Anky van Grunsven klautert langzaam uit het dal Kampioenstrui Dekker lag al klaar Spoedoperatie 'dokter Rossi' SPORT 4 Maatregelen hockeybond om blessures te voorkomt! Voetbal in door groot Zuid-Afrika wanke omkoopschandaal Toppaard Abano As heerst^ Grote Prijs der Lage Landen Van Moorsel wil zona! Beltman naar Spelen Ajax opent tegen Twente zeist - Landskampioen Ajax opent de nieuwe competitie met de uitwedstrijd tegen FC Twente. PSV gaat op burenbe- zoek bij RBC Roosendaal en Feyenoord ontvangt het gepro moveerde De Graafschap in De Kuip. De eredivisie trapt af in het weekeinde van 13, 14 en 15 augustus. Het programma voor de eerste speeldag is: FC Twen te - Ajax, RBC Roosendaal - PSV, Feyenoord - De Graaf schap, AZ - Heerenveen, Roda JC - Vitesse, NAC Breda - FC Utrecht, FC Groningen - RKC Waalwijk, FC Den Bosch - ADO Den Haag, NEC - Willem II. Somers naar FC Utrecht utrecht - Hans Somers onder tekent donderdag een vierjarig contract bij FC Utrecht. De 26- jarige Belgische linksbenige middenvelder heeft nog een doorlopend contract bij het Turkse Trabzonspor maar mag vertrekken. Met zijn komst heeft trainer Foeke Booy zijn selectie rond. Van Dijk niet naar de Tour Rotterdam - Stefan van Dijk doet niet mee aan de Ronde van Frankrijk. De Westlander kreeg het slechte nieuws giste ren na het Nederlands kampi oenschap wielrennen in Rotter dam te horen van ploegleider Hendrik Redant. De resterende plek in de Tourselectie van Lot to-Domo ging naar de Belg Wim Vansevenant. De Neder landers Koos Moerenhout en Aart Vierhouten maken wel deel uit van het negental waar mee Lotto-Domo zaterdag in Luik aan de Tour begint. Tour selectie Lotto-Domo: Chris- tophe Brandt (Bel), Nick Gates (Aus), Thierry Marichal (Bel), Robbie McEwen (Aus), Axel Merckx (Bel), Koos Moerenhout (Ned), Wim Vansevenant (Bel), Rik Verbrugghe (Bel), Aart Vier houten (Ned). Hockeyers kloppen India Amstelveen - De Nederlandse hockeymannen zijn gisteren het Vierlandentoernooi om de Rabobanktrophy begonnen met een overwinning op India: 2-0. Teun de Nooijer en Ronald Brouwer scoorden voor Neder land. De vrouwen verloren eer der in Amstelveen van Zuid-Ko- rea (3-2). De mannen spelen morgen tegen Duitsland hun tweede duel. Wielrenner Reus talent van het jaar Rotterdam - Kai Reus is door sportkoepel NOC*NSF uitge roepen tot Talent van het Jaar 2004. De renner uit de beloften- ploeg van Rabobank kreeg de bijbehorende trofee zaterdag uit handen van directeur Top sport Marcel Sturkenboom. Reus werd onder andere vorig jaar in Hamilton wereldkampi oen bij de junioren. Wereldrecord Isinbajeva cateshead - Jelena Isinbajeva heeft gisteren bij de Grand Prix in Gateshead haar wereldrecord bij het polsstokhoogspringen verbeterd. De Russische atlete ging in de Engelse plaats over '4,87 meter, één centimeter meer dan in maart op de over dekte baan in Boedapest. De internationale federatie maakt sinds kort bij polshoog geen onderscheid meer tussen in door en outdoor en kent nog maar één wereldrecord. NEC in Intertoto tegen Cork City Nijmegen - NEC neemt het in de tweede ronde van de Inter- toto-competitie op tegen het Ierse Cork City. De Ieren scha kelden in de eerste ronde het Zweedse Malmö FF uit NEC, dat in de eerste ronde vrij was, krijgt Cork City op 3 juli in Nij megen op bezoek. Een week la ter is de return. Via de Intertoto is het mogelijk een plaats in het UEFA Cup-toernooi te bemach tigen. Albers tweede in Neurenberg Neurenberg - Christijan Albers is gisteren in Neurenberg in een Mercedes op de tweede plaats geëindigd in de vijfde race voor het Duits