Oranje kijkt verder dan Portugal Mammoettanker Sjeng Schalken ligt vast op koers Advocaat maakt er wel een familie van 1111 een e Oranje ebio: Portugal rdt kampioen Nederland verslaat Zweden na bar slecht duel via strafschoppen, maar durft al aan de EK finale te denken eespelen Boer ijfelachtig ur-deelname a Boogerd t in gevaar Limburger boekt indrukwekkende zege op Thomas Enqvist en bereikt vierde ronde op Wimbledon spjpfff HOC 981 lampioenstrui rik Dekker ig al klaar rouwer iag naar thene ussisch ezin fan in Oranje ik - Het Nederlands elftal geen beste herinneringen Ie duels met Portugal, r je won in acht interlands ts eenmaal van Portugal. II was Nederland in De met 1-0 te sterk, dankzij aelpunt van Richard Wit- Portugal won viermaal ederland, drie ontmoetin- indigden in een gelijkspel. on - Volgens de legenda- Portugese voetballer Eu- wordt Nederland woens- de halve finale van het lees kampioenschap voet- tgeschakeld. De oud-spits icht namelijk dat Portugal Slropese titel verovert, e speelt woensdagavond halve finale tegen het ad. „Ik ben ervan over- dat Portugal de finale zal sprak Eusebio tegen rtugese sportkrant A Bola. snk zelfs dat we Europees ioen worden." Wel heeft onaar van de Gouden Bal 55 enige angst voor Tsje- SPORT maandag 28 juni 2004 door Jaap van Essen Louii - In Aveiro, nog maar een weekje geleden, was Oranje ogenschijnlijk morsdood. Verlo ren van Tsjechie, waarna volgens aanvoerder Cocu de koffers al 'half ingepakt' klaarstonden. Twee duels later is het Neder lands elftal springlevend en hoort tot de beste vier voetbal naties van Europa. In het snikhete Loulé hielden Nederland en Zweden elkaar zaterdag in evenwicht (0-0) waarna een strafschoppenserie de beslissing moest brengen. Het nationale voetbaltrauma werd daarin eindelijk doorbro ken. Nadat beide ploegen zes pingels hadden genomen stond het 5-4 voor Nederland. Oranje is halve finalist en dat is heel wat meer dan waar vooraf op gerekend werd. De aanloop naar het EK en ook de start wa ren natuurlijk een bende. Toch is er uit die puinhoop een elftal ontstaan dat doodleuk verder durft te kijken dan de halve fi nale tegen gastland Portugal. Arjen Robben, de man van de beslissende strafschop vertelde zaterdagavond hoe dat mogelijk is. „We speelden nu niet goed, maar je merkt wel dat er nu toch een team staat dat een beetje ingespeeld is geraakt. We begonnen nu voor de derde keer achter elkaar met min of meer dezelfde mensen en dan krijg je meer zekerheid in het elftal." Robben benadrukte bovendien dat er de voorbije weken een echt 'groepsgevoel' is ontstaan. Ook Dick Advocaat sprak daar over „Als je toch ziet hoe na af loop iedereen met elkaar bezig is. Dat zegt echt alles." Maar Nederland-Zweden was zonder meer de slechtste wed strijd van Oranje op dit EK. Welbeschouwd was er sprake van een waardeloos duel, tegen een waardeloze tegenstander met ook nog eens een waarde loze scheidsrechter. Bovendien speelde een aantal Oranjeklan ten ook knap waardeloos. Toch werd Nederland uiteinde lijk de terechte winnaar. In de Johnny Heitinga, Arjen Robben, Ruud van Nistelrooij en Roy Makaay vieren de overwinning op Zweden. Foto: EPA/Antonio Simoes reguliere speeltijd was Oranje de enige ploeg die echt wilde voetballen. Zweden beperkte zich tot bikkelhard verdedigen en counteren. Dat leverde wei nig op, vooral omdat Ibrahimo- vic heel erg slecht speelde. Ook de spits aan de overzijde was niet in beste doen. Voor het eerst tijdens dit EK scoorde van Nistelrooij niet. En dat terwijl hij wel degelijk een paar moge lijkheden kreeg. De allerbeste kwam na een uurtje spelen. De weer goed spelende Seedorf le verde de bal via een wereldpass af bij de topscorer, die vrije doorgang kreeg naar doelman Isaksson. In luttele seconden had Van Nistelrooij driemaal de mogelijkheid de bal in het net te deponeren, maar evenzo vaak faalde hij. Nederland was beter dan Zwe den, maar was ook niet echt goed. In de eerste helft ging er op het middenveld van alles mis, omdat Cocu en de vleugel- verdedigers telkens veel te ver terugzakten. Daardoor kwamen Davids en