Ziekteverzuim stijgt als Oranje voetbalt IETS Aan het trauma is een einde gekomen Lonsdale-kleding aan banden op Fioretticollege Go^Ei WMra y -n 'Na schoolziek nu ook voetbalziek' Leiden overspoeld door Oranje-fans jverkopen?! 1 l'9'WWf m Vrachtwagenchauffeur is yn held Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 28 JUNI 2004 Ongenaakbare prins viert morgen 93ste verjaardag Sobere viering van lustrum Waterdagen ilé/gpd - Aan een verve gewoonte, door sommigen :n trauma genoemd, is gekomen: Oranje kan Poppenseries dus ook Dat had met doelman *er Sar te maken. Maar de :pingels gingen er ook n. En Nederland gaat door iste van Zweden en speelt ^nde woensdag tegen Por- jje< eeld was prachtig. Voor de *e ut, aan de zijlijn, stonden serves, de hele technische staf schouder aan der, de armen over elkaar en, als een groep naar de l^j e kijken. Bij Van Hane- tokte de rij aanvankelijk, zelfs de stoïcijnse assis- an Advocaat deed even la- :e en maakte de ketting leet. ïan Edwin van der Sar e eindelijk een helden- Ie frustratie over de uit- :ling in drie achtereenvol- toernooien in '96, '98 en irtaalde zich in een (ie, die we zelden bij de ;e doelman van Fulham gezien. ier zat hij er dicht bij, de top van Mellberg leverde lelijk succes op. Het werd :1 een keer tijd dat hij met land een einde maakte ;t strafschoppensyn- i, vond hij zelf. „Ik ben 33 laar toch niet te oud om zei Van der Sar over pressieve uitstraling. „Ik atuurlijk veel uit de vori- rnooien mee." elm'an keek ver na afloop groot scherm in het sta- Faro nog eens naar ;en verrichtingen. Terwijl wereld om zijn nek iet hij de beelden even op rerken. „Ik snap wel dat in nu op mij afstapt, blijf zeggen dat we ook len hebben gedaan. De :r bikkelt er een op het nveld, de andere keer een penalty. En de straf- ien van ons moesten ook yen' worden gemaakt, hè. ibben de jongens fantas- - edaan." J istelrooy, Heitinga, Reizi- Ks akaay en Robben hadden 0 llemaal verteld dat ze gin- oren. „Die jongens waren eker van. Dat vertrouwen len keeper ook onwijs." Na de overwinning op Zweden droeg Van der Sar zijn zoontje mee over het veld. Foto: GPD/Hans van Weel maastricht/gpd - Veel werkne mers melden zich ziek op dagen waarop het Nederlands elftal in Portugal speelt. Afgelopen woensdag, toen Nederland speelde tegen Letland, lag het ziekteverzuim in Nederland 19 procent hoger dan op een nor male woensdag. Een dag later, toen de euforie over de winst van Nederland en de uitschake ling van Duitsland nog groot was, bleek het aantal mensen dat 'niet in staat was' te werken, nog altijd zo'n 15 procent hoger dan normaal. ArboNed, de op na grootste Ar- bo-dienst van Nederland, heeft dit becijferd. De organisatie zal ook woensdag, als Nederland de halve finale speelt tegen Por tugal, turven hoeveel mensen zich ziek melden. Woordvoerster M. Vreken van ArboNed zegt dat niet met ze kerheid is te stellen dat het op vallend hoge ziekteverzuim te maken heeft met de wedstrijd van Oranje. Volgens haar zou ook de storm van een paar da gen geleden een verklaring kunnen zijn voor het relatief hoge percentage zieke werkne mers. Tijdens de eerste week van het Europees kampioen schap voetbal, toen de wedstrij den nog niet zo belangrijk wa ren, signaleerde ArboNed nog geen piek in het ziekteverzuim. De grootste Arbo-dienst van Nederland, Arbo Unie, heeft niet specifiek gekeken naar een relatie tussen een hoog ziekte verzuim en wedstrijden van Oranje. Wel herkent J. Schreurs van het bedrijf de geluiden, dat tijdens grote evenementen veel mensen ziek thuisblijven. „Soms is het verzuim 20 pro cent hoger dan normaal." Schreurs spreekt niet van ziek teverzuim, maar van ongeoor loofde afwezigheid. „Een ver- zuimpiek tijdens grote evene menten heeft weinig met ziek- zijn te maken. Het is een verve lend fenomeen, maar niet iets waar je een dokter op af moet sturen. Ik denk eerder dat een beetje slimme chef moet door vragen