Toerwagenkampioen- schap. De zege ging naar zijn Engelse teamgenoot Gary Paf- fett. De Duitser Bemd Schnei der, eveneens Mercedes, kwam als derde over de streep. In het algemeen klassement nam Al bers de leiding met 42 punten. Met drie punten achterstand staat de Zweed Mattias Ekström (Audi) derde. Paffett is derde met 25 punten. Het stratenpar- koers in Neurenberg werd om zoomd door 132.000 toeschou wers, een record in de DTM. Nationale titel dressuur naar Edward Gal door Arjen Vos Nijmegen - Nee, ze had niet verloren. Anky van Grunsven sloot het NK dressuur weliswaar niet af met een zoveelste nationale titel, maar boekte wel een mentale overwinning op zichzelf. Na twee slechte dagen zat het 'zondagskind' uit Erp even in zak en as, maai- gisteren herpakte ze zich en leek ze weer de oude. ,,En daar ben ik supertevreden over." Van Grunsven kon weer lachen. Dat was een dag eerder wel anders. Niet Van Grunsven maar Edward Gal, leerling van Anky, kaapte in Nijme gen de gouden plak weg. Gal maakte een zelfbewuste indruk en was erg trots op zijn eerste Nederlandse titel. Met de kampioenssjerp om stond hij de pers te woord. „Ik denk dat ik hem vannacht ook om hou", glunderde hij. „Dit is fantastisch. Onwerkelijk. Alles klopte." Van Grunsven compli menteerde haar pupil. „Ik heb hem niet zien rijden, dus ik weet niet of hij goed reed. Maar aan het applaus te horen was het goed. Ik ben hartstikke trots op Edward." Op de slotdag kon Gal de eindzege ei genlijk niet meer ontgaan. Van Grunsven stond tweede, maar op grote achterstand. Twee slechte da gen braken haar op. Die slechte da gen werden, zei de olympisch kampi oene, waren veroorzaakt door 'chaos in het hoofd'. De blessure van Ge- stion Salinero, haar beste paard, was na een reeks van grote en minder grote tegenslagen de druppel die de emmer deed overlopen. „Ik had het gevoel dat niets meer mee zat." Van Grunsven heeft op allerlei fron ten een moeilijke tijd achter de rug. Zo brak ze een been en werden haar vader en moeder ziek. Vader Van Grunsven is inmiddels overleden. „Het stapelde allemaal op, ik moest vechten tegen een slecht gevoel", zei Van Grunsven. „De blessure van Sali nero kwam er afgelopen week weer bij. Ik heb te veel klappen gehad." Van Grunsven hoopt Salinero volgen de week weer fit te hebben. In Nijme gen trad ze aan met Gestion Crack. Het paard verweet ze niets. .Absoluut niet. Het is mijn schuld dat het vrij dag en zaterdag slecht ging. Eigenlijk was het juist heel zielig voor hem. Maar zo te zien heeft hij me verge ven." Na de teleurstelling van zaterdag zet te Van Grunsven even alles op een rij tje. „Ik heb goed nagedacht, mezelf bij elkaar geraapt en ben weer van het positieve uitgegaan. En ik reed een goede kür. Dat is een mentale opsteker." Van Grunsven is opgenomen in de ploeg die over drie weken bij het CHIO in Aken aan de start verschijnt. Die ploeg, verder bestaande uit Ed ward Gal, Antoinette Falandt (vijfde op het NK) en Sven Rothenberger (derde), gaat waarschijnlijk ook naar de Spelen. Bondscoach Bert Rutten wilde dat niet met zoveel woorden zeggen, maar erkende dat 'de priori teit' bij dit kwartet wordt gelegd. „Dit is het sterkste team. In Aken gaan we kijken waar we staan. Vervolgei len we de stand van zaken evali ren." Imke Schellekens-Bartels werd danks een sterk optreden en ee de plaats in de nationale titelsti passeerd. Waarschijnlijk gaat ze ook niet naar Athene. Rutten ve bij de invulling van de vierde pi; in zijn ploeg de routine en dege r heid van Sven Rothenberger boi het jonge talent van Schellekens „Imke