Interland is 'hot' in HSL-tunnel REGIO 2 'We gaan wel naar de gemeenten waar je wél goed de auto kwijt kunt' 'Alleen mensen die alles voor niks willen, worden niet altijd bediend' Op zoek naar een Portugese vlag tussen de oranje troep WOENSDAG 30 JUNI 2004 NAVRAAG sdag en vrijdag zijn de dagen dat de bloemen van A. Heemkerk uit Rijnsburg richting Rusland gaan, naar een expediteur in Mos- om precies te zijn. Van daaruit gaan de Rijnsburgse ruikers - voornamelijk Voor importverbod moet rozen en chry- 1 7*7 5 santen-heel nel een oplossing komen Rusland door. Deze week :ft het land echter een importverbod afgekondigd voor de bloe- n en planten uit Nederland, omdat het insect trips op een partij planten werd aangetroffen. ROOS HEEMKERK (25) vertelt over de 10 Igen. n er nog vrachtwagen van jullie on- weg? elukkig niet. Maandagavond krijgen vanuit Rusland altijd de bestelling or en dan gaat het transportbedrijf ïsdag met onze bloemen de weg op. en de Russische expediteur belde, nden we onmiddellijk onze maatre en nemen. Inmiddels weten we dat el wat collega's aan een gesloten ;ns in Rusland staan. Dat is niet goed or je handel. Voor dit importverbod jet snel een oplossing komen." itgaan jullie doen? fe zullen moeten afwachten wat er at gebeuren. Misschien krijgen ze wel otest uit eigen land. Ik denk niet dat Russische bloemisten dit leuk vin- n. Onze man in Rusland was ook niet Het is gissen of die trips nu echt de aanleiding is voor dit han sverbod. Het lijkt mij een rare maatregel. Er is nauwelijks bloe nteelt in Rusland, laat staan handel. Ik weet niet wat ze moeten schermen. Ons bedrijf heeft er niet onmiddellijk last van. Wij ex- rteren door heel Europa. Dit is heel droevig voor kleine bedrij- n of bedrijven die afhankelijk van Rusland zijn. Rusland is wel 'n groeimarkt." e gaat voor Nederland strijden? hoorde dat de onderhandelingen al in volle gang zijn. Des- ods gaat premier Balkenende er heen. Nu is er al een schade 1500.000 euro. En die kosten gaan gewoon door." bben jullie last van trips? ee, in de bloemenhandel komt het volgens mij ook niet zo veel or. Bij ons in elk geval niet. Ik heb niet zoveel verstand van be- ijden, maar van de inkopers heb ik gehoord dat het ons lukt er 11 verschoond te blijven. Het een goed beheersbaar insect, dat in derland op een juiste manier wordt bestreden. Het diertje graaft der meer gangen in bladeren en kan zich nestelen in aarde, 'erigens, ze moeten nog wel bewijzen dat het diertje van Neder- ïdse potplanten afkomstig is. Ook daarover is geen zekerheid." tst: Saskia Stoelinga foto: DIck Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN INO 1954, Woensdag 30 Juni ;IDERDORP- Leiderdorp maakt zich klaar voor 10.000 inwoners, dorp heeft zich in de jaren vlak voor en na de oorlog ontwikkeld tot grote randgemeente en forensenwoonplaats van de Sleutelstad, jongste uitbreidingsplan van Leiderdorp tracht die snelle groei in te banen te leiden: een georganiseerde groei naar de doeltrefende huizing van 10.000 inwoners, en tezelfdertijd scheppen van prima rkeersverbindingen met Leiden en de hoofdverbinding langs de Rijn. et thans ter inzage liggende nieuwe uitbreidingsplan isin dit opzicht in volle een algemene beschouwing waard. In dit plan immers wordt ikening gehouden met het tot stand komen vanniet minder dan drie euwe Rijnoeververbindingen en het scheppen van een nieuwe woon- jk tussen de binnenkort in uitvoering komende Rijksweg 4 A en de ies. Deze woonwijk zou 680 woningen omvatten, terwijl ook elders in gemeente kleinere bouwprojecten op stapel staan. De allesbeheer- nde factor in dit uitbreidingsplan is de Rijksweg 4 A tussen Ypen- ug en Burgerveen als directe verbinding tussen Rotterdam en Am- erdam buiten Den haag en Leiden om. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl :DKANTOOR iltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ires: Postbus 54,2300 AB Leiden. :ie fax 071-5 356 415 •rtentie fax 071-5 356 325 lilieberichten fax 023-5150 567 |>VERTENTI EVERKOOP vertenties m.b.t.: :o's: 072-6813661 lerend goed: 023-5150 543 il: 075-6813677 erige detailhandel: 071-5 356 300 klamebureaus kunnen contact opnemen ifc 075-6813636 rtje|HRSSERVICE Diitf00-1711 terati!0 JTobiel: 072 - 5196800 aClÏONNEMENTEN alet vooruitbetaling (acceptgiro) €20,20 (alleen aut. ine.) €56,70 p/j €216,90 bonnees die ons een machtiging verstrekken [t het automatisch afschrijven van het lonnementsgeld ontvangen €0,50 korting Ir betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Portugal gaat winnen vanavond. In de stemmen van Manuel Cruz en Carlos Martins klinkt geen spatje twijfel. Maar zij maken dan ook deel uit van het contingent Portugezen dat dage lijks aan de HSL-tunnel werkt. Met 150 landgenoten kijken zij alle wedstrij den in het voormalige hotel en asiel zoekerscentrum bij Wassenaar dat nu dienst doet als arbeiderswoning. „We kijken alle wedstrijden en we hebben Portugal zien groeien. We verslaan Nederland." Aan het balkon van het hotelgebouw hangen Portugese vlaggen en sjaals. Maar nog lang niet zoveel als Carlos Martins zou willen. „We leggen het af tegen onze Nederlandse collega's. Die hebben overal op het werk oran je troep hangen. Ik heb gezocht naar een Portugese vlag, maar die was nergens te vinden." Als alternatief kocht de landmeter in Leiden maar een shirtje met opdruk 'Portugal'. In de treintunnel is de halve finale het gesprek van de dag. Manuel Cruz, vrachtwagenchauffeur, is de fanatiekste van de twee. Hij komt uit Oporto, woont daar op een steen worp afstand van het Drakenstadi- on, de thuisbasis van FC Porto, dat de afgelopen twee jaar de Uefa Cup en de Champions League won. Die prijzen sterken Cruz in de overtui ging dat zijn land hoge ogen gaat gooien op Euro 2004. „We gaan de finale halen, zeker weten. Wat we daar doen, weetje nooit. Een finale is niet te voorspellen." Hoe fanatiek hij ook voor Portugal juicht, Nederland heeft inmiddels een bijzonder plekje in zijn voetbal- hart. Vorige week bezocht hij Neder land - Letland in Braga. „Ik was een weekje op vakantie, dus ik moest een In de HSL-tunnel werken voornamelijk Portugezen en Nederlanders. De wedstrijd van vanavond is het gesprek van de dag. Foto's: Henk Bouwman, Michael Sohn, Armando Franca wedstrijd zien. Het liefst van Portu gal of Nederland, natuurlijk. De sfeer was fantastisch. Nederlanders ma ken veel herrie. Ook buiten het sta dion op de terrassen, trouwens. Wat dat betreft kunnen ze zich meten KLANKBORD met de Engelsen. Portugezen zijn normaal gesproken wat rustiger op straat." Maar eenmaal op de tribunes kun nen de gastheren en -dames er ook wat van. En dat gaat de doorslag ge ven vanavond, denken Cruz en Martins. „Het thuisvoordeel gaat ons helpen. Het kan ook tegen je wer ken, zoals in de openingswedstrijd tegen Griekenland. Toen waren de spelers nerveus. Dat hebben ze nu afgeschud en ze spelen elke wed strijd beter. Straks is negentig pro cent van de fans op de tribune Por tugees. Dat gaat het verschil maken. Nog afgezien van het feit dat we ge woon betere spelers hebben, na tuurlijk." De Portugezen in Wassenaar hopen dat de Nederlandse fans ondanks de aanstaande nederlaag warme herin neringen bewaren aan hun vader land. „Dit toernooi is belangrijk voor Portugal. Niet alleen tijdens het voetbal, maar vooral daama. Ieder een heeft nu kunnen zien hoe mooi Portugal is en hoe goedkoop. We ho pen dat ze de ons land nog vaak be zoeken", zegt Cruz. En als Portugal vanavond wint, wat dan? „Dan nemen we een paar drankjes op de finale", zegt Martins. „En dan gaan we naar Leiden of Wassenaar om het te vieren." Mis schien doen ze dat