Seedorf te zwem men. Het duurde een half uur voor dat een beetje rechtgetrok ken was. Toen bleef nog het ra re probleem dat Arjen Robben doorlopend aan de verkeerde kant van het veld te vinden was. En dat terwijl juist de rechts back van Zweden, de bebaarde Alexander Ostlund, bijna de slechtste man op het veld was. De allerslechtste was Andy van der Meyde. De Arnhemmer was volledig de kluts kwijt en vol gens Dick Advocaat al geruime tijd rijp voor de wissel die uit eindelijk pas in de 87ste minuut kwam: „We hadden hem veel eerder willen vervangen, maar we hadden al twee wissels ge bruikt." En de Nederlandse technische staf dacht al in de tweede helft van de reguliere speeltijd heel hard na over de mogelijkheid dat het duel op strafschoppen zou kunnen uitdraaien. Daar om heette de vervanger van Van der Meyde niet Overmars, maar Roy Makaay. Een 'zeker- heidje' bij het nemen van pin gels. Het was een gokje van Advo caat en co, dat ook zomaar an ders had kunnen uitpakken. Want in het half uurtje extra tijd kreeg eerst Nederland enkele geweldige kansen (Robben, Seedorf uit een vrije trap, Cocu) waarna het de beurt was aan de Zweden. Zonder geluk vaart niemand wel, en Oranje heeft dit toer nooi zeker niet te klagen over mazzel. In Braga voltrok zich dankzij de Tsjechen een echt wonder, zaterdag troffen Lars-! son en Ljungberg respectieve- lijk de lat en de paal in de twee de verlenging. Met de trauma's van 1992, 1996, 1998 en 2000 als loden last begon Oranje aan de straf schoppenserie. Ditmaal liep het goed af, met als voor de toe komst geruststellende gedachte dat de twintigjarigen Heitinga en Robben hun verantwoorde lijkheid namen. Beiden troffen doel. Cocu, de enige man die voor Nederland miste, heeft zijn kof fer al weer uitgepakt. Pierre van Hooijdonk meldde en passant even de verdere reisplannen van Oranje: „We blijven nog een hele week." Igpd - Er dreigt een nogal iredigend einde te komen Ie interlandloopbaan van de Boer. De recordinter- Hial speelde zaterdag zijn 11 wedstrijd voor Oranje, moest zich na 35 minuten vervangen door Wilfred De Boer raakt gebles- aan een enkel, na een fik- tsing met Frederik Ljung- Volgens eigen zeggen ver- i Frank de Boer zich waar- hij ongewild een zware reding maakte op de d. „Ik schrok me kapot. Ik - echt dat ik hem een ge il been had geschopt", de Boer verontschuldig- ich ook uitgebreid bij berg, die het duel echter J in uitspeelde. Dat kon De hem niet navertellen. „Ik a ieder geval mijn enkel ^rdraaid. Er is afgesproken ft: een mri-scan van ge- ft wordt. Maar ik vraag me knog kan spelen." idgar Davids werd vanwe- hte klachten gewisseld. De envelder heeft last van een pier. door Henri van der Steen faro-loulé - Nederland houdt weer van Oranje, maar het valt op dat Oranje meer dan ooit van Oranje houdt. Het moet ge zegd: Dick Advocaat heeft dat prima voor elkaar. De bonds coach is erin geslaagd van het Nederlands elftal een ware een heid te maken. Halfweg de vori ge eeuw heette Oranje 'de Ne derlands elftalclub', een bena ming die perfect lijkt te passen bij de selectie van Advocaat. Misschien was het een fluitje van een cent en heeft Advocaat bijna niks hoeven te doen om van zijn groep een familie te maken die voor elkaar door het vuur gaat, maar het feit is dat Oranje een eenheid is als zel den tevoren. En die eenheid is een van de voorwaarden in een teamsport om prijzen te win nen. Voor de verlenging werd zelfs een ollekebolleke gedaan, met Seedorf en Advocaat als de cheerleaders en oppeppers. De twee omhelsden elkaar later, na de penaltyserie, als ging het om geliefde bloedverwanten. De knuffel was intens en gaf lucht aan een formidabele broeder schap. Dat is logisch. Advocaat heeft zijn geld op Seedorf gezet, Seedorf moet zijn coach dank baar zijn voor het vertrouwen. Of de keuze van Advocaat goed is voor de Europese titel, moet worden afgewacht. Advocaat was na afloop zeer te spreken over Seedorf. „Bevond Seedorf heel dominant naar vo ren spelen en ook zijn defensie ve taken doen." De bondscoach leek zichzelf te willen recht vaardigen, want Seedorf deed