EK 2004 Van der Sar wint loterij' ■Keeper niet alleen bij penalty's de beste man 'Een drama dat we nooit zullen vergeten' Oranjekinderen zorgen voor extra feestvreugde Talenknobbels dige penalty Ljungberg' ch Söderberg |ig naar jeugd :e vier uit «pen A en D 'i Terpstra !;t Oranje 1- Het ontging veel com- btoren en betrokkenen, [de strafschop van Frede- ngberg in de strafschop- [eks tegen Oranje was niet jstreden. De Zweed raakte aarna de bal via de rug i der Sar alsnog in het feelandde. Arbiter Lubos fel keurde de penalty goed [ir heeft hij volgens Jaap perg, die uitleg gaf op de a Voetbal International, i. De bal kwam direct lat op het lichaam van iper. Als de bal (via paal of rst de grond had geraakt rna pas Van der Sar, dan fe treffer ongeldig geweest. Tommy Söderberg heeft uitschakeling van Zwe- ior Nederland afscheid Ojaen als bondscoach. De [ge trainer keert terug juniorenploeg van Zwe- jderberg was gisteren :ar ontroerd op zijn laat- jconferentie. Hij trad in in als bondscoach en e vanaf 2000 een duo éiiirs Lagerback die aanblijft J ïdscoach. De rol van Sö- w wordt overgenomen ud-intemational Roland son die op het EK werk- vas als assistent van Er- de bondscoach van En- Söderberg is de vijfde ïef na Voller, Saez, Santi- rapattoni die na het EK d neemt. lag - De vier halvefinalis- het EK komen voort uit |'°»i twee poules. Portugal en nland troffen elkaar eer- groep A, terwijl Tsjechië elkaar bestreden :p D. Portugal speelt dag tegen Nederland, ië neemt het donderdag en Griekenland. Tsjechië r): e in 1996 al eens een EK- tegen een tegenstander ian groepswedstrijden: md. Nederland had in de rijd van 1988 ook een be- opponent: de Sovjetunie, rke in in het openingsduel u rloren. maandag 28 juni 2oo4 door Windy Kester Stockholm - In heel Zweden vloei den zaterdagavond na de verloren kwartfinale tegen Nederland tranen. 'Een drama dat we nooit zullen ver geten', was de eerste reacties die de Zweedse televisie uitzond. Het was extra pijnlijk om te verliezen op strafschoppen, meenden velen. Vooraf spraken de Zweden van de hoop om 120 minuten gelijkspel te kunnen houden en dan op straf schoppen te winnen. Nu dit laatste mislukte, feliciteren ze Nederland met het doorbreken van de vloek die jarenlang over Oranje's penalty's hing. Geelblauw, zoals het nationale elftal wordt genoemd, kan wel met opge heven hoofd naar huis komen. Pre mier Göran Persson probeerde een troostende boodschap te sturen: „Ik weet dat er geen woorden zijn die de Frederik Ljungberg is uitgeteld direct na de uitschakeling van Zweden. Foto: Reuters/Paul Vreeken teleurstelling kunnen verlichten, prestatie." der erg om te verliezen van een team miste een aantal kansen tijdens de Maar ik ben er van overtuigd dat ik De Zweedse tabloids, normaal niet dat beter is', meent de krant Expres- wedstrijd en zijn penalty, maar hij voor het hele Zweedse volk spreek vies van harde taal, waren opvallend sen. 'Zweden is gestraft door Hol- komt er goed van af. 'Vorige week als ik bedank voor een schitterende mild over de nederlaag. 'Het is min- land.' Sterspeler Zlatan Ibrahimovic was jij nog de held van Zweden, Zla- tan', steekt de krant hem een hart onder de riem. In de intemetpoll van de krant Af- tonbladet hadden zondagmiddag al 82.000 Zweden hun mening gegeven over de wedstrijd. 47,2 procent hier van meenden dat geelblauw zich heel goed had ingezet tegen Neder land. 'Bedankt voor het EK-feest!' schreeuwen de koppen in deze krant. '120 minuten lang was het niet mooi, maar goed genoeg. Toen kwamen die twaalf gruwelijke straf schoppen die een hele natie nekte', schrijft de sportcommentator. De serieuze krant Svenske Dagbladet meent dat de wedstrijd erg veel weg had van het kansarme gedribbel van precies dertig jaar geleden. De hel den van destijds, Björn Norqvist en Johan Cruijff, kwamen toen ook niet verder dan 0-0. Alleen werd het deze keer 'Een nachtmerrie-achtige thril ler' schrijft de krant. 