LEIDE Wachtlijsten bij Rijngeest flink korter Leidse stadsnatuur wemelt van het leven I, Lot 'Leidse' asielzoeker Saeed Mohammed onzeker Voorlopig geen sloop serre De Grote Beer REGIO R1 Van Dam (SP) per direct weg Vijverlocatie zonder vijver DE STELLING L donderdag 1 juli 2004 5 Zomer 2004: weer loopt achter en EK rit dwars r Lorentzschool aanvaardt huizen bij nieuwbouw I50 Euro voor ehandicaptenreis den - Edward Kardol, team- 8er van Monuta Van der Luit {vaartzorg uit Leiden, over ligt zaterdag een symboli- cheque van 1850 euro aan 7-Jeugdvakantie. De uitrei- heeft om 10.30 uur plaats porthal Vijf Mei. Het bedrag nt ten goede aan het bus ver- r naar een kampeervakantie Terschelling voor jongeren t een lichamelijke handicap. geld is afkomstig uit het ïuta Charity Fund, waaruit riteiten worden gesponsord leen positieve bijdrage leve- aan de kwaliteit van het le- ladslid Van elft naar Delft :n - Raadslid Yvonne van (Groenlinks) wordt grif- in Delft. De beste papieren haar opvolging heeft duo- slid Jos Posthuma. Een ier staat aan het hoofd van ie. De griffie is de amb- :e organisatie die de ge- tnteraad ondersteunt. Dit retariaat bestaat sinds de in- ig van het dualisme in waarmee burgemeester 'ethouders werden geschei- A van de gemeenteraad. f irmee is beoogd om de raad ser, onafhankelijker en v erper te maken. Van Delft a mt na de zomer afscheid y de gemeenteraad in Leiden. rad na de verkiezingen in X 2 aan. Haar naam viel nog .:.<j Groenlinks op zoek was een opvolger voor de op- •Itapte Mohamed Rabbae. r beoogd opvolger Jos Post- ta is toen trouwens even- is genoemd. ind of Liberation |Leidse Hout |en - The Band of Liberation t zondag twee concerten in ^len. Om 14.00 uur treedt het elschap op bij de muziek- |t in het Leidse Hout en om uur op de terrasboot bij :café The Duke aan de Oude Jgel. De band, die optreedt in Tie legeruniformen, bestaat ex-muzikanten van K&G en d-legermuzikanten die ver- Uwd zijn met marsmuziek ,|oorlogstijd. Jaarlijks zijn de izikanten in Wageningen ar op 5 mei traditiegetrouw hotel De Wereld prins Bem- Id het défilé van oud-strij- |s afneemt om de Duitse ca- lilatie in mei 1945 te herden- door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse asielzoeker Tariq Sa- eed Mohammed is naar het zich laat aanzien gisteravond het land uitgezet. Er is nog een minieme kans dat zijn trans port naar Sudan op het laatste moment is voorkomen. Ook is niet uitgesloten dat Saeed Mohammed alweer op de weg terug is naar Nederland. Het lot van de uitgeprocedeerde vluch teling is niet helemaal duidelijk omdat zijn advocaat niet voor commentaar be reikbaar was. Het PvdA-raadslid Hilde Jansen, die zijn bijzondere zaak in de publiciteit bracht, weet niet beter dan dat de Sudanees Nederland heeft verla ten. Zij heeft hem gisteren nog gespro ken. „Hij moest zich om twee uur mel den. Om drie uur is hij naar Schiphol ge bracht en om negen uur zou het vlieg tuig vertrekken. Jansen schakelde echter gistermiddag PvdA-Kamerlid Klaas de Vries in. Die wil in de Kamer een motie indienen om de beslissingen over alle asielaanvragen uit Sudan op te schorten. De politieke situ atie in het land is aan het veranderen en verschillende organisaties vinden het land niet langer veilig, bleek uit een arti kel in de Volkskrant van gisteren. Er wordt een nieuw ambtsbericht van het ministerie van buitenlandse zaken ver wacht. Inmiddels heeft ook minister Rita Verdonk van asielzaken zelf al gezin speeld om voor Sudanezen een uitzon dering te maken op haar terugkeerbe leid. Wel besliste zij onlangs negatief op het verzoek van Saeed Mohammed. De uit zetting van de Sudanees werd begin juni ook opgeschort omdat de minister nog een