BUITENLAND Annan dreigt regime Sudan met ingrijpen Zuid-Afrika op tilt door wapenwet Megawati Soekarnoputri kan haar koffers pakken (hip gezonken »l zwavelzuur irao Barroso iorzitter EC aketten slaan vlakbij Sharon Wegens Arabisering van het land I-helikopter eergestort ibunaal zit |>nder geld beral Party jmada grootste abysitter drukt leisje dood akje ontploft i Turks vliegtuig aklimming K-z: jf dragers dood Turks charme-offensief voor Europa geslaagd 'Ze willen ons laten afslachten' Turkije mag hoofddoekje op universiteit verbieden Vandaal vernielt kunstschatten Venetië Maffiabaas onder vuur in New York Zender meldt executie soldaat iburg - Een tankerschip ge ien met 960 ton zwavelzuur ia een aanvaring met een itainerschip gezonken in de /en van de Duitse stad Ham- -:|rg. Er raakten zeker elf men- i gewond door het ongeval zich maandagavond voor- ;d. De getroffenen kregen it van ogen en ademwegen ir vrijgekomen zwaveldam- Volgens de Duitse zender zijn de tanks met zwavel- ïr nagenoeg onbeschadigd. Igens opgave van de brand- :er was de kapitein van de ':er onder invloed van alco- WOENSDAG 30 juni 2004 ljssel - De EU-staats- en re- ingsleiders hebben gister- ond de Portugese premier irao Barroso benoemd tot luwe voorzitter van de Euro- ie Commissie, het dagelijks ituur van de unie. De Portu- ;e christen-democraat was compromispersoon waar al- lidstaten overeenstemming ir konden bereiken. :rrot - De Israëlische pre- er Sharon is gisteren aan een m islag ontsnapt toen raketten Palestijnse militanten van- de Gazastrook afvuurden op :ël, op een afstand van zo'n meter van hem insloegen, hebben ooggetuigen ge ld. Sharon bracht een be- ik aan de stad Sderot, waar idag een kind en een man een Palestijnse aanval wer- gedood. etown - In Sierra Leone is teren een helikopter van de enigde Naties neergestort, e 24 inzittenden zijn daarbij chii het leven gekomen. De Mi- elikopter van Russische ma- ij steeg met 21 passagiers en Russische bemanningsle- op uit Freetown. Onder de isagiers waren voornamelijk dessoldaten en ander VN- ft tsoneel. v york - De financiële situa- 5van het Joegoslavië-Tribu- 1 (ICTY) in het algemeen en nhet Bureau van de Hoofd - Idager in het bijzonder is [heilspellend. Dat heeft lofdaanklaagster Carla Del nte van het VN-hof verklaard jor de VN-Veiligheidsraad in v York. Zij wees erop dat zij htracten van ondersteunend rsoneel dat onderzoek doet or lopende processen, in D5 niet kan verlengen. tawa - De Liberal Party of nada van premier Paul Mar- I heeft geheel tegen de ver- ichtingen in een redelijk re- !taat geboekt bij de verkiezin- ji. De partij verloor weliswaar li absolute meerderheid, lar blijft wel de grootste in 1308 zetels tellende parle- jnt. Martin heeft door de uit- 1 g in ieder geval de steun no- van de centrumlinkse New mocratic Party, die minstens L ottien zetels veroverde, om li meerderheidsregering te nnen vormen. éfeld - Een rechtbank in het litse Krefeld heeft een man roordeeld tot twaalf jaar cel- af wegens doodslag op een 2- ftg meisje. De man paste op ft meisje en drukte haar dood or boven op haar te gaan zit- n. De 125 kilo zware man was gehuurd om op het meisje te psen. Haar gehuil werkte ech- lop zijn zenuwen. mui - In een toestel van de btvaartmaatschappij Turkish lines zijn gisteren na de lan- ig op de luchthaven van Is- jbul en nadat de passagiers ten uitgestapt drie schoon- kers gewond geraakt toen 1 achtergelaten portefeuille tplofte. Het vliegtuig was uit air naar Istanbul gevlogen. Sit - Een expeditie van Itali- ise bergbeklimmers die wil- jherdenken dat vijftig jaar J pden de op een na hoogste g ter wereld, de K-2 in Pakis- fvoor het eerst werd be- pngen, is vijf Pakistaanse jgers fataal geworden. De vijf l zaterdag verdronken toen probeerden een rivier over te ten bij het basiskamp van de ieditie. doha/anp - Indien de regering van Sudan niets onderneemt om het leed in de westelijke provin cie Darfur te stoppen, dan kan de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties in actie komen te gen het regime in Khartum. