EK 2004 Denen uitgeteld door effectieve Tsjechen Rehhagel niet, Hitzfeld aarzelt, Daum misschie Coach Scolari levert succes op bestelling Frankrijk via de zijdeur af: het einde van een gouden generatie Bond wacht tot na het EK met benoeming bondscoach j Titelverdedigers zonder succes lissabon - Titelverdedigers op een Europees kampioenschap voetbal spelen niet onder een gelukkig gesternte. Nog nooit slaagde een land erin twee keer op rij de Europese titel te pak ken. De Sovjetunie (1964) en West-Duitsland (1976) haalden als kampioen de finale, maar verloren die. Frankrijk reikte in Portugal tot de kwartfinales, waarin afgelopen vrijdag Grie kenland beter was (1-0). In vier gevallen, Tsjechoslowakije in 1980, West-Duitsland (1984), Denemarken (1996) en Duits land (2000), kwam de regerend kampioen op het EK niet voor bij de eerste ronde. Het Neder lands elftal, kampioen in 1988, werd in 1992 als enige titelver dediger in de halve finales uit geschakeld. Boetes voor Italië en Portugal lissabon - De Europese voet balunie UEFA heeft aan Italië en Portugal boetes van 2000 eu ro uitgedeeld wegens overtre ding van de reglementen. Beide landen hadden bij wedstrijden meer delegatieleden bij zich dan toegestaan. Italië beging de overtreding bij de voorronde wedstrijd tegen Zweden, het gastland deed dat in de con frontatie met Spanje. Bulgarije kreeg van de UEFA een waar schuwing wegens het harde spel dat de Bulgaren in de groepswedstrijd tegen Dene marken lieten zien. In dat duel deelde de scheidsrechter een rode en vijf gele kaarten uit aan de Bulgaren. Rooney weken uitgeschakeld londen - De Engelse aanvaller Wayne Rooney is zeker acht weken uitgeschakeld. De 18-ja- rige spits, die vier keer doel trof tijdens de Europese titelstrijd, brak donderdag in het duel met Portugal een middenvoets beentje. Door de blessure mist Rooney zeer waarschijnlijk de openingswedstrijd van zijn club in de Engelse competitie. Het is de vraag of hij dan nog bij Ever- ton speelt. Manchester United zou meer dan dertig miljoen euro voor de speler over heb ben. Ook Chelsea is zeer geïnte resseerd in het grote Engelse ta lent en zou zelfs meer geld op tafel willen leggen. De voorkeur van Rooney gaat uit naar Uni ted. Beckenbauer haalt hard uit Berlijn - Het Duitse elftal blijft in eigen land onder vuur liggen. Franz Beckenbauer was na de vroegtijdige uitschakeling van de 'Mannschaft' genadeloos in zijn commentaar. „Misschien moeten we het Duitse team een handicap geven, zoals in golf. Twee doelpunten voorsprong bijvoorbeeld", zei Der Kaiser in het boulevardblad Bild. „Wan neer je Duitsland met andere EK-deelnemers vergelijkt, dan moet ik zeggen dat de kloof in Portugal niet kleiner is gewor den. De snelheid en balcontrole waren tijdens het duel Portugal - Engeland 120 minuten lang adembenemend. Ik ben bang dat we dat verschil voor 2006 niet meer goedmaken." In 2006 organiseert Duitsland de strijd om de wereldtitel. lissabon/anp - Luiz Felipe Sco lari springt langs de lijn, schreeuwt naar zijn spelers en moedigt ze volop gebarend aan. Een clown. Soms wordt hij zelfs door wisselspelers tot kalmte gemaand. De coach van Portu gal is succesvol en als hij het thuisland op het Europees kampioenschap naar de finale leidt, ten koste van Oranje, wordt hij onsterfelijk. Dan zijn de sceptici voorgoed mond dood gemaakt. Een Portugese vrouw legt het