Zorgverzekeraars: Minder kraamzorg BINNENLAND1 De wind om je oren op 37 meter hoogte Steden spinnen garen bij EU-voorzitterschap )ok werknemers gestraft bij oorbetalen tweede ziektejaar 'Dure verbouwing kamer minister is normaal' Zalm zoekt makkelijke weg uit bezuinigingen Verloskundigen: Verkapte bezuiniging Vertrekpremie populair onder asielzoekers Patiënt wil ook buiten kantooruren naar dokter Twee dagen met auto in sloot Ita ids erklaring arts bij invraag rijbewijs haag - Iemand die voor het st een rijbewijs aanvraagt of na zijn zeventigste wil ver gen, moet per 1 januari 2007 verklaring van een huisarts lesturen. Daarmee vervalt de rplichte medische keuring zeventigplussers elke vijf r moeten ondergaan en die ;ens (tegen de huidige prij- ilaj i) 100 euro kost. Daarnaast nt er een verplichte ogentest ir 45-plussers bij iedere ver in uwing van hun rijbewijs, lijk ierist (20) >od in Spanje het de mar - Een 20-jarige ti rist uit Wierden is gisteroch- d dood aangetroffen bij een tartementencomplex in de lanse kustplaats Lloret de r. Volgens de politie is on- idelijk hoe hij aan zijn einde jekomen. De Spaanse politie joi derzoekt of er sprake is van ongeluk of een misdrijf. De 1 werd gevonden op de be dil ie grond bij het appartemen- icomplex waar hij logeerde. vreejaar cel 101 i_ oor loverboy ..er tlcibosch - Een 21-jarige lover- olyis gisteren veroordeeld tot maanden gevangenisstraf arvan acht voorwaardelijk. Bossche rechtbank acht be dizen dat de man zijn vriendin ine prostitutie heeft gedwon- 1. De vriendin barstte tijdens uitspraak in huilen uit. Zij ;ft altijd beweerd vrijwillig in prostitutie te werken. Zij had loopt dat haar vriend vrijge- iken zou worden. .renge aanpak isfraude )lle - Het openbaar ministe- en de verzekeraars hebben landen ineen geslagen om ifraude hard aan te pakken. Ddjds juni vorig jaar loopt een ject en dat heeft tot nu toe 00 meldingen van reisfraude 'eleverd. Opvallend veel va- itiegangers raken tijdens 1 verblijf in binnen- of bui- 1 hun -dure- camera of uiebril kwijt. Wanneer frau- is gepleegd, wordt overge- JJJj n tot vervolging. lakstraf voor l idelijke busrit woensdag 3o juni 2004 haag - Het gerechtshof in tl Haag heeft een 41-jarige schauffeur uit Rotterdam t roordeeld tot een taakstraf tweehonderd uur wegens doodrijden van een voet- in zijn woonplaats. Ver kreeg de man een voor- irdelijke gevangenisstraf van maanden. De verdachte d in februari 2002 op het ena in Rotterdam een stom- nken man dood die weiger- te 8aan- if hi üd Jaar cel >or schietpartij haag - Het gerechtshof in Haag heeft een 36-jarige ^ji veroordeeld tot zestien te gevangenisstraf voor de e ord op een 29-jarige Rotter- nmer in september 2002. Bij chietpartij in café The Cave .otterdam raakten ook twee jl jpsen gewond. De schutter tm het café aan het Weena l len, pakte een pistool en 'oot gericht op de vriend van litbaatster. Die werd diverse en geraakt, maar overleefde aanslag. Zijn neef werd do- "di jk getroffen. ansen pakken ci lilers met drugs e - De Franse douane heeft 'en let noor(^en van Frankrijk «Nederlandersaangehou- i omdat ze aan boord zaten -.een zeilboot waarin 10 ton mi siis gevonden- Het zeilschip ec Lady, dat onder Britse [voer, was afkomstig uit xokko. De opvarenden wer- bij de kustplaats Le Tou- it aangehouden. Volgens de nse politie is ook een Brit besteerd. groningen/anp - Groningen krijgt de hoogste recreatieve klimtoren van Nederland. In het sportpark Kardinge verrijst op