REGIO Correctie Lof voor Leiderdorps centrumplan 'Over twee weken lopen deze criminelen weer vrij rond' Wassenaarse politici op de kunstzinnige toer Leiden doet Trekvaart over aan Oegstgeest Vrijgesproken van misbruik dochtertje wonde aanrijding tser vond 'jma trekt in etpand R3 rhoren in derdorp Jgevaardigden riland Rijnland zwaren brede looi verworpen nodub tijdelijk i'ir Bloemerd Voorschoten eert vrijwilligers met cheque Gesprek tussen wethouder en Kamer van Koophandel schoten - Een 88-jarige ichotenaar heeft maandag ijn auto een 47-jarige ter geraakt, toen hij bij de huislaan door rood licht uising opreed. Met ver- lingen aan het hoofd en en hand is de vrouw - ook nstig uit Voorschoten - lomen in het LUMC. schoten - Op de kruising ïgin Julianalaan- O ver raat in Voorschoten is gis- ddag een 69-jarige fietser nd geraakt bij een ver- ongeval. Op het kruispunt een vrachtwagen achteruit rerslagstraat in om te los- ^jHet verkeer op de Konin- wanalaan moest hier op ten. Een 42-jarige auto- liste uit Leiden trok bij licht weer op toen de rij- vrij was. De fietser stak ..net de Koningin Juliana- over. Bij de aanrijding die le, liep de man letsel op ijn gezicht. schoten - Vanaf vandaag ifen Voorschotenaren te- in een tijdelijke Hema in oormalige Fixetpand aan koninklijke Marinelaan. stl verwachting geeft de ge- m ite deze maand de sloop- unning af voor de voorma- levers Deijnootschool aan Poolstraat, de uiteindelijke emming van de Hema. J* mee loopt de bouw van ^euwe pand een kleine 3%ging op. De nieuwe Hema t vermoedelijk in de loop ™!005 opgeleverd. woensdag 30 juni 2004 :a< irdorp - De enquêtecom- die onderzoek doet naar Z( udgetoverschrijding van n] ichoolgebouw aan de e< wbaan in Leiderdorp, ie it in augustus en septem- openbare hoorzittingen. Op in 31 augustus en op 7, 8 en eptember worden getuigen rai >ord in de Leiderdorpse zaal. Wie dat zijn, wordt la- eniekendgemaakt. De kosten t( de verbouwing van het c(d liepen uit de hand, wat ïouder Roest de kop kostte. erdorp - Leiderdorp vaar- 8wethouder Molkenboer en ladsleden Stevers en Lan- )erg af naar het algemeen uur van de nieuwe regio and Rijnland, het resultaat de fusie tussen de Leidse o en de Duin- en Bollen- ek. Leiderdorp hoopt dat Ikenboer in het dagelijks be ur terechtkomt, maar daar- rzijn meer belangstellen- idan plaatsen. door Eric de Jager vervolg van voorpagina regio - De winkeliers in de regio die slachtof fer zijn geworden van de bende zijn tevreden met de vangst van de politie, maar vrezen te gelijkertijd dat er geen zware veroordelingen komen. De straffen staan volgens de onder nemers niet in verhouding tot het spoor van vernielingen dat een ramkraakbende trekt. Jan Schouten, van de drogisterij-parfumerie aan de Oegstgeestse De Kempenaerstraat werd in juli vorig jaar slachtoffer van de ben de. Hij hoorde een aantal weken geleden al dat er spullen uit zijn winkel teruggevonden waren, op plekken waar de verdachten zijn aangehouden. „Ik hoop dat dit soort mensen eens zwaar gestraft wordt, vanwege het grote aantal vergrijpen. Maar ik vrees dat we al blij moeten zijn als ze worden veroordeeld voor drie of vier van de zestig kraken." Schouten is blij dat deze bende is gepakt, maar veel heil ziet hij er nog niet van. „De ramkraken gaan gewoon door. Donderdag was ons filiaal in Hoofddorp weer aan de beurt. Het trieste is dat wij er hard voor werken. Deze mensen pakken twee, drie keer per week alles af van hardwerkende mensen en de spullen vinden vervolgens gretig aftrek in Beverwijk." Juwelier De Jonge uit Leiderdorp, vorig jaar ook slachtoffer van de krakers, zit met dezelf de frustratie. „Over veertien dagen lopen deze keiharde criminelen weer vrij rond. Ik hoorde dat de leider van de bende nota bene asiel krijgt in Nederland. Maar ik put er wel enige voldoening uit dat ze zijn opgepakt." De Jon ge stopt in september met