Schrijf nu In voor Tour de Kans! Toeslag daklozen weg REGIO Protestants Christelijke Schoolvereniging Leiden in WAO-top 10 Leuke dingen om te doen in een spookstad tadspark Kloosterpoort wordt stadsplein i$baan krijgt nog twee jaar PvdA verbruit het bij GroenLinks .'stolen beelden ,eren schooltrap »f van tasje en r biele telefoon Van parkeren naar dineren Uitzendbureaus steggelen over naam Uitgaanstips voor voetbalhaters LEIDEN wijs en wetenschap de lijst te halen met het hoogste percentage arbeids ongeschikte werknemers in Neder land. De andere lijstaanvoerders ko men uit de metaal-, glas- en elektro- nica-industrie of de uitzend- en transportbranche. De directeur van de Protestants Christelijke Schoolvereniging Leiden (PCSL), E. Warschauer, spreekt van een incident. De piek in het aantal WAO-ers bij de schoolvereniging is volgens hem tijdelijk. „Het is dom weg pech hebben." Voorgaande jaren scoorde de vereniging van protes tants-christelijk basis- en speciaal on derwijs lager dan het landelijke ge middelde. „In 2002 lag het gemiddel de op 1,3 procent. Met slechts 0,8 in stromende WAO-ers deden we het dus heel aardig." Dat in 2003 van de 250 werknemers er acht in de WAO zijn beland, heeft volgens hem niets te maken met de werkomstandigheden op de Leidse protestants-christelijke scholen. „De klachten zijn niet arbeidgerelateerd. De Arbodienst heeft in ieder geval geen signalen gekregen dat het met de werksfeer of andere problematiek op de werkvloer te maken zou heb ben. Het chronisch ziekteverzuim be staat voor het merendeel uit werkne mers met fysieke klachten als bek keninstabiliteit en suikerziekte." De vermelding van de schoolvereni ging in de WAO-lijst verbaast War schauer niet. „We kennen de cijfers en daar moeten we het gewoon mee doen." De vereniging probeert in sa menwerking met de Arbodienst en het inschakelen van een vervangings fonds de toename van het aantal WAO-ers een halt toe te roepen. „We zijn er met man en macht mee be zig." Warschauer heeft niet de overtuiging dat de kwaliteit van het onderwijs door de stijging van chronisch zieke werknemers onder druk is komen te staan. „Het was lastig maar we heb ben voor vervangers gezorgd. Die functioneren prima. Toch blijft het natuurlijk wel heel vervelend. In de eerste plaats voor de zieken zelf maar ook voor de andere werknemers die gewaardeerde collega's moeten mis sen." De Protestants Christelijke School vereniging Leiden verwacht volgend jaar weer uit de lijst met WAO-risico- volle bedrijven verdwenen te zijn. „Dan willen we weer richting het lan delijk gemiddelde gaan, of zelfs iets daaronder zitten." s10 n - De Leidse ijsbaan op de tenmarkt krijgt nog twee de kans om zich te bewij- Daarna stopt de subsidie tn de gemeente. emeente bekostigt een deel de ijsbaan voor maximaal euro, voor komende er en voor die van 2005. rmee wijkt het stadsbestuur in een eerdere afspraak, jemeester en wethouders qi houwen de eerste ijsbaan de Beestenmarkt als een leices. Alleen de kosten bleken M tegenvaller. De investering in het eerste seizoen niet Fi iden terugverdiend. De ver hing is dat het ook komen- trinter nog niet zal lukken, ilopen winter is fors be- ird op de beveiliging. Twee Hl atiefnemers sliepen om rten in één van de tenten bij de ijsbaan, omdat ze het inhu ren van beveiliging niet konden betalen. Fractieleider Gerard van Hees van Groenlinks en andere raadsleden wezen nog op de verwachte oprichting van een ondememersfonds, waaruit zulke activiteiten straks een bij drage kunnen krijgen. Onder nemers dragen verplicht bij aan het fonds. Alleen het CDA, dat eerder ook kritisch was, bleef bezwaren houden. De partij heeft geen moeite met de subsidie voor dit jaar: „Die 30.000 euro voor 2005 staat toch al klaar." Maar om ook voor het jaar daarop al di rect geld te reserveren ziet die partij niet zitten. „Dat neemt de stimulans weg om het beter te doen", zei raadslid Jan-Jaap de Haan. door Floor Ligtvoet i Floor Ugtvoet 6 en - Met enig gemor is de groep Oostelijke binnen- gisteravond akkoord ge- i met de gewijzigde plan voor De Kloosterpoort. De pronkelijke wensen voor groen stadspark in de Leid- linnenstad zijn gesneuveld, et huidige ontwerp van de mieente is de doorgang tus- de Hooigracht en de Mid- '3 egracht