mooi uit: „We houden van Sco lari zo lang hij wint. Maar hij heeft zich natuurlijk niet echt populair gemaakt." De coach heeft maling aan die kritiek. „Ik ben aangenomen om Portugal kampioen te maken, niet om vrienden aan het toernooi over te houden." De wil om te winnen is zo groot bij de 55-jarige coach dat hij zelfs niet aarzelt sterspeler Figo naar de kant te halen als hij denkt dat de wedstrijd daar door in het voordeel van Portu gal kan worden beslist. Hij toonde al eerder zijn tanden. Doelman Vitor Baia liet hij thuis, ondanks de enorme po pulariteit die de man geniet. Scolari ziet in Ricardo een beter alternatief en kreeg in de kwart finale tegen Engeland gelijk. Hij stopte met zijn blote handen een strafschop en benutte zelf de beslissende elfmetertrap. Ook de selectie van Deco zorg de voor opschudding. De spel maker van Champions-League- winnaar FC Porto is een gena turaliseerde Braziliaan. Figo vindt het onzin dat spelers die niet oorspronkelijk uit Portugal komen in het nationale team spelen. Scolari dacht de mid denvelder nodig te hebben, liet hem in de eerste wedstrijd nog op de bank beginnen (2-1 ver lies van Griekenland) en haalde vervolgens Rui Costa, ook al een grootheid, van het veld en stelde Deco op. Figo moest zijn mond houden. De harde koers van Scolari heeft de afgelopen weken zijn vruchten afgeworpen. Portugal is halve finalist van het toernooi en schakelde Spanje en Enge land uit. De zege op het buur land zorgde voor uitzinnige ta ferelen in de straten van Lissa bon. Auto's reden uren na het duel nog steeds toeterend rond. Öp de pleinen in de steden, waar veel mensen in de buiten lucht voetbal keken op grote schermen, braken spontane volksfeesten uit. Het land waar het voetbal zo belangrijk is, maar waar nog nooit een internationaal succes werd geboekt, ontplofte na de zege op Engeland, dat door het gedrag van de supporters verre weg de minst populaire deelne- Luiz Felipe Scolari aarzelde niet om in het duel met Engeland sterspeler Luis Figo van het veld te halen. Foto: AP/Armando Franca mer is in Portugal. Dat het team pas ging draaien, nadat Scolari Figo had gewisseld, deed even pijn. De vedette is op zijn re tour, weet dat zelf ook, maar leeft wel voor zijn land. Tijdens de strafschoppenserie in de kwartfinale zat hij biddend in de dug-out, met een beeldje in zijn hand. De straten van alle grote steden ademen inmiddels voetbal. Waar je kijkt, hangen Portugese vlaggen aan balkons en bijna elke auto heeft een klein vlagge tje op het dak of aan de anten ne vastgeklemd. In Portugal is het onderwerp voetbal belang rijk. Overal spreken de bewo ners over het toernooi. Over de kansen van het land, over de komende tegenstander. Bij bak ker, slager, kapper en in het ca fé, alsof de rest van de wereld even stilstaat. Voor het toernooi is het ook prachtig dat het thuisland nog meedoet. Nadat favorieten Spanje, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië al zijn uitge schakeld, is Portugal ineens fa voriet voor de eindzege. Neder land wordt in het land een fijne tegenstander gevonden. Omdat het voetbal van Oranje zo lijkt op dat van het thuisland. Aan vallend voetbal en buitenspe lers. Het moet een mooie wed strijd worden, is de algemene opinie. Scolari zal in zijn vuistje lachen. Zwaar bekritiseerd werd hij, maar de mensen sluiten hem langzaam in het hart. Net zoals dat