LEIDE Hbo'er kan studie afmaken aan universiteit Leegstand is toch gewoon V Politie verwijst meer jongeren naar Halt REGIO Ontuchtige therapeut deels vrijuit Muurgedicht op gevel Pelikaanhof Werkstaf voor knokpartij met agenten ilitie pakt ree straatrovers ien kabel na roomstoring dinsdag 29 juni 2004 door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie Hollands Midden heeft vorig jaar 856 jongeren doorverwezen naar het Bureau Halt Zuid-Hol land Noord. Dat waren er 25 meer dan in 2002. Net als dat jaar was het aantal jongeren dat voor een vuurwerkdelict naar Halt werd verwezen in 2003 relatief hoog: 36 pro cent. Het aantal verwijzingen voor vermogensdelicten, waaronder winkeldiefstal, daalde ten opzichte van het jaar ervoor echter flink: van 32 procent in 2002 tot 23 procent in 2003. Met alternatieve straffen wil Bureau Halt strafbaar balda dig gedrag onder jongeren terugdringen en het liefst voorkomen. De politie is ver antwoordelijk voor de door verwijzingen. Uit Leiden en Voorschoten kwamen de meeste verwij zingen: 320 jongeren onder wie 109 voor een vermogens delict. Uit Katwijk, Lisse, Noordwijk en Oegstgeest moesten 266 jongeren naar Halt van wie 110 voor vuur werk. Leiderdorp, Alkemade en Alphen aan den Rijn wa ren goed voor 246 jongeren van wie er 108 de vuur- werkregels hadden overtre den. Van de politieteams ver wees Katwijk de meeste jon geren naar Halt: 125. De maand december was de drukste maand qua verwij zingen: 261 jongeren moes ten die maand naar Halt, voornamelijk voor een vuur werkdelict. Daarna was janu ari de drukste maand met 1021 verwijzingen. Net als in 2002 vielen de meeste verwij zingen in de leeftijdscatego rie van 14 jaar terwijl het aantal jongeren in de leeftijd van 12 jaar flink steeg van 84 naar 111. In het algemeen gingen jongens net als in 2002 vaker in de fout dan meisjes: 86 tegen 14. De jaarcijfers zijn inclusief Stop-jongeren, kinderen tot 12 jaar. Vorig jaar kwamen voornamelijk jongens voor Stop in aanmerking: 90 pro cent. De meeste Stop-jonge ren waren 11 jaar (60 pro cent) en zijn doorverwezen voor vuurwerkdelicten (50 procent). Ten opzichte van 2002 zijn er in 2003 wel min der kinderen van onder de twaalf voor Stop aangemeld. Het totale schadebedrag dat is uitgekeerd door bemidde ling van Bureau Halt bedroeg vorig jaar 10624,35 euro. Daarvan is ruim 8000 euro betaald aan benadeelden in het werkgebied van Halt en ruim 2300 euro aan bena deelden buiten het werkge bied. drie mishandelde politieman nen schadevergoedingen beta len van opgeteld bijna 1100 eu- ^?Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Tblefoon: Geboortedatum: e-mail: Uitsluitend bij Stuur deze bon op ln een ongefrankoerde envelop, naar Leldach Dagblad. Ta v Afdeling lewrssorv nummer 187. 1800 VB A Bellen kon ook 0800-1711 (gratie) of aurf naar www.laidschdagblad.nl (Deze aan bieding ia geldig lot 31 december 80O4 Leldach Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het oolofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^t Dagblad lijn wereld, mijn krant. Leidscha&i Dagblad Regionale instellingen voor hoger onderwijs beginnen samenwerking door Wilfred Simons leiden - De Hogeschool Leiden, de Haagse Hogeschool en de Universiteit Leiden gaan het uitwisselen van stu denten over en weer vergemakkelij ken. De hogescholen maken studiepro gramma's waarmee zij hun studenten 'voorsorteren' voor een universitaire masteropleiding. De universiteit kan studenten verwijzen naar het hbo. Het gaat dan bijvoorbeeld om eerste jaars, die de studie aan de universiteit bij nader inzien te theoretisch vin den. Zij gedijen vaak beter op het praktische, beroepsgerichte