gereduceerd tot jyi ruimere steeg met een stadsplein. Het oude schoolge bouw mag van het college van burgemeester en wethouders blijven staan. De buurtbewo ners vinden dat jammer: „Dit is niet wat we hadden gevraagd." Ondanks de lichte teleurstelling stemden de meeste buurtbewo ners toch in om een forse bij drage te leveren aan het stads plein. Ze zijn bereid 45.000 euro te investeren. Het geld komt uit het budget voor het project On ze Buurt Aan Zet (OBAZ). In dit project krijgen bewoners uit de Oostelijke binnenstad geld waarmee ze hun wijk naar ei gen inzicht kunnen opknappen. Bedoeling is dat de leefbaarheid en veiligheid wordt verbeterd. De bewoners vinden het van groot belang dat de nu nog 'naargeestige en sociaal-onvei lige' steeg zo snel mogelijk wordt aangepakt. In het nieuwe plan wordt de hoge muur aan De Kloosterpoort afgebroken tot op 60 centimeter hoogte. Hierdoor komt er vrij zicht op het plein. Een doorgang moet het pleintje toegankelijk maken. Daarnaast krijgt de Klooster- steeg nieuwe allure door herbe strating, extra verlichting en het plaatsen van hoge leihaagbeu- ken. Met de komst van de studen tenwoningen in het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht zal het sociale toe zicht op het stadsplein 's nachts ook toenemen. De aanleg van het stadsplein moet voor het eind van het jaar zijn afgerond. Rechtswinkel in oud schoolgebouw leioen - De Leidse rechts winkel zal naar alle waar schijnlijk zijn intrek nemen in het oude schoolgebouw aan de Kloostersteeg. Aan vankelijk moest het gebouw wijken voor de aanleg van een stadspark, maar het col lege ziet daar vanaf. Een an dere mogelijkheid voor de exploitatie van het gebouw is de komst van een theehuis. De buurtbewoners geven de voorkeur aan de rechtswin kel. door Robbert Minkhorst leiden - Een speciale toeslag voor Leidse daklozen van 200 euro, bovenop hun uitkering, verdwijnt. Een meerderheid in de sterk verdeelde gemeente raad heeft dat gisteravond be sloten. De WD heeft het dan na een x- aantal eerdere pogingen toch voor elkaar: daklozen mogen straks geen aanspraak meer maken op woonlastentoeslag. De toeslag is ooit ingevoerd omdat dak- en thuislozen een 'relatief duur leven op straat hebben'. De extra uitkering zat de liberalen al jaren dwars, vooral omdat die fraude uitlokt en een aanzuigende werking zou hebben op zwervers van buiten de stad. Steun kreeg de WD gister avond uit onverwachte hoek. De PvdA is het met deze partij eens. Toen vervolgens ook D66, Leefbaar Leiden en een deel van de CDA-fractie zich achter het voorstel schaarden, was er een meerderheid. De teleurstel ling bij de voorstanders van de toeslag was groot. In Leiden mag iedereen die in de bijstand zit, aanspraak ma ken op een woonlastentoeslag - dus ook daklozen. „Dat is onei genlijk gebruik", stelde WD- raadslid Greetje van Gruting, „want deze kosten heeft een dakloze niet." Op de website van haar partij noemde Van Gruting de nieuwe verordening al de Wet Wonen en Bier. Zelfs een ultieme oproep van Groenlinks-wethouder Wim de Boer van sociale zaken - vooral gericht aan de PvdA - kon de stemming niet veranderen. De PvdA twijfelde even, maar bleef het met de WD ingediende voorstel steunen. Daarmee ver bruide de fractie het bij de al oude bondgenoot en coalitie partner GroenLinks. Fractie voorzitter Gerard van Hees: „Jammer dat de PvdA dit steunt. Dat hadden wij niet ver wacht. Tijden veranderen blijk baar." De Boer wees erop dat de dak- lozentoeslag geen aanzuigende werking heeft en ook geen frau de in de hand werkt. De contro le is scherp, verzekerde hij. „Mensen moeten aantoonbaar maken dat zij geen dak boven hun hoofd hebben." De laatste paar jaar is het aantal inge schreven daklozen licht ge daald. „Ondanks oplopende schulden, werkloosheid, een economische recessie en het op straat zetten van psychiatrische patiënten", aldus De Boer. Ver der merkte hij op dat de toeslag niet alleen een tegemoetko ming in de woonlasten is. In de nieuwe verordening is de bij drage omschreven als een 'toe lage in de kosten van bestaan'. Daklozen krijgen de helft van het minimumloon als uitkering. leiden - Het aantal WAO-ers bij de Protestants Christelijke Schoolvereni ging Leiden is in 2003 explosief geste gen. Ruim 3 procent van het perso neel