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kofi Annan, heeft hier gisteren voor gewaar schuwd. Hij sprak kort voor zijn reis naar Sudan in de hoofdstad van Qatar, Doha. De pas benoemde speciale VN-gezant voor Sudan, de Nederlander Jan Pronk, ver gezelt Annan. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Colin Powell, gaat vandaag ook naar Khartum voor een on derhoud met de leiders van het al bijna vijftig jaar door etni sche, sociale en religieuze con flicten verscheurde land. De VS hebben lange tijd het re gime in Khartum verguisd en als steun van terroristen om schreven. Washington heeft evenwel de leiders in Khartum de laatste tijd hoffelijker aange pakt om een vredesregeling voor Zuid-Sudan van de grond te krijgen. Dat gebeurt volgens waarnemers met het oog op een snelle ontsluiting van olie bronnen in het grensgebied tussen het islamitische noorden en het zwart-Afrikaanse, niet- islamitische zuiden van het land. De centrale regering in Khar tum voert al lange tijd een poli tiek van 'arabisering' van het land. Khartum maakt daarbij gebruik van religieus fanatisme en voerde bijvoorbeeld de isla mitische wetgeving in. Deze politiek is een van de voor naamste oorzaken van de wre de strijd die in het zuiden en het uiterste- westen wordt ge voerd. De VN noemen het huidige bloedvergieten in Darfur de ergste humanitaire crisis in de wereld. Khartum verdrijft al ge ruime tijd met behulp van Ara- bisch-talige bendes, de Janja- weed, zwart-Afrikaanse stam men uit Darfur. Nederland stuurt twee waarne mers naar Darfur. Daarnaast trekt minister Van Ardenne voor Ontwikkelingssamenwer king nog eens drie miljoen euro uit voor humanitaire hulp aan de vluchtelingen uit deze pro vincie. De provincie zo groot als Frankrijk, telt inmiddels meer dan één miljoen ontheemden. Volgens de bewindsvrouw grenst het conflict in Darfur aan genocide. Van Ardenne sloot opnieuw niet uit dat Nederland deelneemt aan een omvangrijke vredesmissie van de VN om het land te stabiliseren. brussel/ap - Het verbod op het dragen van een hoofddoek op universiteiten in Turkije vormt geen aantasting van de rechten van Turkse studenten. Dat heeft het Europees Hof voor de Rech ten van de Mens gisteren be paald in een proces dat een Turkse studente tegen de uni versiteit van Istanbul had aan gespannen. Volgens de 31-jarige studente medicijnen Leyla Sahin werden haar vrijheid van meningsui ting, gewetensvrijheid en vrij heid van religie aangetast door het verbod op het dragen van een hoofddoek in klaslokalen in de universiteit van Istanbul, waar zij in 1998 aan studeerde. Sahin beriep zich op de Euro pese Conventie voor de Men senrechten. Maar een raad van zeven rech ters van het Europees Hof in Straatsburg achtte de klacht van de studente ongegrond. Istanbul - Een perfect georga niseerde en zonder noemens waardige incidenten verlopen Navo-top heeft de Turkse pa pieren voor een lidmaatschap van de Europese Unie flink in waarde doen stijgen. „Wie vindt dat Turkije nu nog geen lid kan worden, moet maar eens even goed nadenken", zei de Duitse kanselier Gerhard Schroder na afloop. Drie dagen lang heeft de Turkse regering alles uit de kast ge haald om een goede indruk te maken op zesentwintig rege ringsleiders. Van de EU-leiders die in december beslissen over door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - In een land dat houder is van een triest we reldrecord - 48 moorden op elke 100.000 inwoners, 56 per dag - ligt het voor de hand iets te ondernemen tegen het wijdverbreide wapenbezit (4,5 miljoen legale en ze ker zoveel illegale wapens). Vandaag treedt een wet in werking die het moeilijker maakt een geweer of pistool te hébben ofte kopen. Het land staat op z'n kop, want niets minder dan 'het voortbestaan van de eerlijke mens' staat op het spel. Een complot. Het blanke deel der natie dat een wapen draagt, is ervan overtuigd dat in meer of mindere mate tegen hen wordt samengespannen. Het verst gaat Gidi- on Meiring, leider van de Boerenunie van Transvaal. „Blanke boeren worden aan de lopende band ver moord en nu mogen ze zich niet meer verdedigen. Ze willen ons gewoon uit dit land