'si issabon - De fans van het ands voetbalelftal heb- ica Terpstra zaterdag- lïjg uitgeroepen tot Miss De voorzitter van, SF bracht een bezoek \jev t door de officiële sup- zi iclub van Oranje georga- le festival in Faro. Bij elk /ordt een van de vrouwen publiek uitgeroepen tot "erpstra reageerde spon- let oranje sjerp en je bedaiikte ze de toe vers. De Nederlandse Duwers kunnen ook re- op een oranjefeest in Lis- Na de eerdere successen o, Aveiro, Braga en Faro de autoriteiten de Sup- iclub van Oranje ook toe ing gegeven om in Lissa- n groots opgezet feest te leren voorafgaand aan re finale tegen Portugal. faro-loulé/gpd - Edwin van der Sar maakte zaterdagavond een triomftocht langs bijna explode rende Oranjetribunes. De doel man had de beslissende redding verricht in de penaltyserie, door sommigen wel 'loterij' genoemd. Zeldzaam was de door Van der Sar gekeerde penalty van de Zweed Olof Mellberg, die Oranje in de halve finale van het EK bracht. Hele trauma's waren hem aangepraat. Van der Sar, 88-voudig international en een van de beste keepers uit de ge schiedenis van het Nederlands elftal, kon geen strafschoppen keren. Het vrat aan hem. Maar deze keer liep de straf schopserie als een treintje. Van der Sar kon de eerste van Kall- strom niet houden, maar zat er wel dicht bij. Van Nistelrooij scoorde overtuigend, halfhoog rechts, onhoudbaar. Larsson deed het op z'n Neeskens, Hei- tinga scoorde vervolgens met de mooiste trap. De piepjonge Ajacied stond bijna recht achter de bal en liet de voet kantelen op het moment van trappen. Een zeer gedurfde strafschop. Reiziger deed het Heitinga, na dat Ibrahimovic zichzelf bela chelijk had gemaakt, bijna exact na. Ljungberg scoorde vervolgens via de lat en de rug van Van der Sar, waarna Cocu minder geluk had met zijn bal op de paal. Wilhelmsson scoorde daarna voor Zweden, Makaay voor Ne derland. De spits van Bayem wachtte tot de keeper naar een hoek bewoog om vervolgens de bal in de andere hoek schuiven. Je moet het kunnen. Het lijkt erop dat het enkele jaren gele den nog zeer populaire wach ten op een beweging van de keeper een beetje in onbruik raakt. Het is domweg te moei lijk, zeker als de spanning zo adembenemend is als bij een serie op een groot toernooi. Na de strafschop van Makaay stond het dus 4-4 en werd er om en om getrapt, tot er een beslissing zou vallen. Die be slissing viel heel snel, want Van der Sar pakte de strafschop van Mellberg. Robben kon het toen afmaken; hij had zich van de rest het eerst gemeld. De links buiten koos vooraf zijn hoek en deed vervolgens geconcen treerd zijn werk. Jaap Stam hoefde niet meer naar de stip, Van Bronckhorst ook niet, Bou- ma (die niet wilde) ook niet, Seedorf niet. Pikant was na afloop de vast stelling dat een dag voor de wedstrijd, toen Advocaat vroeg welke spelers beschikbaar wa ren voor de strafschoppen, een heleboel handjes de lucht in gingen. Van Hooijdonk: „Het grappige was, dat het bijna alle maal reserves waren." Advocaat noemde de straf- schoppenserie uiteraard ook een loterij. Hij heeft ook altijd geweigerd op penalty's te trai nen. „De Zweden hebben er wel op getraind. Nou, je hebt het resultaat gezien." Met een dergelijke redenering kan je je gelijk natuurlijk niet halen. De Zweden hadden bovendien ook niet getraind op strafschoppen; elf spelers namen een dag voor de wedstrijd ieder twee straf schoppen - alle 22 gingen er overigens in. Zweden leek zelfs ronduit slecht voorbereid. Tot na de verlenging stonden de coaches Söderberg en Lagerback met een papiertje in de hand te overleggen over de strafschop- pentactiek. Tien minuten voor het einde van de verlenging was Marcus Allback gesommeerd zich gereed te houden. De spits van Aston Villa, ooit uitkomend voor Heerenveen: „Ik kreeg te horen dat ik misschien inge bracht zou worden voor een penalty." Maar Allback bleef aan de kant. Driemaal Kluivert na afloop in Faro. Foto: EPA/Laurent