gebeurde toen hij Brazilië in 2002 kampioen van de wereld maakte. Met Gremio en Palmeiras had hij toen al het Braziliaanse landskampioenschap gewon nen en de Copa Ubertadores gepakt. Scolari levert succes op bestelling. De volgende horde is Oranje. door Peter van Duyl porto - In zijn zoektocht naar een opvolger voor Rudi Voller kan de Duitse voetbalbond (DFB) Ot to Rehhagel van de lijst schrappen. De bonds coach van Griekenland zei in een interview met de Duitse televisie dat hij niet beschikbaar is. Ottmar Hitzfeld geldt als de belangrijkste kandi daat voor de functie, maar ook de naam van Cris- toph Daum circuleert. Officieel is er nog niets, want de DFB zal pas na de finale van Euro 2004 serieus werk maken van de opvolging van teamchef Rudi Voller, die don derdag na de nederlaag tegen Tsjechië ontslag nam. De naam van Rehhagel, zo ongekend suc cesvol met Griekenland, dook nadruldcelijk op in de Duitse pers. Rehhagel liet er geen twijfel over bestaan dat hij in Griekenland blijft. „Ik ben niet gevraagd", zei de trainer, die in Griekenland nog een contract heeft tot 2006. „En bovendien breek ik geen con tracten. Ik kan deze mensen nu niet in de steek laten." Bij onze Oosterburen is vrijwel iedereen het er over eens dat Ottmar Hitzfeld de ideale nieuwe bondscoach zou zijn. Enquêtes wijzen uit dat on geveer zestig procent van de Duitsers een voor keur heeft voor de trainer, die met zowel Borus- sia Dortmund als Bayem München de Cham pions League won. Hitzfeld zelf is vooralsnog minder enthousiast. Hij vertrok aan het einde van het voorbije sei zoen bij Bayern en had zichzelf en zijn vrouw een jaartje rust beloofd. In een interview met de Welt am Sonntag zei Hitzfeld dat hij de kans bondstrainer wordt op minder dan vijftig pi*01 inschat. „Echt, het is nog helemaal open",^31 de coach. pu Inmiddels is in Duitsland ook de naam vaiPt toph Daum als nieuwe teamchef opge<Es Daum vertrok vier jaar geleden nadat dulëe; was geworden, dat hij regelmatig cocaïijn b bruikte. Inmiddels is de oefenmeester weqdal cesvol in Turkije, waar hij het afgelopen jL Fenerbah^e van Pierre van Hooijdonk nr^a landstitel leidde. I Daum zou zijn genoemd door een aantalpf nationals dat onder hem heeft gewerkt. Rr h uit het verleden zijn Daum inmiddels vei „Wij leven in een maatschappij waarin iei recht heeft op een tweede kans", zei inten- H nal Jens Nowotny op de website van dep A Ook een woordvoerder van de DFB nqn n Daum 'een uitstekende trainer'. Wat zijn ai ling onwaarschijnlijk maakt, is de aversie in Duitsland bijna almachtige Bayem Miil tegen Daum koestert. De Duitse voetbalbond heeft aangegeven pas na het EK duidelijkheid is te vei rond de opvolging van Voller. DFB-voi Mayer-Vorfelder heeft nog verplichtingen tugal en keert pas na het einde van het ti terug naar Duitsland. Rudi Voller is inmiddels voor een vakanti|We Amerika afgereisd. Dit weekeinde werd du°r 1 dat zijn vertrek hem in totaal vijf miljoel kost. „Ik werk niet meer voor de DFB en hfe 1 ook geen recht meer op dat geld", aldus Vöpf Ul maandag 28 JUNI 2004 door Henk Glimmerveen puyloubier - Twee jaar lang heeft voet- balminnend Frankrijk in een roes ge leefd. De haantjes waren oppermach tig in hun voorronde en niemand die aandacht schonk aan de relatieve 'makkelijke' loting die de titelverdedi ger ten deel was gevallen. Het enige dat telde, waren de cijfers. Frankrijk