Van der Sar? SPORT 6 Observeren ssisch gezin van Oranje ai vluchten )r een gokje MAANDAG 28 JUNI 2004 UIT GESPROKEN éjoop Hiele, kee perstrainer van Oranje en PSV, in De Telegraaf: „Het principe blijft altijd hetzelfde: ballen tegen houden. Als ze dat met hun oren doen, prima. Wielrenner Bram de Groot in Sport International: „Na die val in de Tour heb ik zelf ook nog wel eens zonder helm gekoerst. M'n ouders zeiden: 'Oh wee als je hem afzet". Maar dan rijd je in de kopgroep, met veertig gra den... Zet je hem toch af. Ter wijl het onzin is. Ook zonder helm blijft het warm. Patrick Vieira (Frankrijk en Arsenal) over het bezoek aan zijn geboorteland Se negal, in Humo: „Mensen die me de fles heb ben gegeven, me in hun ar men hebben genomen, me op hun rug hebben gedra gen, me aan me oren hebben getrokken... En ik herinnerde me niks van ze. Ik bleef maar glimlachen en knikkert, en ondertussen pijnigde ik mijn hersenen: wie zou dit in he melsnaam kunnen zijn? Heel vervelend." Heerenveen-trainer Gert- Jan Verbeek in Voetbal In ternational: „En in Nederland mag je het niet hardop zeggen, maar je bent bij sommige gruwelda den van de laatste tijd wei eens geneigd te denken: laat hem lekker inslapen." Squashter Vanessa Atkin son over haar belevenissen in een Egyptisch hotel. In TV Weekeinde: „Stond er opeens een twee meter hoge Egyptische pilaar van papier-maché tussen onze bedden. Wij herkenden dat ding direct, want dat stond de hele week al bij de receptie Gelukkig zaten we op de vijfde verdieping. We hebben die pilaarsnel in de lift gezet, op nul gedrukt, en zijn onze kamer weer in gedoken. Slim toch?" De Belgische dubbelspeler Olivier Rochus over zijn onderonsjes met kompaan Xavier Malisse. Samen wonnen ze Roland Gairros. In Humo: „Ik zorg ervoor dat we tus sendoor ook steeds kunnen lachen, zodat hij zich ont spant. Dan zeg ik bijvoor beeld: 'Heb je die mooie blonde op rij drie al gezien?' Echt. Dat helpt altijd. Doelman Ronald Water reus in PSV Inside: „De doorsnee speler weet wie wat schrijft en kan zich enorm ergeren aan onbenul ligheden als cijferwaarderin- gen. Die schijnen namelijk structureel te laag uit te val len. Als er een artikel ver schijnt, zijn voetballers stan daard boos. judoka Edith Bosch in Sport International: „Heb ik met vriendjes ook. In het begin kan ik ze nog heel erg verrassen. Als ik dan onredelijk ben en ik maak ruzie, denken ze: 'oh, dit is het einde'. Dat is helemaal niet zo, tivintig minuten la ter ben ik weer de gezellige Edith." Robin van Persie in Voetbal International: We vlogen eens met Jong Oranje met het Nederlatuls elftal haar Moldavië. De gro te meneertjes keken vies naar ons, lachten of deden deni grerend. Seedorfwasde eni ge die naar ons toe kwam, een hand gaf en een praatje maakte. Wat een persoon lijkheid!" Avital Selinger, bondscoach van het Nederlands vrou wenvolleybalteam, in Sportweek: „Niet zeuren, gewoon door gaan; ik ben daar een groot voorstander van. Blessures moet je verbloemen. Het be staat niet dat je n&éit meer verder kan. Tennisveterane Martina Navratilova (47) in Radio Times: „Het is puur sexisme. Ik had een sponsorcontract voor mijn rackets, maar kon er geen krijgen voor mijn schoenen of kleding. Ik denk dat ze hun geld liever beste den aan een vijftienjarig meisje dan aan iemand van mijn leeftijd. Op mijn dertigste zei den ze: 'Het is voorbij'. Agassi is al dik in de dertig en heeft betere con tracten dan ooit. Zijn overstap naar Juventus gaf Voorhouter Edwin van der Sar de kans zich te bewijzen bij een top club. Het ging niet slecht. Maar ook niet geweldig goed. De keeper moest weg bij de Oude Dame uit