zijn winkel. „Maar niet vanwege de ramkraken. Het juweliersvak is het leukste vak dat er is en ik laat me daar niet van wegjagen. Mijn vrouw en ik zijn alle bei 65, we vinden het welletjes zo." Eigenaar M. Geerlings van Drogisterij Bemel- man aan de Havenstraat in Noordwijkerhout is opgelucht nu de politie 'zijn' ramkraak van december heeft opgelost. „Dat is goed nieuws." Sinds de kraak heeft Geerlings on rustig geslapen. „Ik word altijd wakker rond een uur of vier. Als ik dan iets hoor, dan denk ik meteen: o jee." Ook eigenaar Van Breugel van de drogist aan de Kanaalstraat in Lisse heeft daar last van. „Dit heeft een grotere im pact gehad dan ik had verwacht Je bent eerst ontgoocheld als je zoiets overkomt. Dan denk je: we gaan de boel opruimen en gaan weer verder. Maar dat liep even anders." De ravage die ramkrakers aanrichten, is vaak groter dan de buit. Dat heeft voor veel winke liers inmiddels geleid tot forse verzekerings premies en een flink eigen risico. T. Vermeu len van de Federatie Goud en Zilver beaamt dat. „Het eigen risico loopt op tot 25.000 eu ro. Het terugvorderen van de buit en het clai men van schade is meestal moeilijk. De siera den zijn vaak beschadigd door het rammen en in zakken stoppen." Doordat de juweliers beter zijn beveiligd, wij ken ramkrakers uit naar parfumerieën, dro gisterijen en fotozaken. Ook Vermeulen van de federatie ziet een verschuiving: „Twee jaar geleden had je zeventig tot honderd zaken per jaar, nu zijn ze op de vingers van een hand te tellen. Fotozaken, digitale camera's, dat is tegenwoordig de buit." Vermeulens organisatie heeft een slachtoffer hulpteam dat onmiddellijk na een ramkraak of overval de winkelier bezoekt. De hulpverle ners hebben allemaal een overval of kraak meegemaakt en weten dus precies hoe dat voelt: dat iemand in twee minuten zo toeslaat en weg is voor de politie ter plaatse kan zijn. d< rdorp - Kanovereniging ajjand moet van de Leider- li se raad niet definitief maar rijlijk verhuizen naar sport- De Bloemerd. Na een paar als het Weteringpark in de nikenpolder klaar is, moe- Ie kanoërs daarheen. Wet- ler Molkenboer is hierover isprek met de kanovereni- want de club verkeert in «•onderstelling dat de nieu- tek definitief is. De club zit og aan de rand van de in de Kleine Zandput en IS| t daar weg omdat er huizen ■si den gebouwd. De kanover- moest aanvankelijk di- te verhuizen naar de Munni- jiolder, maar de club vindt [ui dat gebied de eerste jaren te ht bereikbaar is voor de le- Daarom is gekozen voor loemerd. Dolle pret in het atelier van Oscar Faase (rechts) als burgemeester Herman van den Muijsenberg de spuitbus hanteert. Foto: Dick Hogewoning door Nienke Ledegang wassenaar - 'B&W Welkom' staat er in grote letters bij de in gang van het atelier van de Wassenaarse kunstenaar Oscar Faase. Deze avond komen niet alleen burgemeester en wet houders, maar ook de hele Wassenaarse gemeenteraad bij Faase op bezoek. Ter afsluiting van het politieke jaar mogen de Wassenaarse politici zich geza menlijk wagen aan de produc tie van een heus schilderij. The ma: communicatie. Faase heeft er zin in. De 31-jari ge Wassenaarder is pas drie jaar schilder. „Ik ben geïnspireerd door Herman Brood. Ik dacht: wat hij kan, kan ik ook. Het is enorm hard gegaan." Zo hangt hij in oktober bij het ministerie van verkeer en wa terstaat, kreeg hij al verzoeken voor het beschilderen van een POrsche en een Jaguar en no digde René Froger hem uit voor een schildersessie met een stel BN'ers. Faase gebruikt geen olie- maar acrylverf, alleen rol lers en fabriceert ongeveer één schilderij op een avond. „Het moet allemaal een beetje sim pel blijven. Ik schilder zonder opleiding, ik doe maar wat. Daar passen jullie perfect bij", zo spreekt hij het Wassenaarse college en de raad toe. Die krijgen vervolgens een kor te instructie van Faase, waarop ze zich, gehuld in