won alle kwalificatiewedstrijden en de verdediging was zo sterk dat een jaar lang geen enkel doelpunt hoefde te worden toegestaan. Het verdedigen van de Europese titel zou een fluitje van een cent worden, zo was de algemene stemming vlak voor het begin van het toernooi in Por tugal. Op papier hadden de Fransen het sterkste elftal van alle deelnemers. Gelouterde profs die hun geld verdien den in Engeland, Spanje en Italië, met de beste voetballer ter wereld (Zinedi- ne Zidane voorop), zouden voor een spetterende revanche zorgen voor de afgang tijdens de afgelopen WK. De afloop is bekend. Griekenland, door de Franse pers vooraf omschre ven als de zwakste deelnemer aan het toernooi, knikkerde het sterrenteam eruit en de Fransen leerden ineens weer wat verliezen is. Het zat er overi gens al een tijdje aan te komen. De mi raculeuze zege op Engeland, het bla merende gelijkspel tegen Kroatië en de moeizame winst op Zwitserland had den middenvelder Patrick Vieira al tot de ontboezeming verleid: „We moeten vanaf nu beter gaan spelen want an ders wordt het een ramp." Was het hoogmoed dat de Fransen ca tastrofaal werd? Het is ongetwijfeld een element. Maar veel zwaarder wordt trainer Jacques Santini aangere kend dat hij een aartsconservatieve coaching heeft gehanteerd en dat hij er niet in is geslaagd de succesvolle profs naar nieuwe hoogten op te zwe pen. Daar kwam bovendien bij dat de spelers openlijk de capaciteiten van de trainer in twijfel begonnen te trekken. Zidane, anders nooit iemand die openlijk van zijn ongenoegen blijk geeft, eiste in de pers een andere plaats en rol op het middenveld. En aanvoerder Marcel Desailly, met 116 caps een van de meest geroutineerde Franse spelers, werd om onduidelijke redenen op de bank gehouden. Die bank zat vol met talentvolle jonge ren die er veel voor over hadden om hun capaciteiten te tonen. Santini wei gerde hun een kans te geven. Deze houding kan de Franse voetbalbond nog gaan opbreken. Het staat vast dat het EK in Portugal het einde betekent van de huidige generatie, Desailly, Li- zarazu, Thuram, Barthez, Makelele en wellicht ook Zidane. Wie moeten hen gaan opvolgen? Spe lers als Rothen en Pedretti staan al lang te trappelen van ongeduld om hun capaciteiten op het allerhoogste niveau te tonen, maar hebben van Santini nooit een reële kans gehad. Santini zelf, wiens contract als hoofd coach al voor het begin van het toer nooi niet werd verlengd, gaat zijn ge luk in Engeland beproeven en de stoe lendans om zijn opvolging is in volle gang. Michel Platini, nog steeds on aantastbaar idool in Frankrijk, heeft zijn voorkeur al uitgesproken voor zijn maatje Jean Tigana. Maar ook ex-aan- voerder Laurent Blanc werd in het sportblad L'Equipe genoemd als mo gelijke opvolger van Santini. Kwalificatie voor de WK-eindronde in 2006 in Duitsland zal een moeilijke opgave voor de Fransen worden. De tijd voor spelers als Rothen en Pedretti om zich tot nieuwe spelbepalers te ontwikkelen, is volgens vele volgers in Frankrijk veel te kort. En de vraag is zelfs of oudgedienden als Thierry Hen ry en Robert Pires zich nog beschik baar stellen. De reactie van Pires was wat dat betreft veelzeggend. „Het le ven gaat door; het enige dat is afgelo pen is het toernooi". door Peter van Duyl porto - Wie nog twijfelde aan de kansen van Tsjechië op de Eu ropese titel, werd gisteren over de streep