hbo. In september 2005 moet de samenwer king tussen hbo en universiteit begin nen. Sinds de invoering van het bachelors- en mastersstudiesysteem in 2002 mo gen hbo-ers die na drie jaar een ba chelorsdiploma hebben behaald, aan de universiteit doorstuderen voor een mastersdiploma. De Nederlandse universiteiten maken zich daar zor gen over. Hebben de 'praktisch ge richte' hbo-studenten wel de vereiste academische kwalificaties? Uit zorg daarover behouden de universiteiten zich het recht voor om aanvullende eisen te stellen. Dertien procent van het aantal stu denten aan de Universiteit Leiden komt nu al van het hbo. De aanslui ting blijkt in de praktijk wisselend te verlopen, hbo-ers met een vooroplei ding biologie, engels of bestuurskun de blijken het aan de Leidse universi teit goed te doen. hbo-studenten rechten, psychologie en geschiedenis doen het slechter. Dit blijkt uit het rapport 'Rangeren in BaMa-tijden' van het ICLON, de lerarenopleiding van de universiteit. Hbo-studenten die naar de universi teit overstappen, moeten eerst een aansluitingsprogramma volgen. De universiteit wil dit uitbouwen tot 'schakelonderwijs'. Hoe dat er pre cies uitziet, laat de universiteit aan de faculteiten over. Hét probleem was tot nu toe dat het ministerie dit on derwijs niet wilde betalen. De twee hogescholen hebben dit opgelost door hun ambitieuze hbo-studenten al in de bachelorfase 'voor te sorte ren' voor een universitaire master. Hiervoor gebruiken de scholen de vrije keuzeruimte die de hbo-studie biedt. De overeenkomst met de hogescho len en het rapport van het ICLON kwamen gisteren ter sprake in een vergadering van de Universiteitsraad. Daar ontmoette het geen kritiek. Wel wil de raad dat er in het schakelon derwijs aandacht is voor academi sche vorming. De Studenten Groepe ring Leiden vindt het bovendien niet nodig dat de universiteit actief hbo- studenten gaat werven. De verwach ting is echter dat zij dat wel gaat doen. Andere Nederlandse universi teiten maken al ruim reclame onder hbo'ers voor hun masteropleidingen. De kans bestaat dat zij de 'markt af romen', waardoor het aantal studen ten dat naar de Leidse universiteit komt, vermindert. Dat zou slecht zijn voor de opleiding pedagogische we tenschappen, die een groot deel van de studenten van het hbo betrekt. ir Rody van der Pols ien - Niet alle buurtbewo- s waren er even blij mee: t de kraak van de voormalige feeshop Bebop in de Heren- it in Leiden. „We kregen paar emotionele reacties, van: ga toch werk zoeken", kraker David (23). Maar de irt kan wat de student politi- ogie betreft genist zijn. Wil- feesten zijn de krakers niet plan te houden. „We willen en een computerwerkplaats [innen, waar iedereen gratis ichtkan." alle buurtbewoners waren of verontwaardigd. Som- je mensen reageerden juist 1 positief, zegt David. „Het id staat al tweeëneenhalf leeg. Ze zijn blij dat er weer gaat gebeuren." or middel van briefjes heb- i de krakers de bewoners igsl de winkelstraat inmiddels de hoogte gesteld van hun nnen: een 'computerwerk- begjnnen. De krakers ien her en der afgedankte delletjes op de kop te tikken, irop iedereen die maar wil, aan de slag kan. 