weg hebben." De emoties lopen hoog op dezer dagen in Zuid-Afrika. De kranten voorspellen paginabreed de complete cha os en zelfs het in gevaar komen van de nationale veilig heid, omdat de honderden particuliere beveiligingsbe drijven hun 50.000 personeelsleden het wapen moeten afnemen. Een nieuwe wet bepaalt immers dat alle wa penbezitters eerst proeven van bekwaamheid moeten afleggen en moeten aantonen geen crimineel verleden te hebben of een door drugs, alcohol of stress aange taste psyche. Voor dit laatste zijn verklaringen nodig van vrienden of verwanten. Verder is er veel opwinding over de maximaal vier ge weren die een persoon mag hebben. „Wie jaagt heeft er snel tien en in dit land is jagen extreem populair", zegt een vooraanstaand wapenverkoper in Pretoria, die niet bij naam genoemd wil worden. De Zuid-Afrikaan se jacht is een industrie die veel buitenlanders trekt en waarin jaarlijks 130 miljoen euro omgaat. Volgens de nieuwe regels mogen jagers alleen nog ja gen als ze cursussen hebben afgelegd bij erkende in structeurs op erkende schietbanen en lid zijn van een erkende vereniging. „Probleem is dat er nog niets is er kend", gromt de wapenverkoper, die daarom ook een complot bevroed. „De regering is gewoon tegen wa pens, terwijl wapens een land als dit juist veiliger ma ken." Niets zo glibberig als de discussie over wapens en vei ligheid. Statistieken zijn hier niet te vertrouwen, maar de dagelijkse reeks van gruwelberichten over mensen die hun familie uitmoorden'of, zoals een vroegere rug- bycoryfee onlangs deed, hun kind doodschieten omdat ze het voor een inbreker houden, lijkt beperking van wapenbezit te rechtvaardigen. De wapenverkoper schudt meewarig zijn hoofd. „Dit zijn de verhalen die de krant halen. Als je je leven dankt aan een wapen, is het geen nieuws." De wapenlobby, die in een desperate poging de wet te stoppen naar de rechter is gestapt, meent dat het eer lijke mensen die zichzelf willen verdedigen alleen maar moeilijk wordt gemaakt, terwijl het illegale circuit met rust wordt gelaten. De wapenverkoper, die overigens zegt niet tegen de wet te zijn maar wel tegen de uitvoe ring, voorspelt juist dat dat er uiteindelijk van zal profi teren. „Het wordt mensen onmogelijk gemaakt een wapen te hebben. Ik wordt suf gebeld door klanten die hun wapen willen verkopen, maar er is niet één koper. Wie een wapen wil, zal dat voortaan gaan zoeken in het café onder de toonbank." Een politieagent in Pretoria die politiewapens beheert, is het hiermee eens en voorziet dat door die nieuwe vraag het enorme aantal agenten dat nu al wordt ver moord - om de dag één - alleen maar zal toenemen. „De meesten worden gedood om hun wapen. Je wilt niet weten hoeveel wapens wij kwijtraken." De (blanke) agent bestrijdt dat de wet ingaat tegen blanke belangen. „De echte slachtoffers zijn zwarte mensen. Zij willen een wapen omdat ze zich geen mu ren, onder stroom staande hekken of een abonnement op een beveiligingsdienst kunnen permitteren." Zijn hoogste (zwarte) baas veroordeelde gisteren 'alle hys terie' en beloofde de natie extra tijd om aan de nieuwe eisen te voldoen. Volgens de rechters mogen scholen volgens de Conventie kledingvoorschriften invoeren zolang zij daar gegronde rede nen voor hebben. Het Hof oor deelde dat het verbod op hoofddoeken in colleges ge neeskunde en medicijnen sim pelweg hoodzakelijk is voor de hygiëne en dat Sahin dus te recht verplicht was haar hoofd doek af te doen in de klasloka len. Turkije is als lid .van de Raad van Europa verplicht zich te houden aan de Conventie. Mensenrechtengroepen heb ben verschillende keren kritiek geuit op het strikte hoofddoek- beleid van de Turkse overheid. Human Rights Watch schrijft in een rapport dat Turkije met het verbod op hoofddoeken op scholen 'de academische vrij heid' hindert. De groepering voegt eraan toe dat de Turkse overheid nog steeds te veel in vloed op de scholen heeft. de vraag of Turkije mag begin nen met onderhandelingen voor het EU-lidmaatschap, was verreweg het grootste deel in Is tanbul aanwezig. Istanbul pre senteerde bewust een zo wes ters