getrokken. Dit keer niet briljant, maar met een on gekende effectiviteit werd Dene marken zonder pardon de ach teruitgang van het EK gewezen: 3-0. De zege verzekerde de Tsjechen van een plek in de halve finale, waarin het donderdag - ook in Porto - Griekenland ontmoet. De ploeg van bondscoach Karei Brückner rijgt de ene indruk wekkende reeks aan de andere. Het won gisteren voor de ne gende keer op rij een interland die ergens om gaat. Bovendien was het de vijfde achtereenvol gende overwinning op een EK. Dat is een evenaring van het re cord dat in handen is van Ne derland en Frankrijk. De nieuwe held van het Tsje chische voetbal heet Milan Ba ros. Voor het begin van dit toer nooi was de aanvaller van Li verpool niet eens zeker van zijn plek, maar inmiddels is hij niet meer weg te denken uit het elf tal. Baros scoorde tot nog toe elke wedstrijd, gisteren zelfs twee keer, waarmee zijn totaal op het EK op vijf staat. Baros (22) lijkt meer en meer op het klassieke voorbeeld van de speler die uitgerust aan een groot toernooi is begonnen. De Tsjech brak in september zijn enkel en kwam pas dit voorjaar weer aan spelen toe. In totaal kwam hij slechts dertien keer voor zijn club in actie. Al vanaf de voorbereiding op het EK is Baros in topvorm. De twee goals van gisteren waren de ze vende en achtste in zijn laatste zes interlands voor Tsjechië. De trefzekerheid van Baros stuwde de toch al forse euforie rond de Tsjechen nog eens ver der op. Toch waren er wel de gelijk kanttekeningen te plaat sen bij het optreden van giste ren. Op basis van de eerste ron de was Tsjechië-Denemarken een wedstrijd om naar uit te kij ken, want ook de Denen van Morten Olsen maakten in hun poulewedstrijden een uitste kende indruk. De hooggespan nen verwachtingen ten spijt re geerde ook in het Draken-stadi on lange tijd de verveling, net als bij Griekenland-Frankrijk en Nederland-Zweden. Milan Baros scoort het tweede doelpunt voor Tsjechië. Even later tekent hij ook voor de 3-0 waardoor zijn ploeg zich plaatst voor de halve finale. Foto: EPA/Nuno Veiga Nu het EK in een fase is beland dat elke fout fataal kan zijn, slaat de voorzichtigheid met grote klappen om zich heen. Beide trainers spraken deze week de grootste waardering voor eikaars ploeg uit, het wak kerde de angst om te voetballen alleen maar aan. Denemarken maakte aanvankelijk het spel zoals het dat pleegt te doen, maar van de gretigheid waar mee de Scandinaviërs te werk gingen, was totaal niets te be speuren. Traag ging de bal van voet tot voet, elk risico werd bij voorbaat vermeden. De Tsjechen maakten het voor rust misschien nog wel bonter dan hun opponent. Sinds de geweldige inhaalrace tegen Oranje en de zege op Duitsland met een ploeg vol reserves, zijn de Tsjechen ieders favoriet voor de eindzege in Portugal. Tege lijk is de ploeg van Karei Brück ner niet vergeten dat ze het EK begon met drie zeges, maar dat ze in al die wedstrijden eerst op achterstand kwam. De waarschuwende vinger van de coach werkte eens te meer verlammend. Ondanks al zijn aanvallende mogelijkheden - Koller, Nedved, Baros, Pobors- ky, Rosicky - liet Tsjechië het initiatief in de eerste helft zon der scrupules aan de Denen. Pas na de onderbreking kwa men de Tsjechen los en zoals zo vaak stak een doelpunt de lont die naar het kruitvat leidt aan. Direct na rust kopte de vrijwel ongedekte Jan Koller een hoekschop