oordeel over zijn dossier zou vellen. Dat heeft zij 58 Leidse asielzoekers be loofd. Saeed Mohammed (40) is dichter en journalist. De gematigd moslim was zijn land al eens eerder ontvlucht, maar hij werd onder valse voorwendselen te ruggelokt. Zij advocaat heeft eens ver klaard dat hij is mishandeld. Saeed Mo hammed heeft een beenprothese. In 1998 kwam hij in Leiden. In zijn land wordt hij gezocht door de veiligheids dienst. Om daadwerkelijke uitzetting te voorko men, had de advocaat van de vluchte ling in korte tijd vier rechtszaken aange spannen. De laatste twee, die beide dinsdag dienden, waren bedoeld om hem per direct vrij te krijgen. Er loopt nog een bezwaarprocedure tegen de be slissing van Verdonk. Tegen de regels in werd Saeed Mohammed langer dan 28 dagen vastgehouden. Het ministerie van justitie heeft inmiddels bevestigd dat vluchtelingen die worden uitgezet, maximaal 28 dagen mogen worden op gesloten. Verder commentaar geeft justi tie niet. Gisteravond was nog niet duidelijk wat de actie van Hilde Jansen heeft opgele verd - ook voor haarzelf niet. „Ik vind het heel erg", zegt de PvdA'er, die het Leidse verzet tegen het asielbe leid van Verdonk heeft gemobiliseerd. „Temeer omdat ik dit helemaal niet vind kunnen. Hij werd ten onrechte vastge houden. Het schrijnende is ook dat ie mand weer naar Sudan gaat. Ik bedoel: wat is daar?" door Erna Straatsma LEiDENDe Rijngeest Groep heeft vorig jaar meer patiënten gehol pen dan in 2002. Wachtlijsten voor jongeren, ouderen en per sonen met een autistische stoor nis zijn fors teruggedrongen. Vooral de ambulante zorg groei de flink. Het aantal cliënten nam toe van 11.000 naar 13.000. De toename zit voornamelijk in de ambu lante zorg, die er 1.600 patiën ten bij kreeg. De afbouw van de klinische zorg gaat door, alhoewel die vo rig jaar een lichte stijging van het aantal bedden kende. De Rijngeest Groep hief zelf 29 bedden op, maar nam ook 37 bedden van de Bavo-RNO Groep over. Zonder meetelling van deze bedden zou de Rijn geest Groep nu 609 bedden hebben: dat is een daling van 3,5 procent ten opzichte van 2002. De daling gaat de komen de jaren door, met 150 bedden. Het beroep dat Nederlanders doen op geestelijke gezond heidszorg voor de behandeling van psychische stoornissen, neemt toe. Het hulpaanbod is in pakweg twintig jaar verdub beld. De trend daarbij is de af bouw van klinische zorg en uit breiding van ambulante zorg: de psychiatrische patiënt moet terug naar de maatschappij. Ter versteviging van de ambu lante zorg werkt de Rijngeest Groep onder meer samen met woningbouwcorporaties in de Rijnstreek, Leiden en de Duin en Bollenstreek. Op verscheide ne plaatsen komen zogeheten 'zorgstraten', waar zelfstandig wonende psychiatrische pa tiënten met enige begeleiding kunnen wonen. In Leiden staat een dergelijke 'zorgstraat' in Roomburg gepland. De Rijngeest Groep is daarnaast een proefproject begonnen om buurtoverlast en huurachter standen van psychiatrische pa tiënten te bestrijden. Woning bouwcorporaties Ons Doel en portaal werken mee aan het project, samen met de GGD, verslavingszorg Pamassia, dak- lozenzorg De Binnenvest en de Stadsbank. Het project heet 'In de war, uit de war'. Eenmalige meevallers zorgden ervoor dat 2003 een financieel goed jaar was voor de Rijngeest Groep. Een extra bedrag van 12,5 miljoen is voor de helft in gezet voor het wegwerken van wachtlijsten. De overige zes miljoen is uitgegeven aan loon kosten en prijscompensatie. Aan het eind van het jaar hield de instelling acht miljoen euro over. leiden - Het water van de vijver is tijdelijk aan de kant geschoven. In de drooggevallen bodem leggen de bou wers de fundamenten voor de omstreden kantoorpan