mogelijk gezicht. Het 'traditionele' Turkije bleef op de achtergrond en was hier en daar slechts terug te vinden in de vorm van folklore. Na de top bleef bij veel deelnemers het beeld hangen dat Turkije een westers land is dat zijn za ken goed voor elkaar heeft en in staat is om een mega-evene- ment als een NAVO-top tot een goed einde te brengen. venetië - Een onbekende vandaal heeft met een hamer antieke beel den en zuilen in de Italiaanse stad Venetië vernield. Volgens de poli tie gebruikte de sloper vermoedelijk een hamer. Bij het Palazzo Du- cale werden twee heiligen onthand en de afbeelding van Sint Petrus, op een nabij gelegen zuil, werd eveneens van zijn handen ontdaan. Beeltenissen van Mozes, de Stenen Tafelen en God, gegraveerd in een zuil op het San Marco-plein, ontkwamen ook niet aan de toorn van de man met de hamer. De Tafelen werden aan stukken geslagen en ook de handen van Mozes en God waren niet veilig voor de van daal. Burgemeester Costa zei tegen de Italiaanse krant Corriere della Sera dat meer politiebescherming geen zin heeft. 'Onvoorspelbare gekken' houd je daarmee niet tegen, aldus de burgemeester.Foto: AP new york/ap - Een veronder stelde maffiabaas in New York, Joseph 'Big Joey" Massino (61), is tijdens zijn proces zwaar on der vuur komen te liggen van zijn jeugdvriend en zwager Sal- vatore 'Good looking Sal' Wale (56). Kranten in de metropool be richtten dat Vitale in zijn getui genis meteen met ernstige be schuldigingen van wal stak. „Ik was een adjudant van de fami lie Bonanno. Ik moordde voor hem." De familie Bonan no is een van de vijf maffiafa milies in de stad en Massino leidde die volgens de aankla gers. Het is hoogst ongebruikelijk dat politie en aanklagers informatie krijgen uit kringen van de mis daadfamilie zelf. Vitale groeide op met Massino en werkte voor hem tot hij naar eigen zeggen begin jaren negentig op een zij spoor werd gezet. Vitale werd naar het zich laat aanzien weg gepromoveerd toen hij de titel onderbaas kreeg. Sindsdien werd hij naar eigen zeggen niet echt meer betrokken bij de mis daden die Massino rijkdom ver schaften. Hij zag dat als verraad door zijn vriend, zwager en chef. Vitale startte zijn getuigenissen maandag en hij blijft naar ver wachting de rest van de week ernstige beschuldigingen spui en. Josephine Massino, echtge note van de beklaagde en zus van de belangrijke getuige, poogt volgens berichten in The New York Post met woedende blikken en verontwaardigde verzuchtingen de getuigenis van haar broer te ondermijnen. The Post sprak van een 'familie crisis'. Vitale werd in 2001 gearres teerd. Ook na rijn aanhouding voelde hij zich door Massino in de steek gelaten. Justitie was bezig de Bonanno-clan aan te pakken en Vitale besloot mee te werken. Hij heeft bekend be trokken te zijn geweest bij elf moorden die Massino zou heb ben bevolen. Maar het mooiste voor justitie is dat onderbaas Vitale aantekeningen maakte tijdens rijn loopbaan over de contacten die hij opdeed. Vitale biedt zo een schat aan kennis over de zich tot strikte geheimhouding verplichtende leden van de New Yorkse maf fia. Massino's advocaat, David Breitbard, heeft al aangekon digd Vitale in een later stadium van het proces te zullen ont maskeren als moordenaar en leugenaar. bagdad/anp-rtr-afp - De Ara bische zender al-Jazeera heeft de executie van een gevangen genomen Amerikaanse militair in Irak gemeld. De zender ont ving een videoband waarop te zien zou zijn dat de soldaat wordt doodgeschoten. Al-Ja- zeera kreeg ook een verklaring van een tot nu toe onbekende groepering in Irak, die zegt ach ter de moord te zitten. De ex tremisten rechtvaardigden de executie door te verwijzen naar de Amerikaanse politiek in Irak. Volgens hen is het doodschie ten van de militair ook een wraakactie voor de 'martelaren' in Irak, Saudi-Arabië en Alge rije. Bij de geëxecuteerde mili tair zou het om de 20-jarige Keith Maupin gaan. Hij was be gin april gegijzeld, als eerste Amerikaanse soldaat sinds de invasie vorig jaar. Maandag verkiezingen in grootste moslimland ter wereld jakarta/anp - Ongeveer 153 miljoen