oude kleren en met plastic overschoenen aan, aan het schilderen zetten. Het doel is om aan het eind van de avond tot één gezamenlijk schilderij te komen waaruit het thema communicatie blijkt. „En dat is nog het moeilijkst", weet Faase. „Om wat in je hoofd zit op papier te krijgen." Burgemeester Herman van den Muijsenberg kan de lol van het schilderen wel inzien. „In psy chiatrische instellingen hangen ze dit soort werken naast el kaar. Het zegt iets over iemands persoonlijkheid en gesteldheid. Misschien hebben wij hier ook iets aan. Kijk, de gemeentese cretaris schildert heel precies, terwijl de griffier iets rommeligs doet." Tijdens het oefenen blij ken de amateurschilders divers erdorp - De Leiderdorpse 19 egepartijen verwerpen de 79 waren van de vereniging &9g van de Snelweg. De vereni- diende een halfjaar gele zienswijzen in tegen de w van een brede school s de A4. De raad hield ver ens een hoorzitting om de waren te horen. Gisteravond oten de collegepartijen de ,ojwaren te verwerpen. De op- geven de vereni- .i£ wel gelijk. Volgens hen is "lucht te vuil en is er te veel ie aan de Ericalaan, waar :hool komt te staan. plan voor een megasuper- kt bij Winkelhof in Leider- b is niet van tafel. Wethou- 11 Laman meldde eerder deze ill k per abuis dat de megasu- iverj narkt niet meer op het ge estelijke verlanglijstje staat, lerdorp wil de megasuper, AH XL, nog steeds. door Eric de Jager oegstgeest/leiden - Oegstgeest en Leiden zijn het na ruim der tig jaar eens over de overname van de Haarlemmertrekvaart door Oegstgeest. Het water, in clusief de walkanten en de bruggen, is eigendom van Lei den, maar die gemeente wil er om praktische redenen van af. Afgesproken is dat Oegstgeest de Trekvaart gratis krijgt. Daar staat tegenover dat Leiden niets doet aan achterstallig onder houd van bruggen en oevers. Oegstgeest was er veel aan gele gen om het water en de grond in bezit te krijgen en te voorko men dat een projectontwikke laar er mee aan de haal ging. Daarom heeft het dorp ook de eis laten varen dat Leiden eerst de bruggen en oevers in goede staat terug moest brengen. Aan een aantal bruggen, zoals de Kwaakbrug die onlangs voor zwaar verkeer is gesloten, is al jaren niets meer gedaan. Leiden dreigde echter de Haarlemmer- trekvaart te verkopen aan een private partij als Oegstgeest te veel eisen stelde. Daar was volgens de Leidse wethouder Hillebrand niets vreemds aan. „Leiden was pri vaatrechtelijk eigenaar van de Trekvaart. Als Oegstgeest hem niet had willen hebben, hadden we hem aan een ander ver kocht. Even goede vrienden. Maar Oegstgeest is tot de con clusie gekomen dat het publiek terrein moet blijven." Hillebrand is bfij dat hij van de Haarlemmertrekvaart af is. „We stellen al meer dan tien jaar vast dat het vreemd is om brug gen te onderhouden in een an dere gemeente." Leiden heeft al moeite genoeg het onderhoud van de vele bruggen in de stad bij te benen. „De Trekvaart ver tegenwoordigt ook wel enige waarde, je kunt bijvoorbeeld liggelden innen, maar het is geen kerntaak van de gemeente Leiden om jachthavens in an dere 'gemeenten te exploite ren." Oegstgeest is ook tevreden met de transactie, laten burgemees ter en wethouders weten, hoe wel er lichte teleurstelling is over het achterstallig onder houd. Het behoud van het openbare karakter en de open bare bestemmingen van water, bruggen en grond weegt echter zwaarder. Ook voor het project met ligplaatsvergunningen in de vaart is het eenvoudiger dat Oegstgeest eigenaar van het water en de walkanten is. Be halve de Haarlemmertrekvaart doet Leiden ook enkele stukken grond aan de Oegstgeesterweg en de Endegeesterlaan over aan Oegstgeest. De Haarlemmertrekvaart maak te oorspronkelijk deel uit van de onderhandelingen tussen Leiden en Oegstgeest over het convenant van Poelgeest, waar in de tunnel tussen de nieuw bouwwijk en de Merenwijk en de