heeft het fantastisch gedi vond Rutten, „maar ze vormt m Lancet een combinatie met vrij nig ervaring. Ik wil ze sparen door Ad Pertijs Rotterdam - Het is dat de wie lersport volgens Erik Dekker een 'truiencultuur* heeft, anders was de Rabobank-kopman gisteren niet zo blij geweest met de na tionale titel die hij behaalde in Rotterdam. „Zo'n trui wil ieder een toch een keertje hebben. Daarom worden renners ook lie ver wereldkampioen dan olym pisch kampioen. Alleen maar voor die trui." Daarom ook reed Dekker zich in de Dauphiné Libéré nog uit de naad om voor een paar da gen de bolletjestrui te kunnen dragen. Het verklaarde ook zijn opvallende uitspraak (vooraf) dat hij liever het NK wilde win nen dan een Tourrit. De waarde van de overwinning afgemeten aan de wedstrijd, was daarentegen voor hem veel lastiger aan te geven. Een koers van iets meer dan tweehonderd kilometer over een vlak par koers, waarin twee beroemde bruggen als enige het monoto ne van de omloop een beetje doorbraken. „Er komt een tik keltje geluk bij kijken om hier te winnen", besefte Dekker. „Het jammere van deze omloop is dat je met heel goede benen 35ste kunt worden. Voor een keer is het goed. De sprinters moeten ook hun kansen krij gen, maar nu rijden we al vier jaar op een vlak parkoers. Dat is te veel." Dekker zou geen Dekker zijn om daar met een vette knipoog aan toe te voegen dat ze het kampioenschap nog wel tien jaar rond de Kuip mogen hou den. „Hier ben ik immers nog ongeslagen." Erik Dekker had wel degelijk zijn zinnen gezet op het kampi oenschap. Zijn ploeg Rabobank niet minder. Na dne jaar ge klopt te zijn door de kleinere teams wilde men de trui dol graag weer in bezit krijgen. „Dekker was daarbij onze ge droomde winnaar", zei ploeg leider Erik Breukink na afloop. Lange tijd zag het er echter niet naar uit dat de voormalige we reldbekerwinnaar in stelling ge bracht kon worden. Karsten Kroon sloop mee in een groepje van vijf renners, dat al in de tweede ronde ontsnapte. Het vijftal, met naast Kroon ook Voskamp, Engels en de ama teurs Van de Burg en Mouris, kreeg tien minuten voorsprong. door Paul de Vlieger wassenaar - De 49ste draverij om de Grote Prijs der Lage Lan den is zoals verwacht gewon nen door de Duitse hengst Aba no As (7). Daarmee wordt aan de erelijst van de belangrijkste internationale koers van het land een van de meest aanspre kende namen ooit toegevoegd. Abano As behoort tot de Euro pese top. Hij won vorig jaar de prestigi euze Prix d' Amerique in Parijs (dit jaar was hij tweede) en ver diende inmiddels voor zijn ei genaren een dikke 2,1 miljoen euro. Op de renbaan Duindigt in Wassenaar bedroeg de eerste prijs gisteren 15 mille. Normaal gesproken komt een paard als Abano As niet in actie in koersen met zo'n laag prij zengeld. Dat hij toch op Duin digt startte, was het gevolg van het feit dat Abano As in Amster dammer Paul Wals een Neder landse mede-eigenaar hei wilde gewoon één keer a mensen hier laten zien h< j geweldig paard ik heb", de Wals, die Abano As met de gewezen Duitse s p ruiter Alwin Shöckemöh vi, zit. e, Tegen veertien tegenst jg boekte Abano As, die zo sc tijd werd gereden door d gische toppikeur Jos Veifc een vrij gemakkelijk zeg p leen Kornet November, m er ter Strooper op de sulky, hengst nog tot honderd voor de streep partij. Hijj tweede. Ook de derde ple ve naar een Duits paard: Roj ee shoeve. De eerste Nederg was oud-Derbywinnaar and Shine, die vierde wer< Abano As legde de 2650 lange koers af in een kiloi rt, tijd van 1.15.4. Dat is de i snelste tijd die in de 49 ,n geschiedenis van de