Gilierson faro/loulé - Terwijl in heel Ne derland toeterende auto's het verkeersbeeld bepaalden, vuur werk werd afgestoken en de champagnekurken knalden, vierden de spelers van Oranje op het veld in Faro-Loulé hun eigen feestje. Dat werd extra leuk gemaakt door de kinderen van de internationals, met voorop Joe van der Sar, met knaloranje haar en een identiek keeperspak als vader Edwin. Je zal maar zeven jaar oud zijn en zoon van de held van Oran je. Pa was euforisch, zoonlief deed mee aan de polonaise en stond vooraan bij de dankbe tuigingen. Als eerste had Edwin van der Sar zijn koter zien staan, hem over de afrastering getild en meegenomen op de golf van enthousiasme. Binnen enkele minuten volgde het ene 'oranjekind' na het andere. Het veld van Estdio Algarve werd omgetoverd in een heuse kleu- terldas. De beelden van de 'klas van Oranje' gingen zaterdag de hele wereld over. Behalve Joe van der Sar zetten Romy de Boer (8), Sidney van Hooijdonk (4), Jake Reiziger (7), Frenky Overmars (4) en Delano (5) en Raoul (6) Cocu, de overwinning op Zweden op markante wijze luister bij. „Het is hier in het spelershotel het gesprek van de dag", zegt Guido Albers, de re gelneef van de Oranjevrouwen in Portugal. Voor het eerst tijdens Euro 2004 konden zaterdag de kids van de internationals mee naar een wedstrijd. Overdag slapen, zo dat ze 's avonds fit papa kon den aanmoedigen. Alleen de 7- jarige Quincy Kluivert, het oud ste kind van Patrick, was vorige week woensdag mee gevlogen naar Braga voor Nederland - Letland. De rest van de jeugdige aanhang werd in handen gege ven van een handvol oppassers, die de spelerskinderen al weken verzorgen in hotel Grande Re aal in Santa Eulalia. Het toeval wilde zaterdagavond dat spelersvrouwen, familie en de oppassers van de kinderen toegangskaarten hadden vlak achter de dug-out van Oranje. De nieuwe mascottes van de spelers mogen, als ze braaf zijn, woensdag mee naar Lissabon. arcel van der Kraan Het was de omgekeerde wereld Met de strafschoppen liep het f, maar in de wedstrijd tegen ging er best veel mis. Voor de was de bakoven in het stadion, et om acht uur 's avonds nog 32 was, een loden last. Misschien rom de helft van de internatio- ;t goed uit de verf kwam. DE STAAT VAN ORANJE van der Sar - 9 :land, waar hij zijn brood ver gouden ze zeggen: 'his finest aj it'. Het is hem wel gegund. Is je zo goed kunt keepen en je \u geschiedenis ingaan als de man n bal van elf meter kan stop dat toch een littekentje. Niet al- aior de penaltyserie de beste aan -kant. al)si Reiziger - 6 I r had een zware avond. Juist 1 was het een wonder dat hij iren stapte om een penalty te Het rustigste jongetje in de 1 Advocaat. Maar na 71 inter- n met zijn 31 jaar natuurlijk wel aii genoeg om op grote momen- {l verantwoordelijkheid te pak- lü tam - 6,5 wfiovic werd 'doodziek' van net wie hij harde duels in de jitvocht. Grootste verdienste? to ep geen gele kaart op in al die jke duels met de Zweedse aan- Wel belangrijk nu de halve fi- or de deur staat. >ei h (ie Boer - 6 uurtje duurde het optreden Edwin van der Sar maakt de beslissende safe in de strafschoppenreeks tegen Zweden. Foto: Reuters/Ruben Sprich van de aanvoerder. Zijn vliegende tackle op het been van Ljungberg kost te hem dus zelf de rest van het toer nooi. Jammer, want De Boer vormde toch weer een aardig koppel met Stam. Wilfred Bouma - 6 Bouma blijft een kleine Leopard-tank in het achterveld van Nederland. Lars son en Ibrahimovic kregen het er niet gemakkelijker door toen de PSV'er Frank de Boer verving. Is het waar dat hij een penalty moest nemen, maar op het laatste moment niet durfde? Giovanni van Bronckhorst - 6 Zolang Arjen Robben voor hem staat, haalt hij een voldoende. De samen werking tussen de twee blijft deson danks voor verbetering vatbaar. Clarence Seedorf - 7 Niet alles wat door Seedorf werd be roerd, veranderde in goud. Maar de grote regelaar van Oranje was wel