dit moment een bouwwerk van 37 meter hoogte. De con structie is tussen de drie en tien meter breed en weegt 40 ton. De hoogste klimtoren van Ne derland gaat over drie weken open. Het bouwwerk maakt deel uit van de Groningse klimhal Bjoeks. „De vraag van geoefen de klimmers naar zo'n toren is groot", aldus initiator G. van der Veen. „Voor een echte uit daging moetje als Nederlandse klimmer nu naar het buiten land. Het klimmen in een hal is relatief laagdrempelig: als je dat een paar jaar doet, is het niet echt spannend meer." Nederland kent tussen de 50.000 en 60.000 actieve klim mers. Om de Groningse toren te mogen beklimmen, moet de alpinist de techniek van het voorklimmen beheersen. Waar in een klimhal wordt geklom men aan een touw dat aan het plafond is bevestigd, moet de klimmer zichzelf in de open lucht inhaken aan metalen ogen die in het bouwwerk zit ten. In beide gevallen wordt de klimmer gezekerd door een partner die beneden het touw vasthoudt. „De uitdaging van klimmen is het verantwoord nemen van ri sico's: het voelt eng om op bij na veertig meter hoogte aan een wand te hangen, maar in wezen kan er niets fout gaan." Ongelukken hebben zich in Ne derland de afgelopen vijftien jaar nauwelijks voorgedaan. „Klimmers zijn zich enorm be wust van de risico's die ze lo pen door onachtzaam te klim men", legt Van der Veen uit. Met de bouw van de toren is een investering van 2,5 ton ge moeid. Het bouwwerk blijft zo mer en winter geopend. „Zolang het niet vriest, kan je zonder gevaar de toren op. Vooral het feit dat je dan hele maal in je eentje de top bereikt terwijl de wind je om de oren fluit, zal een enorme kick ge ven." In Groningen is begonnen met de bouw van een 37 meter hoge klimtoren, die over drie weken in gebruik wordt genomen. Foto:ANP/Dennis van Beek den haag/gpd - De ruim een miljoen euro die diverse minis ters samen hebben gespen deerd aan de verbouwing en nieuwe inrichting van hun werkkamers, is geen buitenspo rige uitgave. Volgens minister Dekker van VROM, verantwoor delijk voor de Rijksgebouwen dienst die de ministeries 'be heert', gaat het om normale be dragen in de kantorenmarkt. Dekker en minister Van der Hoeven van onderwijs moesten gisteren de Tweede Kamer tekst en uitleg geven over de uitga ven. De oppositie vindt het belache lijk dat ministers zo veel geld uittrekken voor een werkkamer, zeker in een tijd dat de gewone burger de broekriem moet aan halen. Ook regeringspartijen WD en CDA vroegen zich af of het niet wat minder had ge kund. Recent werd bekend dat een verbouwing en herinrich ting van onder meer de minis teriële werkkamers op Onder wijs bijna een half miljoen euro kostte. Op Defensie werd er voor 370.000 euro vertimmerd en ingericht aan de kamers van minister en staatssecretaris. Justitie bleek zuinig: daar is vierduizend euro uitgegeven aan nieuwe inrichting. „Waarom geeft minister Brink horst van economische zaken 66.000 euro uit aan zijn inrich ting, voor lampen en pe's. Hij is vaak het land uit", aldus PvdA- 'er Depla. Dat moest hij aan Brinkhorst zelf vragen, vindt Dekker. Daar gaat zij niet over. Iedere minister is zelf verant woordelijk voor de bedragen die hij of zij uitgeeft voor de werkkamer. De Kamer kan er elk jaar tegenstemmen als ze dat wenst, want de bedragen staan gewoon in de begrotin gen van de afzonderlijke depar tementen. Wel laat Dekker de Rijksgebou wendienst een richtlijn uitwer ken voor de inrichtingskosten van een representatieve minis