? Tensen, voor zitter van Ondosa: „Via een praatpaal op zonne-energie kan contact worden gelegd met de ambulancepost." Kosten: 1.500 euro. Dit geld willen de Bollenstre- kers binnenhalen met hun monstertocht. En dat gaat luk ken, dankzij de verkoop van verse ananas uit Ghana op de Rijnsburgse paardenmarkt die 900 euro opleverde, aangevuld met bijdragen van bedrijven. „Een eindbedrag van 3.000 eu ro zou helemaal mooi zijn, dan fietsen we elk voor één paal", rekent Tensen voor. Het geld voor de ambulance werd in 2000 bij elkaar gelopen door basisscholieren uit Rijns burg. „Maar die hebben nu an dere dingen te doen dan spon sorwandeltochten", aldus Ten sen. Twee jaar geleden fietste hij al met Kortekaas van het Groningse Pieterburen naar de Pietersberg in Maastricht voor hetzelfde doel. Vervolgens werd op verjaardagen het plan voor de twaalfstedentocht gesmeed. Een zwager van Kortekaas stel de zijn vrachtwagen met een caravan erop beschikbaar voor overnachting en ravitaillering, zus Tineke en haar man Jan bleken bereid die te besturen. Op deze laatste schooldag, met om 13.30 uur nog een vergade ring, gaat Tensen om 18.00 uur met zijn maat van start in Mid delburg. Aanvankelijk wilden ze om middernacht vertrekken, zodat ze daadwerkelijk twee da gen op de fiets zouden zitten. Maar bij het verkennen van de route bleek het pontje in Maas sluis 's nachts niet te varen. „Het alternatief was de Bene- (advertentie) Onder redactie yan Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 Jan Pieter Tensen (links) en Aad Kortekaas, beginnen vandaag aan p een twaalfstedentocht op de fiets. Foto: Dick Hogewoning lux-tunnel, dertig kilometer om. Dat kunnen we ons niet veroor loven", legt Kortekaas uit. „Het voordeel is dat we nu beginnen als het nog licht is en gaande weg aan het duister kunnen wennen", voegt Tensen toe. Zo fietsen ze ook in het donker over bekend terrein, op weg naar Vleuten. Daar wonen de bestuurders van de volgauto of bezemwagen, zoals Tensen grappend zegt. „We rijden dan als het ware de keuken binnen, ideaal." Kortekaas verheugt zich al op de koolhydraten die ze daar te eten krijgen. „Maca roni of spaghetti, heerlijk! Je verbruikt veel energie tijdens zo'n tocht." Het belang van goede voeding hebben de twee vijftigers nog ondervonden toén ze met Pinksteren naar Leeuwarden fietsten en van daar de volgende dag naar Den Bosch. De omelet die ze onder weg bij een restaurant voorge schoteld kregen, viel niet goed. Van Vleuten gaat het verder naar Leeuwarden, waar het duo de tweede pasta-maaltijd nut tigt. Als de berekeningen klop pen, komen ze daar vrijdag rond 15.00 uur aan. Via Gronin gen vervolgen de fietsers hun weg naar Assen. Alles wat we i indi-H daarna nog rijden, is een moi bonus", zegt Tensen. Want scheelt zaterdag weer, als ze een nachtrust van minimaal uur op weg gaan naar Mi tricht. „Dan hebben we de toestand al in onze benen. Het streven is om het einddj voor 18.00 uur te bereiken, dat ze alle hoofdsteden daad binnen 48 uur hebben had. Maar als het iets la] wordt, beschouwt het duo onderneming ook als geslaa „We proberen een gemiddej snelheid van 25 kilometer j uur aan te houden. Stoppen kruispunten, het pondje plaspauzes kosten al snel uur per etmaal", zegt Koi kaas. Daarom worden de fol die als bewijs dienen niet bij het meest aansprekei punt van de steden gema; „In plaats van de Martinitoi en het beeld van Bartje kies we misschien voor een pla: naambord." Maar de plek 1 de twaalfde foto is voor Tent al wel zeker. „Het Vrijthof, een pint. Dat is dan toch summum van geluk." Lv Bijdragen zijn welkom op giroreken 7766 ten name van Ondosa in Rijp burg De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de B reestraat ligt, is hét symbolische middelpunt van de stad. V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14