'De Zand- ipkmoet de werkplaats gaan n. „Die naam geeft de sfeer beetje aan. Iedereen moet ekker kunnen experimente en creatief bezig zijn", zegt rtd. ar zover is het nog niet. :^n irlopig oogt het pand nog ids als de leegstaande cof den haag/leiden - Een 57-jarige elektro-acupuncturist uit Lei den heeft in hoger beroep met succes de veroordeling aange vochten die hij eerder van de Haagse rechtbank kreeg opge legd wegens 'verkrachting' van een patiënte. Wel bleef in hoger beroep overeind dat de thera peut in ontuchtige zin 'te ver was gegaan' bij het masseren van de vrouw. Dat had de man ook toegegeven: zo had hij het schaamdeel van de patiënte be tast om 'haar van haar spannin gen te bevrijden'. Maar dat hij haar ook 'verkrachtte', zoals de rechtbank eerder bewezen achtte, is in hoger beroep niet door het hof overgenomen. Het hof verlaagde de door de recht bank opgelegde werkstraf van 240 uur naar 200 uur. Een elektro-acupuncturist combineert moderne elektro techniek met de eeuwenoude acupunctuur uit China. Gaan deweg deze alternatieve behan deling zou hij spanningen in de onderbuik van de bewuste pati ënte hebben geconstateerd. Volgens de natuurgenezer kon den die spanningen via de geni taliën weer naar buiten. Hij zou daarom met zijn vingers heb ben getracht die spanning uit de onderbuik van zijn patiënte te verwijderen. De therapeut gaf aan het hof toe dat hij met die 'behandeling' buiten zijn boekje was gegaan. Raadman P. Hoogendam van de verdachte verzette zich tij dens de behandeling van het beroep enkele weken geleden met hand en tand tegen het verbod op beroepsuitoefening waarmee de hofaanklager in zijn eis (naast 240 uur werkstraf en 3 maanden voorwaardelijke celstraf) op de proppen kwam. Het hof liet een dergelijk ver bod inderdaad achterwege. De therapeut - die heeft beloofd nooit meer te zullen masseren - heeft met zijn hoger beroep be reikt waar het hem om ging; hij wilde namelijk niet als 'ver krachter' te boek staan. leiden - Het muurgedicht dat momenteel op de studentenflat in de Pelikaanstraat wordt geschilderd, is alweer het 94ste dat Leiden verfraait. 'Treno in Corsa' luidt de ti tel van het stuk poëzie waarin de Italiaan Cesare Simonetti een treinreis door Corsica met klanknabootsingen verbeeldt. Nu zijn het alleen nog de langgerekte fluittoon en de locomotieven die zwoegend op gang komen die de gevel sieren. De komende weken volgt de rest van het gedicht uit het begin van de twintigste eeuw. Foto: Henk Bouwman den haag/leiden - Twee Leide- naars van 19 en 20 jaar oud moesten zich gisteren bij de politierechter in Den Haag ver antwoorden voor een nachtelij ke vechtpartij in de Haarlem merstraat in Leiden. Het twee tal had pech. Hun drie tegen standers waren politiemensen, die in hun vrije tijd op stap wa ren. De mannen scheurden op 3 april op een scooter door de straat en stuitten op een groep je van drie mannen dat samen met twee vrouwen de disco ver liet. Boos stapten de twee af na dat er een gebaar naar hen was gemaakt en al snel vielen de eerste klappen. De 20-jarige zwaaide woest met een kabel- slot in het rond om zich te ver weren. Een van de politiemannen liep een gebroken neus op en moest zes weken lang aangepast werk doen. Een tweede politieman hield aan het voorval striemen in de nek over en een derde had slechts kapotte kleding. Alle drie eisten een schadevergoe ding. De twee Leidenaars we zen echter iedere schuld van de hand. De politiemannen zou den zelf extreem veel geweld hebben gebruikt, vonden de twee. Officier van justitie R. Steen dacht daar echter anders over. Hij beriep zich op twee getuigen, die de twee jongens hadden zien slaan. Aangezien het tweetal al een strafblad heeft voor geweld, eis te de officier werkstraffen en betaling van schadevergoeding en smartengeld aan de slacht offers. De 20-jarige behoorde volgens de officier 240 uur te werken zonder betaling. Tegen zijn 19-jarige maat was de eis 150 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke cel straf. Politierechter C. Derijks was echter milder. Zij hield bij de vaststelling van de straf reke ning met het door de politie ge bruikte geweld. Daarom ver oordeelde zij de 