renovatie van het Trekvaart- plein de struikelblokken waren. Toen duidelijk werd dat over die twee onderwerpen voor de Raad blij met 'budgetneutrale' rapportage S® door Janneke Dijke leiderdorp - Het ambitieuze centrumplan kost de gemeente Leiderdorp tot nu toe niets en hoeft de gemeente ook niets te kosten, als het onverhoopt niet afgemaakt kan worden. De vol tallige raad complimenteerde wethouder Molkenboer gister avond met de tussenrapportage waaruit dit blijkt. Alle kosten die tot nu toe ge maakt zijn voor onder meer het ontwerp van de gebouwen kun nen worden betaald uit de waarde van de grond en uit de winst van enkele onderdelen van het centrumplan, zoals de appartementen die op de plek van gebouw Sjelter komen. Het project is daarmee budgetneu traal, en dat erkennen aQe par tijen. Wethouder Molkenboer is hier mee in zijn nopjes. „Er valt iets van mij af nu ik u allen van avond hoor zeggen dat de grondexploitatie deugt", zei hij. „Het is geen geldverslindend project en het is goed onder controle." Omdat Leiderdorp fors moet bezuinigen kwam er De Kwaakbrug over de Haarlemmertrekvaart. Vaart, bruggen en walkanten in Oegstgeest waren eigendom van Leiden, maar horen binnenkort, na jarenlange onderhandelingen, bij de buurgemeente. Archieffoto: Dick Hogewoning deadline van 1 april geen over eenstemming kon worden be reikt, is de Trekvaart uit het on derhandelingspakket gehaald. Over de tunnel en het woonwa gencentrum zijn Leiden en Oegstgeest het nog steeds niet eens, hoewel volgens Hille brand wel stappen in de goede richting zijn gezet. de afgelopen tijd veel kritiek op het centrumplan, alsof dat al het gemeentelijke geld zou op slokken. Molkenboer hoopt dat hij onder die beschuldigingen nu een streep kan zetten. Sommige onderdelen van het centrumplan, zoals het sociaal- cultureel centrum (SCC), een eventueel nieuw gemeentehuis en een nieuw theater kosten de gemeente wel geld. De raad kan echter per bouwplan beslissen of dat doorgaat. Over het SCC vergadert de raad in september. Om het multifunctionele dorpshuis met bibliotheek open te houden moet de ge meente jaarlijks 350.000 euro neerleggen. Veel politici vragen zich af of dat niet wat minder kan. Mocht een bouwplan onver hoopt niet kunnen doorgaan omdat het teveel kost, dan kun nen op die plek altijd nog hui zen gebouwd worden, aldus Molkenboer gisteravond. „Dat hoeft niet in extreme, maar in realistische vorm." Op die ma nier kan het geld worden terug verdiend dat nu wordt uitgege ven aan ambtenaren en archi tecten. geïnspireerd: een portret van de burgemeester, een avondrood, de opstelling van Nederland te gen Portugal passeren allemaal de revue, maar belanden ook weer in de prullenbak. Het uit eindelijke doel is immers dat ene schilderij dat in de loop van de avond steeds meer gestalte krijgt. Het zou mooi zijn als het werk aan het begin van het ko mende collegejaar te bewonde ren is in raadhuis De Paauw. En dat iedereen die eraan mee werkte, zich er regelmatig door laat inspireren. door Nienke Ledegang voorschoten - De eerste drie Voorschotense organisaties hebben gistermiddag een che que gekregen met daarop een bijdrage uit het Vrijwilligers- fonds. Liefst 55 andere organi saties krijgen binnenkort even eens een bijdrage van de ge meente voor het trainen en werven van vrijwilligers of het uiten van waardering voor het werk van de eigen vrijwilligers. Met het Vrijwilligersfonds wil de gemeente haar waardering voor het vele vrijwilligerswerk in Voorschoten omzetten in een financieel gebaar. De ko mende drie jaar is daarvoor in totaal 81.000 euro vrijgemaakt, waarvan in het eerste jaar 28.000 euro. Organisaties kun nen voor scholing, werving en waardering van vrijwilligers aanspraak maken op een deel van dit bedrag. Van de 65 aan vragen zijn er nu 58 gehono reerd. De eerste drie, het Hoffiants Huys, de Speel-o-theek en vol