Grot ie werd geboekt. Kampioene wil Van der Zee als kne Erik Dekker rijdt naar de Nederlandse titel. Koos Moerenhout en Arthur Farenhout zijn geklopt. Foto: GPD/Wouter Borre Dekker: „Dan denk je dat het gebeurd is." Omdat Van Hemert Groep, de ploeg van amateurtitelverdedi ger Marvin van der Pluijm, ech ter jacht ging maken op de kop groep, kantelde de koers als nog. De mannen van Van He mert waren alleen geïnteres seerd in het terughalen van Van de Burg en Mouris, maar ze brachten bij de anderen het ge loof in een hergroepering terug. Dekker: „Zelfs Max van Hees- wijk werd weer nerveus." Kroon werd enkele ronden voor het einde als laatste teruggegre pen en toen begon het voor Ra bobank moeilijke spel alsnog. Ze waren met vier vertegen woordigd, maar toch was het niet de juiste vlucht omdat ook Lotto-spurter Stefan van Dijk van de partij was. Op het moment dat de tien werden bijgehaald in de laatste ronde, sprong Dekker op de Maasboulevard de diepte in. Koos Moerenhout volgde hem attent, alsmede Arthur Faren hout, die de titel bij de ama teurs zou pakken. De kenners legden het uit als Dekkers geni ale gevoel voor het juiste mo ment. Zelf deed hij er wat la cherig over. „Je gaat gewoon. Want je moet weg. Gelijktijdig weet je dat het alleen niet vaak lukt om zo een massaspurt voor te blijven. Koos kwam over me heen gedenderd en even dacht ik: jammer, het hele peloton zal wel in zijn wiel zitten. Niet dus. Vervolgens besefte ik dat ik in een wel heel gunstig situatie zat om te kunnen winnen." Nummer twee Moerenhout vond het - buiten de enerveren de slotronden - maar een draak van een wedstrijd. Dekker knik te instemmend. „Maar deson danks is het een absolute hoofdprijs", zei hij. Burgemeester Opstelten van Rotterdam vond Dekker op zijn beurt als kampioen weer de ab- Vierde kampioenschap Steels Tom Steels is gisteren voor de vierde keer in zijn loopbaan Belgisch kampioen wielren nen geworden. De coureur van Landbouwkrediet was in de spurt zijn vluchtgezellen Geert Omloop en Gert Verhey- en te snel af. Steels is daarmee de eerste Belg die vier keer de nationale titel veroverde. In Duitsland ging de zege naar Andreas Klöden. De 29-jarige renner van T-Mobile, in de komende Tour een van de knechten van Ullrich, bereikte solute hoofdprijs voor de stad. En Rabobank had aan de finish al een speciaal voor Dekker be drukte rood-wit-blauwe trui klaarliggen, met zijn naam afge drukt op het labeltje in de kraag. Want die trui, daar ging in Freiburg solo de finish. Francisco Mancebo is Spaans kampioen. De klimmer van fi les Balears bleef zondag zijn rivaal Alejandro Valverde (Kei- me) en Francisco Lara (Alme- ria) voor. Zowel in Frankrijk als in Italië moesten de 'grote namen' een nederlaag slikken. In Pont-du-Fosse won Tho mas Voeckler de Franse titel, in de Italiaanse stad Pisa werd Christian Moreni gehuldigd als beste wielrenner van het land. het hem gisteren om. Dekker: „Geweldig. Ik zie me al staan zaterdag aan de start van de Tour: rood-wit-blauwe trui, rood-wit-blauwe fiets, rood- wit-blauwe helm." Mooie cul tuur, die wielercultuur. rotterdam/anp - Wïelrenster Leontien Zijlaard-Van Moorsel wil niet deelnemen aan de olympische wegwedstrijd als Chantal Beltman aan de selec tie wordt toegevoegd. Dat drei gement heeft de 34-jarige Rot terdamse geuit na afloop van het Nederlands kampioenschap wielrennen. De drievoudig olympisch kampioen wil tijdens de wegwedstrijd in Athene per se ploeggenote Anouska van der Zee aan haar zijde hebben. Een andere renster van Farm Frites-Hartol, Mirjam Melchers, is al zeker van