Tu rijn en hij vond onderdak bij Fulham, een middenmoter in Engeland. In het Nederlands elftal stond zijn posi tie als eerste doelman nooit ter dis cussie. Tijdens dit Europees kampi oenschap kan Van der Sar zich weer eens aan de hele wereld laten zien. Dat doet hij, en hoe. Had Juventus het mis? Is Edwin van der Sar de bes te keeper van de wereld? Dave de Heiden uit Zoeterwoude, volgend seizoen keeper van w Katwijk: „Ik heb natuurlijk wel op de kee pers gelet, maar ik heb me nog niet afgevraagd wie de beste is. Als ik ze allemaal eens naloop, kom ik wel op Van der Sar. De Tsjechische kee per vind ik ook goed, maar die heeft één wedstrijd niet gespeeld. Tegen Portugal zijn we in elk geval op de positie in het doel beter. Die Portugese keeper komt niet over tuigend over, al deed hij het na tuurlijk wel erg goed in de penalty serie tegen Engeland. Maar ik vond 'm niet vrijuit gaan bij een doel punt van de Grieken en ook bij die afgekeurde goal van de Engelsen vond ik 'm onzeker. Of Van der Sar schuld had aan het doelpunt van de Duitsers? Ik vind het geen blun der, maar hij gaat ook niet vrijuit. Dat doelpunt is een organisatori sche fout, die kan je dus ook de keeper aanrekenen. Daarna heeft Van der Sar constant en degelijk ge speeld." Jaap van Kesteren, keeperstrainer van Noordwijk, had Van der Sar een seizoen onder zijn hoede: „Over de vraag wie de keeper van het toernooi is, hoef ik niet zo lang na te denken. Dat is Van der Sar, met afstand. Kijk alleen maar naar zijn uittrap, zijn uitgooi, zijn spel hervattingen. Je kan zien dat er veel aandacht is bestèed aan de straf schoppen. Edwin hield er niet al leen eentje uit, bij de andere penal ty's zat hij er ook dichtbij. Natuur lijk heb ik dit toernooi ook andere goede keepers gezien. En ook min dere. Die van Zweden natuurlijk, dat is maar een grabbelaar." Leidenaar Thomas Waasdorp, keeper van hoofdklasser Ter Leede: „Nee, ik vind hem niet de allerbes te. Hij keept dit EK heel erg goed, zonder enige twijfel. Maar omdat hij nu een paar wedstrijden heel goed speelt, maakt dat hem niet meteen tot de beste van de wereld. Ik vind Casillas bijvoorbeeld beter. Die is pas 23, maar zoals hij bij Real Madrid staat te keepen, komt hij al heel ervaren over. En die doelman van Tsjechië (Cech - red.) maakt ook een heel sterke indruk. Volgens mij is hij pas 21. Van der Sar doet het heel goed bij een subtopper in Engeland, maar bij een echte top club als Juventus heeft hij toch niet kunnen bewijzen dat hij de beste is van allemaal." Wim Eradus (Lugdunum), kee perstrainer: „Het is moeilijk om keepers met el kaar te vergelijken. In bepaalde din gen, zoals meevoetballen, is Van der Sar wel de beste. Daarin heeft hij ontegenzeggelijk meerwaarde voor een team. Met het keepen zelf, het tegenhouden van ballen, hoort hij ook bij de toptien van Europa. Dus hij is over het geheel genomen de compleetste. Er zijn ongetwijfeld doelmannen die beter zijn in het stoppen van ballen. Buffon van Ita lië is natuurlijk een kanjer. Per soonlijk zie ik liever een zwever als Barthez, maar da's niet meer van deze tijd. Tegenwoordig wordt er van een keeper meer gevraagd. Dan kun je Van der Sar de beste moder ne keeper van de wereld noemen, ja." BUITEN Oranje krijgt deze weken uit onverwachte hoek. lij in 1974 in West-Duits- [ohan Cruijff en Johan ens zag schitteren, heeft Melamed zijn hart ver- aan Oranje. Wanneer de 9 citeitsmanager uit Mos- an, hult hij zich in het Zaterdag in Faro werd ïed voor het eerst verge- Dor zijn dochter Maria en 'Boris. Vooral Maria, die 'bloedfanatiek'. Elk kle- lik verwijst naar de kleur „Ik vereenzelvig me met Davids. Hij