leybalvereniging Gemini Kan- geroes, werden door wethouder Carabain speciaal geroemd om hun originele initiatieven. Het Hoffiants Huys kreeg 500 euro voor een cursus tilinstructie voor vrijwilligers die te maken krijgen met het tillen van oude ren, de speel-o-theek ontvangt 225 euro voor een bedankuitjes voor alle vrijwilligers naar de kinderboerderij en Gemini Kangeroes krijgt 355 euro voor de aanstelling van een kader coördinator die alle vrijwilligers wegwijs maakt in de vereniging. leiderdorp - Wethouder La- man, de Leiderdorpse Onder nemersvereniging (LOV) en de Kamer van Koophandel pra ten vanochtend met elkaar over de beschuldigingen die de Kamer zaterdag uitte in de ze krant. Volgens de Kamer zijn de cijfers in het rapport van onderzoeksbureau EIM gemanipuleerd en is het toe geschreven naar de mogelijke komst van Ikea naar Leider dorp. Laman is furieus over de beschuldigingen. „Dit is de Kamer van Koophandel on waardig", zei hij gisteravond tijdens de raadsvergadering. De Leiderdorpse raad debat teerde gisteravond niet over het rapport van EIM. De raadsleden willen het gesprek afwachten en willen het rap port na de zomervakantie be spreken. Volgens BBL-fractie- voorzitter Staal komt het mooi uit dat tegen die tijd waar schijnlijk een nieuw koopstro- menonderzoek klaar is. Het rapport van EIM houdt reke ning met een onderzoek uit 1999, maar de ondernemers in de woonbranche vinden dat verouderd. Laman wil om die reden juist niet wachten met het vaststellen van het rap port, omdat er volgens hem anders appels met peren wor den vergeleken. Alle andere gegevens in het rapport zijn ook niet recent. Hij kreeg de raad gisteravond niet mee. den haag/leiden - Een 43-jarige man uit Leiderdorp is door de Haagse rechtbank vrijgespro ken van seksueel misbruik van zijn destijds zesjarige dochter tje. Volgens de rechtbank was er te weinig wettig en overtui gend bewijs om de man te ver oordelen. Het openbaar ministerie (OM) eiste twee weken geleden nog een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van een half jaar tegen de ver dachte. Aanklaagster Schuijer was er wel van overtuigd dat de man zijn handen niet thuis had kunnen houden. Veertien jaar na de vermeende ontucht deed het slachtoffer aangifte bij de politie. Ze vertelde dat de man tussen januari 1987 en 31 de cember 1989 's middags op haar kamer in haar ouderlijke huis in Leiden kwam als haar moeder boodschappen aan het doen was, of met hoofdpijn op bed lag en dat hij dan allerlei dingen met haar uitspookte. De Leiderdorper hield vol dat hij vrijwel nooit alleen was met het kind, de moeder zou het kind altijd hebben meegenomen als ze een boodschap ging doen, en dat hij het meisje nooit had misbruikt. Na de geboorte van het meisje hadden de moeder en de ver dachte jarenlang geen contact met elkaar. Pas toen het meisje vijf jaar was geworden, maakte de Leiderdorper weer deel uit van haar leven. Hij kreeg op nieuw een seksuele relatie met de moeder en zij raakte voor de tweede keer zwanger van hem. De Leiderdorper kreeg zijn zoontje echter nooit meer te zien. Volgens de oom en tante van het vermeende slachtoffer werd de vader het huis uitgezet nadat de moeier hem in bed had betrapt met hun jonge dochter. De verdachte zei dat zijn vriendin niet meer met hem mocht omgaan van haar streng gelovige vader. De rechtszaak tegen de Leider dorper werd al eerder behan deld in november. De recht bank besloot toen in een tus senvonnis dat de dochter en haar oom en tante nog eens moesten worden verhoord. De aanklaagster vond de verklarin gen van de inmiddels 22-jarige dochter en haar familie consis tent. De raadsman van de ver dachte De Water benadrukte dat er sprake was van twee ver halen die lijnrecht tegenover el kaar stonden. Ook de rechtbank meende dat de waarheid niet meer viel te achterhalen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9