den die op de Vijverlocatie moeten verrijzen. Omwonen den, die vinden dat met het Vijverpark het laatste beetje groen uit hun buurt verdwijnt, hebben zich met hand en tand verzet tegen de komst van de torens. De protesten hebben niet mogen baten. Op de vijverlocatie komen kantoortorens voor Heerema. Twee torens die met el kaar verbonden zijn en een losse toren. Er zijn plannen voor een vierde toren op die locatie. Een deel van de vij ver blijft behouden, wel wordt een deel van een van de torens over de vijver gebouwd. Foto: Henk Bouwman leiden - Hans van Dam (SP) heeft per direct zijn raadslid maatschap in Leiden opgezegd. Conflicten binnen de partij lig gen ten grondslag aan zijn ver trek. Van Dam, sinds 1999 raadslid, lag intern onder vuur. Hem is verweten dat hij de SP onvol doende gezicht heeft gegeven in de gemeenteraad. Zelf zegt Van Dam dat hij 'ondanks zijn grote inzet op tal van terreinen zich onvoldoende gesteund voelde'. Dat staat in een ge meenschappelijke verklaring van de fractie en het bestuur van de partij. „Daarin staat alles wat wij over Hans' vertrek kwijt willen", voegt fractievoorzitter Paul Day toe. Volgens Van Dam werden 'me ningsverschillen persoonlijk uitgespeeld'. „Door een reeks van gebeurtenissen was voor Hans een situatie ontstaan waarin hij naar eigen zeggen niet meer goed kon functione ren", aldus de partijverklaring. Eén van die gebeurtenissen is het akkefietje dat Van Dam on langs had met D66-raadslid Pe ter Bootsma. Volgens ingewij den in de politiek heeft dat Van Dams vertrek bespoedigd. De SP'er werd onlangs 's nachts wakker van lawaai op straat bij een café en liep, toen hij pools hoogte ging nemen, Bootsma tegen het lijf. In de krant stelde Van Dam vervolgens dat Boots ma zich daar misdragen had. Naar aanleiding van die ont moeting zijn Bootsma en Van Dam op het matje geroepen bij burgemeester Henri Lenferink. Over het verloop van dat ge sprek worden geen mededelin gen gedaan. I Mijn wereld, mijn krant. Leidschd Dagblad ir Silvan Schoonhoven den - Fitissen, tjiftjaffen, stin- 1de bunzings, halsbandpar- jen en vleermuizen zo klein een lucifersdoosje: de Leidse ilsnatuur wemelt van het le- IL Natuurliefhebbers en vo- aars kunnen net zo goed in Btad blijven als ze bijzondere Irten wülen zien, stelt Jasper bos, schrijver van het boek jkse tortels en Spaanse rui- I. Vanmiddag wordt het ge tenteerd in de Burcht. 1 fijnmazig onderzoek naar natuur in de stad ligt ten mdslag aan het boek. Onver- leibaar hebben meetploegen j. idenstoelen geteld, libellen nventariseerd, ratten ge- fd, en met een bat-detector is fs het luchtruim afgetast, urldden is een van de eerste ste- insa in Nederland die een zo ■tjelotschalig onderzoek naar 1 niet-menselijke inwoners bft uitgevoerd. De uitkom- n zijn verrassend, zegt is. Er leven veel meer soor- in de parken dan gedacht, ooievaar doet het de laatste goed, onder andere om- er minder pesticiden in het ïr zitten. Dat in zes van de Leidse stadsparken een :ne specht broedt, is een irme verrassing geweest. De ianse Ruiter (een distelsoort, komt landelijk steeds min- voor. In Cronesteyn staat-ie 'oon. Markant is ook een ^bijzondere paddenstoel - Een ongebruikelijke stadsbewoner, langs de Zoeterwoudse Singel bij het Plantsoen. Archieffoto: Mark Lamers de zwarte amoniet - die ook op Cronesteyn is te vinden. Deze amoniet komt maar op drie plekken in Europa voor. Ik moet erbij zeggen dat we in Lei den een paddenstoelenkenner hebben die zijn weerga niet kent, op die andere plekken in Europa wonen ook zulke ken ners. Het is dus vooral een kwestie van goed zoeken." De meeste stadsbewoners heb ben hier allemaal geen weet van. Die hebben alleen met de natuur te maken