terskamer. Op Onderwijs, dat net in een nieuw pand is getrokken, was volgens minister Van der Hoe ven de verbouwing op haar ver dieping dringend nodig. Zij stelt dat vier van de vijf ton is gegaan naar het verbouwen van totaal 13 kamers. „In de praktijk blijkt het altijd anders uit te pakken dan op de tekeningen", aldus de minister. En na de ver huizing van het ministerie bleek dat de bewindslieden en de ambtelijke top ver van elkaar zaten. Er lagen onder meer een keuken tussen, vergaderruim tes, we's en liften. Nu zit men dicht bij elkaar en dat is belang rijk voor het onderlinge con tact, vindt Van der Hoeven. Zij voorziet dat er binnenkort nog wel het een en het ander ver bouwd wordt op haar ministe rie, bijvoorbeeld om de veilig heid te verbeteren. den haag/gpd - Ouders krijgen straks na de geboorte van hun baby minder kraamzorg. De zorgverzekeraars zijn bezig met het ontwikkelen van een indica tiesysteem voor de toewijzing van kraamzorg. Via dat systeem krijgen ouders gemiddeld tien uur minder kraamzorg dan nu nog het geval is. De Landelijke Vereniging Thuiszorg, waar de kraamzorg onder valt, maakt zich grote zorgen over de ont wikkelingen. Zeker omdat zorgverzekeraar Agis vooruitlopend op de ont wikkelingen al een eigen indi catiesysteem voor het toeken nen van kraamzorg hanteert. „Zij zitten wat het aantal uren betreft echt aan de ondergrens van wat door de ziekenfonds wet wordt toegestaan. Het mag dus wel, maar wij vragen ons af den haag/anp - In de afgelo pen week zijn er 21 asielzoe kers vrijwillig met een premie vertrokken naar het land van herkomst. Nog eens 34 aanvra gen voor de vertrekpremie zijn in behandeling. Dat heeft mi nister Verdonk (vreemdelin genzaken) gisteren in de Twee de Kamer gezegd. Verdonk maakte een week gele den bekend dat de premie voor vrijwillige vertrekkers fors om hoog zou gaan. De regeling geldt alleen voor asielzoekers die voor 1 april 2001 in Nederland aankwa men, onder de oude vreemde lingenwet. Zij kunnen ruim 2300 euro meekrijgen. Dat is ongeveer twee keer zoveel als in de oude regeling. Van de ongeveer 26.000 asiel zoekers die voor april 2001 kwamen en hier nog steeds verblijven, zijn er inmiddels 4800 uitgeprocedeerd. Dat wa ren er begin dit jaar nog 3000. Deze groep moet het land ver laten. Doen ze dat vrijwillig, dan kunnen ze aanspraak ma ken op de vertrekpremie. Wer ken ze niet mee, dan worden ze uitgezet zodra dat kan. Verdonk heeft driehonderd personen uit deze groep een verblijfsvergunning gegeven omdat zij 'schrijnend geval' zijn. In januari waren dat er nog 220. Sindsdien zijn er dus tachtig bijgekomen. Volgens een woordvoerder van de minister is dat veel meer dan haar voorgangers deden. of het nog om verantwoorde zorg gaat", aldus directeur Bas van der Dungen. De Landelijke Vereniging Thuiszorg heeft haar zorgen over de kraamzorg in brieven aan de Inspectie voor de Volks gezondheid én het College voor Zorgverzekeraars kenbaar ge maakt. Ook de Koninklijke Nederland se Organisatie van Verloskundi gen (KNOV) is helemaal niet blij met de gang van zaken. „Wij zijn op zichzelf niet tegen een indicatiesysteem, maar dan moet er wel voldoende zorg worden toegekend. Dit lijkt meer op een verkapte bezuini ging", vindt vice-voorzitter Joy ce Kors. De KNOV is bang dat de indica tienormen zó streng worden, dat het bijna onmogelijk is om aan voldoende kraamzorg te komen. „Ook al is de bevalling op zich soepel verlopen, dan nog is het voor ouders die net hun