haar plek. „Het is logisch dat je met meiden naar de Spelen wilt, met wie je 't hele jaar rijdt", aldus Van Moorsel die zaterdag in Rotterdam de nationale titel won. „Ik vertrouw Beltman ook, maar ik werk liever met iemand waar je al acht jaar mee samen fietst. Van der Zee is een super knecht." Later tijdens de pers conferentie liet 'Tinus' zich nog verleiden tot een boude uit spraak: „Als Beltman naar de hi ed Spelen gaat, rijd ik niet. 11V alle vertrouwen in Anou te kan tijdens de koers bliire haar varen. Alleen als h( trouwen zo groot is, wil wegwedstrijd in Athene Anders heb ik nog twee bèiei rijke uitdagingen: de ach de ging op de baan en de tij( i A de weg." Beltman, die naast Van M sre zat, stond perplex: „Ik lrp Sydney (toen Van Moor de olympische titel veroverialt ten zien dat ik me kan w< lel ren. Nou, dat ben ik in ^ïei ook bereid." De renster spreekt morgi h. de Nederlandse wieli »o< over de ontstane situati :ir wil ook met Joop A en (NOCNSF) om de tafel, die heb ik nog niet aan dim foon gekregen", sprak Be „Ik laat dit niet zomaar ren. Ik vind dat de beste naar de Spelen moet. toevallig in de verkeerde en dat lijkt het grootsti bleem." door Jaap van Brummelen assen - Valentino Rossi en Sete Gibemau: vijanden op de baan, maatjes in het normale leven. In de aanloop naar de TT van Assen wisselden beide super sterren van de MotoGP hun frustraties uit over de uitscha keling van Italië en Spanje op het EK voetbal. Maar de 74ste Dutch TT kerfde zaterdag een krasje in de vriendschap tussen de titelkandidaten. De boosheid van Gibemau be trof niet zijn derde nederlaag in successie, maar vooral de ma nier waarop 'II Dottore' deze spoedoperatie tot een goed ein de had gebracht. In de laatste ronde sloeg Rossi hard en gena deloos toe. Bij 'De Bult' dook hij in het gat dat Gibemau aan de binnenkant had laten vallen. De Spanjaard probeerde te red den wat er nog te redden viel, zette zijn machine meteen weer naast die van Rossi, maar die dreef hem zo ver naar de bui tenkant dat hij met Gibemau in botsing kwam. Daarbij verloor de Spanjaard een stuk van zijn polyester spatbord. „Valentino zei dat zijn voorwiel weggleed. Dat zal wel. It's ra cing", verzuchtte Gibemau, we zenloos voor zich uit starend. Rossi haalde zijn schouders op. „Sete is een beetje boos. Dat kan ik best begrijpen. We moe ten elkaar geraakt hebben toen mijn voorwiel even weggleed/' Na bestudering van de beelden bleek dat Rossi de grenzen van de sportiviteit niet had over schreden. Hij was niet van zijn lijn afgeweken. Voor Honda en Gibemau wa ren de druiven bijzonder zuur. Voor de derde keer op rij had Rossi Honda's hoop van de overwinning beroofd. Rossi kwam daarmee in punten naast de Catalaan (126), maar leidt op 'doelsaldo': vier Grand Prix- overwinningen tegen twee. Rossi is op weg naar zijn vierde wereldtitel in de zwaarste klas se. Hij verbaast daar vriend, vij and en zichzelf mee. Niet voor niets had hij voor twee jaar bij Yamaha getekend. Dit jaar le ren, volgend jaar oogsten, was het credo. Maar met dank aan de techni sche steun van de koning van de pits, Jeremy Burgess, heeft Yamaha razendsnel de kloof met Honda gedicht. Marco Me- landri lift vrolijk mee op de gol ven van het succes. Vorige week werd hij in Barcelona nog aan zijn hand geopereerd, zaterdag was hij al weer in staat zijn Ya maha voor de tweede keer op rij naar het podium te sturen. Dat deed Melandri na een adembenemend gevecht met Max Biaggi. Zo kende het podium dezelfde utrecht/anp - De Nederlandse hockeybond KNHB neemt maatregelen om het aantal blessu res