trouwens ook wel als Portugal verliest. „Wat dat betreft zitten we goed hier. Het is altijd feest." Hoe dan ook, het zal donder dag zwaar worden op het werk. Of het nu is van de kater van het feest of van de kater van de wedstrijd en de plagende collega's. Want het is theoretisch natuurlijk al tijd nog mogelijk dat Nederland ge luk heeft en wint. Niet dat ze er reke ning mee houden, hoor: Maar als Portugal verliest, hopen alle Portu gezen dat Nederland het toernooi wint." Eric de Jager 'Parkeren in Leiden is en blijft een drama', luidde de weinig optimistische stelling van afgelopen week. Een schot in de roos want liefst 73 procent van de lezers ondersteunt haar van harte. Een greep uit de reacties. A. Versnel, Leiden: „Ver plaats de korfbalvereni ging aan de Zoeter- woudsesingel naar de vrijkomende sportvelden aan de Boshuizerkade en maak van het veld een groot parkeerterrein. Het is dicht bij het centrum en het maakt de bewo ners van de Professoren- wijk, de Lorentzkade, de Lammenschansweg en de Tuinstadwijk gelukkig. En niet te vergeten de Leidse middenstand." N. Dickhoff, Leiden: „Parkeren moet (nage noeg) gratis zijn. De ge meente Leiden is een bo demloze put. Maar den ken aan de plaatselijk be volking en/of de midden stand, ho maar." J. Rodenburg, Leiden: „Parkeren lukt wel, maar de prijsstijging sinds 2002, 2003 is extreem: van 26 euro naar 40 euro. Dat is een stijging van bijna 50 procent." Fam. Wesselink, Leider dorp: „Het weerhoudt ons van gezellig bood- Parkeren in Leiden is een drama. schappen doen in Lei den. We gaan naar om liggende gemeenten waar je wél goed de auto kwijt kunt." C. Nijssen, Leiden: „Ik woon in de onbetaalde zone (Leliestraat) waar veel automobilisten van uit het centrum parke ren. En mensen uit aan grenzende (betaalde) wij ken. De dag dat hier be taald moet worden, hang ik de vlag uit. Nu moeten wij onze auto vaak stra ten verder parkeren. Tot aan station Lammen schans toe." Ruud van Beek, Leiden: „Als je je ogen en oren openhoudt en niet afgaat op de steeds terugkeren de stemmingmakerij in deze krant, merkje datje in Leiden prima kunt parkeren." Peter Pot, Leiden: „Ik woon op de Schelpenka de. Uitbreiding van het parkeervergunningensys- teem is geen oplossing, Dat verplaatst alleen het probleem. Ik heb hier ook met een parkeer wachter over gesproken en hij vindt dat ook." Chris Sol, Leiden: „Lei den is best bereikbaar voor toeristen die met de auto komen. En als Lei- denaars voor hun eigen genot of gemak met de auto naar het centrum komen, moet ze er ook maar voor bloeden. Maar waar ik een hekel aan heb, is dat mensen die 's zondags binnen de sin gels naar de kerk gaan vet parkeergeld moeten betalen. Naar de kerk gaan is toch wel iets an ders dan inkopen doen op de Haarlemmerstraat. Je gaat vaak met de auto om oude mensen mee te nemen die slecht ter been zijn. Parkeergeld kost de kerk collectegeld. Kerk- of moskeegangers zouden vrij moeten kun nen parkeren." Aad Beglinger, Leiden: „Gaat men door op de huidige weg, dan blijft het een drama. Er is ruimte zat in Leiden maar je moet de ruimte goed benutten. Het ver keer moet meer gedwon gen worden om te parke ren waar dat mogelijk is. De parkeerterreinen Haagweg/Lammen schans zijn goede voor beelden. Parkeergarages zijn er genoeg. Maar ze moeten wel worden ge bruikt. Maak ze gratis. Een gedeelte van de bin nenstad moeten worden afgesloten en alleen toe gankelijk zijn voor be- zorgverkeer en invaliden- vervoer. Verder moeten de stadsbusjes die voort aan elektrisch gaan rij den. Dus geen vuile die selmotoren meer die blij ven draaien als de wa gens stilstaan." W. Veenstra, Leiden: „Parkeren kan prima in Leiden (Transferium, Haagweg en dergelijke), alleen niet in het cen trum. Maar dat heb je nu eenmaal in een histori sche binnenstad. Er zijn echter