eerste kindje hebben ge kregen heel belangrijk om in de eerste dagen ondersteuning te hebben bij de verzorging van hun kindje. En daar hebben ze ook recht op want ze betalen toch premie", aldus Kors. Nu kunnen aanstaande ouders zelf nog aangeven hoeveel uren kraamzorg zij willen hebben. De eerste drie dagen na de be valling krijgen de ouders meest al vijf tot acht uur kraamzorg. Daarna wordt in samenspraak met de verloskundige bekeken of er meer of minder zorg ge wenst is. In de ziekenfondswet is vastge legd dat het aantal uren kraam zorg mag schommelen tussen de ondergrens van 24 uur en de bovengrens van 80 uur. groningen/anp - Tachtig pro cent van de Nederlanders wil buiten kantooruren terecht kunnen bij de dokter. Daar naast wil bijna de helft van de patiënten zijn vragen over zorg ook per e-mail kunnen stellen. Dat blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen in opdracht van de Nederlandse Patiënten Consumenten Fede ratie (NPCF) naar eerstelijns- zorg. Eerstelijnszorg is zorg dicht bij huis die geleverd wordt door zorgverleners als huisartsen, wijkverpleegkundigen, maat schappelijk werkers en psycho logen, tandartsen en fysiothera peuten. Patiënten willen ook meer in vloed op de eigen behandeling. Van de duizend ondervraagden wil 70 procent dat. De eigen deskundigheid van patiënten moet beter benut worden, me nen de geïnterviewden. Boven dien moet er een centrale data base met patiëntgegevens ko men, zodat een patiënt niet bij iedere specialist opnieuw zijn verhaal hoeft te doen. De NCPF wil met het onder zoek het debat over de eerste lijnszorg een nieuwe impuls ge ven. De NPCF heeft in een peti tie tien pijlers geformuleerd voor de toekomstige eerstelijns- zorg en heeft alle partijen die eerstelijnszorg leveren opgeroe pen deze te ondersteunen. De petitie is gister aangeboden aan voorzitter Blok van de Kamer commissie Volksgezondheid. barchejm/gpd - Het was het ge sprek van de dag, gisteren in Barchem: de vermiste Evert Postel was gevonden. De 85-ja- rige voormalige koster was met zijn Ford in een sloot naast het spoor bij Markelo gereden en pas bijna twee dagen later ont dekt door toevallige voorbijgan gers. Toen gisteren bleek dat hun be kende dorpsgenoot nog leefde toonden de Barchemers zich opgelucht. Maar tegelijk na tuurlijk nieuwsgierig wat er pre cies was gebeurd, nadat Postel (85) zondagmiddag in zijn auto wegreed, zonder aan iemand te melden waar hij heen ging. „Wij vermoeden dat hij ver dwaald is, daardoor een beetje in de war is geraakt en maar ge woon is doorgereden", zegt oud-molenaar Evert Postel uit Zwiep, een achter-achterneef van het slachtoffer. Hij is een echte liefhebber van autorijden, vertelt Postel. „Autorijden is zijn grote hobby. Eigenlijk hoort hij niet meer achter het stuur. Maar dat kun je wel te gen hem zeggen, het helpt niks. Het is een Postel, die gaan altijd door." den haag/gpd - Minister Zalm bekijkt of de geplande bezuini gingen voor volgend jaar met een trucje zijn te verzachten. Het CDA vroeg de minister daar om in het debat over de Voor jaarsnota. In totaal moet minis ter Zalm nog voor 750 miljoen euro aan nieuwe bezuinigingen vinden. Voor dit jaar heeft Zalm de tru- kendoos al volledig openge trokken om 2,9 miljard euro ex tra te bezuinigen. Die maatre gelen konden op grote instem ming van de Tweede Kamer re kenen. PvdA-kamerlid Crone noemde het weliswaar 'Itali aans boekhouden' maar was blij dat de rekening van de be zuinigingen niet bij de