is chronisch ziek en langdurig arbeidsongeschikt. De vereniging be landt daarmee op de tiende plaats in de top tien van WAO-risicovolle be drijven, aldus De Volkskrant. Het Leidse bedrijf heeft de twijfelach tige eer als enige uit de sector onder P' if. Stenen honden, katten ideren tuinbeelden sierden ld ten de noodtrap van het r 't Hooft Lyceum in Lei- Zuidwest. De ongeveer beelden die, zo ver- de politie, uit nabijgele- ite tiinen zijn gestolen werden het middaguur opgemerkt iemand uit de buurt. De e trof bij de vmbo-school ie Vijf Meilaan een keurige ailing aan. Op bijna elke van de noodtrap was aan zijden een tuinbeeld ge- st. De politie heeft de tuin- len meegenomen naar het au in Zuidwest. nu - Eenl9-jarige Leidse is idagmiddag bij een bus- aan de Oosterkerkstraat öfd van haar handtas. Zij daar van achteren aange- n door een man op een je die met geweld de tas uit handen trok en richting IT ngel verdween. In de tas sleutels, een identiteits- 5, een telefoon en bank- is. Op de Langegracht werd ndagavond een 30-jarige w uit Leiden van haar mo- je beroofd. Zij was al fiet- aan het bellen toen een ikende haar voorbij fietste e telefoon uit haar handen 'G L leiden - Op de Carenmarkt wordt momenteel druk gewerkt aan de opbouw van het Culinair Festival dat daar van morgenmiddag tot zondagavond wordt gehouden. De geparkeerde auto's maken plaats voor pagodetenten en ook de centrale bar begint al vorm te krijgen. Vier dagen lang staat het plein in het teken van drankjes, hapjes en gezellige muziek, verzorgd door een tiental restaurants en aan hore ca gerelateerde bedrijven uit Leiden en omgeving. Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven 6. Naar de film dan maar Jan Boer van Trianon: „Op zo'n avond komt hooguit tien man naar de film. Als ik dit had ge weten, had ik de tent dichtge gooid, maar het programma staat al vast. Toevallig hebben we vanavond nog wel wat aar digs: Shrek II in voorpremière, dus misschien komt er nog ie mand. Tijdens het WK krijg je het tweede kaartje gratis, maar dat was een fiasco. Het wordt steeds erger met dat voetbal. De debilisering van de bevolking, ddt is het. De televisie manipu leert de hele maatschappij de vernieling in." Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in oen ongefnmkoorde w envelop, nanr Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord- m nummer 187. 1600 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad nl (Déze aan bieding La geldig tot 31 docomber 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch@t Dagblad leiden/den haag - Uitzendbu reau Exact en uitzendbureau Eksakt. De eerste is vooral actief in de Randstand, de tweede heeft alleen maar vestigingen beneden de grote rivieren en in België. Kortom, ieder zijn eigen markt, geen reden tot verwar ring. Totdat de eigenares van Exact plotseling te horen kreeg: goh, zijn jullie overgenomen door Luba? Want wat bleek: Ek sakt is overgenomen door Lu- ba. En Luba zit in Leiden. Maar Exact zit ook al in Leiden. Ver warrend, of niet? De eigenares van Exact vindt in ieder geval van wel en spande dus een rechtszaak aan tegen Eksakt. Gisteren troffen beide partijen elkaar voor de recht bank van Den Haag. De advo caat van Exact zette uiteen dat de twee uitzendbureaus met gelijkluidende namen al in 1994 afspraken hadden gemaakt over de verdeling van de markt: Exact zou alleen boven de rivie ren opereren, terwijl- Eksakt zich tot het gebied daar bene den zou beperken. Zo zou er geen verwarring kunnen ont staan. Die verwarring is er echter wel sinds de Luba Groep uitzend bureau Eksakt heeft overgeno men. Luba heeft haar hoofd kantoor namelijk in Leiden. En hoewel Eksakt nog steeds geen uitzendbureau in deze regio drijft, verspreidt Luba wel een bureaulegger onder haar klan ten met daarop Eksakt. En zo dringt de naam 'Eksakt' zich plotseling ook op in het werk gebied van de Leidse Exact. Hetzelfde geldt voor de website van Luba, waarop ook al Eksakt vermeld staat. En daar moet Luba mee ophou den, vindt de eigenares van Exact. Dus geen bureauleggers meer en opvallende website- vermeldingen met Eksakt. Geen onredelijke eis, liet de rechter doorschemeren. Daarom stelde hij voor dat beide partijen nog eens rond de tafel gingen zitten om er zelf uit te