terug te dringen. Hoewel het aantal hockeyk- wetsuren relatief afneemt, vindt de bond dat meer verbetering mogelijk is. Het dragen van scheenbeschermers is voortaan verplicht, terwijl het gebruik van gebitsbeschermers 'sterk aanbe volen' wordt. De hockeybond laat naar aanleiding van recente onderzoeksresultaten nader onderzoek doen naar blessures aan het hoofd. Een analyse van de 8800 medische behandelingen bij de afdeling eerste hulp van de ziekenhuizen (cijfers 2003) wees uit dat het in 62 gevallen om een blessure aan het hoofd ging. Niet bekend is echter of het ging om een eenvoudige hechting, of en letsel. De KNHB gaat dat alsnog uitzoeken. Het bestuur van de bond gaat in de toe"n structureel analyses maken. Twintig veri int gen gaan komend seizoen onder begeleidi8"t TNO de blessures bijhouden en doorgevi de bond. Verder krijgt blessurepreventie 2 website en in opleidingen van de bond eenl6- te plaats. Bovendien ontwikkelt de KNHB jo lichtingsmateriaal dat de clubs voor hun kunnen gebruiken. NOC'NSF presenteerde onlangs de uitkcLa' van een onderzoek naar sportblessures in gemeen. Daaruit bleek dat hockey met kwe glt op de derde plaats staat. pretoria/gpd - Een paar weken na de enorme euforie vanwege de toekenning van de WK-voet- bal 2010 aan Zuid-Afrika, ver keert het land in een shocktoe stand door wat het veruit groot ste omkoopschandaal uit de ei gen voetbalhistorie is. Talloze wedstrijden uit de eerste en eredivisie blijken gekocht te zijn dankzij een kartel van corrupte scheidsrechters en voetbalbon zen. De Zuid-Afrikaanse politie heeft het nu twee maanden durende onderzoek 'Operatie Dribbel' genoemd en ze is inderdaad bezig met een indrukwekkende gang langs iedereen die telt in het Zuid-Afrikaanse voetbal. Tot nu toe zijn 17 scheidsrech ters en managers van clubs ge arresteerd. En het einde is nog niet in zicht. De politie ver wacht deze week nog eens een tiental personen te arresteren, inclusief 'enkele echt grote vis sen'. Ingewijden verbaasd het alle maal niets. Er waren eenvoudig teveel bizarre vertoningen op en rond de voetbalvelden. De druppel vormde de in novem ber vorig jaar gespeelde beker- Hai te; wedstrijd tussen Kaizer de topclub uit Soweto, e enL tos. Scheidsrechter Enoi n debe floot zo schrikbar 2 het voordeel van Kaizer dat de baas van de Zui 3, '4 kaanse voetbalbond we 73 dwongen om een onder: „®r te stellen naar corruptie. En de politie bleek dat er 0; te willen doen. Enoch I werd zaterdag van zijn t'o.i licht. In de dagen ervoor gingen tien collega's va za 1 hetzelfde lot. Onder hen de FIFA geaccred n scheidsrechters. verhouding als in Catalonië. Weer diende Yamaha de erfvij and Honda met 2-1 een gevoe lige nederlaag toe. Bij Honda Racing Corporation is inmid dels de pleuris uitgebroken. De coureurs worden met beter ma teriaal uitgerust, maar in Assen sorteerde dat niet het gewenste effect. Alex Barros reed in Assen zijn tweehonderdste Grand Prix, maar voor de Braziliaan was het een jubileum met een zwarte rand. Halverwege de ra ce moest de man met de mees te ervaring een stuurfoutje met een harde landing in de grind bak bekopen. Rossi lijkt na het voltooien van zijn hattrick hard op weg om Yamaha na Wayne Rainey (1992) weer eens een wereldti tel te schenken. Hij werd in As sen luid bejubeld door het grootste deel van de negentig duizend toeschouwers. Met Rossi kregen ze de winnaar die ze wensten. Valentino Rossi verrast Sete Gibernau in de laatste ronde en gaat als eerste over de finish. Foto: Reuters/Michel Kooren

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4