tegen Zweden zijn defensieve werk zeer behoorlijk, maar kon toch moeilijk gecomplimen teerd worden voor zijn spel aan de bal. De zelfverklaarde leider van Oranje speelt wel beter, so berder dan jaren het geval is ge weest. Zaterdag viel echter op dat met name het samenspel met vriendje Davids veel te wensen overliet. Seedorf en Da vids zoeken elkaar al net zo graag als Sneijder en Van der Vaart bij Ajax (en af en toe in Oranje), maar dat leidde in elk geval zaterdag voornamelijk tot balbezit voor de tegenstander. Het middenveld Seedorf-Cocu- Davids mist in het algemeen gesproken gevoel voor ritme en heeft bovendien te weinig pas send vermogen. „Het was lastig opbouwen voor ons", consta teerde Cocu na afloop. Tja, dat hadden we gezien. Advocaat acht Wesley Sneijder echter nog niet rijp, vermoedelijk vindt hij de spelmaker gewoon te klein en te jong en verdedigend te kwetsbaar. Advocaat zegt dat Sneijder de man is voor de toe komst, maar dat is makkelijk praten als je weet dat je zelf niet meer bij die toekomst bent be trokken. Het is natuurlijk het goede recht van Advocaat voor zijn ei gen elftal te kiezen en met maz zel kom je zelfs met dit Oranje een heel eind, zo bleek zater dagavond. De mazzel zat hem vooral in de tegenstander, Zwe den, een ploeg vol mannen met stijve heupen, twee topspelers (Ljungberg en Larsson) en die rare jongen van Ibrahimovic. De spits van Ajax viel op met een Schwalbe, toen hij zijn been tegen dat van Stam zette en zich zo liet vallen - en door het missen van een geweldige kans. En later natuurlijk door op een schandalig amateuristi sche wijze zijn strafschop te verprutsen. Zweden voetbalde dus slecht, nog slechter dan Nederland. De hitte zal van in vloed zijn geweest; het was zó warm dat zelfs Van Nistelrooij met korte mouwen speelde. Advocaat had het na afloop over een matige wedstrijd met spectaculaire momenten. Dat was goed gezegd. Aan beide kanten had de gouden goal kunnen vallen, Oranje verdien de de kwalificatie uiteindelijk omdat de ploeg iets meer naar voren wilde spelen dan Zwe den. Advocaat dorst pas na de eerste helft van de verlenging over te stappen op 3-4-3. Hij had na tuurlijk zo aan de wedstrijd kunnen beginnen of anders van de blessure van Frank de Boer gebruik kunnen maken om de opstelling aanvallender te ma ken. Advocaat bleef liever bij zijn eerste gedachte, bracht Bouma in en verving later de zwakke Davids voor Heitinga. Met die blessure van De Boer had Advocaat pech, want nu kon hij later in de wedstrijd al leen nog Makaay als straf schopspecialist brengen. Van Arjen Robben passeert de Zweedse doelman Isakson en bezorgt Nederland een plaats in de halve finale. Foto: ANP/Marcel Antonisse der Meyde ging voor de spits van Bayem München naar de kant, later dan Advocaat had gewild. Het liefst had de bonds coach Overmars veel eerder la ten invallen voor Van der Mey de en later Makaay en Van Hooijdonk voor de strafschop pen. Het bleek niet te kunnen en ook niet nodig. Kritiek - van Advocaat - was er niet alleen op Van der Meyde, ook Robben leverde minder dreiging dan gehoopt. Die kri tiek dient genuanceerd. Buiten spelers moet je niet alleen voor zien van ballen maar ook van fysieke hulp. Te vaak werden Robben en Van der Meyde ge dwongen tot passeerbewegin gen, omdat er geen middenvel der of back in de buurt was die als afspeelmogelijkheid (en af leiding) kon fungeren. Het zijn zo van die misschien kleine, niet zo zichtbare nadeeltjes-van de opstelling zoals Advocaat die bij voorkeur maakt en die Oranje zomaar kunnen opbre ken. 1 idam/gpd - Michael Boo- verscheen gisteren niet Ie start van het NK wiel- in Rotterdam. Zijn Nerena, die enkele we- /ajeleden is bevallen van je Mikai, moest zaterdag jljige een bloeding worden te|iomen in het ziekenhuis. iank-ploegleider Erik ink liet gisteravond weten inmiddels aan de bete hand is. „We gaan er dus in van uit dat Michael za- aan de start staat van de door Gertjan van Geen londen - Hij nam zelf maar even het woord na de fenomenale zege in vijf sets (5-7, 6-2, 3-6, 7-6 (8), 6-2) op Thomas Enqvist. Doorgaans