op het moment dat ie mand zich ziek meldt op een dag dat het Nederlands elftal speelt." Werkgeversorganisatie VNO/N- CW noemt het laakbaar dat mensen zich ziek melden om een voetbalwedstrijd te kunnen zien. „Blijkbaar hebben we na schoolziek nu ook voetbalziek", aldus een woordvoerder. Of hij dronken zou worden die nacht? „Nee, nee", schrok hij bijna van de vraag. „Een paar glazen wijn gaan er wel in. Maar dronken worden wil ik nog een week uitstellen. Ik heb in de kleedkamer ook gezegd: we zitten pas in de halve finale. We hebben eigenlijk nog niks. Daarom moet elke dag vanaf nu nog in het teken staan van de fi nale willen halen." leiden/alphen - Feestende Oranjefans overspoelden zater dagavond de Leidse binnenstad na de overwinning van Neder land op Zweden. Op de Peli kaanstraat, de Breestraat en de Nieuwe Beestenmarkt wdren zoveel supporters op de been, dat het autoverkeer er nog maar met moeite doorheen kwam. Tot ongeregeldheden kwam het niet, laat een politiewoordvoer der weten. Wel beschadigden baldadige supporters enkele auto's. Er is niemand aange houden. Volgens de politie was het in al le omliggende gemeenten druk op straat. In Alphen aan den Rijn verzamelden zich volgens traditie 250 tot 300 mensen op 'de bult' in de President Kenne- dylaan. Er werd dit keer nauwe lijks iets vernield. De politie hield wel een 22-jarige Alphe- naar aan die woensdag na Ne- derland-Letiand was aangehou den voor openlijke geweldple ging. Om die reden moest hij zaterdagavond thuisblijven, maar hij ging toch de straat op. Daarom wordt hij vandaag In de feestvreugde na de overwinning op Zweden werden zaterdag avond enkele auto's beschadigd. Foto: Taco van der Eb voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Uitgedost in oranje shirts met de namen van Makaay, Van der Sar en zelfs Cruijff stroomden honderden oranjesupporters het uitgaansgebied De Grent in Noordwijk op. Op de rotonde Lijnbaanweg/Zeestraat barstte een vrolijk buurtfeest los. Een grote groep jongeren begroette elke langsrijdende auto met vreugdegehuil. Het kostte de suswachten enige moeite om de juichende mensenmassa in toom en op de stoep te houden. SPRINTERS 5 072-5196868 Mammoettanker Sjeng Schalken ligt vast op koers Zomers ®fw <519/22° 4/5 Tsjechië naar halve finale EK porto - Tsjechië heeft zich gis teravond in Porto als laatste land geplaatst voor de halve fi nales van het Europees kampi oenschap voetbal. Met duidelij ke cijfers versloegen de Tsje chen Denemarken: 3-0. Koller en Baros (2) maakten de doel punten na de rust. Donderdag is Griekenland in Porto de te genstander. De andere halve eindstrijd gaat een dag eerder tussen gastland Portugal en Ne derland. Ahern draagt Barroso voor dublin/den haag - De Ierse premier Ahem stelt morgen op een extra bijeenkomst van de EU-regeringsleiders en -staats hoofden in Brussel de Portuge se premier Barroso voor als de nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie. Dat heeft hij gistermiddag bekendgemaakt. Volgens Ahem is er overweldi gende steun voor de benoe ming van de Portugese premier. Premier Balkenende beschouwt Barroso als een 'uitstekende kandidaat', liet de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) in een re actie weten. Jongeren filmden geweldplegingen eindhoven - De politie heeft za terdag twee jonge mannen en een meisje aangehouden voor het plegen van geweld. Het meisje legde de daden van de twee jongens op film vast, zo liet de politie gisteren weten. De twee jonge mannen van 18 en 19 jaar uit Overberg en Ede sloegen zonder aanleiding wil lekeurige slachtoffers in elkaar. Het 18-jarige meisje uit Over- loon filmde dat geweld. Aanslag op legerpost Gaza gaza - Door een aanslag gister avond op een Israëlische leger post in de Gazastrook zijn zes Israëlische militairen gewond geraakt. De aanslag gebeurde in de buurt van de joodse neder zetting Gush Katif in het zuiden van de Gazastrook. De