komen. Lukt dat niet, dan doet de rechtbank alsnog uitspraak. Het za! stil zijn op straat, van avond na kwart voor negen. Wie de straat op stapt, zou zich in een spookstad wanen als niet door open ramen gedempt stadi- onrumoer uitwaaierde uit tien tallen televisies, af en toe het zeurende geluid van een toeter of geloei na een bal op de paal. Elf miljoen Nederlanders beke ken zaterdag de wedstrijd, van avond ligt dat aantal waarschijn lijk nog hoger. Dat biedt voor de minderheid uitgelezen kansen. Daarom zes uitgaanstips voor een uitgestorven stad. aan schouder te zweten met wildvreemden, kan vanavond gaan. „Natuurlijk is het rustiger", be vestigt C. Vis van Sauna Ther men 5 mei. Hij merkt dat de saunagangers die komen, veelal bewust vluchten voor de EK- gekte. „Groepjes vriendinnen komen juist, omdat de mannen thuis op de kinderen kunnen passen. Maar ja, ook bij ons staat een televisie." I Mijn wereld, mijn krant. Leidsché£& Dagblad 5. Naar de Ikea Op zaterdag ontstaan er stee vast files met de bekende geel- blauwe trommel als eindpunt. Ook binnen is het dringen. Vanavond, ook nog eens Woonsdag (open tot tien uur) was dus een uitstekende gele genheid geweest om in alle rust meubels te kijken. Maar wat blijkt? Ikea gooit om kwart voor negen bij het eerste fluitsignaal de deuren dicht. „We ziin ge zwicht voor het voetbal", zegt Ellen van den Boogaard van Ikea. „Ik stel voor dat de men sen dan maar naar de film gaan." Aandacht voor ar it kind in surbakkentócht 1. Skaten op de Lammen- schansweg Voetbalkijkers en skateboarders zijn heel verschillende types. Geen wonder dat de laatsten toeslaan als de eersten achter de televisie zitten. Martijn Jans sen - werknemer bij skatewin- kel Jühroen in de Haarlemmer straat - is tijdens alle voorgaan de EK-wedstrijden met zijn board en drie vrienden de uit gestorven straten opgegaan. „Er rijden nog wel bussen, maar het verkeer komt verder nagenoeg tot stilstand. Je hoeft minder op te letten en hebt de ruimte. Bij de Beestenmarkt bijvoorbeeld, al is het daar nog oppassen vanwege de kroegen." 2. Racen op de A4 Waar het normaal bumper aan bumper staat, strekt zich nu tot de horizon alleen maar asfalt uit. Flitspalen staan hier niet en de mobiele controleurs hebben ook wel wat beters te doen. Een Als miljoenen binnenzitten, heeft de rest de ruimte. Foto: ANP/Evert Elzinga ideaal moment om eens te kij ken hoe hard-ie eigenlijk kan. Toch is het oppassen. Bij het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) houden ze vol dat het business as usual is. „Het werk gaat voor ons tijdens en na de wedstrijd gewoon door", waarschuwt een voorlichter. 3. Uit eten Woensdag is dé avond om in druk te maken en je tafelgeno ten te laten geloven dat je maar gelijk het hele restaurant hebt afgehuurd. Arthur Rijsbergen van restaurant De Avonden, bij voorbeeld, verwacht niet an ders dan dat zijn zaak leeg zal zijn. „Misschien gooien we het restaurant dicht als er na de eerste helft nog niemand is bin nengewandeld. Ja, omzettech nisch is het waardeloos dat Ne derland door is naar de halve fi nale. Kijk, als je een scherm op hangt in je zaak, dan heb je een wereldavond. Maar dat ver wachten de gasten niet in een restaurant. Mocht er toch ie mand komen, dan gaan we ge woon aan het werk, dan gaan de televisie en de radio in de keuken ook uit. Je kan niet je mes laten vallen zodra het spannend wordt. Werk is werk. Ik heb een keer gehad dat gas ten vroegen hoe de stand was; ik moest ze het antwoord schuldig blijven. Of ik stiekem hoop dat mensen wegblijven vanavond? Absoluut niet. Wer ken op momenten dat anderen plezier maken: we zijn het niet anders gewend." 4. Naar de sauna Sauna's blijven een kwestie van vertrouwen. Je moet maar af wachten hoeveel en welk soort volk er komt. De sfeer kan on gedwongen zijn, maar ook on aangenaam en broeierig, met stiekeme blikken, opmerkingen, of zelfs gasten die foto's maken met hun mobieltje. Wie er een hekel aan heeft om schouder kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (^56,20) per acceptgiit^E 56,70) M/V Naam: Doe mee aan het spel van het Leidsch Dagblad rond de Tour de France Ta naar www.leidschdagblad.nl/tourdekans of kijk in de krant van zaterdag 3 juli.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7