laagste inkomens terechtkomt. Het CDA was blij dat de sociale ze kerheid niet verder hoefde te worden uitgekleed. Het CDA kwam met een oplos sing om ook de bezuinigingen voor 2005 pijnloos op te lossen. Door investeringen van de ge meenten op een andere manier te begroten, tellen die uitgaven niet langer mee voor het finan cieringstekort. Dat zou voor volgend jaar 2 miljard euro aan bezuinigingen opleveren. Fi nancieel woordvoerder van het CDA De Nerée had de truc in Oostenrijk gevonden. „En deze manier van begroten is niet in strijd met de Brusselse regels." i haag/anp - Het kabinet gaat ook werkne- rs straffen die in het tweede ziektejaar meer 1 de wettelijk voorgeschreven 70 procent van loon uitbetaald krijgen. Tot woede van de beweging kondigde minister De Geus gisteren 1 dat wanneer zij na twee jaar in de WAO be ien niet 70 procent van het laatstverdiende maar 70 procent van het minimumloon L gier zei De Geus al eraan te denken dat een e werknemer pas in de WAO kan komen, als ile voorafgaande 52 weken 70 procent van het ji heeft ontvangen. Ook dat plan voert hij uit. jkan betekenen dat werkgevers tot in lengte 2 dagen voor het loon van zieke werknemers flraaien als zij voor een aanvulling kiezen. [knemers stromen in dat geval niet door naar NAO. af dit jaar moeten bedrijven hun zieke werk- liers twee jaar lang doorbetalen voordat zij in de WAO belanden. Veel werkgevers en bonden spreken in CAO's af de uitkering in het tweede ziektejaar tot 100 procent aan te vullen. Het kabinet wil zieke werknemer juist prikkelen weer aan het werk te gaan. „Er rust een zware verantwoordelijkheid op de CAO-partijen om het loon in het tweede jaar op 70 procent te hou den", zei De Geus. De aangekondigde sancties gaan volgend jaar in. Alleen wanneer de sociale partners daaraan wer ken aan de beperking in het tweede ziektejaar, is de CDA-minister bereid om mensen die volledig en duurzaam arbeidsongeschikt een hogere uit kering te geven. In het najaarsakkoord stond dat wanneer voor 2007 de WAO-instroom beperkt was tot 25.000 per jaar, de WAO-uitkering met te rugwerkende kracht in 2006 omhoog gaat van 70 naar 75 procent. Nu krijgen deze duurzame WAO'ers maximaal 70 procent van het laatstver diende loon. den haag/anp - In Amsterdam, Den Haag, Maastricht en Rot terdam kunnen de horeca, win keliers en taxichauffeurs op flink meer inkomsten rekenen tijdens het EU-voorzitterschap dat Nederland per 1 juli op zich neemt. In deze steden wordt het merendeel van de bijeen komsten en conferenties tijdens het halfjaar voorzitterschap ge houden. Het is vooral de kunst de deel nemers uit de hotels en con greszalen naar de stad te lok ken. Zo grijpt Maastricht volgens een woordvoerster van de ge meente het EU-voorzitterschap aan om dit jaar de viering van de Heiligdomsvaart extra luister hij te zetten. Deze pelgrimage, die eens in de zeven jaar wordt gehouden, begint net als het voorzitterschap op donderdag en duurt elf dagen. „Dat we tegelijkertijd gastheer zijn van allerlei politieke bijeen komsten, schept een mooie kans om een stukje historie en cultuur van onze stad te laten zien", aldus de zegsvrouw. Maastricht rekent op circa 8 miljoen euro aan extra inkom sten voor hotels, restaurants, taxi's en winkeliers door de be zoekers van bijna dertig EU- conferenties en informele mi- nistersvergaderingen dit jaar. Daarmee heeft Maastricht de hoogste verwachtingen van de vier steden. Ook in Rotterdam vinden onge veer dertig EU-bijeenkomsten