militante Palestijnse groeperingen Ha rnas en Al-Aqsa Martelaren-Bri gades hebben de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Israëlische militairen schoten kort na de aanslag twee Palestijnen dood. 1 extra kaartjes voor halve finale le halve finale op het >ees kampioenschap sdag tussen Nederland 0 irtugal, komen geen extra en beschikbaar. De 1 heeft de beschikking m#682 tickets die allemaal lerkocht. De UEFA ver- ongeveer 15.000 Neder- rs in het Estadio Jose' Al- e in Lissabon, dat een iteit van 50.000 heeft. Voor het kwartfinaleduel te gen de Zweden kwamen er nog entreebewijzen in de vrije verkoop, omdat de Zweedse voetbalbond er niet in slaagde hun deel in eigen land te ver kopen. In Portugal is dat niet het geval. De Portugese voet balbond verkoopt de kaartjes wel in de losse verkoop, maar alleen aan supporters met een Portugees paspoort. COMMENTAAR Horeca en Oranje ije-koorts loopt steeds op in Nederland en de deint vrolijk mee op het |van het Nederlands elftal igaL Ondernemers die Jschermen in hun cafés $7 opgesteld draaien onge- )te omzetten. Iedereen foto's in de kranten en llden op televisie van vol- kroegen waar geen ïeer bij kan. Uitbaters al laten weten /erdiensten die le feestdagen ffen. Het zijn nkomsten die de bedrijfstak lucht komen 1*2 En na het Oranje-succes [elopen zaterdag komt er linimaal één avond met jiomzet aan. ■get is nog niet genoeg. Be- behartiger Horeca Neder- i inmiddels in actie geko men anderen die ook iets het Europees Kampi- ap voetbal willen maken, ïnigmgen en sportclubs te schermen in hun on derkomens hebben opgesteld, ontvingen een dwangbevel om deze 'illegale activiteit' te staken. In sommige steden werken poli tie en lokale overheid aan deze actie van Horeca Nederland mee. Het is natuurlijk niet zo vreemd dat sociale verbanden als buurt en sportverenigingen besluiten om gezamenlijk naar het voet bal te kijken. Dat zal in sommi ge gevallen zijn om een paar extra centen te verdienen, in de meeste gevallen omdat het ge woon een leuke activi teit is om met buurt- of sportclub te doen. Een overheid zou dit soort initiatie ven niet moeten frustreren. Ook de belangenvereniging kan de stappen tegen sportclubs en buurthuizen beter achterwege laten. De horeca in Nederland heeft zich door de 'euro-inflatie' een inhalig imago aangemeten. Dat wordt door deze actie nog eens aanzienlijk versterkt Willem Spierdijk (advertenties) door Bas de Rue lisse - Het Fioretticollege in Lis- se neemt maatregelen tegen leerlingen die met hun zogehe ten 'Lonsdale-kleding' doelbe wust medescholieren provoce ren. De Lonsdale-dragers moe ten in dat geval andere kleren aantrekken. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van een vechtpartij tussen allochto ne en autochtone leerlingen even buiten de hekken van Fio- retti-locatie MVO-Lucia aan de Achterweg. Rechtse jongeren gebruiken Lonsdale-kleding om een racis tisch signaal af te geven. In rechts-nationalistische kringen is Lonsdale een afkorting voor 'Laat ons samen de allochtonen elimineren'. Rechtsradicalen zien de letters 'nsda' in de naam van het kledingmerk als een versluierde verwijzing naar NSDAP, de Duitse nazi-partij van Adolf Hitler. Andere kle dingstukken die rechtse jonge ren dragen, zijn zwarte bom- berjacks, camouflagebroeken met omgeslagen pijpen en kist jes met witte of rode veters. Ook rood-wit-blauwe speldjes of haarbandjes zijn bij de jon geren in zwang. Het Fioretticollege legt het dra gen van dergelijke ldeding nu aan banden. Van een kleding- verbod wil het schoolbestuur niets weten, aldus directeur E. Al. Alleen leerlingen die hun kleding gebruiken om mede scholieren te intimideren, krij gen van docenten 'het vriende lijke verzoek iets anders aan te trekken'. Ook kan een leraar de scholier vragen zijn trui bin nenstebuiten te dragen. Of een docent ingrijpt, hangt af van de situatie, aldus de direc teur. „We treden alleen op