doet Sjeng Schalken zoiets na een verloren partij, waarin hij zichzelf van alles verwenst heeft. Nu was het omge keerd. „Dit was natuurlijk de beste partij van het jaar. Zelfs als ik verlo ren had", zei Schalken, die de vierde ronde van Wimbledon bereikte. Het kan wel eens een gedenkwaardig Wimbledon worden voor Schalken en daarmee de opmaat voor een succes rijke tweede helft van het jaar. De man die voor Wimbledon slechts 13 van zijn 28 partijen won, heeft ineens een positief saldo na drie zeges op rij. Het lijkt er verdacht veel op dat de mammoettanker koers heeft gezet en daar niet meer van afwijkt. De zege op Todd Martin was al indrukwek kend, die op Enqvist sprak nog meer tot de verbeelding. Het was een kraker van bijna drie uur geweest op baan 13, de plek waar Raemon Sluiter en Martin Verkerk in de eerste week hun einde vonden. En dat in een setting, die niet eens uitno digde tot goed tennis. Het aantal toe schouwers oversteeg de honderd niet op de middelste zondag, normaal ge sproken een rustdag maar nu speel dag vanwege de totaal verregende woensdag en zaterdag. Met slechts 28.000 kaarten in de verkoop, waar van 21.000 voor de twee hoofdbanen, bleef het angstig stil op de ongeluks- baan. „Dat was op zich wel jammer", vond ook Schalken. De 27-jarige Limburger stapte de baan op met een negatief record (2-3) tegen Enqvist. Bovendien was hij op snelle ondergronden steeds de min dere van de Zweed. Gisteren was het verschil miniem, met kansen over en weer. De tiebreak van de vierde set bleek beslissend. Enqvist kreeg twee matchpoints, twee keer moest Schalken een tweede ser vice spelen. De tweede viel precies op de kruising van het servicevak. Het kalk spatte bij Enqvist in zijn ogen en Schalken kreeg een van rijn achttien aces bijgeschreven. Op setpoint tegen sloeg de Zweed zelf een dubbelfout: 10-8. Hoewel Schalken soms vloekend en tierend over de baan liep, had hij ge noten van de partij. Zo zeer zelfs dat hij het niet erg had gevonden te ver liezen. „Ik kon genieten van het ni veau dat ik haalde. Achttien aces is ongelofelijk. We konden allebei alleen maar scoren met winners. Het was hard om de eerste set te verliezen, terwijl ik de sterren van de hemel speelde. Dat ik af en toe vloekte, kwam doordat ik van mezelf eiste mijn concentratieniveau vast te hou den. Ik kan hard voor mezelf rijn." Schalken zou Schalken niet rijn als er weer een nieuw mankement aan rijn lichaam werd toegevoegd. In de vier de set sloeg hij zichzelf met rijn rac ket vol op de knieschijf en even later overstrekte hij dezelfde rechterknie toen hij uitgleed om een bal te halen. „Het was een keiharde knal op mijn slechte knie. De spieren in mijn bo venbeen vielen meteen uit. Ik miste meteen vier of vijf returns en dat was de hele wedstrijd niet gebeurd." Hij liet in de tiebreak van de vierde set de fysiotherapeut komen, maar behandeling bleef uit. Bij 4-4 keek de fysio wel even kort naar het gewricht, maar Schalken hield stand. Hij werk te twee matchpoints weg en de men taal geknakte Zweed was gezien. Schalken: „Het was een set om te onthouden. En ik heb toch al heel veel wedstrijden gespeeld." Ineens riet het er voor de Nederlan der heel zonnig uit. Vandaag treft hij Vince Spadea voor een plaats in de kwartfinale, wat een evenaring zou rijn van rijn laatste twee optredens aan de Church Road. De Amerikaan is een tijdlang ver weggezakt en moest het challenger-circuit in om terug te komen. Tussen 1995 en '99 troffen de twee elkaar vijf keer. Vorig jaar was de zesde en laatste ontmoe ting. In Brazilië won Schalken, de tus senstand daarmee op 3-3 brengend. Gisteren versloeg Spadea Rainer Schüttler, waardoor een reprise van de vierde ronde van vorig jaar uit blijft. „Het maakt mij niet veel uit of ik tegen Spadea of Schüttler speel. Ik denk dat ik beter ben dan Vince, al is het verschil marginaal. Ik heb het in eigen handen. Hij speelt wel hetzelf de spel als ik. Dus het kan wel eens lang gaan duren. Misschien is het het beste als de toeschouwers een pick nickmand meenemen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1