van Karei Po- borsky tegen het net. Het was de tweede treffer van de lange spits op het EK en de 29ste voor zijn land. Daarmee staat Koller op de Tsjechische ranglijst aller tijden op de derde plek. Pas na de rake kopbal van Kol ler kwam het duel tot leven. Toen de ploeg van Olsen een doelpunt moest forceren, werd pas goed duidelijk hoe zeer het gemis van de geblesseerde spits Ebbe Sand zich deed voelen. De Deense coach zag zich gedwon gen Jon Dahl Tomasson als die- Jacques Santini. Foto: AP EURO 200^1 IN CIJFER KWARTFINALE ar c Zweden - Nederland 0-0 na verlenging 'v land wint na strafschoppen: 4-5. Kali! LTS 0, Van Nistelrooij 1-1, Larsson 2-1, nd 2-2, Ibrahimovic mist, Reiziger 2-3, L 3-3, Cocu mist, Wilhelmsson 4-3, Mak 6 Mellberg mist. Robben 4-5 Scheidi UC Michel (Slw). Toeschouwers: 29.00 jgj kaart: Ibrahimovic, Ostlund (Zwed Boer, Van der Meyde, Makaay (Nederla Zweden: Isaksson; Ostlund, Jakobsso berg en Nilsson; Jonson (65. Wilhe Svensson (81. Kallström), Linderoth e berg; Ibrahimovic en Larsson. Nederland: Van der Sar; Reiziger, S 'fa Boer (35. Bouma) erf Van Bronckhor dorf, Cocu en Davids (61 Heitinga); Meyde (87. Makaay), Van Nistelrooij ben. Tsjechië - Denemarken 3-0 (0-0). 49 0, 63. Baros 2-0, 65. Baros 3-0. Schi ter: Ivanov (Rus). Toeschouwers: 25.01 kaart: Jankulovski, Ujfalusi, Nedved Cl Poulsen, Bögelund, Gravesen (Denen Tsjechië: Cech; Jiranek (39. Grygei I (65 Rozenahl), Ujfalusi en Jankuloq^ borsky, Galések, Rosicky en Nedvei (70 Heinz) en Koller. n Denemarken: Sörensen; Helveg, Laurs riksen en Bögelund; Gravesen, Poi Claus Jensen (71. Madsen), Gronkj c Rommedahl), Tomasson en Jörgensen T venkrands) Indeling halve finales: Woensdag 30 juni Lissabon (José Alvalade, 20.45 uur): - Nederland. Donderdag 1 juli. Porto (Dragao, 20 45 uur) Griekenlan jrc int Topscorers: 1. Baros (Tsjechië) 5, 2. ijc stelrooij (Nederland). Rooney (Engelai Lampard (Engeland), Zidane (Frankrij son (Zweden), Tomasson (DenemarkeL Rui Costa (Portugal), Ibrahimovic -trie Heinz, Koller (Tsjechië), Henry (Fi Cassano (Italië), Charisteas (Grieken 15 Bouma, Makaay (Nederland), Kai Basmas, Vrizas (Griekenland), Ronali Gomes, Mamche, Postiga (Portugal). Morientes (Spanje), Scholes, Gerrar (Engeland), Ljungberg, Allbéck, Jonsi den), Smicer (Tsjechië), Verpakovsl iss land), Frings, Ballack (Duitsland), (Oenemarken), Perrotta (Italië), Ki Boelikin (Rusland), Niko Kovac, Tudo'Cti jic, Prso (Kroatië), Vonlanthen (Zwit! g jj Trezeguet (Frankrijk), Martin Petrov (B 1. Kaarten: geel: Carvalho, Deco, Costin *f' tugal), Gerrard, Gary Neville, Phil Nev t geland), Zidane, Saha (Frankrijk), Zijcll Karagoums (Griekenland), Ostlund, II i„ vic (Zweden), De Boer, Van der Meyde, (Nederland), Jankulovski, Nedved, C (Tsjechië). Gravesen, Poulsen, Bögeli i nemarken). NB. Spelers met één gele kaart bego de groepsronde met een schone lei Iet kwartfinales. pe spits te gebruiken. De in breng van de oud-Feyenoorder, in de groepswedstrijden nog le vensgroot, werd op het Deense middenveld node gemist. Zonder him draaischijf kwam het Deense spel niet op gang en voordat de Denen aan serieus weerwerk konden denken, la gen ze uitgeteld op de grond. In de 63ste minuut scoorde Milan Baros met een knap stiftje (2-0) en twee minuten later kogelde hij de bal voorbij de Deense doelman Sörensen: 3-0.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2