als krijsende meeuwen hen weer eens uit de slaap houden. De meeuw, uit de duinen verdreven door de vos en aangetrokken door o'pengepikte vuilniszakken op straat, is niet de enige nieuwko mer. Speciale aandacht in Turkse tortels en Spaanse ruiters is er voor andere vogels van ver. Discussie is er over de integra tie van deze vreemdelingen. Bij de Nijlgans en de Turkse tortel zijn er geen klachten over de mate van inburgering. Over de Indiase halsbandparkiet be staan bij sommige natuurlief hebbers echter onderbuikge- voelens. De parkiet hoort hier niet -de eerste generatie is ooit ontsnapt uit een dierentuin of volière. De vrees bestaat nu dat het dier onze eigen vogels ver dringt. Hij zou nesten van spechten overnemen en de au tochtone dieren verjagen. „In Leiden zijn geen aanwijzingen voor verdringing neemt Goos het voor de parkiet op. „Inte gendeel: de groene specht heeft in 2003 in het Bos van Bosman doodleuk in dezelfde boom ge broed als de nieuwkomer. En in 2004 heeft een grote bonte specht dat elders in de stad ook gedaan. Niks aan de hand dus met die halsbandparkiet." De presentatie van Turkse tor tels en Spaanse ruiters is van middag om 16.00 uur op de BurchtheuvelDaar wordt ook het boek 'Cronesteyn. Van broekland tot polderpark' ten doop gehouden. Daarin staat de geschiedenis van dit Leidse park centraal door Robbert Minkhorst leiden - De serre achter het Leidse café De Grote Beer kan deze zomer blijven staan. Die respijt krijgt eigenaar Ben Luykx van het café in ieder ge val. De gemeenteraad had deze week een uitspraak zullen doen over de toekomst van de illegale uitbouw. Blijft hij staan of moet hij weg? Het antwoord heeft de politiek niet gegeven en dat pakt in eerste instantie gunstig uit voor Luykx. Nu een politiek oordeel vellen over een ingewikkelde, langsle pende, ruimtelijke en juridische kwestie acht het stadsbestuur niet verstandig. „De besluitvor ming is niet rijp", was daarvoor de verklaring. Over de serre loopt nog een zaak bij de Raad van State. Op positiepartij het CDA en de WD probeerden bij verant woordelijk wethouder Ron Hil- lebrand vorige week uitstel te bedingen - in afwachting van een uitkomst in die procedure. Wellicht krijgt Luykx gelijk maar heeft hij onder dwang van de gemeente de serre dan al moe ten afbreken. Dat zou zonde zijn, vonden de partijen. Hille- brand verleidde daarop de ge meenteraad om afgelopen dinsdag uitsluitsel te geven. Dat is nu tot na de zomer opge schoven. Het CDA vroeg aan Hillebrand of hij dan ook wilde wachten met de sloop zolang de gemeenteraad zich daarover niet heeft uitgesproken. Dat wachten vindt de wethouder geen probleem. Officieel stellen burgemeester en wethouders zich op het standpunt dat de serre weg moet. Illegale bouwsels zijn niet te gedogen, want anders 'is het hek van de dam', oordelen B en W. De commissie voor de be roep- en bezwaarschriften stel de echter in een recent advies dat het college de uitbouw zou moeten laten staan, omdat ja renlang niet is opgetreden en omdat het bestemmingsplan voor het gebied zwaar verou derd is. B en W gingen daar echter dwars tegenin, wat weer de oproep van CDA en WD in leidde. i/ Ja,*» lrra»rtnnlnhnnnpm«nt en Ontvang j de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros ontbijtservies! I De betaal: 1 C automatisch (0S6.20) per acceptgiro 56,70) M/V I Naam: I Geboortedatum: Ikea in Leiderdorp is aa hele i e-mail Bank/giro* Handtekening Uitfluitend by bieding la geldig tot 31 december 2004). Leldach Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoongegevens In het colofon van de treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch£& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13