Indonesiërs kunnen maandag voor het eerst rechtstreeks een president kiezen. De historische stembusgang markeert een nieuwe stap naar een meer besten digde democratie in het grootste moslimland ter wereld en het verder afschudden van de nasleep van decennia dictatuur van president Soeharto. Een ding is bij voorbaat al duidelijk, huidig presi dent Megawati Soekarnoputri kan nagenoeg ze ker haar koffers pakken. De val van Soeharto in 1998 was voor veel Indo nesiërs een baken van hoop voor de toekomst. Na 32 jaar onder de knoet van de presidentiële kliek en het almachtige leger, zou de archipel nu de eerste wankele passen gaan zetten op weg naai' de democratie. In de afgelopen zes jaar, met Habibie, Wahid en Megawati als staatshoofd, is er veel in gang gezet, maar echte rijpe vruchten rijn ernog altijd niet te plukken. Het vertrek van Soeharto kwam te midden van een enorme economische crisis en de bevolking merkt daar nog steeds de negatieve gevolgen van. Er is weliswaar sprake van een bestendige econo mische groei, maar voor tientallen miljoenen ar me Indonesiërs is er de afgelopen jaren bitter weinig veranderd. Meer dan de helft van de be volking leeft van minder dan twee dollar per dag en ondervindt dagelijks de gevolgen van een enorme werkloosheid, beroerd onderwijs, ram melende gezondheidszorg en de nog altijd zeer wijdverbreide corruptie. Op bestuurlijk niveau zijn er wel stappen geno men om de macht vanuit het presidentiële Mer- deka-paleis weer terug te geven aan de regio's. Deze aanpak heeft in veel gevallen geleid tot een onmacht van de nieuwe bestuurders in Jakarta om hervormingen centraal en in samenhang door te voeren. Het afbreken van in decennia opgebouwde cor rupte landelijke en regionale machtsstructuren is ook tegengehouden door restanten van de 'oude' politiek en sleutelfiguren binnen de strijdkrach ten. Zij zijn niet van zins hun privileges en geld bronnen zomaar af te geven. Daarenboven is er in de afgelopen jaren geen einde gemaakt aan voortslepende etnische, reli gieuze en separatische conflicten zoals die in At- jeh, de Molukken en Papua. Tegelijkertijd is er, zeker na de aanslagen van 11 september 2001, een grotere voedingsbodem gekomen voor extre mistische uitingen van de islam. Die hebben zich ook vertaald in terreurdaden van onder anderen Jemaali Islamiyah, een groepering die aan al- Qaeda zou zijn gelieerd. De Indonesiërs die gaan stemmen staan nu voor een belangrijke keuze. Enerzijds is er de grote onvrede over de bereikte resultaten, een mineur stemming die menigeen al doet terugverlangen naar de tijden van tucht en orde van weleer. De winst die de Golkarpartij, ooit het politieke vehi kel van Soeharto, eerder dit jaar bij de parle mentsverkiezingen boekte is volgens analisten een gevolg van dat denken. Anderzijds beseffen veel Indonesiërs nu ook dat het pad van politieke vernieuwing en modernise ring niet meer te verlaten is. Nu niet langer volksvertegenwoordigers en ande re deels niet democratisch gekozen notabelen de president kiezen, staan de stemgerechtigden voor een moeilijke keuze. Het^Rdeale compromis figuur lijkt Susilo Bambang Yudhoyono te zijn, die als ex-generaal en ex-minister van veilig heidszaken onder Megawati de 'oude waarden' van tucht en orde vertegenwoordigt en tegelijker heid verdere democratisering predikt. In de afge lopen weken is uit peilingen gebleken dat 'SBY' onbedreigd leidt met ongeveer 45 procent van de stemmen. De immer zwijgzame Megawati en ook de om streden en enigszins narcistische ex-bevelhebber Wiranto, die beiden worden beschouwd als wei nig voortvarend en te gelieerd aan oude machts structuren, komen vooralsnog niet verder dan een procent of 11. Met de koffers van Megawati lijken miljoenen In donesiërs ook hun opgekropte frustraties en des illusies aan de stoeprand te willen zetten. Met nog een grote schare 'zwevende kiezers' is het niet uitgesloten dat Susilo al in de eerste ronde de vereiste absolute meerderheid haalt. Een tweede en beslissende stemronde is anders voor zien in september.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27