kan fantas- 'oetballen, maar hij gaat t veld op met het gevoel want to win this game', luden gewoon van voet- at wordt het leukste en gespeeld door Neder- Het trio, dat ook de drie els van Rusland bezocht, al kaartjes voor de halve van woensdag. „Hoe we ijn aangekomen? Mijn va- ijk." - Duizenden inwoners tiailand trekken de grens iet Cambodja om daar te op uitslagen van het EK tugal. Volgens Thaise me igen tot dusver al meer 0.000 Thai naar onder j de Cambodjaanse grens- Poipet om in casino's te zetten op de uitkomst wedstrijd tussen Frank- Engeland. De Thaise au- ten hebben nagenoeg alle n van gokken verboden, itie heeft al meer dan 350 n opgepakt wegens be nheid bij illegale EK- inschappen. Europees il is zeer populair in Thai- )e schatting is dat er door mgerekend meer dan 700 n euro wordt verwed tij- ïet toernooi in Portugal, circa 0,5 procent van het binnenlands product van iatische land met bijna 65 n inwoners. Patrick van Kalken op zijn hoogtepunt: de Europees titelhouder (rechts) poseert met de andere kampioenen Jessica Gal en Dennis van der Geest. Archieffoto: United Photos de Boer De 28-jarige Patrick van Kalken was rond de eeuwwisseling een internatio nale judotopper. De Lissenaar haalde brons op het WK van 1999, goud op het EK van 2000 en hij boekte een vijfde plaats op de Spelen van Sydney. Enkele maanden daarna stopte hij abrupt met topsport. En daar heeft de inmiddels in Den Helder woonachtige Van Kalken geen spijt van. „Als ik moet kiezen tussen het WK, het EK of de Spelen, dan kies ik toch het Europees kampioenschap als het hoogtepunt uit mijn carrière. Ik was drie maanden lang aan mijn pols ge blesseerd en ik zou niet deelnemen. Na één enkele training werd besloten om toch mee te doen, met een pols die was ingespoten met cortisonen. Het was voor het eerst in meer dan 25 jaar dat een Nederlander een gouden medaille haalde in een van de lagere gewichtsklassen. „Niet lang daarna was ik het 'wereldje' helemaal zat. Steeds maar vier vijf kilo afvallen om op het gewicht voor de klasse onder de 66 kilo te komen, dat werd met te veel. In een hogere gewichtsklasse uitkomen, onder de 73 kilo, had geen zin. Daarin lopen 'be ren' van 78 kilo rond die ook steeds vijf kilo afvallen. Daar komt nog bij dat ik er behoorlijk ziek van was om het brons op de Spelen in Sydney met miniem verschil mis te lopen. Ik zou gezien mijn leeftijd nog aan een WK en de aankomende Spelen van Athene hebben kunnen meedoen. Maar nog vier jaar lang dagelijks hardlopen, touwklimmen en aan de gewichten hangen, zag ik mezelf niet meer doen. Mijn broer Vincent deed ook aan judo en was ook nationaal kampioen, maar hij ontbeerde de topsportinstelling om ook internationaal aan de weg te timmeren. Hij zit bij de Rotterdamse politie." „Ik heb er geen spijt van dat ik al op mijn 25ste ben gestopt. Vanuit Lisse ben ik naar Haarlem verhuisd om bij sportschool Kenamju te trainen en in die stad ontmoette ik mijn aanstaande vrouw die uit Den Helder kwam. Op 9 juli gaan we trouwen. Samen hebben we in Den Helder een firma opgericht, Essimo, die judopakken en kleding voor andere vechtsporten importeert. Zit ik dus toch nog een beetje in het judowereldje. Het gaat goed, we heb ben inmiddels vertegenwoordigers in vijf Europese landen. Eens in de drie maanden bel ik een oude maat en dan kijken we op de judomat of we het nog een beetje kunnen. Het levert me meestal een week spierpijn op." LINKS het Estddio Municipal de Braga ga ik op zoek naar )rta 17, Sector D, Fila 2, Lugar 48. Je leert Portugees Ier dat je er erg in hebt. Als vanzelf vind ik mijn naar de tiveede rij. Hiervan bevindt stoel 48 zich op [te meters van de dug-out van het Nederlands elftal, m in het bezit van een zogenaamde 'observers seat'. 