prima alternatie ven. Wie de auto iets ver der weg zet, wordt keurig naar het centrum gere den. Wat mij betreft: meer parkeerterreinen zoals de Haagweg en in de binnenstad alleen parkeren voor bewoners - liefst nog onder gronds." Robbert Dijkhuis, Lei den: „Halfslachtig beleid heeft er toe geleid dat het een rommelpotje is ge worden. Er moeten flink wat parkeerplaatsen bij komen om een fatsoen lijke situatie te krijgen. Meer hoogbouw met af doende parkeergelegen heid er onder. Aan de an dere kant moeten klagers eens eerder een keuze maken tussen een extra parkeerplek of een stukje gras dat alleen geschikt is voor de dagelijkse be mesting door honden." H. Bekooij, Leiden: „Winkels staan leeg en parkeren is een drama. Leiden zorgt er zelf voor dat mensen naar bijvoor beeld Leidsenhage gaan." M.C. Schild, Leiden: „Het parkeren in leiden is inderdaad een drama. Ik wilde van de week even snel naar het cen trum. Op het Aldi-par- keerterrein aan de Kore- vaarstraat kon je alleen betalen met chipkaart. Dan maar doorgereden naar Douzastraat: van hetzelfde laken een pak. En ik heb geen chipkaart wil die ook niet. Toen ben ik maar doorgereden naar Leidsenhage. Daar is altijd plek en wat tijd betreft ben je eigenlijk niet veel meer kwijt dan zoeken naar een plek in deze stad." Emma Adolf-Brouwer, Voorschoten: „Wij zijn 65-plussers en gaan til nooit meer uit winkelen of eten in de Leidse bin nenstad. We rijden liever ergens heen, ook al is het verder, waar we normaal de auto dichtbij kunnen parkeren. Met bussen en busjes is ons te ingewik keld, omdat we allebei slecht ter been zijn. Het spijt ons overigens wel." A.F. Simonis, Leiden: „Slechts bij hoge uitzon dering zijn de parkeerga rages zó vol dat je even moet wachten voor je je auto kwijt kunt Op straat is het ook af en toe even zoeken, maar al het ge klaag over het parkeren is zwaar overdreven." T. van Beelen, Noord- wijk: „Wij zetten hem al tijd op de Haagweg, stap in het busje en je wordt in het centrum afgezet. Super." Jaap van Rijn, War mond: „Het is een drama in Leiden. Ik ben werk zaam in het Rijksmuse um van Oudheden en ik moet tijdens mijn nacht diensten mijn auto bui ten de ring zetten. Vroe ger kon ik hem zonder probleem op de Papen gracht parkeren, waar trouwens tijdens mijn nachtdiensten geen auto geparkeerd staat. Erg jammer. Maar ach, het is Leiden en daar zoeken ze gewoon een manier om de mensen die normaal hun werk doen, een poot uit te trekken. Overigens, openbaar vervoer is niet mogenlijk voor mij, om dat er na mijn avond dienst geen bus meer naar Warmond gaat" JJA. Perquin, Leiden: „De aanduidingen op de borden en parkeermeters zijn absoluut ongeschikt voor (buitenlandse) be zoekers. Dagelijks stellen mensen vragen." Gerda van der Nat-van Duyn, Leiden: „Er is vol doende plek, alleen het parkeren in de binnen stad is te duur. Maak het openbaar vervoer gratis." De nieuwe stelling gaat over de mogelijke vesti ging van Ikea in leider dorp. Volgens de Kamer van Koophandel en de be staande meubelzaken in deze regio is er hier geen markt voor het Zweedse woonwarenhuis. De ge meente Leiderdorp zou de zaken juist gunstiger voorstellen dan ze zijn om maar een Ikea binnen te halen. De stelling luidt: Ikea in Leiderdorp is een aanwinst voor de hele regio Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54,2300 AB Leiden. Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsulent: „Parkeren in Leiden is problematisch, omdat de stad zo compact is gebouwd dat het realiseren van parkeerplaatsen voor auto's in de binnenstad geen een voudige opgave is. Gebouwen opof feren om ruimte te maken voor par keerplaatsen willen we niet. Het al lermooiste is de oplossing die in de stad Brugge (België) bedacht is, daar is onder de stad een ruime parkeer garage gebouwd. Bezoekers komen midden in de stad via een lift weer boven, zoals in Londen met de me tro. Als we onder het Groene Hart een tunnel kunnen graven, moet dit toch ook onder Leiden kunnen?" Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Parkeren in Leiden is in derdaad een drama. Ik vind het hele maal niet erg om voor parkeren te betalen, als ik maar verzekerd ben van een plekje. Niet dat ik uren in de stad moet rondrijden om een plek te vinden. Ben daarom ook wel voor stander van het uitbreiden van het betaald parkeren. Hoop alleen dat het een beetje schappelijke tarieven zijn en geen Noordwijkse prijzen, want dan schiet het zijn doel weer voorbij. Ik kan me de bezorgdheid van de middenstand dan ook wel een beetje voorstellen. Het instellen van een blauwe zone zou dan een goede oplossing kunnen zijn." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Parke ren in onze fraaie wereldstad, in de ze metropool, is nu nog helemaal geen drama. Er zijn parkeergarages en daar is heel vaak plaats. Eigenlijk ben ik daar best tevreden over. De huidige grenzen laten het ook toe om de auto redelijk nabij te parkeren en dan ben je heel snel te voet in het centrum. Niets aan de hand. Echter, opgepast! Als het gemeentebestuur in zijn tomeloze wijsheid en daden drang het restrictief parkeerbeleid tot buiten de singels aanscherpt, dan wordt het een drama. Dan pas wordt het autootje pesten en dan wordt de wereldstad in plaats van een econo misch en cultureel cen trum ineens weer een plaatselijk gehucht. De keuze is dus hel der. Het beleid zo houden en geen dom me dingen doen. Ei genlijk is het bestu ren van een me tropool niet eens zo moei lijk." Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Helemaal mee oneens. Als bewoner binnen de singels ben ik voor veertig euro per kwartaal altijd verzekerd van een parkeerplaats, goedkoper dan op welk parkeerter rein dan ook. Als ik zelf een stukje grond zou moeten kopen om de au to te stallen, zou dat me waarschijn lijk veel meer kosten. En aangezien parkeren geen algemeen belang is, maar het belang van autobezitters, heb ik er zelfs geen moeite mee als het kostendekkend zou moeten. Be zoekers kunnen in Leiden altijd goed terecht. Op het Haagwegterrein is al tijd plek en heb je zeer goed vervoer naar het centrum. En dan heb je ook nog me- ters en parkeergarages. Alleen mensen die al les voor niks willen, worden niet altijd bediend. Zij ver plaatsen hun pro bleem naar de straten net buiten het re- strictiegebied, bij iemand anders voor de deur." NO 1979, zaterdag 30 juni lan 'DEN - Het Stadhuisplein in Leiden na de gedaanteverwisseling: ito's mogen (en kunnen) er niet meer op, zodat er nu alle ruimte is ■or gezellige zitjes. De plaatsing van een rij 'Leidenaartjes' moet waarborgen dat het plein in de toekomst alleen te bereiken is door netgangers en (brom)fietsers. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van eidsch Dagblad, ANNO d.<L (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „Geef me de naam van één grote stad, waar ik Leiden onder reken, waar parkeren een aangename bezigheid is, voor zowel wat betreft het vinden van een plaats als de portemonnee. Ik ken Leiden vrij goed en het vinden van een parkeerplaats - dichtbij de plaats van bestemming - is niet echt moeilijk, maar betalen moet je so wieso. En als het betaalgebied wordt uitgebreid, is dat gewoon dezelfde maatregel als in alle andere steden (of dorpen) om ons heen. In de kust plaatsen is het ook niet anders, dus wie volgt? Het is al een ramp voor de mensen die er wonen, laat staan voor degenen die er op bezoek ko men. Wat mij betreft: uitbreiding betaald parkeren geen pro- bleem, pak maar TML gewoon de bus of TO** de fiets, is ook niks mis mee. De gemeen- f ten kunnen gewoon tÉ niet anders."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11