overal aanwezig op het veld. Als er nu ook nog eens een vrije trap ingaat, krijgt hij misschien de waardering die hij op sommige momenten toch ver dient. Edgar Davids - 5,5 Hij blijft belangrijk voor het elftal, maar tegen Zweden was hij niet de do minante voetballer die hij in de wed strijden ervoor was. Deze keer een pit bull met een muilkorf. Phillip Cocu - 7 Tegen de tijd dat het EK is afgelopen, is deze man weer vijf kilo lichter. Het ranke lijf blijft er elke wedstrijd vele ki lometers uitpersen. Cocu schrok zich kapot toen hij als enige speler een strafschop miste. Andy van der Meyde - 5 Had misschien beter een vikingshelm op kunnen doen. Van der Meyde beukte vergeefs op de simpele rechts back Mikael Nilsson. Door Advocaat uit zijn lijden verlost. Ruud van Nistelrooij - 6 Oei, dat is schrikken. Voor het eerst dit EK in normale speeltijd geen doelpunt van Ruud van Nistelrooij. Maar goed, in de penaltyserie liet hij weer zien waarom hij bij Manchester United al les vanaf elf meter mag nemen. Hij knalde nummer één erin. Dat is ook een klasse. Arjen Robben - 6,5 Robben heeft nog meer wapens dan alleen zijn snelheid. Uit het linker- en rechterbeen komt steeds vaker een ve nijnige knal. De Zweedse keeper moest daardoor bij vlagen aan de hartbewa- king. Twintig jaar, maar neemt 'ijs koud' de laatste strafschop. Roy Makaay - 7 Hij zit zich op te vreten op de reserve bank. Nog meer dan Kluivert hunkert Makaay naar speeltijd. Toch pakt hij nu steeds zijn minuten mee. En vrij aardig ook. Koele kikker vanaf de stip. Had iemand het anders verwacht? John Heitinga - 6 Leuk, die lange, strakke passes. Toch maar niet te veel doen, want om de drie ballen zitten er ook twee tussen die een medespeler op zijn bovenlip krijgt of het stadion uitgaan. Het was me het avondje wel in Loulé. De wedstrijd was niet echt leuk, de afloop echter geweldig. En dus was het druk in de zogenaamde mixedzone achter het stadion, de plaats waar pers en spelers met elkaar mogen praten. Aangezien Oranje de halve fina le heeft gehaald stortte het hele mediacircus zich op de Neder landers. Het hele circus betekent een stuk of vijftig camerateams, honderd radiostations en zeker tweehonderd lieden van de schrijvende pers. Afkomstig uit de hele wereld. De internationale pers komt graag bij Oranje en dat niet vanwege het soms leuke voetbal Nee, bijna iedereen kan met minstens enkele Nederlanders heel goed communiceren. Oranje-voetballers zijn nu een maal globetrotters. En hoewel het taalonderwijs in Nederland een drama heet te zijn, spreken alle voetballers uit ons land een heel behoorlijk woordje over de grens. Wat heet, het zijn talen wonders. Vrijdagmiddag was er een pers conferentie waarbij Van Hooij donk, Overmars, Makaay en Frank de Boer achter een tafel zaten. Moeiteloos schakelde het kwartet over van de ene taal op de andere. Allemaal spraken ze Nederlands. Makaay, Overmars en De Boer ratelden vrolijk in het Spaans, alle vier waren ze goed voor perfect Engels. Het Duits van Makaay mocht er ook wezen. Bondscoach Advocaat werd de eerste week van het toernooi nog nagesynchroni seerd door perschef Salazar, maar diens Engels was nogal matig. Dus praat Dickie nu zelf gewoon in het Engels. Zaterdagavond in de mixedzone werd het nog mooier. Seedorf, Van der Sar, Davids, Reiziger, Stam en Kluivert kletsten alle maal goed Italiaans. Van der Meyde een beetje. Reiziger, Van Bronckhorst, Cocu, Davids, De Boer, Seedorf, Overmars, Klui vert, Makaay en Zenden ratelen lekker Spaans, Van Hooijdonk een beetje Portugees. En ieder een was uiteraard in het Engels goed aanspreekbaar. Jaap Stam keek eens om zich heen en genoot van de Babylo nische geluiden die zijn mede spelers produceerden. Ineens werd hij aangesproken door een Aziatisch groepje journalisten. "Shall we talk Japanese?", vroeg de verdediger aan dqyerbaasde collega's. Jaap van Essen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3