als het dragen van de kleding ge paard gaat met pesten of pro voceren", zegt Al. De school is er nog niet uit wat een leraar kan doen als een leerling wei gert het verzoek op te volgen iets anders aan te trekken. Volgens de directeur was de re cente vechtpartij 'niet meer dan een incident'. Van systemati sche agressie of sluimerende spanningen tussen allochtone leerlingen en 'White Power'- groepen is volgens Al geen sprake. „Niet iedere leerling die Lonsdale-kleren draagt, is een rechts-radicaal, voorzover die benaming überhaupt van tóe passing is op pubers van een jaar of 14, 15. Slechts een enke ling draagt de kleren om een politieke boodschap uit te dra gen. Eigenlijk speelt dat hier nauwelijks." IU L4M 111,11 Al 4 A H S b dT 11 rflHËv Vul het aanvraagformulier in op www.hdcmedia.nl Voor meer informatie over Goed Werken: (023) 5150 543 jbsSSSI •ras Goed Werken is een uitgave van HDCMED1A tl kerkrade/anp - Hij heeft zijn eigen leven opgeofferd om dat van schoolkinderen te redden. „Deze vrachtwagenchauffeur is een ware held." Dat zegt Hans Piefer, buurman van het pand aan de drukke Meuser- straat in Kerkrade, waarin zich vrijdagmiddag een vrachtwa gen boorde. „De chauffeur had al op de berg op de Haanraderweg zijn portier geopend en schreeuw de luidkeels dat zijn remmen 'kaputt' waren", legt Piefer uit. „Hij wilde uitwijken naar het grasveld langs de Haanrader weg, maar kon dat niet, want daar liepen groepjes school kinderen. Hij had geen andere keus: om het leven van de kin deren niet in gevaar te brengen moest hij wel rechtdoor rijden, en boorde hij zich met zeker honderd kilometer per uur met vrachtwagen en al de winkel in." Piefer is zichtbaar aangedaan door de gebeurtenissen, pinkt nu en dan een traantje weg. Hij kan soms niet meer spreken, heeft een brok in zijn keel. Zijn hele huis trilde, als door een aardschok, herinnert hij zich de klap van de aanrijding. „Ik was totaal van de kaart, zette snel de televisie aan voor mijn kleinkind, zodat die er niks van zou meekrijgen. Ik kon niet meer denken, staarde wat voor me uit, wist niet meer wat ik moest doen, totdat er iemand tegen het raam klopte. Maar ik hoor die chauffeur in mijn hoofd nog steeds schreeu wen." Niet veel later moest Piefer met het kind het huis uit, van de brandweer. „De zolder stond toen al in brand, overal droop bluswater van de vliering om laag." Hij wil nooit meer terug. Overal wil hij wonen, maar nooit meer op die plek. Vlak naast hem stappen hui lende mensen uit een auto. Het zijn drie bewoners van de appartementen boven de vers markt, een Turkse familie die de winkel beheert. Twee van hen, een man en een vrouw, hoorden vrijdag van het onge luk en de brand. Ze waren in Turkije op vakantie, maar pak ten het eerste het beste vlieg tuig terug. Bij de aanblik van de bouwval die ooit hun huis was, worden ze overweldigd door emoties. Ontroostbaar zijn ze. Niemand die hen op vangt. De politie staat erbij en kijkt ernaar. Later zaterdag middag komen meer auto's met Turkse mannen, waar schijnlijk familie, vrienden en kennissen, naar de plek des onheils. De mannen drommen verslagen in groepjes bij elkaar. Ramptoeristen stoppen met hun auto bij het grasveld voor de Meuserstraat. Ze hebben het nieuws in de krant gelezen of op tv gezien. Enkelen zijn op grond van die fris opgedane kennis gaarne bereid tot het geven van interviews aan tele visieploegen. Als die daarin niet geïnteresseerd blijken, doen al snel verhalen de ronde dat de pers op leugens uit is en zich anders nooit 'hier' laat zien. Pagina Binnenland Drie doden na ongeval Kerkrade Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 tfja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:M X Adres: Postcode Plaats (i.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: Stuur doze bop op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch jggt Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9