20-jarige tot een werkstraf van 80 uur en de 19-jarige tot 150 uur werken. Beide Leidenaars moeten de Krakers willen internetcafé in voormalige coffeeshop Ook kleintjes lebben al hun eigen rages 1 Miss Leiden rindt Leiden naar saai en - De politie heeft zon avond twee mannen aange- iden op verdenking van be ing. Een 24-jarige Leidenaar sen man (17) zonder vaste jn- of verblijfplaats probeer- 1 op de Hooigracht de rug van een fietser (23) uit Lei- te stelen. De fietser raakte rbij met de 17-jarige in ge- ht en viel. De twee mannen chtten op een motor maar iden even later in de bosjes de Verbeekstraat, evenwij- aan de Plesmalaan bij het C, worden opgepakt. en/regio - Inwoners van len en delen van C 'armond hebben het idag een aantal uren zon- jradio of tv moeten stellen, it een stroomstoring in itgeest kabelaar Casema getroffen. Volgens Casema storing in de loop van de Idag verholpen. Het radio- - signaal viel maandag in top van de ochtend weg. ma meldde dat in totaal 45.000 huishoudens via de il geen tv meer konden kij- of naar de radio konden :eren. Behalve Leiden trof Storing ook delen van Oegst- it en Warmond. De doorgif- het signaal is daarna in tpes hersteld. In de loop van aiddag is het euvel overal loipen, aldus de zegsman Casema. De krakers van de voormalige coffeeshop aan de Herenstraat willen een 'computerwerkplaats' beginnen. Foto: Mark Lamers feeshop die het al tijden is. In de hoek staat een half ontman telde bar. Uit het plafond ste ken elektriciteitsdraden. Wel liggen slaapmatjes op de grond waarop een aantal krakers zit, krantje of tijdschrift bij de hand. Tegen de ramen zijn spi raalbodems geschroefd en de deur is met een metalen buis gebarricadeerd. „Er zijn nog wel eens huisbazen die van die sportschooltypes langs sturen", verklaart David. Dat de eigenaar van het pand minder gelukkig is met de kraakactie, begrijpt de student wel. „Maar dit pand staat al tweeënhalf jaar leeg, terwijl er grote woningnood is in deze stad. Dat vinden wij onverant woord. Op internet staat het als beleggingspand te koop. Het puur voor je eigen financieel gewin leeg laten staan, kan in onze ogen niet. Wij willen er iets nuttigs vestigen. Iets waar de hele stad van kan profite ren." Mocht de eigenaar een concrete bestemming hebben voor de oude coffeeshop, dan staan de krakers juridisch ge zien heel zwak, zegt David. „Dan is de kans groot dat we hier snel moeten vertrekken." Maar vooralsnog gaan de kra kers aan de slag met het op po ten zetten van een internetcafé. Dat zal overigens wel iets an ders georganiseerd worden dan een reguliere cybershop. Aller eerst is de toegang gratis, daar naast wordt commerciële soft ware geweerd van de pe's. Dus geen Windows, Outlook of Offi ce van Microsoft. „We draaien uitsluitend zogenaamde open source software, zoals bestu ringssysteem Linux. In tegen stelling tot Microsoft, dat op elk pietepeuterig stukje software een patent aanvraagt om er maximaal aan te verdienen, gaat open source ervan uit dat iedereen een bijdrage kan leve ren. Die filosofie spreekt ons wel aan." Om deze software een beetje onder de knie te krijgen, willen de krakers in de voormalige coffeeshop speciale cursussen organiseren. Ook zijn ze van plan in het pand een kraakspreekuur te houden. „Kraken wordt steeds gecom pliceerder. Er wordt steeds har der tegen opgetreden. Ook zet de gemeente steeds vaker kraakwachten in", zegt David. Toch staan er wat de student betreft nog steeds te veel Leidse panden leeg. „Neem die kan toortoren bij de Groenoordhal- len. Eén of twee verdiepingen zijn maar in gebruik. Dat is toch gewoon doodzonde?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1