1 r D van het Gemeentelijk Stadion van Braga is, de waarop Nederland voor zijn laatste kans voet- om in het Europees kampioenschap te blijven, ge teerd voor waarnemers. Om mij heen zie ik colle- laarnemers. Kees Jansma. Scheids ter Dick Jol. Louis van Gaal: Zijn 'l zijn wij gekomen om Neder- - Letland waar te nemen. •erste dat ik waarneem is dat Dick :aat de warming-up van het Ne- nds elftal, zijn elftal, niet waar- nt. Hij praat met bekenden. Maakt 1jes met Louis van Gaal, zwaait naar s vrouw. Hij oogt ontspannen, wat lose moet zijn. Advocaat is gespan- altijd gespannen en na zijn geblun- fegen de Tsjechen heeft hij daar dit- nog een reden voor ook. Engelse journalist stond op en stel- Tsjechische bondscoach Karei 'kner tijdens de persconferentie in één vraag: „Sir Briickner, als mis- Ivocaat tactische bijscholing van u illen ontvangen. Wat brengt U hem daarvoor in •ing?" Briickner zweeg. De vraag was gesteld, het ioord de°d er niet toe. Bemerk ook het nuancever- t Sir Briickner, mister Advocaat. Alleszeggend). ieede dat ik waarneem is een spandoek dat ver- •rd wordt. 'Dickie Rot Op'. Een hartenkreet uit schenhoek. Oranje staat aan de rand van de af- d, maar de macht van de Nederlandse voetbalbond ver genoeg om de Portugese politie desgevraagd de leid van meningsuiting aan banden te laten leggen, de overkant van het stadion neem ik een ander doek waar. „Dick, begrijpt je vrouw je nog wel?" ijs er een KNVB-functionaris op. Die zegt: „Ddt is niet erg?" (Tenzij je mevrouw Advocaat heet, denk bij die gedachte laat ik het, ik ben hier om de wer kelijkheid te betrappen, niet om die te veranderen.) In de tweeëntwintigste minuut wordt het 1-0. Voor Duitsland. (Ik verneem de onheilstijding via een sms-je van mijn geliefde, die uit mijn naam Duitsland - Tsje chië waarneemt, thuis). 'Ik besluit vanaf nu op Dick Advocaat te letten, maar zelfs de geringste siddering blijft uit. Hij is onwetend. Vijf minuten later krijgt Nederland een penalty. Ik ob serveer Seedorf. Die blijft ver van de bal, gelukkig. 1 -0. Drie minuten later is het alweer 1-1, de Tsjechen heb ben gescoord. Vijf minuten hierna maakt Van Nistel- rooij 2-0. Ik neem waar dat de doel- puntmaker volgens het scorebord in het 'Municipal' Vnstlroy heet. Een geste aan de Letten op de tribune, neem ik aan. Opdat ook zij weten wie gescoord heeft. Twintig minuten na de rust is het nog steeds 2-0. En ook nog 1-1. Arno Vermeulen, naast mij, ontvangt een sms-je: „Duitsers zijn gevaarlijk. (Arno stelt mij gerust. Zijn vrouw is niet zo van het voetbal.) Maar ook mijn toe stel zet het op een piepen. A. meldt per 'short message service': Duitsers wor den sterker.(Die van mij heeft helaas wel verstand van voetbal, zeg ik Arno. Ik bel haar en hoor van ballen op paal en lijn en neem waar hoe Makaay 3-0 maakt.) Gejuich in het stadion. Ik ontvang een sms-bericht. „2- 1" Maar voor wie? Ik bel. Ze neemt op maar we verstaan elkaar niet. „Voor wie?", schreeuw ik. Ik versta niets, hoor slechts gejuich om mij heen. Dan wéér gejuich. In Sector C of E, dat weet ik niet, maar in elk geval één sector naast mijn sector, springt één dwaas juichend op en schreeuwt dat het 3-1 is. Voor de Tsjechen. Een schitterend fragment zou dit geweest zijn voor het satirisch tv-programma 'Kopspijkers', ware het niet dat de dwaze waarnemer van de 3-1 de populaire presenta tor van dit programma zelfwas. Frank Snoeks SPORT IN BEELD Nederland - Zweden, de oranje tribune. Faro, juni 2004. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7