plaats. Deze variëren volgens directeur Klein van de stichting Rotterdam Marketing qua grootte van dertig tot 1200 deel nemers. „Dat komt volgens neer op ongeveer 10.000 over nachtingen en 3,5 miljoen euro extra bestedingen in hotels, aan Bij de ingang van het ministerie van buitenlandse zaken is het logo van het Nederlands voorzitterschap van de Europese Unie aangebracht. Foto: ANP/Juan Vrijdag eten, vervoerskosten, excursies en aan winkelen voor thuis." In Den Haag hebben met bijna 120 de meeste EU-bijeenkom sten en conferenties plaats. De gemeente rekent op circa 15.000 deelnemers, die per dag ongeveer 250 euro aan eten, drinken en een hotelovernach ting besteden. „Omgerekend komt dat neer op ongeveer 7,5 miljoen euro extra inkomsten." Zowel Den Haag als Rotterdam heeft nog niet gerekend op de politiek medewerkers en de media, die de EU-bijeenkom sten ook volgen. Terwijl volgens KoninklijkHoreca Nederland (KHN) het vaak de ondersteu nende staf en de stroom jour nalisten zijn in het kielzog van de ministers en bewindslieden, die nog wat langer blijven en wat meer een drankje gaan ha len in de kroeg. „Vooral journalisten zijn een interessante groep. Die willen vaak een hapje eten in een res taurant en gaan de kroeg in. Voor de ministers en hun ge volg wordt wel gezorgd", aldus voorzitter Verweij van de regio afdeling Amsterdam van KHN. In de hoofdstad worden relatief weinig politieke bijeenkomsten georganiseerd en kent het EU- programma een meer cultureel karakter. Volgens een woordvoerster van de gemeente Amsterdam is daarom onduidelijk wat de ex tra inkomsten voor de stad zul len zijn. KHN-voorzitter Verweij maakt zich echter geen zorgen. Vol gens hem bleek tijdens het vori ge voorzitterschap in 1997 dat Amsterdam tijdens het EU- voorzitterschap toch vaak door journalisten wordt bezocht. „Die schrijven dan vaak nog een stukje over de stad en me dia-aandacht blijft lang hangen. Iedereen weet nog van die fiet sende ministers bij het Amstel Hotel de vorige keer. Zoiets kan Amsterdam in Europa op de kaart zetten voor een vakantie of stedentrip." Promotie Holland zakelijk en helder Klompen, tulpen en windmo lens zijn taboe als symbolen als Nederland zich het ko mend halfjaar manifesteert als voorzitter van de Europese Unie. Een Delfts-blauw motief op een pot stroopwafels is zo'n beetje het meest 'traditio neel Nederlands' aan de Hol land-promotie, die vanuit het kabinet 'modern, zakelijk en helder' zal zijn. Nederland is vanaf donderdag zes maanden voorzitter van de Europese Unie. Een uitgelezen kans om ons land bekender en beminder te maken in de ove rige 24 EU-landen en in de kandidaat-landen. „Het kabi net loopt niet weg voor de tra ditionele handelsmerken als klompen en tulpen, maar heeft toch géfccht naar een moderner imago", zegt de woordvoerder van staatssecre taris Nicolaï voor Europese za ken. Die moderne look zit al in het Nederlands EU-logo, waarin de hoofdletters N en L verticaal naast een U staan en zo samen - in de kleuren rood, wit, blauw en oranje - EU vor men. Onderdeel van de Hol land-promotie tijdens een voorzitterschap zijn ook de re latiegeschenken voor rege ringsleiders tijdens de EU-top- pen en presentjes voor de dui zenden ambtenaren en jour nalisten die EU-bijeenkom sten verslaan. De cadeaus mo gen niet oubollig zijn, niet te duur en moeten bovendien uitstijgen boven het stadium van 'leuk, maar totaal nutte loos'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23